va consoleaza gandul ca altii sunt mai rau ca voi?

subiecte clasice

va consoleaza gandul ca altii sunt Mai rau ca voi?

Mesajde axeandra » Sâm Iul 13, 2002 10:38 pm

aveti un complex care va obsedeaza.....in momentele alea cand urati din suflet acel defect, va consoleaza gandul ca altii sunt de mii de ori mai nefericiti? va comparati cu altii? va ganditi ca altii au mai mult? ca-s mai fericiti? sau incercati sa va acceptati cu tot cu defectu' in cauza? sau ce anume faceti ca sa va simititi bine?
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Mesajde zuza » Dum Iul 14, 2002 3:11 am

Nu ma consoleaza gandul ca sunt altii mai nefericiti pt ca eu asta vreau: sa fiu nefericita. De ce? Ca sa nu mai zica toti prosti: ia uite ce fericita si norocoasa e fata aia. Sa ma mai lase draq in pace si sa nu-mi mai scoata ochii cu asta.
De comparat cu altii nu ma compar, ma doare la sapte mile departare ca au altii mai mult sau ca sunt fericiti, in fiecare zi ma intreb de ce m-am nascut cu defectele astea si ca sa ma simt mai bine ma gandesc la ratatii de cantareti de la noi din tara.
My life sucks and i dond give a f**k about it!!!!!!!!!!!
Cel mai frumos lucru care i se poate intampla unei persoane este sa fie iubit si sa invinga. Insa sa iubeasca si sa fie invins este al doilea lucru frumos care i se poate intampla
zuza
Junior Member
 
Mesaje: 265
Membru din: Lun Iul 08, 2002 4:38 am
Localitate: yep, still there

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iul 14, 2002 11:26 pm

Pe mine nu ma consoleaza gandul ca altzii sunt de mii de ori mai nefericitzi , ci ma enerveaza gandul ca altzii sunt de mii de ori mai fericitzi ! :D
Am glumit,desigur.
Sincer ? Ma intereseaza doar persoana mea. Treaba lor ce fac altzii. Fiecare om cu fericirile si necazurile lui. Ce sa-i faci ? Asa e viatza.
Adica..imi pare rau daca un om e nefericit..si incerc sa il ajut. Sau ma bucur daca un om e fericit. Dar nu ma influenteaza oamenii pe mine. Eu am ritmul meu,cum de fapt fiecare probabil avem ritmul nostru.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Iul 15, 2002 11:23 am

va consoleaza gandul ca altii sunt mai rau ca voi?


Dap, ma consoleaza gandul ca aia e rele ca io-s bun si acordu' gramatical ie rau firar e-l al dracului, numa consolarea asta ma ti-ne in viata.
moshule, chiar in titlu breh? ce pazesti de nu corectezi?
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 15, 2002 11:57 am

Pai ce are titlul ? Unde e dezacordul ? ...ca eu nu il vad.
Cum trebuie formulat ? Sincer..nu imi dau seama !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

smf

Mesajde gaga » Lun Iul 15, 2002 12:28 pm

1. va consoleaza gandul ca altzii sunt mai rai ca voi?
2. va consoleaza gandul ca altzii sunt mai nefericitzi ca voi?
3. va consoleaza gandul ca propozitzia din titlu e interpretabila dpdv al limbii romane?

io-s mai rau? altzi-s mai rau... daca atzi raspuns afirmativ la toate cele trei variante avetzi acum ocazia sa va sinucidetzi

p.s. eu am inteles ideea numai ca se poate interpreta la o prima vedere, and that's the way it is
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 15, 2002 12:38 pm

altii sunt mai rau ca voi = o duc mai prost.
altii sunt mai rai ca voi = adica sunt mai rai la suflet :D

Deci axeandra..s-a referit la faptul ca..daca ne consoleaza faptul ca altzii sunt mai nefericitzi ca noi. S-a exprimat foarte corect.
Dana..gata cu gramatica ! Mai bine...spune-ne daca te consoleaza faptul ca altzii sunt mai rau ca tine .....
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Iul 15, 2002 2:03 pm

whatever, ai intzeles ce am intzeles deci ne-am intzeles.

nu ma consoleaza fiindca n-am nevoie de consolare, desi recunosc, uneori daca ma gandesc la persoana ta ma simt mai bine in pielea mea :D
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde lulutza » Lun Iul 15, 2002 6:50 pm

in momentele foarte nasoale ale existentei mele(:rolleyes: ) nu prea mai am timp sa ma gandesc si la nefericirea altora; mai degraba mi se intampla atunci cand sunt prea fericita sau cand sunt intr-o stare normala. concluzia mesajului este ca nu; nu ma consoleaza gandul ca altii sunt mai nefericitzi decat mine. nu ma imaginez reactionand asha. e putin egoist gandul meu in acest moment, asa cum a fost si al Moshului(ala oribil :p ).....
that's it!
is somebody more happy than me???
i don't think so!!!
lulutza
Junior Member
 
Mesaje: 146
Membru din: Lun Iul 08, 2002 6:00 pm
Localitate: somewhere in the middle of nowhere.

Mesajde axeandra » Lun Iul 15, 2002 9:20 pm

de cand sunt si eu membra p-aici cel mai rau mi-a fost frica de greselile gramaticale pe care le-as fi putut face.....totusi, cum ai zis si u, ce am scris eu acolo e mai mult interpretabil decat gresit
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Mesajde axeandra » Lun Iul 15, 2002 11:06 pm

offff
tnx, dar asta nu era tocmai mesajul de consolare pe care mi-l doream
nici eu nu-i suport pe aia care fac greseli gramaticale, pt ca eu nu obisnuiesc sa fac astfel de greseli.....fraza aia e interpretabila si acum imi pare rau ca nu am revazut-o putin inainte sa o las asa
acum o sa par o biata analfabeta, care a scris si ea un subiect amarat si acum toata lumea observa cum nu stie ea sa vorbeasca romaneste
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 15, 2002 11:34 pm

Nu pari o biata analfabeta. Hai..termina cu victimizarea.

Problema : daca tu ...axeandra mergi la piatza cu prietena ta cea mai buna,sa zicem pe nume Aurica. Si amandoua cumparatzi cate un loz,de la taraba aflata pe drumul ce duce la piatza. Desfacetzi voi lozurile...al tau e necastigator ...dar Aurica a castigat 100 milioane lei.
Cum reactionezi ? Te bucuri pentru ea ? Ti-e indiferent ? Ti-e ciuda pe ea ?
Asta asa....ca un revers al problemei puse de tine la inceputul acestui subiect.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde axeandra » Mar Iul 16, 2002 12:09 am

pai, daca ar fi cu adevarat cea mai buna prietena a mea, sa fii convins ca m-as bucura; oricum de suta aia de milioane ne-am bucura amandoua :P
dar, io stiu poate m-as gandi putin ca eu n-am castigat nimic, dar f putin te asugur
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Mesajde alina » Mar Iul 16, 2002 12:40 am

sincer intr-un fel da intr-un fel nu !

in momente nasoale rau din viata mea cum a fost si anu asta ma gandesc adesea ca n-are rost sa ma plang ca doar exista atatia oameni amarati care chiar au probleme nu ca mine care am totu pe tava doar ca din in cand mai tre sa fac si io unele mici eforturi!
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde onk » Mar Iul 16, 2002 9:56 am

mi se pare o tampenie sa ma bucur de viata asa cum e data numa findca existenta mea necesita mai putine reparatii decat a altora... om, evolutie, progres, asta cere NEMULTUMIRE.
dak te complaci in gaoacea oferita numa pe principiul ce marfa e pentru mine, ca spre deosebire de homeless-ul ala eu am amandoi ochii si o casa pe deasupra, esti o leguma.
dak iti urmaresti realizarea prin comparatie cu realizarile altora esti un zombie condus de puterea exemplului.
dak ai creier si capacitatea de a-l folosi, eu una zic asa: introspectie , cine sunt, ce am si ce pot face cu asta pentru a atinge partea superioara a piramidei necesitatilor lui Maslow...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mar Iul 16, 2002 8:59 pm

deloc
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde angus » Mie Iul 17, 2002 7:58 pm

De multe ori cand mi s-a intamplat cate un necaz, in loc sa ma gandesc ca gata, e sfarsitul lumii, sa ma asez pe jos si sa mor, gasesc putere si ma revigorez gandindu-ma ca ce probleme grele si adevarate au altii, incat prin comparatie problema mea isi pierde din gravitate si imi devine mult mai usor suportabila. Toti avem necazuri, dar cu adevarat importanta e atitudinea adoptata in fata lor.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde tre » Joi Aug 22, 2002 3:31 am

sunt de-aceeasi parere cu angus. asa mi se-ntampla cateodata, evident involuntar. cred ca multa lume are tendinta asta, trebuie numai sa recunoasca.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde axeandra » Vin Aug 23, 2002 11:50 pm

angus...si chiar reusesti sa te gandesti la altii( si sa-ti amintesti ca-s mai nefericiti ca tine) in momentele alea cumplite cand simti ca lumea se prabuseste peste tine, cand te intrebi la nesfarsit "why me???", cand nu stii ce ai facut sa meriti asta?
pt ca, sincer, in momentele alea sunt convinsa ca nu am facut nimic atat de rau incat sa merit asa ceva, ca "uite cutare cat e de fericit", ca .....
in fine.....in momentele alea devin extrem de egoista..... si nu ma gandesc decat cum sa scap mai rpd de necaz
si chiar gandindu-ma la cei mai nefericiti, ca mine cu necazuri mult mai mari.....tot la mine ma gandesc pana la urma(pt ca necazul meu e prea mare si trebuie neaparat sa scap de povara asta)
si decat dupa ce apele se linistesc imi amintesc cat de egoista am fost, cat de putin am suferit de fapt, cat de mult am exagerat si cat de rpd a trecut si imi promit sa nu mai fac asa.....dar oare ma tin de promisiune?
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

da

Mesajde Joao » Dum Aug 25, 2002 6:15 pm

intr-un fel da,dar sunt unii asa de rau,incat stau si ma intreb cum dreacu ii suporta pamantul!
se vad asa,zi de zi,exemple de prostie,sau mai rau de cretinism,de stai si te intrebi,bai vere,cum dreacu de mai traiesc astia?

mi se intampla sa ma bucur si ca altii o duc mai bine ca mine,rar-prieteni in general,dar se intampla
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Si da si nu

Mesajde Kayla » Dum Aug 25, 2002 8:17 pm

Cateodata ma simt mult mai bine stiind ca sunt unii pe lumea asta care o duc mai rau decat mine. Asta, de cele mai multe ori, in momentele cand raman singura acasa, frigiderul e gol si mi-e foame. Desi se intampla rar. Insa nu imi place sa stiu ca exista oameni saraci, nefericiti sau care nu au ce manca...
Kayla
 

Mesajde gabuba » Dum Aug 25, 2002 8:42 pm

*nu am citit ce s-a scris mai sus, deci nu shtiu dak ma repet sau nu.

De ce sa fiu fals? da uneori ma consoleaza acest gand. dar dak stai bine s ate gandeshti nu e deloc corect ceea ce faci. de exemplu eu ma plang ca.. ca.. mi-a aparut o pata pe mana. dar imi zic 'eh, lasa, ca sunt altii care sunt plini de pete, si eu ma vait de una singura'. dar dupa aia conshtientizez 'de fapt, ce ma intereseaza pe mine de ceilalti si de problemele lor?'.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Amaterasu » Mar Aug 27, 2002 5:29 pm

Sincer?!Da,ma consoleaza!De ce?Pt.ca ma gandesc la problemele altora ca la un barometru care sa imi poata arata gradul de dificultate al problemelor mele,nu?Exemplu:in timp ce eu ma plang ca nu am ultimul tip de audy,poate altul se plange ca nu are ce sa manance si atunci imi dau seama cu ce"problema"minora ma confrunt si incep sa privesc lucrurile altfel...
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Joi Aug 29, 2002 4:05 pm

pe mine ma consoleaza cand ies pe strada sau intru pe net...prostie all around
vali
 

Hmmm... O conceptie ciudata.

Mesajde Seth2 » Lun Sep 02, 2002 9:31 pm

Mi se pare ciudata ideea asta... Nu vad cum m-ar putea ajuta efectiv , faptul ca altii o duc mai rau ca si mine. Practic nu aduce nici un ajutor . Imbunatateste pe plan fizic cu ceva faptul ca altii o duc mai rau decat noi ? Nu.

Probabil ca pentru unii e o alinare psihica ca sa depaseasca o problema...

Dar eu cred ca toata lumea are probleme... Si nu putem sa despartim asa... in probleme mai mari sau mai mici. Nu cred ca exista o diferenta asa de mare intre ele. Stiu ca pare aberant ce zic... Dar in general exista unele prioritati la fiecare persoana... Iar atunci cand e lipsita de acele prioritati , persoana in cauza se simte nefericita. Doar ca aceste dorinte/prioritati nu sunt aceleasi pentru fiecare...

In cazul in care am o problema .. incerc sa o rezolv atunci .. prin propriile puteri , sa trec peste asta, fara sa ma gandesc ca altii o duc mai rau sau mai bine... lucru care nu-mi este de nici un ajutor.

Ma gandesc ca daca tot vrem sa facem un bine celorlalti si sa ne gandim la ei , cel mai bun moment e atunci cand noi nu avem probleme.. Pentru ca in momentul asta ii putem ajuta cu adevarat in cazul in care asta vrem.

In schimb , daca ne gandim la cei mai oropsiti ca noi atunci cand ne e noua rau , nici nu ii putem ajuta pe ei , pentru ca in vizor avem pana la urma propria noastra problema ; iar faptul ca ne gandim la ei atunci nu ne ajuta de fapt nici pe noi... E doar o pacalire de moment a scubconstientului...

Ca si subtopic : referitor la faza cu castigatul biletului.. Eu m-as bucura pentru persoana aia! Cred ca toata lumea merita sa castige ceva intr-un moment sau altul... Si ala a fost momentul ei . De ce sa-mi para rau ca nu am castigat eu ? Pana la urma va veni si momentul meu...

Hmm... mi se pare ca nu am fost chiar in zilele mele bune... so.. o sa fac si o cocluzie in speranta ca se va intelege ce am vrut sa spun de fapt...

Nu ma consoleaza faptul ca altii o duc mai rau... Singurul lucru care ma poate consola e faptul ca pot fi inconjurat de prieteni care sa fie alaturi de mine in clipele grele , sau ca poate.. undeva mai poate exista o raza de lumina ... Trebuie numai sa am incredere in ea... Trebuie numai sa o caut...
Seth2
Junior Member
 
Mesaje: 243
Membru din: Sâm Aug 03, 2002 12:35 am

Mesajde JaJa Beens » Dum Sep 22, 2002 5:42 pm

Chiar ma supara ca sunt altii mai rai ca mine. Zi de zi ma lovesc de chestia, de oameni care decat sa le faci un bine iti tai mana. Vorba unui prieten: "Facerea de bine = F*tere de mama"
Gone 4 good
Avatar utilizator
JaJa Beens
 
Mesaje: 691
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde GIO » Joi Sep 26, 2002 6:27 pm

N-am nici un fel de complex, si n-am nevoie de consolari...:rolleyes:
GIO
 

Mesajde ROBAKITA » Mie Oct 02, 2002 11:30 pm

Initial trimis de baixinho
deloc

Trebuie sa fii foarte rece sa nu-ti pese de nimeni.Mai gindeste-te ,Baixinho.Ceva s-a intimlat in viata ta de te-a facut asa de dur.

Ca sa raspund la intrebare ,nu pot spune ca ma atinge intr-un fel foarte mult ,e o vorba la noi ,''CUM ITI ASTERNI ASA VEI DORMI''.Eu sint putin cam egoista ,cu toate ca am as vrea mai mult ,iar cel de n-are ,spera la o viata mai buna.
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde baixinho© » Sâm Oct 19, 2002 7:44 pm

ROBAKITA, am sa fiu putin mai explicit incercand a raspund la intrebarile adresate de axeandra in primul post. O sa le iau in ordine.

in momentele alea cand urati din suflet acel defect, va consoleaza gandul ca altii sunt de mii de ori mai nefericiti?
In momentele in care imi blestem zilele ca am un anumit defect pe care nu am cum sa-l ascund si nici sa-l corectez (in acele clipe, evident) nu ma consoleaza gandul ca altii sunt de o mie de ori mai nefericit. Pe mine ar trebui sa ma intereseze in primul rand ce si cum sa fac sa ies mai repede din situatia in care ma aflu si abia dupa aceea ca altii sunt mai nefericiti. ROBAKITA, cu aceasta ocazie am raspuns la prima faza a postului tau.

va comparati cu altii?
Ce sens ar avea? Competitia naste concurenta, asta este perfect adevarat, dar de catava vreme nu am incercat sa ma compar cu nimeni, pentru ca nu incerc sa copiez pe nimeni. Nici macar cand gresesc nu stau sa ma gandesc: "Uau, ce lucru bun a facut X. Mai bine faceam si eu ca el (ea)".


va ganditi ca altii au mai mult? ca-s mai fericiti?
Nu. Au stiut sa se descurce si ii felicit. Nu invidiez pe nimeni.

sau incercati sa va acceptati cu tot cu defectu' in cauza? sau ce anume faceti ca sa va simititi bine?
Ma iau asa cum sant. Partea proasta este ca de cele mai multe ori prea putin ma intereseaza ca am defecte si ca sunt evidente. Adica sunt putin cam nesimtit. Nu fac nimic sa ma simt bine. Astept sa treaca situatia asa cum a navalit peste mine. Cine ma accepta asa cum sunt - bine. Cine nu - sa ma scuteasca.
ROBAKITA, am fost destul de clar?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde axeandra » Dum Oct 20, 2002 12:57 am

sau incercati sa va acceptati cu tot cu defectu' in cauza? sau ce anume faceti ca sa va simititi bine?
Ma iau asa cum sant. Partea proasta este ca de cele mai multe ori prea putin ma intereseaza ca am defecte si ca sunt evidente. Adica sunt putin cam nesimtit. Nu fac nimic sa ma simt bine. Astept sa treaca situatia asa cum a navalit peste mine. Cine ma accepta asa cum sunt - bine. Cine nu - sa ma scuteasca.



oare? adica....hmmmm.....atunci esti un fericit, mi-e greu totusi sa cred ca nu-ti doresti cateodata sa nu fi avut parte de asa "noroc"
adica, ok...nu-ti pasa ca nu esti cel mai frumos, cel mai cu bani si asa mai departe.....dar cand vezi ca unele calitati(muuuuulte) se ingramadesc pe capu' unui singur muritor....nu ti-e ciuda? adica, ala e destept,ok....da' dc are si bani? dc e si frumos? dc are si lipici la fete? dc nu are parte de nush ce situatie penibila? dc? dc? dc?
doamne, ce aberanta pot fi uneori
o idee fara argumente e atat de schioapa incat nu poate face decat un singur pas: acela al prabusirii
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori