paradoxuri

subiecte clasice

Mesajde Aylin » Sâm Aug 14, 2004 11:53 am

Unul dintre cele mai celebre paradoxuri este acela al bunicului. Ce s-ar intimpla daca un calator in timp s-ar intoarce inapoi pina inainte de nasterea sa si si-ar ucide unul dintre stramosi? Daca persoana ucisa ar fi bunicul lui A, atunci cum ar fi posibil ca A sa se fi nascut totusi si sa se intoarca in timp?
"Opreste trecerea.Stiu ca unde nu e moarte, nu e nici iubire si totusi te rog: opreste ,Domane, ceasornicul cu care ne masori destramarea."
Avatar utilizator
Aylin
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Sâm Aug 14, 2004 8:52 pm

Stiam si eu ceva.. un paradox de la scoala.

Paradoxul barbierului:
Era odata un barbier care ii barbierea pe toti si numai pe barbatii din satul lui care nu se barbiereau singuri.
Prima intrebare: Daca el se barbierea pe sine, nu inseamna ca se barbierea singur?
A doua: Daca il barbierea altcineva, era unul dintre cei care care nu se barbiereau singuri? deci aceasta era treaba lui, totusi, si de-aici ne intoarcem din nou la prima intrebare.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Aylin » Dum Aug 15, 2004 10:23 am

Paradoxul mincinosului

Daca spun ca este adevarat ca eu mint cand mint , atunci eu nu mint, adica este fals ca mint, iar daca spun ca nu este adevarat ca eu mint atunci cand mint, atunci mint, adica este adevarat ca mint. Astfel rezulta ca este adevarat si totodata fals ca eu mint, adica eu mint si nu mint in acelasi timp
"Opreste trecerea.Stiu ca unde nu e moarte, nu e nici iubire si totusi te rog: opreste ,Domane, ceasornicul cu care ne masori destramarea."
Avatar utilizator
Aylin
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde Soyuz » Mie Dec 01, 2004 6:11 am

vizavi de "paradoxuri" mai mult sau mai putin matematice... o problema auzita din prieteni...

" se da un fir de elastic ce se poate intinde oricat de mult. Un capat este legat de un perete fix iar de celalalt capat se trage cu o viteza constanta de 5 m/s. Initial firul are lungimea de 1 metru. In momentul cand incepeti sa trageti de fir cu viteza de 5 m/s de la capatul legat de perete incepe sa se miste pe fir un gandac cu viteza de 3 m/s in raport cu firul elastic. Ajunge gandacul la mana d-voastra? si daca da, in cat timp? daca nu ajunge, atunci care este cea mai mica viteza cu care trebuie sa se deplaseze gandacul astfel incat sa se asigure ca ajunge la mana d-voastra mai devreme sau mai tarziu".

Soyuz
Soyuz
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Mie Mar 31, 2004 5:37 am
Localitate: anywhere

Mesajde pepsi_blu » Dum Ian 16, 2005 2:10 pm

paradox? definitia Universului data de Pascal: universul este un cerc a carui circumferinta este peste tot si care are centrul nicaieri. "l'univers est un cercle avec la circonference partout et le centre nulle part"
PEPSI, DARE FOR MORE!! :)))
Avatar utilizator
pepsi_blu
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:00 am

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori