44°25'50" latitudine nordica, 26°06'50" longitudine estica

subiecte clasice

44°25'50" latitudine nordica, 26°06'50" longitudine estica

Mesajde Aliosha » Mie Dec 11, 2002 6:28 am

Sunt la jumatatea sesiunii. As face orice numai sa invat nu... dar cum toata lumea se afla intr-o situatie similara si cum afara nu sunt decat - 25 de grade ma vad nevoit sa mai stau putin pe forum schimband intre timp Cd urile.

Daca as fi fost in Romania as fi iesit putin pana la bar in colt, la Machedonu. Aici, in noul meu cartier situat in Montreal, Canada nu sunt baruri. Stau intr-o zona pretentioasa unde e doar un centru comercial si cam atat. Aici nu exista notiunea de "a iesi in fata blocului". Nimeni nu sparge seminte in scara, nimeni nu iese la slapi sa ia apa minerala si nimeni nu repara masinile pana la 3 AM cu sticle de bere goale langa el.

Fetele care trec pe strada nu sunt fluierate de nimeni care sa isi dea cu parerea asupra proportiei fundului sau a tatelor lor. Nu se isca discutii despre cine a f***-o pe aia sau cine nu, daca e sau nu frecabila; sau daca ala e smecher, finutz, agarici, husen, cealap, cu muia, haladit, drogat sau ratat...

Aceasta atmosfera in care domneste calmul si bunul simt poate deveni ocazional deranjanta pentru cineva ca mine. In aceste momente imi aduc aminte de fostul meu cartier, Socului.

Socului incepe de la Dialog-ul (sau Orange mai nou) din Pantelimon si se termina la intersectia numita Diham. In urmatoarele mele posturi de pe acest thread voi povesti cam ce faceam si ce se mai intampla pe la mine prin cartier, despre "personajele" de acolo, etc...

Daca simtiti nevoia, faceti acelasi lucru...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Mie Dec 11, 2002 12:26 pm

Frumos, frumos post, tovarasu' Alexei cel suparacios.
Ceva in genu' asta zic si eu: Romania asta o fia o tara saraca ca dracu', cu orase mici si prapadite, blocuri cenusii, balcanisme, hoti, putori etc., dar avem si partile noastre bune. Romanii sunt pur si simplu un popor intre atatea altele, nici mai bun nici mai rau ca altii. Eu unul sunt mandru ca sunt roman la fel cum un american e mandru ca e american, la fel cum un afgan e mandru ca e afgan etc. Imi iubesc tara si in nici un caz n-as vrea s-o uit sau s-o parasesc definitiv.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Episodul I : Debransharea

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Dec 11, 2002 12:40 pm

O poveste pe care am mai spus-o pe forum,dar imi este prea draga....asa ca o mai zic o data.

In fiecare seara de vara obisnuiesc sa ies la Fanutza alaturi de prietenii mei de aici,din cartier. Prieteni pe care ii am de 15-16 ani.

De notorietate este faptul ca eu nu prea aud soneria de la usha sau telefonul....pentru ca ba sunt cu televizorul la maxim...ba e muzica super tare.
Eh..si intr-o asemenea seara ...vin la mine la usha 3 prieteni : Scooby,Domnu' Dan si Cata cu gand sa ma scoata afara la o bere.
Si suna ei la usha,bat cu putere...nimic. Atunci isi zic ei : "Bah..Moshu asta handicapat e iar la HBO si nu aude nimic ! Hai sa-i decuplam cablu' ". Si asta au facut...mi-au decuplat cablu..in sperantza ca o sa las televizorul si o sa aud bataile lor disperate in usha.
Chestia interesanta : eu chiar nu eram acasa ,dar d unde sa stie ei asta ?
Nu mai stiu pe unde eram in seara aia ....cert e ca am venit tarziu si n-am mai dat drumu la televizor. Dar a doua zi de dimineatza....cand sa deschid televizorul..nu aveam imagine. :p
Cert e ca dupa putin timp..a venit Scooby si mi-a pus cablu' la loc.

Si spre seara..m-am dus cu ei la Fanutza...ca sa nu mai imi faca baietzii si alte belele.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

"brigate"

Mesajde Aliosha » Joi Dec 12, 2002 4:13 am

Incep prezentarea baietilor de la bloc


Picu - Picu este un pusti la vreo 1.50. Ii creste par doar pe o parte a fetei si , prin urmare, se rade doar pe un singur obraz. Picu este plin de calitati. Fara misto, le are cu breaku mai tare ca baietii de la Simplu. Indiferent de vremea de afara el se produce zilnic incantand audienta. Are si o schema speciala in care cu miscari de robot imita o asezare pe WC urmata de o stergere la fund si o ridicare a pantalonilor. Asta e piesa lui de rezistenta.

Mamutu - Mamutu este un baiat care s-a lasat de culturism in urma cu vreo 2 ani. Ce trebuie stiut despre el este ca are un tic verbal cu care i-a molipsit si pe ceilalti: "Ma' ". Este prescurtarea de la expresia "Mama..." cu sensul de stupoare temperata, mirare.

Sa va prezint cateva dialoguri:

- Hai noroc Aliosha, ce faci ?
- Uite ma duc la bunica- mea sa mananc
- Ma'

Sau...

- Ce faci Mamutule, iar a luat Rapidu bataie ?
- Ma'...

Ma rog, ati prins ideea.

Bebe (Heb') nu prea o arde pe la colt insa m-am gandit sa il inscriu si pe el in aceasta trupa. Bebe sta cu mine in scara si am fost la cel putin 20 de bairame date de el de-alungul timpului. Suntem prieteni.

Este un baiat de nota 10 dar care are si el, ca noi toti dealtfel, ciudateniile lui. In casa la Heb' nu se pot gasi prea multe articole/aparate casnice. Mai simplu ar fi sa va spun ce are ca pe urma sa faceti voi scaderea in gand. Are un frigider, un aragaz si o canapea.... si o prietena dar va voi povesti un pic mai tarziu despre asta.

Asadar Heb nu are TV, becuri, apa calda(nici restul blocului dar si despre asta va voi povesti cu alta ocazie), radio, sonerie la usa, interfon si multe multe altele. Sa nu credeti ca este un amarat. Nu o duce extraordinar de bine insa nici nu e de izbeliste.

Nu stiu foarte mult despre visele lui Heb insa stiu ca unul din scopurile lui in viata este sa faca sex zilnic. Periodic, in urma cu cativa ani, ne arata p*** in erectie, cei drept, o p*** de niste dimensiuni demne de invidiat.

Zmeu' - este un taximetrist ratat. Alcoolic si ratat. Numarul masinii cu care face taximetrie este B-numere - ZME, de unde si porecla lui. Pe zme il putei gasi cam la doua zile beat mort. Astia de la colt fac glume cu el si il indeamna la fel si fel de lucruri.

Imi aduc aminte ca dupa un meci de mondiale era in p*** goala in mijlocul strazii si se pisa pe hainele lui. Pe urma le lua de pe jos si le arunca dupa astia. Politia a venit sa il potoleasca de foarte multe ori dar datorita faptului ca are un frate foarte sus pus il retineau doar pana cand se trezea din betie.

Tot Zme a intrat si peste vecinii lui in casa cand le-a murit un membru al familiei si a inceput sa rada cu lacrimi,evident, beat mort fiind.

Cum de obicei face panarama mare si lumea nu putea sa doarma, intr-o seara o vecina a venit isterizata si sub ochii nostrii i-a spart toate cauciucurile de la masina inclusiv luneta. Saracul Zme nu a mai avut cu ce sa-si castige painea cateva zile.

Despre Re, Chitara, Cita, Ua, Ciocolata, Capsuna si ceilalti intr-un post viitor...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Episodul II : in cartier la varsta a doua

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Dec 13, 2002 7:18 pm

Oamenii cartierelor ...nu zic ca se intalnesc doar in Romania. Dar aici sunt aparte.

Probabil preferatzii mei sunt tipul de oameni pe care ii voi descrie mai jos :

Imbracatzi la pantalon de stofa,cu bordura jos ,pantofi fara siret si cu ciucurash ,camasha si geaca de piele . Intodeauna au la ei o geanta ...de cele mai multe ori adidas d'aia cu emblema veche. De preferintza o cara pe umar. Si au ca mare pasiune fotbalul . De fiecare data cand un om ca cel de sus trece pe langa un grup de copii ce joaca fotbal nu se poate abtine si striga catre unul dintre ei : "pustiule,pustiule...da si mie sa dau o data la poarta ! " .

Odata ce i se da mingea...isi sumeca pantalonul de pe piciorul cu care va suta. Doar cel cu care suteaza ! La celalalt picior..pantalonul ramane normal.
Cu ocazia asta...cei din jur ii pot admira ciorapii care fie sunt albi de prosop , fie cu triunghiuri bej , bleu-marin si negre. Tre' sa stitzi acel tip de ciorapi. Totzi oaemnii la 40-50 de ani au asa ceva !
Si incearca sa traga la poarta....dar din pacate mingea ocoleste cu vreo 20 de metri buturile. Enervat....tipa catre unul dintre copii : "Mai da sa trag..o data...ca nu stiu ce are ! " . Si a doua oara la fel....trimite mingea in coclauri.
Vazand aceasta spune catre palcul de copii : "Merci frumos ,pustiule ! " ....isi pune sacosa pe umar....si pleaca in ale lui.


Alt tip ce imi place mie : oamenii care in permanetza ,zi de zi ..mesteresc la masina. Masina lor nu are absolut nimic...dar lor le place atat de mult sa stea in jurul ei si sa mestereasca...incat in permanetza gasesc ceva de facut. Ba sa demonteze motorul ,ba sa curetze carburatorul , ba sa mai dea cateva ciocane in tabla de dedesubt.

Am un astfel de vecin, Mitica ..cum e cunoscut p'aci pe la noi. Are o Dacie...si nu exagerez...6 ore/zi ....fie iarna fie vara...sta jos in fatza blocului si isi face de lucru pe langa masina. Baramite..vara cand e frumos...sta mai mult ca copiii afara. De pe la 10 dimineatza..pana tarziu in noapte. Mai isi ia si o bere , ot igare...asa ca nu se plictiseste.
Iar dupa fiecare ploaie....iese intodeauna cu multe carpe..si isi sterge masina.


Si mai e un tip de oameni la varsta a doua..care chiar nu imi place. Cei care stau toata ziua la terasa..si beau vodka sau bere la halba. Aia chiar ca sunt ordinari !
Cunosc o gramada...care nu fac nimic toata ziua...decat bautura,bautura,bautura. Genu' de oameni care beau vodka la jumate...d'aia cu capsula de bere. D'aia la 12 000 lei..jumatatea.
Cei mai infectzi ! Aliosha...va va spune mai multe despre un astfel de om....cu care am avut placerea sa stam la masa ...intr-o frumoasa seara de vara. Aliosha..stiu ca itzi face placere sa povestesti despre Nea Ghitza....asa ca te las pe tine ! :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde salty » Dum Dec 15, 2002 11:02 pm

memories. ah sesiunile. am avut parte de doua tiprui. shi unele erau de prin romania. alea mi-s dragi. bombardam creierul in sesiune cu informatzie. intre sesiune era hoinareala. in primii doi ani shtiu ca invatzam cu voce tare. shi numai noaptea. uh ce epuizant. mi-aduc aminte cum mama odata a dat buzna furioasa. credea ca vorbesc la telefon. draga de ea.. noptzi nedormite. trezirea inainte de examen cu o ora. alergatura. inconshtientza.
daca privesc afara vad acelashi lucru. oameni nepasatori care spun acelashi neinteresat salut zilnic, ashteptand nimic in loc de raspuns. trec fara sa "vada" ce-i langa ei. necomunicare. ce dor mi-e de vremuri. de locuri. baruri ce inchid inainte de 2am.
memories, indeed.
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Mesajde Amaterasu » Sâm Ian 11, 2003 8:56 pm

Desi pana acum au scris doar baieti,m-am gandit "sa ma bag si eu in seama"...
Asadar...Di fericire(sau din pacate,nu imi dau seama)nu am locuit intr-un cartier in care baietasii canta "dupa blocuri"...insa,imi aduc aminte ca aveam vreo 12 ani si umblam numai in adidasi si in pantaloni largi(nu ma intrebati de ce!)si stateam doar cu baieti de 16-19 ani....care,curios,ma bagau in seama si aveau grija de mine....Asa am avut si primul prieten care avea 17 ani si un scuter(nu era cine stie ce,dar cica era cel mai "smeker"din cartier)...
Ma rog,cu timpul m-a corupt mama si mi-a trecut febra baietasilor de cartier....
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 09, 2003 11:56 am

Prin '96 sau '97 eu si cu un bun prieten de'al meu zis Scooby..eram mari fani Pizza Hut. Si obisnuiam sa mergem destul de des pe acolo. Doar ca nu ne placeau pretzurile de la bauturi. Costau cat pizzele de mult...si asta ne enerva cumplit pentru ca nu prea aveam bani.

Si ce se gandeste Scooby al meu intr-o zi ? Sa mergem sa mancam acolo pizza dar sa venim noi cu bautura de acasa..sa nu mai cheltuim o gramada de bani pe o amarata de bere la 0.33 de la aia.
Si isi ia Scooby o sacosha cu o sticla de vin d'ala de tzara si 2 pahare de plastic de unica folosintza. Si ajunsi acolo,la Pizza Hut in Romana ..in asteptarea pizzelor scoate Scooby paharele pe masa..si toarna cate un vin. Ba...dar avea vin d'ala puturos de butoi...cum e vinu' pe la tzara....de a inceput sa miroasa in tot localul. Vine chelnaritza indignata la noi...cica : "aici nu se servesc bauturi din afara localului ! " . In acel moment Scooby si-a luat o fatza de cel mai prost om posibil si cu milogeala si tanguiala in glas a zis : "stitzi ? noi am mai baut si alta data de la dumneavoastra ...dar au fost bauturile prea reci..si ne-a durut gatu'. si nu mai vrem sa fim bolnavi..iara din aceasta pricina ! " . Chelnaritza o tinea pe a ei...ca vine cu sefu de local..etc. Dar Scooby : "uitatzi..luatzi si dumneavoastra o gura de vin ! " . Pana la urma..a plecat aia si ne-a lasat in plata Domnului.
Noi am mancat pizzele..am baut vin..si am plecat multzumitzi spre casa. Dar a doua oara ne-a fost rusine sa mai repetam figura.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde afra » Dum Mar 09, 2003 5:25 pm

Cand spun ca sunt mandra ca m-am nascut in Romania, majoritatea ma acuza ca as fi comunista. Si daca as pleca din tara, asta ar fi pentru scurt timp, pentru ca tot in Romania m-as intoarce.Iar din povestirile prietenilor care sunt plecati prin diverse zone ale lumii, am ajuns la concluzia ca romanii stiu sa se distreze cel mai bine, chiar si atunci cand posibilitatile financiare sunt foarte reduse.
Si cu ce m-ar incalzi un trai mult mai bun in alta tara, daca nu as avea prieteni? As sta oare sa-mi numar banii? In nici un caz.
Avatar utilizator
afra
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Apr 30, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 09, 2003 5:33 pm

Deci sa inteleg ca itzi plac mai mult OM & Scooby band la Pizza Hut in Bucuresti..vin adus de ei..decat sa zicem John si Sam la Pizza Hut din Philadelphia..platind 7 $ pe un pahar de vin ?

Oricum...acest subiect nu isi propune sa faca o comparatie intre Romania si restu lumii...ci doar sa evidentieze prin povestiri unele chestii marfa de aici...din cartier , de la mahala.
Deci..Afra...sa te auzim !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Nepotu

Mesajde Aliosha » Lun Mar 10, 2003 4:49 am

Acu vreo 3 ani a venit la bloc de Paste un baiat a carui mama era prietena cu mama unui tovaras bun de-al meu, Goofy. Urma sa stea o saptamana cu noi ca ai lui erau plecati din oras sau ceva de genu asta...

Ce n-au calculat ai lui bine e ca l-au lasat pe mana exact cui nu trebuie. Dupa vreo 2 zile petrecute in betii pe la Machedonu, cu o seara inainte de Inviere i se pune lui Goofy pata ca Nepotu (ca asa incepusem sa ii zicem) trebuie sa dea la buci. A hotarat el ca la 14 ani jumate, de Paste, Nepotu tre sa-si piarda virginitatea.

A doua zi eram in oras cu masina mea si eu tot o tineam sa mergem la o slujba ceva ca e magarie prea mare sa ducem copilu la curve de Inviere. Goofy o tinea pe a lui iar Nepotu ca sa nu se faca de ras tacea si accepta ce hotaram noi.

Io i-am zis: "Nepoate, daca nu vrei sa futi zi-i lu Cornel sa te lase in pace si aia e. " Dar fraierului ii era rusine si frica. Si am ajuns pe undeva prin spate pe la Muncii unde Goofy s-a dat jos sa vorbeasca cu o curva. Eu raman in masina cu nepotu care dardaia ca o varga. Mai mult pe sus il ia si il baga cu aia in camera. Intra, sta vreo juma de ora dupa care vine inapoi in masina, la fel cum plecase, dardaind.

Bineinteles ca Goofy a inceput cu intrebarile. Cum a fost, unde ai dat ?
Omu era pierdut, zicea ca nu mai tine minte.
"Cum ba nu mai stii unde ai bagat-o ce fel de om esti ?"
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Lun Mar 10, 2003 11:15 am

Cum de nu am gasit eu mai devreme acest subiect??!!?? Hai sa-mi aduc si eu aminte. Cartierul meu era centrul Constantei, mai bine zis zona de la Piata Uniiri, si se intindea pina jos la Cazino. "Gasca" nostra era compusa numai din baieti, datorita faptului ca la noi in cartier nu prea stateau fete, si putinele care erau, nu vroiau sa aiba de aface cu noi. Sa imit postul lui Aliosha, o sa va fac si eu o descriere a membrilor:

Elvis era un baiat mic la statura, taica-su bishnitar, maica-sa fugise din ´80 in Germania (unde este si el acum). Statea pe acelasi etaj cu mine, si era un tip foarte pervers. Niciodata nu stiai ce se ascunde in spatele zimbetului ala de copil cuminte.

Boteanu statea la etajul 2. Era "panarama" cartierului. Putin inapoiat mintal, zgircit, fricos, era tinta tuturor. De multe ori a trebuit sa-i luam apararea, numai pentru faptul ca nu dadeam la nimeni voie sa faca misto de el (in timp ce noi ai faceam cele mai timpite tricuri).Tipul a facut culturism (si face inca), nu a fost niciodata cu o femeie. Odata nu sa spalat o vara intreaga pe cap, numai pe motivul unui pariu, unde si-a luat la sfirsit 100 lei! Deci va da-ti seama ce fel de om este.

Emil era baiat de bani gata. Maica-sa era la casa Alba, taica-su primar prin nu stiu ce comuna. Ai placea sa-si bata joc de alti, si din cauza asta sa dus de multe ori batut acasa. Ai spunea tot ce faceam lui maica-sa, asa ca de multe ori venea maica-sa la mine acasa, si ma "turna" la ai mei.

Edi era exact opozitul lui Emil. Nascut din o familie saraca, era foarte ajutator, ai cam placea sa bea, si mirosea tot timpul a transpiratie. Te puteai baza pe el, si era gata de orice.

Tanur era tatar. Foarte bun la scoala, destept, un pic grasut, avea o sora mortala! Parintii lui erau amindoi ingineri, si nu prea il lasau sa umble cu noi. Avea obiceiul sa-i "imprumute" mashina lui taica-su, si cu toate ca il prindea de fiecare data, nu se oprea.

Cam astia erau. Ar mai fii unii, dar nu are rost sa-i descriu aici, caci au plecat si au venit, nu au fost membri permanenti..:)

O sa revin cu niste intimplari, de care imi aduc aminte cu drag, dar care, acum fiind matur si gindiind ca atare, nu le-as repeta.
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Joi Mar 13, 2003 9:43 am

Hehehe...tot eu revin cu niste amintiri...

L-am luat odata pe Boteanu cu noi la un bar cu Striptease (jos in Piata Ovidiu). Era imbracat in raiati maro, si o geaca murdara la guler, de cred ca nu era spalata de vreo 5 ani...

Am mincat, baut...alea tot veneau sa faca consumatie la noi la masa, dar le goneam, pina cind ne-am imbatat, si am vorbit cu una sa se de-a la Boteanu(dupa ce am convis-o ca Boteanu nu este periculos). A inceput aia sa-i faca un program striptease chiar in nas...saracul Boteanu, sa-l fii vazut cum arata..ai curgeau balele deja. Dupa ce pleaca aia de la masa, ne aduce aia nota de plata (o groaza de bani), si noi facind pe suparatii, am inceput sa-l acuzam pe el, ca de ce a lasat-o pe aia sa faca striptease, ca acum nu avem bani sa platim consumatia. A pus botul, incepuse sa se sperie, el saracul nu avea nici un ban. I-am zis ca o sa ramina atunci sa spele vasele la bucataria si bara aia unde se tot frecau alea...dar scapa mai ieftin daca le da la alea niste limbi..*loool*...da el zice: "La toate?"...noi : "Pai pentru nota asta de plata, bineinteles!"..sa gindit putin, sa uitat la alea (si erau bune cu draci!!!!), si cica: "Le dau limbi, daca imi luati geaca cind plecati, sa nu ramina pe aici!"..*loooooool*
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 05, 2003 5:19 am

Imi permit sa scriu cele ce urmeaza pe acest subiect , pentru ca pe say what nu are rost. dupa cum zicea si eye...sunt buruieni acolo si iti piere cheful.
Povestirea urmatoare are mai mult sau mai putin legatura cu prezentul subiect. Oricum..faptele se petrec in Bucuresti , a carui coordonate dau titlul acestui thread.

Sa incepem :

Astazi pe la 1:45 AM , dupa ce am vizionat un pic pornake ma pregateam sa ma culc. Dar in camera mea puzderie de tantari. Si pentru ca mi s-au terminat pastilele anti-tantari....ce ma gandesc eu ? Sa imi aprind o tigara...si sa ii afum astfel. Zis si facut. Am scos o tigareta din pachetul de Camel si am inceput sa fumez tacticos...savurand aroma. Pe langa faptul ca ama fumat serios camera...m-am cam ametit...nefiind un obisnuit al tabacului. Nici dupa 500 ml de whisky nu ma ametesc astfel. Pe langa faptul ca m-am ametit...mi s-a facut foame de la tigara. Si pe la 2:15 AM m-am decis sa ies la Fanutza sa imi cumpar ceva. Imi iau eu 50k din sertar..si plec. Chem liftul.....si cand sa ma sui in el..imi dau seama ca eram in chilotzi. Uitasem sa imi trag pantalonii pe mine. Bine ca n-am iesit in strada asa. Dupa ce mi-am tras nadragii am iesit afara. O superba noapte de iunie...racoroasa. Liniste totala...se auzeau doar sunetele uzinelor din departari. Asta pana am ajuns la Fanutza. Acolo..voie buna. Mi-am comandat o cola la un litru si o punga de floricele. Am fost servit impecabil si cu mult respect de un batranel de vreo 70 de ani. Aliosha il stie. Intors acasa ...am urmarit LOTR...pana pe la vreo 5 AM...cand am intrat pe net...unde ma aflu si acum.
Cam asta am vrut sa spun. Stiu ca puteam rezuma in 5 cuvinte...dar aveam chef de scris si nu prea aveam despre ce. :)
Sa nu va suparatzi pe mine !

Aliosha...acum e 6:20. Daca erai in Bucuresti....te sunam sa te scot afara...sa ne uitam la oamenii din tramvai care pleaca la munca...si sa radem de ei. Apoi sa mai dam o bere pana pe la 8 asa.....dupa care somn de voie..pana pe la orele amiezii. Aaa....dar lasa ca vii tu...si asa facem , da ? Aaaa....stai ca am uitat ca nu mai bei si ca nu mai pierzi noptile.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde zuza » Lun Iun 09, 2003 2:29 pm

Stiu ca aici se vorbeste despre gastile de cartier dar eu prefer sa vorbesc despre excursia pe care am facut-o cu fosta mea clasa.
Asta ca sa arat ca romanu' stie sa se distreze peste tot si mai ales stie sa scoata profesorii din minti. Noi, copii cuminti ce eram si inca mai suntem am luat si profesorii cu noi ca sa facem la Voineasa banchetul.
Si plecam noi dimineata la 5:30 pentru ca nu m-am trezit eu mai dreveme. Trebuia sa plecam la 5 si toata lumea m-a asteptat pe mine.
Pana acolo am trecut prin multe locuri, pe la multe manastiri ca sa ne rugam sa luam examenul.
Ajungem noi acolo, la hotel pe la ora 2. Diriga normal avusese de gand ca noi sa dormim. Nu numai ca n-am dormit dar ne-am luat si-n gura cu celalalte persoane care erau de la liceu si era sa vina aia peste noi.
Seara normal ca am plecat spre restaurant unde n-am avut decat 3 casete pe care le-am ascultat de la ora 8:30 pana la 4 dimineata. Dar nu a fost asta un lucru important atata timp cat am dansat pe ele. Drept sa spun acum nu mai vrem sa auzim de Carmen Serban, Nico si Adrian Copilu Minune.
Pe la ora 4 ne goneste diriga in camere sa dormim pana la 9 cand trebuia sa plecam. Dar nu a dormit nimeni pentru toti eram prea ocupati cu bautul (adica ne-am imbatat si fete si baieti), cu jucatul carti, si cu trecutul dintr-o camera intr-alta.
A doua zi plecam toti la Vidra sa pescuim. Normal ca eu, fata care ar trebui sa fie baiat, am intrat in apa pana la genunchi ca sa prind pesti ca a zis profu de isto ca primul care prinde ceva primeste un premiu special. Dar cum pestii aia erau prea rapizi si nu puteam sa ma tin de ei am pris o broasca. Si tot am prins ceva! Drept premiu am primit un 10 un teza.
Seara in autobuz am jucat adevar si provoacare pe saruturi. Groaznic! N-as mai face asa ceva. Cred ca inca se resimteau efectele betiei din seara initiala.
Si asa ne-am distrat noi in excursie !!!!
Cel mai frumos lucru care i se poate intampla unei persoane este sa fie iubit si sa invinga. Insa sa iubeasca si sa fie invins este al doilea lucru frumos care i se poate intampla
zuza
Junior Member
 
Mesaje: 265
Membru din: Lun Iul 08, 2002 4:38 am
Localitate: yep, still there

Mesajde Salma » Mar Iun 17, 2003 9:33 pm

Am copilarit pe langa rau famata Gara de Nord, unde ne duceam cand eram mici sa ne luam creveti prajiti de la un nene, ce daca erau rafturile alimentarelor pline cu ei? Mai buni erau aia din gara. De multe ori ne faceam veacul prin piatza Matache, unde noi, fetitze delicate, il puneam pe fratele mai mic al uneia dintre noi sa ciordeasca prune uscate, in timp ce noi ne faceam ca ploua, ca niste domnishoare ce eram. In apropiere era celebrul cinematograf Dacia, cel cu fresca Mariei Tereza (de care nu stiam inca nimic pe acea vreme), loc unde mergeam cu gashca, fete si baietzi, sa vedem filme indiene sau cu Florin Piersic. (Apropo de fresca, o buna prietena de-a mea a fost atat de curioasa sa vada celebra imagine incat, mergand cu gatul sucit pe sus s-a trezit fix intr-o groapa de vreo juma de metru). Pe vremea copilariei mele nu existau oje si alte nazbatii pentru fetitze, iar mamele le tineau pe ale lor bine ascunse, asa ca noi descoperisem cum sa facem oja topind linguritze de plastic de inghetata in acetona, dupa care ne dadeam cu maclavaisu pe unghii. Locul nostru preferat de v-ati ascunselea era depozitul de marfuri al Magazinului Sora, care avea usa din spate la noi in curte, si de multe ori se trezeau bietele vanzatoare cu noi in spatele tejghelei. Cand am mai crescut stateam, fireste, cocotati pe gard in spatele blocului, si ne-amorezam pe rand unul de altul, suferind cumplit din dragoste.

Play-boy in cartier erau urmatorii:

Nicu-un baiat cu dintii pe jumatate tociti, care ne spunea ca atunci cand a fost mic rontaise coaja de copac. Aceasta imperfectiune nu ne impiedica sa fim absolut toate indragostite de el.

Catalin-un baietas mai rotofei, dar simpatic, dupa care strigam cu gura pana la urechi 'Catalin buletin, da din coada si bea vin"

Virgil-baiatul unui tractorist si-al unei casnice, in care se mai vedeau urmele stramosilor lucratori ai pamantului

Absolut toti acesti baieti, plus multi altii, erau indregostiti de Roxana, o Barbie a cartierului, blonda, creatza, cu ochii verzi, al carei frate ne fura noua prune. Cand vroiau sa-i faca Roxanei in ciuda, baietii ne mai bagau si pe noi in seama.

Aceste aventuri preadolescentine au durat pana a-nceput perioada bestiala petrecuta de mine cu gashca din Romana imediat dupa "90, dar asta-i deja alta poveste.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde nodingat » Mie Aug 18, 2004 11:08 pm

pacat de threadu’ asta sa-l lasam sa moara...
dat fiind faptul ca nu folosesc un nick, o sa modific numele personajelor, nu de alta da-s din lumea interlopa shi D-zeu shtie cum dau peste forumu’ asta...

Titel, din familie de borfashi sadea(din tata-n fiu), taica-sau, nenea Gorea, spunea despre el ca n-ar fi al lui shi argumenta ca n-avea cum, el era in parnaie de 3 ani cand ma-sa l-a adus pa lume, shi pa vremea aia n-aveau dreptu’ la vizite conjugale, era prin ’76. Oricum trasaturile erau din familie, lumea zicea ca ar fi facut cu fratele lu’ nea Gorea, ca el avea grija de familie cand nea Gorea intra la zdup... si intra...
dupa ce ishi ia Titel prima condamnare(cu suspendare), adica pt. ca n-ai mai comis infractziuni, in virtutea faptului ca s-ar putea sa fie o gresheala pe care o conshtientizezi shi n-ai s-o mai repetzi, tzi se acorda shansa sa executzi pedeapsa in libertate, dar daca mai faci ceva de natura delictuala tzi se cumuleaza pedepsele si faci gramada pushcarie, asha ca Titel a ajuns la concluzia ca nu-i frumos sa faca gramada puscarie.
in Buc. era filat de politzie, nu se prea putea mishca, ta-su numa’ ce ieshise dupa a n-shpea condamnare shi impreuna hotarasc sa dea lovitura in alt orash. Au ales Brashovu... s-au dus in nush ce magazin, d-asta mare, gen Unirea(cred io, nu cunosc Brashovu), cu un Fiat d-ala de pe vremea lu’ Pazvante-Chioru, au intrat shi s-au ascuns prin lazi de carton sau ceva de genu’ asta, au stat nedormitzi vreo 2 noptzi, pana au prins ei momentu’ shi au dat lovitura, au incarcat in Fiatu-ala cu tot ce-au considerat ei de valoare: televizoare, camere de luat vederi, ma rog... tot tacamu’, dupa care au taiat-o spre casa.
Pe drumu’ spre Buc Titel dormea in dreapta iar tacsu la volan... povestea am auzit-o din gura lu’ Titel:
"dupa ce-a intrat tata-n pom, io m-am trezit din somn pa capota!"
din spital au intrat amandoi direct la racoare... asta se-ntampla acu' mai bine de 10 ani... povestea lu' Titel continua...
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm


Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori