Exista alte Universuri?

Coltul studiosilor

Exista alte Universuri?

Mesajde puzzle » Mar Apr 03, 2007 11:15 am

Oferta cadou: model Multivers. Mai sunt cateva modele (cred) dar cam slabute. Era o chestie pe Discovery (sursa mea de cultura) cum ca se poate crea un Univers in laborator. Am dubii.
Argumentatia in cadrul modelului propus este pseudostiintifica. Reperele argumentative sunt ancorate in schimb, in realitate. Modelul explica rolul altor Universuri, numarul lor, multe altele, si nu in ultimul rand, (poate cea mai importanta calitate), nu explica tot.
Modelul aduce noutati majore inclusiv in raport cu parerile mele anterioare, partial corecte, partial incorecte.
Bariera dincolo de care o persoana nu poate percepe, nu poate fi depasita decat printr-un nou orizont al cunoasterii de aceea, nu ar fi de mirare daca inclusiv un astfel de model ar fi, in esenta lui, Gresit! Nu ar fi prima data cand ma insel.

Oferta este valabila un an de zile in conditiile in care premiul pentru "E=mc^2?" va fi acordat. Emotional vorbind, o astfel de tema mi-a deschis orizontul cunoasterii... Aiureli:-) Oricum, intelegerea este unilaterala de tip oferta-cadou.

Cinste Anticilor
03 aprilie 2007
puzzle
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 03, 2007 10:19 am
Localitate: pa'ci

Înapoi la de sortat: Stiinte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator