suntem liberi sa facem ce vrem?

subiecte clasice

mdeah...

Mesajde just|me » Mie Iul 19, 2006 10:58 pm

cred ca un raspuns sec ar fi suficient si ok.

1.nu ai nici dreptul nici libertatea de a alege locul si momentul nasterii

2.nu ai nici dreptul nici libertatea de a alege locul si momentul mortii(exceptand sinuciderea)

3.exista liberul arbitru iluzoriu - ex:mananc sau nu inghetata azi? il omor! fumez...cata libertate!
ha ce tare-s!uite cum imi formez singur destinul!

libertatea e o stare de spirit; avem nevoie sa ne simtim in stare sa a l e g e m

observ ca unii confunda libertatea cu linistea; libertatea include linistea.
candva spuneam, intinsa pe nisip si ascultand marea 'AICI SUNT LIBERA!' acum imi dau seama ca eram doar linistita...si nu cred ca exista vreun moment in care as putea fi libera.

hmmm... suficient de sec? :hang:
so I ran, again...and again...and again...and again...and...
Avatar utilizator
just|me
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Mar Apr 25, 2006 11:00 pm

Mesajde Route*666 » Mie Iul 19, 2006 11:30 pm

libertatea e o iluzie dupa parerea mea..da, faci tot ce iti trece prin cap..dar intotdeauna esti limitat de ceva..ca e societate, ca e lege, ca sunt mai stiu si eu, n-motive..
Morrison spunea: “The most important kind of freedom is to be what you really are. You trade in your reality for a role. You trade in your sense for an act. You give up your ability to feel, and in exchange, put on a mask. There can't be any large-scale revolution until there's a personal revolution, on and individual level. It's got to happen inside first. You can take away a man's political freedom and you won't hurt him- unless you take away his freedom to feel. That can destroy him. That kind of freedom can't be granted. Nobody can win it for you.â€Â
A vast radiant beach in a cool jeweled moon
Couples naked race down by it's quiet side
And we laugh like soft, mad children
Smug in the wooly cotton brains of infancy
The music and voices are all around us.
Route*666
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iun 26, 2006 1:48 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde FleurDuLys » Dum Oct 08, 2006 10:47 am

As dori sa-i raspund lui abaddon pentru ca a ridicat o problema foarte importanta (zic io): daca Dumnezeu este Atotstiutor, cum pot eu sa fiu liber in momentul in care finalitatea actiunilor mele este deja cunoscuta? Raspunsul il da si C.S. Lewis intr-unul din eseurile sale: actiunile noastre sunt delimitate de timp, in timp ce Dumnezeu nu e. Pentru ca mi-am chinuit mintile cu aceasta intrebare la filosofie pentru a face un eseu pot sa dau si un exemplu... sa presupunem ca mergem pe un drum, drept, cotit, cu pietris, asfaltat (dreams, ya) samd. Este normal ca pasii pe care ii facem si sfarsitul drumului sa fie deja prea bine cunoscute de 'Drum' insa nu el este cel care ne pune piatra de care ne impiedicam acolo. Asa deci si prin urmare: omul este liber deoarece Dumnezeu desi cunoaste totul nu determina nimic.
In al doilea rand regulile impuse de societate, religie sunt absolut optionale: fiecare are dreptul sa fie un spirit 'revoltat' si sa isi aleaga doar regulile pe care le filtreaza prin propria personalitate. Aduc in discutie sexul inainte de casatorie pentru ca biserica insista sa ne spuna ca acest lucru e un mare pacat insa multi tineri se bucura de el chiar daca se declara credinciosi/ortodocsi. Si nu cred ca e vorba de ipocrizie ci doar de un scepticism al generatiei tinere referitor la adevarurile eterne si la o 'revolta' impotriva normelor, regulilor etc. Camus spunea ca omul trebuie sa aiba o atitudine 'revoltata' in fata vietii. Prin asta consider ca un bun crestin are dreptul sau poate sa si-l aloce de a mai calca pe alaturi asumandu-si orice responsabilitate pentru asta chiar si riscul de a fi 'fript' de aghiutza intr-un cazanel cu smoala (/random image of hell) Cred ca orice om e liber deoarece exista optiuni de a face sau a nu face. Bifand una dintre casute, iti asumi -libertatea- de a plati si niste consecinte.
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde shiona » Mie Ian 31, 2007 10:56 pm

Intr-adevar niciodata nu putem fi liberi cu adevarat...nu exista libertate absoluta. Dar in zilele noatre libertatea este prost inteleasa de multi. Vb zilele trecute la filozofie de libertate, si dintr-un impuls am zis ca tinerii din ziua de azi[cu precizarea ca nu e bine totusi sa generalizam] considera ca libertatea adevarata este de fapt formata din micile lor libertati. Ei vad in parinti si profesori niste stapani care dau ordine[ingradindu-le libertatea], iar in momentul in care ordinele nu sunt ascultate acesti asa zisi stapani isi aloca dreptul de a-i "biciui" pe tineri cu pedepse sau note proaste. Ideea e ca dupa am realizat ca nu ma gandisem indeajuns de bine la problema asta si era posibil sa ma fi inselat. Surpiza insa: colegii au fost instantaneu de acord cu ceea ce am zis. Mi se pare aiurea sa te consideri liber doar pt ca ti se permite sa iesi sambata seara in oras sau pt ca nu stiu, in momentu asta nu imi vin alte exemple in minte. Libertate totala poate au avut primii oameni, din epoca pietrei, sau pustnicii. Acuma depinde si cum priveste fiecare libertatea.
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Ian 31, 2007 11:18 pm

Libertate totala poate au avut primii oameni, din epoca pietrei, sau pustnicii.

ce fel de libertate? n-aveau niciun fel de constrangeri, sau cum?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde RajaF » Mie Ian 31, 2007 11:27 pm

Libertate totala poate au avut primii oameni, din epoca pietrei, sau pustnicii.


Pe tine ce te opreste sa fi libera complet? Care e stapanul in fata caruia tu trebuie sa dai socoteala?

Nu poti sa afirmi ca esti liber sau nu cand nu iti cunosti stapanul...

Cand poti sa concretizezi si sa zici, da x este stapanul meu (x fiind om, obiect, viciu, ideologie) atunci poti sa incepi sa te eliberezi...

De aia adolescentii se simt liberi cand pot sa iasa sambata in oras... ei si-au identificat parintii ca stapani, si cand au scapat de sub controlul lor se considera liberi (desi nu sunt, dar sunt destul de naivi sa creada)...

Si aici intervine si sentimentul uman... io daca ma simt liber inseamna ca sunt liber?

Eu acuma, personal, ma simt liber sa gandesc cum vreau (si in consecinta sa si actionez cum vreau in limita posibilitatilor materiale, care pana acum nu le-am simtit)... si personal imi ajunge libertatea asta pe moment. Nu sunt liber din punct de vedere material, dar pana una alta nu ma jeneaza lucrul asta.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Joi Feb 01, 2007 10:10 am

Libertatea aceasta pe care o tot manuiti aici e pura filozofie proasta.Important este ca seara,sa fii multumit,sa iti amintesti cu placere de ziua care a trecut.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Nu.

Mesajde ValiEnte » Vin Apr 20, 2007 5:02 pm

Libertate, da. Dar... Sa te liberezi de cine? Ca sa faci ce? Nu se poate vorbi de libertate fara disparitia claselor si nu se poate vorbi cu adevarat de libertate fara disparitia statului in conceptia lui actuala.
Istoria incepe sa se razbune...
Avatar utilizator
ValiEnte
 
Mesaje: 796
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde 120dB » Vin Noi 16, 2007 7:24 am

Este foarte simplu:
Un om are libertate completa atata timp cat e singur pa pamant. Caci daca nu e singur, atunci o actiune ar fi sa ii dea o palma la alt om. Celalalt om io de inapoi in semn de "ce pula mea faci", adica rasplata. Deci daca consideri ca pedeapsa inseamna ca nu esti liber sa faci ceva, atunci e clar. Niciodata, nimeni, nicari nu a fost complet liber. Iar daca pedeapsa nu inseamna lipsa de libertate, iarasi e clar. Intotdeauna, toti, peste tot am fost complet liberi.
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron