Tupac vs Biggie

Forumul asociat fanclubului Tupac Shakur

Tupac vs Biggie

Mesajde cutuma© » Joi Aug 22, 2002 10:00 pm

Vad ca au aparut multe contradictii intre useri cu privire la cei doi mari rapperi care din nefericire nu se mai afla printre noi asha ca am creeat acest subiect pt a numai aglomera alte threaduri cu subiectul asta. Vreau sa vad pareri referitoare la cei doi, care a fost mai bun ca mc, ca persoana, despre relatzia dintre ei,etc. Parerea mea o sa o a aflatzi mai incolo...vreau sa va vad intai pe voi, deshi de la inceput va spun k mie Biggie nu mi-a placut niciodata ca MC dar.... ,ei lasa, am zis k nu zic acum.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

lol

Mesajde n3aGabitz » Joi Aug 22, 2002 10:15 pm

eu fac pariu cu oricare dintre voi ca daca ascultati un cd cu Big de la cap la coada va faceti fan biggie! deci eu imi pun capul sub topor pe kestia asta. Si multi dintre voi au boala pe BIG din cauza ca era certat cu pac ce sa zic poola-n pizda de parca ati fii certati voi. Sa fii fidel idolului tau nu inseamna sa fii la fel de handicapat ca el nu? Oricum pac a tinut conflictul ala in ultima perioada din cauza mediatizarii......Ca MC amandoi erau diferiti. Big de departe era mai tehnic, pac canta cu mai multa pasiune despre viata lui in mod special. Nu poti sa zici ca unu era mai bun ca celalt. numai fanii inraitii pot zice a pac e mai bun sau big e mai bun. Un hh-er adevarat ii apreciaza pe amandoi ptr ce au fost si ptr contributiile lor aduse hh-ului. Si inca ceva....BIG era gangsta...kiar daca era de pe coasta de est...el se considera gangsta...canta gangsta...si a si fost un "traficant" mai mare ca 2pac daca e sa o luam pe d'astea...da ma rog....astept "baietei d'astia...de salajan..." sa zica ca nu e asa...ca poola mea in salajan se stie mai bine...

pace decret
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde cutuma© » Joi Aug 22, 2002 10:31 pm

E absurd sa negi calitatea unui rapper doar prin prisma unui conflict cu un coleg de breasla. Mai ales k sa nu uitam, 2Pac shi Big la inceput se aveau bine, abia mai spre finalul vietzii lor s-au luat la hartza. Sa nu ma intzelegi greshit original, mie nu imi place Big din acelashi motiv pt kre nu ma omor nici cu Eminem (recunosc k n-am ascultat ultimul album!) shi anume pt k astea-s gusturile mele...insa ai dreptate, nu trebuie uitat ceea ce a facut Big pt Rap shi acest lucru nu il poate nega nimeni.

Off-topic E regula nu? Dak stai in salajan sau pantelimon gata, te pricepi shi la Hip-Hop...prea multzi parvenitzi...e nevoie de o curatzenie masiva in lumea rap-ului...dar asta-i subiect de HH&Rap shi nu e cazul k tocmai mod-ul s-o dea-n off-topicuri...
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde marian jan » Vin Aug 23, 2002 11:04 am

eu ascult cu placere biggie.numai ca nu am ascultat tot ce a scos el.e un super-rapper.parerea mea.cand aveam si io 14 ani si eram baiat rau si ascultam bug,nu il suportam pe biggie ca era certat cu 'pac.hihihihi.prost om mai eram,Doamne........

oricum,spun ca la biggie nu imi plac toate melodiile pe care le-am auzit,insa la 'pac da.oricum,ramand legende.
curatenie trebuie peste tot,nu numai in hh.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Neddy » Vin Aug 23, 2002 4:34 pm

e greu de spus ceva in legatura cu acest versus.
Eu nu ascult Biggie.Am ascultat insa cateva melodii cu el .
Ce pot sa spun este ca ishi merita numele de MC.
Insa eu sunt cu 2pac
Mie imi place mai mult 2 pac ca biggie
2pac a scos mai multe materiale ca biggie shi a avut shi succes mai mare ca biggie
a jucat shi in filme
deci prin fapte 2pac iese inainte
dar nici biggie nu trebuie lasat ma prejos
Am citit intr-un ziar ca biggie a plans atunci cand 2pac a murit shi ca nu s-a suparat atunci cand a auzit hitem up.
asha ca amandoi sunt la inaltime.
shi la propriu shi la figurat
PACE
Avatar utilizator
Neddy
Junior Member
 
Mesaje: 184
Membru din: Mie Iul 10, 2002 11:00 pm

deci

Mesajde n3aGabitz » Sâm Aug 24, 2002 3:45 am

sa va lamurasesc...

Cred ca la Soul Train Awards sau American Music Awards in 95 cei 2 au dat nas in nas...si BIg la intrebat pe pac "what's wrong with u?" la care pac "i'm just tryin' to make some money.."

deci interviul asta l-am vazut la TV de o grama' de ori..kestia asta o poveste-te mama lui BIG..deci nu e din capul meu. (VH1 - Behind the music "Notorious BIG")

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde marian jan » Joi Aug 29, 2002 4:48 pm

la fel ca tyson cu lewis....e si asta o chestie
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde cutuma© » Vin Aug 30, 2002 7:15 pm

Original are perfecta dreptate...am citit shi eu pe undeva declaratzia mamei lui Biggie

La asta ma refeream shi eu in primul meu post dupa acel "dar...". Pe mine unul m-a impresionat acest fapt shi a contribuit la respectul meu etern pt acest om...
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde cutuma© » Joi Sep 12, 2002 1:40 pm

Citeam azi pe teletextul de la CNN cum ca ziarul american Los Angeles Times ar fi ajuns la concluzia k tupac ar fi fost ucis de o banda careia Biggie i-a platit 1 milion $ pt acest lucru.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde n3aGabitz » Joi Sep 12, 2002 11:15 pm

am vazut mai multe reportaje pe tema aia, am citit si articolul in cauza, am vazut interviews....si autorul articolului cam suge pula. Biggie era in jersey cu lil cease si alti homies se uitau la meciu de box la tv....ca sa numai vorbim de faptul ca biggie nu ar fii facut asa ceva niciodata, cum nici 2pac nu l-ar fii ucis pe biggie indiferent de ce zicea in media....sa fim realisti.

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde cutuma© » Joi Sep 12, 2002 11:21 pm

Eu vreau sa cred k sunt realist original cand spun k sunt sigur ca nu biggie a pus la cale totul, dar nu sunt atat de sigur ca puffy nu s-ar fi implicat. Omu' il idolatriza pe big, ar fi facut orice pt el, chiar shi ceva ce big nu i-ar fi cerut. Sau sunt eu paranoic.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde zaphod » Vin Sep 20, 2002 12:42 pm

D€CR€T shi eu am aceashi parere ca shi tine in legatura cu Puffy .... intradevar il idolariza ... Original am auzit shi eu o kestie in genu la ceea ce ai spus tu (pe mtv parca) spusa de Faith Evans... ca Biggie a inceput sa planga cand a auzit ceea ce i s`a intampalt lu` `pac ... anyway .. amandoi au fost 2 mari MC ... shi nimeni nu poate sa spuna altceva .. cat despre ura dintre fani ... este o prostie .

Take care
zaphod
 

tupac&biggie

Mesajde dannut » Vin Noi 15, 2002 11:24 am

fiind primul meu mesaj sper sa nu ma injurati...:)
sunt fan al rapului din state...iar de la noi din tara cat de cat parazitii se mai misca...
am inceput cu biggie si am terminat cu tupac...imi place sa cred ca sunt prieteni acolo in ceruri...dumnezeu sa-i odihneasca...
daca adevaratii fani cred ca poseda material audio si video de calitate despre cei 2 (la sectiunea video ...de calitate sunt dvd -urile aparute in ultimul timp)...sa dea un reply poate facem schimb sau de ce nu initiem juniorii,,,:)
desi am aflat destul, despre ei si posed cam 75% din materialele scoase de ei nu ma consider chiar un meserias...
si observ ca forumul cu rapul e cam mort...
si cine naiba la pus pe tupac in oala cu blink sau alicia...
shit
dannut
 

Mesajde cutuma© » Vin Noi 15, 2002 9:58 pm

Pai bineintzeles k te injur, ca tre' sa stau sa lipesc subiecte dupa tine...n-ai vazut k mai era un thread identic??? Anywhay, noroc ca nu-s genul suparacios.

si cine naiba la pus pe tupac in oala cu blink sau alicia...?

Un nene, adminu' de-aici...sopra tutt1 ii se zice...pe el injura-l.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde sica » Lun Noi 18, 2002 8:48 pm

Cand am vazut tema tupac vs. biggie, am crezut ca aici o sa gasesc la fiecare 3 cuvinte cate o "pula" sau un "fraier" da uite ca s-a legat bine discutsie shi sper sa nu apara cate vreun "PAC-PAC, Geeah!" pe aici.
Unicul album care l-am ascultat al lui Notoroius a fost "Life after Death" prin '98,de altfel in micul orashel de pe malul Prutului unde stau eu numai o caseta cu el a ajuns asha de proba ca "sa vada daca se vinde" shi pe atunci cum numai eu ascultam rap (strain) in tot orashul, tot eu shi am cumparat-o...... shi chiar mi-a placut, tsin minte aveam o boala de a asculta "Hypnotise" "kick in the door" sau...mai erau cateva pe care le alintam, dar nu shtiu de ce tot mai mult la Pac trageam, deemult nu l-am ascultat pe BIG, anyway nu m-a afectat niciodata cearta dintre ei.

Am o alta intrebare, ce parere avetsi despre ideea ca Tupac traieshte? Am citit pe net in multe lokuri diferite argumente precum ca e in viatsa "cu cifra 7, cu adidashii Jordon, cu vesta anti-glonts, cu fanatismul lui fatsa de personajul Makaveli, etc", shi poate din cauza ca ash dori sa fie viu am inceput sa cred in asta.
Chiar ultima veste dee acest gen pe care am auzit-o e ca "Shakur in 2003 se intoarce, asha cum 1996+7=2003 shi se shtie sensul ascuns din textele sale referitor la "7" " Nu shtiu , de altfel asha cum nimeni nu shtie daca e sau nu corect.
Voi ce credetsi despre asta?
..capu sus
sica
Junior Member
 
Mesaje: 86
Membru din: Mar Apr 09, 2002 12:35 pm
Localitate: Rep. Moldova

2pac-a avut o mare influenta in razboiul east-west ?cine avea dreptate?el sau B.I.G

Mesajde d0peman » Lun Dec 16, 2002 3:47 pm

eu zic ca dupa ce l-a ajutat pe bigiie si l-a lasat sa doarma la el in casa..acesta l-a tradat furandu i piesele ca despre asta este vorba (cand pac era in inchisoare pt tgrafic de droguri..biggie i-a furat versurile si s-a dus la o casa de discuri de pe east coast facand acolo muzica cu puffy.....asta e povestea pe care am auzit o...eu zic ca pac avea dreptate si a avut o mare influenta in razboiul east coast west coast pt ca el si biggie sunt printre cei mai respectati artisti...din west si respectiv est..in fine dati va zis voi cu parerea......

West Coast 4 Life si intrati pe #2pacfans
d0peman
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Dec 13, 2002 5:08 pm
Localitate: bistrita

...

Mesajde n3aGabitz » Mar Dec 17, 2002 8:52 am

dopeman: esti total paralel, nu te supara ca ti-o zic. BIG nu a furat nimic de la 'Pac lol lol inca odata, si iar lol.....

cel mai funny topic....

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde cutuma© » Joi Dec 19, 2002 9:50 pm

Io i-am pastrat postul...da' nu ii impartashesc parerile....
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde d0peman » Lun Dec 23, 2002 8:59 pm

bah big a furat ded la pac mai uiita te si tu pe siteuri
d0peman
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Dec 13, 2002 5:08 pm
Localitate: bistrita

Mesajde `PaCaveli » Dum Mar 30, 2003 3:03 pm

Initial trimis de Neddy
e greu de spus ceva in legatura cu acest versus.
Eu nu ascult Biggie.Am ascultat insa cateva melodii cu el .
Ce pot sa spun este ca ishi merita numele de MC.
Insa eu sunt cu 2pac
Mie imi place mai mult 2 pac ca biggie
2pac a scos mai multe materiale ca biggie shi a avut shi succes mai mare ca biggie
a jucat shi in filme
deci prin fapte 2pac iese inainte
dar nici biggie nu trebuie lasat ma prejos
Am citit intr-un ziar ca biggie a plans atunci cand 2pac a murit shi ca nu s-a suparat atunci cand a auzit hitem up.
asha ca amandoi sunt la inaltime.
shi la propriu shi la figurat
PACE

Biggie a plans cand a murit `pac pt ca ii era teama ca va fi omorat si el...nu pt ca 2pac a murit...plangea pt ca era un lash
`PaCaveli
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mar 30, 2003 2:48 pm
Localitate: bucuresti

Re: 2pac-a avut o mare influenta in razboiul east-west ?cine avea dreptate?el sau B.I.G

Mesajde `PaCaveli » Dum Mar 30, 2003 3:05 pm

Initial trimis de d0peman
eu zic ca dupa ce l-a ajutat pe bigiie si l-a lasat sa doarma la el in casa..acesta l-a tradat furandu i piesele ca despre asta este vorba (cand pac era in inchisoare pt tgrafic de droguri..biggie i-a furat versurile si s-a dus la o casa de discuri de pe east coast facand acolo muzica cu puffy.....asta e povestea pe care am auzit o...eu zic ca pac avea dreptate si a avut o mare influenta in razboiul east coast west coast pt ca el si biggie sunt printre cei mai respectati artisti...din west si respectiv est..in fine dati va zis voi cu parerea......

West Coast 4 Life si intrati pe #2pacfans

2pac nu a fost niciodata inchis pt trafic de droguri...a fost inchis pt "hartuire sexuala"
`PaCaveli
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mar 30, 2003 2:48 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde ckride » Dum Mar 30, 2003 8:56 pm

Nu am ascultat mai mult de 3 melodii semnate BIG. Il respect pe om cum zice gabitz pentru contributia adusa hhului si etc, da pula mea nu admite comparatie cu 2pac. Nici ca tehnica, nici ca versuri si tot asa. Tupac are unele melodii dupa care iti vine sa plangi... pune multa pasiune in piese. Prea multa chiar. Si inca ceva, nu ar trebuii sa existe un "versus" intre cei 2, nici in randul fanilor si etc. Si inca ceva :), omu asta, Tupac, a fost cel mai destept rapper (a se intelege 'inteligent') pe care l-am ascultat... parere personala, ce dracu ?

pace
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Mesajde AdevaRapper » Lun Mar 31, 2003 10:08 pm

Initial trimis de neamtzu
Nu am ascultat mai mult de 3 melodii semnate BIG. Il respect pe om cum zice gabitz pentru contributia adusa hhului si etc, da pula mea nu admite comparatie cu 2pac.

Subscriu si eu la ce a spus Omu'Neamtzu. Nu am ascultat decat putin BIG din lipsa de motive care sa ma determine sa o fac. Nici macar din curiozitate. Si oricum nu cred ca se poate compara cu dimensiunile astrale ale imaginii lui Tupac!
Parerea mea!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Papusa de fier » Mie Apr 02, 2003 5:52 pm

Biggie suks 2Pav rulez
Papusa de fier
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 02, 2003 5:21 pm

Mesajde CrAsh0v3r » Dum Mai 04, 2003 2:01 pm

Dupa cum prea bine stiti, kestia asta intre 2Pac si Biggie a fost ceva gen Puya vs Rimaru (bineinteles ca Puya l-a copiat pe Pac la faza asta... dar nu conteaza). La inceput a fost vorba doar de bani, dar mai apoi a devenit un razboi intre est si vest. Asa cum zicea Pac intr-un interviu: "money is evil ... if it's not handled right". Se pare ca s-a lasat "sedus" de puterea banului si a facut mari greseli.
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde hugo}{ » Lun Mai 26, 2003 1:45 am

eu am ascultat o piesa veche (nu stiu cit era de originala) dar biggi cinta cu 2pac , nu stiam ca au cintat impreuna dra se pare ca da si erau chiar tovarasi buni dar se pare ca banii si femeiile iau desprtit ! motivul exact poate il stiti voi ca eu nu dar stiu ca au fost tovarasi buni stiti voi piesa in care ne reaminteste o parte din trecutul lui f**k biggi ,f**k bad boy ...if you wanna be bad boy ,than f**K you too!
hugo}{
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 26, 2003 12:33 am
Localitate: romania-fagaras

:)

Mesajde MadMaxx » Lun Iun 23, 2003 9:59 pm

amundoi sumt legende ale rapului desi mie imi place mai mult 2Pac trebuie sa recunosc :)
Fuck The World
MadMaxx
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iun 23, 2003 12:29 pm
Localitate: All Eyes On Me

BIG

Mesajde sweet_EU » Dum Aug 24, 2003 3:09 am

Big da merge si el da cum ramane ca 2pac la cam lansat in atatea concerte deale lui si cum a avut grija de cariera lui si de viata lui sexoala (cred ca stiti toti de cadourile care i le facea pac ) deci tot ce a avut big i se datoreaza lu` Pac nu? si asta cu Tupac vs Biggie e vrajala ca 2pac dupa un timp ia trecut supararea pe Biggie ca a plecat la badboy`s si la tradat da nu cred sa fi fost ceva pe bune (am si un interviu care 2Pac zice ca nu e suparat pe Big dar daca el nu o sa se abtina "Taticu o sa`i palmuiasca curu ala gras" deci se vede clar ca au ramas HOMEBOY`S odata ce au fost HOMEBOY`S
sweet_EU
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 24, 2003 2:01 am
Localitate: timisoara

Mesajde Lärägë » Dum Aug 24, 2003 3:23 pm

"i'm just tryin' to make some money.."

nu cred in cacatu asta nici daca imi tragi un glont in cap.
<< peace >>
Avatar utilizator
Lärägë
 
Mesaje: 347
Membru din: Vin Iul 25, 2003 11:00 pm

Raspuns la un post mai vechi

Mesajde SHUTZ » Mie Sep 03, 2003 2:57 pm

Initial trimis de Neddy

Am citit intr-un ziar ca biggie a plans atunci cand 2pac a murit shi ca nu s-a suparat atunci cand a auzit hitem up.
asha ca amandoi sunt la inaltime.
shi la propriu shi la figurat

Am auzit si eu de faza ca ar fi plans la auzirea stirii ca 2Pac a trecut in nefiinta - se poate sa fie adevarat sau nu, insa sunt nevoit sa te contrazic in privinta celeilalte afirmatii: cum ca nu s-ar fi suparat cand a ascultat "Hit'em Up"; dimpotriva, a fost foarte deranjat de ce afirma 2Pac despre el, despre nevasta-sa si amenintarile la adresa sa si a cautat sa-i raspunda cu aceeasi moneda.
Inainte, spuneam si eu ca nu-l pot suferi pe Biggie, din cauza faptului ca era certat cu 2Pac si din cauza stilului - nu ascultasem prea multe piese de-ale sale, insa dupa un timp am inceput sa ascult si cate ceva din discografia sa si a inceput sa-mi placa.
Nu stiu daca ati ascultat interviul acela cu Biggie, in care vorbea despre rivalitatea dintre el si 2Pac si spunea ca ambii au pierdut ani intregi cu aceasta rivalitate care nu le-a adus nimic bun, in loc sa coopereze, reusind doar sa intretina acea rivalitate East Coast vs. West Coast.
In privinta acestui aspect, a rivalitatii dintre cei doi, parerea mea personala este ca si-au adus din plin contributia atat Suge Knight, cat si Puff Daddy, Puffy sau, mai nou, P. Diddy. Oricate nume de scena si-ar schimba el, tot un gaozar profitor ramane.
Orice s-ar intampla, atat 2Pac cat si Biggie Smalls raman "la inaltime", in privinta muzicii si nimeni si nimic nu va reusi sa schimbe acest aspect vreodata.
SHUTZ
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Sep 03, 2003 1:59 pm
Localitate: România/Bucuresti/Regie

Următorul

Înapoi la Tupac Shakur

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator