Codash la orash sau in satul tau fruntash ?

subiecte clasice

Ce preferi ?

codash la orash
19
53%
in satul tau fruntash
17
47%
 
Voturi totale : 36

Codash la orash sau in satul tau fruntash ?

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Noi 21, 2002 5:39 pm

In aceasta frumoasa seara de toamna forumul "Scoala veche" va propune un nou subiect .
Celebrul Ion Creanga afirma in ale sale Amintiri din copilarie : "Decat codash la orash mai bine in satul tau fruntash."
Cam ce parere avetzi desprea afirmatzia lui Creanga ? Ce atzi prefera sa fitzi : codash la orash ? sau fruntash in sat ?

Spalator de WC-uri in Elvetia sau inginer in Romania ? (asta asa ca sa dau si eu un exemplu,in afara de cel citat din Ion Creanga)

Eu aleg varianta "codash la orash" . Zic eu ca e mai bine asa,ai mai multe de castigat....si poate,incet-incet...odata cu trecerea timpului vei ajunge fruntash la orash.
Pe cand daca esti "in satul tau fruntash" ....practic nu mai ai nici o posibilitate de a avansa. Practic esti limitat , ca si cum te-ai alfa in interiorul unui cerc.

Asta a fost asa ca de startul subiectului. Astept parerile voastre si mai intervin si eu daca este cazul.
Va rog sa postatzi frumos si cu mult bun-simtz.
Va multumesc !

Oribilul Mosh
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde marian jan » Joi Noi 21, 2002 9:51 pm

moshule,in satul tau fruntas .Gandeste-te ce poti sa faci din satul tau(daca esti fruntas acolo).Eu as face ceva mult mai tare decat "Titan".:p

despre partea a doua,cred ca inginer la noi.
am postat cat se poate de serios
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Sopra Tutt1 » Dum Noi 24, 2002 6:55 am

care e diferenta intre sat si oras? Daca sat se considera Romania si oras Elvetia, eu aleg fruntas in Romania. Daca sat se considera Somalia si oras Elvetia... cred ca aleg codas in Elvetia.

Daca e sa ne luam dupa cum zicea Creanga... si sa ne rapostam la timpul lui... nu cred ca era chiar asa mare diferentza incat sa doreasca codash la oras... in concluzie nici eu nu vreau codash la oras.

Cat despre realizarea prin munca si faptul ca poti sa ajungi fruntas la oras... ai citit prea multe basme sau ai vazut prea multe filme... eu unul nu cred ca un codash la oras poate sa ajunga la nivelul unui fruntas de oriunde... pentru ca totusi omul ala e fruntas ;b

Pana la urma, cel mai bine e sa te simti excelent in pielea ta... oriunde esti si orice ai face.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde J'adore » Dum Noi 24, 2002 7:25 am

Ma bag si eu, eu as alege fruntas(a) in satul meu, cine stie de la sat poate ajung la oras si ajung si acolo fruntas(a), dar daca stai si te gandesti codash(a) la oras e acelasi lucru ca fruntash(a) la sat, pt. ca de la fruntas(a) la sat ajung(i) la codash la oras si dupa, daca ai vointa ajungi fruntash(a) la oras ;).......dar asta se poate intampla numai daca persoana respectiva are vointa, daca vrea ramane fruntas in satul sau, ori daca are vointa se duce la oras si avanseaza acolo.
In fine, ce stiu eu.
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Noi 24, 2002 8:43 am

Initial trimis de Sopra Tutt1
eu unul nu cred ca un codash la oras poate sa ajunga la nivelul unui fruntas de oriunde...

am sa dezvolt putin ideea lu' sopra aplicata la experienta personala...
poate ca au fost multe ocaziile sa plec definitiv din romania chiar si inainte de 89. nu am facut-o datorita unor motive obiective dar cel mai determinant a fost un principiu simplu : daca sunt tampit si nu ma pot realiza in romania atunci cu siguranta voi fi tampit oriunde in lumea asta si sunt putine sansele in a ma realiza. daca ma realizez in romania si pot fii printre "fruntasi" ce rost are atunci sa mai plec altundeva ?
repet este numa' o idee personala.
bineinteles ca se poate veni cu tot felul de exemple ca x si y erau niste ratati in romania si uite au ajuns nu stiu unde si s-au realizat. e adevarat, dar merg totusi si pe principiul ca orice cariera , orice realizare profesionala are si doza aferenta de noroc indiferent ca e romania sau alta tara.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde axeandra » Dum Noi 24, 2002 3:25 pm

sub asta-mi aminteste de o vorba care-mi place mult: cica mai bine decat sa fii primul pe o lista, mai bine sa fii al doilea dar pt toata lumea....ma rog chestia asta are mai mult sens cand e spusa cu tot cu povestea ei
teoretic n-are nici o legatura cu sub., practic....a fost primul lucru care mi-a venit in minte in cele 5 min pe care le am la dispozitie
o sa revin
o idee fara argumente e atat de schioapa incat nu poate face decat un singur pas: acela al prabusirii
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Dum Noi 24, 2002 3:43 pm

Mi-a venit o alta idee. Cum e mai bine.... codash intr-un liceu bun sau sef de promotie intr-un liceu prost?
Stiu ca liceul nu e acelasi lucru cu satul sau orashul... dar sunt sigur ca moshu la asta s-a gandit cand a ales orasul, pentru ca el are impresia ca in oras se poate creste pe o scara mai inalta din moment ce esti inconjurat de oraseni si nu de tzarani si bla bla... dar Creanga nu s-a gadit la asa ceva, el s-a gandit pentru moment... iar pentru moment e clar ca toti vor sefi la sat... nimeni nu shtie ce o sa se intample in viitor si daca or sa ajunga sefi la orash, iar ce-i in mana nu-i minciuna, nu?
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Noi 24, 2002 3:50 pm

Sopra,Aline..eu am ales chestia cu orasul si satul asa ..la figurat. Stiu ca Ion Creanga le-a folosit la propriu...dar eu le-am folosit la figurat.
Sopra...a dat un exemplu foarte bun,cel cu liceul. Si voi raspunde la el din proprie experientza. Cand a fost vremea sa dau la liceu aveam de ales dintre un liceu de cartier unde eram sigur ca am sa intru si un liceu mai de valoare ,ca sa zic asa....unde nu eram sigur daca o sa intru.
Am ales liceul mai bun..in spetza Mihai Viteazu' si am reusit sa intru. In anii de liceu am fost printre ultimii la invatatura dar nu mi-a parut rau. Am fost mult mai castigat decat daca eram in primii 5 intr-o clasa de liceu industrial. Si pe langa cunostiintele dobandite..anturajul a contat enorm.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Dum Noi 24, 2002 4:10 pm

da ma... dar in cazul asta se pune problema fatza de ceea ce o sa faci in viitor... adica puteai sa dai la o facultate buna. Pe cand initial s-a vorbit de prezent. Eu n-ash spala wc-uri in Elvetia... nici daca ash stii ca ash vinde cartofi intr-o piatza din Romania :p. In prezent nimeni nu vrea sa fie codasul respectiv... abia cand apare ideea de ce ai sa faci in viitor se discuta.

In liceu... eu ash putea spune ca am fost sef intr-un sat destul de upgradat... iar cand am dat la facultate... am ajuns sa fiu direct sef la oras, deci se poate si altfel ;)
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde ROBAKITA » Dum Noi 24, 2002 4:23 pm

Opinia mea,prefer ''coash la orash'', decit in ''satul tau fruntash'',de ce spun asta .Desi in tara am terminat un liceu bun''MIHAI EMINESCU''-filologie,am preferat sa lucrez si apoi sa dau la facultate ,asa ca am avut un servici de invidiat de unii(unele),dar nu am fost niciodata multumita ,oricit mi-as fi dat interesul sa multumesc pe cei din jur nu am avut parte de nici un bonus.''Codash la orash'',fiind fata am preferat sa plec in GRECIA ,cei drept a fost greu la inceput dar acum dispun de ceva bani in banca cinstiti,un camping unde imi petrec verile printre turisti,internet-cafe si nu mai spun de casa si pamint .
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

chestia cu liceul

Mesajde marian jan » Dum Noi 24, 2002 6:08 pm

am dat la cel mai bun liceu din slatina(daca ala era cel mai bun,sunt curios cum erau celelalte,dar nu conteaza asta).si am mai intrat si primul.mediile mele erau destul de mici,dar asta se datoreaza si faptului ca ma certam cu toti profesorii,absente samd.oricum,erau multi cu medii mai mari care erau mai bata ca mine.cred ca m-a ajutat faptul ca am fost la un liceu...sa zic "cu pretentii" din cauza anturajului.poate daca eram la alt liceu,acum as fi fost......mai rau.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Hera » Dum Noi 24, 2002 9:46 pm

Prefer sa fiu inconjurata de oameni "fruntasi",de la care sa pot invata ceva , prefer sa fiu intr-un loc unde sa am un acces cat mai bun si mai rapid la informare, nu conteaza daca sunt fruntas sau codas, conteaza sa am posibilitate de a evolua/avansa.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde angus » Mie Noi 27, 2002 2:57 pm

foarte bun si interesant subiect, moshule ai avut iar o sclipire cand l-ai conceput. ba chiar am sa-ti urmez indemnul shi voi posta "serios shi cu foarte mult bun simt".

fiecare individ se confrunta, cel putin odata in viata, cu aceasta dilema. sa dau un exemplu: cineva, in scoala generala era primul la olimpiada de matematica, numai note maxime, faze pe tara, da teze cu subiect separat, deci a intrat fluierand la cel mai bun liceu al vremurilor respective. cu o nemaipomenita uimire, dupa un timp, a constatat ca nu mai intelege nimic la matematica. s-a rup filmul total, definitiv si irevocabil.

ideea asta este frumos dezvoltata intr-o carte care se cheama "principiul lui Peter". nenea asta a ajuns la concluzia deshteapata ca in orice organizatie normala, firecare individ, fiind pe o pozitie ierarhica, daca este competent, este avansat intr-un post superior. daca shi aici e bun, iar e avansat, shi asha mai departe, pana cand ajunge la un nivel in care nu mai este competent. conform acestui principiu firesc, intr-o societate perfecta se tinde la a se ajunge la ocuparea tuturor posturilor de oameni incompetenti pentru posturile pe care le ocupa in acel moment. paradox!

shi aici, iata, pentru prima oara, apare momentul in care trebuie sa preferi sa fii fruntash la sat, adica sa faci bine ceea ce shtii sa faci, si sa nu-tzi doreshti a fi codash la orash, adica sa ocupi un loc in care nu mai eshti in stare la performanta.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde bhuttu » Vin Noi 29, 2002 9:40 pm

Dilema lui Creanga isi are, cred eu, originea in istoria devenirii lui Cezar imparat al Romei. Cezar a fost mult mai radical la acea data, spunand ca decat sa fie al doilea la Roma prefera sa fie primul in satucul lui din Galia. Pana in final a ajuns imparat, adica primul la Roma, sau, pentru Moshu, "fruntash la orash".
Ideea este, zic eu, ca nu conteaza daca esti codas la oras sau in satul tau fruntas, atata vreme cat scopul este fruntas la oras. Esti acolo de unde crezi ca iti poti urmari mai bine scopul.

Damn, I'm talking crap again!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Cruela » Mar Feb 25, 2003 2:51 pm

Cred ca cea mai buna e calea de mijloc... Atat din pozitia de fruntash la sat, cat si din cea la orash poti avansa... Parerea mea este ca e bine sa alegi o cale de mijloc, adica undeva in randul oamenilor, nii codash nici fruntash, la oras bineinteles. Asta nu pentru ca as avea ceva cu satenii, dar la sat viata este altfel si mijloacele de informare sunt mult mai reduse decat la oras...
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde tre » Joi Feb 27, 2003 2:25 am

mai bine in satul tau fruntas. la oras e poluare, supraveghere, inghesuiala, reguli.... metaforic vorbind.

problema e ca si romania incepe sa devina oras, din punct de vedere al regulilor cel putin.

ma scuzati, e ziua cand sunt paranoic.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Nightmare » Lun Mar 17, 2003 7:55 pm

Cred ca mai bine sa fii in satul tau fruntas decat codas la oras.
Eu am un coleg de clasa pe care nu prea il ajuta mintea si toti copii isi bat joc de el. Asa ca mai bine in satul tau fruntas decat sa fii considerat de toti un tampit si sa isi bata joc de tine...;a
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Re: Codash la orash sau in satul tau fruntash ?

Mesajde Gri » Joi Mar 20, 2003 3:03 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Spalator de WC-uri in Elvetia sau inginer in Romania ?


Inginer in Romania, fara indoiala. Numai cand te gandesti cat de scurta este viata, iti dai seama ca nu merita sa pierzi atatia ani adaptandu-te in alta parte.

Nimic nu va avea acelasi farmec prin straini. Exemplific: sa luam filmul "Filantropica". Daca era un film strain cu aceeasi actiune mi s-ar fi parut foarte slab. Insa, fiind romanesc a avut un farmec aparte, mi-a placut mult. Una este cand vezi parcul garii de nord si alta cand vezi un oarecare gang din NY.
Gri
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Mar 08, 2003 11:43 pm

Mesajde AdevaRapper » Sâm Mar 22, 2003 12:57 am

Ideal ar fi sa devin fruntash la orash, dar daca nu se poate ma multumesc sa raman in satul meu fruntash! Un exemplu bun este exodul de fotbalisti de valoare din Divizia A (Catalin Munteanu, Denis Serban, Lucian Marinescu, Florin Raducioiu), care, odata ajunsi "la orash" s-au ratat profesional! Bineinteles, exista si destule exceptii care sa ma contrazica (le stie toata lumea, nu le mai amintesc)!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Salma » Vin Mai 09, 2003 10:26 am

Nu ma voi referi in continuare la intelesul metaforic al expresiei, ci la situatia concreta. Cred ca cei "in satul lor fruntasi" care ajung la oras nu fac asta ca sa ramana aici codasi. Cunosc multe persoane venite din provincie in Bucuresti care au reusit sa aiba slujbe bune si o cariera promitatoare. Asta deoarece, cred eu, au mai multa ambitie decat bucurestenii si se straduiesc mai mult, pentru ca au de platit chirie, trebuie sa se intretina singuri de cele mai multe ori, pe cand noi, avand o casuta si o masuta asigurate, stam cu burta in sus si nu dam din coate asa cum ar trebui. Ganditi-va numai la niste personalitati din media: Cristoiu, Tuca, Teo, Raduleasca, iar lista ar putea continua. Pe cand bucurestean cred ca e doar Huidu. Parerea mea e ca in vremurile noastre vorba lui Creanga nu prea mai e valabila, pentru ca fruntasii de la sat vin extrem de hotarati sa ajunga fruntasi la oras si de multe ori chiar reusesc. Iar cei de la oras ii ajuta in mod pasiv, lasandu-le drumul liber.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde bad bad Annie » Mar Feb 17, 2004 6:25 pm

Intr-un fel, ma bucur sa vad ca sint atitia care se prefera in satul lor fruntasi, caci inseamna ca noi, astia care ne incercam norocul ca proaspeti codasi in oras, avem mai putina concurenta.
Niciodata n-am stat pe ginduri cind am avut sansa sa devin codas intr-un oras mai bun decit satul meu (scoala, oras, anturaj, serviciu, tara), nu mi-as fi iertat niciodata lasitatea de a nu face efortul sa urc asemenea trepte calitative care sa-mi deschida orizonturi si sanse de nebanuit in vechiul meu biet satuc. Faptul ca n-am ramas codasa prea mult intr-un loc, evoluind destul de repede in fruntasa, mi-a dat indrazneala sa ma fac codasa intr-un oras si mai mare, (iata deci ca termenul codas poate desemna si o evolutie), si tot asa, ceea ce pentru mine a insemnat un urcus continuu. Devin trista cind nu ma mai confrunt cu noi provocari, noi planuri indraznete de aplicat, nivele superioare de catarat, de aceea caut cu buna stiinta compania oamenilor mai destepti si mai experimentati de la care sa pot invata si domenii in care sa ma pot extinde. Prefer sa fiu un peste mic mai bine intr-un ocean mare, decit in acvariu, sa fiu mai bine lup flamind in padure decit ciine satul in lant, sa fiu mai bine cel mai prost dintre destepti decit cel mai destept dintre prosti. He, he, si imi place sa detronez fruntasii satului dupa ce vin proaspat codas la ei in localitate. Salma are dreptate ca codasii de oras sint din fire mai bataiosi. Pe cint fruntasii de sat au o oarece aversiune fata de nou si necunoscut, fata de situatii si oameni care-i depasesc.
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Mr Teo » Mie Feb 18, 2004 6:54 pm

Eu zic ca e mult mai bine in satul tau fruntas.
E drept ca nu e cine stie ce de facut la tara si ca nu sunt chiar asa de multi oameni dar viata per ansamblu e mai simpla.
Daca ai fi fruntas in satul tau asta ar insemna ca ai suficienti bani ca sa traiesti decent.
Daca ai suficienti bani sa traiesti decent de ce sa nu traiesti fara sa muncesti(sau sa muncesti putin) la tara, intr-o viata simpla, cu lume care te respecta si aer curat.?
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Tanz » Mie Dec 15, 2004 5:01 pm

Heh...pai sa vedem,eu la ora actuala sunt in stadiul de "codash la orash".Povestea e lunga dar ideea de baza e impactul pe care l-a avut un liceu exagerat de bun asupra mea.De generala am trecut fluierand,de examen la fel...si iata-ma la cel mai bun liceu din orashul meu chinuindu-ma practic sa tin pasul cu lumea.(asta ca sa nu zic "chinuindu-ma sa nu raman corigenta").Ma gandeam ca probabil daca ash fi dat la un liceu mai putin exigent ash fi continuat povestea din generala...De nenumarate ori cred ca mi-am pus intrebarea asta "decat codas in orash...tralalala".In fond nici acum nu sunt sigura de nimic...daca am facut bine dand la cel mai bun liceu,daca ar fi trebuit sa-mi vad lungul nasului(care lung cand am avut o medie f mare la examen?!!?).hm...e cu schepsis intrebarea asta...
Tanz
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 14, 2004 11:39 pm
Localitate: Constanta


Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori