Dostoievski

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Dostoievski

Mesajde Love2Fly » Joi Dec 19, 2002 8:14 pm

De curand am terminat "Crima si pedeapsa" si "Fratzii Caramazov" si am ramas profund impresionat de stilul realist al lui Dostoievski...am deschis acest forum pt ca banuiesc ca printre voi mai exista cititoti ai acestui autor...
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Re: Dostoievski

Mesajde stefan » Vin Dec 20, 2002 1:17 am

Initial trimis de Love2Fly
De curand am terminat "Crima si pedeapsa" si "Fratzii Caramazov" si am ramas profund impresionat de stilul realist al lui Dostoievski...am deschis acest forum pt ca banuiesc ca printre voi mai exista cititoti ai acestui autor...


Pentru a cita o clasica in viata:

"ideea la un thread e sa il deschizi si sa-ti spui tu primul opinia. astfel dai subiect de dezbatere."

Cam asta ar fi ideea - da-ti tu primul cu parerea.

De Dostoievski am tot pomenit, dar nu intr-un cadru organizat :). Si poate-i mai interesant asa, acuma nu stiu...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Rolo Tomasi » Vin Dec 20, 2002 1:21 am

Dostoievski-i autorul meu preferat. Dintre toate cel mai mult mi-a placut Demonii. Dupa aceea ar veni Fratii Karamazov, Crima si pedeapsa etc...

Recomand Demonii oricui n-a citit-o pina acum. Ii super.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde dinu » Vin Dec 20, 2002 2:04 am

Eu tre sa spun ca nu m-a incalzit in nici un fel D. si Karamazovii mi s-a parut dintre toate de-a dreptul stupida. Niste caricaturi de personaje mult prea "realiste" ca sa poata fi reale, o exprimare pedant-labartata refuzata de idee si pagini intregi scremute, in care transpira mirositor lipsa de inspiratie pe de o parte si nevoia de a umple hartia pe de alta. De fapt D. e o ciudata impletire de estetica realista cu drama romantic-inadvertenta. Un batran omorat fara motiv de baiatu' in casa suferind de o boala incurabila, crima de care e acuzat fiu-su care vrea sa-l omoare in exact aceeasi seara da' se razgandeste in ultimu' moment nu inainte sa faca imposibilul ca sa poata fi incriminat... drama omului superior pervertit de societate si vanat de nenoroc... personaje atat de realiste de zici ca-s din Eminescu - batranul ascet, demonicu' valet - ce sa mai zic, realism curat !!! everiday life. Merita ceva credit pentru analiza psihologica fina, insa per total "opera" lui e cusuta cu acelasi tip de ata ca a lui Balzac... numa' ca asta din urma, daca tot a creat kilometri de maculatura, macar a ajuns bogat. Dostoievski a murit sarac si supraapreciat. Calinescu al nostru vai steaua lui, e mai de valoare decat ast Piedone al realismului.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Dec 20, 2002 1:31 pm

dinule,

preconditzii:
a) ai citit altceva in afara de FK? (ca sa vb despre dostoievski ca autor shi nu despre o carte citita de tine)
b) ai citit alta literatura in afara de cea a sec XX/sf? ai idee despre societate/moravuri/valori in diferite contexte geografice/temporale ? (ca sa potzi vb despre realismul sau)

acest individ in "criza de inspiratzie" cre' ca e primu' in istoria literaturii care are un cuvant de spus in psihologia personagiilor, e primul autor care a fost in stare sa perceapa omul shi psihologic nu numai ca o marioneta intr-o tragicomedie mai mult sau mai putzin plicticoasa. e primul care a reushit sa zugraveasca o conshtiintza vinovata. e primul care analizeaza motivatzii, dileme intr-adevar existentziale (nu balantze ridicole de tip iubita vs bani/prietenu' cel mai bun/patrie). dimensiunea psihologica a secolului XX este o copie, un palid ricosheu al creatziei sale.

in afara dorintzei de epatare shi de provocare de scandal, doar un mare grad de incultura shi de nihilism poate face pe cineva sa spuna ce ai spus tu.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Hera » Vin Dec 20, 2002 1:47 pm

As zice si eu ceva,da' ma cearta domnu aphex :(

later edit: editez,ca-s prea offtopic. Mi-a placut si "Amintiri din casa mortii" si ma surprinde ca mi-a placut , pt ca mie nu imi plac cartile care nu sunt deloc sensibile si nu-mi trezesc pititcii mei pe creier, totusi asta mi-a placut.Poate pt ca prea descrie realist anii pe care i-a petrecut cat a fost condamnat la munca silnica si cauzele, sistemul...
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde aphextwinz » Vin Dec 20, 2002 2:11 pm

fato, fii sloboda la gura/deshte

zi-le de la tine shi nu de la mircea ciobanu shi nu te cert :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Dec 20, 2002 3:28 pm

Initial trimis de Hera
As zice si eu ceva,da' ma cearta domnu aphex :(

later edit: editez,ca-s prea offtopic. Mi-a placut si "Amintiri din casa mortii" si ma surprinde ca mi-a placut , pt ca mie nu imi plac cartile care nu sunt deloc sensibile si nu-mi trezesc pititcii mei pe creier, totusi asta mi-a placut.Poate pt ca prea descrie realist anii pe care i-a petrecut cat a fost condamnat la munca silnica si cauzele, sistemul...


amintiri din casa mortii e plictisitoare. ca si toate posturile matale patetice cu "ash zice si io ceva", "sunt departe de a le recunoashte"....

vanezi o pozitie in gashca mamutzilor si te bagi in seama sperand sa ieshi din lutzenie cu pupici ("mie imi place avatarul lui onk") in zone moi? satz zic (acu ca tot ai dat edit si ai transformat post "gen mirc" in ceva literar), ai mari sanse cu PM si YM si ce mai ai tu pe acolo, acu' daca nu mai e sopra admin nu mai poa satz verifice PM-urile. desigur pana acum unii mamutzi au gasit mesajele .... patetice (parca asta a fo cuvantul anonim)

si da, sunt mod pe literatura si daca o sa imi consider postul offtopic o sa il sterg daca vrea muschii mei, da stiu tot ce se intampla, da, m-am plictisit de putinele secunde in care intru pe net irosite de posturile tale.

io citesc numai unde posteaza mamutzii mei cu search si totimpu te bagi in zeama si pe cm si pe literatura, puii mei, ti-a zis si onk, nu vezi ca eshti pe ignore? pt chaturi de intrat in gratzia mamutzilor baga PM, YM, whatever.

pacat ca ai dat later edit, daca era numa offtopicu' chiar nu ma sesizam, da sa descrii amintiri... o carte insensibila care descrie anii in care gigel a fo la munca fizica... puii mei, mai bine copiai dintr-o carte pe care n-a citit-o afex sau dadeai pe google si copy/paste daca la asa un comentariu te-a dus capu'

p.s. nu te obosi cu mine, eshti case closed
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Vin Dec 20, 2002 3:33 pm

sau frustrarile danei .... lasa mah copchilu'n pace :D

daca nu tzi-a placut tzie, ce? modu' lu' peshte ...

mie mi-a placut huxley :b
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Dec 20, 2002 3:42 pm

butonare, tu ce te bagi ca laleaua-n branza?
ca deja e traditie veche intre mamutzi "hai s-o lom in baza pe hera" si acu daca onk si-a luat liber, ochila e pa, sod creca-i suparat, kik... unde o fi kik? a, da, acasa da e netu scump, vrei sa las subiectu' de mishto sa creada ca a devenit simpatizat numa ca mamutu' de tine o baga in seama? forget about it

shi las mah copchilu' pedofililor, don't worry and enjoy the party :)

cu huxley esti offtopic, vrei avertisment? sau direct :sperm: (ca tot ai devenit slobod la gura, ca sa fac conexiuni asha...
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Vin Dec 20, 2002 3:49 pm

ma doare in lalea de branza ta, nu ma lua tu pe mine cu traditzii vechi ca n-am facut craciunu' impreuna

:sperm: n-ai tu. poate in diverse orificii slobode in momente de neatentzie. eh, acum invatza sa shi ejaculezi :lol:
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Dec 20, 2002 4:01 pm

bineintzeles ca nu am facut craciunu' impreuna, de aia esti tu acum pe net si nu carnatzi shi toba :@)
deasemenea traditiile tale vechi poti sa ti le insiri pe lalea ca d'alea noi n-am auzit...

:sperm: am aici pe ecran si virtual ti-am urat cele de mai sus, cu christmas spirit-ul in sange, deh. in realitate nu ash indrazni sa te fac m*ist fiindca stiu sigur ca eshti. pe bune ca nu am vrut sa te dau in vileag ca eshti gagica sa spulber toate sperantele lutzelor forumiste da' mi-ai fortat mana :j
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Dec 20, 2002 4:14 pm

Buna ziua !

Eu nu doresc in a ma baga in seama cu mamutzii...caci nu prea e nevoie. Doresc doar un sfat prietenesc din partea voastra ,ca va vad oameni cu carte ....desi nu prea s-ar zice.

Eu nu l-am citit pe celebrul Dostoievski....dar am auzit de el . Si am cautat in biblioteca sa vad ce am de el. Si am gasit..Amintiri din casa mortzilor .

Ce zicetzi ? Se merita a fi citita de catre mine ? ....ca si asa mare lucru nu fac pana in Revelion....in afara de mancare ,bautura si administrare. :p

Chiar e asa plictisitoare....cum cineva amintea pe aici ?

aphe...zi-mi tu...caci in tine am incredere ! Ma apuc diseara de ea sau nu ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Hera » Vin Dec 20, 2002 4:18 pm

Ce spui tu,Dana? Tu nu vezi ca nu ai nici o baza si dovada ? Ce pm? ce mamutzi? Ce legatura am eu cu secundele tale pe net? ce pm-uri patetice,daca eu nu trimit pm? care tot timpul pe cm? ce ma intereseaza pe mine ignore-ul nu-shtu-cui?

Tu ai vrea sa nu mai postez pe literatura fiindca nu sunt un bun critic? Daca adaugi asta la regulament si o aplici tuturor, nu voi mai posta pe literatura. pana atunci, intr-adevar,case closed.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde aphextwinz » Vin Dec 20, 2002 4:19 pm

oi fi io un porc (deh, sunt barbat ;b), iar toba n-ajung in nici-un caz (poate trefla), carnat oi fi, carnatzi? neah, personalitatea multipla nu-i de mine

io itzi urez sa itzi condimenteze bine christmas spiritu' sangele, ca o sa-mi fie tare sete dupa sarbatori
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Dec 20, 2002 4:25 pm

"dovezi" zise leana ceaushescu, si cazu secerata de rafala

moshu, citeshte-o, e nitzel plictisitoare da' merita citita

afex deci: eshti un animal nedefinit (nu trefla, timpan-toba, cartoforule), timpan de porc purtator de carnat care joaca bridge... ce nume sa-i dam? afexporcushorugigicontra, vb cu adminu satz faca icon cu fatza asta :o

daca tii mortish sa gusti din sangele meu te anuntz in maxim o luna, promit satz pastrez

acu io pa pa, ne vedem luni
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Vin Dec 20, 2002 4:31 pm

scuze moshule, nici nu te observasem :p
parerea mea e ca ar trebui sa incepi cu crima shi pedeapsa sau karamazovii dar daca n-ai altceva la indemana ...

danielo, starpitura mica ce-mi eshti, nu crez ca smochina aia a ta mai poate supura ceva, dar daca speri tu ... :)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde vali » Vin Dec 20, 2002 4:41 pm

aici e forumu de literatura ...sau am gresit adresa?

:no: :no: :no:
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde dinu » Vin Dec 20, 2002 7:48 pm

Initial trimis de aphextwinz
dinule,

preconditzii:
a) ai citit altceva in afara de FK? (ca sa vb despre dostoievski ca autor shi nu despre o carte citita de tine)
b) ai citit alta literatura in afara de cea a sec XX/sf? ai idee despre societate/moravuri/valori in diferite contexte geografice/temporale ? (ca sa potzi vb despre realismul sau)

acest individ in "criza de inspiratzie" cre' ca e primu' in istoria literaturii care are un cuvant de spus in psihologia personagiilor, e primul autor care a fost in stare sa perceapa omul shi psihologic nu numai ca o marioneta intr-o tragicomedie mai mult sau mai putzin plicticoasa. e primul care a reushit sa zugraveasca o conshtiintza vinovata. e primul care analizeaza motivatzii, dileme intr-adevar existentziale (nu balantze ridicole de tip iubita vs bani/prietenu' cel mai bun/patrie). dimensiunea psihologica a secolului XX este o copie, un palid ricosheu al creatziei sale.

in afara dorintzei de epatare shi de provocare de scandal, doar un mare grad de incultura shi de nihilism poate face pe cineva sa spuna ce ai spus tu.


Am citit eu destule cat sa imi permit o opinie, la urma urmei nu m-ai vazut postand pe fotbale internationale sau pe rocareli proaspete, nu ? Las-o mai moale cu "a fost prmu care"... a fost ca multi altii un botz de huma impins in frunte de o epoca nevoielnica de mascota si de un public prea snob ca sa-i treaca prin cap sa si priceapa ce citeste. Si daca prin absurd "e primu' in istoria literaturii care are un cuvant de spus in psihologia personagiilor, e primul autor care a fost in stare sa perceapa omul shi psihologic nu numai ca o marioneta intr-o tragicomedie mai mult sau mai putzin plicticoasa. e primul care a reushit sa zugraveasca o conshtiintza vinovata. e primul care analizeaza motivatzii, dileme intr-adevar existentziale (nu balantze ridicole de tip iubita vs bani/prietenu' cel mai bun/patrie). dimensiunea psihologica a secolului XX este o copie, un palid ricosheu al creatziei sale", tzin sa va reamintesc nea Aphexe ca domnul despre care discutam a scris literatura si nu tratate de psihologie. Cat despre gardul de incultura si nihilism... mi se pare mie sau d-voastra confunda cultura cu snobismul si nihilismul cu gandirea ?

Edit: "dileme intr-adevar existentziale"... eu... raman ce-am fost, romantic !?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Moshule....

Mesajde Love2Fly » Sâm Dec 21, 2002 2:46 am

Iti recomand "Crima si Pedeapsa"...poate este unul din cel mai dur si mai realist roman al lu' Dostoievski....eu m-am identificat putzin cu eroul principal...si nu stiu cum dreaq...atmosfera orasului descris de autor este asemanatoare cu atmosfera Bucurestiului VARA.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde dinu » Sâm Dec 21, 2002 5:05 am

Ce sa zic, unii chiar mi-au zis ca aduc nitzel a Raskolnikov, da' asta nu ma face sa apreciez mai mult lucrarea. ... un baietzash nevolnic si nemancat care devine criminal feroce, marturiseste unei curve si - mai sa fie - tocmai atunci asculta la usa un admirator infocat si santajist al mai sus amintitei, care in urma refuzului categoric al acesteia si in lipsa acuta de maruntis, hotaraste sa se sinucida. Dupa care micul nostru criminal de duminica zdruncinat de remuscari marturiseste de buna voie si e trimis spre conservare in Siberia. Cat realism, dom'le ! Adica, e interesanta ideea cu oamenii extraordinari cu drepturi extraordinare, da' tot iz de usturoi are.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Sâm Dec 21, 2002 10:22 am

Nu stiu de ce unii trebuie sa arunce cu noroi in stinga si in dreapta si sa-i considere pe toti naspa. Ii asta o moda mai noua sau ce? Defaimind pe cineva parem noi mai destepti?

In primul rind as dori ca daca cineva arunca cu noroi intr-un scriitor ca Dostoievski sa aiba macar bunul simt de a o face cu argumente. Cred ca ar trebui sa facem un top cu sriitorii considerati naspa pina acum pe forumul de literatura. Ar fi de-a dreptul amuzant. Ceva de genul: Pina acum, din cite se observa ,pe forumul de literatura, urmatoarele persoane sunt considerate de catre noi naspa: Dostoievski , U. Eco, Nichita Stanescu, etc.

Doua mici observatii:1. Dupa domnul Dinu Fratii Karamazov este drama unui om superior pervertit de societate si vinat de nenoroc. Inseamna ca nu l-ai inteles deloc.
2. Personaje mult prea realiste ca sa fie adevarate. Acuzi cumva personajele lui Dostoievski de a fi neverosimile?

Pt. Oribilul Mosh : sa incepi Dostoievski cu Amintiri din casa mortilor nu-i prea indicat. Nu-i o carte reprezentativa. Dupa cum au mai zis si altii Crima si pedeapsa ii cartea cea mai indicata. Eu as mai adauga ca Fratii Karamazov ar fi la fel de buna. Multe romane de-a lui Dostoievski au un inceput care te-ar putea (asta daca nu-l cunosti) face sa-ti pierzi rabdarea. Crima si pedeapsa ii buna ca intra direct in actiune. Din primele pagini poti sa-ti dai seama cine-i Dostoievski asta. Si eu cu asta am inceput. In schimb Fratii Karamazov nu am lasat-o din mina pina nu am terminat-o. Vreo trei zile n-am mai facut nimic decit sa citesc. Pe bune.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Dec 21, 2002 10:52 am

Ok. Am inteles . Va multumesc pentru sfaturi.

In dimineatza asta m-am enervat rau de tot. Am scotocit prin sutele de cartzi pe care le am in biblioteca...si nu am gasit nici Crima si pedeapsa , nici Fratii Karamazov .
Tot ce am este "Zapiski uz mertbogo doma" (pacat ca nu am caractere rusesti).....adica Amintiri din casa mortzilor.
Nu inteleg cum nimeni nu s-a ocupat sa-l cumpere pe Dostoievski. Am "discogravie' completa Dumas , Sienkewicz , Hugo , Balzac..si altzi maestrii mai mari si mai mici..si tocmai Dostoevski lipseste. Cred ca parintzilor mei nu le-a placut romanul rus....caci nici Tolstoi nu figureaza. :(
Si tocmai de aceea..eu, Oribilul Mosh..m-am decis sa indrept greselile trecutului...si am sa ma duc sa imi cumpar Crima si pedeapsa.
Pe unde ar fi indicat sa o caut ? In librarie sau pe la aia cu cartzi de la Universitate ? Si cate volume sunt ? Si cam cat o costa ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Sâm Dec 21, 2002 11:32 pm

Initial trimis de Golem
Nu stiu de ce unii trebuie sa arunce cu noroi ...


Golem, te rog frumos nu ma baga cu acel "unii" in aceeasi oala cu dinu, care are reputatia de cretinul forumului de aparat (afex, la stadiul asta cred ca-i o explicatie mai buna decat teribilismul alea alea, a facut praf atatea thread-uri incat i-a intrat in sange) ;f. Eu nu cred ca am fost elucubrant. BTW, un sfat prietenesc: Contul personal -> Modifica lista utilizatorilor ignorati. Crede-ma, e mai bine asa. Saves you a lot of hassle.

Afex, mi-a placut prezentarea lui Dostoievski, intr-adevar, e destul de departe de Balzac, daca dinu nu face diferenta e problema lui. Omul a creat o intreaga scoala de gandire, o generatie ruseasca din care fac parte Berdiaev, Vladimir Soloviov, Lev Sestov, plus toti autorii moderni pe care i-a influentat. Spunea cineva ca in secolul XIX Nietzsche, Kierkegaard si Dostoievski scriau fara sa stie unul de altul. La batranete, Nietzsche ar fi citit "Fratii Karamazov" si ar fi inceput sa planga... Ma rog, so I've heard :rolleyes:.

OTOH, totdeauna mi-a placut la Dostoievski faptul ca a reusit, fiind epileptic, sarac, ingropat in datorii, sa-si pastreze simtul umorului. Pe langa tragediile din cartile lui, el gaseste timp sa faca misto de miscarea de emancipare a femeilor (cand capitanul ala betiv din "Demonii", Lebeziatnikov, de nu ma-nsel, citeste poezia cu "Salut, intitutoare"), sau de rivalul sau, Turgheniev. Some guy.

E adevarat ca a murit fiind considerat un erou, dar asta nu pentru ca oamenii ar fi inteles scrierile lui, mai degraba pentru ca ii admirau devotiunea fata de tzar si Rusia.

A, si in prefata la "Cesar Birotteau" zicea ca, spre deosebire de eroul sau, Balzac nu a trait sa scape complet de datorii, deci ma-ndoiesc ca a murit bogat. Dar what's reality got to do with it?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Sâm Dec 21, 2002 11:39 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh

Si tocmai de aceea..eu, Oribilul Mosh..m-am decis sa indrept greselile trecutului...si am sa ma duc sa imi cumpar Crima si pedeapsa.
Pe unde ar fi indicat sa o caut ? In librarie sau pe la aia cu cartzi de la Universitate ? Si cate volume sunt ? Si cam cat o costa ?


Pai cred ca o gasesti in colectia RAO, dintre cartile lui Dostoievski pe care le-am citit, e cam cea mai subtire, n-ar trebui sa aiba mai mult de un volum. N-ar trebui sa fie greu de gasit. What's it to you? Just get it.

A, am si eu in ruseste "Amintiri...", dar parca e "Vospominania z mertvogo doma" or something... Nevermind.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Rolo Tomasi » Dum Dec 22, 2002 1:43 am

[quote]Initial trimis de stefanp
[B]

Golem, te rog frumos nu ma baga cu acel "unii" in aceeasi oala cu dinu, care are reputatia de cretinul forumului de aparat (afex, la stadiul asta cred ca-i o explicatie mai buna decat teribilismul alea alea, a facut praf atatea thread-uri incat i-a intrat in sange) ;f. Eu nu cred ca am fost elucubrant. BTW, un sfat prietenesc: Contul personal -> Modifica lista utilizatorilor ignorati. Crede-ma, e mai bine asa. Saves you a lot of hassle.

Scuze. Nu vreau de fapt sa bag pe nimeni in oala cu nimeni. Fiecare cu oala lui.:D (oricum cind am zis unii nu m-am gindit la tine)
Ma enerveaza insa atitudinea asta de critica pe unul si pe altul fara nici un argument pertinent ci doar cu etichetari de genul: miroase a usturoi. Eu asteptam mai mult de la forumul asta.

Nimeni nu-i obligat sa-i placa un anume autor (Dostoievski ex.) Asta nu-i un lucru de condamnat. De condamnat ar fi ideea ca daca mie de ex. nu-mi place ceva automat acel ceva ii = cu 0.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Dum Dec 22, 2002 2:58 am

Initial trimis de Golem

Eu asteptam mai mult de la forumul asta.


LOL, si eu... asta e. Oricum, ti-am explicat, nu e trend or something, sunt oameni si oameni, unii au ceva de zis, altii au citit FHM, numarul ala cu "ce misto e sa faci sex dupa o luna de abstinenta", doar ca la ei au trecut ani la rand, acum iar au labAlerta si cum nu se apuca sa bata politisti cum recomandau aia, se pun sa posteze pe forum. No big deal. Tre sa intelegi ca e freedom pe-aici, posteaza cine vrea, plus ca mozii (moz-persons, sorry) nu-s momentan pe faza, asa ca se mai intampla si accidente...

Eu nu ma leg de afirmatii, gen "Dostoievski = shit", ci de modul de argumentare, de care zici si tu. Elucubrant si cam atat.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Dec 23, 2002 12:03 pm

Initial trimis de aphextwinz

danielo, starpitura mica ce-mi eshti, nu crez ca smochina aia a ta mai poate supura ceva, dar daca speri tu ... :)



io-te pt ce ma grabeam io sa intru pe net, breh, daca ai incurcat anatomia cu botanica, ata ete, ghinion de neshansa da' data viitoare sa-i zici din partea mea ca nu tot ce-i fruct e si interzis.

pt. ceilalti vine later edit ca acu am treaba

slabutz afexe, slabutz... poate un shut in fund sa iti dea imbold...

PRIMU' LATER EDIT capshit la viteza... oameni buni, nu'ca de cehov? ca tot bagatzi de scoala rusa si daca dostoievski pe mine m-a huxleyt (adica dezamagit) desi e un clasic, apai cehov mi s-a parut demential (argumente pe threadu' cu carti citite in limita timpului disponibil categoria musca....
sho, btw, nu va mai luatzi oameni buni cu chestii personale, parerile fiecaruia (laptenegrisme) nu pot fi infirmate cu argumente pertinente si, deja vu "frustrarea se intoarce", apropos de "locuintza mea de tzara e la vara" :D

sarbatori fericite
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Lun Dec 23, 2002 3:20 pm

dinu,

nu mi se pare un snobism sa-l conteshti pe Dostoievski printr-o minimalizare de tipu' "iz de usturoi" shi nici o dovada de gandire :rolleyes:.
ca sa scurtez, doar itzi spun ca exista o specie in literatura care se numeshte roman psihologic. shi raman la aceeashi idee, intai trebuie sa intzelegi, dupa aia sa conteshti. inca n-ai facut aceasta dovada
cand tzi-au zis ca semeni cu Raskolnikov nu cumva au vrut a-tzi sugera ca eshti student :p ?

fane,

parca Kierkegaard s-a consumat in prima jumate a secolului, in timp ce ceilaltzi doi in a doua... oricum nu e foarte important
revenind la FMD, cel mai mult mi-au placut Idiotul (a propos de epileptici) shi Demonii. in Demonii mi-au placut subtilitzatzile(unele intzelese abia ulterior din prefetze/postfetze etc) shi maiastra imbinare a planurilor: psihologic, socio-politic (mi s-a parut dementziala organizatzia aceea bazata pe grupuri de cate 5), satiric - atinge tipologii, curente, adversari ideologici etc. ramanand la aspectul satiric mi se pare cel mai gogolian (unde eshti tu, Hera, sa citeshti asta :p) roman al lui Dostoievski.
se intzelege mult altfel (mai bine, zic io) Dostoiveski dupa ce citeshti Turgheniev, Gogol, Lermontov
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Lun Dec 23, 2002 11:21 pm

Initial trimis de aphextwinz

fane,

parca Kierkegaard s-a consumat in prima jumate a secolului, in timp ce ceilaltzi doi in a doua...


Da, Kierkegaard a murit parca in 1855, la cativa ani (un an?) de la debutul lui FMD, deci pentru el nu e aplicabil, treaba e ca se intalnesc ca tematica si ca nici ailalti doi n-au stiut de el si nici unul de altul, poate doar Nietzsche daca e adevarata "anecdota".


revenind la FMD, cel mai mult mi-au placut Idiotul (a propos de epileptici) shi Demonii...


Astea-s ultimele doua care le-am citit, in afara de ele am citit in liceu "Fratii Karamazov" si "Crima si pedeapsa", cand eram mai prost, gandeam altfel, deci mi-e greu sa fac o comparatie. A, si am frunzarit "Jurnalul" un pic. Mi-ar fi placut sa citesc "Omul din subterana", dar si ideea de a citi Gogol e interesanta, chiar ma apucasem la un moment dat de "Suflete moarte". La Turgheniev ce recomanzi?

Din cate stiu, "Demonii" e inspirata dintr-un incident legat de un grup revolutionar condus de un nene Neceav, in care l-au omorat pe unul de-al lor si i-au judecat. Treaba cu grupuri de catre cinci, cu legatura dintre ei care trebuia pecetluita cu sangele lui Satov s-ar putea sa fie si ecouri din scrierile revolutionare. Btw, scria printr-o postfata (:D) ca Dostoievski a pus mult din el in Satov, omul acela tacut, inchis in sine, dar care iradiaza de bucurie cand nevasta-sa emancipata vine sa nasca la el in casa, alearga prin sat dupa moasa, etc...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron