cand ai dreptul sa critici?

subiecte clasice

Mesajde bad bad Annie » Dum Feb 22, 2004 8:20 pm

Are dreptate Nanuka, dincolo de greselile ei. In Romania e o adevarata cultura de a-ti bate joc, a lua la misto, a desfiinta din cuvinte si in general de a critica destructiv, pe care ti-o insusesti fara sa-ti dai seama, inca de mic. Bagajul de rautate pe care mi l-am format in felul asta ma urmareste chiar si acum, cind calatoresc si locuiesc de atitea vreme in alte tari, unde vinzatoarele nu bombanesc cind le ceri sa-ti vinda ceva, soferii de autobuz nu-si dau ochii peste cap a exasperare cind ii rogi sa-ti deschida usile in statie, si in general oamenii te asculta cu respect si intelegere, ba iti si raspund politicos si chiar (!) iti zimbesc!
In locul sentimentului de ratare si de inutilitate pe care ti-l da "critica" romaneasca, am descoperit ca am valoare, ca e nevoie de mine si ca sint apreciata pentru ce fac.
De unde si comentariul meu la spusele lui eye de pe un alt thread, insa nu fara legatura cu asta, "daca sunt tampit si nu ma pot realiza in romania atunci cu siguranta voi fi tampit oriunde in lumea asta si sunt putine sansele in a ma realiza." : GRESIT!
Faptul ca nu te poti realiza in Romania nu inseamna ca esti timpit, ci doar ca nu ai incurajarea si respectul pe care le meriti, Critica iti da in cap. Si chiar daca ai fi timpit, de ce sa nu te poti totusi realiza, in masura in care realizare ar insemna o slujba decenta care sa-ti permita plata chiriei si intretinerea familiei? Pentru ca la orice sef din Romania critica inseamna "Ba, da' dobitoc mai esti, du-te naiba!" in loc de "Da, esti cam timpit, da' uite ce-ai mai carat la lazile-alea. Ia sa-ti dau tie treaba asta pe care n-o vrea nimeni!"
In sensul ca fiecare are valoarea lui, iar critica trebuie sa insemne " uite, la asta te descurci bine, dar la cealalta mai ai de muncit, si stiu ca poti reusi".
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde b0nechina » Dum Feb 22, 2004 9:06 pm

Annie, povestea cu sefii din Romania este inexacta. In Romania, ca oriunde in lume, exista si sefi tampiti si dintre cei destepti si rezonabili, dupa cum nu sunt numai vanzatoare acre si babe tafnoase in autobuz. Exista un site (din nefericire am uitat de mult adresa) pe care un baiet, programator englez, a scris un fel de jurnal al celor cateva joburi ale sale. Povestile sunt incredibile, chiar si pentru o persoana care a schimbat cateva locuri de munca pe plaiurile noastre, asa ca scuza cu sefii romani care-s prin definitie nedrepti si imbecili pica.

Nanuka, matale cred ca nu vezi diferenta intre critica si misto. Mai mult, esti genul care ia orice observatie ca pe un afront personal, nu mai spun ca nu esti dispusa sa-ti gasesti punctele sensibile.
"Sa fim uniti, sa radem, sa ne ajutam...". Fata mosului, da' ce crezi ca-i internetu' asta, un fel de sezatoare? Te aduni, crosetezi o vesta, spui o cimilitura, te strangi amiceste in brate cu omul din stanga... Tu esti genul care o cauta cu lumanarea, nu doar ca vorbesti mult si fara sens, da' te mai bagi si in fata cu barbia matale tuguiata si boyfriendu' plin de gel. Macar de te-ai limita la subiectele despre sex si cum se epileaza mustata, insa te vad plina de intelepciune si multilateral dezvoltata, ai cunostinte vaste in orice domeniu, de la astronomie la politica, esti uimitor de bine informata, foarte culta si te exprimi superb. Daca evoluezi regulamentar, in cativa ani poate vei ajunge la performanta de a fi criticata, deocamdata nu poti decat sa fii luata peste picior.

Nu inteleg cele doua sintagme pe care vad ca le foloseste tot poporul: critica constructiva si desctructiva. Ce inseamna una si ce inseamna cealalta? Si cam pe unde apare granita intre ele?
Eu vad un singur mod posibil de a critica ceva: cu argumente. Daca argumentele deranjeaza, asta nu mai e problema criticului.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

ce tie nu-ti place altuia nu-i face !!!

Mesajde superbiggy » Dum Feb 22, 2004 10:41 pm

catharsis scrie:de cate ori fac o critica unui anumit gen de persoane, ma lovesc de obisnuitul "dar tu cum esti? uita-te intai la tine inainte sa poti spune ceva de mine!", ceea ce ma scoate din sarite pentru ca o critica, daca este ceva constructiv, trebuie acceptata...
ai dreptul sa critici daca esti intr-o situatie mai proasta decat persoana in cauza?
este "dar tu cum esti?" o forma de aparare psihologica?
este o critica de obicei constructiva?
dar voi cum sunteti?


catharsis fara plimbari in jurul degetului cu raspunsuri evazive iata
sfatul medicului:
critica = dusmani, asa ca decit sa,..mai bine lasa.
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Nanuka » Lun Feb 23, 2004 1:27 am

B0nechina,

Prin comentariile pe care le-ai facut, comfirmi inca odata ce-am spus in postul de mai sus.


Nanuka.
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Feb 23, 2004 9:17 am

Daca te deranjeaza ceva cu o anumita persoana, tine-o pe cale privata..trimite un pm si discuta personal


zise una care-si pune pozele in tzatzele goale pe net si se lauda ca isi inseala barbatul.

QED

(si daca nu-ti place nu te obliga nimeni sa intri pe aici, pe bune)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Delphyna » Mie Feb 25, 2004 11:31 am

Auzi Nanuko, mai corect citeste!
Eu cred ca te-ai pripit tragand concluziile referitoare la critica din Romania si afisandu-le aici. Pe bune!
Ceea ce poate nu ai observat este ca sub masca zambitoare a omului vestic se ascunde ceva mult mai urat decat bombaneala sau ranjetul vanzatoarei de la chioscul din colt. Si ca daca iti raspund si vorbesc politicos asta nu inseamna ca in adancul sufletului te si apreciaza! Am avut ocazia sa analizez cateva specimene de astea, printre care rude (devenite) apropiate. Sincer mi-au lasat un gust mai amar decat lipsa de amabilitate sau critica presupus distructiva a unui presupus tampit sef.
Parerea mea! Stii? Vesticii iti apreciaza valoarea atat timp cat le servesti bine scopul lor, dupa care hai pa! Pe verificate!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde Nanuka » Mie Feb 25, 2004 11:13 pm

Da ai perfecta dreptate Dephyna...dar pe mine una sincer nu ma intereseaza ce este cu adevarat in sufletul lor atata timp cat pe mine una nu ma afecteaza.

E placut totusi sa intrii intr-un magazin, unde vanzatoarea este f amabila si-ti zambeste, in Romania mai ales in Mall hai sa dau un exemplu, am intrat la Mango sau la la Delphin si se uitau la mine chiorash, isi dadeau coate si mustaceau, pai cum sa-ti vina sa mai probezi acel produs,sa-i ceri ceva... ca poate iti da si cu ceva in cap, plus ca se intampla sa fii interesat de ceva si efectiv vanzatoarea statea cu curu la tine rodea un mar si citea ziarul...

Inca o faza, eram cu o prietena din State care intr-adevar e cam plinutza, si am intrat la un magazin sa ne uitam dupa o pereche de pantaloni mai funky pt ea....
Vanzatorul ia tras o privire in scarba si imi spune...umm noi n-avem marimi asa de mari...mi-a venit sa-i trag o palma....adik este indamisibil sa vb asa clientului...

Ash putea sa dau multe ex de genu asta si nu neaparat legate de "reactiile vanzatoarelor" din Ro ...dar uite vezi tu cand incerc sa spun ceva totzi de-aici imi sar in cap, zic ca sunt o inganfata care s-a vazut in CA si nu-si mai vede lungu nasului..E normal sa gandesti asa ca roman..adik evindent tii cu ai tai, cu tara ta, dar asta nu inseamna ca nu pot sa-mi exprim parerea..sa spun cum vad eu lucrurile si cum sunt ele reale, pt ca nu mananc rahat...
Nu urasc Romania, abia astept sa vin la vara sincer sa-mi vad familia si sa ies cu prietenii in orash, sa merg la munte si mare ..iubesc litoralul nostru ..dar cu fara nici o intentie de a va jigni sau a va privii cu superioritate va spun cum este viata in occident...ce diferente sunt, cum se comporta lumea, standardul s.a.m.d....

Va pup,

Nanuka.
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Shaki » Vin Feb 27, 2004 5:51 pm

Uite... eu sunt foarte reticenta la critica in cea mai mare parte a timpului, dar am o intrebare. Cu privire la 'uita-te intai la tine, si apoi critica pe altii', chiar e corect sa ma critice cineva care sta mult mai rau decat mine? Adica, de exemplu, cand cineva e plin de prejudecati pana-n gat, si vine la tine si te critica pentru ceva minor, nu e normal sa te superi?
Eu incerc sa ma abtin de la critica atunci cand stiu ca eu stau si mai prost la capitolul respectiv. Si repet, nu-mi prea place sa fiu criticata... dar cel putin sunt sincera si recunosc ca asta e un defect.
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Joao » Dum Feb 29, 2004 5:26 pm

IO CRED CA NIMENI NU ARE DREPTUL SA MA CRITICE PE MINE
defapt io cred ca NIMENI NU ARE DREPTUL SA CRITICE
decat sa critici si sa gasestiu vina, mai bine vi cu incurajari si solutii.
Cum poti tu sa critici o pictura cand tu nu ai pictat nimic in viata ta?
ce te-ai nascut critic?? e usor sa zici sa comentezi sa ti se para ca ai mereu ceva de spus, ca tu ai drepatate si e constructiv ceea ce faci.
dar stai 3 secunde si pune-te in locul criticatului. Ti-ar conveni sa-ti strige unul fara legatura tot felul de chestii? ce-l face pe ala mai destept ca tine sa te critice? el in locul tau, ar fi gresit sau nu?
pm
nu cred ca ar trebui sa se critice.


parerea mea


Joao
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

sa stii si CUM sa critici...

Mesajde Shaki » Mar Iun 01, 2004 8:40 am

Cand am scris ultimul post de-aici eram si "sub influenta" unei critici a unui prieten care mi s-a parut complet deplasata. Cred ca e foarte important sa stii si cum sa faci o critica. Sunt reticenta nu atat la critica, cat la critica acida, care devine rautate, si care nici macar nu e constructiva. Nu obtii nimic bun daca iti bati joc de-a dreptul de greselile altora...
Am fost criticata, ca sa zic asa, de doi amici de-ai prietenului meu, pentru niste greseli la fel de marunte. Primul a glumit foarte dragutz, m-a facut mai degraba sa simt ca face o gluma buna decat ca ma critica, si am retinut ce-a spus, si m-am corectat. Al doilea a facut un mare mijto, a antrenat in critica lui si pe o prietena de-a mea, m-au facut sa ma simt prost... si am reactionat cu totul altfel. M-am suparat, am provocat si o cearta, pana la urma persoana cu critica si-a cerut scuze, in orice caz am ramas cu un gust amar. Concluzia: vad ca tot criticati foarte des pe forumul asta, stati un moment pe ganduri si vedeti daca faceti asta cum trebuie.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde supermouse » Sâm Iul 17, 2004 10:31 pm

eu cred in critica shi o ashtept. Prefer sa fiu criticata cu sinceritate decat o remarka politicoasa shi ipoctrita care nu inseamna nimic
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde nodingat » Mar Iul 27, 2004 8:00 pm

catziva dintre voi, in posturile de mai sus v-atzi exprimat dezaprobarea la adresa criticilor care v-au fost sau care v-ar putea fi facute.
niciodata nu m-am suparat cand mi s-a facut o critica(indreptatzita sau nu), ba chiar am apreciat persoana care mi-a facut-o(in cazul celor indreptatzite)
nu m-am suparat pt ca, in cazul unei critici indreptatzite, mi-am putut corecta anumite neajunsuri iar in cazul celor neindreptatzite m-am am amuzat.
am spus ca nu m-am suparat nu ca nu m-a durut... :)
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde pepsi_blu » Dum Ian 16, 2005 3:47 pm

catharsis scrie:de cate ori fac o critica unui anumit gen de persoane, ma lovesc de obisnuitul "dar tu cum esti? uita-te intai la tine inainte sa poti spune ceva de mine!", ceea ce ma scoate din sarite pentru ca o critica, daca este ceva constructiv, trebuie acceptata...
ai dreptul sa critici daca esti intr-o situatie mai proasta decat persoana in cauza?
este "dar tu cum esti?" o forma de aparare psihologica?
este o critica de obicei constructiva?
dar voi cum sunteti?



si eu eram critica si negativista. si am fost pusa exact in situatia persoanelor pe care le criticasem. si maaama, ce najpa a fost :-S :O . de atunci, adopt zicerea precum ca "daca nu ai ceva frumos de spus, mai bine taci". este mai greu la inceput, dar merge. si nici nu stirbesc imaginea de sine a cuiva. ceea ce este foarte important. iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti. pai daca vedem in jur doar oameni care gresesc si le tot spunem asta :eat: , ca sa-i facem sa se simta prost... e clar cat de tare ne iubim pe noi insine. ;v
PEPSI, DARE FOR MORE!! :)))
Avatar utilizator
pepsi_blu
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:00 am

Mesajde nakednoise » Mar Feb 01, 2005 9:11 pm

Ai dreptul oricand, in orice imprejurare sa critici. Este un drept, daca nu chiar o obligatie. Binenteles ca trebuie sa fii logic in ceea ce sustii, la asta nici nu se mai pune problema.

Iar cat despre 'ofensati', mi se pare chiar infantil sa nu stii sa savurezi o critica, recenzie, reclama (caci, critica mai poate fi si pozitiva) buna asupra propriului comportament, opinii, etc....
Not all men who drink are poets. Some of us drink because we aren't poets.
Avatar utilizator
nakednoise
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Mie Dec 29, 2004 12:00 am

Mesajde pepsi_blu » Vin Feb 04, 2005 6:36 am

eu gandesc cu totul altfel. psihologic vorbind, cel mai important lucru este propria stima de sine. cand criticam (a critica = a evidentie greselile, lipsurile, defectele unui om sau a unei opere de arta) lovim in stima de sine a celuilalt si atunci si acel interlocutor se simte dator sa ne loveasca pe noi. de aceea este bine ca in relatiile interumane sa tinem cont de stima de sine a noastra, in primul rand - nu lovesc, nu sunt lovit. ca in Romania nu este chiar asa, e alta poveste.

definitia din paranteza este luata din micul dictionar enciclopedic. nu vad nimic pozitiv in critica. critica pozitiva este o sintagma idioata si paradoxala inventata de Iliescu si ai lui in 1990.
PEPSI, DARE FOR MORE!! :)))
Avatar utilizator
pepsi_blu
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Feb 04, 2005 8:47 am

a critica = a evidentie greselile, lipsurile, defectele unui om sau a unei opere de arta


atunci ce facem cu shifonieru caruia i-au cazut balamalele ca nu-i nici om nici opera de arta ?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Vin Feb 04, 2005 10:45 am

pepsi_blu scrie:critica pozitiva este o sintagma idioata si paradoxala inventata de Iliescu si ai lui in 1990.


nu stiu de critica "pozitiva", ci de cea "constructiva". In care caz criticul (cel ce emite comentariile) nu cauta sa-i demoleze ideile/opera celuilalt, ci sa-l ajute sa le imbunatateasca.
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde pepsi_blu » Lun Feb 07, 2005 10:12 pm

pe tine nu te doare cand esti criticat? chiar daca celalalt are dreptate? pe mine da. si nu cred ca este nimic constructiv in critica.
PEPSI, DARE FOR MORE!! :)))
Avatar utilizator
pepsi_blu
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:00 am

Mesajde HotSweetMilk » Joi Feb 10, 2005 11:36 pm

Si eu sunt o persoana cu un spirit critic fff dezvoltat.dar nu o fac din rautate ,o fac p a ajuta pers respectiva!!d altfel,nu ma supar niciodata cand ma critica cineva!!doar sa o faca in fata,k p la spate deja e barfa!!eu cred k tre sa fim receptivi la parerile altora!!
HotSweetMilk
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Dum Ian 16, 2005 11:23 pm
Localitate: acasa

Mesajde ligrivis » Vin Feb 11, 2005 12:42 am

De multe ori am fost apostrofat pentru tendinta mea de a critica.
Eu sunt receptiv la acuzele altora si aceast lucru m-a facut sa reflectez si sa imi dau seama ca am jignit si am facut multa lume sa sufere cu criticismul meu.
Asta este invatam din greseli si incerc sa nu mai critic pe nimeni, avand in vedere ca nu suntem toti educati la fel, crescuti la fel si nici macar obligati sa reactionam la fel.
Avatar utilizator
ligrivis
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Aug 25, 2004 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori