De ce devenim fani?

subiecte clasice

Mesajde genicon » Joi Ian 02, 2003 12:57 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Pai,genicom..ai zis acelashi film ca si mine. Doar ca eu i-am dat titlul original..iar tu pe cel in limba romana.

Dar...un Pink Floyd , un Maradona , un Kark Malone , un Quentin Tarantino...sunt unici. :p

Ma intreb de ce nu am auzit pe nimeni spunand ...sunt fan Shakespeare ...sau sunt fan Eminiescu.


In primul si in primul rand vreau sa imi cer respectuos scuze pentru impardonabila mea greaseala de a da titlul aceluiasi film. Am facut deja 5 ore de munca in folosul comunitatii si sper ca mi-am spalat pacatul :) Oricum, hai sa nu zicem ca am fost neatent, ci...aaaa...aaa... !!!! am aplicat legea Pruteanu, sa inteleaga tot romanu'. :)
In ceea ce priveste numele enumerate de tine, sa fie Karl Malone jucatorul de care vorbeai tu? (sper ca nu i-ai dat numele si eu iar ma fac de ras acum :))
Si... sti de ce nimeni nu e nimeni fan Shakespeare sau Eminescu?
1. Pt ca au legatura cu "profa de romana", ai carei fani nu putem fi niciodata, deci nimic din ce ne zice ea nu poate fi admirat:p
2. Pt ca ei nu topaie sau urla pe scena, pt ca ei nu dau goluri, nu fac driblinguri spectaculoase, nu marcheaza de sus si nici nu joaca in filme....
P.S. genicoN , nu genicoM :p
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Ian 02, 2003 1:14 am

Iarta-ma. Genicon ! Mai gresesc si eu. Si Karl Malone ...The Mail Man ! ...idolul meu al carui nume (de fapt prenume) l-am gresit din neatentzie.

Pai de ce devenim fani ai chestilor care urla pe scena , isi trec mingea printre picioare pe patrundere ,suteaza napraznic la poarta ,sau fac pe mafiotzii in filme ?
Asta isi doresc oamenii ?

Shakespeare nu are nici o legatura cu profa de romana. Si totusi nu am auzit pe nimeni sa spuna "idolul meu este William Shakespeare ! I love this guy "

Dar in schimb..putem deveni fani Pepsi ! Sau fani ciocolata cu alune ! Nu ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde genicon » Vin Ian 03, 2003 1:10 am

Da... banuiam eu ca-mi vei zice ca n-are legatura Sh. cu profa de romana... am generalizat si eu. Oricum, ai prins ideea!
Iar in ceea ce priveste prima ta interebare - nu stiu... cred ca asta incercam sa descoperim cu totii... Totusi, daca intr-adevar devenim fani pepsi sau ciocolata cu alune... e ok... insa cu siguranta am fi in minoritate fata de cei ai urlatorilor, dribleorilor (daca asa s-o scrie) si mafiotilor. De ce? Pt ca nimeni nu vrea sa se faca mare si sa devina o sticla cu lichid placut la gust sau o imensa ciocolata...
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Fani... fane... deoarece

Mesajde A!exutzul© » Joi Ian 09, 2003 3:03 am

De ce sunt eu fan ? Imi place de o anumita persoana. De ceea ce face ea. Imi place cum gandeste, imi place cum se comporta... si cum au spus si altzii, devenim fani pentru ca exista persoane care merita admirate... pentru ca exista persoane pe care le luam drept modele.
De exemplu eu sunt un fan multi-fan.. adica sunt fan al mai multor persoane :P
James Hetfield[Metallica], Tim Ripper[Judas Priest], Keith Flint[The Prodigy], Tarja Turunen[Nightwish]...
aaa.. si mai sunt fan al muzicii rock.. si fan Metallica.
Si sunt fan Metallica pentru ca daca nu erau ei eu nu ash fi gustat muzica rock nici o data. Metallica este formatia care mi-a deskis "usha" catre rock.

Am scris, ramane scris !
Wanna become a God...
Symphony Of Destruction...
To kill stupid peolpe
Avatar utilizator
A!exutzul©
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Iul 19, 2002 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Joi Ian 09, 2003 5:27 am

Special pt mosu:
Mosule hai sa-ti zic cum am devenit eu fan Germania, si cluburi din Germania (la fotbal ma refer)...
Cand aveam vreo 13 ani eu si fratemiu ne-am zis sa ne alegem 4 tari pe care sa le sustinem de atunci incolo...
Asa ca eu am ales : Germania, Olanda, Danemarca si Elvetia (in ordinea asta)...iar fratemiu a ales: Italia, Portugalia, Croatia si Suedia...
Asa ca dintr-o joaca de copii a devenit ceva mult mai serios...adika am inceput amnadoi sa tinem scoruri si sa ne comprama tarile... Asa ca am devenit fan al celor 4 tari mentinute mai sus...fan inclusiv al cluburilor...

Deci la inceput nu a avut multe de-a face cu felul in care jucau fiecare, ci numa rivalitatea dintre mine si fratemiu...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde kheikoa » Sâm Mai 17, 2003 11:20 pm

sincera sa fiu nu shtiu cum e sa fii fan sau ce inseamna sa fii fan...
mie una imi place sportul...sunt informata am preferati am chiar un nr 1 insa de aici pana la fanatism e ceva...de fapt am observat ca in ziua de azi fanii sunt cam de 2 categorii...de o parte a baricadei sunt baietii care sunt fani de femei..si de alta femeile sau fetele fanele unor baietzi ..ciudata impartire insa cat se poate de adevarata...
kheikoa
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Mai 17, 2003 10:35 pm
Localitate: paris

Mesajde Floriris » Vin Iul 18, 2003 12:51 am

Eu sunt fan Iris, prima melodie pe care am ascultat-o de la ei a fost acu` doi ani (inainte sa dau capacitatea), chiar daca stiam de ei, pana atunci nu ascultasem nici o melodie de-a lor.Multumesc Iris-ului pt. ca, inca continua sa faca muzicabuna.
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde clumsy » Mar Aug 19, 2003 10:02 pm

Cineva a inventat chestia asta si toti ne-am luat dupa ea.Habar n-am de ce devenim fan cred ca pentru ca ne place o formatie si o sustinem.
clumsy
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Sâm Aug 02, 2003 9:43 pm
Localitate: bucuresti

...

Mesajde Hades » Mar Aug 19, 2003 11:49 pm

sunt mai multe motive, enumar cateva:

1. fanul vrea sa devia ca si artistul si nu are prea mari sanse...
2. fanul se ragaseste peste 90% in acea persoana...
3. fanul nu are personalitate si isi imita idolul...

sunt mai multe... uitatzi-va-njur...

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde gabuba » Mie Aug 20, 2003 2:39 pm

hades teoria ta e total eronata din start. cautand in dictionar ce inseamna fan:
FAN ~i m. Admirator pasionat al unei vedete, al unei miscí£ri artistice; simpatizant. /< engl., fr. fan

si nu cred ca vine de la fanatism care inseamna :
FANATí
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori