va consoleaza gandul ca altii sunt mai rau ca voi?

subiecte clasice

the best

Mesajde ROBAKITA » Mar Oct 22, 2002 10:07 pm

:o MERCI BEAUCOUP,un raspuns foarte complet care nu mai are nevoie de nici o replica.Si eu care credeam ca esti vreun ''wgoist'' care nu se gindeste la nimeni si nimic.M-am inselat si asta ma bucura.Esti plin de surprize:sal: ,un sfat as vrea sa-ti dau ''CONTINUA ASA CUM AI INCEPUT SI NU INCERCA SA SCHIMBI NIMIC ,MAI ALES ...,stii tu.
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde baixinho© » Mie Oct 23, 2002 8:43 am

axeandra, n-ai inteles nimic. Ma scuzati de off-topic, dar n-am putut sa ma aptin.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde axeandra » Sâm Oct 26, 2002 1:03 am

sorry
daca mai ai rabdare....explica-mi inca o data ca pt copilasi prosti...daca nu....sorry inca o data
o idee fara argumente e atat de schioapa incat nu poate face decat un singur pas: acela al prabusirii
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Mesajde Superba Oana » Dum Dec 01, 2002 3:17 pm

cateodata......atunci cand sunt prea beata ca sa-mi dau seama ca nu ar trebui sa ma consoleze acest lucru...ca acum de exemplu...

:p :p :p :p :p :p :p :p :p :p
If I could rearange the alphabet, I'd put U and I together
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

oana,nu mai bea....

Mesajde marian jan » Lun Dec 02, 2002 2:37 am

nu va inteleg fratilor!de ca va bucurati ca altul e mai rau?/care e satisfactia?explicati-mi si mie!eu,mai prost,de,nu inteleg!
in primul rand ce intelegeti prin "mai rau decat voi"?cersetor?unul care are mai putini bani decat voi?cineva care e subalternul tau?de ce?eu cred ca asta vine dintr-un complex.va ganditi ca altul e mai bogat,mai cunoscut etc decat voi si va consolati cu gandul ca sunt multi mai rau decat voi.unul care e mai sarac sau mai sarac cu duhul cred ca ar trebui sa-ti creeze o ambitie,nu sa te bucure!in acelasi fel in care si unul care e mai "bine decat voi" sa va creeze o amibitie!

in concluzie,deci,asadar si prin urmare,explain to my stupid brain!de ce va bucurati cand vedeti unu mai slab?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde axeandra » Vin Dec 06, 2002 10:54 pm

uite cam ce cred eu:
te duci in oras si-n vitrina nush carui magazin vezi....hmmm...sa zicem o pereche de blugi (valabil pt mine) superba pe care vrei si trebuie sa o cumperi...intri in magazin(e deja al 10-lea magazin in care intri in ziua respectiva si speri din tot sufletul sa-ti vina bine blugii mai ales ca in tot restul magazinelor or' nu aveau culoarea care trebuia, or' modelul din vitrina era ultimul si era deja promis nush cui s.a.m.d) si vanzatoarea te anunta ca numarul tau l-au vandut deja de vreo 3 zile si nici o sansa sa mai aduca in urmatoarea luna acelasi model...si sa presupunem ca iti cauti de cateva saptamani blugi si ca fiecare din cele 4, maxim 5 perechi care ti-au placut si tie cu chiu cu vai, aveau cate un defect astfel incat sa nu le poti cumpara
in momentul ala dupa ce vei termina un lung sir de injuraturi, te vei declara cel mai ghinionist om de pe fata pamantului, vei izbucni in lacrimi(desigur lucrurile sunt exagerate pt ca exemplu' sa-mi sustina mie mai bine teoria), iar cand iti vei aminti ca sambata seara in discoteca vine tipu' ala de care iti place de-ataaaata vreme, vei fii convinsa ca si calcata sa fii de masina in momentul ala si tot n-ar putea depasi gravitatea momentului prin care tocmai treci
daca insa pe trotuarul celalalt vei vedea o cersetoare, o biata adolescenta ca tine, numa' ca lipsita de fitele tale de copil rasfatat, care nu are macar curajul sa se uite in vitrinele magazinelor, nu- cumva sa vada anumite obiecte care sunt cumparate cu atata usurinta de unii si care depasesc cu mult cea mai mare suma pe care a tinut-o ea in mana, nu ai putea simti un sentiment de vinovatie(vinovatie nu pt ce nu are ea si ai tu, ci pt importanta pe care o dai unor lucruri atat de marunte, pt felul cum tratezi tu problemele, sau macar pt ca stii ca ai fost bine ferit de tragediile adevarate) ???? eu una, da
acum evident ca exemplul meu nu e din cele mai potrivite, nu se bazeaza pe o intamplare reala si-mi cer scuze daca prea am transformat-o intr-o telenovela
intrebarea e: tine de optimism sa privesti partea plina a paharului tau? sau tine de inutilitate sa privesti partea goala a paharului celuilalt?
o idee fara argumente e atat de schioapa incat nu poate face decat un singur pas: acela al prabusirii
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Mesajde SatyR » Vin Dec 06, 2002 11:39 pm

eu cam sunt de acord cu ce ai scris tu axeandra.....
ma regasesc si eu in spusele tale :)))))
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Dec 06, 2002 11:41 pm

SatyR..vezi ca aici nu esti pe barfe online ! Mesajele trebuie sa aiba ceva consistent in ele !
La primul mesaj ca cel de mai sus..vei primi avertisment !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SatyR » Sâm Dec 07, 2002 12:20 am

LOL ce rau esti Moshule .si eu te credeam baiat bun:)))))).cat de consistent vrei sa fie mesaju ? mai rau ca sosurile uncle ben's

Hai sa incerc.....sa dau consistenta lol

Deci...eu unu tot cam asa vad lucruruile ,cel putin asa se intampla si cu mine ma plang de una de alta ca am nu stiu ce probleme cand defapt alea sunt o nimika toata in comparatzie cu adevaratele probleme cu care se confrunta unii dintre noi.....axeandra a spus-o mai frumos ca mine...ce consistentza mai vrei?

Eu cred ca e si asta o chestie si ca unora dintre noi poate ne da putere sa trecem mai usor peset unele chestii....

ex. personal:

Nu stiu cu ce problema ma confruntam su si-mi blestemam zilele..nu erra cine stie ce dar ma tot framanta si nu puteam sa dorm si am decis sa deschid putzin televizorul...am nimerit pe discovery unde era o emisiune despre ghilotina daca nu ma insel sau despre nu stiu ce torturi din evul mediu...pai dupa ce am urmarit emisiunea aia vreau sa zic ca am dormit busteam..eram un om fericit/aveam o gramada de lucruri pt care puteam sa ma bucur

E bine Moshu'?.sau vrei s ama alungi de pe forum si sa dai cu bolovani?
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Hera » Sâm Dec 07, 2002 12:48 am

Uneori uit de cei din jurul meu , fie ca le e rau, fie ca le e bine!
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde baixinho© » Sâm Dec 07, 2002 10:04 am

axeandra, problema se pune in halul urmator. Inainte sa ma gandesc la cei din jurul meu (s-ar putea sa repet unele chestii dintr-un post anterior), ma gandesc la mine. Nu cred ca asta tine de egoism. Vreau sa fac in asa fel incat sa imi corectez greselile si in cazul in care nu reusesc, cei din jurul meu ar face bine sa ma ia asa cum sunt. In unele cazuri, sunt luat la misto si raspund, dar asta se intampla doar cu persoanele carora le permit sa aiba glume cu mine. Pe celelalte prefer sa le ignor, chiar cu riscul ca ele sa spuna "asta nu mai are replici". De foarte putine ori m-am gandit "mai, cum dracu' a reusit ala sa faca chestia aia si eu nu sunt in stare?", pentru ca mi se pare destul de simplu: in momentul (momentele) in care a rezolvat o anumita problema i-a venit ideea "geniala". Faptul ca nu am gasit si eu aceeasi solutie nu ma duce cu gandul la "sunt mai prost ca respectivul (respectiva)". Problema poate fi privita si din celalalt punct de vedere. Daca un individ a renuntat sa se duca la mare pentru ca nu a avut bani de tren, iar eu m-am riscat facand blatul (stand intre vagoane, pe tren sau intre roti) nu inseamna ca am mai multe "chestii" decat el (doar daca este fata :D ). Am aberat putin, dar din punctul meu de vedere problema este urmatoarea: nu ma consoleaza gandul ca altii sunt mai rau ca mine, atata timp cat exista solutii pentru a rezolva o problema, iar eu sa fiu mai bine ca altii, dar nu le-am gasit din diferite pricini.
Mai usor de atat nu pot sa explic, te rog sa ma crezi.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Dec 07, 2002 11:20 am

Iar eu intodeauna nu ma uit la cersetorul care e vai steaua lui. Nu imi zic ca bine ca nu sunt ca el. Ma uit la omul care se da jos din Mercedes si intra la Marriott in restaurant cu o femeie superba alaturi. Ma uit la omul care pleaca la sky in Elvetia de sarbatori , nu ma uit la betzivul care isi bea mintzile in ziua de Craciun la Fanutza. Si ma gandesc...ca ar fi bine sa ajung ca cei la care ma uit. Chestia e ca ma indoiesc ca voi ajunge asa vreodata....dar imi fac si eu vise. "Sunt un copilash prost" cum ar spune cineva d p forum. :)
Ma uit la ei,pentru ca eu intodeauna aspir spre mai bine. Insa am in vedere ca ash putea sa o duc si mai rau.
Oricum...e bine intr-un fel sa fi nemultumit. Dar doar dintr-un anumit punct de vedere.
Sa ne mai povesteasca axeandra,ca ea e mestera la cuvinte.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde axeandra » Sâm Dec 07, 2002 10:42 pm

pai nu stiu cum as putea sa explic ce cred eu...
nu spun ca ii ajuta cu ceva pe cei cu adevarat oropsiti si la care as putea sa ma gandesc cand cred ca am necazuri mari, si nici ca m-ar ajuta pe mine in vreun fel, ci doar ca as putea simti un sentiment de vinovatie, nu pt ce ai tu iar ei nu au de nici o culoare, ci pentru ca ei sunt cu adevarat in pragul disperarii si se lupta sa traiasca iar tu vrei sa te sinucizi pt ca ti-a aparut un cos pe fata; adica nu, nu m-am exprimat bine; sentimentul de vinovatie ar putea aparea in momentul in care, prin comparatie cu altii, ai realiza ca ai avut parte de o viata buna totusi, lipsita de tragedii adevarate, ca de bine -de rau poti gasi cateva calitati la persoana ta si ca ai avut parte de momente cu adevarat superbe, pe cand altii sunt si prosti si urati si saraci si singuri si necajiti si fara un picior(desi aci ma contrazic cu legea aia a compensatiei in care de altfel cred tare mult)
acu' , sentimentul asta nu-mi rezolva mie necazul si nu-l face nici pe celalalt mai fericit, da' problema isi mai pierde parca din gravitate si macar ma opresc dracu' din plans
o idee fara argumente e atat de schioapa incat nu poate face decat un singur pas: acela al prabusirii
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Mesajde Cruela » Mar Feb 25, 2003 2:46 pm

Nu cred ca poti fi consolat la gandul ca exista cineva mai rau decat tine... Daca tu esti rau, nu mai conteaza ca exista cineva mai rau decat tine, iar daca tu esti bun nu iti pasa de acest lucru... Mereu in viata va exista cineva mai rau decat tine si cineva mai bun decat tine... Notiunile de bine si rau sunt insa atat de relative la persoana fiecaruia incat nu are sens sa ne gandim cine e bun si cine e rau. Cel mai important este sa ne traim viata si la sfarsit, cineva care este mai presus de ni ne va spune daca ceea ce am facut a fost bine sau rau!
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Nightmare » Vin Mar 21, 2003 9:26 pm

Nu ma consoleaza faptul ca altii sunt mai rau ca mine. Acest lucru nu ma ajuta cu nimic. Ce castig am eu daca altii sunt mai rau ca mine???
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde Helene » Vin Mar 21, 2003 11:34 pm

Consider ca nu trebuie sa ma consoleze ca altii sunt mai rau ca mine, ar fi o dovada de slabiciune din partea mea.Nu trebuie sa spunem niciodata:"Lasa ca sunt altii mai rau ca mine,altii au facut greseli mai mari ca ale mele,asa ca nu conteaza ca am gresit acum".Trebuie sa incercam mereu sa devenim mai buni si sa ne facem viata mai usoara si mai frumoasa.Nu trebuie sa ne folosim de acest lucru pentru a ne justifica faptele, greselile.
Helene
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Ian 29, 2003 2:09 am
Localitate: ploiesti

Mesajde driana_r01 » Vin Sep 09, 2005 9:08 pm

Nu ma prea linisteste gandul asta..incercam sa atingem perfectiunea(unii dintre noi) si am vrea ca totul la noi sa fie impecabil..pe mine una nu ma prea linisteste gandul ca altul e mai rau decat in momentele in care snt de-a dreptul disperata si tre sa ma conving ca se puteam si mai rau...
driana_r01
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Vin Sep 09, 2005 8:39 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron