exista destin?

subiecte clasice

exista destin?

Mesajde salty » Joi Dec 19, 2002 6:29 am

exista destin? sunt impartzite opiniile. si totushi nu exista. sau al meu nu exista. nu cred intr-o linie pre-punctata pe care mergem cu ochii inchishi. cu sperantza ca ne va duce acolo unde "e scris".

daca ar fi asha n-ar mai conta nimic din zbaterea continua. ar fi un "no matter what". cred in intamplare. shi in cele fericite ca esentza. shi in cele nefericite. cred in nimicul acela care schimba in tine ceva. shi shtiu ca exista prezent. ca rezultat al trecutului. shi viitor ca produs al mishcarii. al schimbarii. al pur shi simplei treceri a timpului. shi mai cred in interactzii.
shi rezultate. urmari. simple. dar n-am gasit un sens al "a fi-ului". sau cel care l-am gasit nu-l pot defini. i simply am.
shi daca exista un destin, eu nu vreau sa-l cunosc pe al meu.



"Ne place sa uitam ca, de fapt, totul in viatza noastra, este rodul intamplarii, incepind chiar cu intilnirea spermatozoidului cu ovulul."
(S. Freud)
_________________
some do, some dont, i might..
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Dec 21, 2002 1:31 pm

Iata o intrebare foarte dificila ,propusa de salty..userilor fanclubului. De fapt o problema existentiala , la care omul de rand nu isi poate da decat cu presupusul.
Nu ai cum sa stii daca exista sau nu destin.
Deci..asa si eu...imi voi da cu parerea. Parerea unui muritor de rand..ca totzi altzii.

Eu cred ca exista destin. De cand omul se naste ii este trasat un fir al vietzii. Dar depinde si de respectiv...in unele cazuri..poate sa joace un renghi destinului. Cum se spune..sa isi ia in mana propriul destin .

Ar fi bine sa raspunde si altzi oameni....caci eu desi stiu ce vreau sa spun..sunt mai prostanac de fel..si nu prea pot sa ma exprim coerent...in cazul unor asemenea subiecte.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde ROBAKITA » Dum Dec 22, 2002 6:52 pm

Eu cred in destin si fiecare isi are un destin a lui .

voi reveni cu argumente ,trebuie sa plec,ok.Interesant subiect si felicitari salty pentru idee.
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde catharsis » Dum Dec 22, 2002 8:34 pm

nu exista destin, nu cred in asa ceva sau in orice asemanator... imi displace ideea ca nu imi controlez eu viata...
cred in hazard si liberul arbitru...
destinul e folosit ca o explicatie a esecului sau ca o forma de resemnare ("asa a fost sa fie... ce sa fac daca asta mi-a fost soarta?") care poate induce un mod pasiv de viata...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

da...

Mesajde GIO » Dum Dec 22, 2002 8:55 pm

Eu cred in destin...cu toate ca nu exclud posibilitatea unor erori "de calcul"...De fapt cred in existenta unui sir de incercari la care esti supus pe parcursul vietii si la care esti obligat sa gasesti solutii...si... la care primesti raspuns intr-un fel sau altul...
Cam atat deocamdata...
GIO
 

Mesajde ROBAKITA » Dum Dec 22, 2002 11:23 pm

Revin cu ceva argumente,am spus ca eu cred in destin si nu m-am referit doar la situatia sentimentala say financiara.
Cred in destin ca fiind o parte a vietii pe care nu o poti controla si nuci nu o poti programa.Mi s-au intimplat lucruri pe care nu am banuit ca mi se pot intimpla mie ,ma refer la partea buna ,am cunoscut persoane si nu numai am ajuns sa ma indragostesc de cineva pe care doar il simpatizam sau il vedeam ca pe un prieten si mai frumos e ca a fost reciproc.Deci destinul e atunci cind ti se intimpla lucruri pe care nici nu banuiai ca ti se pot intimpla tie.Cred in destin chiar foarte mult ,poate si din cauza ca nu m-a parasit niciodata si a fost mereu alaturi de mine.
Doar ca uneori asteptam mai mult decit ni se poate da si de aceea nu vrem sa recunoastem ca exista destin .
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde salty » Lun Dec 23, 2002 7:43 am

poate ar trebui sa definim destinul. dar probabil ca n-am reushi.
se gaseshte destinul definit in faptul ca ni se intampla lucruri "predestinate"? intzeleg ca ROBAKITA crede ca se intampla lucruri care ii sunt predestinate. ei bine daca e asha inseamna ca-i e scris deja. eu nu cred in aceasta predefinire...shi totushi cred in lucruri care ne marcheaza. nu le vad insa deja trasate... nu cred ca ni se intampla ceva pentru ca "asha a fost sa fie". deshi ar fi frumos. ne place sa credem asta. la fel cum ne place sa credem ca exista "ceva" dincolo. dupa ce trecem in moarte. nu-i oare ignorantza din partea muritorilor? nu v-a fulgerat gandul asta ca deshi creshtini poate totushi nu ne ashteapta asta? acel "ceva"? dar depashim subiectul.
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Mesajde ROBAKITA » Lun Dec 23, 2002 1:54 pm

Normal ,salty,destinul e sris pemtru fiecare ,crezi nu crezi,poate unora nu li sau intimplat lucruri de care sa nu se fi asteptat in viata si de care nici prin minte sa le treaca ca li s-ar putea intimpla lor.Ei bine mie mi s-au intimplat destule lucruri in viata mai bune sau marele si poate de aceea cred in destin si nu numai .Asta nu o spun numai eu ,precum ca ar exista destin ,am studiat mult pe acest capitol ,dar nefiind in tara acum,pacat ca nu am cartile,sursele sa pot da exemple precum ca ar exista destin si sint destui care cred in el ,la fel ca si in viata de dupa moarte.
Deci nu e o aluzie a mea ,ci doar exista destin si nu imi pot schimba aceasta atitudine.Tot ce ti se intimpla in aceasta viata e dat sa ti se intimple asa si pentru fiecare exista ceva mai bun sau mai rau.
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde catharsis » Mar Dec 24, 2002 12:48 am

conform concetptie crestine, nu exista destin, ci liberul arbitru...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde omnem » Mar Dec 24, 2002 7:29 pm

Parerea mea e ca noi facem ce vrem in viatza dar totul este "scris" deja undeva, stiut de cineva. In concluzie eu cred in destin. :a
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

Mesajde Dee Dee » Mar Dec 24, 2002 9:53 pm

Cred in destin ?:con:

Undeva in sufletul meu cred in destin...si imi place sa cred ca Dumnezeu mi-a dat un destin bun :D ....
Totusi cred ca Dumnezeu(care ne alege destinul) ne da posibilitatea de a alege...si in fuctie de ce alegem ..ne creem propriul destin...intr-un fel ne facem destinul cu mana noastra :)tot timpul exista doua posibilitati in viatza!Asha iti faci destinul .. in functie de ce alegi ....
Sper ca m-am facut intzeleasa :) dc nu ..imi pare rau !

Cred insa ca destinul uneshte doua persoane care sunt facute una pentru cealalta.nu conteaza cate greutati,kilometrii,persoane ii desparte pe cei doi...daca sunt facuti unul pentru celalalt pana la urma vor fi impreuna,mai devreme sau mai tarziu (spun asta pentru ca am intalnit asemenea cazuri .... doua suflete care s-au cunoscut in copilarie,cand nu shtiau ce-i viatza ... soarta i-a despartit..fiecare a trait cu altcineva o perioada lunga de timp ..si dupa multi ani s-au regasit si au ramas impreuna-fiecare in acest timp gandindu-se la celalat-.Aici cred ca e mana destinului!)
It's too bad, but that's me
what goes around comes around, you'll see that I can carry the burden of pain 'cause it ain't the first time that a man goes insane and when I spread my wings to embrace him for life I'm suckin' out his love, 'cause I, I'll never be NOBODY`S WIFE !!!
Avatar utilizator
Dee Dee
Junior Member
 
Mesaje: 1075
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde shima__ » Mie Dec 25, 2002 12:13 am

eu cred ca DESTINUL=VIATA.shi viata fiecare si-o traieste dupa capul sau..unii se lasa influnentati shi condusi de altii(shi spun ca e mana destinului pt ca poate sunt prea slabi sa se impuna)shi altii traiesc dupa propriile convingeri shi-shi asuma fiecare hotarare luata shi astfel pt. ei destinul e pur shi simplu viata lor..
nu ma astept sa ma fac pe deplin intzeleasa dar pana la proba contrarie..nu cred in destin
shima__
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 24, 2002 10:10 pm
Localitate: pitesti

Mesajde salty » Mie Dec 25, 2002 12:36 am

ROBAKITA> e un subiect deschis opiniilor. nu ma intzelege greshit. nu atac niciodata personal. pragmatismul ma face sa cred ca e posibil sa nu existe destin. ca doar ne place sa credem. shi tzie shi multora ni se intampla lucruri extraordinare cateodata. eu doar intreb. sa fie destinul raspunsul? shi raspunsul meu personal este nuh. atat..
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Mesajde catharsis » Vin Dec 27, 2002 3:10 am

parere noua:
exista destin, fiecare dintre noi avem acelasi destin: moartea este destinul nostru
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde salty » Vin Dec 27, 2002 5:57 am

catharsis> elaboreaza. moartea este finalul. daca asha o fi..
tuh vezi posibila moartea ca destin. ashadar traim doar pentru a muri? sau pentru ca murim face acest lucru ca moartea sa fie destinul? mmmm.
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Mesajde catharsis » Sâm Dec 28, 2002 2:33 am

da vad moartea ca destin pentru ca toti murim si acest lucru face ca moartea sa fie destinul nostru, pe pamant cel putin...
in rest avem hazardul si liberul arbitru...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde genicon » Sâm Dec 28, 2002 11:00 pm

:confused:
"Traieste clipa!"
Au zis-o grecii. Si tot un grec era cel care se plimba in toiul zilei cu un felinar aprins in mana, zicand "Caut un om!" Asta era destinul lui? Sa il caute sau sa il gasesasca? Sau era doar nebun? hmm...
Grea intrebare... Si cred ca cel mai bine e sa renuntam la cautari inutile, care poate ne mananca timpul... Mai e un subiect aici care vorbeste despre "scoala vietii"... Eu cred ca cel mai bine ar fi sa capatam aceasta scoala a vietii... si daca intr-adevar exista destin, dupa ce absolvim aceasta "scoala" vom capata si o "slujba" pe masura... daca nu exista, ei bine, beleaua noastra! Poate exista reincarnarea si in viata viitoare vom veni pe pamant constienti ca nu exista destin si altfel ne vom trai viata...
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde Amaterasu » Dum Dec 29, 2002 10:10 pm

Pai tocmai am terminat de citit"Alchimistul"de Paulo Coelho...O carte care,daca te pasioneaza kestiile astea cu destine,cu spirite,etc,ar putea sa iti raspunda la multe lucruri...De exemplu arabii spun ca "Totul a fost scris de o singura mana"si nu noi ne facem destinul ...Ca fiecare om are o Legenda Personala si tot Universul conspira in favoarea omului pt asi indeplini aceasta Legenda;ca totul in lume e alcatuit din semne si ca Atotputernicul ii rasplateste pe cei care asculta semnele si isi duc la capat Legenda Personala(in carte e vorba despre un spaniol care are in mod repetat un vis despre o comoara ascunsa la Piramide si care trece printr-o gramada de incercari pt. a gasii comoara care,de fapt,nu e ascunsa la Piramide ci in Spania in locul in care el a avut primul vis...si in cele din urma gaseste un cufar plin cu monede de aur si pietre pretioase si Dumnezeu il rasplatese astfel pt ca a ascultat semnele si si-a trait Legenda...)
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde tikka » Dum Dec 29, 2002 11:27 pm

Eu nu cred in destin.Cred ca fiecare isi hotaraste(intr-o anumita masura)viitorul.Dar poate ca-mi voi schimba,la un moment dat,parerea.
Pe voi(cei care credeti in destin) ce va face sa credeti ca totul e predestinat?
tikka
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Aug 14, 2002 10:00 pm
Localitate: cj

Mesajde salty » Mar Dec 31, 2002 3:03 am

tikka > asta ma intreb shi eu. se pare insa ca ramane la alegerea fiecaruia daca crede sau nu in destin. eu am dreptul sa cred ca nu exista. ei au dreptul sa creada orbeshte ca ceva acolo le este predestinat shi ca nimic(sau oare?) nu il poate schimba. e o ingamfare pe care oamenii shi-o permit. ca multe altele...

crazy_felina> interesant.

genicon > viatza se traieshte shi se shi gandeshte. ignorance is bliss...
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Mesajde Superba Oana » Vin Ian 17, 2003 12:49 pm

daca nu ma insel Sartre a zis ca omul actioneaza in functie de el insusi...tot el spunea ca deciziile(atat bune cat si rele) ii apartin intrucat au fost luate de el nimeni neinfluentandu-i alegerea.
deci nu prea cred ca exista...
If I could rearange the alphabet, I'd put U and I together
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Dum Ian 26, 2003 3:58 am

American Heritage ne spune ca destinul este : The inevitable or necessary fate to which a particular person or thing is destined

No man of woman born, Coward or brave, can shun his destiny. --Bryant.

Personal, cred ca fiecare are sansa de a-si crea propriul destin. In viata ai alegeri, iar acele alegeri iti formeaza si destinul... Totusi, sa intrebi daca exista destin, este asemanator intrebari: Exista D-zeu?

Este destul de sadic sa te gandesti ca totul a fost scris, si ca orice ai face , te zbati degeaba pentru ca destinul ti-a fost ales iar deciziile au fost luate.... si din acest motiv, imi place sa cred ca am si eu ceva de spus in legatura cu viata mea, ca orice ar fi am facut cea ce am vrut eu, nu cea ce a fost decis din prima secunda din viata mea....
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde MiG29 » Sâm Feb 01, 2003 1:00 am

NU.In mod sigur nu.Dupa cum zicea shi Oana shi dupa cum zicea shi Sartre omul e cel care ii da sens vietzii ,nimic nefiind prestabilit.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Sâm Feb 01, 2003 11:20 am

Nu stiu daca exista destin, dar nu cred.
Se spune ca destinul tine de viitor, inseamna ca numai cel de sus il stie. Eu sunt de parere ca el tine de trecut si de el depinde viitorul.
Dar fiecare isi face viata cum vrea el.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde thumbelina » Sâm Feb 01, 2003 5:59 pm

Io cred ca ideea de destin a fost doar o nascocire a oamenilor pentru a scapa de responsabilitate. E simplu sa spui:Asa a fost sa fie, nu putem face nimic, asa a fost scris si nu ma impotrivesc soartei.
Oamenii cauta intotdeauna explicatii pentru ceea ce li se intampla si negasind raspuns atribuie totul destinului.Mi se pare mai simpla viata atunci cand crezi in destin...si totusi
Mi-e greu sa spun daca exista sau nu destin...am momente cand inclin sa cred ca tot ceea ce se intampla are un rost si ca a fost predestinat...si totusi ideea ca nu depinde de mine, ca nu-mi pot controla viata nu-mi place
thumbelina
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Dec 28, 2002 4:41 pm

Mesajde crisiuby » Mar Feb 04, 2003 2:41 pm

desi ma incearca si pe mine uneori gandul ca nu imi place faptul ca eu nu imi pot controla viata, dupa cum spunea si catharsis, trebuie sa recunosc ca eu cred in destin.
probabil ca existenta destinului face pe multi sa creada ca viata este lipsita de palpitant si ca, daca totul este scris, nu isi mai are rostul nici o stradanie a noastra de a incerca sa facem totul cat mai bine. dar lucrurile nu trebuie privite asa. pentru noi viata ESTE palpitanta si imprevizibila pentru ca noi habar n-avem despre ce va urma. faptul ca totul sta scris nu inseamna ca trebuie sa ne creem bariere de genul 'gata, ma las in voia sortii pentru ca s-asa viata mea nu depinde de mine.' WRONG
chiar si acel gand face parte din ceea ce este scris pentru tine de la inceputurile inceputurilor.
crisiuby
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Noi 06, 2002 3:48 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde KoRn_bitch » Mie Feb 05, 2003 10:09 pm

Nu cred ca exista destinul sau daca exista nu cred ca are semnificatia pe care i`o dau toti shi anume ca totul ne este scris dinainte shi daca e sa dea o mashina peste noi la sa zic 30 de ani ne`a fost scris asha de cand ne`am nascut... ma rog eu nu cred in chestiile astea ... eu cred ca fiecare si`o face cu mana lui shi tot ce ni se intampla e pt ca noi am ales asha shi pt ca am facut ceva in privinta asta ... fiecare a fost inzestrat cu anumite calitati shi defecte de care ne folosim pt a supravietuii in lumea asta ' nemiloasa' ... lol ce aberez ... anway ... destiny stuff ---> bullshit ... in opinia mea ...
A-Ur Attractive B-Ur Beautiful C- Ur Charming D-Ur Delicious E-Ur Exciting F-Ur Funny G-Ur Gorgeous H-Ur Heavenly I-Im J-Just K-Kidding L-Loser!!!! :fuck:
Avatar utilizator
KoRn_bitch
Junior Member
 
Mesaje: 231
Membru din: Lun Dec 02, 2002 12:00 am

Mesajde Cruela » Mar Feb 11, 2003 11:33 am

In opinia mea destinul exista cu adevarat... Fiecare om are un destin, dar acesta poate fi schimbat. Dupa cum spunea celebrul alchimist al lui Paulo Coelho, viitorul nu poate fi ghicit, ci doar dedus dupa semnele prezentuli. Imunatatindu-ti prezentul in mod sigur iti vei imbunatati si viitorul... Lucrurile stau astfel, deci iti este scris sa mergi intr-un anumit loc, sa unosti o anumita persoana, dar ceea ce faci dupa aceea depinde doar de tine si de vointa ta. Destinul reprezinta, in viziunea mea, doar o schema a propriei tale vieti. Dezvoltarea ei, in bine sau in rau, dpinde doar de propria ta persoana.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde genicon » Mie Feb 12, 2003 6:07 pm

Intr-un fel, are si Cruela dreptate. Adica la faza ca dezvoltarea schemei depinde de fiecare. Dar eu zic ca si schema tot noi o facem. Nu este vorba de destin. d-zeu doar ne da viata. Ce facem noi cu ea, depinde doar de noi. Pt ca putem alege. Asta e cel mai mare dar al nostru. Intalnirea cu o persoana si totul - este alegere. te intalnesti cu persoana potrivita pt ca ai ales sa te duci intr-un anumit loc, nu pt ca asa ti-a fost scris. Iar faptul ca acolo intlnesti respectiva persoana nu este decat o coincidenta.
Asa... faptul ca viitorul nu poate fi ghicit nu dovedeste nici el ca exista destin, ci tot faptul ca alegerea este cea care isi pune amprenta. Nu ai de unde sa sti ce vei alege tu sau ce vor alege altii si nu poti sti ce se va intampla... Destin nu exista - el este pt oamenii slabi, care zic : "Asa mi-a fost scris, si cu asta - basta!"
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde salty » Joi Feb 13, 2003 6:47 am

mm. hai sa presupunem ca are dreptate cruela. sa acceptam shi faptul asta. deci cineva acolo sus, a stat shi a scris pentru fiecare in parte o schema a existentzei? sau poate pentru cei ce cred in dzeu. a stat shi a a desenat asha o ecuatzie cu necunoscute pentru fiecare? m? sau adoptam varianta:e in puterea necunoscuta a lucrurilor? ei bine, eu cred in pur shi simplu a fi..
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Următorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron