Atins de ingeri ?

subiecte clasice

Mesajde Riana » Mar Mar 08, 2005 10:36 pm

Cred ca fiecare pers. este atinsa de un inger la un moment dat.
Nu ingerii pe care-i vedem prin carti sau filme. Pt. mine, ingerii sunt oameni.
Ne apar in cale atunci cand avem nevoie de ei,dupa care pleaca.Sunt acolo doar pentru a ne ajuta sa mergem mai departe.
Uneori nici nu realizam ca ne-au atins..Sau realizam prea tarziu.
Avatar utilizator
Riana
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Mie Dec 08, 2004 12:00 am

atins de ingeri

Mesajde sol » Vin Mai 06, 2005 4:09 pm

Cand ai impresia ca ai intrat pe pilot automat - trebuie sa decizi repede, sunt multe in joc, nu ai voie sa gresesti, nu ai voie sa te prabusesi: esti hiperlucid, ai energie si de dat, stare de gratie.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde une helene » Joi Iun 02, 2005 2:05 am

Atinsa de ingeri...
Ar fi multe de spus aici...hai sa vedem...
De cateori nu merg ametita pe strada si ma opresc fara sa stiu de ce, iar in urmatoarele 3-4 sec trece un TIR imens pe langa mine, la 3 cm?
Asta e nimic...sau trec pe langa un bloc si in spatele meu se prabusesc turturi imensi la cateva secunde dupa ce am trecut eu pe acolo?
Dar...asta nu inseamna nimic pe langa acele momente in care poti sa te opresti pe loc si sa admiri Frumusetea, in orice forma se intampla sa iti apara ea atunci...
O floare, un copac acoperit cu zapada, un tei inflorit, un apus de luna...
Atunci cand vad ca Frumusetea si-a ridicat un val pentru mine, ma simt atinsa de ingeri...
Pentru ca traiesc, pentru ca merg, pentru ca vad...
une helene
 

Atingerea ingerilor

Mesajde tenshi » Mie Ian 18, 2006 11:05 pm

Salutari, luminosilor!
Parerea mea este ca fie ca recunoastem sau nu, fie ca suntem credinciosi sau nu, fie ca simtim sau nu - avem cu totii parte de sprijinul si protectia ingerilor.
Nu este deloc intamplator ca toate religiile importante ale lumii au ingeri, chiar daca ii reprezinta diferit sau le pun in sarcina misiuni diferite.

De fapt, am recitit recent o carte - "Ingerii soptesc aievea" de Luca Nicoara - in care autorul a adunat o serie de marturii de la oameni din zilele noastre care au trait "pe bune" experiente si intalniri cu ingerii. Relatarile sunt venite din intreaga lume si mi se par reale, nu fictiuni, in ciuda pregatirii mele profesionale tehnice. Daca o mai prindeti, v-o recomand.

Fie ca ati simtit sau nu atingerea unui inger, va urez ca ei sa va protejeze si sa va ajute, iar Dumnezeu sa va binecuvanteze viata cu impliniri si Lumina!
Avatar utilizator
tenshi
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Mesajde tenshi » Joi Ian 19, 2006 12:28 am

Salut. Fiindca tot spuneai ca fiecare grad are o denumire traditionala.
Să le scriem. :a:
Cele nouă coruri ingereşti sunt următoarele
1.Serafimii, Heruvimii şi Scaunele - pavăză a Tatălui;
2.Domniile, Stă-paniile şi Puterile - pavăză a Fiului;
3. Incepătoriile, Arhanghelii şi Ingerii - pavază a Duhului Sfant. Organizate pe trei trepte descendente, triada cea mai inaltă e formată din Serafimi, Heruvimi şi Scaunele cereşti, ei primind lumina lui Dumnezeu in mod direct. Triada următoare e compusă din Domnii, Stăpanii şi Puterii, care primesc lumina şi o transmit la triada următoare formată din Incepătorii, Arhangheli şi Ingeri. In centru, conform aceleiaşi tradiţii ebraice, se află Dumnezeu - energie pură, care din lumină se transformă in căldură şi, in cele din urmă, in materie.
Avatar utilizator
tenshi
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron