starul, om sau supraom???

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

starul e si el om???

Chestionarul s-a închis pe data de Vin Dec 07, 2001 9:42 pm

da, e din carne shi oase...
3
25%
nu, e supra om, talentul il plaseaza deasupra celorlalti
1
8%
nu trebuie sa fie, e dator fanilor, daca nu erau fanii nu exista starul....
8
67%
 
Voturi totale : 12

starul, om sau supraom???

Mesajde Vizitator » Mie Noi 07, 2001 9:41 pm

din ce se discuta acum la topicul cu cargo in laptarie, imi aduce aminte de o problema pe care mi-am pus-o mai de mult:

starul rock (sau de oricare alta natura) trebuie sa fie si om sau, ma intai sa fie star? adica atunci cand urca pe scena sa fie fresh, sa fie in forma, sa fie kool???

eu cred ca, desi au si ei zile proaste, muzica este ca oricare alt servici: iti faci treaba si atat.

Vizitator
 

Re: starul, om sau supraom???

Mesajde vladonne » Joi Noi 08, 2001 4:38 am

[quote]Initial trimis de vali
din ce se discuta acum la topicul cu cargo in laptarie, imi aduce aminte de o problema pe care [b]mi-am pus-o mai de mult:

[b]starul rock (sau de oricare alta natura) trebuie sa fie si om sau, ma intai sa fie star? adica atunci cand urca pe scena sa fie fresh, sa fie in forma, sa fie kool???

eu cred ca, desi au si ei zile proaste, muzica este ca oricare alt servici: iti faci treaba si atat.

Starul este shi el om fara doar shi poate . Este adevarat insa ca trebuie sa fi pregatit sa devi o vedeta . Sunt foarte multe cazuri (chiar shi pe la noi) cand dintr-un om normal, ca mine , ca tine , cate unul a ajuns vedeta in 30 de zile . Chestie care i-a afectat binishor psihicul . Cand urca pe scena , intr-adevar , trebuie sa fie fresh sau cel putzin sa fie un bun actor la treaba asta . Cei care au platit biletul , sunt nishte animalutze mici care simt repede ca starul a venit sa cante in dorul lulii shi sa plece . De alfel , totzi cei care vin la un concert , vin sa vada o trupa sau un interpret cum canta shi nu cum e nervos ca are probleme acasa . Tocmai de aceea, problemele , pretz de un concert , trebuiesc lasate in culise . Cat despre muzica e ca oricare alt serviciu, trebuie sa te contrazic . Muzica pooate fi ca oricare alt serviciu pentru cel care are o pasiune pentru studiul ei. In caz contrar itzi dai repede demisia . Ca sa ajungi la un anumit nivel, trebuie studiu, studiu shi ...aaa, studiu . Daca eshti dornic numai sa ajungi faimos , itzi trece urgent daca nu ai shi pasiunea amintita .
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

da

Mesajde shinee » Joi Noi 08, 2001 5:14 am

Starul, sa zicem asa (desi in Romania cel putin nu exista staruri, doar niste vedete, acolo) este de vreo 3 X mai om decat oamenii obisnuiti, uneori in bine, dar, de cele mai multe ori, in MULT mai rau.
Asta fiindca omul respectiv si-a dezvoltat talentul intr-un anumit domeniu, lasand foarte multe altele descoperite. Fiindca el canta, starul uita uneori sa se duca la scoala sau chiar sa citeasca...
La un star, toate defectele ies mai tare in evidenta, nu de alta, dar fiindca toata lumea care-l aude cantand frumos despre...dragoste sa zicem, nu-si poate imagina ca ala, starul, nu e un tip super corect si romantic in viata lui personala. Ceea ce, de cele mai multe ori, nu e. De-aia avem idoli, de-aia ne creem staruri, ca sa punem in ei,acolo, ca-ntr-un sac, toate calitatile carora visurile noastre cu ochii deschisi nu le gasim "corp gazda " la un om obisnuit.
De aia cred ca starul trebuie considerat intr-o mai mica sau mai mare masura, un om care se duce si el la serviciu. Nu e vina lui, saracul, ca el se duce cu talentul la serviciu, ceea ce majoritatea dintre noi nu o fac sau nu pot s-o faca...
Starul isi face si el meseria. mai bine sau mai prost uneori. dar, in vreme ce pe noi ne trage sefu' de urechi si mai scriem o data raportul fara consecinte fatale, starul poate gresi numai o data, in ochii unora dintre fani, si va fi (vezi Doamne!) descalificat.
In general, singura trasatura a starului ceva mai pregnanta ca la unii oameni obisnuiti este SENSIBILITATEA. Uneori.

Bun subiect, Vali... Incet incet, se mai naste cate ceva interesant
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

hai mai shinee

Mesajde Vizitator » Joi Noi 08, 2001 5:24 am

m-ai ametit

da, hai sa zicem ca, uneori, talentul lui conteaza foarte mult. fiecare are un talent cu care se duce la servici. eu si tu ne pricepeme la scris, dana la mestecat ciunga...si fiecare face cum stie, dar eu nu zic ca "shefu, eu azi nu aduc nici un articol ca nu am chef de scris, m-a lasat talentul acum 5 minute"!!!!!!!

stiu ca te-a mirat putin optiunea sau raspounsul meu de a nu ma apropia de trupa, dar "de idoli sa nu te apropii ca iti ramane poleiala pe maini"

erare humanum est...dar a persista in greseala e ... prostie

shinee, fii obiectiva, lasa subiectivismul si pe "muerte" la o parte
Vizitator
 

Alea jacta est

Mesajde gaga » Joi Noi 08, 2001 8:40 am

Vladonne: "Cand urca pe scena , intr-adevar , trebuie sa fie fresh sau cel putzin sa fie un bun actor la treaba asta . Cei care au platit biletul , sunt nishte animalutze mici care simt repede ca starul a venit sa cante in dorul lulii shi sa plece . De alfel , totzi cei care vin la un concert , vin sa vada o trupa sau un interpret cum canta shi nu cum e nervos ca are probleme acasa . "

Exact asta am vrut sa spun si eu, numai ca nu mi s-a dat dreptate. Daca e jobul lui sa fie star (si e un job al draq de mishto), apai sa presteze... daca nu poate sa tina concerte sa nu le tina, sunt multe trupe care nu o fac, de la aphex la RA. Nu-i obliga nimeni, dar ei stiu ca acel contact trupa-fan aduce veniturile. Si cum show biz este mai mult o masca, apai sa o poarte cu mandrie...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Alea jacta est

Mesajde vladonne » Joi Noi 08, 2001 10:52 am

[quote]Initial trimis de DANA
[B]Vladonne: "Cand urca pe scena , intr-adevar , trebuie sa fie fresh sau cel putzin sa fie un bun actor la treaba asta . Cei care au platit biletul , sunt nishte animalutze mici care simt repede ca starul a venit sa cante in dorul lulii shi sa plece . De alfel , totzi cei care vin la un concert , vin sa vada o trupa sau un interpret cum canta shi nu cum e nervos ca are probleme acasa . "

[b]Exact asta am vrut sa spun si eu, numai ca nu mi s-a dat dreptate. Daca e jobul lui sa fie star (si e un job al draq de mishto), apai sa presteze... daca nu poate sa tina concerte sa nu le tina, sunt multe trupe care nu o fac, de la aphex la RA. Nu-i obliga nimeni, dar ei stiu ca acel contact trupa-fan aduce veniturile. Si cum show biz este mai mult o masca, apai sa o poarte cu mandrie


He he , vezi tu ? Aici e povestea aia cu munca multa . Adica in domeniul artistic inspiratzie este numai 1% .Restu' e transpiratzie . Asta nu vor sa intzeleaga mai tinerii lansatzi in domeniul asta . Poate d'aia s-a ajuns la nivelul la care s-a ajuns pe plaiuri mioiritice . Ei vor sa ajunga numa' staruri. De restu' sa se ocupe altzii. In '92 am avut privilegiul sa discut cu Gillan shi m-a intrebat la un moment dat daca mi-a placut nu'sh ce jam session . DA!Mi-a placut ! Normal ca tzi-a placut, am muncit la el 6 luni !
Prin natura meseriei shi functziei ocupate sunt shi eu un mic star . Unu' foarte mic insa . Este adevarat ca e placut sa fi cunoscut . Mai ales cand te orpeshte Garcea in trafic shi te intreaba de acte. Altfel e destul de plicti, ca cei care shtiu cine eshti ori te aproba neconditzionat, ori te contrazic numa' pt ca nu te pot suferi .
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Re: Re: Alea jacta est

Mesajde gaga » Joi Noi 08, 2001 11:34 am

He he , vezi tu ? Aici e povestea aia cu munca multa . Adica in domeniul artistic inspiratzie este numai 1% .Restu' e transpiratzie .

shit, vladonne, asta e in formula 1 cand motorul conteaza mai mult decat pilotul. In muzica sclipirea, scanteia conteaza. Daca nu faci ceva deosebit esti plafonat, banal, copiezi sau te ridica vreun impresar pe baza de imagine (vezi threadurile cu biscuitzi si cataline...)

Ei vor sa ajunga numa' staruri. De restu' sa se ocupe altzii.

Da mah, despre staruri era si vorba, cine draq canta numai de dragul muzicii? Daca ar fi asa muzica nu ar iesi din garaj...

In '92 am avut privilegiul sa discut cu Gillan shi m-a intrebat la un moment dat daca mi-a placut nu'sh ce jam session . DA!Mi-a placut ! Normal ca tzi-a placut, am muncit la el 6 luni !

Oops, cu gillan! Fericitule! Dar iti pot da si exemple de albume nune scoase in cateva saptamani: acu' imi vine in cap Joe Lynn Turner (ex multe trupe) cu "Holy Diver". Nu e neaparat un criteriu timpul... In sensul ca exista si exceptii

Mai ales cand te orpeshte Garcea in trafic shi te intreaba de acte.

Don't f**g tell me about cops, plizzzz!!!!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Alea jacta est

Mesajde vladonne » Joi Noi 08, 2001 1:07 pm

He he , vezi tu ? Aici e povestea aia cu munca multa . Adica in domeniul artistic inspiratzie este numai 1% .Restu' e transpiratzie .

Ca om care am pus shi eu mana pe instrument (chitara bass, nu te gandi la prostii) itzi pot spune ca, oricat tzi-ar fi de greu sa crezi, ca mai mult de 1% inspiratzie nu este necesar . Ce depasheshte procentul asta , inflatzie se numeshte. Daca ai o scanteie, o sclipire de geniu, nici nu itzi trebuie mai mult . Aaaa, o sclipire pe luna ...:) Studiul pe instrument insa este super necesar. Este ca shi la shah - itzi trebuie o sclipire de geniu, insa ca sa potzi pune ceva in practica ai nevoie de foarte foarte mult studiu . Cat de aprofundat se poate !

Ei vor sa ajunga numa' staruri. De restu' sa se ocupe altzii.

[b] Da mah, despre staruri era si vorba, cine draq canta numai de dragul muzicii? Daca ar fi asa muzica nu ar iesi din garaj

P'asta ai scos-o din contex, deci nu se pune :), dar chiar shi asha , sunt setui care fac treaba asta . In sensul asta itzi recomand sa ascultzi trupele unei case de discuri numita 4AD. Cap de serie ar fi Dead Can Dance ...


In '92 am avut privilegiul sa discut cu Gillan shi m-a intrebat la un moment dat daca mi-a placut nu'sh ce jam session . DA!Mi-a placut ! Normal ca tzi-a placut, am muncit la el 6 luni !

Oops, cu gillan! Fericitule! Dar iti pot da si exemple de albume nune scoase in cateva saptamani: acu' imi vine in cap Joe Lynn Turner (ex multe trupe) cu "Holy Diver". Nu e neaparat un criteriu timpul... In sensul ca exista si exceptii

Faptul ca l-a inregistrat in cateva saptamani nu este un record . Zappa are albume scoase in 8 ore . Insa dupa cum spuneam - improvizatzie improvizatzie, da' au pregatit-o 6 luni inainte :)

Mai ales cand te orpeshte Garcea in trafic shi te intreaba de acte.

Don't f**g tell me about cops, plizzzz!!!!
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Re: Re: Re: Re: Alea jacta est

Mesajde gaga » Joi Noi 08, 2001 1:23 pm

Initial trimis de vladonne
Ca om care am pus shi eu mana pe instrument (chitara bass, nu te gandi la prostii) itzi pot spune ca, oricat tzi-ar fi de greu sa crezi, ca mai mult de 1% inspiratzie nu este necesar .

Si io am pus mana pe acelasi instrument ca shi tine (nu profi, stai linishtit, am zdranganit fo' 3 ani) si la bass asa e. Uite ce plafonat e maiden-ul dpdv componistic si asa a fost mereu. Uite-te in schimb la Rush unde maestrul Geddy Lee baga bass, clape, voce... acolo ce e, transpiratie? Poate a creierului...

In sensul asta itzi recomand sa ascultzi trupele unei case de discuri numita 4AD. Cap de serie ar fi Dead Can Dance ...

Eu de obicei le scot din context, ma refer doar la anumite fraze, unde sunt de acord cu tine ce vrei sa spun da? Mai mult ca sigur am ascultat dead can dance dar acum am capul greu si nu-mi amintesc. Merci oricum de sfat, voi relua...

Faptul ca l-a inregistrat in cateva saptamani nu este un record . Zappa are albume scoase in 8 ore . Insa dupa cum spuneam - improvizatzie improvizatzie, da' au pregatit-o 6 luni inainte :)

Sunt si trupe care le scot din burta pe loc si iese bine, JLT asa a facut si mi-am mai amintit acu' de SOD si MOD, korekt?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Re: Re: Alea jacta est

Mesajde vladonne » Joi Noi 08, 2001 1:30 pm

[quote]Initial trimis de DANA
[B]Initial trimis de vladonne
Ca om care am pus shi eu mana pe instrument (chitara bass, nu te gandi la prostii) itzi pot spune ca, oricat tzi-ar fi de greu sa crezi, ca mai mult de 1% inspiratzie nu este necesar .

Si io am pus mana pe acelasi instrument ca shi tine (nu profi, stai linishtit, am zdranganit fo' 3 ani) si la bass asa e. Uite ce plafonat e maiden-ul dpdv componistic si asa a fost mereu. Uite-te in schimb la Rush unde maestrul Geddy Lee baga bass, clape, voce... acolo ce e, transpiratie? Poate a creierului.

Da, este transpiratzie . Nu uita ca oamenii ashtia au in spate o carca de ore de studiu pe instrument . Inspiratzia , la o piesa este de cateva minute . Studiul itzi acopera mii de ore . So, revin - 1% inspiratzie, restu' transpiratzie. La faza cu Maiden-ul nu pot fi de acord cu tine . Poate shi pentru ca este una dintre trupele mele de suflet . Sunt subiectiv, so nu ma contrazice :)


Faptul ca l-a inregistrat in cateva saptamani nu este un record . Zappa are albume scoase in 8 ore . Insa dupa cum spuneam - improvizatzie improvizatzie, da' au pregatit-o 6 luni inainte :)

[b]Sunt si trupe care le scot din burta pe loc si iese bine, JLT asa a facut si mi-am mai amintit acu' de SOD si MOD, korekt?

Hmmm, intre Zappa shi nishte glumetzi cum au fost MOD shi SOD este o diferentza ca de la cer la pamant shi inapoi, ca sa nu zic , catastrofala .:)
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Alea jacta est

Mesajde gaga » Joi Noi 08, 2001 1:43 pm

Initial trimis de vladonne

Da, este transpiratzie . Nu uita ca oamenii ashtia au in spate o carca de ore de studiu pe instrument . Inspiratzia , la o piesa este de cateva minute . Studiul itzi acopera mii de ore . So, revin - 1% inspiratzie, restu' transpiratzie. La faza cu Maiden-ul nu pot fi de acord cu tine . Poate shi pentru ca este una dintre trupele mele de suflet . Sunt subiectiv, so nu ma contrazice :)


La faza cu SOD si MOD vs. Zappa m-ai avut, sper ca e vorba de Frank, daca te gandeai la fiul sau crescut in umbra MTV-ului (da' sper ca nu...). De Maiden ti-am zis inadins, daca mi-ai zis ca ai dat in 4 corzi (LOL... n-am vrut sa sune asha) ma gandeam ca esti fan Steve Harris asa ca te pot contrazice daca vreau, pot sa o fac si cu ceva argumente la fel de subiective ca ale tale dar n-am curajul lui manele sa ma iau in betze cu toata rockerimea.
In concluzie: nu sunt de acord cu 1%, stiu multzi tipi cu talent care (bine, studiezi la un moment dat, normal) suna bine de cand ating instrumentul. Eu asi pune mai degraba un 30% inspiratie, 20% bafta de impresariat si 50% transpiratie
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: da

Mesajde manelesux » Joi Noi 08, 2001 1:53 pm

Initial trimis de shinee
Starul, sa zicem asa (desi in Romania cel putin nu exista staruri, doar niste vedete, acolo) este de vreo 3 X mai om decat oamenii obisnuiti, uneori in bine, dar, de cele mai multe ori, in MULT mai rau.
Asta fiindca omul respectiv si-a dezvoltat talentul intr-un anumit domeniu, lasand foarte multe altele descoperite. Fiindca el canta, starul uita uneori sa se duca la scoala sau chiar sa citeasca...
La un star, toate defectele ies mai tare in evidenta, nu de alta, dar fiindca toata lumea care-l aude cantand frumos despre...dragoste sa zicem, nu-si poate imagina ca ala, starul, nu e un tip super corect si romantic in viata lui personala. Ceea ce, de cele mai multe ori, nu e. De-aia avem idoli, de-aia ne creem staruri, ca sa punem in ei,acolo, ca-ntr-un sac, toate calitatile carora visurile noastre cu ochii deschisi nu le gasim "corp gazda " la un om obisnuit.
De aia cred ca starul trebuie considerat intr-o mai mica sau mai mare masura, un om care se duce si el la serviciu. Nu e vina lui, saracul, ca el se duce cu talentul la serviciu, ceea ce majoritatea dintre noi nu o fac sau nu pot s-o faca...
Starul isi face si el meseria. mai bine sau mai prost uneori. dar, in vreme ce pe noi ne trage sefu' de urechi si mai scriem o data raportul fara consecinte fatale, starul poate gresi numai o data, in ochii unora dintre fani, si va fi (vezi Doamne!) descalificat.
In general, singura trasatura a starului ceva mai pregnanta ca la unii oameni obisnuiti este SENSIBILITATEA. Uneori.

Bun subiect, Vali... Incet incet, se mai naste cate ceva interesant


1.shinee,baby,ce vrei sa zici cu faza cu staru ca nu mai are vreme sa invetze sa citeasca?
adica aia de la cargo nu shtiu sa citeasca or what? topicu asta nu se refera la puberii cosmetizatzi care, din pricina concertelor frecvente pe care le tzin la tot felu de baluri ale bobocilor, nu mai au vreme sa invetze pentru teza la kimie shi-s nevoitzi sa dea jumate din profit pe o nota frumoasa la bac.DA-mi voie sa consider ridicola fraza "Fiindca el canta, starul uita uneori sa se duca la scoala sau chiar sa citeasca..."

2.Acuma presupunand ca staru e o persoana cu apendicita operata:

Joburi shi familii are toata lumea...daca te apuci de cantat, nu inseamna ca eshti pe spate la toate celelalte capitole.Una e jobu de baza, alta e prestarile de servicii, shi alta e timpu liber.Treaba aia cu de 3XOm e iarashi pe spate...te uitzi prea mult la de 3X aceeashi Femee?

3.Staru are o responsabilitate atat in studio cat shi pe scena...e jobu lui...daca nu e capabil de prezentza scenica, nu e foarte grav....exista o groaza de muzicieni valoroshi care nu au tzinut un concert in viatza lor....poate pt. ca-s uratzi, poate pt. ca nu au avut in spate un organizator, poate pt. ca nu au fost destul de cunoscutzi ca sa adune un pumn de oameni...ori pur shi simplu pt. ca muzica lor nu se putea canta live. Deshi exista numeroase trupe care ar fi okei sa nu tzina niciodata concerte,deshi ele se incapatzaneaza sa o faca.

4.Despre problema fanului care se uita la star ca la un nenea despre care zice "asha vreau sa ajung cand voi fi mare" s-a mai discutat...o astfel de atitudine nu tzine strict de calitatea de star muzical...e doar un efect colateral...care se manifesta de regula la puberii frustratzi ca-s prea grashi, ca nu se uita baietzii la ei,etc....


5.Pt.vladonne...transpiratzia nu e suficienta....sa nu crezi ca Adrian Copilu Minune nu transpira la nuntzile la care canta....are chiar un program deosebit de incarcat, care ar surmena orice om normal...daca nu e sclipirea, transpiratzia e fix degeaba....sigur,raportu transpiratzie/inspiratzie difera de la un gen muzical la altul...in unele genuri se compune ushor dar se executa sau se exerseaza greu, in altele e invers.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Alea jacta est

Mesajde vladonne » Joi Noi 08, 2001 1:58 pm

In meseria asta intr-adevar bafta joaca un rol extrem de important . Citeam cu ceva timp in urma faptul ca cel care i-a descoperit pe Beatles , avea o arie de acoperire destul de mare in carciumile din zona . Ca ei la momenmtul ala sunau alte cateva mii de trupe . Alegerea se pare ca pe langa una norocoasa a fost shi cea buna !

La faza cu SOD si MOD vs. Zappa m-ai avut, sper ca e vorba de Frank, daca te gandeai la fiul sau crescut in umbra MTV-ului (da' sper ca nu...).
Evident ca nu despre Dweezeel Zappa este vorba, deshi sincer nu prea shtiu ce ai cu baiatu ala, ca nu da rau de loc .

De Maiden ti-am zis inadins, daca mi-ai zis ca ai dat in 4 corzi (LOL... n-am vrut sa sune asha) ma gandeam ca esti fan Steve Harris asa ca te pot contrazice daca vreau, pot sa o fac si cu ceva argumente la fel de subiective ca ale tale - Nu sunt fan shi nici nu am fost vreo data . Sunt daca vrei un umil admirator shi cam atat. Aaa, am greshit . Sunt intr-adevar fan , dar din pacate Jaco Pastorius s-a prapadit (la un concert Zappa)
Cred ca asta e veshnica problema Maiden vs Priest . lol Mie imi plac in egala masura , numa ca la Maiden am gasit progres in timp ce la priest nu am gasit decat "hit of the moment" cu mici exceptzii desigur .


dar n-am curajul lui manele sa ma iau in betze cu toata rockerimea.
In concluzie: nu sunt de acord cu 1%, stiu multzi tipi cu talent care (bine, studiezi la un moment dat, normal) suna bine de cand ating instrumentul. Eu asi pune mai degraba un 30% inspiratie, 20% bafta de impresariat si 50% transpiratie...


Lol. Deja negociem . Hi hi ... Imi e teama ca de data asta nu ai dreptate . Inspiratzia este foarte putzina . Daca totzi ar avea inspiratzie cata spui tu , ar avea numa' albume geniale . Or pana la ora asta babafrumoasa shi copil cuminte nu s-a mai vazut shi nici in fiecare zi nu e sambata !
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Alea jacta est

Mesajde gaga » Joi Noi 08, 2001 2:15 pm

Evident ca nu despre Dweezeel Zappa este vorba, deshi sincer nu prea shtiu ce ai cu baiatu ala, ca nu da rau de loc .

Nepotismul in muzica sucks, aia am cu Zappa junior. Si atat. Ah si faptul ca joaca in filme de doi lei. Doar atat

Cred ca asta e veshnica problema Maiden vs Priest . lol Mie imi plac in egala masura , numa ca la Maiden am gasit progres in timp ce la priest nu am gasit decat "hit of the moment" cu mici exceptzii desigur .

Priest vs Maiden? Vrei sa ma faci sa mut subiectul pe rock? Sincer in aceasta disputa va iesi intotdeauna victorios Judasul din punctul meu de vedere. Componistic, vocal, show, albume (cu cateva exceptii ce-i drept, dar indreptate de Painkiller) Nu mai vorbesc de diversitate spre deosebire de maiden la care se vede ca basul compune, indiferent ce ar fi pe voce sau pe chitara e acelasi bam badabam badabam badabam.

Nu negociem... nu te lasi deloc. Normal ca nu toate albumele sunt geniale, alea care sunt sunt rezultatul sclipirii ca daca studiaza zece mii de ani oricine orice a doua "Eroica" (e doar un exemplu) nu se mai face. Tu ori nu intelegi ori te prefaci. Citeshte ce a zis doc manelos despre wonderkid, poa' sa studieze oricat tot shit-uri scoate... Daca vrei sa continui disputa Priest/Maiden ne mutam pe rock...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Alea jacta est

Mesajde vladonne » Joi Noi 08, 2001 3:00 pm

Priest vs Maiden? Vrei sa ma faci sa mut subiectul pe rock? Sincer in aceasta disputa va iesi intotdeauna victorios Judasul din punctul meu de vedere. Componistic, vocal, show, albume (cu cateva exceptii ce-i drept, dar indreptate de Painkiller) Nu mai vorbesc de diversitate spre deosebire de maiden la care se vede ca basul compune, indiferent ce ar fi pe voce sau pe chitara e acelasi bam badabam badabam badabam.

So , asta este veshnica problema , mult prea discutata. Din disputa asta nu o sa iasa nimeni vreodata victorios . Poate sa itzi placa sau nu . Shi aici punct . De fapt pana la urma urmei nici nu imi dau seama in ce tenebroasa era a inceput aceasta rivalitate pe undeva absurda . Cred ca la momentul ala din dorintza de mai multa publicitate . cum a fost ulterior "scandalul" Metallica-Maiden.Este inutila discutzia pt ca fiecare este un profesionist in ceea ce face . Cat despre Halford, aici este intr-adevar o problema - tipul da bine , dar numai in context . Dovada sta faptul ca fara el in context, nu a mai prea existat contextul . Treaba la fel de valabila shi pt Maiden.

Nu negociem... nu te lasi deloc. Normal ca nu toate albumele sunt geniale, alea care sunt sunt rezultatul sclipirii ca daca studiaza zece mii de ani oricine orice a doua "Eroica" (e doar un exemplu) nu se mai face. Tu ori nu intelegi ori te prefaci. Citeshte ce a zis doc manelos despre wonderkid, poa' sa studieze oricat tot shit-uri scoate... Daca vrei sa continui disputa Priest/Maiden ne mutam pe rock...


E, uite ca fara sa vrei imi dai dreptate , numa ca te arunci cam departe cu comparatziile . Eroica e una . La fel shi Oda bucuriei, sau Missa Solemnis . Ca sa ajunga la acele fabuloase rezultate , multzi, foarte multzi ani Beethoween shi-a tocit coatele prin shcoli . Studiu foarte mult shi foarte aprofundat . Daca nu cunoshti contra punct shi arta compozitziei , eshti nimeni in domeniul muzical . Trebuie sa ai cunoshtintze de armonie shi altele asemenea. Asta inseamna studiu . Studiul pe intrument este inca shi mai dificil . Presupun ca shtii ce inseamna sa faci game pana itzi cad degetele, arpegii shi alte asemenea . ACM ? Studiu ? Poate in trecutul sau glorios . ... Statea cu urechea lipita de perete shi fura meserie. Taziganii sunt tot tzigani - ei pana shi muzica o fura in loc sa o invetze . Cat despre transpiratzie, nu la concerte multe ma refeream shi nici la carat scule . Transpiratzie pentru un MUZICIAN insemna tot ce nu inseamna inspitratzie . Potzi fi autodidact , insa de la un anumit nivel pe care il atingi , nu mai potzi continua, pur shi simplu pentru ca nu ai cunoshtintzele necesare . Shi aici ...revin la studiu (transpiratzia) despre care vorbeam mai devreme.
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Alea jacta est

Mesajde gaga » Joi Noi 08, 2001 3:19 pm

So , asta este veshnica problema , mult prea discutata. Din disputa asta nu o sa iasa nimeni vreodata victorios . Poate sa itzi placa sau nu . Shi aici punct .

punct cu mentiunea ca "scandalul" important nu a fost tallica-maiden ci Megadeth/Metallica. Nici eu nu am chef sa continui discutia... deci in sfarsit de acord. La treaba cu Halford s-ar putea sa intri pe mana lui manelesux ca el e mare fan...LOL ;)

Presupun ca shtii ce inseamna sa faci game pana itzi cad degetele, arpegii shi alte asemenea .

Sincer nu shtiu, ti-am spus ca eu am zdranganit un pic la bass. Dar stiu altii care fac asa. Asta neavand nici o legatura cu sclipirea compozitiei. Sa incerc sa fiu mai pe intelesul tau: luam doua persoane de aceeasi varsta si cu aceleasi cunostinte. Ii dam la aceleasi scoli si ii punem sa studieze la fel de mult pana dau pe spate... In perceptia ta amandoi vor compune aceleasi lucruri?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: da

Mesajde shinee » Vin Noi 09, 2001 4:50 am

[quote]Initial trimis de manelesux
[B]

1.shinee,baby,ce vrei sa zici cu faza cu staru ca nu mai are vreme sa invetze sa citeasca?
adica aia de la cargo nu shtiu sa citeasca or what? topicu asta nu se refera la puberii cosmetizatzi care, din pricina concertelor frecvente pe care le tzin la tot felu de baluri ale bobocilor, nu mai au vreme sa invetze pentru teza la kimie shi-s nevoitzi sa dea jumate din profit pe o nota frumoasa la bac.DA-mi voie sa consider ridicola fraza "Fiindca el canta, starul uita uneori sa se duca la scoala sau chiar sa citeasca..."

nu sa stie sa citeasca, ci sa CITEASCA, sa lectureze. Itit dau voie orice.

2.Acuma presupunand ca staru e o persoana cu apendicita operata:

Joburi shi familii are toata lumea...daca te apuci de cantat, nu inseamna ca eshti pe spate la toate celelalte capitole.Una e jobu de baza, alta e prestarile de servicii, shi alta e timpu liber.Treaba aia cu de 3XOm e iarashi pe spate...te uitzi prea mult la de 3X aceeashi Femee?

treaba cu de 3x era la mishto din start... imi pare rau ca a fost asa inteleasa. Si nu stiu ce inseamna "eshti pe spate"...daca inseamna ce cred eu, as putea da cateva exemple bune de oameni carora nu le merge bine nimic altceva decat cariera.

3.Staru are o responsabilitate atat in studio cat shi pe scena...e jobu lui...daca nu e capabil de prezentza scenica, nu e foarte grav....exista o groaza de muzicieni valoroshi care nu au tzinut un concert in viatza lor....poate pt. ca-s uratzi, poate pt. ca nu au avut in spate un organizator, poate pt. ca nu au fost destul de cunoscutzi ca sa adune un pumn de oameni...ori pur shi simplu pt. ca muzica lor nu se putea canta live. Deshi exista numeroase trupe care ar fi okei sa nu tzina niciodata concerte,deshi ele se incapatzaneaza sa o faca.

si ce problema aveam aici?

4.Despre problema fanului care se uita la star ca la un nenea despre care zice "asha vreau sa ajung cand voi fi mare" s-a mai discutat...o astfel de atitudine nu tzine strict de calitatea de star muzical...e doar un efect colateral...care se manifesta de regula la puberii frustratzi ca-s prea grashi, ca nu se uita baietzii la ei,etc....

si ce problema aveam aici?

Pt Vali. Crede-ma ca am fost peste poate de obiectiva. peste poatele mele:)

Cred ca, in momentul de fatza , acesta e de departe cel mai interesant si destept subiect al forumului. De aceea,gasesc de cuviinta sa spun "la revedere" forumistilor aici. Am sa mai postez doar la concerte.Si am sa mai citesc,din cand in cand. Zile bune tuturor!
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Alea jacta est

Mesajde vladonne » Vin Noi 09, 2001 4:58 am

punct cu mentiunea ca "scandalul" important nu a fost tallica-maiden ci Megadeth/Metallica. Nici eu nu am chef sa continui discutia... deci in sfarsit de acord. La treaba cu Halford s-ar putea sa intri pe mana lui manelesux ca el e mare fan...LOL ;)

Cred ca nu shti foarte exact , dar a fost un scandal maiden metallica, mult dupa ce MUstane-metallixca s-a stins . Ba chiar Metallica a pus o parodie de vreo 15 secunde pe Garage intaiul. Ceva cu neshte chitari dezacordate , infiorator . In conecrte, nici Dikinson , (da' nici Hettfield apropos de Maiden) nu se lasa shi se lua de Metallica . De partea aialalta, e treaba de gusturi.

Sincer nu shtiu, ti-am spus ca eu am zdranganit un pic la bass. Dar stiu altii care fac asa. Asta neavand nici o legatura cu sclipirea compozitiei. Sa incerc sa fiu mai pe intelesul tau: luam doua persoane de aceeasi varsta si cu aceleasi cunostinte. Ii dam la aceleasi scoli si ii punem sa studieze la fel de mult pana dau pe spate... In perceptia ta amandoi vor compune aceleasi lucruri ?


Evident ca la un moment dat se cerne graul de neghina. Eu luasem in calcul numai acele persoane care pot fi deopotriva shi practicieni shi teoreticieni. Adica acele persoane care au shanse multe sa ajunga nishte micutze genii. Treaba e simpla - natura te poate inzestra , dar daca nu cultivi , e degeaba . Cat am facut shi eu umbra pamantului, am vazut tipi pur shi simplu sclipitori, exact acei indivizi autodidactzi la care mama zmeilor, cum se face ca le ei toate sunau bine , in timp ce eu trebuia sa muncesc de doua ori mai mult decat ei sa-mi iasa la fel . Insa au pierdut teren datorita faptului ca la un moment dat au avut senzatzia ca l-au moshtenit pe Hendrix . Ala a fost momentul cand au fost devansatzi de cei care nu aveau atata talent, dar munceau de 2-3 ori mai mult shi tot cam de atunci aceshti foarte dotatzi de natura au inceput sa se plafoneze . Cu alte cuvinte shi-au terminat cariera, practic inainte de-a fi inceput-o . Compozitzia e o arta , e o materie , pe care daca nu o buchiseshti, la un moment dat itzi cam dai cu stangu in dreptu'.



vladonne, nu trebuie sa imi citezi tot mesajul, scrie doar sub el (vali)
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Noi 09, 2001 8:14 am

Dupa parerea mea adevarul este undeva la mijloc..."starul" este si om dar si supraom.....dar sa nu ne gandim la muzicienii sau sportivii sau actorii din ziua de azi...sa ne gandim mai bine la marii pictori ,poetzi sau scriitori...etc. ce au existat....intrebati-va daca ei erau oameni sau supraoameni...nu d'alde Michael Jackson sau rockerii vostrii betivi !!! Aia...nici macar oameni nu sunt !!!!
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Atentie

Mesajde gaga » Vin Noi 09, 2001 10:49 am

Vladonne
Evident ca la un moment dat se cerne graul de neghina. Eu luasem in calcul numai acele persoane care pot fi deopotriva shi practicieni shi teoreticieni. Adica acele persoane care au shanse multe sa ajunga nishte micutze genii. Treaba e simpla - natura te poate inzestra , dar daca nu cultivi , e degeaba . Cat am facut shi eu umbra pamantului, am vazut tipi pur shi simplu sclipitori, exact acei indivizi autodidactzi la care mama zmeilor, cum se face ca le ei toate sunau bine , in timp ce eu trebuia sa muncesc de doua ori mai mult decat ei sa-mi iasa la fel . Insa au pierdut teren datorita faptului ca la un moment dat au avut senzatzia ca l-au moshtenit pe Hendrix . Ala a fost momentul cand au fost devansatzi de cei care nu aveau atata talent, dar munceau de 2-3 ori mai mult shi tot cam de atunci aceshti foarte dotatzi de natura au inceput sa se plafoneze . Cu alte cuvinte shi-au terminat cariera, practic inainte de-a fi inceput-o . Compozitzia e o arta , e o materie , pe care daca nu o buchiseshti, la un moment dat itzi cam dai cu stangu in dreptu'.

In sfarsit vladonne suntem de acord. Am vazut si eu tipi foarte talentati care s-au pierdut pe drum in momentul in care au inceput sa se creada dumnezeul instrumentului. Exemplul cel mai elocvent este un tobar de la Tectonic (am uitat cum il cheama) care batea Slayer de ziceai ca-i lombardo in sala, Sepultura si tallica nu mai vorbesc. Dupa care a trecut prin fenomenul de care vorbesti tu si n-am mai auzit de el. Singura chesti la care zic eu sa te mai gandesti e proportia talent/transpiratie. dpdv componistic eu zic ca e foarte-foarte important talentul, dpdv al instrumentistului inclin sa iti dau dreptate, dar doar inclin pt. ca am vazut diferente mari la repetitii. Unuia muncitor dar cu mai putin talent tre' sa-i explici mai mult si mai apasat pe cand "supermuzicianul" prinde mai repede si e preferat... La compozitie in schimb poti buchisi cat vrei, fara sclipire esti tot o duda care la un moment dat va ajunge sa copieze

Blink, ultimul avertisment! Du-te tata si-ti bea gatoradu' pe forumul de sport. Ca aia de la Blink nu or fi betivi si drogati... Au facut mai multa puscarie decat ai facut tu halbere...
Anonimul are termen pana la ora 12:00. Daca nu-si semneaza postul (respectam opinia oricui dar regulile sunt reguli) dispare. Iti poti cauta tzara (asta e in romaneste?) pe Barfe Online unde sunt admise posturile anonime. Multumesc pentru intelegere.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Alea jacta est

Mesajde manelesux » Vin Noi 09, 2001 12:44 pm

1.Aveam multe de zis,dar vad ca s-au zis.Ca o idee concilianta, zic totushi ca transpiratzia shi inspiratzia nu se pot masura cu acelashi termometru.Shi ca lipsa oricareia dintre ele duce la inutilitatea celeilalte....a,shi ideea mai veche ca diferite feluri de muzica cer eforturi diferite in etapele crearii muzicii.

2.vladonne,orice vocalist da bine doar in anumite contexte.Scoate-o pe Lisa Gerrard din context shi vezi ce ramane.Pune-o pe Lisa la Judas shi pune-l pe Halford la Dead Can Dance.E evident ca fiecare dintre ei canta ceea ce shtie sa cante mai bine.Deci daca problema contextului e valabila pentru Maiden shi Judas, ea e valabila cam in orice trupa.Mie zau asha nu imi vine in cap un vocalist care sa nu depinda de context.LA urma urmei asta e rostul trupelor...adica cu mai multzi membrii, sa-shi ashtearna unul altuia contextul.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Alea jacta est

Mesajde vladonne » Vin Noi 09, 2001 1:32 pm

ideea mai veche ca diferite feluri de muzica cer eforturi diferite in etapele crearii muzicii.



Asta va fi valabila cat va exista muzica - una e sa stai cu calculatoru' in fatza , alta e sa stai cu chitara in mana shi cu totul shi cu totul alta poveste e sa gandeshti on intreaga orhestratzie pentru multe instrumente .:)


Cat despre contexte shi vocali , insinuam , se pare ca prea subtil, nici eu nu m-am mai prins lol, ca Dickinson poate face parte din mai multe contexte decat Halford . Ash putea argumenta chestia asta prin voce de cap shi voce de gat.
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Re: Atentie

Mesajde vladonne » Vin Noi 09, 2001 1:40 pm

Tipul se numeshte Gusty shi este fratele bassistului care shi-a inceput cariera cu aceeashi trupa - Tectonic , George numit . Este cel mai infatuat individ pe care il cunosc(Gusty) . Este mult prea plin de el ...De fapt tipul sufera de cultul personalitatzii . Shi asta se intampla de pe vremea cand avea 16 ani . Cam de pe vremea aia il cunosc . Nu pot nega insa ca este un tip care chiar shi-a urmarit interesul , pana in panzele albe - l-a dat tat'su afara din casa . A facut tot ce s-a putut sa stranga bani de tobe shi a muncit de i-au sarit capacele . Tipul , initzial nu a fost foarte inzestrat de la mama natura , ci a trebuit sa munceasca . Shi la un moment dat facea treaba asta 6-7 ore pe zi. In plus , inca nu s-a plafonat , ci cashtiga o paine alba shi el shi frate-sau la Quartz .
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Ai devenit vag...

Mesajde gaga » Vin Noi 09, 2001 1:41 pm

Normal ca e diferit sa stai cu chitara in mana, corzile nu sunt taste dar observatia ta suna ca una microbista "du-te bah tu pe teren sa vezi ca nu-i asa usor". Topicul acesta a inceput cu o discutie care viza starurile in genere... Nu toate "starurile" pot gandi o orchestratie pentru ca nu toti muzicienii au aceleasi daruri. Si aici revenim la talent vs. transpiratie. Daca ar conta intr-o proportie atat de mica talentul, toti absolventii de conservator ar putea deveni dirijori si stii si tu foarte bine ca nu-i asa...

"Ash putea argumenta chestia asta prin voce de cap shi voce de gat. "
Incerci sa ne bagi in discutii foarte tehnice si dificile, treaba cu "scosul din context" tot de la dvs. a plecat. Iar a compara orice trupe sau vocali este 100% gresit, imi pare mie ca orice am face discutia se va duce tot in directia muzica buna/muzica proasta trand sustinut de manelos in mod constant la suprafata.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Ai devenit vag...

Mesajde vladonne » Vin Noi 09, 2001 2:04 pm

observatia ta suna ca una microbista "du-te bah tu pe teren sa vezi ca nu-i asa usor".
Nu asha am vrut sa sune , sorry . Dar daca asha a ieshit s-o lasam cu a picat !


Daca ar conta intr-o proportie atat de mica talentul, toti absolventii de conservator ar putea deveni dirijori si stii si tu foarte bine ca nu-i asa...


A nu se confunda talentul cu inspiratzia . Cat despre dirijori ... Hmmm , nu are legatura nici cu un a nici cu alta . DIRIJOR, devine un individ care are un dar de la Doamn Doamne - urechea perfecta . Restul pot munci din greu, dar cu sigurantza nu vor deveni Sergiu Celibidache .

"Ash putea argumenta chestia asta prin voce de cap shi voce de gat. "
Incerci sa ne bagi in discutii foarte tehnice si dificile, treaba cu "scosul din context" tot de la dvs. a plecat. Iar a compara orice trupe sau vocali este 100% gresit, imi pare mie ca orice am face discutia se va duce tot in directia muzica buna/muzica proasta trand sustinut de manelos in mod constant la suprafata. [/B]


Hai ca m-ai luat cu dvs shi m-am emotzionat pana la lacrimi :)

Eu nu am incercat sub nici o forma sa compar trupele intre ele . Nu fac treaba asta , pentru ca in primul rand toata povestea se reduce la gusturi . Shi daca cineva , pana la urma (nu ca ar face-o cineva in perzenta discutzie) renuntand la orice argument spune cqa "e cea mai tare pt ca imi place mie , e trupa mea de suflet", atunci e clar ca orice discutzie devine inutila , indiferent cate argumente ai avea - mai mult sau mai putzi indreptatzite . So, io nu fac d'astea .

Termenii nu sunt chiar atat de tehnici - una e vocea aia naturala - plamanu' cum se spune - shi alta e vocea aia fortzata...Mmm, de fapt nu fortzata, ci acea voce care nu vine de la plaman . In timp ce posesorul primului tip de voce poate canta (cu exercitziu ) orice , al doilea gen de voce , nu face "fatza" decat intr-un context anume creeat . Shi este exemplul cel mai concret shi la indemana Dickinson - Hallford . Oricat ai fi de fan , nu potzi sa nu constatzi ca D. este cel cu plamanu shi H. cel cu gatu'
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Re: Re: Ai devenit vag...

Mesajde gaga » Vin Noi 09, 2001 2:41 pm

A nu se confunda talentul cu inspiratzia . Cat despre dirijori ... Hmmm , nu are legatura nici cu un a nici cu alta . DIRIJOR, devine un individ care are un dar de la Doamn Doamne

Ecce hommo! Ai ajuns in fine la concluzia spre care te-am indreptat. Darul de la Doamne Doamne=talent=inspiratie, tot e bine ca ai realizat desi transpir de doua zile pentru asta

Eu nu am incercat sub nici o forma sa compar trupele intre ele . Nu fac treaba asta , pentru ca in primul rand toata povestea se reduce la gusturi . Shi daca cineva , pana la urma (nu ca ar face-o cineva in perzenta discutzie) renuntand la orice argument spune cqa "e cea mai tare pt ca imi place mie , e trupa mea de suflet", atunci e clar ca orice discutzie devine inutila , indiferent cate argumente ai avea - mai mult sau mai putzi indreptatzite . So, io nu fac d'astea .

Manelos, ia aminte la ce spune/scrie omul asta, ar fi cazul ca si tu sa iti revezi pareri mai vechi. Vladonne bate palma, mare dreptate ai. (subliniez ca eu sunt un fan total si orice argumente mi-ai aduce cu privire la trupa mea de suflet nu faci decat sa ma intarati in van)


Termenii nu sunt chiar atat de tehnici - una e vocea aia naturala - plamanu' cum se spune - shi alta e vocea aia fortzata...Mmm, de fapt nu fortzata, ci acea voce care nu vine de la plaman .

Da de unde vine dle? Hai ca m-ai bagat in ceata... Adevarul in Dickinson vs. Halford este ca cel din urma suna beton live pe cand Bruce da gherle cu caruta. Vocea talentata si cultivata e buna pentru toate urechile. Si tin sa va atrag atentia ca ati facut din nou o comparatie care nu-si are locul (din punctul meu de vedere) si care probabil ca o sa nasca controverse. Nu uitati sa ma lamuriti de unde vine vocea cealalta...
(V-am vorbit din nou cu dumneavoastra fiindca imi place cum aratati cand sunteti emotionat...:D )
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Ai devenit vag...

Mesajde manelesux » Vin Noi 09, 2001 3:25 pm

Initial trimis de DANA
A nu se confunda talentul cu inspiratzia . Cat despre dirijori ... Hmmm , nu are legatura nici cu un a nici cu alta . DIRIJOR, devine un individ care are un dar de la Doamn Doamne

[b]Ecce hommo! Ai ajuns in fine la concluzia spre care te-am indreptat. Darul de la Doamne Doamne=talent=inspiratie, tot e bine ca ai realizat desi transpir de doua zile pentru asta


Eu nu am incercat sub nici o forma sa compar trupele intre ele . Nu fac treaba asta , pentru ca in primul rand toata povestea se reduce la gusturi . Shi daca cineva , pana la urma (nu ca ar face-o cineva in perzenta discutzie) renuntand la orice argument spune cqa "e cea mai tare pt ca imi place mie , e trupa mea de suflet", atunci e clar ca orice discutzie devine inutila , indiferent cate argumente ai avea - mai mult sau mai putzi indreptatzite . So, io nu fac d'astea .

Manelos, ia aminte la ce spune/scrie omul asta, ar fi cazul ca si tu sa iti revezi pareri mai vechi. Vladonne bate palma, mare dreptate ai. (subliniez ca eu sunt un fan total si orice argumente mi-ai aduce cu privire la trupa mea de suflet nu faci decat sa ma intarati in van)




Termenii nu sunt chiar atat de tehnici - una e vocea aia naturala - plamanu' cum se spune - shi alta e vocea aia fortzata...Mmm, de fapt nu fortzata, ci acea voce care nu vine de la plaman .

Da de unde vine dle? Hai ca m-ai bagat in ceata... Adevarul in Dickinson vs. Halford este ca cel din urma suna beton live pe cand Bruce da gherle cu caruta. Vocea talentata si cultivata e buna pentru toate urechile. Si tin sa va atrag atentia ca ati facut din nou o comparatie care nu-si are locul (din punctul meu de vedere) si care probabil ca o sa nasca controverse. Nu uitati sa ma lamuriti de unde vine vocea cealalta...
(V-am vorbit din nou cu dumneavoastra fiindca imi place cum aratati cand sunteti emotionat...:D )
[/B]


La ce sa iau aminte,danutzo? Cand m-ai auzit pe mine zicand:x e buna pentru ca e trupa mea de suflet?Niciodata.
Cand te-am auzit pe tine zicand:deth e cea mai buna pentru ca e trupa mea de suflet? De 100 de ori.Deci sa presupun ca vorbeai cu your self?

Cu halfdick are dreptate vladonne.Ce iese din halford e voce transpirata, muncita, corecta, dar mult mai putzin flexibila decat a lui dick....dick o are din nascare, din fiziologia lui, e plaman de calitate, in timp ce la half e un grumaz care a fost supus la munci.
Iar rateuri live au shi unul shi altul...e posibil ca halford sa aiba o voce mai strong, ca shi decibeli,shi asta sa il faca sa sune bine live.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde gaga » Vin Noi 09, 2001 3:36 pm

Manelos, privesti dar nu citesti... vladonne zicea ca nu se contrazice cu fanii totali ca n-are rost si ca pana la urma e chestie de gusturi, ambele chestii pe care noi ne-am contrazis. Reia tata thread-urile mai vechi daca te lasa memoria. Eu tin minte ce-am zis, cat despre rob vs. bruce.... o las balta, oricum nu conteaza...
Asa ca doc, nu mai presupune ca vorbeam eu si cu mine... vorbeam cu vladonne si am remarcat in topicul lui o mai veche disputa de-a noastra, de-aia ti-am atras atentia. Cand o sa incepi sa intelegi ce citesti?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde manelesux » Vin Noi 09, 2001 3:50 pm

Initial trimis de DANA
Manelos, privesti dar nu citesti... vladonne zicea ca nu se contrazice cu fanii totali ca n-are rost si ca pana la urma e chestie de gusturi, ambele chestii pe care noi ne-am contrazis. Reia tata thread-urile mai vechi daca te lasa memoria. Eu tin minte ce-am zis, cat despre rob vs. bruce.... o las balta, oricum nu conteaza...
Asa ca doc, nu mai presupune ca vorbeam eu si cu mine... vorbeam cu vladonne si am remarcat in topicul lui o mai veche disputa de-a noastra, de-aia ti-am atras atentia. Cand o sa incepi sa intelegi ce citesti?


Danutzo,asta e,vladonne e om la casa lui, cu copii, nu are inima sa-i spuna unui copil ca pokemon e o prostie,mai ales cand copilu e fericit...io sunt mai acru la suflet, shi imi bat copiii peste palma.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde gaga » Vin Noi 09, 2001 4:26 pm

Initial trimis de manelesux


Danutzo,asta e,vladonne e om la casa lui, cu copii, nu are inima sa-i spuna unui copil ca pokemon e o prostie,mai ales cand copilu e fericit...io sunt mai acru la suflet, shi imi bat copiii peste palma.


Da mah, bate-ti copiii cat vrei, io nu mai sunt demult pe-acolo, poate vrei sa intinzi palma? Asa ca pauarrengeru' lu' mama las-o balta ca suntem offtopic, poti sa injuri pe private cat vrei.... I'll be there for you (o perioada).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron