Razbunarea.Placerea regilor sau arma prostilor

subiecte clasice

RAZBUNAREA.Placerea regilor sau arma prostilor?

Chestionarul s-a închis pe data de Mie Dec 25, 2002 11:46 am

Placerea regilor
12
75%
Arma prostilor
4
25%
 
Voturi totale : 16

Razbunarea.Placerea regilor sau arma prostilor

Mesajde Amaterasu » Joi Oct 24, 2002 11:44 am

Cred ca nimeni nu poate sa spuna ca nu si-a dorit vreodata sa se razbune pe cineva... Nu cred!Insa sunt convinsa ca nu de fiecare data v-a reusit,iar daca a-ti avut, totusi, noroc cum v-ati simtit?Triumfatori, victoriosi in fata celor mai slabi sau v-au cuprins remuscarile?
De cate ori v-ati luat dupa zicala"cine sapa groapa altuia cade kiar el in ea"si v-ati lasat cauza nerazbunata?
Asadar, ce e razbunarea?Placerea regilor sau arma prostilor?
si daca sunt amandoua, in ce consta diferenta dintre ele?
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

In this life or the next, I will have my vengeance.

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 24, 2002 11:56 am

Categoric razbunarea este "placerea regilor" . Eu sunt un om razbunator si imi place sa platesc cu aceiasi moneda cu care sunt platit.
Daca cineva imi provoaca vreo suparare cu buna stiintza , pai am grija mai nene ....sa il pedepsesc eu cumva. Doar nu o sa stau de prost si sa nu fac nimic ! Nu,felino ?
Si da domnule....ma simt excelent dupa ce ma razbun ! Si cine nu ar recunoaste acest lucru...este un mincinos.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Joi Oct 24, 2002 12:21 pm

Ai DREPTATE!Da` ce te faci daca nu iti iese?Nu iti iese si cazi de prost?Sau,realizezi ca persoana respectiva nu merita nici macar razbunare ci doar indiferenta...Ma refer la pers.care ti-a facut rau cu buna stiinta?eu am fost in aceasta situatie si habar nu aveam ce sa fac....Da` m-am razbunat,m-am simtit bine dupa care mi-a parut rau...Nu merita nici macar atat!
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

razbunarea

Mesajde ROBAKITA » Joi Oct 24, 2002 1:14 pm

caCel mai frumos lucru ce se poate intimpla atunci cind cineva te-a ranit si gindul tau nu-ti zboara decit cum sa-l faci sa plateasca .Pot spune ca cei care m-au ranit nu numai ca m-am razbunat pe ei dar i-am facut sa-si ''manince'' putin unghiile,nu de faptul ca acum sint casatorita si cu situatie financiara buna ,dar de faptul sa fie putin umiliti in fata prietenilor.Dar nu mi-a iesit chiar de fiecare data ,mai ales la persoana care o iubeam nebuneste ,ma razbunam si apoi imi parea rau si nu stiam cum sa-mi cer scuze.
De aceea e bine atunci cind cineva te ''loveste'' in locul sensibil,sa lasi de la tine ca-i va veni si lui rindul sa plateasca pentru ceea ce a facut.
E bine spuns ca ''razbunarea e arma prostilor''
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde dinu » Joi Oct 24, 2002 1:31 pm

Avea engleju o vorba ca "Don't get mad, get even !!!". Hihi... razbunare, numa' a la italiano, pe farfurie la rece...
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Oct 24, 2002 4:11 pm

Eu sunt un tip razbunator... nu prea iert nimic... iar atunci cand nu imi platesc datoriile (a se vedea in semnatura) nu pot sa dorm prea bine :( (prietenii stiu de ce :))
"Razbunarea este arma prostilor" pentru cei care nu sunt capabili sa se razbune sau pentru cei care au gresit primii si asupra carora urmeaza sa te razbuni... pentru restul este de o placere si o savoare iesita din comun ;)
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Superba Oana » Joi Oct 24, 2002 5:16 pm

nici nu exista indoiala...razbunarea este o adevarata placere.:o
eu nu sunt genul de persoana care se razbuna pe loc...astept si astept pana la timpul potrivit si apoi il /o "strivesc" intocmai ca pe un gandac...
remember one thing...

;y some people are still alive only because it's illegal to kill them ;y
If I could rearange the alphabet, I'd put U and I together
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

Mesajde afra » Sâm Noi 02, 2002 9:59 pm

Daca stai si iti pregatesti minutios razbunarea, sau daca te razbuni pe loc, nu poti avea decat o satisfactie de moment, mai mult sau mai putin asteptata.Si dupa ce te-ai razbunat, stai si te gandesti daca chiar merita sa pierzi cateva clipe din viata pentru acest lucru.Si oare nu tot tu esti persoana care a pierdut, oferind satisfactie celeilalte persoane, ca prin razbunare, tu arati ca tie iti pasa? Oare nu INDIFERENTA este mai buna decat orice razbunare?
Avatar utilizator
afra
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Apr 30, 2002 11:00 pm

Mesajde axeandra » Sâm Noi 02, 2002 11:16 pm

pai da...imi fac o mie de planuri cum sa ma razbun, da' niciodata nu vreau cu adevarat sa ma razbun....ma intristeaza prea tare faptu' ca a putut sa faca asa ceva x sau y....si in cel mai rau caz ajung la indiferenta, lucru ff naspa de altfel....bai ce suna postu' asta a telenovela.....ma opresc aici ca-s incapabila sa raspund fara sa telenovizez
o idee fara argumente e atat de schioapa incat nu poate face decat un singur pas: acela al prabusirii
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

I'm the devil!!!

Mesajde J'adore » Dum Noi 03, 2002 9:20 pm

Eu sunt foarte razbunatoare, daca ceva nu imi convine, cineva ma inseala, minte sau asa ceva........trebuie sa aiba grija atunci cand ma vad!.....nu conteaza ca e din familie, prieten/prietena....var si asa mai departe!:o
+ eu mai sunt si samanta de scandal!
Atunci cand vad pe cineva plangand, chiar daca imi pare rau pt. persoana respectiva, imi vine sa zambesc, il consider un defect.Do u guys know what's wrong with me???:con:
Chestia e ca dupa ce ma razbun vin si remuscarile:D
In concluzie razbunare este placerea regilor!!!!
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde java » Lun Noi 04, 2002 4:05 pm

Eu nu sunt o razbunatoare din fire. Din cate tin minte, nu m-am razbunat niciodata. E adevarat, ca la inceput, imi doresc intodeauna sa ma razbun, chiar pun la cale planuri de razbunare, dar intodeauna le las balta, spunandu-mi in sinea mea ca mai bine tratez cu indiferenta. Merg intodeauna pe ideea ca in viata totul se plateste odata s-odata, sau ca Dumnezeu nu bate cu bota.

Dar daca persoanei care imi face un rau (mare de tot), i se intimpla o nenorocire, atunci simt o oarecare bucurie (ce sinistru suna !!).

Sa te razbuni, e sa faci rau si tu la randul tau, cuiva care ti-a facut deja rau. Iar eu cum sunt o pacifista din fire, nu prea e stilul meu sa fac asta. Prefer o razbunare indirecta, care nu vine de la mine, care vine de la viata...
java
 

Mesajde 3pac » Lun Noi 04, 2002 4:28 pm

Initial trimis de java
...Dar daca persoanei care imi face un rau (mare de tot), i se intimpla o nenorocire, atunci simt o oarecare bucurie (ce sinistru suna !!)...


Daca te bucuri atunci cand persoanei pe care vrei sa te razbuni i se intimpla ceva rau e la fel de rau ca atunci cand provoci tu raul respectiv.Te linisteste ideea ca nu ai facut-o tu,dar te bucuri.Nu prea inteleg chestia asta.Satisfactia adevarata vine atunci cand actionezi tu.Asteptarea asta cred ca tradeaza lipsa de curaj.
"me gusta marijuana,me gustas tu..."
3pac
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 30, 2002 2:39 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde zang » Lun Noi 04, 2002 4:30 pm

Dorinta de razbunare cred ca este un instinct de aparare care apare mai devreme sau mai tarziu in gandul tuturor.
Sa tratezi cu indiferenta un om care ti-a gresit cred ca este un semn de lasitate si de lipsa de caracter, in acelasi timp sa te bucuri de necazul altuia cum zicea JAVA este cu totul JOSNIC........
DA, RAZBUNAREA ESTE O PLACERE CARE TI-O POTI PERMITE
zang
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 04, 2002 3:19 pm
Localitate: romania bucuresti

Mesajde java » Lun Noi 04, 2002 10:49 pm

Probabil ca 3pac si zang isi inchipuie acu' ca-s o rea si o josnica, dar probabil ca nu m-am facut inteleasa asa cum as fi vrut. Departe de mine ideea, va rog sa ma credeti !

De exemplu, daca vecinul imi blocheaza masina in parcare doar pentru ca nu i-s simpatica, nu o sa ma apuc sa ma razbun sau sa ma bucur daca i se intampla o nenorocire. Doamne fereste !

Dar daca cineva imi face un RAU MARE DE TOT (si subliniez chestia asta), de exemplu omoara pe cineva la care tin eu mult (sau alte chestii de genul asta), atunci da, ma bucur daca i se intampla ceva.

Chiar am auzit mai demult de un caz: un mare mafiot care a calcat pe trecerea de pietoni o fata de 18 ani (fata asta era buna prietena cu o prietena de-a mea). In urma accidentului, fata a murit, iar mafiotul nu a petrecut dupa gratii nici macar o ora, ca vezi Doame, avea bani. Si mafiotul asta a facut atatea porcarii la viata lui si nu a stat deloc la inchisoare. Iar la un moment dat la stiri, anunta ca a avut un accident mortal si in drum spre spital, mafiotul a murit. Va rog sa ma credeti, ca mama fetei care murise s-a bucurat, ba mai mult, a spus ca dobitocul n-ar fi trebuit sa moara asa repede, ci sa mai sufere putin.

Pai, daca si in situatia asta mai credeti ca-s josnica...eu care nu am omorat o musca-n viata mea...
java
 

Mesajde 3pac » Lun Noi 04, 2002 11:06 pm

Nu dramatiza lucrurile ca nu am spus asa ceva.Referitor la ce ai povestit,am mai auzit si eu cazuri asemanatoare.Daca mi s-ar fi intamplat asa ceva poate ca si eu m-as fi bucurat daca auzeam ca respectivul a murit.Dar as fi fost mult mai multumit daca ii provocam eu accidentul.
"me gusta marijuana,me gustas tu..."
3pac
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 30, 2002 2:39 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Wild Rose » Joi Noi 07, 2002 2:41 pm

Normal ca placerea regilor...Eu una sunt o persoana razbunatoare. Daca-mi gresesti...
Si imi face maaaaare placere sa ma razbun pe cineva...:)
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde gabuba » Vin Noi 08, 2002 10:36 pm

Nuh... ce sa zic, intotdeauna am fost un copil cat se poate de razbunator pe persoanele carora nu le-am facut nimic dar ei mi-au facut mie. De exemplu acum ceva timp cel mai bun prieten al meu a murit, si pt. ca ma simteam f rau si destul de vinovat ma intalneam in fiecare seara pe la orele 20 la scara unor prieteni si vorbeam cu ei, ma consolau... dar atunci a venit un tip (care arata de vreo 15... si(dar) era f inalt) si mi-a zis "ce-i bah cu acele alea?" (aveam trecoul taiat intr-o parte si prins intr-o semedenie de ace de sigurantza), eu ii raspund normal, si ma uit la el cu scarba : "sunt puse ca sa arate cool! :rolleyes:", el "i-a hai pleaca de la scara mea!" eu" nu vreau" el "mah pleci, ca te dau cu fortza" eu"hai mah ne lasi... ca d-astia ca tine sunt o gramada... da-i drumu' acasa..." el "bah te bat" eu (catre prietenii mei) "bei, asta-o retard, hai sa plecam noi ca prostii au mintea odihnita!" Si ne oprim pe bordura de pe strada din fatza scarii lui. El "afara din strada mea!" eu "sa mor eu... tu esti dus? adik nu iti fac nimic, dar te trezesti tu sa vi sa ne dai deoparte?Ma mir ca nu ti-e jena, pune-te cu aia care sunt cat tine!" el "bah tu vreis a te rup in bataie?" eu "numai sa dai in mine" el vine si ma ia de mana si ma impinge mai incolo... eu "hai ia-ti mana..." el "comentezi?" eu "logic! imbecilule!" si ma impinge si cad in fund pe o bordura. Il amenintzasem ca fac si ca dreg... eram intr-o perioada tare dificila dar nu imi ardea mie sa ma iau de ratatul ala, dar el nu ma lasa in pace deloc, cand ma vedea se lua de mine. Dupa ce am depasit acea perioada, ma vad cu el si ii zic "nu dai in mine? " si vine "hai ca daca-ti treag una..." si ma ia de bratz, dar apar politzai de care eram insotit. Tipul mi-a platit daune de 6.000.000 lei si a stat in arestul politiei 3 saptamani... nu pot zice ca mi-a displacut sa-l vad suferind .
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde DeVil Bitch » Joi Noi 21, 2002 1:26 am

Placerea regilor...prost esti cand ii lasi pe cei din jur sa te calce in picioare! Cand stai sa fi umilit fara sa protestezi. Iar acea persoana nu sunt eu! Odata ce imi greseste cineva, nu mai exista cale de intors. Odata ce termin ceva, nu o mai iau de la capat.
DeVil Bitch
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Joi Noi 21, 2002 12:31 am
Localitate: hell

Re: Razbunarea.Placerea regilor sau arma prostilor

Mesajde genicon » Mar Dec 17, 2002 11:11 pm

Initial trimis de crazy_felina
De cate ori v-ati luat dupa zicala"cine sapa groapa altuia cade kiar el in ea"si v-ati lasat cauza nerazbunata?


Sa nu fie cu suparare, oameni buni :)
Da aceasta zicala este acum contraatacata de o noua vorba ce cu siguranta va ajunge mare : "Cine sapa groapa altuia, departe ajunge" (op. cit. Parazitii)
Revenind insa la intrebarea pusa - eu cred ca razbunarea este arma prostilor. Dar atat de placuta este aceasta arma a prostilor in mainile noastre, incat abia imi vine sa cred... Si, la urma urmei, scopul scuza mijloacele, deci, putem folosi orice arma :) Asadar, daca aleg razbunarea, sunt un prost? (nu-i neaparat nevoie sa-mi raspundeti ):D
Am zis.
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde FREAKBABY » Joi Dec 19, 2002 1:14 am

nu stiu ce sa zic..de exemplu eu:m-am casatorit cu un om egoist ,care nici macar nu ma lasa sa conduc masina care a cumparat-o si cu banii mei.Eu vreau sa plec ca mi se pare nedrept eu sa lucrez si el sa profite de mine si de munca mea cumparandu-si noi lucruri.Eu zic ca plec ,el ca sa se razbune imi zice ca nici macar hainele care le am nu le iau cand plec, desi eu am lucrat cot la cot cu el si el ramane cu tot, dar si cu haine?
Sunt sigura ca e cineva sus si vede, si daca el crede ca a castigat luindu-mi hainele sau sa tot ce am lucrat in 2 ani, se va insela, pentru ca daca el castiga pe moment, va pierde in viitor,si asta nu de la mine, poate va gasi pe una care ii va goli toata casa.
FREAKBABY
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Oct 20, 2002 5:57 am
Localitate: All around the world

Mesajde salty » Joi Dec 19, 2002 5:46 am

mmmm. rar ajung sa ma razbun. de obicei imi place sa lupt cu armele persoanei care-mi face ceva. e atat de simplu. shi atat de placut. uhhh.

freakbabe> asta deja "suna" a depresie. get over. rezolva.
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

regula de 3 simpla

Mesajde nederlande » Joi Dec 19, 2002 4:26 pm

daca te'a botit :

... din nestiinta, dar este o incovenienta minora, trece
... din rautate, dar incovenienta e minora, mai trece
... cu stiinta, rautate si premeditare ... ca la 11m, astepti momentul oportun, te pregatesti minutios si ii tragi 'la paianjen'

in concluzie ... consider ca ambele raspunsuri sunt valide ... depinzand de persoana, situatie si mai ales ... intentia "raufacatorului'


noapte buna tuturor si o viata lipsita de penalty'uri,
didier
Avatar utilizator
nederlande
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Noi 29, 2002 12:00 am

he he he...

Mesajde GIO » Lun Dec 30, 2002 9:59 pm

Dupa un studiu indelungat, am ajuns la concluzia ca: razbunarea are rostul ei bine stabilit.Pentru ca din pacate exista oameni care nu inteleg decat daca-i doare foarte rau.Daca nu sant "indrumati", acesti oameni, au senzatia ca orice e permis si admisibil si nu e nici pe departe adevarat...
Scapa cine poate...
GIO
 

Mesajde Rolo Tomasi » Mar Dec 31, 2002 1:42 am

Mi se pare interesant ce-am gasit in Steinhardt pe tema asta:

"Nedreptatea, cind iti este facuta tie, ai dreptul - daca-ti dai seama de prea marea josnicie a potrivnicului - sa cedezi, cedarea in acest caz fiind palma cea mai cumplita. Nu te bati in duel cu omul care nu-i vrednic sa-i versi singele."

Hm, ce parere aveti?
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Nightmare » Dum Mar 16, 2003 8:35 pm

Normal ca razbunarea este placerea regilor.
Eu sunt o persoana razbunatoare. Nu suport sa ma calce cineva in picioare. Daca cineva imi face un rau fara sa-i fac eu ceva normal ca trebuie sa ma razbun!
Zicala aia: Cel mai destept cedeaza" mi se pare o tampenie. Cred ca ar suna mult mai bine "Cel mai prost cedeaza"> Nu vad un semn de desteptaciune sa cedezi atunci cand cineva te calca in picioare si sa nu te razbuni!
Totusi razbunarea poate fi si arma prostilor. Inainte sa te razbuni trebuie sa analizezi bine situatia si sa vezi daca totul nu este decat o neintelegere. Acum cateva luni am avut un prieten si am aflat ca ma inseala. Atunci am fost orbita de gelozie si m-am razbunat. Dar mai tarziu am aflat ca totul a fost doar o minciuna si ca el nu ma inselase si am regretat foarte mult ca nu am avut incredere in el.
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

gustul dulce-amarui al razbunarii

Mesajde Mirela » Mar Mar 18, 2003 3:24 pm

Hmm...asa cum spune DE3A...razbunarea e placerea regilor , intr-adevar , si atunci cand iti reuseste este un adevarat deliciu . mandria ,mrespectul de sine , orgoliul de om iti sunt impacate si a meritat tot efortul numai pentru acel moment de "glorie" .
Dar cateodata razbunarea se poate intoarce impotriva ta si atunci iti doresti sa nu te fi folosit niciodata de arma asta .
Si ma refer aici nu la cazurile alea minore cand te-ai razbunat pentru o nimica toata si dupa aia descoperi cat de ridicol(a) ai fost , ci la cazurile mult mai serioase , cand intr-adevar ai de ce te razbuna si iti planuiesti totul cu atentie , prinzi momentul potrivit , duci totul pana la capat , dar dupa aia iti explodeaza tot tie in fatza . ( Nu imi doresc sa mai simt si a doua oara pe pielea mea chestia asta . )
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Analore » Vin Mar 21, 2003 8:59 am

Initial trimis de Rolo Tomasi
Mi se pare interesant ce-am gasit in Steinhardt pe tema asta:

"Nedreptatea, cind iti este facuta tie, ai dreptul - daca-ti dai seama de prea marea josnicie a potrivnicului - sa cedezi, cedarea in acest caz fiind palma cea mai cumplita. Nu te bati in duel cu omul care nu-i vrednic sa-i versi singele."

Hm, ce parere aveti?



Nu pot dacat sa-i dau dreptate lui Steinhardt .
Iar in acest caz cedarea nu trebuie inteleasa ca o umilinta fata de propria-ti persoana . Razbunarea este arma prostului (chiar daca acestia sunt regi-cine a zis ca regii nu pot fi prosti ? ) dar cu totii avem perioade de viata cand suntem inclinati s--o utilizam .
Parerea mea e ca daca vrei sa demonstrezi ceva cuiva , o atitudine care inspira raceala e mai potrivita decat orice . Si , daca tii cu tot dinadinsul sa te razbuni , pe ceva, pe cineva , trebuie s-o faci in cea mai mare liniste si cu cel mai mare calm .


"Nu conteaza ceea ce ti se intampla , conteaza cum reactionezi la ceea ce ti se intampla ! "
In acest sens recomand Robinson Crusoe a lui Daniel Dafoe .
Cititi-o fratilor si veti intelege destule . N-o considerati o carte a copilariei , ci a maturitatii . Caci toti suntem naufragiati pe o insula si toti incercam sa supravietuim depunand niste eforturi in acest sens . Uneori reusim , alteori deh...poate nu , dar asta doar pentru ca nu depunem eforturile care trebuiau . Sau daca vreti nu utilizam "armele" care trebuie .

Voi ce ziceti ?
Analore
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 20, 2003 11:18 am
Localitate: Romania-Lugoj

razbunare

Mesajde Cristina » Joi Apr 24, 2003 9:27 am

Urasc cuvantul razbunare, dar sunt genul de om care ma razbun dar nu merg cu razbunare pana la capat. Deobicei razbunare consta in faptul ca ii platesc cu aceiasi moneda.
Aminteste-ti de trecut,
traieste in prezent,
gandeste in viitor!
Avatar utilizator
Cristina
Junior Member
 
Mesaje: 127
Membru din: Lun Ian 14, 2002 12:00 am

Mesajde Guinevere » Sâm Apr 26, 2003 4:07 am

Si mie imi place ce spune Steinhardt. Si intr-adevar cred ca, daca vrem sa-l "taiem la inima" pe cel care ne-a gresit, putem face lucrul asta daca ne purtam frumos cu el.

Cum m-as simti oare daca as face o magarie cuiva, si pe urma persoana aia ar face, sa zicem, nu stiu ce mare sacrificiu ca sa ma ajute cind as fi la ananghie? M-as simti ultimul om, dar in acelasi timp as avea o cale de a iesi din rautatea mea, recunoscind nobletea lui si dorind sa o pot merita.

In afara de asta, hai sa ne mai gindim si din alt punct de vedere. Daca unul imi face un rau, si eu ma razbun si-i fac si eu o uritzenie, si atunci imi face si el un rau si mai mare, si pe urma si eu si mai si... unde se ajunge?!

Raului niciodata nu i se poate pune capat prin rau, ci numai prin bine. Parerea mea!
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde PhutreGuy » Mar Mai 20, 2003 5:38 pm

Nu-mi plac razbunarile.....dar e tare dulce si atunci cand o faci, trebuie sa o faci in asa fel incat respectivul sa ramana fara replica (nici pe moment , nici pe viitor)
My name is Nobody because Nobody is perfect!
Avatar utilizator
PhutreGuy
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mai 13, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron