Legenda cuvintelor...

subiecte clasice

Legenda cuvintelor...

Mesajde Amaterasu » Dum Ian 12, 2003 5:13 pm

Acum cateva zile am citit intr-o carte("Lista celor 7"de M.Frost) o kestie despre originea cuvantului"panica"...
Si anume...
Marele zeu Pan,tatal pamantului si venerarii pamantului, cel pe care crestinii s-au hotarat sa-l inlature, numindu-l Diavol, pt. ca bietul iubitor de distractii, batranul Pan, reprezenta si cel mai necrestin dintre atributele umane: neinfranata sexualitate masculina.
Desigur, Pan isi avea latura lui rea; ii placea imn mod deosebit sa-i astepte pe calatori in locuri pustii, sarea din balarii si-i speria de moarte, provocandu-le victimelor un sentiment numit
" PAN...ICA " ....

Astept alte povestiri ....
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde genicon » Dum Ian 12, 2003 6:18 pm

Hmmm... foarte misto subiectul, dar destul de dificil (cel putin pt mine si cultura mea vasta :)) Oricum, hai sa incerc si eu ceva, nu chiar atat de "povestit" :)
Si anume cum a aparut celebrul cuvant "Abracadabra" (stiti voi, ce zic magicienii...)
Abracadabra - termen al cabalistilor (secta mistica la evreii din evul mediu.), alcatuit din abrevierea cuvintelor ebraice: Ab(tata), Ben (fiu), Ruah a Cadish (Sfantul Duh)... Era folosit initial ca formula magica impotriva durerilor de cap, de dinti etc. Astazi, cu totii stim la ce este folosit (iluzionisti, magicieni, ca formula de introducere a scamatoriilor lor:))
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am


Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori