Generatia post decembrista vs. “noi, cei de inainte de dec ’89â€ÂÂ

subiecte clasice

Mesajde Love2Fly » Mar Ian 27, 2004 1:51 am

Initial trimis de delphyna Scuze public ca ma trimis de 2 ori acelasi post dar era o chestie cu comp meu atunci...

S-a rezolvat cu duplicatul tau!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Multumesc

Mesajde Delphyna » Mar Ian 27, 2004 11:06 am

Noutatea relativa pe aici si-a spus cuvantul... apreciez ajutorul asa ca intre antedecembristi:).
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde wwritza » Joi Feb 05, 2004 12:55 pm

Delphyna scrie:recitam de fiecre 1Mai sau 23 august "Partidului"de Tiberiu Utan sau la alte ocazii "Gandacelul" de Otilia Cazimir...


Gandacelul este scris de Elena Farago. Scuze ca intervin. Stiu ca probabil o citeai prin clasele primare si poate ai uitat. Dar pe mine m-a marcat poezioara asta, ca niciodata n-o puteam recita ca izbucneam in plans.
Si aveam in clasa a doua o tovarasa invatatoare cam sadica, zic eu, care ma tortura. "Astazi, la lecturi suplimantare, Mihaela ne va recita Gandacelul!"
Desi stia ca mai mult de doua strofe nu pot spune ca incepeam sa plang. S-o fi gandit in prostia ei ca imi face un bine. Cum claustrofobii sunt inchisi si tinuti acolo sa scape de fobia lor, eu trebuia sa recit chestia asta....poate imi trece plansul....deh..a trecut acum...am crescut....nu mai plang....(aiurea!! :) )
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde Delphyna » Joi Feb 05, 2004 1:35 pm

Nu stiam exact pentru ca e drept ca au trecuuuuut ceva ani de cand se intampla faza cu recitatul si am cules din memorie vad ca pe sarite, sper ca nu te superi, pokenitzo... nu-mi displacea poezia dar vad ca nu mi-a placut asa mult incat sa nu fi uitat continutul...sau autorul.
Mama... da` mi-ai amintit ce comuniste invatatoare aveam. Eu eram cu regim special... din aia ce nu mergeam sambata la scoala... si tin minte si acuma cum venea in fiecare vineri dupa-amiaza sa le spuna alor mei ca daca nu ma lasa maine la scoala ma exmatriculeaza, si imi scadeau nota la purtare pe motivul asta... si nu-mi dadea premiul intai desi aveam medie mai mare cu 30 de sutimi cel putin decat cel/cea care il primea... :( si pana in clasa a cincea de la fiecare serbare de sfarsit de an mergeam plangand acasa din cauza asta. Aaa... intr-a patra mi-a dat ceva premiu special ca eram deja... democrati!
Aiurea...
Noroc cu restul generalei care a compensat prima parte!
Asa ca se intelege fericirea de care m-am lasat cuprinsa cand am vazut cum il impusca aia pe Ceausescu!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde wwritza » Joi Feb 05, 2004 3:31 pm

cum adika cu regim special si nu mergeai sambata la scoala???
ca eu tin minte ca pana in 89 era ceva normal sa mergi 6 zile pe sapt la scoala. vreo religie, ceva?? ym8
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde Delphyna » Joi Feb 05, 2004 3:41 pm

Asa asa ceva... bine... in timp mi-a trecut! Dar pe vremea aia era cumplit!
Oricum timpul are grija sa vindece tot ce se poate si cu mine si-a facut mai mult decat multumitor datoria... asa ca nu ma mai plang ca n-are nici un sens.
Oricum au fost si chestii frumoase in ciuda minunilor de care m-am plans oarecum... si am invata sa le privesc preponderent pe alea...
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde eyewitness » Joi Feb 05, 2004 4:10 pm

delfino iejti cumva adventista de zioa 7a?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Delphyna » Joi Feb 05, 2004 7:46 pm

As minti sa raspund pozitiv aiule, da` intre ei am crescut si inca din aia din cea mai ingusta partida... da` oricum sunt familiarizata rau (si) cu ei, numai ca la un moment dat m-am saturat eu de ei si ei de mine, momentul ala fiind deeeeeeeemult odata! Oricum inainte de opjnoua astia aveau o viata aventuroasa rau... si parca ma simteam bine fiind deosebita numa` ca acuma m-am amestecat in multime...
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde Einstein » Lun Feb 09, 2004 3:28 pm

Chiar nu inteleg de ce spuneti ca era mai bine inainte de '89. Voua vi se parea misto atunci pt. ca nu stiati de prea multe tehnologie, internet, sex shi americani. Credeti ca daca v-ati fi nascut dupa '89 ati fi fost altfel decat sunt copii de acum? Eu m-am nascut in '86, shi am trait 3 ani sub Ceausescu :P. Nu pricepeam prea bine ce se intampla, dar sunt sigur ca acum e mai bine. Jules Verne era autorul meu favorit cand eram mic, shi citesc shi acum, de ex. ultimele carti care le-am citit au fost trilogia "Stapanul Inelelor" shi "Shogun". In fine, copii nu mai sunt acum asha de incocenti ca inainte, pt. ca au acces la toate. Ar fi culmea sa-i ceri unui copil care are acces la jocuri, la net, are telfon mobil, televizor cu 40-50 de canale, etc. sa joace sotronul in fatza blocului
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde tre » Mar Feb 10, 2004 5:34 am

bun, deci sa nu ne cantonam in clisee de genul 'generatia urmatoare e mai buna ca asa e musai sa fie'.

eu la revolutie aveam aproximativ 8 ani. ma sculasem pe la 10-11 am si nu-ntelegeam de ce e zgomot afara. m-am uitat la tv si pana-n seara zilei de 17.12, daca nu ma-nsel, prinsesem deja care-i spilu'. pe parcursul revolutiei ca sa zic asa, incepusem chiar sa am un sentiment de bucurie, probabil stare indusa de toti optimistii de la tv (putine clipe de tv am scapat in acele zile).

ce era rau inainte oare?
privind prin prisma gandirii mele de copchil de se juca cu putza-n nisip, ce ma enerva rau de tot erau desenele. nu numai ca dadeau (la emisiunea aia de duminica dupa-amiaza) un singur episod de tom si jerry, looney toons sau asa, dar mai si taiau din el, pana sa ma cheme ai mei la tv se termina. prindeam 1-2 min. daca aveam noroc.
o alta mare problema era aia cu poza lu ceocesco de la fiecare carte. desenasem si eu urechi lu secretaru general (ca orice copchil tampit) si a fost mare tragedie mare la scoala. cu parinti chemati cu mustrari, sapuneli, etc. plus ca ma batuse dobitoaca aia de invatatoare.
in rest nu aveam treaba. nu mi-a lipsit nimic si cat era ziua de lunga, in afara de scoala puteam sa fac ce mi se nazarea, oricand. imi faceam lectiile, ieseam cu bicicleta, trageam matza de coada, ma jucam la calpiutar (hc '85) cu taica-miu sau mai mergeam in poligon sa ma-nvete sa conduc (abia tineam volanu' drept ;))

ce a fost bun dupa, si cum s-a schimbat modu meu de viata?
pai, pana-n liceu faceam in mare aceleasi lucruri. scoala, bicicleta, calpiutar (hc '90 si apoi pisiu d-asta), incepusem sa si citesc (eram recordman, am terminat o carte mare si groasa de basme de fratii grimm in mai putin de 1 sapt. si mai tarziu 'ciresarii' toate 5 volumele tot asa). devenisem destul de hardcore gamer datorita performantelor pisiului care faceau jocurile sa para 'atat de realistice'.
prin 91 sau 92 aparusera astia cu cablu si era oferta de 12 canale si mama ce ma bucuram. primele sapt. ma uitam aproape non-stop pe cartoon network (sa-mi scot parleala) dupa care mi-am selectat ce-mi placea si-mi redusesem programu' la max. 3-4 ore/zi in weekend, fara sa-mi puna cineva restrictii.
da' o treaba buna a fost asta cu sambata libera, puteam sa fac paulestiu' sau seciu de 2 ori mai des in weekend cu bicicleta. tot prin 92 mi-au luat mountain bike ai mei si eram in al 9-lea cer.
sigur, acum deja se gasea pecsic peste tot, mancam mai des banane sau portocale. dar daca stau sa ma gandesc chiar nu tin minte sa fi poftit la d-astea inainte. daca erau (de sarbatori de regula) bine daca nu erau iar bine.
prin '96 mi-am tras si eu hiternet d-asta si binenteles ca prima pagina tastata a fost http://www.sexxxpage.com (stiam de ea de pe pozele pe care le luam de la cei mai cu net). tot asa, 2-3 saptamani eram tzipla pe monitor dupa care m-am reglat (redusesem la max. 5 ore/zilnic, romtelecomu binenteles). am zis gata cu laba sa mai fac si chestii utile, sa mai citesc si eu ceva, sa mai iau un program (si empetreiuri). cred ca perioada 96-98 a fost apogeul meu in materie de acumulat cunostinte. treptat nu mai a fost zilnic dar puteam sa stau o saptamana sau mai mult fara sa intru si puteam sa stau 7pm - 7am (ca era tarif redus) daca-mi venea. mai o laba, mai un chat, dar nu iroseam timpu' (in totalitate), intotdeauna avand un transfer in fundal ;).
din liceu n-are rost sa mai povestesc, deja trecuse 'perioada de tranzitie' si oricum, ca orice tanar plin de elan si hormoni am facut si eu prostii.

cum gandesc acum cand zice lumea ca ar trebui sa fiu cu capu pe umeri?
acum nu mai ma dau cu bicicleta ci cu masina, intru pe net cand mi-aduc aminte si pot sta intre 5 minute si 24 de ore (ca de, nu mai depind de romtelecom) si mai nou uneori ii neglijez pe cei din jur din lipsa de timp. tot din cauza asta nici nu mai citesc literatura. daca atunci cand eram mic ziua mi se parea o unitate de masura aproape astronomica acum mi se-ntampla sa nu-mi dau seama cum trec saptamanile.
stau si ma uit la sor-mea care-i a 7a cum sta toata ziua la telefon (cu ecran color, mms, gprs, wap, bluetooth si i/r si nici macar nu-si baga toate numerele-n agenda ca-i 'e lene') sau pe mirc, cum schimba baietii precum chilotii, cum se machiaza si cum e tragedie mare-n familie daca nu iese-n weekend afara. apropo i-am pus intrebarea 'ce vrei sa te faci cand vei fi mare?' si a avut totusi un raspuns: medic chirurg sau avocat.
acum poate ca si eu am fost exagerat la vremea mea cum frecam duda toata ziua si cum eram eu cool cand mi-am luat agenda electronica cu ceas si calculator si mi-am prins-o de ghidon dar tin minte ca eu ma multumeam cu ce-aveam si ma bucuram pt. fiecare cadou cat de mic, treburi ce se-ntampla si-acum. nu pot sa zic ca sor-mea e cu nasu pe sus si ca totu-i pute dar nici nu o vad incercand sa afle mai multe despre un anume lucru (a da, nu prea citeste) sau macar sa aprecieze ce are (de ex. in 2 ani de cand are mobil, l-a schimbat de 5-6 ori si nici asta de-acum 'nu-i bun' si tot ii fute pe-ai mei la cap sa-i ia altu'). prima masina a mea cu care am mers mai mult a fost un oltcit club 12 trs si mama ce-mi placea masina aia. sigur, ca maniac cu masinile cum sunt mi-ar fi placut ceva mai acatari dar oltcitu' era al meu si-l apreciam (iubeam), chiar daca se-ntampla sa se-nfunde carburatoru' in mijlocu 'blvd-ului si nu mai pleca nici s-o rogi.

ce-am vrut sa spun cu aceasta dizertatie ce la prima vedere nu respecta tema data?
pai, eu is nascut cu 8 ani inainte de 'marea rascoala' in timp ce sor-mea cu o luna inainte. care-ar fi factorul ce difera cel mai mult intre aceste 2 evolutii? libertatea? hiternetu'? nu.
factorul important eu zic ca e educatia. nu ca eu as fi trecut in dictionaru' enciclopedic in dreptu definitiei cuvantului dar, inainte era mult mai mult timp ca urmare ai mei au avut mai mult timp pt. familie. inainte nu exista an fara mare si munte in timp ce acum ori mare ori munte cand si-aduc aminte. vad acum ca pentru ai mei nu exista luni sau zile. pentru ei exista 'urmatoru tva/impozit/etc.'. sigur, ar putea sa-si faca timp, dar asta-i o cu totu alta discutie.
legat de educatie, unele generatii au fost mai 'bune' altele mai 'rele', totul depinzand, zic eu, de educatia primita-n copilarie. educatie care la randul ei depinde de vremurile in care are loc si de cei ce fac educatia. nici mass-media si nici guvernu' n-au nici o treaba in chestiunea asta.
ca o replica la avantul creativ de care dau dovada concetatenii mai tineri de pe forum pot spune ca oricum sunt niste vremuri de cacat. acum ai posibilitatea de-a alege dar de multe ori se-ntampla sa nu poti sa te detasezi.
de ce sunt vremuri de cacat? pai tocmai pt. ca totu' se-ntampla prea repede. tot ce vrea societatea de la tine acum e sa cumperi/sa consumi. aberez mai pe larg alta data, deja am obosit.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori