suntem liberi sa facem ce vrem?

subiecte clasice

suntem liberi sa facem ce vrem?

Mesajde Superba Oana » Vin Ian 17, 2003 12:59 pm

multi sunt cei care spun ca fac ceea ce vor ei (inclusiv eu...).acum stau si ma gandesc cat de liberi suntem de fapt ? un prieten de-al meu a spus ca o mare parte din gandirea noastra este de fapt o gandire in masa...nu facem anumite lucruri pt ca stim ca nu sunt bune (oare infractorii sunt mai liberi decat noi?), dar asumandu-ti anumite riscuri stii macar ca ai avut TU dreptul sa alegi ce sa faci...oare exista vreun loc unde suntem cu adevarati liberi?
ps : nu stiu daca mai exista vreun subiect asemanator...daca exista atunci cer inchiderea acestuia si un link catre respectivul pt ca vreau sa vad cam ce credeti despre acet lucru
If I could rearange the alphabet, I'd put U and I together
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Vin Ian 17, 2003 2:19 pm

Hmm...libertatea asta e o notiune foarte relativa ( hmmm , cine-o fi azi de serviciu la "de veghe.." ? )
in primul rand pentru ca fiecare poate gasi libertatea intr-un alt loc , si cu o alta "definitie" , ca sa zic asa . un om se poate simti "liber" pentru ca nu are cine sa ii spuna ce sa faca si cum sa se comporte . un altul e liber pentru ca nu cunoaste miile de prejudecati si discriminari cu care ne confruntam zi de zi , unu' poate a incalcat legea ca sa se simta liber . altii considera ca sunt liberi daca pot merge oriunde vor , la orice ora , sau pentru ca isi pot exprima deschis opiniile . sau pentru ca pot fi cine vor ei , fara sa se teama de cei din jur .
pretutindeni exista fel si fel de libertati , si nimeni nu poate spune ca uite , dom'le , asta e libertatea mare , libertatea adevarata .

in mare , probabil ca fiecare dintre noi s-a simtit la un moment dat inchis in lumea asta ca intr-o colivie , dar e la fel de probabil ca fiecare dintre noi a experimentat o clipa , sau poate mai multe , de eliberare totala .
daca putem fi cu adevart liberi ? asta nu cred .
incepand cu asa numita constiintza care ne limiteaza si ne inchide anumite drumuri ( asta nu e bine , asta nu e frumos etc etc ) , si terminand cu societatea plina de legi si reguli (scrise sau nescrise) , intotdeauna vor exista constrangeri si bariere impotriva libertatii noastre totale .

oricum , foarte buna intrebarea Oanei , dar prin partea mea p'aici mai trebuie niste munca de lamurire...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde thumbelina » Sâm Ian 18, 2003 12:18 pm

Ideea de libertate a preocupat omul inca din antichitate si prezinta interes si in zilele noastre. Consider ca intrebarea "suntem cu adevarat liberi?" nu isi va gasi raspuns niciodata.
Libertatea este un "bun" al nostru... asa cred eu. Adica puterea de decizie este intr-totul a noastra. Noi hotaram ce mancam, cu cine ne intalnim, ce muzica ascultam, daca dorim sa traim dupa regulile impuse de societate etc. Dar problema este ca ne lasam constransi de tot ceea ce ne inconjura. Adica majoritatea deciziilor noastre sunt influentate de prejudecati, de sentimente ( de multe ori facem anumite lucruri pt a face pe plac persoanei iubite) sau de teama consecintelor. Concluzia: suntem, dar de fapt nu suntem liberi. Putem fi, dar nu suntem liberi.
Parerea mea: nu exista nici un om cu adevarat liber, fiecare are colivia sa care este mai mare sau mai mica.
thumbelina
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Dec 28, 2002 4:41 pm

Mesajde Cruela » Sâm Ian 18, 2003 8:45 pm

De fapt noi kiar suntem liberi sa facem ce vrem. Dumnezeu este singurul care ne poate impiedica, dar de multe ori nici macar el...
Dupa cum spunea o foarte buna prietena a mea, la fel cum parintii isi lasa copiii afara fara a-i interesa ce fac atat timp cat sunt fericiti, la fel si Dumnezeu ne lasa pe lume fara sa ii pese ce facem atat timp cat suntem fericiti. E drept ca de multe ori suntem mai mult sau mai putin fericiti, dar decizia ne apartine doar noua la final...
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: suntem liberi sa facem ce vrem?

Mesajde the radical » Lun Ian 20, 2003 5:36 pm

freedom it's just a mere illusion. You are never free to do anything as long as u live in something that's called society where anybody esle lives accordingly to its illusions about freedom. Somebodys illusion of being free to do something might be in opposition with your illusion of being free, and there it all ends.

E o lege a fizicii; whatever interacts, depends on something.
There is no freedom at all.
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Ian 24, 2003 1:42 am

Hmm....cum spunea Sartre,libertatea fiecaruia se sfarseste acolo unde incepe libertatea celuilat.Deci nu potzi sa faci tot ce vrei ptr k asta i-ar deranja pe altzii care se presupune k sunt shi ei liberi shi au shi ei dreptul sa faca ce vor,asta implicand faptul k unele din potentialele lor actiuni iti pot dauna tzie.Oricum eu cred k omul e in esenta o fiinta libera.Normal k unii sunt mai liberi k altzii,insa e trist k exista o gramada de norme de legi de ingradiri ale libertati fiecaruia,multe din ele nefiind de fapt cu adevarat folositoare ci avand doar rolul coliviei de care se vorbea in posturile dinainte,shi multzi nu realizeaqza acest lucru.Cred k shi religia e tot o forma de ingradire a libertati personale...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde SatyR » Vin Ian 24, 2003 1:49 am

Religia nu mi se pare deloc o forma de ingradire,pt simplu motiv ca nu iti este impusa,crezi bine,nu crezi iara bine....si faptul ca ai fost botezat iar nu mi se pare nimik de condamnat.....
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde crisiuby » Mar Feb 04, 2003 3:00 pm

noi suntem cu totii liberi sa facem ce vrem. avem libertate deplina.
ingradirile morale pe care le avem cu totii sunt rodul unei multitudine de factori care ne-au creat scrupule. nu facem unele lucruri pentru ca stim ca nu este bine sa le facem, sau pentru ca ne este teama de pedepse. dar nimeni nu ne opreste sa facem ce vrem...nimic decat constiinta noastra.
infractorii nu sunt mai liberi decat noi. cu totii suntem la fel de liberi. ei doar au trecut de barierele lor morale. sau poate ca nici nu le-au avut...
crisiuby
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Noi 06, 2002 3:48 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde river » Mie Feb 05, 2003 6:37 pm

Subiectul acesta ar fi fost mai potrivit pe forumul de literatura (filosofie etc). Pentru ca (s-a mai sugerat deja) Libertatea este una din temele fundamentale ale Filosofiei, ca atare nu vor exista nicicand raspunsuri argumentate matematic in legatura cu acest subiect.
Si totushi aceasta este "placerea" cea mai mare, sa tot discutzi despre asta, sa-ti dai cu parerea si sa sustzii, in ultima instantza ca ai reushit sa fii liber macar o data, pentru o secunda in viatza ta...
Eu sunt libera, de exemplu, cand citesc, cand fumez o tzigara si beau o bere, cand ascult muzica mea preferata, cand dansez, cand rad etc etc.
Nu ma apuc acum de facut filosofie...ca ma deprim....
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Feb 05, 2003 9:00 pm

Frumos si interesant subiect. Predecesorii mei au acoperit unele chestii pe care ash fi dorit si eu sa le spun. Dar totusi nu puteam sa trec pe langa acest thread fara a fi postat in el.

Eu ma simt liber cand sunt lipsit de griji ,cand fac ceea ce imi place (de exemplu cand merg cu trenul si stau pe culoar si privesc pe geamul deschis...si vantul imi bate in fatza..simt o senzatzie de libertate. nu stiu de ce...si nici nu ma intereseaza de ce..atata timp cat imi este oferita o senzatzie atat de placua).
Ma mai simt liber cand nu ma toaca nimeni la cap...fa aia , fa ailalta.

Avatarul meu exprima bucuria unui om..care s-a eliberat dupa 20 de ani de puscarie facuta pe nedrept.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Yup

Mesajde KoRn_bitch » Mie Feb 05, 2003 9:50 pm

Omul s`a nascut liber shi in concluzie ar trebui sa fie liber pe tot parcursul vietii .. insa aici intervine constiinta shi legile care ingradesc libertatea asta data prin nastere ... poti foarte bine sa omori o persoana sau sa furi or god knows what else da` pt chestiile astea esti pedepsit prin privarea de libertate pe o anumita perioada ... da tu poti f bine sa faci orice .... consecintele le platesti tot tu intr`un fel sau altu ... but we are free
A-Ur Attractive B-Ur Beautiful C- Ur Charming D-Ur Delicious E-Ur Exciting F-Ur Funny G-Ur Gorgeous H-Ur Heavenly I-Im J-Just K-Kidding L-Loser!!!! :fuck:
Avatar utilizator
KoRn_bitch
Junior Member
 
Mesaje: 231
Membru din: Lun Dec 02, 2002 12:00 am

Re: Yup

Mesajde dinu » Joi Feb 06, 2003 2:01 am

Initial trimis de KoRn_bitch
Omul s`a nascut liber shi in concluzie ar trebui sa fie liber pe tot parcursul vietii
Asta e prima ingradire a libertatii. Indoctrinarea de a fi liber.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Re: Yup

Mesajde river » Joi Feb 06, 2003 10:29 am

Initial trimis de KoRn_bitch
Omul s`a nascut liber shi in concluzie ar trebui sa fie liber pe tot parcursul vietii ..


Nu, omul s-a nascut gol, cu necesitati fiziologice, biologice, cum vrei tu. De cand se nashte are nevoie de mancare, de somn, de...
AAA, ca s-a nascut iconstient, doar cu instinct de conservare, asta-i altceva...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Libertate ?!?!

Mesajde gigi&fane » Joi Feb 06, 2003 11:01 am

Mda, foarte interesant acest thread.

Asa cum spunea si Anatole France, "abia la batrinete mi-am dat seama ca cel mai mare curaj al omului este sa spuna ceea ce gindeste",

asa mi se pare si mie ca cea mai mare ingradire este constiinta. Te nasti, traiesti, depinzi de altii la fel cum altii depind de tine, incerci sa faci ceea ce crezi tu de cuviinta, alteori dai chestia asta la o parte si faci ce te gindesti ca le-ar place celorlati.

Hmm, cam asta este.
Ma gindeam zilele trecute cit de diferiti suntem. si cita importanta are societatea in devenirea naostra.

Nici nu pot sa-mi inchipui cum aratam sau ce fel de viata aveam daca ma nasteam la Polul Nord. Oare eram tot eu, acelasi, sau stilul de viata si societatea astfel formata acolo m-ar fi facut doar un bun vinator ?

Hai, ca deja incep o aberatie de libertate si nu-mi place.

revin...
Daca vrei sa lasi o urma dupa tine, ai grija sa n-o trasezi pe nisip !
gigi&fane
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Ian 31, 2003 2:22 pm

Mesajde gigi&fane » Joi Feb 06, 2003 11:09 am

Initial trimis de SatyR
Religia nu mi se pare deloc o forma de ingradire,pt simplu motiv ca nu iti este impusa,crezi bine,nu crezi iara bine....si faptul ca ai fost botezat iar nu mi se pare nimik de condamnat.....


Si totusi, ti se pare normal sa IMPUI religia ca materie de studiat si invatat la niste copii de clasa a-II-a ?

Crezi ca ei pot diferentia anumite lucruri la virsta de 7-8 ani, mai ales prin prisma faptului ca profesorii de religie in marea lor majoritate sunt oameni care au facut facultatea de teologie. Crezi ca nu exista o anumita presiune din partea lor ?
Daca vrei sa lasi o urma dupa tine, ai grija sa n-o trasezi pe nisip !
gigi&fane
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Ian 31, 2003 2:22 pm

Mesajde aphextwinz » Vin Feb 07, 2003 6:08 pm

Si totusi, ti se pare normal sa IMPUI religia ca materie de studiat si invatat la niste copii de clasa a-II-a ?

mie mi s-a IMPUS in clasa a II a ca 2-3 = nu se poate
in alte clase mi s-au impus diverse aberatzii in shtiintzele naturii, in fizica, pe care abia mai tarziu le-am intzeles (cred io) cum trebuie

Piaget shtia el ce spunea ....
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde salty » Sâm Feb 08, 2003 4:49 am

frumos s-a mai surprins esentza subiectului. bine shi exact a zisgigi&fane. e atat de relativa libertatea. evident ca e ingradita de moralitate, de bun simtz, de regului.e mult de filozofat. au facut-o si altzii inaintea noastra. cu totzii semnam asha zisul "contract social". cu regulile lui. shi peste toate se adauga shi alte constrangeri caci interactzionam cu ceilaltzi..
dar atat timp cat avem "libertatea" noastra aleasa shi creata in acest sistem...
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Mesajde genicon » Mie Feb 12, 2003 6:30 pm

Nu! Nu suntem cu adevarat liberi. Adica nu suntem total liberi. Asa ceva nu exista. Atata timp cat exista legi, de ex, nu exista libertate totala, pt ca nu poti sa faci tot ceea ce vrei.
Ziceatzi ceva despre o gandire in masa. Asa este, chiar exista un curent filozofic pe aceasta tema, curent numit structuralist. Ei spun ca omul este rezultatul sistemului, rezultatul societatii, si nu gandeste el, ci gandeste in cadrul acestui sistem. Deci acest om nu este de loc liber.
totusi, nu prea sunt de acord cu aceasta idee, pt ca o anumita libertate avem totusi. Insa una totala nu exista si nici nu a existat. Este bine acum ca avem totusi o arie mai larga a libertatii, fata de ceea ce era in comunism de exemplu. Macar avem, sau cel putin ar trebui sa avem, libertatea gandirii. Si mintea ne poate oferi macar iluzia totalei libertati. Asta este parerea mea, si voi mai reveni cand voi avea mintea ceva mai limpede (am baut vreo 2 beri... ):(
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Re: Re: Yup

Mesajde silviuc » Lun Dec 15, 2003 1:06 am

Initial trimis de dinu
Asta e prima ingradire a libertatii. Indoctrinarea de a fi liber.


Stii ce am zis eu, dragule ?
Libertatea este limita nelimitarii.
... dar n-are legatura cu ce ai spus tu si nu sunt de acord cu ce ai spus. Dar e interesant ca ai observat ca si libertatea poate fi o limita. Omul este condamnat la libertate.
Silviu Cosovanu
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

Mesajde silviuc » Lun Dec 15, 2003 1:11 am

Cunoastere umana, libertatea


Ideea de iluzie; Ne indoim de toate, cu frenezie. Premiza este aceasta: orice poate fi vazut, si sa nu fie, poate fi gandit, si sa nu fie. Din mintea noastra facem stat si ne legitimam impresiile, gandurile: unele sunt adevarate, iar altele “nu sunt in realitateâ€Â
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

Mesajde fata morgana » Sâm Mai 22, 2004 11:53 am

gigi&fane scrie:Si totusi, ti se pare normal sa IMPUI religia ca materie de studiat si invatat la niste copii de clasa a-II-a ?

Crezi ca ei pot diferentia anumite lucruri la virsta de 7-8 ani, mai ales prin prisma faptului ca profesorii de religie in marea lor majoritate sunt oameni care au facut facultatea de teologie. Crezi ca nu exista o anumita presiune din partea lor ?

Fiecare om de pe" gogoloiul "acesta s-a nascut sub o anumita religie.La varsta maturitatii are posibilitatea sa aleaga.
fata morgana
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 22, 2004 11:28 am
Localitate: iasi

Mesajde Love2Fly » Joi Mai 27, 2004 4:12 pm

Sigur, cum spunea Mirela acum mai bine de un an, libertatea e ceva extrem de relativ ea variand si manifestandu-se diferit de la individ la individ.
Majoritatea mesajelor predecesorilor mei au adus in prim plan libertatea sociala care este ingradita de reguli, constitutii, alti oameni (vezi libertatea fiecaruia se sfarseste acolo unde incepe libertatea celuilat ), dogme mai mult sau mai putin benefice, bla bla. Resimtim aceasta ingradire tocmai pentru ca ne confruntam des cu ea insa este aceasta libertate “socialaâ€Â
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Tanase » Dum Aug 01, 2004 5:41 pm

Asta imi aduce aminte de bancul ala: Si noi suntem liberi sa facem ce vrem, nu mai suntem liberi dupa aceea.
Bine era cu suntem liberi sa spunem ce vrem, dar conteaza? Mie mi se pare super misto
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde pepsi_blu » Dum Ian 16, 2005 3:17 pm

mi-a placut ideea celui care a postat in engleza. ca de fapt, libertatea e o iluzie. si cand iluzia mea despre libertate nu se potriveste cu iluzia altuia... sa vezi ce najpa e..:)))) libertatea este atunci cand faci ceea ce simti tu ca trebuie sa faci si esti impacat cu tine acolo, in interior. daca ceea ce faci este bine pentru tine e ok. tu esti un om liber. dar atunci, asuma-ti TOATE consecintele care decurg din asta. :)
PEPSI, DARE FOR MORE!! :)))
Avatar utilizator
pepsi_blu
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:00 am

Mesajde older » Lun Mar 14, 2005 4:16 pm

"Libertatea totala este cea mai mare constrangere"... aud enuntul asta inca din copilarie, dar abia acum incep sa-mi dau seama ce inseamna de fapt. Poate ca singura libertate neingradita e libertatea de gandire (desi, daca stau sa ma gandesc si acolo exista autocenzura). Ce este libertatea?. NUMAI CONSTRANGERI! Financiare, morale, etice, religioase, samd. A crede ca suntem liberi este cea mai mare minciuna. Dar sa nu fim pesimisti :) Idea libertatii si-o gestioneaza fiecare cum crede de cuviinta si nu idea ca suntem prizonieri trebuie sa ne inspaimante, ci ca suntem prizonierii propriilor limite. Pe mine cel putin asta ma sperie, dar o sa-mi treaca :D
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde gabuba » Lun Mar 14, 2005 11:30 pm

silviuc scrie:Libertatea este limita nelimitarii.

Oh, Doamne...
Si actiunea de a debita este limita aberarii.
Hai, dom'le, enunturi nefondate si neargumentate cu termeni pusi in contradictie, desi exprima acelasi lucru, poa' si prietena dovle a face, doar ca patrulateru' de pe umeri nu-i permite.

si ca sa nu fiu atat de grosolan in off topic am sa incerc sa expun parerea mea despre libertate cat mai succint.
Atat timp cat libertatea ta nu o afecteaza pe a mea si pe a celor care pentru mine conteaza (egocentrist, ha?), eu nu te constrang de la nimic. Dar pusi in fata unei asemenea situatii cand pe coana libertate ba o ai, ba n-o ai, eu cred ca e mult mai important sa iti dezvolti libertatea interioara, pe care nu o poti pierde nici atunci cand esti sufocat.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde eu-eu » Mie Mar 30, 2005 10:51 pm

nu suntem liberi niciodata, doar ne schimbam stapanii.
"Ce te zbati tu, fartioare
Gandul e departe tare
Si pe colivia mica
Sade colivia mare
Nu e chip de evadare"
eu-eu
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 29, 2005 10:55 pm
Localitate: Buccuresti

Mesajde Abbadon » Joi Mar 31, 2005 7:52 am

eu unul zic ca suntem liberi sa facem ce vrem ( go fuck, kill someone, suicide ) - insa numai societatea ne pedepseste pentru unele actiuni daunatoare noua / sau altor oameni. Cel mai bun argument as zice eu.

Atata timp cat exista legi, de ex, nu exista libertate totala, pt ca nu poti sa faci tot ceea ce vrei.

cum am zis mai sus. POTI - dar pe urma suferi consecintele.

Ne putem intreba daca suntem liberi in gandire, sau in actiunile noastre. Dupa cum stiti vechea idee in care tot ceea ce facem pe Pamant - e deja scris si stiut in Ceruri. ( Dumnezeu ). De abia aici nu mai sunt asa sigur "cat de liberi suntem".
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie metafizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.
Avatar utilizator
Abbadon
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 29, 2005 11:00 pm

Mesajde que » Sâm Apr 01, 2006 1:27 pm

In tarile in care exista democratie esti liber sa faci ce vrei, atata timp cat nu deranjezi pe cei din jur si cu atat mai mult pe cei care controleaza marile finante. (nu, nu vorbesc de masoni, extraterestri, lol)
Eu sunt rocker deci pentru mine sua si tarile care vor sa-i urmeze modelul nu-mi ofera decat un sicriu in fiecare zi. Ceea ce ma incanta cu adevarat este ca singurele alternative sunt comunismul si cultura musulmana.
Leer perjudica gravemente su estupidez.
que
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 30, 2006 3:45 pm
Localitate: Murcia

Mesajde eyewitness » Sâm Apr 01, 2006 2:24 pm

Eu sunt rocker deci pentru mine sua si tarile care vor sa-i urmeze modelul nu-mi ofera decat un sicriu in fiecare zi. Ceea ce ma incanta cu adevarat este ca singurele alternative sunt comunismul si cultura musulmana.


da bre, nu iejti un sinplu rocker, iejti unu adevarat. ce bine ar fi ca toti rockerii sa gandeasca ca tine, mama lor de satanijti inculti
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron