CCCP vs. USA

subiecte clasice

Pe cine indragitzi mai mult ?

CCCP
15
58%
USA
11
42%
 
Voturi totale : 26

CCCP vs. USA

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 03, 2002 11:49 pm

Cu sigurantza cele mai mari puteri de dupa al doilea razboi mondial !
Mereu intre ele s-a dus un razboi de la distantza !

Doi coloshi ai lumii !

Pe cine indragitzi mai mult ? Pe sovietici sau pe americani ?

Am facut acest thread ca tot e forum de aberatzii....si vazui ca Aliosha si catharsis discutau ceva despre CCCP pe alt subiect !

Eu votez cu rushii . Imi place f. mult aceasta tzara ! Ei se aseamana cu noi ,foarte mult . Plus...ca au :

  • vodca
  • tancuri
  • geruri napraznice
  • hockey pe gheatza
  • papusi matrioska
  • femei super frumoase


Pe cand americanii ce au ? Nu au nimic ! :p

Deci..votul meau pleaca spre URSS ,sau CCCP !

Mai revin pe acest subiect ! Mig-ule ,unde esti ? Ca mai mult pentru tine l-am deschis !
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Oct 04, 2002 12:10 am

Mai... mie mereu mi-au placut mai mult rusnacii... si asta nu din cauza comunistilor... sau mai shtiu eu ce... ci din cauza Olimpiadelor. Prea ii vedeam mereu la olimpiade pe americani pe primul loc... cu figuri si alte alea pe ei... si cand vedeam niste comparatii, cum ca un sportiv american cashtiga de 20 de ori mai mult decat unul rus, desi rusul a luat aurul la Olimpiada, iar americanul argintul... mi se facea mila pentru rusnac :)
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 04, 2002 12:23 am

Si daca tot veni vorba de Olimpiade ,pentru a evidentia prietenia celor doua popoare ,reamintesc ca :

Olimpiada Moscova 1980 a fost boicotata de americani ,iar Olimpiada Los Angeles 1984 a fost boicotata de sovietici !

Mare prietenie,domnule !

Dar oricum..in sportul international....nu exista rivalitate mai mare ca CCCP - USA !
La basket ,hockey ,atletism ,inot ...............etc.


PS : cred ca usor -usor...asta o sa devina subiect de generalitatzi ,daca nu chiar de Scoala veche :p
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Oct 04, 2002 12:51 am

Shi eu tot cu Mama Rusie votez....uite shi niste motive suplimentare:
-marii scriitori rusi
-fotbalul(rusii au fotbal pe bune...nu k ala american)
-cantecele traditionale rusesti...Kalika,Valurile Amurului etc
-submarinele nucleare
-shi plus k suntem aproapre veci aicia:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Oct 04, 2002 12:51 am

cred ca singurul avantaj al americanilor este pozitionarea geografica... in rest nimic (nu e vorba de mentalitate sau alte alea). Tot din acest motiv... cred ca in urma urmatorului conflict armat de proportiile unui razboi mondial... SUA o sa aiba cel mai mult de suferit... pentru ca toti o vor jos de unde e... si e normal sa pice... si pe langa ei nu are cum sa sufere decat Aliosha :cry:. Aliosha sa iti zic PA! de pe acum :D

De ce zic ca e normal sa pice? Pentru ca de cand am invatzat istorie... am vazut ca schimbarea la putere a popoarelor e ciclica... asta de la inceputul erei noastre... pentru ca pe vremea egiptenilor si a grecilor... aia conduceau lumea cu mileniile :D si alea nu le putem numi schimbari ciclice; dar mai nou, cam la 150-200 de ani apare alt boss :)
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 04, 2002 12:57 am

Dupa..cum am observat..la fel e si schimbarea la putere pe forumul nostru ! :p Tot ciclica ! :D
........

Mig mai tzii minte ce campionat puternic avea URSS la fotbal ? Ce lupta teribila era intre Spartak Moskova si Dinamo Kiev ! Si plus ca mai erau Dinamo Tibilisi si Dinamo Minsk !
Tin minte ca prin 87,88 ..a luat campionatul Dnepr . Mare surpriza !

Si un amanunt pe care nu il stiatzi : eu,Oribilul Mosh am facut 8 ani de rusa in generala si liceu !

Mig ,za kakoiu kamanda t balieesh ? :D (mare pacat ca nu am fonturi rusesti )
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Oct 04, 2002 1:08 am

Moshule din pacate nu cunosc mai deloc limba rusa k n-am avut ocazia sa o studiez....shtiu in schimb alfabetul....asa k habar n-am ce ai scris acolo:(

Sa nu uitam k chiar dak multzi considera Rusia o tara saraca ...din contra are cele mai mari zacaminte de gaze naturale shi carbune din lume....deci de la rusi vine...gazul:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 04, 2002 1:13 am

Pai,Mig...eu te-am intrebat "cu ce echipa tzi ?" Asta inseamna ! :D
(kamanda inseamna echipa )

Sa nu mai vorbim de excelentele masini ,produse de sovietici ! Lada , Moskvicki , Volga , Chaika (inseamna pescarush) si cate si mai cate !

Astept cu interes fanii americani ! :D


PS : am uitat sa precizez ! Uniunea Sovietica avea cel mai frumos imn din lume ! melodia s-a pastrat si acum ,la imnul Rusiei ,dar cuvintele sunt cu totul altele !
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Oct 04, 2002 1:19 am

acum sa nu ne kkm pe noi... de unde pana unde excelente masini sovietice? Si bogatzii naturale nu au foarte multe... daca stam sa ne gandim la geografia mondiala invatzata... si la faptul ca ei sunt cat un continent.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 04, 2002 1:26 am

Mie imi plac masinile sovietice . Cine avea masina sovietica pe vremea lu' Ceasca era om instarit !
Ce ? Vrei sa spui ca nu itzi place varianta sovietica a Fiat-ului ? ..adica Lada ! :D

E..acum recunosc ! Am si exagerat putin ,laudandu-i excesiv pe sovietici !
Dar ,revin maine...cu laude la adresa USA ! ;)
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Oct 04, 2002 1:28 am

Ba Soppra da-i draq k au gaze destrule...shi am un prieten care o Lada de prin 65....shi ink mai merge...iar tabla e mai buna k la Dacia mea care nu are decat 2 ani...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Oct 04, 2002 2:03 am

daca voi numitzi lada din 65 mashina.... eu o numesc chibrit... iar daca voi numiti volga autoturism... eu il numesc tanc. Voi aveti idee ce masini se faceau la americani in timp ce se facea volga la rushi?

Moshule... tu sa iti doresti o Lada... ca eu ma multumesc cu un Porche :D
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 04, 2002 9:40 am

Si ce legatura are Porsche cu americanii ?

In 65 si americanii tot tancuri de masini faceau . Cadilacuri si mai stiu eu ce ...infioratori de mari !
D'alea de consuma o gramada de galoane de combustibil !
Ca d'aia s-au si impus masinile japoneze pe piatza ....ca erau micutze si consumau putin !
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde KickAss » Vin Oct 04, 2002 12:22 pm

Bai baieti, suntenti incredibil de redusi!!! Cum pana mea sa-i apreciati pe rusi pentru ca au masini mai nu stiu cum sau ca pe motive de sport!!! Nu sunteti intregi la minte! (Mai rau nu pot sa injur ca nu e pe Scandal; inca)

Voi apreciati un popor pentru performantele atletice sau de cat consuma masina?

Dar ce ziceti de civilizatie (in sensul civic)?! Ce ziceti de democratie?
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Oct 04, 2002 1:48 pm

deja ati reusit sa ma enervati...
bai fratilor reveniti pe pamant si nu mai scoateti perle ca ce faceti voi se numeste blasfemie la adresa memoriei tuturor romanilor care au murit impuscati sau au putrezit in puscariile staliniste. aduceti-va putin aminte sau daca nu intrebati pe parintii sau bunicii vostri soarta romanilor dupa 44.
documentati-va infantililor de atrocitatile soldatilor rusi care ne-au invadat dupa insurectie si ne-au violat mamele si surorile , care au furat in calea lor tot ce se putea fura, care impuscau moldoveni doar din placerea de a ucide...si nu le-a fost de-ajuns , au instaurat si guvern prosovietic, marioneta lui stalin ca sa-i poata omora pe romani si oficial. cati romani au murit in puscarii pt simplul motiv ca au spus niste nimicuri impotriva rusilor? cati au fost ridicati noaptea din casele lor si nu s-a mai auzit nimic de ei niciodata ? intrebati si voi bai pe cei care au suferit sa vad daca va mai arde de lada sau dinamo kiev. mergeti mai departe , la congresul 4 al pcr de prin 20 cand pcr-ului i s-a impus sa actioneze pt a dezmembra romania. ardealul sa fie dat ungurilor,moldova si basarabia rusilor si dobrogea bulgarilor...cu ce mai ramaneam bai infantililor ? de ce credeti ca i-au bagat taranistii de-atunci in ilegalitate pe comunisti ? pt ca erau de alta orientare politica ?maciuci ...a cui a fost basarabia si bucovina de secole? laudati-le volgile si lazile si o sa le primiti inapoi cu siguranta.unde sunt cele 6 miliarde de dolari tezaurul romanesc? la americani? de unde ni se trag cei mai negri ani ai isoriei noastre ? 45 de ani. o viata de om aproape. de la americani? reveniti-va fratilor si judecati la rece ...o fi la sectiunea aberatii dar repet ce faceti voi e blasfemie.
sa-i f** pe toti rusii
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 04, 2002 2:21 pm

Ia ,uite bai Sopra si Mig..ce iese din joaca noastra ? Am facut si noi un subiect sa ne distram si sa glumim...si vin astia si ne iau in serios..si ne mai si cearta !
Huaaaa !

Ca si cum noi am face politica aici ! :(
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Oct 04, 2002 3:30 pm

ce ma? porche e nemtzeasca?... ok, pontiac atunci ;)

eyewitness - o iei mult prea personal... saracii rusnaci... ca acum chiar sunt in kkt :)
Eu tot cu ursul tzin :D (mereu tzin cu ala mai sarac)
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Oct 04, 2002 3:33 pm

Moshule,sa mor io da` nu imi vine sa cred..,Asta era caternica...era un thread facut k sa ne distram
Eyewittnes...de unde ma atata ura?Te-ai gandit vreodata k au shi rusii aia pe care ii f...i tu o istorie,o cultura and so on mult mai vasta decat americanii
Kickass...nu ,nu astea sunt criteriile mele de evaluare ale unui popor...ci gradul de cultura shi istoria lor...la capitolul asta rusii in bat la cur lejer pe americani!Shi da ,eu unul sunt mai redus...nu au avut totzii bulan sa se nasca cu un IQ supraunitar shi o cultura atat de vasta k a ta.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 04, 2002 3:38 pm

Ei uita....de milioanele de rusi care s-au chinuit de'a lungul timpului ! Pe ei nu i-a asuprit comunismul ? I-a asuprit si i-a batut mult mai rau ca pe noi !
Omul de rand din Uniunea Sovietica ..nu era persecutat ? De ce sa uram pe rushi..pentru ca imputzitzii de jidani au experimentat comunismul pe ei ?

Si vorba lui Mig..america e niente la cultura ! Pe cand rushii sunt in frunte !
Asadar...Mig,Sopra & eu ...vom sustine
Marele Urs de la Rasarit ! :D
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Oct 04, 2002 3:46 pm

Chiar stau si ma gandesc ce bine la americani... acolo nu prea ai ce istorie sa invetzi la scoala... razboiul de independentza... si apoi razboaiele mondiale ( probabil ca ei zic si ceva de Vietnam si Irak ). Las ca peste mai putin de 500 de ani o sa faca si ei un mileniu :D... profitorii draq
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Oct 04, 2002 3:52 pm

Moshule ....nu am spus k america la cultura e ninete da oricum pe acolo prin zona aia.Acuma ascult o caseta cu melodii traditionale rusesti interpretate de corul armatei rosii k sa ma linistesc k m-am inervat cititnd ce au scris altzii pe acest thread:(

Soppra ...btw am condus o LADA112(model2001) shi e misto:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 04, 2002 4:14 pm

Exact acelasi lucru ca Mig voi face si eu ! Ma duc sa imi caut cdul cu melodii rusesti !

Dupa 35 secunde .......gata l-am bagat ! Am dat play la "Krasnaia cavaleria " ....adica Cavaleria rosie ! Asta asa....ca sa moara de ciuda eyewitness !
Urmeaza imnul Uniunii Sovietice ,Internationala si cateva melodii din folclorul rusesc !

Am in total 30 de melodi rusesti ...12 interpretate de Corul Armatei Rosii ,iar restul de 18 ....melodii traditionala interpretate de diversi artisiti populari !


CCCP
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Oct 04, 2002 4:32 pm

@mosh @sopra @mig
bai chestia e ca n-ati inteles mai nimic

bai mosh-ule ce treaba am avut noi cu rusii ca si la ei a fost comunism. treaba lor .de ce s-au bagat la noi si au facut atrocitati la noi asta e problema. din punctul meu de vedere puteau sa se omoare pana la ultimul intre ei. ce treaba am eu cu rusu' de rand ? treaba lui. da am cu romanu de rand. omorat de rus.

mig tu esti dus rau baiete. m-am legat io de cultura rusilor? pai si nemtii au cultura si ce jidanii acum trebuie sa-i ierte ca hitler le-a gazat 6 milioane ca au nemtii cultura? bai baiatule , pui problema anapoda. ti-am zis eo de cultura americana ?

bai sopra tu la prima vedere pareai baiat destept dar daca gandesti ca mig sorry. repet am zis eu ca tin cu americanii ? am zis eu ca ar avea cultura ? chiar ma p** daca au sau nu. spre informarea ta am aceiasi parere ca si despre rusi daca te gandesti cine ne-a vandut in yalta. asa ca n-ai inteles nimic.

gata m-am calmat puteti abera in continuare.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Vin Oct 04, 2002 4:55 pm

Rusii au mari scriitori: Tolstoi, Dostoievski, Puskin, Turgheniev,Cehov.
Au vodka tare, balet, kalasnikoave, haziaici,balalaice.
Au cateva masini cam nashpa: Ceaika, Smena, Pobeda, Jiguli.(tocika)
Va place numele de Ivan? :D

De trupa t.A.T.u ce zicetzi?

eyewitness, ai s-o termini prost!
nu mai posta aici daca nu-tzi place!
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Vin Oct 04, 2002 5:00 pm

:rolleyes: :con: ... asta e... hai ca eu ma duc la scoala.

PS: nu stiu cum o s-o termine eyewitness dar stiu cum ai inceput tu.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Oct 04, 2002 5:03 pm

Initial trimis de eyewitness
de ce s-au bagat la noi si au facut atrocitati la noi asta e problema.
Din acelasi motiv pentru care rushii vor acum sa atace Irak-ul si vor sa demonstreze ca sunt ai mai tari...
Acum tu zici ca noi nu eram vinovatzi cu nimic... dar eu consider ca romanu-i curva... si a scapat de multe de-a lungul istoriei din cauza asta... deci sa nu crezi ca poporul roman a suferit mai mult decat trebuie... si sa stii ca fazele alea cu istoria insangerata a neamului nostru, sunt balarii. Suntem mici pe langa ei... si dupa ce ca mai suntem mici, mai suntem si curve :)... din cauza asta s-au intamplat toate alea.


Initial trimis de eyewitness
bai sopra tu la prima vedere pareai baiat destept...
incepusem sa-mi fac probleme... :D
Initial trimis de eyewitness
repet am zis eu ca tin cu americanii ? am zis eu ca ar avea cultura ? chiar ma p** daca au sau nu. spre informarea ta am aceiasi parere ca si despre rusi daca te gandesti cine ne-a vandut in yalta. asa ca n-ai inteles nimic.

Ce-i drept... nu i-ai sustinut pe americani... dar cum aici este CCCP vs. USA... cand i-ai criticat doar pe rushi... automat i-ai sustinut pe americani ;)... care au ajuns aici unde sunt acum doar datorita conjuncturii.... adica... daca era uscat intre America si Europa... si taramul fagaduintzei nu era descoperit abia acum 500 de ani... cred ca America era un fel de Africa in momentul asta :D
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 04, 2002 5:03 pm

Aliosha..m-ai bine ti-ai expune si tu parerea decat sa faci referiri la useri !
Cu cine ai votat ? De parca n-am stii ! Aliosha doar nu e nume american ! :p
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Oct 04, 2002 5:27 pm

Ash dori sa le amintesc multora dintre voi.... ca subiectul se numeste: CCCP vs. USA
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde KickAss » Vin Oct 04, 2002 5:33 pm

Mig29, ce mah, nu te-a mai f*** nimeni in c*r de curand? Asta asa, in cazul in care nu stiai ca pot si eu sa lovesc! Lasa la o parte glumele proaste si ironiile "fine".

Tot Mig29, bah, tu ai auzit cumva de ramura matematicii numita "statistica"? Daca da, poate poti si tu estimativ sa-mi comunici care sunt sansele ca un popor de multe milioane de oameni in decursul a 1000 de ani sa se dezvolte astfel incat in secolele 18-19 sa scoate niste caqpodopere literare. Fa acelasi calcul si la americani. Ahhh, bai avion, Hemingway iti spune ceva? Asta doar un exemplu! Faptul ca Rusia, daca vrei s-o iei pe tehnica sau arte are niste varfuri, nu inseamna neaparat ca tot poporul este un varf. De exemplu, iei tzaranul rus de rand. Bun, fa o comparatrie cu taranul roman de rand. Vezi vreo diferenta? Eu nu! Atat noi cat si rusii avem deficiente majore cand vine vorba de civilizatie. Istorie? Tu nu intelegi ca rusilor le-a trebuit 1000 de ani ca sa ajunga la nivelul lor actual? Cat le-a trebuit americanilor? Asta daca ai chef sa faci comparatii!



Depechemind, dupa socul avut cu chitara electronica iata mai vine unul: Masina Smena! Marfa! Cat prinde la ora! Cumva 36 de pozitii?
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Oct 04, 2002 10:39 pm

Eyewittnes..da mah shtiu k sunt dus.Ce sa faci.Marea majoritate a atrocitatzilor de care pomenesti tu au fost facut de oameni care veneau dupa 4 ani de razboi shi deci de privatiuni duse la extrem.Shi pana la urma ei erau pe teritioriul inamic deci cred k intr-un fel sau altul ptr ei era normal ce au facut.Atentie,nu sustin k sunt de acord dar circumstantele sunt oarecum atenuate.

Kickass....Nu nu m-a mai f....nimeni in cur lately.Pe tine?
Dak tot vorbim de statistica shi alte shtintze dak intrebi rusul de rand care e capitala Romaniei,statistic vorbind,procentul raspunsurilor corecte in comparatie cu raspunsurile la aceasi intrebare adresate americanului de rand o sa fie mult mai mare.

Acum k idee de ce romanu cand aude de rusi se gandeste numa la comunism?Shi americanu la fel...Asta nu e semn de ignoranta?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori