CCCP vs. USA

subiecte clasice

Pe cine indragitzi mai mult ?

CCCP
15
58%
USA
11
42%
 
Voturi totale : 26

Mesajde eyewitness » Dum Oct 06, 2002 11:34 am

Initial trimis de MiG29
Eyewittnes,aici gresesti.SUA a bombardat Belgradul(Iugoslavia) pentru k ei considerau k sarbii incalca drepturile omului in kosovo.

si oare nu-i cam tot aia ? dictatura /drepturile omului/democratie/libertate ?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Oct 06, 2002 11:41 am

Initial trimis de eyewitness
oricum sa te fereasca Dzeu de un jidan newyorkez


Cum e aia ?

......
Sa cititzi ultimul post a lu eye d p pagina 2 ! Multzi probabil nu o sa-l vada,ca s-a schimbat pagina !

.......

Eye,eu nu am fost in Rusia sau Yugoslavia. Dar am fost in Bulgaria . In absolut toata Bulgaria. Iar oamenii mi s-au parut foarte prietenosi si binevoitori .
Pe la granitza cu Grecia,chiar am primit gazduire la niste gospodari . Ne-au dat mancare ,berici ,etc .
Mi-a lasat o impresie pozitiva Bulgaria !

.......

offtopic : tocmai am auzit la BBC in dimineatza asta un comentariu ,cum ca Bulgaria nu mai doreste sa fie bagata in aceiasi oala cu Romania ,in incercarea de aderare la NATO .
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Oct 06, 2002 11:55 am

Eyewittnes...intradevar originile mele slave sunt de undeva din zona balacanica.Insa pot sa spun k asta vara am lucrat 2 luni cu turisti rusi(la un hotel,nu conteaza unde).In afara de faptul k aproape totzi vorbea engleza la perfectize(ma simteam oarecum complexat),era extrem de binevoitori,mereu zambeau,nu faceau parada(desi unii erau foarte bogatzi) nu am vazut nici unul care sa umble cu mobilul in mana sau sa il tzin pe masa sau se se apuce sa faca scandal .Nici vorba de figuri de care vezi la noi in barurile mai selecte.Intradevar parerea lor despre americani e.....(cam ce ai spus shi tu).Insa pot sa spun k s-au purtat foarte frumos(cel putzin cu mine shi desi nu erau primii straini cu care intru in contact,astia(shi grecii) mi-au lasat cea mai buna impresie.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Oct 06, 2002 11:59 am

Initial trimis de eyewitness

si oare nu-i cam tot aia ? dictatura /drepturile omului/democratie/libertate ?


Am spus k ei considerau k drepturile omului sunt incalcate.Asta nu presupune k chiar asa era.Nu neg k poate shi sarbii au exagerat,dar shi reactia sua a fost way way too high.Cum spunea Decret ii bombardau in ziua de Pasti shi le urau probabil Paste Fericit.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Oct 06, 2002 3:36 pm

Auleo,Mig-ule ! Mi-am amintit de Primavara de la Praga ,din 1968 !
Parca ash lua inapoi votul meu !

Atunci cica si Ceausescu i-a criticat pe sovietici . Chiar i-a condamnat pentru ceea ce au facut !
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Oct 06, 2002 3:45 pm

Moshule park ne intzelesesem k vorbim de rusi ,nu de sovietici...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Oct 06, 2002 3:48 pm

Bine,bine ! Dar de ce au intrat cu tancurile peste cehi ? :cry:
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Oct 06, 2002 3:52 pm

Din cauza lu Dubcek...shtiu shi io de ce?Au shi ei tampitzii lor...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Hai sa dam topoare la popoare

Mesajde silviuc » Mar Dec 30, 2003 8:26 pm

Multumesc Adei Milea pentru titlu. Daca aveti ocazia, va recomand sa o
ascultati.

Pentru mine Solaris este FILMUL. Remake-ul american ? O blasfemie. Cine a
regizat acest film ? Andrei Tarkovski sau "poporul rus" ?
S-ar putea ca intre matematicienii rusi si cei americani si cei romani si...
sa fie mai multe afinitati decat intre matematicienii rusi si alti rusi cu
alte ocupatii.
Sunt crime faptuite de soldatii rusi, de comandantii rusi, de dictatorii
rusi. Sunt si crime faptuite de soldatii americani... in rest la ei era un
fel de democratie. Sunt si crime ale francezilor, sunt si ale romanilor.
Sigur ca nu spun: suntem cu totii vinovati, asta e, trecem cu vederea. Spun:
acestea sunt faptele, sunt si canalii, sunt si matematicieni, si biologi, si
sportivi, si...
Nu exista un popor al canaliilor, altul al matematicienilor, altul...
Ce sunt popoarele ?
Stie cineva sa-mi raspunda ?
Daca esti un nemernic, esti o rusine pentru poporul tau ? Sau e mai simplu
ca poporul tau sa fie numit dupa numele tau: Popor nemernic .
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Amaterasu » Mie Ian 28, 2004 10:41 pm

Oribilul Mosh scrie: Eu votez cu rushii . Imi place f. mult aceasta tzara ! Ei se aseamana cu noi ,foarte mult . Plus...ca au :

  • vodca
  • tancuri
  • geruri napraznice
  • hockey pe gheatza
  • papusi matrioska
  • femei super frumoase

Pe cand americanii ce au ? Nu au nimic ! :p

Deci..votul meau pleaca spre URSS ,sau CCCP !



Mie nu mi-ai placut si nu imi vor placea rusii in veci.
Chiar citisem de curand o carte despre U.R.S.S in care un istoric spunea ca rusii au fost si vor ramane oameni lipsiti de tac, diplomatie, tehnica... si inteligenta, insa cu o doza considerabila de indrazneala (desi eu as fi spus prostie) si simt al proprietatii.
Daca nu ma credeti, ganditi-va la conducatorii lor, care nebeneficiind de cine stie ce inteligenta au distrus o tara. Au distrus o economie ce putea fi puternica in incercarile lor repetate de a "reface"...
Spre exemplu Stalin... care nu si-a gandit o secunda ascensiunea catre "locul din fruntea mesei"... care s-a trezit cu puterea in urma unui concurs de imprejurari, cu norocul ca Lenin sa moara inaintea predarii "Raportului Secret" in care cerea demiterea lui Stalin din functia de secretar ORGBURO/POLITBURO pe motiv ca este "un posibil pericol la adresa bunastarii si intregirii patriei", iar in momentul in care s-a vazut la carma... a distrus o tara intreaga cu o politica de econie care a dat gres in repetate randuri, insa cu o dorinta aproape criminala de a fi iubit. Cu alte cuvinte... interesul LUI in detrimentul intereselor comune. Si oameni care au gandit ca tine, Moshule, au copiat ce era mai prost de la rusi si au chinuit tara asta... care si asa... Ma rog... n-am de gand sa povestesc istoria rusilor pt ca nu este un ex pt nici o tara... si pt nici un om care se respecta. Parerea mea...

Nici cu americanii nu as vota... dar "intre douarele, o alegi pe cea mai putin rea"...
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mother Russia...

Mesajde Aurolacul » Mie Ian 28, 2004 10:59 pm

Pe rusi parca ii plac mai mult, cu toate ca guvernul lor e imputzit de tot, da ala american parca e mai rau.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Ian 28, 2004 11:07 pm

Felina, ce vorbiram noi la Machedonu' ? Ai uitat de pictorii rusi ? De poetii si scriitorii lor ? Ce treaba au conducatorii ? Daca erai rusoaica nu iti placea de tine din cauza lui Stalin si Lenin ?

Da'le draq de guverne ! Noi vorbim de vodka vs. McDonald's si de Krasnaia Plasciatca vs. Time Square.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Ian 29, 2004 11:51 am

Cred ca subiectu asta statea mai bine pe katerinca...Nu ie vorba de alegeri serioase,ie pur shu simplu o gluma,shi credz ca ar fii mai bine daca n-am amesteca politica shi istoria.Da riscam sa starnim antipatii,asa ca mai bine lasa.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Delphyna » Vin Ian 30, 2004 3:53 pm

Eu nu-i iubesc tare pe rusi dar ii prefer americanilor de cateva zeci de ori!
Nu stiu ce dracu` e cu antipatia asta a mea pentru SUA nu stiu de unde mi-am castigat-o... da` o am. Nu am avut nici o tentativa sa patrund in teritoriul lor si sa fiu respinsa... Doamne fereste! da` din cate am vazut imprejurul meu nu imi place deloc de ei. Am cunoscut nu de mult tare (2 luni) o tipa nascuta si crescuta acolo... si inafara de faptul ca ma obosea cumplit engleza ei de balta habar n-avea de o gramada de chestii elementare pentru majoritatea celor printre care am crescut si am trait eu... ce politica sau istorie dom`le?
Acuma nu inseamna ca aia e reprezentativa pentru toata tara ei... am scris prima data natia in loc de tara dar nu avea sens... asa ca eu imi indrept in continoare gandurile de bine spre fratii nostri slavi:)
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde Weet-weet » Mie Feb 04, 2004 9:37 pm

Din doua rele .. o aleg pe-aia mai putin rea ... adica rusii .
Vorbesc despre caracterul lor , pentru ca nu ma bag la detalii istorice ... pur si simplu la felul lor de a fi . Rusii sunt niste oameni de treaba , nu niste ingamfati si idioti ca americanii . Americani , am cunoscut mai multi decat rusi , am reusit sa vad ce le poate capul , unora .. prea putin , in comparatie cu rusii .
Pe americani nu-i inghit , si gata !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde amerigo » Joi Feb 05, 2004 12:51 pm

Dupa parerea mea, vizitand de citeva ori USA, populatzia americana este indobitacita tare de tot prin presa, medii si politica. Nu stiu decat sa bage la stomac numai prostii ca Fast Food si nu au habar de nimic ce se intampla in alte partzi pe lume pentru ca la TV numai PRO USA vezi emisiuni. Au 1000 de programe la TV dar nu am vazut la stiri sa arate si ei ceva din Europa sau politica din alte tari unde nu este implicata USA. Nimic: numai USA USA USA.... Ce libertatea presei este asta? Un nationalism prost inteles, zic eu, un fel de brain washing.
Gimnaziul nostru in Germania avea/are scoala(college) partener una din Arizona shi prin acest caz se face schimp de elevi pentru o perioada de un an.
Colegi de ai mei au fost pentru un an acolo si la scoala in Arizona il intrebau colegii chestii: "Ce limba vorbitzi voi in Germania?" sau "Apartzine Germania de CCCP?" Aceste lucruri intrebau elevi de 16, 17 ani.. Da-i in masa de incultzi!!!
Au in schimb o mana de oameni inteligenti shi fara scrupule care conduc tzara si politica shi restul sint ca o turma de oi.
amerigo
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 20, 2004 6:01 pm
Localitate: Düsseldorf

Mesajde eyewitness » Joi Feb 05, 2004 1:26 pm

bre noroc cu romani adevarati ca dornea ca se duc pe-acolo sa le mai ridice aichiuu
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 05, 2004 9:21 am

Iata cateva postere de propaganda din fosta Uniune Sovietica.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde fahrenheit » Mie Mai 05, 2004 11:32 am

Brrr. sinistru! Nu-mi plac americanii dar rusii ma-nfioara.
fahrenheit
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mie Mai 05, 2004 11:03 pm

Moshule,ce mama draq te-a apucat?Bringin`out the dead?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 05, 2004 11:11 pm

Nu inteleg. Tu cand citesti pe Dostoievski invii mortzii ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Mai 06, 2004 12:31 am

Dostoievsky era comunist?Era contemporan cu Stalin?Ce legatura au afisele de propaganda din perioada anilor 40-50 cu Fiodor Mihailovich?:con:
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 06, 2004 7:03 am

Acele postere au facut parte din istoria unui popor. Nu inteleg. Comunismul nu a facut parte din istorie ? Daca erau cu Napoleon...sunt sigur ca nu mai intrebai nimic.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Soyuz-TM » Joi Iul 15, 2004 6:38 am

si daca era asa de bine in Rusia si in lagarul comunist de ce au fugit diversi oameni de stiinta din oaza de cultura ruseasca in "indobitocirea" americana?

vreti sa dau nume? s-ar putea sa nu ajunga capacitatea serverului ce tine forumul asta...

US a fost este si va fi o natiune de succes pentru ca a fost intemeiata cu oameni veniti de peste tot a acceptat oameni de peste tot carora le-a dat a doua sansa... ca a avut US de castigat... foarte bine! erau libere si alte popoare sa faca la fel :) sunteti cam micutzi in gandire din ceea ce am citit pe acest forum... ar trebui sa scoatetzi un pic nasul prin lume si sa nu mai exprimati idei gandite de altii acum 30 de ani :)

Soyuz
Soyuz-TM
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Dum Mai 30, 2004 8:46 am
Localitate: Mars

Mesajde supermouse » Joi Iul 15, 2004 8:11 am

atunci puate ca ar trebui sa invetzi sa acceptzi shi pareri diferite de ale tale, e mai sanatos shi mai civilizat.
In ce priveshte "natziunea de succes" daca ai trai acolo- ACUM in anul 2004, ai vedea ca nu tot ce zboara se mananca. Miturile despre America tzara tuturor posibilitatzilor, acceptance and tolerance sunt doar atat- mituri. Am stat 6 luni acolo la o specializare- shi tuate poveshtile astea pe care ni le spui tu am avut ocazia sa le incerc pe pielea mea.
Pentru inceput- "poporul american" nu este un popor. Este un conglomerat de oameni de diferite etnii, cu interese, traditzii shi filozofii diferite. Ideile de acum treizei de ani cu idolatria pentru tot ce este american itzi apartzin. As stated above, ar trebui sa lucri putzin la capacitatzile tale de comunicare.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde gaga » Joi Iul 15, 2004 10:26 am

SOYUZ, pt ca lucrez intr-o companie americana, am sa iti spun o parere, zic eu pertinenta. Nu iau partea rusilor, desi ar fi niste aspecte, dar iti spun din ce vad eu de ce a reusit SUA: pt ca in SUA este un pseudocomunism numit "democratzie" (era si o piesa a unui DJ you have the right to do, what we are told you to do" :D )

indobitocirea maselor (sa nu-mi zici ca nu stii pe nimeni care face mishto de "inteligenta" MAJORITATZII americanilor) duce, desigur la avantul economic, nu are rost sa intram in amanunte, treaba asta a fost tratata in carti (momentan imi vine in minte cea a lui Lorenz cu cele 7 pacate ale omenirii civilizate)

ideea nu e ca americanii nu-s avansati ci ca unii aleg o tara mai putin dezvoltata dar mai libera in sens al exprimarii individuale si nu colective (adica in adevaratul sens al cuvantului, nu cel american)

parerea mea. ca tie iti e bine acolo, brava, e dreptul tau sa alegi cariera de robotzel bine (sau foarte ;D ) bine platit. poate ai cercuri in jurul matale care corespund doleantelor matale. ur choice. dar respecta si opinia altora.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde supermouse » Joi Iul 15, 2004 11:04 am

danonino, referitor la America, cred ca am mentzional at some point ca aveam intentzia sa ma mut acolo permanent. Dupa o perioada de gandire am decis, eushi cu Dave, ca decat sa ma mut eu acolo e mai simplu sa se mute el inUK cu mine, pentru urmatoarele motive:
1. Mie nu imi surade nici de frica ideea de a trai intr-un stat politzienesc. In USA libertatea cetatzeanului este foarte serios ingradita, iasta insemnand ca orice agentzie guvernamentala itzi poate viola oricand shioriunde intimitatea, ca statul tzine socoteala de toate mishcarile cetatzenilor shi ca istorie personala a fiecarui american, sub forms SSN< este ushor de accessat de catre oricine itzi shtie numitul SSN.
2. Lipsa de securitate sociala:
una dintre chestiile de care se tem mai totzi americanii cu creier este faptul ca, deshi ei platesc taxe catre fondul federal de pensii- imi scapa acum denumirea oficiala a institutziei- fprincipiul este ca ce se plateshte acuk se cheltuieshteacum , nu numai de catre numitul fond dar de asemenera de catre guvernul federal, care shi-a varat labutza adanc in fondul cu pricina. In traducere, plateshti Social Security, dar daca eshti mai tanar de 45 de ani sunt fuarte multe shanse ca banii aia sa nu-i vezi niciodata inapoi.
3, Starea deplorabila a asistentzei medicale shi organizarea total nesatisfacatoare a sistemului de healthcare.
4. Lipsa reala a unei adevarate vietzi culturale, asta pentru unii care intzeleg prin viatza culturala shi altceva decat teveizor shi Hollywood. Nu sunt foarte multe locuri in State unde chiar exista o reala viatza culturala.
5. Completa stare de biasa mass media, controlata in totalitate de catre o clica de super trusturi

shi lista ar putea continua ad infinitum.
Deshi standardul de viatza e mai ridicat decat in multe partzi ale lumii- asta nu se intampla pentru ca America este o tzara mai bogata sau cu better management.
Pentru lifestyle-ul american platesc amaratzii din America Latina unde regimurile dictatorale sunt sustzinute de cate USA in scopul de a obtzine produse shi mana delucru ieftina, shi nu numai.
In ce ma priveshte, deshi lucrand in IT mi-ar place sa am un birou in silicon valley :)- eu personal prefer sa traiesc in Europa. Am intentzia sa am copii la un moment dat, shi nu vreau sa trebuiasca sa ii cresc in America, din motive prea evidente pentru a mai fi inshirate inca o data
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde aphextwinz » Joi Iul 15, 2004 11:23 am

danone, deci Lorenz :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Iul 15, 2004 11:37 am

aphextwinz, pai io ce am scris acolo? leibnitz??
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori