Prietenie

subiecte clasice

Mesajde salty » Mie Dec 25, 2002 9:23 pm

prietenii sunt lucrul cel mai de pretz. ai mei sunt. shi vor ramane asha toata viatza. putzini shi buni. thanks god for them.
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Mesajde genicon » Joi Dec 26, 2002 11:49 pm

Da... asa e... prietenia e lucru mare... pacat ca lucrurile mari sunt cam inexistente in zilele noastre... Asta e...
Eu din pacate nu prea ma pot lauda la capitolul asta. Nu zic, am crezut de nenumarate ori ca am prieteni adevarati, si inca nu mi-am pierdut speranta... dar tare mi-e frica sa nu raman doar cu ea. Multi dintre prietenii adevarati (pe care dor eu ii consideram asa) s-au dovedit niste canalii, altii s-au dovedit doar niste iluzii trecatoare... si momentan ma am doar pe mine. Hehehe - poate o sa ma indepartez si eu de mine... Penibil
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde SatyR » Vin Dec 27, 2002 12:12 am

..............................se pare ca nici eu nu ma mai inteleg asa de bine cu acei prieteni adevaratri cu care ma mandream........si mai penibil nu? lol
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

...

Mesajde Seth2 » Vin Dec 27, 2002 12:48 am

... dupa mine, dupa lungi zile de cugetari , am ajuns la ideea ca prietenia e mai mult relatia aia care o simti cu o alta persoana . Adika faptul ca poti avea incredere in cineva sa spui ceea ce altor persoane nu spui. Sa poti comunica altfel. Si la asta nu ma refer , la argou sau alte faze , ma refer la o comunicare fara cuvinte.. Cand exista o astfel de legatura care mi se pare ca nu prea poate fi intalnita prea des si nici sa existe mai multe astfel de legaturi de-odata intre tine si mai multe persoane - atunci mi se pare ca e vorba de adevarata prietenie...

In rest prietenii cu care iesi la un film , la o bere , la o poveste.. sunt doar amici.. si au si ei roul lor .
Seth2
Junior Member
 
Mesaje: 243
Membru din: Sâm Aug 03, 2002 12:35 am

Mesajde SatyR » Vin Dec 27, 2002 1:47 am

Faza cu prieteniile sta in felul urmator.......poti avea un prieten cu care sa te intelegi super bine si sa vina o vreme in care sa te trezesti ca nu mai ai nimik in comun cu el si ca usor usor faza asta va indeparteaza rfara sa iti dai seama.....e patita de mine...eu unul incep sa nu mai mai identific cu cercul asta al meu (de prieteni apropiati ,cica),fiecare a luat-o pe drumul sau ,eu am ramas cu ale mele ,si uite asa nemaiavand lucruri in comun ne respingem dara sa vrem.....
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

...

Mesajde Seth2 » Vin Dec 27, 2002 2:11 am

Ceea ce ai spus mai inainte poate insemna ca ei nu erau ceea ce numesc eu prieteni.. Erau doar amici.

In general termenii astia se confunda si ce e si mai rau ca lumea ajunge sa sufere din aceasta cauza. Pentru ca pune un amic la rangul unui prieten.
Eu cred ca sunt o fire destul de deschisa si nu am dusmani (prea multi :p ) . Asa ca ma inteleg bine cu majoritatea celor din juul meu , dar pana acuma nu prea am gasit mai mult de doua persoane la care sa si tin cu adevarat.

Unii spun ca a tine la cineva , la un prieten inseamna a fi gata sa faci orice pentru persoana respectiva etc... Dar nu stiu pana la urma ce e...

Tind sa cred ca e mai mult senzatia aia placuta ca sti pe cineva alaturi , spiritual vorbind , si simti si ca tu esti alaturi de cineva.
Seth2
Junior Member
 
Mesaje: 243
Membru din: Sâm Aug 03, 2002 12:35 am

Re: ...

Mesajde salty » Vin Dec 27, 2002 6:04 am

amicii sunt doar amici. persoane langa care nu te potzi simtzi tuh insatzi. carora nu le potzi raspunde prin tacere shi cu toate astea sa te intzeleaga. carora nu li te potzi arata pe tine insutzi. prietenii insa...
persoane care au ieshit din viatza ta shi care odata au fost prietenii, vor ramane intotdeauna acolo undeva in tine daca au fost adevaratzi. prieteni.
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Mesajde genicon » Sâm Dec 28, 2002 11:07 pm

Cred ca aici mai este vorba si de varsta... Pt ca nu poti sa zici sau sa speri ca ai un prieten adevarat de la 12 ani, toata viata. Pt ca, asa cum ati mai zis, persoanele se schimba. De fapt, asta este ideea care m-a facut sa cred ca tine si de varsta. Problema este cand depasesti o anumita varsta si descoperi ca de fapt prietenul tau (si nu am zis amic) a fost o mare minciuna... Spre bucuria mea, eu inca nu am ajuns la varsta aceea, dar tare mi-e teama ca in momentul in care o sa ajung n-o sa mai existe nici acele persoane care sa imi insele asteptarile... lumea se schimba... in rau... sunt prea multe interese in joc, si prea putina luma mai are timp sa isi deschida sufletul...
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde dirklady » Vin Ian 17, 2003 6:13 pm

Eu am o astfel de prietena......chiar daca distanta ne desparte inca mai tinem legatura. Dar imi aduc aminte ca atunci cand eram in tara acum vreo 7 ani in urma (ca noi ne cunoastem de cand eram mici.... aveam vreo 2-3 ani) vroia sa mearga in discoteca (si acest lucru il facea numai cand parintii ei erau de noapte) si nu putea pentru ca ramanea sora ei mai mica singura acasa.Atunci m-am oferit eu sa o "ajut".Asteptam sa plece parintii ei la servici si ma duceam sa dorm eu cu sora ei pana la venirea prietenei mele acasa. Imi luam cheia si pe la 5 dimineata intram in casa.Noroc de parintii mei care eram mai intelegatori decat cei ai prietenei mele. Pe urma avem secrete care numai noi doua le stim...intre noi doua exista o mare incredere. In rest prietenii nu asa intime sa zic asa.....am destule.
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

Mesajde Cruela » Mar Feb 11, 2003 11:38 am

Prietenia este un lucru foarte important, care, atunci cand este adevarata si bine inteleasa, poate sa te ajute foarte mult. Oamenii sunt de foarte multe ori rai, razbunatori si fac greseli. Atat timp cat greselile lor sunt minore si nu ranesc prea tare, prietenia mai poate continua. Daca greselile sunt mari, vor aparea foarte multe probleme si oricat ar incerca cele doua persoane sa reia prietenia, nu se va mai putea.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde genicon » Mar Feb 11, 2003 3:34 pm

Initial trimis de Cruela
Prietenia este un lucru foarte important, care, atunci cand este adevarata si bine inteleasa, poate sa te ajute foarte mult. Atat timp cat greselile lor sunt minore si nu ranesc prea tare, prietenia mai poate continua. Daca greselile sunt mari, vor aparea foarte multe probleme si oricat ar incerca cele doua persoane sa reia prietenia, nu se va mai putea.


Deja tu nu prea mai vorbesti despre prietenie aici. Gandeste-te putin - te contrazici! Prietenie adevarata = greseli mari, probleme?
Niciodata! Stiu ca totusi in viata reala nu este asa cum zic eu, dar prietenia adevarata inseamna totul, prietenul adevarat inseamna totul. Este imposibil de imaginat un prieten adevarat care tot greseste in fatza ta... Prietenie adevarata = perfectiune. Insa, se stie - nimeni nu e perfect (din pacate)

Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Feb 11, 2003 3:40 pm

Initial trimis de genicon
Prietenie adevarata = perfectiune. Insa, se stie - nimeni nu e perfect (din pacate)


Deci nu exista prietenie adevarata ? Este doar o himera acest concept ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Hera » Mar Feb 11, 2003 5:17 pm

Daca existenta/non existenta unui lucru nu e confirmata ( mai ales lucrurile relative care lasa multe interpretari), atunci lucrul acela exista pt tine,daca tu crezi in el. Sau invers. Iar perfectiunea se raporteaza la fiecare. Ce e bine pt mine,tie iti poate parea un lucru f rau.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde genicon » Mie Feb 12, 2003 5:56 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh

Deci nu exista prietenie adevarata ? Este doar o himera acest concept ?


Asa e. Moshule... eram eu putin cam aerian cand am scris ce am scris, si nu am reusit sa ma exprim exact asa cum ar fi trebuit... Si poate ca am fost putin cam nihilist, da' asta nu mai stiu de ce :)
Nu voiam sa zic ca nu exista prietenie adevarata, ca asta e doar o himera... Voiam de fapt sa sugerez ca prietenii/ prietenia adevarata nu prea mai exista in zilele noastre. Si asta asa e... Cam toata lumea e dupa interese...
Ce am vrut sa zic, si ce am zi... Asta e! Sper ca mi-am indreptat cat de cat greseala... :a
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde Cruela » Mar Feb 25, 2003 2:39 pm

Pot aparea greseli mari si probleme reale intr-o prietenie adevarata, crede-ma... Nu este adevarat ca prietenia adevarata inseamna perfectiune, pentru ca nimeni nu e perfect si asta ar insemna ca nu exista prietenie adevarata si te rog frumos sa ma crezi pe cuvant ca prietenia adevarata exista si acum nu ma refer la "prietenii" cu care iesi in oras la o bere ci la prietenii adevarati, care iti sunt alaturi si la bine si la rau!

Sa stii ca te inseli amarnic. Este adevarat ca in zilele noastre nu prea exista oameni sinceri, care sa nu mearga dupa interese, dar aproape fiecare dintre noi avem o prietena/ un prieten adevarat... Nu poti gasi prietenie adevarata pe toate drumurile. Esti de acord cu mine aici sau nu?
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ROBAKITA » Sâm Mar 01, 2003 3:37 pm

Intr-adevar prietenia ,prietenii, e cel mai de pret lucru sau pesoana ,uneori chiar mai importanti si decit banii,hmm,niciodata nu mi-am imaginat viata fara prieteni si uite ca am ajuns la acea idee stupida de care imi era frica.Din putinii prieteni pe care i-am avut si pe care puteam conta pe ei uneori, distanta,viata ,greutatile vietii ne-au facut sa ne indepartam si sa ne uitam ,intr-un fel sau altul,nu spun ca ne-am pierdut chiar de tot,dar relatiile dintre noi au ramas mai mult ca simpli amici.Am avut prieteni pentru care am riscat pentru ei ,am luptat pentru unele greutati de care se confruntau ,i-am ajutat intr-un fel sau altul,asa cum am putut atunci ,am fost alaturi de ei la bine si la rau,am avut multe clipe minunate impreuna,dar ...totul e de domeniul trecutului.
Cu cit de greu iti faci un prieten cu atit de usor il pierzi,momentan am faorte multi amici ,dar care nu pot discuta cu ei chiar tot ce ma ''doare'' ,de multe ori mi-e greu ca nu am pe cineva de incredere sa-mi pot spune off-ul ,dar uneori poate e mai bine ca nu voi avea de ce sa-mi fac probleme daca imi inseala increderea.
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde genicon » Joi Mar 06, 2003 10:27 pm

Initial trimis de Cruela
Sa stii ca te inseli amarnic. Este adevarat ca in zilele noastre nu prea exista oameni sinceri, care sa nu mearga dupa interese, dar aproape fiecare dintre noi avem o prietena/ un prieten adevarat... Nu poti gasi prietenie adevarata pe toate drumurile. Esti de acord cu mine aici sau nu?


Nu te contrazic, Cruela. Poate ca ai tu dreptate. Si tu poate chiar ai gasit un astfel de prieten care sa te ajute cand ai mare nevoie. Ce sa fac... eu nu am fost asa de norocos. Cel putin nu inca. :(
Zici ca nu poti gasi prietenie adevarata pe toate drumurile, si nu pot decat sa fiu foarte de acord cu ceea ce spui. Insa, gandeste-te - nu toata lumea merge pe drumurile alea pe care iti gasesti prietenii adevarati. Eu, cel putin, nu cred ca am mers pe acolo. Am tot sperat, am tot asteptat, am tot incercat, dar de fiecare data s-a dovedit ca m-am inselat... Asta este, poate sunt ghinionist. Oricum, o pers dificila, langa care nu poti sta, nu sunt... :)
Faza este urmatoarea - singura persoana in care am inceput din nou sa am incredere este prietena mea. Nu suntem de f mult timp impreuna (6 luni). Dar in ea incep sa am incredere, pe ea incep sa o consider si cel mai bun prieten. Tare mi-e teama ca si de data asta ma voi insela.
Deci, nu este usor sa iti faci prieteni adevarati si, crede-ma, nu toata lumea are asa ceva...
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde J'adore » Sâm Apr 12, 2003 6:40 pm

M-am gandit sa scriu aici, pt. ca ma framanta ceva, daca SatyR are dreptate, prin acest lucru trec eu acum, cum am mai scris cu 1 pagina mai jos, Paul este unul dintre adevaratii mei prieteni, am trecut prin multe impreuna, pot sa zic ca am incredere deplina in el, tin minte ca cu o vara inainte sa vin in u.s. eram la mare (eu cu maicamea, el cu mama lui :D ..impreuna la mare , toti :D) prima zi, am ajuns acolo, am mers la plaja, dupaia am vrut sa mergem sa ne plimbam, dintr-o data mie mi-sa facut rau, dar nu un rau gen greata, erau un "rau" pe care eu nu l-am mai simtit niciodata, nu am spus nimanui ca imi vine sa pic pe jos, decat lui paul, am mers noi prin bazare, sa ne uitam pe acolo, iar pe partea cealalta a strazii era un magazin de muzica, normal ca noi ne-am dus sa ne uitam la cd-uri iar paul vroia neaparat cd-ul cu bere gratis :D , dar ne mai trebuiau 5 mii de lei, i-am zis ca ma duc eu sa ii cer lu' maicamea banii si ca vin imediat, si sa nu il puna naiba sa vina dupa mine, am traversat cu bine (nu exista semafor, am incercat sa trec cu cat mai multa grija), mamele noastre erau cu spatele la magazin, iar eu cu fata spre el, exact cand vroiam sa ii pun lu' maicamea ca avem nevoie de 5 mii, lam vazut pe paul incercand sa traverseze si cum a dat masina peste el, in clipa aia am strigat "Paul" si raul ala pe care il simteam eu a disparut, tot ce tin minte e ca plangeam si ca incercam sa ajung la el sa vad daca e bine (a avut noroc, si-a rupt decat 1 picior :D), poate a fost o presimtire, nu stiu, dar cert e ca nea apropiat si mai mult.
Dar ce ma macina pe mine este faptul ca de cand am plecat parca nu mai avem nimic in comun, cand am fost in iarna asta in ro nu am petrecut prea mult timp in preuna, dar ce ma bucurat este gestul pe care la facut el si care mi-a aratat ca cat de cat prietenia noastra conteaza, cand am ajuns in ro el mi-a dat o carte iar pe ea era o dedicatie "Pt. prietenia care a fost, este si va fi, cu drag Paul", poate nu e cine stie ce dedicatie, dar macar arata ca nu a uitat de prietenia noastra :D
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Sâm Mai 17, 2003 10:18 pm

prietenia... hm... ce pot spune... daca m-ati fi intrebat asta acum cateva luni, v-as fi spus ca sunt inconjurata de prieteni, ca am deplina incredere in majoritatea..... k le-as incredinta viata mea...
dar m-am schimbat mult in ultimele luni...
am incetat sa cred in cuvantul "prieten" ... poti sa ai incredere deplina in cineva... si sa descoperi ca persoana respectiva nu a facut decat sa isi bata joc de tine.... ca a facut tot posibilul sa te raneasca.....
pana de curand, am fost o persoana destul de naiva... eXistau persoane carora le-as fi incredintat viata mea... acum nu inteleg cum am putut sa am atata incredere in ele, sa le spun totul.... dar dupa ce m-au dezamagit unii dintre ei/unele dintre ele am inceput si eu sa vad cum este viata defapt... am ajuns sa vad cat de ipocriti sunt oamenii... nu am vrut sa cred ca existau asemenea persoane, cu atat mai putin ca persoanele pe care eu le consideram ca fiind prietenii mei s-ar putea numara printre ele....
va spun sincer ca exista 2-3 persoane in care eu am incredere acum... in rest....
eu zic ca cel mai usor fel de a te proteja este daca nu ai incredere in nimeni...... daca nu exista nici o persoana care sa stie chiar totul.....
in lumea de azi, prietenii iti sunt cei mai mari dusmani!
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde river » Dum Mai 18, 2003 7:23 pm

Exista prietenie, delimitata desigur de celelalte concepte amintite pe aici, "amicitie", "cunostinte" etc. Si ma bucur sa pot spune asta, ca am prieteni adevarati, ca, dupa sapte ani de zile am ramas la fel de uniti, ne iubim la fel de mult, chiar daca timpul ne-a mai despartit si ne-a mai imprastiat care incotro. Ideea este ca aceasta priteneie noi am legat-o din liceu si se pare e foarte trainica. Desigur, au existat si certuri si barfe si multe alte lucruri urate dar, ceea ce simtim unii pentru ceilalti nu poate fi schimbat. (In curand ne vom si inrudi :)). La facultate insa nu am mai putut lega astfel de prietenii; sau le-am legat, dar nu se compara...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde karenina » Dum Iul 20, 2003 12:24 pm

eu sunt de parere ca prietenia este ceva superb doar atunci cand este reciproca... Un exemplu tipic de nesinceritate, la urma urmei, este atunci cand cineva te considera cel mai bun prieten a lui si tu pe el il consideri agasant, suparator sau oricum numai nu prieten... Mie mi s-a intamplat reciproca fara sa imi dau seama si nu este deloc placut... Daca va regasiti in exemplul de sus, va sfatuiesc sa vorbiti cu persoana respectiva si sa-i spuneti care-i situatia...daca nu faci asta iti bati joc de el
de ce ne multumim sa fim copii intr-o lume in care am aparut ca originale
karenina
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iul 11, 2003 6:43 pm

eu am prietena !

Mesajde superbiggy » Dum Iul 20, 2003 1:04 pm

parerea mea,...
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde BloodOnMoral » Joi Aug 14, 2003 4:05 pm

Spinoasa problema si mi-ar cere multa meditatie :D

Eu nu prea as putea vorbi din experienta, ca sa spun asa. Din simplul motiv ca nu am prieteni, sau ma rog, am o prietena-doua acolo, sa fie, si sunt cele cu adevarat bune. Pe una dintre ele o cunosc de 6 ani si impreuna cu cealalta am realizat in unul singur cat in 6, dar totusi, dupa standarde, or fi putine :).

Cei mai multi amici ii am online si suna teribil de trist, dar asa o fi si viata mea. Nu ma inteleg cu fetele din jurul meu pentru ca imi place fotbalul si stau ore in sir in fata calculatorului. Nu ma inteleg cu baietii pentru ca nu injur ca ei si nu rezist decat la 4 beri in loc de 5. Si totusi, prieteni mai multi am in strainatate, sunt departe, pe unii nu i-am vazut "live" niciodata.

Explicatiile mai incolo, trebuie sa mai meditez ;)
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde clumsy » Mar Aug 19, 2003 9:55 pm

Eu habar n-am ce-i aia prietenie! Nu am si nu am avut niciodata o prietena adevarata.Am multi amici cu care doar ies in oras si ma distrez.Dar asta sigur nu se numeste prietenie.Oricum nu am incredere in nici unul dintre ei si nici nu vreau.
clumsy
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Sâm Aug 02, 2003 9:43 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde BloodOnMoral » Mie Sep 03, 2003 6:42 pm

Nu este nicidecum treaba mea, dar de unde atata negativism si singuratate ? De ce sa nu iti doresti pe cineva in care sa poti evea incredere, de care sa fi sigur ca te va sprijini la nevoie, va rade cu tine sau iti va oferi un umar pe care sa plangi ?
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Eu...

Mesajde Seth2 » Mie Sep 03, 2003 9:13 pm

Unul dintre defectele mele cele mai mari (si il numesc defect pentru ca am intrat in multe incurcaturi din cauza acestei trasaturi de caracter) e faptul ca idelizez persoanele care imi ies in cale pe criterii f subiective.
Astfel am patit asa cu cateva persoane. De fapt mai mult cu una dintre ele pe care am idelizat-o pana undeva la o imagine perfecta , adica vedeam in respectiva persoana tot ceea ce imi trebuia mie la un prieten , la o persoana cu care sa pot vorbii.
Si ... incet incat , nu a fost mult pana sa devin dependent de respectiva persoana si de rolul pe care credeam ca il are . Lucrurile s-au dovedit a fio altfel decat credeam si am reusit sa-mi revin la timp (deoarece incepeam sa nu-mi mai dau seama ce e real si ce nu).
Astfel... problema care ramane e daca prezenta prietenilor pe care ii consideram adevarati e o dependenta. In cazul meu stiu raspunsul... :P si incerc sa ma tratez.
Dar voi ce credeti ?
Seth2
Junior Member
 
Mesaje: 243
Membru din: Sâm Aug 03, 2002 12:35 am

Mesajde BloodOnMoral » Joi Sep 04, 2003 8:55 am

Te inteleg perfect. Un timp , am fost si eu in aceeasi situatie. Prietena mea a fost cea care m-a trezit la realitate, dupa o vreme petrecuta impreuna, in care am invatat sa ne cunoastem reciproc.
Apoi, am inceput sa ii reprosez asa-zise greseli pe care imaginea ei nu le-ar fi comis niciodata ... a fost trist, pentru ca nu puteam parca sa inteleg ca poate avea si ea defectele ei, sau momentele ei de slabiciune. E la fel ca mine, o fiinta omeneasca, nu o zeitate sau fiinta perfecta.
Greseala mea, indreptata la timp de ea, si acum -sper- in curs de vindecare. Pare destul de similar cu cele descrise de tine sau e doar o aberatie incalcita, tipica mie ? :)
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

...

Mesajde Seth2 » Joi Sep 04, 2003 9:09 pm

Si eu care credeam ca sunt singurul cu psihoze originale ... :p

Eu am doua categorii de prieteni ... cei pe care ii consider adevarati (adica vreo doi) si un alt gen de prieteni , amici sa zic asa , care sunt mult mai multi si mai variati ca si comportament, persoane pe care le vad ca niste amici (cu care ies in oras , ma intalnesc in oras etc...).

Bineinteles ca lucrurile astea le pot face si cu prietenii pe care ii consider buni si o si fac numai ca totul trebuie sa aiba (asa cum am invatat :p ) o limita si nu trebuie exagerat. De aceea , chiar daca am simtit ca am gasit prietenul cel mai bun , e bine sa avem si cunostinte cat mai multe .

Daca totate cunostintele noastre ar fi prieteni adevarati atunci nu ar mai fi nimic special. Singularitatea/unicitatea/ sau chiar lipsa acestui fel de prieteni ne face sa ii dorim aproape si sa ii consideram deosebiti.
Insa mi se pare bine sa ai si grupul de prieteni cu care iesi si cu care te intelegi pentru ca fiecare are nevoie de diversificatie laun moment dat, fara a minimaliza importanta prietenului/prietenei pe care il/o consideram de baza.

Mi-a venit acum cateva zile o idee oarecum ciudata. Si totul a pornit de la faptul ca , fara sa-mi faca placere sa recunosc , atunci cand fac cunostinta cu o persoana - care ar putea deveni un prieten bun - prima impresie e mai importanta decat asa vrea sa fie . Insa asa este. Si in 99% dintre cazuri prima impresie la un contact live este impresia vizuala.

Insa.. daca stau sa am gandesc nu stiu ce fel de persoane imi plac si care nu , privind intalnirea la prima vedere. Nu am nici un criteriu . Probabil actionez dupa ceva ce eu cred ca e un impuls din subconstient , intuitie etc , insa nu te poti baza pe asta cand e vorba de o persoana pe care nu o cunosti.

Asa ca m-am gandit intr-o zi la o chestie : ce-ar fi sa scriu intr-un caiet tot ce-mi trece in cap despre mine si apoi sa ies cu el din casa si sa ma plimb pe strada si sa-l dau cuiva (unui strain) sa-l citeasca. Actiunea asta nu ar avea , logic , nici un sens.... Dar as fi f curios sa vad ce persoana as alege dintre toti cei care trec pe strada pe langa mine. In ce persoana as avea incredere , avand in vedere ca singura mea putere e cea vizuala. As alege o fata sau un baiat ? Imbracat/a sport , elegant , sexy :p ? Tanar/a , batran/a ? Blonda , bruneta? ..... Se nasc atatea intrebari care oarecum pareau inainte superficiale , lucruri care mi se pareau ca nu conteaza asa de mult , dar care intr-o situatie de genul celei de mai sus... fac toata diferenta.

Ce fel de persoana as alege? Dar ce fel de persoana ati alege voi ?
Seth2
Junior Member
 
Mesaje: 243
Membru din: Sâm Aug 03, 2002 12:35 am

prietenie...

Mesajde Desideriu » Dum Sep 07, 2003 2:12 pm

Nu vreau sa petrec prea mult timp in lumea virtuala, pt. ca avand 25 de ani am fost educat intr-o lume mult mai putin tehnologica decat cea de azi si inca percep tot ce e tehnologic (net & co) ca pe un fel de drog...Totusi, discutia asta despre prietenie prea e de calitate ca sa nu-mi bag si eu nasul. Tocmai am citit-o, asa ca imi trec prin cap cateva lucruri:

1. chestia ca in inconstient ne simtim atrasi de prieteni (animalul sexual din noi...) indiferent de sexul lor mi se pare adevarata: cati dintre voi aveti prieteni care fizic sunt dezagreabili? Ce e fascinant e modul in care ne reprimam atractia, fie pe motive de indoctrinare sociala (in cazul relatiilor intre persoane de acelasi sex), fie pe motive strategice (vrem sa mentinem pe cineva in rolul exclusiv de prieten). E o lupta (parte inconstienta) cu noi insine. Judith Butler vorbea despre asta cu ajutorul conceptului de melancolie: ne sunt dragi prietenii, tocmai pentru ca nu-i putem avea. Sublimam sexualul in spiritual, dar undeva o rana sangereaza din cand in cand, pentru ca trupurile au fost infrante pentru a lasa sufletele celor doi prieteni sa se impreuneze. Pretul platit este bariera fizica care sta la baza prieteniei: vorbesti cu cel mai bun prieten si ti-e drag si ai vrea sa-l iei in brate si sa-l strangi la piept, dar prea rar ne permitem sa facem asta.

2. uneori ma sperie modul in care ne cautam prieteni dupa chipul si asemanarea noastra. De ce se bucura lumea cand constata ca X are multe in comun cu Y? Un fel de narcisism deversat in prietenie. De ce nu ne dorim ca prieteni persoane cat mai diferite de noi? Ideea sa fie "completare a unuia cu celalalt", prietenia ca negociere a diferentelor si NU "admiratul in oglinda", prietenia ca proliferare a poftei de sine...

3. dupa definitiile voastre, nu prea pot numara prieteni "adevarati": in cazul meu, am prieteni care stiu totul despe mine in plan profesional, dar habar n-au de viata mea privata; prieteni care ma stiu in viata privata prea bine, dar care nu ma stiu profesional; prieteni care stiu putin din fiecare (profesional & privat), fara a stii temeinic nici o latura; in fine am si prieteni care-mi stiu sufletul adevarat & filosofia de viata, fara a fi la curent cu detaliile a ceea ce fac in momentul de fata (plecat in strainatate). Cred ca mi-e imposibil sa am un prieten care sa imbine toate cele de mai sus, pentru ca ar ajunge sa-mi fie prea drag, si...recititi ce am scris la punctul 1;

4. Cineva de pe forum mentiona ideea de a avea prieteni cu care de-abia vorbesti dar care doar prin simpla "vedere" te energizeaza - ca un fel de fuziune la distanta, dincolo de cuvinte, a doua persoane. Ideea mi se pare fascinanta. As vrea detalii si "studii de caz" - daca vi s-a intamplat. Mie unul nu, dar mi-a adus aminte de modul ciudat in care simt in timp ce vorbesc cu unii prieteni: faptul de a fi pe aceeasi lungime de unda, de a simti ca sufletele vibreaza, ca respectivul/respectiva te-a inteles inainte ca tu sa deschizi gura.

5. Ce mi se pare dureros e sa mergi pe strada, sa vezi persoane pe care ai vrea sa le ai ca prieteni si sa NU poti sa le ai pentru ca nu le cunosti si pt. ca nu ai nici o scuza sa te bagi in vorba cu ele. Mi s-a intamplat de atatea ori...mi se rupe nima. Mai ales cand simti ca si persoana vizata simte acelasi lucru. Atat de aproape de inceputul unei prietenii superbe, si totusi atat de departe...Mi s-a intamplat in gari, aeroporturi, pe strada, etc. Doare rau. Ce fascinant e cand doua priviri se intalnesc, si realizezi ca nu e ceva obisnuit, ci are loc un "clik"...dar trebuie sa mergi mai departe cu viata ta stearsa, lasand in urma "clik-urile" si sperand ca intr-o zi vei avea o scuza decenta pentru a vorbi cu respectivul.

6. Seth, raspunsul meu la ultima ta intrebare este ca nu as avea curajul sa abordez pe cineva pe strada si ca mi-ar fi frica sa scriu intr-un caiet cum sunt de fapt. Si daca astea doua chestii n-ar fi in cauza, as da caietul unui tip tanar, care arata bine si pare ca e cat de cat profund (zic profund pt. ca nu vreau sa fie echivalat cu "a fi cultivat" - un sens prea arogant din punctul meu de vedere).
Desideriu
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Sep 07, 2003 1:20 pm

...

Mesajde Seth2 » Dum Sep 07, 2003 11:45 pm

Eu unul am o oarecare obsesie pt straini , si rolul pe care l-ar putea juca in viata noastra .

Nu stiu exact care e conceptul de "prietenie" la mine. Pt mine sunt mai multe feluri . Amici (cei cu care ies) , prieteni adevarati (in care am incredere) si mai e si categoria strainilor (pentru ca imi place sa vad in orice strain un potential prieten). De aceea , asa cum spunea si Desideru , si cum spuneam si eu pe la inceputul threadului... ma fascineaza oarecum relatiile cu oamenii pe care nu ii cunosc. Referitor la ideea cu caietul.. eu am scris un asemenea caiet. Tocmai am terminat a XII-a... asa ca am scris caietul ca si cum ar fi adresat unei colege, o prietena buna de-a mea. Apoi i l-am dat spunand ca acolo gaseste "epilogul" si intr-adevar.. scrisesem in el tot ce imi trecuse prin minte de la inceputul vacantei de vara , deci acum 2 luni.. si , invariabil.. scrisesem in el despre tot ce se intamplase in cei 4 ani de liceu.. plini de transformari si de evenimente... si acolo aveam finalul... Plin de mister pentru ca am trecut prin chestii destul de ciudate si multe incat ar fi fost interesant sa vad unde s-a ajuns dupa cei 4 ani de liceu. F ciudat cum totul pare sa fie ciclic , sa inceapa si sa se termine la anumite intervale de timp.

Nu cred ca as fi reusit sa il dau unui strain si cred ca marea problema nuu e ca nu as fi avut curajul necesar ci pentru ca pur si simplu nu prea imi vina sa cred ca l-ar fi acceptat cineva fara sa ma considere nebun si sa arunce caietul al urmatorul cos de gunoi. Insa .. cred ca fiecare aveam oarecum nevoie sa ne asternem gandurile la un moment dat... Pur si simplu sa luam o bucata de hartie si sa scriem tot ce ne trece prin cap in momentul ala. Cred ca exista f multa tensiune intre oameni , tocmai pt ca nu au un prieten caruia sa trebuiasca sa i se "destainuie" ... Pana la urma Biserica stia ea ce stia cu "spoveditul" . Elibera pe crestini de o tensiune , care astfel se volatiliza.. odata problemele spuse. Ma gandesc mai mult la efectul psihologic asupra crestinilor decat la cel religios , al iertarii pacatelor.
Dar.. in secolul nostru e mult mai greu sa gasesti o persoana de incredere.. lumea nu mai are curajul sa caute , si de aceea ajung sa creada ca nu au nevoie de o asemenea persoana ... si minimalizeaza importanta faptului ca trebuie sa vorbim despre noi insine...De aceea atatea tensiune si ura peste tot. Faza cu caietul dat unui strin ar avea un singur sens : daca pe ultima pagina am scrie ca persoana care a primit acel caiet nu trebuie sa faca nimic alceva decat , dupaa ce l-a citit , sa scrie si el/ea unul personal si sa procedeze la fel cu un alt strain... Asa s-ar forma un fel de lantz ...oarecum utopic , daca ar fi sa ma lovesc de zidul realitatii.

O alta chestie care am incercat-o cu strainii de pe strada... O data imi place f mult sa ma plimb printre oameni, poate de asta locurile mele preferate is garile, aeroporturile etc. Simt cumva energia oamenilor. Si asa cum spuneam mai emult... cred ca o singura privire a cuiva.. la un moment dat.. poate sa schimbe oarecum .. totul. Am incercat de mai multe ori sa ma plimb si sa ma uit in ochi la toate persoanele care imi apar in fata ... Voi ati incercat asa ceva? Ati reusit sa pastrati contactul ochi -ochi pana ati trecut de persoan respectiva , sau ati intors privirile cand v-ati dat seama ca cealalta persoana v-a "descoperit" . Ce fel de oameni ati descoperit dupa micul asta test? Sunt persoane care nici nu observa ca ii priviti in ochi si trec mai departe - persoane prea ocupate de vuietul cicic al vietii pt a fi preocupati si de altceva... , apoi sunt persoanele care descopera privirea , pt o secunda va uitati ochi in ochi , dar apoi nu mai suporta si intoarce imediat privirea in alta parte... si mai e si o alta categorie .... a persoanelor care observa privirea si continua contactul ochi-ochi pana ce treceti de respectiva persoana. Dar voi , fiecare , ce fel de persoana sunteti ? Is it only me , sau contactul vizual e pana la urma si inceputul unei prietenii normale. Cat de multe credeti ca puteti afla de la o persoana pe langa care treceti pe strada si cu care pastrati contactul vizual. Ati fi uimiti sa vedeti...
Anyway.. feriti-va de a patra categorie .. cei care se enerveaza si va iau la bataie... :p
Seth2
Junior Member
 
Mesaje: 243
Membru din: Sâm Aug 03, 2002 12:35 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron