Ce e mai bine: sa inveti bine la scoala sau sa ai scoala vietii?

subiecte clasice

Ce e mai important?

Sa mergi la scoala si sa inveti pana la 30 de ani
15
63%
Sa inveti singur din scoala vietii ,iti ajunge liceul ca sa numeri banii
9
38%
 
Voturi totale : 24

Ce e mai bune: sa inveti bine la scoala sau sa ai scoala vietii?

Mesajde FREAKBABY » Joi Dec 19, 2002 12:24 am

eu am fost o eleva buna la scoala, premianta intotdeauna , dar nu am avut rabdarea (si nici cheful) sa o termin,deci mai imi lipseste 1 an ,sa am diploma de coafeza in mana.
Am ajuns in germania, si m-am gandit ca as putea sa fac aici anul ala ,sa-mi iau diploma...dar nu a fost asa:mi-au spus ca ,chiar daca as fi avut diploma ,nu mi-ar fi recunoscut-o(si de-aia nici facultatea lu fratele lu al meu nu i-a recunoscut-o).
Maicamea tot imi zice si ma bate la cap cu scoala aia sa o fac , dar ma gandesc, sunt multi care stau si fac faculta si dupa aia sterg wc-uri ca nu au ce sa manance,daca nu au bani parintii nici ei nu ajung niciodata sa aibe un birou al lor sau un cabinet privat,si daca vreodata vor sa plece din tara aia trebuie sa o ia de la capat cu toata scoala ?
Si atunci ma intreb: Mai bine sa inveti la scoala sau mai bine sa inveti din scoala vietii (fara facultati cu pierdere de timp) ? ;)
FREAKBABY
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Oct 20, 2002 5:57 am
Localitate: All around the world

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Dec 19, 2002 12:41 am

Interesant subiect. Eu vad in jurul meu o gramada de oameni cu facultate care nu au realizat absolut nimic. S-au chinuit sa termine o facultate si castiga 3 milioane / luna. Dar...de vina este sistemul . De vina este Romania. Cu sigurantza daca erau sa zicem in Danemarka....ar fi castigat salariul pe care il merita.
Deci....in unele cazuri , sa zicem ca aici in Romania nu e necesara o facultate , sau o scoala unde sa invetzi ca un papagal . De multe ori este mult mai necesara scoala vietzii !
Eu ma uit la mine. Am facut in facultate numai materii din care nu am ramas cu nimic. O abureala . Nu stiu la ce imi va folosi !
Deci...pentru ca traiesc in Romania...sunt tentat sa votez : scoala vietzii !

Chestia e : TREBUIE SA AI DIN AMANDOUA ! SA ITI INSUSESTI AMBELE SCOLI !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde FREAKBABY » Joi Dec 19, 2002 1:36 am

da.Eu ma gandesc la omul de rand, nu stiu in bucuresti cum este dar in timisoara sunt sute de camine pline cu studenti care nici ei nu stiu ce fac dupa ce au faculta in buzunar .Daca as putea sa am am o influenta in guvern,as aduce tema asta exact la romanul de rand,care crede la fel ca maicamea ca daca ai scoala ai tot in viata,si asta nu e adevarat,cel putin nu in romania.
FREAKBABY
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Oct 20, 2002 5:57 am
Localitate: All around the world

Mesajde Mr Hyde » Joi Dec 19, 2002 2:25 am

Pai ma, aici se pune problema daca vrei intr-adevar sa inveti ceva, sa-ti satisfaci anumite curiozitati si chiar nevoi intelectuale, sau te intereseaza doar sa te descurci in viata si sa faci bani. Io unul n-as avea mari satisfactii sa fiu in locul unora ca Becali, Copos sau Paunescu, o spun fara ipocrizie.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Hera » Joi Dec 19, 2002 8:33 am

Mie imi place sa stiu orice, in orice domeniu, de ce? Pt a evolua. Apropos de intereseul asta al meu , vorbeam cu un prieten si il tot intrebam cate ceva legat de profesia sa si imi zice : " Degeaba esti tu dornica sa te invat eu x lucru i degeaba il inveti daca tu nu ai baza si nu stii unde sa il aplici! " Asta cam asa este,dar de unde timp sa le iau pe toate de la 0?
Anyway, "ambele" este raspunsul meu fiindca prin ambele inveti ceva.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde Nicholas_Alex » Joi Dec 19, 2002 8:47 am

Hai sa-mi dau si eu cu parerea..:)

Eu am facut numa´ 12 clase, nu facultate, ca m-am apucat de golanit....deci scoala nu am cine stie ce. Dar pe unde am umblat mi-am facut foarte multe relatii, am invatat lucrurile "din zbor", si uite asa acum muncesc intr-un laborator "secret" al unei mari firme internationale la noi in C-ta, loc de munca rivnit de multi cu facultate...

Deci parerea mea este: scoala vieti, tata..:)
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Necuratu' » Joi Dec 19, 2002 2:01 pm

Cu parere de rau trebuie sa spun ca cel putin in Romania, cel putin in momentul de fata, e mai importanta scoala vietii. Spun cu parere de rau pentru ca eu am o gramada de ani de scoala si deocamdata nu ma ajuta la nimic
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde marian jan » Joi Dec 19, 2002 2:56 pm

parerea mea e ca trebuie neaparat sa ai scoala vietii si cat poti de mult din cealalta!
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Cu toate ca sunt anul II la facultate....

Mesajde Love2Fly » Joi Dec 19, 2002 7:39 pm

Parerea mea e ca:
daca nu ai scoala vietzii nu te vei descurca in societate, ceea ce iti va atrage o gramada de probleme.
daca nu ai facultate probabil ca vei fi unul "ca ceilalti" si cateodata vei avea probleme.
Cert e ca ar fi bine sa ai 60% scoala vietzii si 40 % sa invetzi bine
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde catharsis » Lun Dec 23, 2002 12:22 am

hic, parerea mea e ca reusita depinde de domeniu si de aptitudini...
adica un zugrav bun va castiga intotdeauna mai bine decat un doctor slab, desi e mult mai prost privit in societate si alta scoala inafara de profesionala si scoala vietii nu are...
daca faci scoala normala iti trebuie si acea stiinta de a te descurca, daca vrei sa reusesti
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Dee Dee » Mar Dec 24, 2002 10:03 pm

Nu am avut timp sa citesc toate posturile dinaintea mea,probabil o sa spun lucruri care s-au mai spus !Oricum nu conteaza pentru ca eu imi spun doar parerea mea ! :)

nu am votat nici una din variante pentru ca eu cred ca trebuie sa ai putin din amandoua!numai una nu se poate.. si nu faci mai nimik ! Degeaba ai invatzat bine la scoala,ai facut facultati daca nu shtii sa te comporti in societate si nu shtii sa fii un pic "sjmeker" :) ..lucru pe care il dobandeshti din scoala vietii ....

sunt mai multe de spus aici ,dar asta e esentialul din punctul meu de vedere.cei care au reusit in viatza aveau din amandoua cate putin(sau mult :) )
It's too bad, but that's me
what goes around comes around, you'll see that I can carry the burden of pain 'cause it ain't the first time that a man goes insane and when I spread my wings to embrace him for life I'm suckin' out his love, 'cause I, I'll never be NOBODY`S WIFE !!!
Avatar utilizator
Dee Dee
Junior Member
 
Mesaje: 1075
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde shima__ » Mar Dec 24, 2002 11:42 pm

e adevarat ca in ziua de azi multi cred ca scoala vietzii e mai banoasa decat vreo zece ani de facultate dar ...eu cred ca tot facultatea e mai importanta pt ca daca stii sa-ti valorifici cunostintele dobindite shi nu treci prin ea ca gasca prin apa,la sfarsit poti castiga shi o groaza de bani dar shi ceva mult mai valoros decat banii RESPECTUL celor din jur. shi toate astea cu conditia ca omul sa aiba cei 7 ani de acasa shi sa fie corect cu el shi cu cei din jur.
nu zic ca in viata nu se poate reusi shi fara scoala dar asta poate deveni un atuu dc shi sa profiti de el.
shima__
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 24, 2002 10:10 pm
Localitate: pitesti

Mesajde SOD » Mie Dec 25, 2002 11:24 am

te caci in ea de facultate!niciodata nu am sa ma recomand a fi inginer!
ca sa ai oarece succes in viata,trebuie sa ai scoala vietii!daca vrei sa fii si respectat,trebuie sa ai si o diploma!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde omnem » Mie Dec 25, 2002 12:18 pm

parerea mea ca e mai bine sa ai scoala vietzii dar din pacate in romania e mai importanta scoala.

mie niciodata nu mi-a placut scoala m-am dis in sictir la ea shi am imipresia ca e cea mai mare pierdere de timp. vine un profesor ce se crede superior (in unele cazuri) si din trei cuvinte tzi-a explicat ora tu nu pricepi nimic si invetzi acasa ca bouu astfel pierzi cam 8 h la scoala + 5 h acasa cam 13 ore pe zi cu invatzatu shi apoi te intrebi de ce kkt mai ai timp... deci de ce te mai duci la scoala cand potzi sa-nvetzi acasa fara sa pierzi 8 ore pe zi, shi dupaia se supara ca faci absentze...
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

Mesajde Rolo Tomasi » Lun Dec 30, 2002 12:49 am

Eu am votat clar scoala. Daca in Romania nu are mare importanta poti pleca. Am un prieten care o terminat chimia si o ajuns in Canada iar acum cistiga peste 10.000 de $ . O sora de-a unui prieten o terminat informatica si lucreaza in Olanda cu un salar la fel de mare.
Acuma depinde si de ce scoala faci, de cum o faci si bineintales de cum stii sa o pui in valoare.

Si mai exita un aspect: nu faci scoala numai pentru bani sau pentru diploma. Facind o facultate iti deschizi un pic orizonturile mintii si ,cred eu, ai sanse mai multe sa intelegi cum stau lucrurile pe lumea asta deci clar ca ai un avantaj mai mare decit unul care nu stie care-i in Europa: Australia sau Austria.

Pe linga scoala insa iti mai trebuie si tupeu.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Lun Dec 30, 2002 11:34 am

*lol*...$10 000 pe an? Sa nu zici ca pe luna, ca te i-au de urechi!
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde marian jan » Lun Dec 30, 2002 5:05 pm

Initial trimis de SOD
daca vrei sa fii si respectat,trebuie sa ai si o diploma!


respectat de cine dracu?de babele peste 70 de ani?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Mar Dec 31, 2002 12:57 am

Initial trimis de Nicholas_Alex
*lol*...$10 000 pe an? Sa nu zici ca pe luna, ca te i-au de urechi!


Pe luna, normal! Si asta nu-i ceva enorm.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Dec 31, 2002 3:44 pm

Huh....dolari canadieni? $120 000/an?

Da ce fel de chimist este, mah? In biotehnologie?? Pentru cel mai mare salariu, dupa fortele de munca din Canada, astea sint calificativele:

"Evaluates the chemical and physical properties of various organic and inorganic substances in order to investigate their applications to medicine and other industries. Requires a graduate degree in area of specialty and 6-8 years of experience in the field or in a related area. Familiar with a variety of the field's concepts, practices, and procedures. Relies on extensive experience and judgment to plan and accomplish goals. Performs a variety of tasks. Leads and directs the work of others. A wide degree of creativity and latitude is expected. Typically reports to a manager or head of a unit/department. "

Salariul unui chimist in Canada este intre $40 000 - $70 000 pe an! (tot de la fortele de munca)

Poate prietenul ala al tau, vinde ceva "prafuri" de-i ramin de la experiente, pe sub mina...:)

Asa ca zi lui prietenul ala mincinosu´ sa mai taie juma´ din suma!

PS. La taiat copaci, nu a fost? *lol* :D
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde xumbech » Mar Dec 31, 2002 4:01 pm

Eu n-am votat cu nimic pentru ca nu se invata doar pana la 30 de ani, ci pana la moarte.Scoala vietii nu o poti invata de unul singur, ci cu ajutorul celorlalti, de la care ai cate ceva de invatat.;)
Degeaba inveti bine la scoala daca nu stii cum sa te descurci in viata. Notele nu spun nimic despre tine. Poti sa le iei si copiind sau trisand. La fel si cu banii.
Sa ma exprim mai bine: dau ca exemplu gastile de cartier. Ai bani, te primesc in gasca si sunt prietenii tai, cum ai pierdut banii, te abandoneaza. Am cunoscut un caz de asta in liceu.

deci, nu sunt de-acord cu niciuna dintre variante.
Atunci cand vei fi uitat, vei inceta sa mai existi
xumbech
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Oct 25, 2002 6:34 pm
Localitate: Brasov

Mesajde Rolo Tomasi » Mar Dec 31, 2002 11:57 pm

Initial trimis de Nicholas_Alex
Huh....dolari canadieni? $120 000/an?
...............
PS. La taiat copaci, nu a fost? *lol* :D


Degeaba zici tu ce zici , teoria-i teorie in practica altfel stau lucrurile: In primul rind nu o inceput cu salariul asta, in al doi-lea rind tipu are si o inventie cumparata de tiptii de la NASA in al trei-lea rind canadienii or vindut intre timp compania la americani iar acestia din urma au cumparat-o cu conditia ca el sa ramana acolo sa lucreze pentru ei, in al patru-lea rind tipu-i destept foc si are si ceva functie de conducere. Inca ceva: asta se intimpla prin '97, eu de atunci nu m-am mai intilnit cu el asa ca acum probabil cistiga mai mult.
la multi ani!
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Mie Ian 01, 2003 1:25 pm

Ahaaaa...pai atunci se explica lucrurile....auzi, am si eu un prieten, Eugen, tipul a inventat ceva fenomenal...un fel de masinarie care poate pune pina si un vapor in miscare..dar ce este misto, ca masinaria aia nu consuma nimic! Nu are nevoie de combustibil sau alte prostii! Tipul a incercat sa-si breveteze inventia in tara, dar ie frica sa nu-i fure cineva ideea. A incercat sa ne puna pe noi, prieteni lui, sa stringem bani, si sa-l trimitem in Germania sa o breveteze, dar noi sintem cu buzunarele goale...

Anyway, poate prietenul tau poate sa-l ajute....cred ca ar plati aia de la NASA o groaza de bani pe inventia aia...
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Parerea mea...

Mesajde genicon » Joi Ian 02, 2003 12:42 am

Cred ca cel mai bine e sa ai din amandoua. De fapt, poate intr-un fel rezulta una din alta, poate traiesc cumva intr-o simbioza.
Eu cred ca, pentru inceput, trebuie sa inveti bine la scoala. E drept, traim in Romania si deseori chestia asta nu mai conteaza, insa daca intr-adevar este sa ajungi "cineva", lumea isi da seama daca intr-adevar sti sau nu sa faci ceea ce ar trebui sa faci, chiar daca ai tu pile la sefu al mare. Si, la urma urmei, trebuie sa inveti ca sa poti schimba sistemul...
Dar tot pentru a realiza acest lucru mai e nevoie si de scoala vietii... daca n-o ai pe aia, de geaba sti mii de carti pe dinafara... Si, in plus, mai sunt momente cand scoala nu te poate ajuta in viata. Asadar, repet ideea ca cel mai bine e sa le ai pe amandoua, ca sa fi sigur. Nu strica. Daca e totusi sa alegi, sa nu existe posibilitatea de a le avea pe amandoua, as opta pt scoala vietii. Macar sa supravietuiesti in obscuritate, da' sa te simti tu bine...
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde ROBAKITA » Dum Ian 05, 2003 9:39 am

Am votat a doua varianta si cred in ea,la ce folos sa inveti o viata intreaga daca atunci cind vei termina nu vei avea ce face cu acele diplome la care ti-ai pierdut atitia ani din viata.Asta ma refer in Romina,am prieteni care au terminat si doua facultati si ...unde au ajuns...vinzatori de ziare la un chiosc de cartier!?DECIT ASA MAI BINE SOMER !?
Spun asta desi eu nu am terminat nici o facultate ,a fost de ajuns liceul meu teoretic cu profil filologie si limbi straine ca sa ma pot descurca in viata si sa am cel mai tare loc de munca din judetul Iasi.Cel mai tare ,adik poate nu era foarte bine platit ,dar la situatia mea de atunci ''libertina'' erau de ajuns cit sa ma pot distra si sa stau pe picioarele mele.Normal ca ''scoala vietii'' nu se invata singura si nici nu te invata nimeni despre ea ,tu singur poti sa ajuti la contribuirea ei,adik sa fii tare atunci cind trebuie si sa fii si foarte increazator in foartele tale.In ziua si in vremurile de azi si la situatia la care e Rominia acum ,cred ca cei care nu au un pic din scoala vietii ,degeaba au terminat ei atitea facultati,ca si diplomele astea se iau nu numai prin fortele noastre mai pot fi si corupte,spun asta ,ptr ca am un prieten care a obtinut diploma de doctor stomatologic doar prin simplu fapt ca tatal lui avea o functie cam ''marisoara'' undeva pe acolo.Deci si ''scoala asta a vietii'' ,parerea mea e mult mai importanta ca sa ajungi undeva decit toate diplomele pe care le-ai obtinut.
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

nu fac misto si nici k-terink

Mesajde K-gula » Lun Ian 06, 2003 6:22 am

am avut un prieten ce la varsa de 6 ani cunostea cat nu cunoaste un profesor universitar. era acel gen de om precoce. aveai de invatat de le el o groaza de lucruri. cat invata el intr-un an, eu o facem probabil in 20. nu stiu ce sa mai intamplat cu el fiindca la 8 ani a plecat din tara. unde inveti mai bine? probabil in scoala daca si profesori au interesul sa te invete sa iti dai tot interesul fata de ceea ce inveti, insa cu scoala vietii nu se compara nimic. poti invata in generala, sau liceu, ori facultate orice. ce inveti in viata de zi cu zi este sfant. daca spre exemplu, la facultatea de geografie inveti de ce se formeaza si cum se manifesta, caderile de pamant, iar tu pleci la munte si esti prin intr-o astfel de ambuscada si reusesti sa scapi. unde ai invatat mai mult despre acest fenomen? la scoala sau fata in fata, luptatnd cu realitatea. bineinteles ca acum daca vrei sa inveti despre ce am spus mai devreme, nu te vei apuca sa mergi in astfel de locuri numai de dragul "extinderi neuronale". cred ca 25% ajuta scoala, insa 75 de procente sunt categoric alocate scoli vieti


K-gula
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Ce o fi mai important ?

Mesajde A!exutzul© » Joi Ian 09, 2003 3:50 am

Cred ca scoala vietzii... pe care o dobandesti cu timpul, putin cate putin. Dar atata timp cat te descurci ai sanse mai mari de supravietuire decat daca ai invatzat mult dar nu stii ce sa faci si cum, nu stii sa treci peste toate problemele.
Dar cred ca este de dorit sa existe si un fundament "scolar". Adica trebuie sa invetzi si la scoala, mai ales daca vrei sa ai ceva in cap si sa realizezi ceva in viatza.
Desigur, pentru a realiza ceva nu iti trebuie neaparat diplome, poti invatza singur, iar daca ai si scoala vietzii poate kiar vei reusi ceea ce ti-ai propus :)

daca ar fi sa aleg, ash alege scoala vietzii, dar sustin ca e cel mai bine sa le ai pe amandoua, 50 % din fiecare... caci degeaba ai scoala vietzii daca nu esti si invatzat si degeaba esti invatzat daca nu ai si scoala vietzii !

Parerea mea, zisa si scrisa ! :o
Wanna become a God...
Symphony Of Destruction...
To kill stupid peolpe
Avatar utilizator
A!exutzul©
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Iul 19, 2002 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Joi Ian 09, 2003 5:22 am

In Romania e destul de nasol, adika nu multi primesc job dupa ce termina facultatea, dar aici in canada sansele sa ai job dupa terminarea unei facultati sunt foarte mari...de exemplu la facultatea la care sunt eu garanteaza ca voi primi job in domeniu (dupa terminare) si spun ca 99% au job pana in 12 luni de la terminare, restul de 1% au diferite motive (de obicei boli)...
IAr in alte programe rata e de la 80-85% in sus sansa de angajare in 12 luni de la terminare...

Deci sigur daca ai fi in Canada ai gandi de cateva ori inainte de a renunta la scoala...

Dar din pacate scoala (univ) e foarte scumpa aici, dar guvernul te ajuta, adika te imprumuta cu bani, cu dobanda aproape 0 si tre sa-i platesti in rate dupa ce ai primul job (asta dupa terminarea facultatii), deci ceva super...

Si ca sa va dau un ex de cat de scump e aici scoala: ieri mi-am luat manualele pt semestrul asta si am platit $640, pe 5 manuale... Doua mate, doua fizica si unu de C.
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde marian jan » Joi Ian 09, 2003 2:23 pm

cineva spunea odata ca in romania invatamantul este gratuit,dar si rezultatele sunt direct proportionale cu costul facultatii.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

hibe ale sistemului!

Mesajde intoxic8 » Joi Ian 09, 2003 11:25 pm

in mod cert cel mai important este sa ai scoala! din pacate in Romania nu esti invatat cum sa iti folosesti cunostintele acumulate pe parcursul anilor de stiudiu. la noi ti se despica teasta si ti se arunca acolo cate putin din toate si, prin urmare, iese o 'varza', 'varza' pe care nimeni nu este dispus sa o folosesca. la noi sunt promovate tot felul de non-valori, care au facut bani pe furate, sau mai stiu eu cum, iar restul populatiei zice ca daca aia au reusit asta trebuie sa reuseasca si ei.

nu impartasesc punctele voastre de vedere (ale majoritatii). scoala vietii este importanta, in masura in care te invata ca ai nevoie de studiu, in masura in care te invata cum sa-ti folosesti cunostintele. alt motiv pentru care nu va impartasesc parerile este pentru ca intre ele se regasesc formulari de genul: 'cunosc pe cineva care...', formulari pur particulare, informatii care in mod cert nu le cunoasteti in totalitate, le cunoasteti fie numai partea frumoasa, fie numai partea intunecata.

eu unul am reusit intr-o vara (pe cand aveam 16 ani) sa castig intr-o luna un salariu mediu pe economie (la vremea respectiva) efectuand o munca noua pentru mine. din pacate nu imi prea place sa ma mandresc cu asta, nu petru ca munca pe care am depus-o ar fi rusionasa sau ceva de genu, ci pentru ca am practicat-o dupa ureche. personal cred ca numai lautarii fac treaba dupa ureche si eu nu sunt un lautar.

in final sunt de parere ca traiesc intr-o tara in care tinerii au facut, fac si vor mai face scoala doar pentru ca li se impune. nu sunt inca la facultate, de aceea imi permit sa-i intreb pe cei mai in varsta ca mine: de ce ati mai dat la facultate daca stiati ca in Romania coteaza tupeul, nesimtirea, sau scoala vietii cum ii spuneti voi? de ce va pierdeti atatia ani din viata??? de ce nu alegeti varianta cea mai usoara: scoala vietii, varianta mult mai putin costisitoare, mult mai putin plictisitoare???
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Mesajde afra » Sâm Ian 11, 2003 7:07 pm

Daca esti bursier in scoala vietii, trebuie sa fii inconstient sa nu faci si o scoala. Dar si daca vrei sa ai cat mai multa scoala, incepi sa ai absente la scoala vietii.Este bine sa ai si una si alta.
Un prieten obisnuia sa imi spuna mereu ca un inginer poate face oricand pe taximetristu' , dar un taximetrist nu poate face pe ingineru'.
Avatar utilizator
afra
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Apr 30, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator