comunicare

subiecte clasice

comunicare

Mesajde salty » Dum Ian 26, 2003 1:27 am

"language is a virus". asha sa fie oare? mi s-a intamplat de multe ori sa intampin o piedica in a exprima ceea ce simt. sa mi se blocheze cuvintele pe care ash fi vrut sa le spun. sa mi se para inutile. prea putzin cuprinzatoare. sau pur shi simplu prea putzine. sa am senzatzia ca o gesturile spun mai mult. sa cred ca restul se ghiceshte. sau intuieshte. shi de multe ori n-a fost asha. tzine shi de personalitate. sa fie exotrovertitzii cei fericitzi? shi daca e sa fie asha ferice de ei.
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Ian 26, 2003 3:43 pm

Mie mi se intampla altceva si nu imi explic de ce . Ma pot exprima mai bine pe internet (forumuri,messengere) decat in realitate. Cand sunt in fatza unui computer imi gasesc cuvintele mult mai usor..si exprimarea devine mult mai lesnicioasa.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Dum Ian 26, 2003 4:19 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Ma pot exprima mai bine pe internet (forumuri,messengere) decat in realitate. Cand sunt in fatza unui computer imi gasesc cuvintele mult mai usor..si exprimarea devine mult mai lesnicioasa.


Asta pt ca in scris ideile vin mult mai usor pt ca nu exista si un efort fizic important si nu esti fortat sa iti alegi cuvintele repede si sa le pui in ordine in asa fel incat interlocutorul tau sa inteleaga, sa aprecieze cele spuse.

Comunicarea este impartita in 2 categorii: cea verbala (orala si in scris) si non-verbala .
Comunicarea intre (spre ex.) doua persoane de acelasi sex devine mai usoara atunci cand exista o potrivire de idei intre acestea. In plus, comunicarea orala este mai usoara(daca se pote spune asa) atunci cand persoanele detin cunostintele necesare(despre o anumita tema de discutie,spre exemplu). Comunicare fizica este necesara atunci cand vrem sa ne intarim anumite argumente si devine, astfel, indispensabila oricarui emitator(ca sa vb in termeni).
Asadar, emitatorul are nevoie (pt o buna situatite de comunicare) de un interlocutor care sa fie pe aceeasi "lungime de unda", de cunostinte necesare (vocabular...) si de ...logica.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Dum Ian 26, 2003 6:46 pm

dar sa nu uitam , felina , ca acea " comunicare fizica " de care ai pomenit tu este pur si simplu...involuntara . expresia fetzei , datul din maini , batzaitul etc sunt parte indispensabila din ceea ce numim "comunicare" , multe dintre ele sunt impinse de subconstient si ne vine greu sa le controlam .

true , ce ai spus tu despre " aceeasi lumgime de unda " este perfect valabil , dar nu intotdeauna . atunci cand incerci sa convingi pe cineva ca ai dreptate , nu sunteti pe "lungimi de unda " diferite ? el( sau ea ) sustine un lucru , tu un altul , comunicarea e tocmai o punte spre a iti exprima parerile si spre a-l aduce pe interlocutor in aceeasi "sfera" cu tine .
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde salty » Lun Ian 27, 2003 1:38 am

limbajul trupului mi se pare ca are shi el un rol important. extrem de graitor. insa rar suficient. nu vi s-a intamplat sa va intzelegetzi din priviri cu o alta persoana niciodata?

lungimea de unda mi se pare mie ca are mai multe laturi. una ar fi cea mentzionata. un fel de "a fi de acord". dar se poate pune problema shi dintr-un alt punct de vedere- a vorbi cu cineva cu care nu ai nici-un punct comun= a nu fi pe aceeashi lungime de unda. shi invers.

internetul. bate-l vina. vorba unui celebru personaj de pe irc: "sa multzumitzi lui dumnezeu ca va lasa pe chaturi". amuzant shi ironic in acelash timp. forumul este shi el insushi o forma de comunicare. darma bariere de comunicare. e natural sa fie asha. nu te afli in fatza celorlalte persoane. nu te pot analiza. itzi pot doar interpreta cuvintele, ideile etc. nu te sfredeleshte nici-o privire. ai in fatza doar tastele shi monitorul. teoretic vorbind, shi lumea cuvintelor tzi-e ushor accesibila. plus ca dispare factorul "aspect fizic", "prezentza fizica". shi cate ar mai fi de spus..
some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Mesajde Superba Oana » Mie Ian 29, 2003 11:51 am

eu ma confrunt cu o sg problema...vreau sa spun prea multe si nu-mi gasesc cuvintele pt ca ma grabesc...cateodata incep sa ma balbai sau cuplez cuvinte intre ele (jumatate din unul,jumatate din celalalt)
If I could rearange the alphabet, I'd put U and I together
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

Grav....

Mesajde Love2Fly » Joi Ian 30, 2003 1:11 am

Mie mi se intampla altceva si nu imi explic de ce . Ma pot exprima mai bine pe internet (forumuri,messengere) decat in realitate. Cand sunt in fatza unui computer imi gasesc cuvintele mult mai usor..si exprimarea devine mult mai lesnicioasa.


Grav....stii ce inseamna asta? inseamna ca esti "addicted" de net!:) Parca te si vad om de afaceri care faci afaceri numai prin net. Sau te si vad "agatzand" pe net. Pe net fiind un super lover si in viata reala negasindu-ti cuvintele!...hmmm....nashpa.....eu daca nu-mi gasesc cuvintele pe moment in viatza de zi cu zi mai beau o gura de bere sa ma dreg. Daca nu am bere introduc o locutiune adverbiala in conversatzie, de cele mai multe ori: "p@#$ mea!" De exemplu:"Am fost sa ma intalnescu cu aia si ea a intarziat ca cica, aaaa, trebuai sa, aaa...aaaa p@#$ mea...si a intarziat vreo 20 de minute" Ai vazut? m-am scos cu introducerea "p@#$" in propozitzie!: Cool stuff!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde ROBAKITA » Sâm Feb 01, 2003 7:08 pm

Intr-adevar comunicarea pe net e mult mai usoara decit cea din realitate,de exemplu eu ,pe net am o alta infatisare,de multe ori mi se spune ca as fi ceea ce nu sint,bine nu mai spun ca mai sint luata si ca fiind un mascul si nu o ''felina'',nu am probleme cu comunicarea ,prefer mult mai mult sa discut cu cineva intre patru ochi decit pe net,adik imi pot exprima mult mai liber ideile pe care le am ,live ,decit prin intermediul net-ului.


Nici cu forumurile nu stau prea bine,adik una vreau sa spun alta iese,intre timp ma pierd cu gindul in alta parte si iese altceva,ceea ce in realitate nu mi se intimpla asa ceva.
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde genicon » Mar Feb 25, 2003 2:28 pm

Da, avetzi dreptate cu ceea ce ziceti. Insa, daca imi permiteti, vreau sa fac si eu o completare.
Multi dintre cei care au postat aici spun ca le e mai usor sa isi exprime ideile pe net, decat face-to-face. Nu prea intzeleg de ce se intampla chestia asta.
Eu am o emisiune de radio in orasul meu si lumea suna pt a vorbi. Si asta am obs si eu - le e groaznic de greu sa isi exprime ideile. Probabil ne e frica, probabil suntem mai grei de cap sau... ceea ce consider eu a fi cauza principala: nu citim indeajuns de mult (citind itzi dezvoltzi vocabularul si astfel potzi vorbi mult mai usor)
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde ROBAKITA » Sâm Mar 01, 2003 3:15 pm

Genicon,ai dreptate,intr-un fel ,nu toti isi pot exprima ceea ce vor de fapt si live,dar nici prin intermediul telefonului si nu cred ca faptul daca citesti sau nu mai multe carti poate rezolva aceasta problema a exprimarii,nu intotdeauna tine de cunostiinte ,poate uneori tine si de frica de oameni,de frica sa nu fie luat in ris de eea ce vrea sa spuna si poate tine si de timiditate.

Pentru mine net-ul nu e mai mult un mod de a ma distra si de a-mi ocupa pentru moment timpul liber,asta nu inseamna ca am intotdeauna idei si ca nu citesc si eu am fost timida ,vroiam sa spun multe ,stiam multe dar imi era frica sa ma exprim nu pentru ca nu stiam cum ci doar nu gaseam modul de a o face,fiind poate de vina si cercul de prieteni pe care il avusesem inainte acei tipi care rideau la tot ce se spunea de fete,dar asta s-a terminat in clipa cind am inceput sa lucrez intr-un domeniu cu publicul si acela cu turisti mai mult si cu oamnei invatati(profesori universitari,doctori,avocati etc.) si mi-am putut invinge si timiditatea si am putut arata de ce sint in stare si am reusit sa cistig increderea fiecaruia si sa fiu chiar si un bun manager in relatiile cu publicul.

Eu cred ca e mai mult frica sa ne exprimam liber si nu faptul ca nu citim sau nu sintem documentati,sa fie de vina ,cred si toti acesti ani in care nu aveam voie sa ne spunem ceea ce gindim, liber :( :(
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Re: comunicare

Mesajde Hera » Lun Mar 03, 2003 12:28 am

Initial trimis de salty
"language is a virus". asha sa fie oare? mi s-a intamplat de multe ori sa intampin o piedica in a exprima ceea ce simt. sa mi se blocheze cuvintele pe care ash fi vrut sa le spun. sa mi se para inutile. prea putzin cuprinzatoare. sau pur shi simplu prea putzine. sa am senzatzia ca o gesturile spun mai mult. sa cred ca restul se ghiceshte. sau intuieshte. shi de multe ori n-a fost asha. tzine shi de personalitate. sa fie exotrovertitzii cei fericitzi? shi daca e sa fie asha ferice de ei.


poate tine de increderea in sine, [quote]sa mi se blocheze cuvintele[/QOUTE]sau poate te exprimi mai bine neverbal. Gesturile sunt menite sa completeze celelalte forme de exprimare: orala si scrisa.
Daca extrovertitii sunt fericiti? nu tine de fericire, dar pot avea mai mult succes, comunicarea si informatia sunt doua atuuri, unele dintre cele mai mari in calea succesului.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde Nightmare » Lun Apr 14, 2003 8:30 pm

Si eu ma exprim mai bine pe internet decat in realitate.
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde Guinevere » Sâm Apr 26, 2003 4:41 am

Initial trimis de genicon
ceea ce consider eu a fi cauza principala: nu citim indeajuns de mult (citind itzi dezvoltzi vocabularul si astfel potzi vorbi mult mai usor)
Am zis


Doamne, cit e de adevarat ce ai zis, Genicon!

Exact asa cred si eu, ca dificultatea in exprimare la copiii care sint acum in liceu si la cei mai tineri decit ei vine in primul rind din cauza ca au crescut in fatza televizorului... si nu sint deloc obisnuiti sa citeasca.

They have very short attention spans si nu sint obisnuiti deloc sa-si puna creierul la contributie ca sa-si imagineze ce scrie in carte sau ca sa-si puna intrebari despre text -- conditii sine qua non ca sa-ti placa sa citesti.

Intrebarea e: ce s-ar putea face pentru ei? Cum sa-i ajutam sa prinda drag de citit? Si pun intrebarile astea pt ca ma confrunt cu problema: meditez copilashi de diverse virste, si uneori ma chinui tare mult cu faptul ca nu stiu sa se exprime si nu au vocabular.
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde Rolo Tomasi » Joi Mai 08, 2003 2:58 pm

Initial trimis de Guinevere


Intrebarea e: ce s-ar putea face pentru ei? Cum sa-i ajutam sa prinda drag de citit? Si pun intrebarile astea pt ca ma confrunt cu problema: meditez copilashi de diverse virste, si uneori ma chinui tare mult cu faptul ca nu stiu sa se exprime si nu au vocabular.


Am citit undeva (Paul Cornea?) ca rezumatul ar face minuni (adica sa-i pui sa faca rezumat) si tare tind sa cred treaba asta. Ca sa poti sa te exprimi cred ca ai nevoie de capacitatea de a sintetiza.
In fine, cam atit.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm


Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori