Fugit Ireparable Tempus

subiecte clasice

Fugit Ireparable Tempus

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mar 07, 2003 4:34 pm

Old man look at my life, I'm a lot like you were.
Old man look at my life, Twenty four and there's so much more
Live alone in a paradise.....That makes me think of two.


Bah ce a trecut timpul asta. Nici nu mi-am dat seama. Stateam acum cateva zile si discutam cu Aliosha despre cum oare e posibil sa fim atat de batrani. Cum a trecut timpul asta..asa pe nesimtzite ?
Acum vreo doua diminetzi stateam pe jumatate adormit in tramvaiul 16 si priveam pe geam. Am auzit o voce langa mine "Buna dimineatza , domnu' ! Biletul sau abonamentul la control. " M-am uitat in jur..nu mai era nimeni. Doar controlorul. Oare mie mi se adresa ? Da..asa se pare. Oare cu ce drept mi-a spus domnu' ? Parca mai ieri ma striga lumea cu pustiule.
Dar sa vedetzi alt caz si mai rau. Acum ceva vreme am fost la un botez la tzara...la un prieten. Si o fetitza de 6-7 ani..cum credetzi ca m-a salutat ? "Saru' mana , nenea Gabi ! " :cry:
Fara doar si poate...am imbatranit. Si nu imi place deloc acest lucru.

Acest thread nu isi propune nimic in mod special. Daca stitzi despre ce vorbesc poate lasatzi si voi un mesaj. Daca nu stitzi despre ce vorbesc...inseamna ca e marfa de voi. :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mda...

Mesajde Love2Fly » Sâm Mar 08, 2003 2:08 am

Intradevar am trecut peste 20 de ani, de acum ceva vreme. Parca ieri aveam 10 ani si ma dadeam in leaganele din Obor si nu stiu cum dreaq m-am trezit in plina viatza de matur. Damn! nu ma simt pregatit, cateodata simt ca e prea mult pt mine. Nu-mi pare rau insa dupa nimic caci fiecare varsta isi are frumusetzea insa ceea ce face copilaria minunata e inocentza si inconstientza specifica varstei. Acum ca a trecut timpul deja simt in mine toate greutatile vietzii......simt tristetzea oamenilor....vad ochii lor tristi si de multe ori ma intreb: "La 20 de ani nu ar fi trebuit sa fiu plin de viata?" din contra, la 20 de ani simt ca sunt foarte batran, parca am experimentat tot ce era de experimentat si parca mi-am incheiat menirea pe pamant. Daca maine ar fi sa mor as fi la fel de fericit cum am fost si azi si ieri si tot asha caci simt ca nu exista nici un viitor. Tot ce pot sa fac e sa imi traiesc fiecare varsta asha cum cred eu ca e mai bine si sa nu regret nimic din trecut.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde thumbelina » Sâm Mar 08, 2003 11:34 am

uffff...ma bucur ca nu sunt singura care gandeste astfel...de cate ori am spus ca ma simt batrana ceilalti au ras de mine...se gandeau probabil "cum??? la varsta asta se simte batrana? pai ce o sa mai spuna cand va avea 30-40 sau 50??"

Probabil ca varsta pe care o am acum este una dintre cele mai frumoase...este varsta la care, cred eu, poti face orice, iti sunt deschise toate drumurile...si totusi mi-e teama ca va trece la fel de repede ca anii de liceu...intr-o clipire.Nici nu simt cand trece timpul...ma trezesc ca au mai trecut cateva luni din viatza mea .Nu stiu daca ma intzelegetzi...



Si simt ca nu am timp sa fac tot ceea ce doresc...mi se pare ca timpul a capatat o noua dimensiune . Parca minutele sunt mai scurte , zilele, lunile trec mult mai repede. ...in mare parte cred ca totul se datoreaza faptului ca sunt destul de ocupata. Cand eram scoala generala si chiar la liceu singura mea grija era....scoala.Acum totul s-a schimbat si poate ca trecerea a fost destul de brusca...de aici acest sentiment de batranete, cred.
thumbelina
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Dec 28, 2002 4:41 pm

Mesajde Salma » Mie Apr 02, 2003 4:06 pm

Desi varsta mea inca incepe cu cifra 2, am trait de curand o experienta "traumatizanta". Una dintre vecinele mele, de vreo 15-16 ani, mi-a spus "saru-mana" .Mi-a venit sa-i sucesc gatuuuu:mad: M-am iutat apoi in oglinda si m-am mai linistit. Nu vazuse ea bine din cauza intunericului de pe hol;v
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

g

Mesajde Love2Fly » Joi Apr 24, 2003 11:27 pm

Una dintre vecinele mele, de vreo 15-16 ani, mi-a spus "saru-mana" .


Mie mi se intampla frecvent.....si am 20 de ani.....se cunoaste ca am avut o copilarie zdruncinata!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Apr 25, 2003 12:37 am

Io nu am problema asta.La mine e mai degraba invers.Uneori mai fac unii figuri prin baruri shi cand vreau sa imi iau tzigari shi ma intreaba daca am 18 ani.In general la mine asta e problema.Par mai mic decat sunt.Probabil k shi felul in care gandesc e determinant in aceasta privinta.:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Vin Dec 05, 2003 1:57 pm

Acum un an si ceva , mi-au zis doi neni , ca arat de 15 ani .. si multi imi ziceau ca nu arat de 18 . cand am inceput sa lucrez si sa vorbesc cu diferiti oameni , mai in varsta decat mine , imi spuneau ca sunt destul de matura , ca am o gandire matura si nu par a avea 18 ani ... Un urma cu o luna si ceva , Monk mi-a zis ca arat de 21 de ani si nu am 20 inca .. nici nu stiu pe cine sa cred !
Ma simt bine asa cum sunt , nu ma simt batrana , dar simt ca am trecut prin destule .. si inca vreau sa fiu copil ... Poate o sa reusesc sa pacalesc lumea cativa ani , sa nu-mi zica nimeni " doamna " desi ... chiar in ziua cununiei , mi-a zis unul " domnisoara " si dup-aia , repede " sau doamna ?" M-am simtit ca naiba !
Poate sunt eu maritata .. dar sa nu imi zica " doamna " , ma simt batrana ;P
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Delphyna » Dum Dec 07, 2003 4:18 am

Hm... oare de ce ne plangem atat de mult in privinta asta? Si varsta mea exprimata in numere incepe cu 2... (si are doar doua cifre - pentru cei cu imaginatia mai bogata) si am anumite momente in care am impresia ca am trait destul... ca nu mai sunt lucruri im portante care sa nu mi se fi intamplat... dar asta e un fel de refugiu al nostru... sa ne plangem ca imbatranim... cand inca exista ata de multe de descoperit... de simtit... de trait....
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Omul si varstele sale

Mesajde silviuc » Lun Dec 29, 2003 1:03 pm

Anii

Astazi
Fetita mea a calculat cati ani de copilarie mai are:
Sase ani.
Doamne, cat de putini !
Murim ca si copii,
murim ca si adolescenti,
murim ca si tineri,
murim ca si oameni in floarea varstei
murim ca si batrani.
Cat de putini ani ne-au ramas, Doamne, ce multi au trecut si ce departe
sunt!

29.12.2003
Silviu Cosovanu
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Necko » Lun Dec 29, 2003 5:38 pm

Beeeei, eu ce sa mai zic? Nu va e jena sa va plingeti ?!?
Va rog frumos sa inchideti subiectul asta, sau daca nu, lasati-ma pe mine sa va explic cum devine cazu' !

Dar nu acum, ca nu am timp.

Fiti pe faza, caci voi reveni! ;)
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

eu personal am aproape 20

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 15, 2004 3:05 pm

toate lumea zice ca la 20 schimbi prefixul si nu stiu ce chestii ti se intampla.
Daca esti atent insa sunt chestii care ti se intampla de pe la 17-18 ani (depinde de cum arati si cum te porti).
Toata lumea de vreo 2-3 ani ma ia cu domnu sau sir(depinde de locu in care sunt).
Mie miau zis multi ca arat cu 2-3 pana la 8 ani mai in varsta decat sunt acum.
Ceea ce se intampla pe la 20 zic eu ca realizezi ca te maturizezi si multi isi baga mainile in cap cand vad chestiile care le aduce maturitatea(orice de la mai multe responsabilitati, facturi, serivici, o posibila familie..etc.).
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

I hate resposibility...

Mesajde Aurolacul » Vin Ian 16, 2004 12:40 am

Da, eu am 20 de ani aproape shi inca traiesc acasa ca acolo e cel mai bine. Ma gandesc cateodata ca ar fii misto sa ma mut shi io, dar cred ca m-as simti singur, ca in familie e mai bine.

Nici mie nu-mi mai place sa imbatranesc. Odinioara mie imi placeasa fac ceva de ziua mea onomastica, dar acuma imi aduce aminte ca iara imbatranesc un an, shi nici chef de nimica nu am de ziua mea. Ce n-as mai da sa ma 16-17 ani, hehe ce ani au fost aia.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

uite asta e o alta faza

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 16, 2004 12:42 am

la americani daca ai 20 + de ani si mai stai cu parintii astia zic ca esti netrebnic nu stii sa te ingrijesti esti tampit/moron, faci povara parintilor si alte tampenii.
Romanii nu fac asa ceva.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Corect...

Mesajde Aurolacul » Vin Ian 16, 2004 1:12 am

NUmai ca netrebnic, mai sunt din cand in cand. :D
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

e fiecare cu ale lui experiente proprii

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 16, 2004 1:16 am

Depinde de cum esti crescut si in ce mediu traiesti ce vei simti cand.. te maturizezi.
Unii nu se maturizeaza niciodata si zic ca vor fi mereu copii pe cand altii se maturizeaza foarte repede si altii se maturizeaza la timpul lor.
Poti trece prin experiente de la sa nu ti se mai spuna pustiu ci domnu, sa te salute unu, sa te respecte altii si asa mai departe.
In final nu cu asta trebuie sa ramai ci trebuie sa ramai cu ideea ca oriunde esti si orice faci atat timp cat nu ai un put de petrol propriu si personal trebuie sa te adaptezi lumii ca sa supravietuiesti si sa faci ce fac altii de varsta ta nu de varsta celor mai mici ca tine , varsta prin care ai trecut deja.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Prozac » Vin Ian 16, 2004 10:51 pm

Mie nu imi pare deloc rau ca trece timpul si ca imbatranesc. Fiecare varsta are frumusetea ei si trebuie sa te bucuri de viata cat de mult poti chiar daca ai 20-40 sau 50 de ani. Bunica mea are 63 de ani si cred ca e mai tanara (la suflet) si mai vesela decat cateva din prietenele mele care au 21-22 de ani. Poate ca si din cauza ca toata viata si-a petrecut-o intre elevi de liceu, a luat un pic din tineretea lor.
Nici mie nu imi vine sa cred ca am 23 de ani, ca sunt maritata si ca o sa fiu mamica in iunie, dar ma bucur de viata mea cat de mult pot.Intr-adevar parca mai ieri chiuleam de la scoala ca sa ma duc la plaja cu colegele, timpul trece repede, dar tocmai de aia trebuie sa te bucuri de fiecare clipa pe care o traiesti. Eu sunt multumita de varsta pe care o am si nu regret deloc ca nu mai am 16 ani.

PS Voi nu vedeti ce probleme au fetele acum la 15-16 ani , ce-am innebunit ? ;)
Avatar utilizator
Prozac
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Oct 10, 2003 11:00 pm


Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori