Greseli de neiertat

subiecte clasice

Greseli de neiertat

Mesajde genicon » Dum Feb 16, 2003 10:55 am

Exista greseli de neiertat? Exista greseli ireparabile?
Poate cineva sa ne greseasca atat de rau incat noi nu il vom mai ierta niciodata? Cred ca toata lumea este de acord ca suntem oameni si "a gresi e omeneste". Deci asta implica iertarea _ exista greseli pe care le putem ierta si exista anumite lucruri care pot fi trecute cu vederea... Care sunt insa aceste lucruri si incepand de unde greselile ar putea fi catalogate de neiertat?
Eu nu pot zice ca pana acum cineva a gresit fata de mine atat de grav incat sa nu il mai pot ierta. Insa ma intreb daca se va intampla vreodata asa... ce trebuie sa fac? Trebuie sa ma supar pe respectiva persoana. trebuie sa incerc sa ma razbun. trebuie sa nu mai vorbesc in viata mea cu ea sau trebuie sa las de la mine. sa trec cu vederea. sa iert?
Cam asta ar fi intrebarea mea si daca voi considerati ca exista greseli de neiertat v_as ruga sa spuneti si cam care ar fi ele. iar daca ceva de genul asta vi s_a intamplat...Cum ati reactionat?

Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Feb 16, 2003 11:13 am

Exista greseli de neiertat..dar doar pentru moment. Pentru o vreme...nu pentru totdeauna. Timpul trece...si mai uitam greseala ce s-a facut asupra noastra....astfel iertandu-l pe ce ce a facut-o.
Cel putin asa zic eu , care pana acum nu m-am confruntat cu astfel de greseli majore.

Bine..acum daca vine unu si itzi violeaza nevasta , itzi da foc la casa si itzi omoara copiii....normal ca e greseala de neiertat...dar probabil genicon nu s-a referit la asa ceva.
Sau la criminali , criminali de razboi sau mai stiu eu ce........
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde thumbelina » Dum Feb 16, 2003 4:44 pm

eu cred ca numai oamenii la care tii cu adevarat te pot rani, doar greselile lor sunt cele care ar trebui iertate, doar greselile lor ar trebui sa ne afecteze...la astfel de greseli voi face referire

cred ca aproape orice lucru poate fi iertat...timpul este cel ce vindeca orice rana

depinde de gravitatea greselii si, poate cel mai important, de intentia pe care a avut-o cel care a gresit...daca a facut-o intentionat sau daca a fost doar un accident. Pt mine conteaza foarte mult intentia si imi este mai usor sa iert daca persoana care a gresit fata de mine nu a facut-o cu intentie si se caieste pt ceea ce a facut
thumbelina
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Dec 28, 2002 4:41 pm

Mesajde genicon » Lun Feb 17, 2003 6:59 pm

Din pacate, chiar astazi am aflat o veste cumplita. Si am sa va povestesc si voua, foarte pe scurt cum sta faza. (E vorba despre doi f. buni prieteni ai mei.)
Ieri seara (duminica, aprox 23:30) se intorceau in oras un "EL" si o "EA", erau impreuna, intzelegeti. Si veneau cu masina. Amandoi au cam in jur de 18 ani. Ei bine, el a prins viteza mare cu masina (peste 120/h) si, pe o portziune cu gheatza a derapat masina, a pus frana, msina s-a intors cu fundul, s-a izbit de un panou publicitar si s-a rasturnat. Tipul nu a patzit absolut nimic, are doar degetul fracturat. Din pacate, insa, fata a murit (Dumnezeu s-o odihneasca!) :(
Aici eu ma intreb - poate fi vorba de o greseala iertabila? Se poate spune, in vreun fel, ca baiatul acesta, caruia i-a murit fata pe care o iubea, este ... "vinovatul fara vina"?
Am zis.
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde thumbelina » Mar Feb 18, 2003 7:01 pm

groaznic...imi pare rau


daca exista un vinovat si acesta este EL, tot el este cel care ar trebui sa se ierte pe el insusi...pt ca EA nu mai este ca sa-l poata ierta...daca El o iubea atunci probabil ca sufera enorm si probabil ca nu-si va ierta greseala


este si acesta un subiect, interesant, zic eu: daca putem sa ne iertam proriile greseli
thumbelina
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Dec 28, 2002 4:41 pm

Mesajde Nightmare » Vin Mar 21, 2003 9:32 pm

Unele greseli se pot ierta, dar unele nu.
Nu suport atunci cand cineva imi face INTENTIONAT un rau si apoi spune ca nu a vrut.
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Sâm Mar 22, 2003 12:51 am

Mie singura greseala de neiertat mi se pare minciuna, care, in mod evident, este facuta intentionat!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Nightmare » Mar Mar 25, 2003 11:10 pm

Initial trimis de AdevaRapper
Mie singura greseala de neiertat mi se pare minciuna, care, in mod evident, este facuta intentionat!



Sunt de acord cu tine. Nici eu nu suport minciuna.
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde dEpEchEmIND » Mar Mar 25, 2003 11:22 pm

Minciuna are picioare scurte...

Un lucru pe care il regret este faptul ca am jignit-o pe fetitza lui SOD si pentru ca nu mi-am cerut iertare la timpul potrivit. Nici mie nu-mi place sa fiu jignita si nu prea imi sta nici mie in fire sa jignesc pe cineva de fatza cu altzii.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Guinevere » Sâm Apr 26, 2003 4:28 am

Initial trimis de thumbelina
eu cred ca numai oamenii la care tii cu adevarat te pot rani, doar greselile lor sunt cele care ar trebui iertate, doar greselile lor ar trebui sa ne afecteze...la astfel de greseli voi face referire

cred ca aproape orice lucru poate fi iertat...timpul este cel ce vindeca orice rana

depinde de gravitatea greselii si, poate cel mai important, de intentia pe care a avut-o cel care a gresit...daca a facut-o intentionat sau daca a fost doar un accident. Pt mine conteaza foarte mult intentia si imi este mai usor sa iert daca persoana care a gresit fata de mine nu a facut-o cu intentie si se caieste pt ceea ce a facut


Thumbelina, imi place mult ce ai zis, un singur amendament as propune... pt "timpul vindeca". Stiu ca asa se zice de obicei, dar eu am cam descoperit ca nu e asa mereu. Mai degraba, as zice, "iubirea vindeca orice rana".
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

1890

Mesajde baixinho© » Sâm Apr 26, 2003 10:50 am

Guinevere, te-nseli. ma rog, asta in cazul in care ai generalizat (am eu o fixatie cu chestia asta). sa-ti dau exemplul meu (care imi este imposibil sa cred ca este singular). am cunoscut in urma cu ceva vreme o fata pe care am iubit-o enorm. nu am fost foarte mult impreuna si nici in ziua de azi nu reusesc sa-mi dau seama ce anume mi-a facut de am iubit-o atat de mult. ulterior am mai cunoscut si alte fete (la care chiar am tinut), dar si in ziua de azi tot la respectiva ma gandesc. este foarte adevarat ca sunt pe picior de vindecare, dar nu imi imaginam vreodata ca am nevoie de trei ani ca sa o uit in conditiile in care timpul in care am fost impreuna a fost infinit mai scurt decat cel care a trecut de cand ne-am despartit.

Initial trimis de AdevaRapper
Mie singura greseala de neiertat mi se pare minciuna (...)facuta intentionat!

depinde. in cazul in care minciuna este spusa pentru a salva o situatie sau chiar a face un lucru bun, nu cred ca este chiar atat de neiertat. eu nu mint decat foarte rar, dar atunci cand o fac - calculez toate variantele si posibilitatile sa vad daca am cum sa fiu "ginit". de foarte putine ori am fost depistat, dar oricum, era tarziu si nu mai conta. + ca in 99 la suta dintre cazuri am reusit sa intorc situatiile cu 180 de grade si sa le fac bune, evident.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Guinevere » Sâm Apr 26, 2003 10:51 pm

Initial trimis de baixinho
Guinevere, te-nseli.


Baixinho, m-a impresionat foarte mult ce ai povestit. Intr-adevar, in unele cazuri, nu conteaza cit timp trece dupa o experienta care ne-a afectat, ea nu va inceta sa fie mai putin vie in amintirea si in inima noastra.

Dar tocmai asta incercam sa spun si eu in postul de mai sus! :) Oare nu m-ai inteles bine? Altfel, nu-mi explic de ce spui ca ma insel...
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde timofte » Lun Dec 08, 2003 12:51 pm

DAca cineva mi-a gresit si nu regreta sincer ce a facut nu il iert NICIODATA.
Si sunt exigent cu mine ,deci sunt exigent si cu cei din jur.
timofte
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Noi 16, 2003 4:08 pm
Localitate: IAsi

Mesajde Wild Rose » Lun Dec 08, 2003 11:33 pm

Acum cateva luni probabil as fi spus ca exista unele greseli care pur si simplu nu pot fii iertate insa am invatat ca timpul chiar poate videca orice rana ... Zilele trec si se transforma in saptamani sau poate chiar in luni, si ajungi sa realizezi ca durerea aceea insuportabila pe care cineva ti-a provocato nu mai e la fel de arzatoare...
Exista o diferenta insa... intre a ierta si a uita.. pentru ca orice greseala poate fii iertata si orice persoana merita o a 2a sansa... dar nu poti sterge trecutul, nu il poti uita, si nu poti fugi de el..
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Yellow Pinkie » Dum Dec 14, 2003 11:49 pm

Daca greseala inseamna neaparat involuntara si nepremeditata, se poate ierta cam orice (bineinteles, afara de exemplele grave, cum ar fi ca da unu, Doamne Fereste!, cu masina peste vreo ruda de-a mea, sau prieten - asta nici nu numesc greseala, nici accident: la volan tre sa casti ochii si sa nu bei, sa mergi cu o masina cu frine si anvelope etc..., ma rog). Dar daca ne referim la voluntare, cele mai nasoale (si cred ca singurele neiertabile) sunt alea in care ti se face rau gratuit, esti mincat de cur, lucrat, vorbit aiurea pe la spate etc..., fara sa ai vreo vina. Astea mi se par cele mai mari nemernicii posibile - si romanii le cam au pe felia asta...
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde theOffender » Mar Noi 23, 2004 3:47 pm

foarte recent am asistat la o drama.

o prietena foarte apropiata, sa zicem Y, avea o prietena foarte buna la randul ei, sa zicem W. amandoua lucreaza departe de casa pentru aceiashi companie. dat fiind acest lucru traiesc in acelashi loc shi sunt mai tot timpul impreuna. shi iata ca a venit vremea ca Y sa plece in vacantza acasa, ocazie cu care W o roaga sa-i duca un cadou prietenului ei.

Y ajunge acasa, il intalneshte pe prietenul lui W, ii da cadoul shi din vorba in vorba pleaca la mare impreuna. mare, plaja, valuri, luna plina, se-ntampla ca Y sa se culce cu prietenul lui W. calatoria la mare a fost de scurta durata insa odata ajunshi acasa, Y mai petrece 5 zile cu prietenul lui W.

concediul odata terminat, Y se intoarce la locul de munca. W nu banuieshte nimic insa da din gresheala peste nishte SMSuri intre Y shi prietenul ei. un scandal in toata regula, ca intre femei. amandoua demisioneaza, W urmand sa se intoarca acasa la diferentza de o luna de zile dupa Y. prietenul ei a incercat sa calmeze situatzia cum a shtiut el saracul mai bine: n-a fost vorba decat de sex. insa e clar ca Y se intoarce la el.

afinitatea mea pt. Y e un picutz mai mult decat o simpla prietenie shi in loc sa fiu neutru in toata afacerea, ma-mpinge pacatul sa fac nishte planuri in comun acord cu Y. trei zile dupa aflu tarashenia.

acuma sunt interesat sa aflu nishte opinii dupa cum urmeaza

1: daca atzi fi eu, atzi ierta-o pe Y pentru fapta comisa, pentru faptul ca deshi prieteni fiind nu v-a pus la curent cu intamplarea shi pentru faptul ca v-a lasat sa facetzi planuri shtiind ca nu se vor realiza?;

2: in locul lui W atzi ierta-o pe Y shi pe prieten?;

3: cunoshtintze intamplatoare ale amndoura, atzi iertao pe Y pentru cele facute?

iata cum se prezinta situatzia: eu am iertat-o pe Y; W i-ar turna cianura in cafea lui Y iar prietenului ei probabil ca-i pregateshte ceva tortura chinezeasca; toate cunoshtintzele comune considera ca Y a facut un lucru abominabil; un amanunt notabil: nici una dintre aceste cunoshtintze nu este turn de moschee, deci sunt foarte surprins de reactzia lor;

un prieten foarte bun gresheshte fatza de tine. eshti intre ciocan shi nicovala: pe de o parte a greshi este omenesc, pe de alta parte istoria tine sa se repede daca in timp se formeaza aceleashi circumstantze care au provocat gresheala shi ca urmare e un risc de a fi ranit din nou. in cazul meu, nu-i voi judeca.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Noi 23, 2004 3:52 pm

Offendere, ce planuri t-ai facut tu cu Y?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde theOffender » Mar Noi 23, 2004 4:08 pm

ce planuri t-ai facut tu cu Y

acele planuri au fost absolut complet platonice...
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde nodingat » Mar Noi 23, 2004 4:40 pm

offendere, pe mine unu m-ai pierdut in traducere, care e problema in povestea de mai sus? adică care e problema ta? ... sau tu eşti prietenul?
să nu-mi spui că din postura unui outsider, chiar amic fiind, poţi să ii reproşezi unui prieten că nu te ţine la curent cu cine se mai fute... cat despre situaţie in sine e de condamnat gagica(Y), dacă cealată(W) ii era intradevăr prietenă, dacă nu, numai de bine!
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde wwritza » Mar Noi 23, 2004 4:52 pm

nene Ofendere:

1. daca as fi tu, iar pt tanti y as simti ceva A-) iar y ar sti ca io simte ceva pt mneaei....the answer is no
2. daca as fi w no wayyyyyy s-o iert pe y si nici pe prieten. Daca prietenul mi-ar face iara aceeasi faza cu toate prietenele, la fiecare pachet trimis acasa??? Iar pe y iese din discusion s-o iert. Pai ce pretena e asta??
3. daca as fi doar o cunostinta a amandoura si toata intamplarea asta nu m-ar afecta, normal ca i-as ierta pe toti si toate. si-asa viata-i scurta si prietenii putini!!

in loc de y si w mai bine alegeai alte litere ca astea numai la formule matematice m-au dus ;-)
Bafta cu iertarile and let us know about the (happy) ending
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde Mtz » Mar Noi 23, 2004 5:01 pm

Imi dau si eu cu parerea, pot? Daca nu, nu ma bagatzi in seama... *p
1. Nu ashi ierta chestia asta, if I were u, pt ca the same ti se poate intampla si tie. Ti-ar placea ca Y, dupa ce stati mai mult impreuna, sa se duca sa faca sex cu un prieten de-al tau, pt ca e doar sex, nu?
2. In locul lui W, n-ash ierta pe nimeni, nu exista scuza pt a fi inshelata.... Daca vroia sex, sa se masturbeze, pana veneam eu, daca Y mi-ar fi fost intr-adevar prietena, chestiile astea nu se intampla pur si simplu....Cum eu ca prietena nu i-as fi facut asa ceva never ever, si ea trebuia sa stea acasa....
3. Ca o cunoshtinta intamplatoare, as ierta-o e treaba ei ...dar nu m-as atasa prea mult de ea si mai ales nu i-as face cunostiinta cu prietenul meu ;-)
*"Oamenii cer libertatea de exprimare ca o compensatie pentru libertatea gandirii pe care o folosesc rar"-Soren Kierkegaard
*"In order to understand something, you mustn't try to understand everything."-Weinberg - Lump Law


oPsedatii stiu de ce
Avatar utilizator
Mtz
 
Mesaje: 522
Membru din: Mie Iun 16, 2004 11:00 pm

Mesajde old lord » Mar Noi 23, 2004 8:48 pm

nu ma aflu in apele mele acu ca sa postez aici cum trebuie
dar mtz cred ca este o deosebire mare in a face sex cu o femeie si masturbare
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde weed13 » Mar Noi 23, 2004 9:06 pm

deci mtz ie deosebirea mare intre masturbare si sex cu o femeie? :D deci da, deosebirea consta mai ales in "instrumentu" folosit pentru a obtine orgasmu. parerea mea (c.b.)
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde Mtz » Mar Noi 23, 2004 9:10 pm

N-am de unde sa stiu diferentza.....trebuia sa-mi dau seama...sorry boys
Nu e tzuica ca si gin
Si nici laba ca v*gin :B
*"Oamenii cer libertatea de exprimare ca o compensatie pentru libertatea gandirii pe care o folosesc rar"-Soren Kierkegaard
*"In order to understand something, you mustn't try to understand everything."-Weinberg - Lump Law


oPsedatii stiu de ce
Avatar utilizator
Mtz
 
Mesaje: 522
Membru din: Mie Iun 16, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Mie Noi 24, 2004 7:51 am

interesant...
din punct de vedere al relatziilor interumane, Y a greshit, sunt de acord cu acest lucru. mai ales ca toate persoanele implicate sunt persoane inteligente. shi totushi... oricum primul capitol al dramei s-a desfashurat deja. Y s-a intors, a luat legatura cu prietenul lui W care nu vrea sa o mai vada acuma.
W se va intoarce shi 80% il va lasa balta pe individ (nu te potzi baza pe ce spune o femeie :D). iar deznodamantul va fi grecesc: nimeni nu ramane cu nimic. totzi au pierdut.

discutand cu o cunoshtintza comuna, acesta imi spunea ca cea ce-a facut Y este de neconceput. la care am replicat: bine, bine dar e doar o gresheala. foarte infierbantat, tipu zice: nu, aceasta nu e o greseala. shi-atunci ce e? o crima?

argumentul meu este: Y mi-este o prietena foarte buna, la aceasta ora toata lumea s-a grabit sa o judece shi sa-i zica tot felul de chestii (prietenele ei au avertizat-o ca au prieteni shi nu sunt foarte dispuse sa se intalneasca cu ea).

e simplu de criticat, e simplu de judecat. daca ash fi un strain shi-ash afla povestea din gura ei peste un timp, nu cred ca m-ash grabi sa o judec. pentru ca judecam situatziile intr-un fel daca suntem implicatzi shi altfel daca nu suntem. dar in cele din urma este vorba despre acelashi lucru. de ce suntem atat de reluctantzi in a ierta o gresheala? ce se intampla cu prietenia in acele momente?
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Noi 24, 2004 8:00 am

am citit povestioara lui nenea ofinderu pe diagonala si cu 4 Non Blondes la maxim si pot spune urmatoarele: y nu trebe iertata nici de ofinderu nici de w. mai ales de w. ofinderu ar trebui sa se poarte cu ea mai rece la inceput, iar incet incet (daca vrea el) sa redevina prieteni, dar cu "rezerva" ca oricand y poate repeta figura (figurile). eu asa as face.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Noi 24, 2004 9:21 am

Y ie o curva! Sa ne anunti cand vine in tara si, eventual, sa ne dai un nr. de telefon.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Publius » Mie Noi 24, 2004 9:46 am

io am impresia ca Y e (ca) vampi din lift. adica - o lifta :yD
And the girls say
Save a horse, ride a cowboy
Publius
Junior Member
 
Mesaje: 521
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde dan83euthanesia » Mie Noi 24, 2004 7:18 pm

Life goes on! Nu exista neiertat exista neuitat!daca ierti poti sa uiti si daca uiti nu mai conteaza daca ierti! Cum zice biblia "iarta ca sa fii ierat"!Chiar Nu vad nimik positiv cind incerci sa tii minte ca cineva te-a ranit cu ceva si i-ti zici in fiecare zi nu o sal/so iert!nu ierta atunci dar totusi nimic nu va schimba ce sa intimplat! si tu bati pasu pe loc!fii trist dar numai pina cind crezi ca e deajuns! Mai da persoanei care a gresit o sansa ca e mai bine sa dai decit sa iei! Eu totusi i-mi zic este mai bine sa fiu ranit decit sa ranesc pe cineva! Cred ca a-si fii mai trist cind a-si ranii pe cineva! Stiu ca majoritatea nu gindeste asa dar de ce? Ca sunt mai egoisti si au frica de viatza! :) ;)
dan83euthanesia
Junior Member
 
Mesaje: 183
Membru din: Dum Iun 13, 2004 5:10 pm
Localitate: stmarteen

Greu...

Mesajde Aurolacul » Mie Noi 24, 2004 8:12 pm

E foarte greu sa ierti ceva comis de un prieten bun, fatza de altcineva care nu ii cunosti asa de bine. Daca ai caracter, eu zic ca potzi ierta shi prietenii cei mai apropriati de greselile lor. Daca tii minte ce ti-au facut, shi refuzi sa o lasi mai moale, risti ca sa ai probleme shi in viitor. Plus ca o sa fi mai stresat daca nu poti ierta pe cineva, shi asta o sa te macine.

Daca stresul e prea mare s-ai putea sa ai probleme cu inima. Deci eu zic:
Iarta-i pe toti, ca oricum vei traii mai mult decat aia care se consuma shi nu iarta pe nimeni.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Următorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator