Greseli de neiertat

subiecte clasice

Mesajde Dany_S » Mie Noi 24, 2004 11:08 pm

interesanta povestea Offenderului

deci eu in locul tau as ierta-o pe Y si as incerca ceva mai mult decat platonic :D
in locul lui W - depinde de cat de serioasa era relatia cu prietenu si cat de buna era prietenia cu Y, de asemenea e important care pe care a convins, pt ca mie imi suna ca si cum prietenu a ademenito pe Y la mare, unde era cam clar ce se va intampla. M-ai conteaza si ce concepte de viata au cei trei, sunt oameni cu relatii "deschise". Asa , la modu general, n-as ierta-o pe Y dar totusi depinde de multi factori
- aceiasi factori de mai sus sunt importanti si in aceasta decizie

ca si amic care nu e direct afectat de aceasta poveste, n-as avea nici o treaba cu problema lor, nu m-as implica deci n-ar fii cazul sa ma supar, sau sa iert pe cineva

referitor la primul post, cu accidentul de masina, eu zic ca nu e EL de viona neaparat. Sigur ca e o mare tragedie moartea fetei dar atata vreme cat nu este clar ce a provocat acel accident (adica daca a fost 100% greseala lui, sau daca oricui in acea situatie i s-ar fii intamplat asa ceva) nu m-as repezii sa-l invinovatesc pe EL. Deja omul trebuie sa traiasca cu gandul ca fata a murit langa el in acel accident, lucru cu care ei as trai foarte greu de exemplu....
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde old lord » Sâm Dec 04, 2004 11:48 am

genicon scrie:Exista greseli de neiertat? Exista greseli ireparabile?
Poate cineva sa ne greseasca atat de rau incat noi nu il vom mai ierta niciodata? Cred ca toata lumea este de acord ca suntem oameni si "a gresi e omeneste". Deci asta implica iertarea _ exista greseli pe care le putem ierta si exista anumite lucruri care pot fi trecute cu vederea... Care sunt insa aceste lucruri si incepand de unde greselile ar putea fi catalogate de neiertat?
Eu nu pot zice ca pana acum cineva a gresit fata de mine atat de grav incat sa nu il mai pot ierta. Insa ma intreb daca se va intampla vreodata asa... ce trebuie sa fac? Trebuie sa ma supar pe respectiva persoana. trebuie sa incerc sa ma razbun. trebuie sa nu mai vorbesc in viata mea cu ea sau trebuie sa las de la mine. sa trec cu vederea. sa iert?


de existat exista
dar de multe ori cei din jur nu inteleg cum de nu poti ierta ceva ce si lor li s-a intamplat , iar ei au iertat. clar este ca desi lucrurile par asemenea ele nu sunt asa deloc , pentru ca oamenii sunt diferiti si trairile interioare sunt diferite ,valorile morale sunt diferite
razbunarea nu e o solutie , pentru ca duce numai la rau si nu aduce liniste sufleteasca ,iar urmarile de multe ori pot avea victime ( stiu io )
iertare trebuie urmata si de uitare ,asa ca ai grija cum ierti
io zic ca o perioada e bine sa lasi timpul sa treaca

si mai sunt unii care regreta ce au facut
io nu-mi pot ierta multe , desi nu am gresit altor persoane , timpul a trecut si urmarile sunt dezastroase
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde Riana » Mie Dec 08, 2004 11:02 pm

Foarte greu ofer o a doua sansa..a treia nu exista..Cand eram mai mica(si ceva mai naiva) treceam peste foarte multe chestii, spunandu.mi ca 'toata lumea greseste,nimeni nu este perfect'..intre timp am invatat ca persoana care iti face rau o data, iti va face rau si a doua oara, si a treia..si-n cele din urma,tot eu aveam de suferit..
Am pierdut foarte multe persoane dragi..dar pot spune ca acum sunt inconjurata de prieteni/prietene adevarati/adevarate..
Avatar utilizator
Riana
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Mie Dec 08, 2004 12:00 am

Mesajde supermouse » Mie Dec 15, 2004 5:10 pm

acum nishte 2 ani, apruape 3, un prieten care-mi era ca un frate mi-a facut o duma urata de tot. Eu pot ierta tot felul de chestii in afara de lipsa de loialitate, shi dupa incidentul cu pricina, deshi ne-am oarecum impacat, nu mai e la fel. am alunecat in directzii diferite. Nu-l mai consider prieten, shi nici macar nu ma mai duare tradarea
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde pepsi_blu » Vin Feb 04, 2005 6:51 am

genicon scrie:Exista greseli de neiertat? Exista greseli ireparabile?
Poate cineva sa ne greseasca atat de rau incat noi nu il vom mai ierta niciodata?


din punct de vedere personal, da, cineva a gresit atat de mult fata de mine incat nu pot ierta. nu m-am razbunat, nici nu stiu ce as putea face - sa-i smulg pe viu inima din piept, ca la incashi?! ~( dar il ignor si nu vreau sa-l mai vad in viata mea.

din alt punct de vedere, nu cred ca ar trebui ca in viata sa fie ca la scoala. la scoala, daca gresesti, ti se scade nota. dar in viata, daca gresesti, inveti ceva din experienta aia.
PEPSI, DARE FOR MORE!! :)))
Avatar utilizator
pepsi_blu
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:00 am

Mesajde older » Lun Mar 14, 2005 3:44 pm

Depinde de om, depinde de greseala. Dpmdv nu exista greseala care sa nu poata fi uitata, iertarea e a lui Dumnezeu (in caz ca exista...). Nu cred ca am ajuns unde am ajuns in viata iertand, ci mai degraba uitand. Pe de alta parte stiu sigur ca si eu am facut greseli care altora li se pot parea impardonabile, dar imi place sa cred ca majoritatea au fost uitate, ca nu sunt judecata dupa cate greseli am facut, ci dupa ce, cat si cum stiu sa fac, dupa "dovezile" de prietenie pe care le arat :) .

In legatura cu povestea Y,W si consortul... Ca femeie spun ca domnul e de vina... Ce-i trebuia lui Y daca o avea pe W?! Doar asa pentru diversificare? Dar, din fericire zic eu, am avut "profesori" intelepti care m-au invatat sa nu judec niciodata, chiar daca cunosc circumstantele. Niciodata nu stii ce e in sufletul omului sau in mintea lui. Si mai e ceva... Chiar credeti ca pe parcursul vietii nu vom gresi "de neiertat" fata de cineva? Sunteti siguri ca nu va veti dori sa fiti iertati? Hmmm... Inainte de a judeca poate e mai bine sa ne punem in locul persoanelor judecate si sa nu dam cu parul.
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde the_curse » Lun Mar 14, 2005 5:22 pm

un mare defect al celor aflati sub zodia scorpion este ca nu uita niciodata cand cineva le face rau si pe parcurs se razbuna si ii distruge!
Avatar utilizator
the_curse
Junior Member
 
Mesaje: 181
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:00 am

Mesajde older » Lun Mar 14, 2005 8:03 pm

Eu de exemplu sunt scorpion, in a doua decada, cu ascendent in berbec, daca nu ma insel :D
Niciodata nu am fost razbunatoare, niciodata nu mi-am dorit sa-mi nimicesc "dusmanii" sau pe cei care mi-au facut rau. Dar poate ca comportamentul in situatii de genul asta tine mai ales de educatie, nu de zodie :)
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde Sweet Peach » Dum Mai 22, 2005 2:11 pm

eu cred ca nu poti spune ca exista greseli de neiertat in privinta celor din jur,prieteni pe care ii consideri sinceri sau simple cunostinte..pt ca de fapt TU esti singurul vinovat pt ca ai crezut in ei, ca ti-ai creat o imagine gresita ,falsa despre ei, ca te-ai lasat amagit cu bunastiinta sau nu(pt ca preferam sa fim mintiti "frumos" de multe ori,nu-i asa?),pt ca ai proiectat asupra lor dorintele tale,ce-ai fi vrut de fapt,ce-ai sperat sa fie ei...asa ca atunci cand ma simt ranita,inselata,tradata,dupa ce mi se mai potoleste durerea,dupa ce mi se mai "calmeaza" orgoliul,dupa ce reusesc sa imi infranez lacrimile, imi intorc dezamagirea asupra mea. pt ca nu mai sunt copilul acela naiv si increzator in iubire sincera ,in prietenie curata...m-am lovit de prea multe ori incat sa mai vreau sa ma izbesc si acum de pereti. asa ca ,daca sufar, numai EU sunt de vina.de vina pt ca imi pasa prea mult. pt ca simt prea tare. pt ca ma amagesc si imi place cateodata chiar sa ma amagesc. ca o otrava pe care as lua-o singura,zicandu-mi ca e nectar. Greseli de neiertat...da. cred totusi in ele. Greselile MELE de neiertat...ca n-am avut curaj sa fac ce simt,sa spun ce simt,ce vreau,ca n-am luptat pana la capat pt ce conta cel mai mult pt mine,ca nu i-am spus niciodata, ca il iubesc in continuare, ca ma mint,ca iubesc in general prea mult, ca nu rationez mai mult,ca sunt prea impulsiva de cele mai multe ori, ca ma incred prea mult in oameni ..ca ma arat vulnerabila in fata cui n-ar merita...si astea sunt doar greselile MELE de neiertat...si dc nu le iert,pot macar sa incerc sa le indrept,nu?...si atunci de ce uit atat de des?...
Avatar utilizator
Sweet Peach
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Mar 27, 2005 11:00 pm

Mesajde agripina » Joi Mai 26, 2005 9:42 am

life goes on. nu ierti? mergi mai departe! ierti? mergi mai departe! daca stai pe loc ai de pierdut. lumea e plina de oameni, si daca nu reusesti sa-ti ajustezi "standardele" la cei dragi care te-au facut sa suferi atunci o sa-ti ajustezi standardele la altii noi. iar daca nici asta nu se poate atunci e mai bine sa ramai singur. in final doar TU ai cheia pt. rezolvarea propriilor probleme. totul e sa te gandesti putin ;a si sa mai lasi la o parte "miturile despre dragoste si relatii" pe care nu le-ai vazut aplicate niciunde si nicicand. in ceea ce-i priveste pe scorpioni mai bine ar face un efort sa iasa din mlastina lor psihologica plina de razbunare si sex. Nu de alta, dar o sa fie preferati altora mai putin misteriosi si cu o perspectiva mai larga asupra vietii. ca de ex sagetatori. A-)
agripina
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Apr 19, 2005 3:33 pm
Localitate: Romania

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron