Razbunarea.Placerea regilor sau arma prostilor

subiecte clasice

RAZBUNAREA.Placerea regilor sau arma prostilor?

Chestionarul s-a închis pe data de Mie Dec 25, 2002 11:46 am

Placerea regilor
12
75%
Arma prostilor
4
25%
 
Voturi totale : 16

Mesajde kant emir » Mie Sep 05, 2007 8:28 pm

toate au vremea lor

poi ie cam tarzior sa mai zici asta
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Mie Sep 05, 2007 8:33 pm

nu mai specula cu nerusinare tot ce scriu eu, daca scriam acolo

nu ma mai simt in ceata, nu mai am nevoie de nici o lectura care sa ma lumineze, de ceva timp

era mai bine? ei, nu am nici dorinta si nici energia sa anticipez pe fiecare
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Sep 05, 2007 8:42 pm

nu am nici dorinta si nici energia sa anticipez pe fiecare

nasol breh, nasol

(da' nutz imagina ca ma dezamagejt!)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Mie Sep 05, 2007 8:49 pm

bun, da vrei sa-ti spui ce carti mi-am loat?
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Sep 05, 2007 8:51 pm

nu breh, naoz ca nu?

(si parca daca mi-ai spune, de ce te-as crede ca-mi spui drept si ca nu vrei sa ma inpresionezi? ia hai, zimi, sa vad ce titluri imi insiruejt p'acilea)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Mie Sep 05, 2007 8:58 pm

nu breh, naoz ca nu?

bun, sa stii ca nu m-ai dezamagit, ca n-am gasit nimic incitant pe rafturile din provincie

(da am luat o carte asa, de antrenament, agresivitatea pasiva- cum sa o recunosti si controlezi la tine si la ceilalti daca te porti frumos o sa-ti mai dau citate din ea, daca o sa o citesc, sa nu ma dezamagesti)
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Sep 05, 2007 9:02 pm

daca o sa o citesc

foarte tare, frate! cu asta naveam cum sa te dezamagesc
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Mie Sep 05, 2007 9:30 pm

bun, da vrei sa-ti spui ce carti mi-am comandat?
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde YouDare4More » Mie Sep 05, 2007 11:28 pm

D-soara sociolog « de carton » de unde le arunci ? din plop ? epileptic ? fara nimic logic, visceral, de parca ar fi vorba de niste clocharzi nu de oameni care se pretind a sti ce e ala bun simt si norme morale si de a lucra cu mintea. In genere conservatorii (nu cei ai lui Felix), stersi si eclectici adopta o asemenea atitudine
Eu sustin ca razbunarea (in sensul rau) infloreste mai ales atunci cand oamenii sunt dezamagiti de viata si de lume(resorturile vanitatii)si sunt predispusi la acte ce sfideaza normele morale. Prefera sa caute cauze exterioare pentru necazurile si nerealizarile lor, pentru ca asa e mai comod. In felul asta nu trebuie sa se examineze pe ei insisi cu prea multa rigoare.
Voi stabili si valoarea de adevar a afirmatiei mele. Inteligenta nu inseamna absolut nimic in lipsa moralitatii (nu inteligenta sau educatia valideaza niste principii morale ci exact invers: inteligenta si educatia sunt fix zero in lipsa unor principii morale..acum sa ne-ntelegem nu am cum sa imi demonstrez principiile mele morale. nu sunt profet ca sa invoc revelatia divina si nici Mesia sa fiu revelatia divina. dar putem discuta).
exista trei definitii ale adevarului. sa le luam pe rand:
adevar-corespondenta: as putea folosi un exemplu concret : Htiler, un om cult, inteligent(in sensul nativ al cuvantului) a avut o moralitate indoielnica (target=toti combatantii xenofobiei si rasismului)?ok, deci ne-am confruntat cu realitatea manifesta.
adevar-concordanta :faptul ca moralitatea este mai importanta decat intelectul este in concordanta cu alte lucruri pe care le stim despre moralitate ? despre moralitate stim ca reprezinta tocmai natura, caracterul unei persoane.Iar despre acestea se stie ca sunt mult mai importante decat intelectul.
adevar-utilitate : avem de castigat prin faptul ca moralitatea este mai importanta decat intelectul ? inexistenta moralitatii ar instaura un haos de proportii. Mai bine nu..
Spuneai ca de intelect tine si moralitatea si inteligenta emotionala (cu toate ca termenul pacatuieste enorm fiind folosit intr-un asemenea context) ai si o ipoteza ?
Eu socotesc totusi ca ne-am indepartat considerabil de subiect. cred ca ar fi cazul sa reformulam subiectul discutiei
Libertatea cuiva de a-si flutura pumnii e limitata doar de varful nasului celorlalti. {Popper}
YouDare4More
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iul 25, 2007 10:45 pm
Localitate: Iasi

Mesajde kant emir » Joi Sep 06, 2007 1:57 am

(santzeleg ca nu mai vorbejt cu mine? gata, tzajunge Ayala?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Valois » Joi Sep 06, 2007 2:49 am

Shaki scrie:nu zambeam, emoticoanele mele au un cod propriu pe care cei apropiatzi ii intzeleg, zambetul clasic din lista imi inspira o oarecare tristetze, in cazul tau, tristetze ca vad atata ingustime a spiritului :)


eu as zice ca ii de fapt un indemn: "tineti-mi hangul!".

altminteri spus, e rasul ala de pe banda pe care-l baga aia din cand in cand la comediile proaste gen "Vacanta Mare" menit sa dea tonul la rasete.

:U
Avatar utilizator
Valois
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 04, 2007 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Sep 06, 2007 9:20 am

Domnu, tu ce crezi Hitler s-a simtit bine bagandu-si pula in morala? Io creca da. La fel cum ma simt si io cand ma pish pe o anumita morala. Haosul e general, pisarea pe morala se face la nivel individual si s-ar putea ca haosu ala sa vina ori mai tarziu ori sa nu ma afecteze in veci.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Ayala » Joi Sep 06, 2007 11:35 am

razbunarea (in sensul rau) infloreste mai ales atunci cand oamenii sunt dezamagiti de viata si de lume(resorturile vanitatii)si sunt predispusi la acte ce sfideaza normele morale. Prefera sa caute cauze exterioare pentru necazurile si nerealizarile lor, pentru ca asa e mai comod. In felul asta nu trebuie sa se examineze pe ei insisi cu prea multa rigoare.


ce nu ti-e clar? nu despre asta ziceam eu ca inseamna prostie? adica lipsa unei inteligente emotionale? adica exista oameni care fac performanta intr-un anumit domeniu- tactic sa spunem, ca ai dat exemple- dar esueaza lamentabil ca fiinte sociale, sper ca am fost clara.
edit- n-am prea fost, da tre sa plec
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde Ayala » Joi Sep 06, 2007 3:27 pm

si pana la urma nu vad de ce m-as face inteleasa, ai un limbaj de om complexat, pui cuvintele in context total aiurea doar de dragul de a le pune. auzi, a arunca epileptic!
eu zic ca razbunarea imboboceste e mult mai potrivit, ia lucreaza putin mai mult cu mintea

nu inteligenta sau educatia valideaza niste principii morale ci exact invers

adica principiile morale valideaza inteligenta (si o sa completez eu) emotionala
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde noOne2 » Vin Sep 07, 2007 10:52 am

razbunarea e sabia pe care-o manuiesti tinand-o de lama! daca faci victime asa, atunci poate fi o placere! daca nu, esti un prost care si-a taiat singur mainile!
Avatar utilizator
noOne2
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Sâm Mar 10, 2007 12:00 am

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator