exista destin?

subiecte clasice

Re: exista destin?

Mesajde Daimon » Mie Feb 03, 2010 11:27 am

mah, eu nu as spune asta. dar asa e ca in general asa se spune. eu as spune ca asa a fost sa fie si nu m+as plange nici de "ghinion" si evident nici de "noroc"
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: exista destin?

Mesajde anjin-san » Mie Feb 03, 2010 11:28 am

si "asa a fost sa fie" cum o numesti?
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: exista destin?

Mesajde Daimon » Mie Feb 03, 2010 11:36 am

din perspectiva crestina.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: exista destin?

Mesajde anjin-san » Mie Feb 03, 2010 11:46 am

din perspectiva crestina tot destin se cheama, destin hotarat de dumnezeu. sau schimba cuvantul daca nu-ti place. iote acilea:
http://www.youtube.com/watch?v=mTDs0lvFuMc
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: exista destin?

Mesajde viXen » Lun Feb 08, 2010 6:05 pm

Si ce ar insemna " asa a fost sa fie"??
Daca admiti ca exista Dumnezeu, karma sau cum vrei sa-i spui, admiti ca exista o predestinare.
Si daca ea exista, alegerile mele sunt uneori limitate. Ghinion!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Re: exista destin?

Mesajde eliana » Lun Feb 08, 2010 10:56 pm

dragilor, faceti o ciorba cu carne, sos si mamaliga intr-ansa, de mai mare dragu, arata a laturi si voi ii spuneti "consomme" . ca sa zic asa. :hatoff


1. crestinismul are tomuri intregi de carti, jedemii de biblioteci pe tema predestinarii sau a liberului arbitru. fiecare alege cum ii convine, in definitiv fiecare e liber sa creada ce-l linisteste, ce simte sau ce a dibuit (cu sau fara intelepciune, ca zice Biblia).

2. "asa a fost sa fie" este:

a. consolarea amaratului care nu judeca lucrurile prea indeaproape pentru ca nu mai are putere/capacitate de patrundere
b. o formulare "filosofului "fatalist" sau a doctrinei fataliste. de aici se desprind, cu ajutorul unor versete ideile care sprijina calvinismul - care sustine inclusiv predestinarea (nu sustin, mi se pare dubios, si intr-adevar desi doctrina e complexa, cam exclude o judecata reala a omului.)


si apoi, anjine...in afara unei situatii extrem de complexe care impiedica/blocheaza/face inutila prudenta pietonala, masina nu da peste tine decat daca esti cu capul in nori/dobitoc/imprudent.

anume: accidentul d-rei din clip si majoritatea accidentelor se produc din neatentia partilor. indiferent de minunata filosofie a predestinarii aratata in Benj. Button, daca balerina in cauza nu simtea nevoia sa faca piruete in strada blocata de un camion care ii bloca vederea, in timp ce soferul cauta o tigara, ea nu patea nimic. orice om cu putina minte ar fi verificat sa nu vina vreun idiot care nu are frane.

sa disecam: balerina ametita + camion care blocheaza vederea + strada circulata(adica nu inchisa, blabla) + sofer neatent = accident.


altfel tot omul stie ca la trecerea strazii verifici bine de tot strada, ca altfel faci buba.


fie balerina fie soferul ar fi trebuit sa se uite pe unde merg, si era gata toata constructia lui B. Button. atat. nu doamna, nu soferul, nu intarziatul, nu cadoul, nu camionul de livrare, nu, nu, nu. restul sunt de umplutura, daca ai ochi (sau vrei, sic!) sa analizezi.


eu(nu ma supar de o dezbatere, subliniez ca e doar opinia mea) zic asa:


Dumnezeu dezvaluie binele si raul, si omul e liber sa aleaga intr ele. Aceasta libertate nu e altceva decat liberul arbitru.

Pe de alta parte, oricat am dori noi, posibilitatile noastre de actiune sunt limitate (adica nu sunt infinite. de ex. nu pot: ajunge pe Luna, nu pot face planuri pt mai mult de 70 de ani, nu pot cheltui atatia bani cati as dori) si fie si prin aceste limitari existente nu avem 100% libertate.
si aici intervine ideea de libertate in cadrul unei palete de actiuni (cea posibila, sa o numim):
suntem liberi sa alegem orice, si sa facem orice ne sta in putinta.

In acest sens, se poate dezvolta, infinit mai adanc, dar eu ma opresc la urmatoarea afirmatie:

Suntem liberi, si Dumnezeu nu va influenta in nici un fel cacitatea noastra de alegere a binelui si a raului, ba uneori chiar ne mai pune la dispozitie mijloace suplimentare de a ne infaptui actiunile. Deci s-ar zice ca avem prin asta...o libertate marita.


Si ala care nu a "patit" nici o intamplare inexplicabila care i-a fost de ajutor (unul real si palpabil), fara de care i-ar fi fost mai rau inseamna ca ori a uitat ori nu vrea sa zica (ori e prea tanar :D).
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: exista destin?

Mesajde carleta » Mar Feb 09, 2010 9:25 am

raspuns la intrebarea topicului:
"cum iti asterni asa dormi"Imagine
Imagine
Avatar utilizator
carleta
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am
Localitate: bacau

Re: exista destin?

Mesajde anjin-san » Mar Feb 09, 2010 11:27 am

eliana ai facut o analiza matematica asupra unui exemplu (cazul balerinei) prin care yo vroiam doar sa demonstrez ceva, si anume ca exista lucruri pe care nu le poti controla. ai uneori de ales alteori alege soarta, dumnezeu karma sau norocul in locul tau. ca tot ai vorbit de biblie, in locul lui iov nu a ales dumnezeu? ok el a avut de ales daca sa-si pastreze credinta sau nu, dar dumnezeu a "poruncit" sa-i fie "ucisa" toata famila si sa piarda toata averea? ce putea sa faca iov in acest caz? avea cum sa impiedice ceea ce urma sa se intample? ma tem ca nu. deci clar vorbim de soarta. dpdv crestin chiar.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron