originalitatea...nici cu lupa nu o mai gasesti

subiecte clasice

Mesajde axeandra » Sâm Oct 12, 2002 11:16 pm

hmmm.....este absolut evident ca noul nu este decat un vechi imbracat altfel, avand in vedere faptul ca traim intr-un timp circular in care viitorul nu poate exista decat in masura in care a mai fost.....dar nu stiu in ce masura subiectul se referea la asta....ceea ce ma revolta pe mine este spiritul asta de turma, incercarea disperata de a fii ca altu', de a fii altu'....in fine, inainte sa ajung la telenovelisme tre' sa spun ca e bine ca ai pus in discutie si aspectul as
o idee fara argumente e atat de schioapa incat nu poate face decat un singur pas: acela al prabusirii
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Dum Oct 13, 2002 7:53 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Axeandra..tu ai judecat oamenii dupa vestimentatzia lor,probabil ! Dar..ai stat de vorba cu ei ? ....sa vezi daca sunt sau nu originali !


subscriu la aceasta idee. originalitatea nu este data de imbacaminte. imbracamintea este un accesoriu . a fi original cred ca tine mai mult de caracterul fiecaruia,de manifestari de ceea ce gandeste si vorbeste. de comportament. pt imbracaminte sau frizuri s-ar putea spune modern,conservator ,zbanghiu etc si mai putin "original".
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Lun Oct 14, 2002 5:25 pm

citind discutzia voastra mi-au venit in minte ele 2 reclame noi la Sprite...cu spiritul de turma.

un singur lucru am de spus...originalitatea tzine in mare masura si de societate.
dorinta de a de a fi acceptat de cei din jur,de a nu fi diferit de ceilalti,de a face parte dintr-o gashca/grup de prieteni,toate astea sugruma originalitatea.
atunci cand ai de ales intre a fi singur si a fi original....fuck it,eu aleg sa fiu eu insami.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Amaterasu » Joi Oct 24, 2002 12:47 pm

Chestia cu originalitatea e cu dus intors...Depinde la ce fel de originalitate va referiti!In arta?De ce nu exista originalitate?Din cauza lipsei de cultura...Cultura face din creier o fantana de idei(ai putea spune kiar, de originalitate)iar acum... Sa o luam altfel... Daca ne uiatm la studentii de acum 50 de ani ce observam?Tineri care aveau citite pana la 18 ani 1300de carti ca Marin Preda(carti grele!carti pe care le comentau,nu le citeau ca sa se afle in treaba)...Iar acum...Studentul e mai preocupat de ...cartile de profil decat de celelalte sau de baruri,femei sau ,pur si simplu,de bani,ca noi toti,ceilalti....
Iar a2a problema ar fi ...viata... Normal ca acum 50, 100 de ani era mai multa originalitate... Oamenii erau dornici sa descopere lucruri noi, simteau ca viata are sa le dezvaluie lor si copiilor,copiilor lor mai multe... Dar acum... Oamenii sunt mult prea saraci, obositi, batjocorati(cazul lui freak... m-a lasat masca)ca sa se mai gandeasca la originalitate... Recunoasteti! Toti ne-am transformat in niste oi... mergem cu turma... foarte putini dintre noi mai spera sa iasa din tarc si sa se transforme in lupi...Degeaba!Sa speram ca generatiile viitoare vor avea mai mult noroc ....
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Joi Oct 24, 2002 5:38 pm

sau poate ca incercam noi sa comparam prea mult in loc sa intelegem lucrul in sine...
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde axeandra » Dum Oct 27, 2002 3:50 pm

sa-l intelegem sau sa-l acceptam?
o idee fara argumente e atat de schioapa incat nu poate face decat un singur pas: acela al prabusirii
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Mar Oct 29, 2002 12:48 pm

as zice eu ca daca nu poti sa intelegi, nu accepti, dar cel mai bine nu te bagi...
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde JaJa Beens » Mie Oct 30, 2002 6:31 pm

Sa deviez putin de la subiect. cuvantul originalitate imi trezeste ceva in minte despre haos. am vazut cu ceva vreme in urma o demonstratie: pe un monitor, un program genera pe un numar aleator de puncte, in pozitii aleatoare. Se putea observa ca imaginile de pe ecran se mai repetau la un anumit interval de timp.
Avatar utilizator
JaJa Beens
 
Mesaje: 691
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde genicon » Dum Dec 08, 2002 5:42 pm

Dati-mi si mie voie sa zic ceva... Sunt mic si prost (a! nu asta era)
Hehehe... Originalitatea in ziua de azi? Inexistenta. Dar, la urma urmei, mie mi se pare foarte, foarte greu sa mai fi origuinal in zilele noastre - pt ca s-a facut si incercat cam totul.
Apropos - ce intelegem prin originalitate? Ne referim aici numai la felul in care ne imbracam (am vazut ca la asta faceau referire in special cei care scriau aici) Cred ca mai poate fi vorba si de o originalitate in gandire (lucru care se vede ca mie imi lipseste :))
Oricum, voiam sa va spun ce a zis candva un filozof grec, nu mai stiu care - "Original poate fi doar acela care stie totul, sau care nu stie nimic". Noi unde ne-am incadra?
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Lun Dec 09, 2002 2:03 am

Cind vorbesti de imbracaminte te referi probabil la adolescenti.

Am citit undeva ca deoarece adolescenta ii perioada de formare a personalitatii exista tendinta de a se prelua aunmite modele deja consacrate pina ce acest proces este complet.

Mai exista si alte aspecte si anume faptul multi se simt un pic deranjati daca nu gindesti ca ei si putini sunt cei care sunt in stare sa accepte originalitatea. In felul asta originalitatea este descurajata si omul original marginalizat.

Asa cum zice si Cioran: comvertim in absolut ideile noastre(obiectele viselor si intereselor noastre) transformam ideea in zeu si ii obligam pe ceilalti sa-l adore, daca nu ii distrugem.;)

Apropo de romani, sa-i vezi pe unguri cum sunt. Copiaza tot cu un zel demn de invidiat.

Oricum a copia ii un mecanism al invatarii. ex:Invatam sa vorbim copiindu-i pe cei din jur .

Probabil ca romanii nu copiaza ceea ce trebuie din occident , daca ar fi asa poate am duce-o mai bine azi.

Si ca incheiere un cuvint de descurajare: Biblia zice ca "nu-i nimic nou supt soare, tot ce a fost v-a mai fi" etc....:)
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde afra » Mar Dec 10, 2002 2:25 pm

"De ce sa fii original cand poti copia de la altii?"
Cam asta ar fi deviza romanului in ziua de azi.De ce sa sarbatorim "Dragobetele" , cand putem sarbatori "Valentine's day".Sau de ce sa putem compune o piesa, cand o putem copia de la altii.
La noi putinii oameni originali sunt catalogati drept fraieri, si oricum vor fi trasi in jos de societate.
Avatar utilizator
afra
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Apr 30, 2002 11:00 pm

si totushi

Mesajde salty » Mar Dec 17, 2002 6:16 am

exista. trebuie doar sa shtii sa o priveshti. sa te opreshti. ai s-o gaseshti. pe ea , pe originalitate.

uite un exemplu.

http://www.gouryella.com/index_ie.html
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

totusi ... exceptii exista alexa

Mesajde nederlande » Joi Dec 19, 2002 4:06 pm

... l'ai mentionat pe ferry corsten ... djul meu preferat din rotterdam / olanda :B

eu il consider original pentru ca a ajutat evolutia si raspandirea genului "trance" ... muzica lui este diferita in multe aspecte fata de a altor dj'i care aborda acelasi stil. desi majoritatea dj'ilor pica in tipare pentru ca muzica lor prin definitie e "compusa" din samples, el este in ochii mei original prin faptul ca nu a vrut sa fie cunoscut numai ca dj'ul ferry corsten, ci ca si cel care a creat "proiectul" gouryella, system f, veracocha ...


aveti dreptate ca totul pare a fi fost incercat deja [asa credeau si grecii si romanii ... dar aveau ei habar cum vor evolua "lucrurile"], ca unii se copiaza pe altii, ca asta eventual creeaza o lipsa de personalitate ... dar totusi mai sunt 'cativa' care merg contra curentului

(ma gandesc la muzica)
... originali au fost beatles'ii ... nu degeaba au innebunit si inca inflacareaza inima atator femei prin stilul / muzica / comportamentul lor.
... elvis de asemenea a fost original ... prin timbru vocal, miscarea scenica ... sex-appealul pe care a stiut sa'l exploateze la maxim ... si mai ales, sa nu uitam ochelarii lui.
... jim morisson de la the doors ... a imbinat impreuna cu ceilalti membrii ai formatiei muzica cu poezia ... nu pentru prima oara ... dar a reusit sa provoace totusi ... o evolutie a stilului rock.
... michael jackson de asemenea ... prin moonwalk, stilul de dans, modul de a canta ... si sa nu uitam prinderea ... hm ... 'membrului'.

original este oricine prin stilul de viata, de gandire, de interpretare ...etc. ... dar societatea ne 'imbie' sa intram in anumite tipare ... ca altfel devenim "outcast"i.



in 6 miliarde de oi nu e chiar asa de greu sa identifici o suta de pastori.



noapte buna tuturor,
didier
Avatar utilizator
nederlande
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Noi 29, 2002 12:00 am

Mesajde salty » Vin Dec 20, 2002 3:02 am

thanks god for music.
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

... cu sare si piper

Mesajde nederlande » Vin Dec 20, 2002 4:09 am

ciao salty

de unde ai aflat de gouryella?
daca chiar iti place djul ... incearca walhalla / tenshi / gouryella, daca era siteul ales la plesneala ... ai 'nimerit' marfa



noapte buna tuturor,
didier
Avatar utilizator
nederlande
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Noi 29, 2002 12:00 am

Mesajde salty » Mie Dec 25, 2002 12:06 am

off topic:

nederlande> muzica trance. sau rave. ori goa. pur shi simplu o ascult. cam tot ce gaseshti aici:
http://www.tranceaddict.com/links.shtml

peace
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori