Am un acvariu de 1,5 metri cu 70/70, sfatuiti-ma

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Am un acvariu de 1,5 metri cu 70/70, sfatuiti-ma

Mesajde eLDi » Mie Noi 14, 2001 1:14 am

Am primit pe degeaba un acvariu de 150/70/70 de la o firma care s-a desfiintat si e cam murdar (verzui) si nu stiu cu ce sa-l spal si mai ales cum sa fac ca are un volum de vreo 700L.
Oricum voi sinte-ti vinovati ca m-am pricopsit cu asa ceva, decind am dat peste pagina lui Guppy m-am corupt si mi-am facut un acvariu de 10L cu citva guppy si 2 neoni tetra. Numai cind ma gindesc citi bani o bag in el, ma apuca groaza.
Am citit topicul cu setup ... dar va rog sa ma lamuriti mai bine in ce priveste perioada de lasare a apei pt. a fi buna de bagat pesti in acvariu si sugestii legate de: cu ce pesti sa populez acvariul; ce plante sunt mai potrivite; daca un coral ar fi bun sau nu s.a.m.d.
In legatura cu incalzirea - o sa ma apuc sa lucrez la un termostat electronic (am ceva cunostinte in domeniu) mai ales ca o sa-mi trebuiasca la bazinul (ca acvariu nu pot sa-i mai spun) pe care-l am acum.
Va multumesc anticipat si astept sugestii cit mai multe.
eLDi
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 14, 2001 12:40 am
Localitate: Bucuresti

Re: Am un acvariu de 1,5 metri cu 70/70, sfatuiti-ma

Mesajde Vizitator » Mie Noi 14, 2001 1:34 am

Se pare ca sunt primu care raspunde!!!
Sa o luam sistematic:

spalarea lui se va face cu apa in principal, si, cred ca la faza asta ma vor ontrataca multi de pe forum , spalal cu axion, exact Axion(nu degeaba se foloseste la spalatul farfuriilor, deci , rezulta cu nu e chiar asa de toxic), apoi il speli bine, sau incearca cu spirt(pt a inlatura eventualele boli) dar trebie spalat foarte bine.


ll umpli jumatate (sau 3 sferuturi) si o lasi la decantat(sa se degaje clorul din ea) cel ptin 3 zile(daca apa din zona pute a clor las-o vreo 5 zile), iar apoi inainte sa bagi pesti, baga un peste pt testare(pare barbaric, dar e cel mai sigur), daca moare se pare ca n-ai clatit destul de bine acvariu sau apa e prea toxica. Daca traieste bagai si pe restul. Pt a umle acvariul cu apa poti sa pui apa de la ghiuveta , da' nu mai mult de 5% din acvariu pe zi sau poti s-o fiebi si s-o lasi la racit si apoi in o pui in acavriu fara griji!
Cam ata momentan.


Oricum, felicitari pt "monstrul" de acvariu ce ai capatat! Apropo daca vrei sa-l intretii ai de munca serios!!!
Vizitator
 

Re: Re: Am un acvariu de 1,5 metri cu 70/70, sfatuiti-ma

Mesajde eLDi » Mie Noi 14, 2001 1:55 am

[quote]Initial trimis de Ioas{Ovi}
[B]Se pare ca sunt primu care raspunde!!!

Multumesc, dar daca bag substrat cum discutau in topicul de setup... am inteles ca trebuie lasata apa mai mult timp.
eLDi
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 14, 2001 12:40 am
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Re: Am un acvariu de 1,5 metri cu 70/70, sfatuiti-ma

Mesajde Vizitator » Mie Noi 14, 2001 2:16 am

Initial trimis de eLDi
Initial trimis de Ioas{Ovi}
[B]Se pare ca sunt primu care raspunde!!!

Multumesc, dar daca bag substrat cum discutau in topicul de setup... am inteles ca trebuie lasata apa mai mult timp.



Depinde de substart, daca vrei doar sa bagi substart decorativ , nici o problema, bagi pietrele torni apa , la fel ca mai sus, daca vrei sa ai un ecosistem facut in toata regula tre sa cam astepti 3-4 saptamani, sau , daca ai de gand sa bagi niste pesti ma rezistenti(exclus scalari si discusi) poti sa faci ca si Guppy, adica ca-ti spuneam si io. Depinde foarte mult de ce vrei sa realizezi,ce pesti ai de gand sa bagi in prima faza in acvariu(primel 2
saptamani), de plante, filtru, lumina, etc...


Incearca si tu sa ne dai cat ma multe informatii si o sa fim cat mai concisi!
Vizitator
 

vreau sa fie cit mai misto

Mesajde eLDi » Mie Noi 14, 2001 2:59 am

Am spus ca sint incepator.
Ca pesti zic pt. inceput (buget de austeritate) guppy, xifo, molly, neoni, sanitari si ce alte specii ar mai merge cu cele mentionate, pe deoparte si spune-mi, te rog, daca stii ceva legat de corali.
eLDi
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 14, 2001 12:40 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Guppy » Mie Noi 14, 2001 5:40 am

In primul rand ... 700 litri? .... Woooooow ! :p

Bine ai venit pe la noi , eLDi , heh , tare ma bucur ca am mai lipit pe cineva la 'clanul' acvaristilor.

Curatatul acvariului fa-l totusi cu apa + albastru de metil sau alte substante dar care sunt safe de pus in acvariu , detergentii nu suna bine deloc,oricat ai curata dup'aia ...

Mai da stiu ca o sa imbatranesti langa el pana-l umpli :D .
Cu asteptatul , nu cred ca-i chiar asa de important,mai ales la marimea aia , si fiind pesti putini ... oricum , cele 3-4 zile pt eliminarea clorului sunt necesare ; ai putea incerca sa bagi si Aquasafe .

Succes, si tine-ne la curent ;)
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mie Noi 14, 2001 8:17 am

mama mama, daca as avea asa ceva cu scalari....
oricum, ce sa-ti mai spun si eu, ai grija unde-l pui, undeva langa perete, altfel poti avea necazuri, te trezesti cu el la vecinu de jos
sa spui ce pesti vrei sa tii, depinde de temperatura medie din camera, la volumul asta nu cred ca ai pretentia unui incalzitor, te-ar usca la factura de en. electrica
apoi e f. greu sa faci curat la asa acvariu, deci trebuie specii mai nepretentioase la schimbul de apa, depinde de tine ce mijloace si timp ai , corali nu e bine sa pui, durifica apa
inca ceva, ce grosime are geamul, poti sa masori?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Mircea » Mie Noi 14, 2001 8:43 am

Foarte interesant topic. Cred ca nimeni dintre noi nu are experienta cu un acvariu asa mare. Intai lamureste-ne si pe noi: il ai in casa? il poti muta? ai pe ce sa-l pui? Presupun ca acum tancul este gol. Rezista dusumeaua la inca 700 kg? (nu subestima aceasta problema, eventual cere sfatul unui constructor). Daca toate astea sunt rezolvate, OK.

Pentru umplerea/golirea/curatarea tancului sper ca nu vrei sa folosesti galeti sau bidoane. Ai nevoie de un furtun care sa ajunga pana la o chiuveta (unul gros). Cel mai bun pt. asa ceva este un dispozitiv pe care il foloseste toata lumea pe dincolo denumit Python. Este un furtun care are la un capat un sorb (se baga in acvariu) iar la celalalt un dispozitiv care se fixeaza la robinet. Pe baza presiunii dinamice a apei poate si sa traga apa din acvariu, sau evident, sa il umple. Problema ta va fi declorinarea apei. Iti sugerez niste pastile de declorinare (se gasesc multe feluri) pe care sa le pui cumva in calea apei cu care umpli tancul; ele se vor dizolva in cateva minute probabil, si atunci trebuie sa mai pui. Dispozitivul Pyton are cred asa ceva. Eu iti recomand sa arunci un ochi pe la raftul cu scule pentru ponds (balti) de la petshopuri (la Profipet exista asa ceva) fiindca poti sa zici ca 700 litri sunt un mic lac. Exista pompe de apa de mare capacitate si alte chestii. Tine-ne la curent ce faci cu "monstrul".
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde Catalin B » Mie Noi 14, 2001 9:20 am

Initial trimis de Mircea
declorinarea apei. Iti sugerez niste pastile de declorinare (se gasesc multe feluri) pe care sa le pui cumva in calea apei cu care umpli tancul; ele se vor dizolva in cateva minute probabil, si atunci trebuie sa mai pui. cevacapacitate si alte chestii. Tine-ne la curent ce faci cu "monstrul".

mai e problema cu aducerea la temperatura a apei de la robinet, care are max17grd,iarna ajunge si la 7-8grd
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde duduloi » Mie Noi 14, 2001 9:24 am

Va fi dura trecerea de la "acvariul" de 10 litri la cel de 700 :-)

Gandeste-te f.bine inainte de a incepe aventura de a intretine un astfel de acvariu, e posibil sa ajungi la concluzia ca e mai simplu sa il "dezasamblezi" si sa iti faci un acvariu "normal" de 200-300 litri. Asta mai ales daca stai la bloc, nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca ai norocul de un cutremur...

Daca stai la bloc, afla daca locul unde pui acvariul suporta 900kg. 900 nu 700 pt ca in acel "lac" incape o gramada de nisip, sau ce preferi ca substrat.

Mai gandeste-te si apoi revino ...
succes
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mircea » Mie Noi 14, 2001 10:17 am

Initial trimis de Catalin B

mai e problema cu aducerea la temperatura a apei de la robinet, care are max17grd,iarna ajunge si la 7-8grd


Corect! In nici un caz sa nu bagi apa foarte rece in acvariu; pe aici pe la mine are circa 7C, se aburesc geamurile si e foarte greu de incalzit. Mai bine il umpli cu apa calda si pe urma folosesti ceva chimic pt. curatare. Daca ai centrala termica de apartament e cel mai bine.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde Guppy » Mie Noi 14, 2001 10:22 am

Initial trimis de Mircea

Mai bine il umpli cu apa calda si pe urma folosesti ceva chimic pt. curatare. Daca ai centrala termica de apartament e cel mai bine.


Centrala pe gaze da , dar altfel NU : apa calda 'de la ei' e nociva pt pesti !!! stiu ca baga ceva in ea ... :eek:
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mie Noi 14, 2001 11:00 am

Initial trimis de Guppy


Centrala pe gaze da , dar altfel NU : apa calda 'de la ei' e nociva pt pesti !!! stiu ca baga ceva in ea ... :eek:

are dreptate guppy , e conditionata cu hidrazina si fosfat, chiar si NH3 pt. pH, otrava curata!!
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Adi[CG] » Mie Noi 14, 2001 1:35 pm

Neaparat sa ne tii la curent cu acvariul. Daca vrei ne intalnim sa fac niste poze cu un aparat foto digital sa le punem pe net, si peste cateva luni sa facem o comparatie. Va fi cool ...
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde Catalin B » Mie Noi 14, 2001 3:19 pm

IDEE
poti separa "lacul" in 2 sau 3 prin geam(uri) , astfel poti tine mai multe specii care nu se inteleg impreuna(un fel de tanc), eventual maternitate
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde RoDiscus » Mie Noi 14, 2001 8:01 pm

io am unu de 210 l si mi-a fost extraorinar (mai mult ordinar decat extra) sa il mut ...nu mai zic ca a trebuit sa il spal...calvar...nu incape in cada...a fost nasol !

sunt super curios sa aflu raspunsul la intrebarea legata de rezistentza dusumelei...nu mai zic a dulapului sau a mesei pe care il tzii...e cool sa ai 700 delitri de apa cu pesti si plante...da' nu vreau sa ma gandesc la detalii! ;)


bafta si... respect!
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Imi pare bine ca am stirnit interesul

Mesajde eLDi » Mie Noi 14, 2001 10:44 pm

Domnilor va multumesc pt. sfaturile de mai sus, dar cred ca ar trebuii detaliate niste probleme.
1. Stau la bloc, la parter, locul de amplasare este in coltul sufrageriei, spre nord (cum am citit ca este mai bine sa fie amplasat) fara lumina directa.
2. Problema cu umplutul nu e grea, mai bine zis cu golitul e mai problematic, ca nu o sa am cadere si ar trebuii o pompa (cred ca cele folosite la masinile de spalat ar fi buna).
3. Suportul este facut din teava patrata de 20 mm cu 2 rinduri de picioare pe mijloc.
4. Cu incalzirea ma gindesc sa bag incalzitoare in substrat - dar nu am vazut pe nicaieri metoda asta - daca aveti vreo idee?
5. Mai dati-mi sfaturi legate de tipuri de pesti mai exotici (ca sa zic asa) care se impaca bine cu speciile comune.
6. Si orice solutii hardware pt. filtrare mai bune si ieftine stiti.
eLDi
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 14, 2001 12:40 am
Localitate: Bucuresti

Re: Imi pare bine ca am stirnit interesul

Mesajde Catalin B » Joi Noi 15, 2001 8:25 am

Initial trimis de eLDi
Domnilor va multumesc pt. sfaturile de mai sus, dar cred ca ar trebuii detaliate niste probleme.
1. Stau la bloc, la parter, locul de amplasare este in coltul sufrageriei, spre nord (cum am citit ca este mai bine sa fie amplasat) fara lumina directa.
2. Problema cu umplutul nu e grea, mai bine zis cu golitul e mai problematic, ca nu o sa am cadere si ar trebuii o pompa (cred ca cele folosite la masinile de spalat ar fi buna).
3. Suportul este facut din teava patrata de 20 mm cu 2 rinduri de picioare pe mijloc.
4. Cu incalzirea ma gindesc sa bag incalzitoare in substrat - dar nu am vazut pe nicaieri metoda asta - daca aveti vreo idee?
5. Mai dati-mi sfaturi legate de tipuri de pesti mai exotici (ca sa zic asa) care se impaca bine cu speciile comune.
6. Si orice solutii hardware pt. filtrare mai bune si ieftine stiti.

pareri:
1. cel mai bine e spre est, dar maerge si spre nord(iti trebuie cred 3 -4 tuburi de 40W)
3. nu stiu cat de rezistent e suportul tau, eu l-as pune pe jos sau pe un bloc masiv de lemn, acvariul gol cantareste vreo 100 kg,plus substratul ajung cu totul la aproape 900kg
4. sa nu bagi rezistente in substrat, se supraincalzesc si se ard rapid,oricum nu ai avea nici un avantaj, dimpotriva se pierde caldura
6. cred ca filtrele de debit maxim de la HAGEN sunt potrivite, sau iti poti face tu cu acea pompa de la m. de spalat un filtru extern
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Adi[CG] » Joi Noi 15, 2001 10:40 am

Ca la orice proiect serios, recomand redundanta ;)
2 filtre si 2 incalzitoare termostatate (care se vor "ajuta" unul pe altul si care vor servi si ca failure support). In plus, s-ar putea ca 2 Aquael4 sa coste mai putin decat un Hagen monstruos ...
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde RoDiscus » Joi Noi 15, 2001 8:36 pm

pentru filtrare iti poti face din ceva sticla si silicon un mic acvariu in care sa pui vata (speciala de filtru), buret si alte componente demne de un filtru serios..iti mai trebuie o pompa de apa care sa iti treaca apa din acvariu prin filtrul care este separat de acvariul "mare"! (o astfel de pompa costa in jur de 1 mil. de lei...daca te tine...) cred ca este cea mai ieftina solutie pentru cei 700 de l de apa ai tai plus si estetic da bine....nu pui nimic in acvariul mare....totul e separat... si camuflat bine! :) (pentru detalii da-mi un mail)


pentru incalzire ia-tzi un incalzitor de cafea ...LOL! glumeam...
lasand gluma, cred ca e mai vine sa iti iei 2 incalzitoare cum zicea cinevamai sus...unul intr-un capat si unul in celalalt...plus curentii de aer provocati de pompa de aer (pe care trebuiesa o ai) vor asigura cred o temperatura egala in tot acvariul...oricum cred ca incalzirea reprezinta cea mai mare problema la tine....restul...le mai rezolvi cum le rezolvi...

la capitolul pesti...du-te in magazine si vezi ce itzi place... mi se pare aiurea sa intrebi pe altii ce pesti sa iti iei...plus ca la ce acvariu ai iti poti lua si rechini...in 700 de l se pot "impaca" si pestii mai teritoriali...e loc pentru toti...gaseste-ti specia care iti place TIE inprimul rand si apoi incearca sa o combini cu alte specii compatibile...

ce m-ar ingrijora pe mine...este ce as face daca ar da o boala in acvariu...cum asigur carantina...sa iti iei medicamente pentru 700 de litri de apa...poate fi expensive...ar mai trebui poate un mic acvariu cu rol de "spital"!!

tine-ne la curent...te rugam!
multa bafta!
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

socoteli

Mesajde eLDi » Joi Noi 15, 2001 11:36 pm

Cu filtru este aproape rezolvata, am gasit la un amic care avea asa ceva, facut dintr-o pompa pt. fintini arteziene + un recipient de vreo 8L in care are 3 tipuri de materiale de filtrare.
La aspectul boli nu m-am gindit. Daca fac un calcul, pina la urma, ma bate gindul sa-l donez la scoala lui fimiu si sa-mi fac un acvariu de cel mult 120L.
eLDi
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 14, 2001 12:40 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Guppy » Vin Noi 16, 2001 3:33 am

Initial trimis de RoDiscus
la capitolul pesti...du-te in magazine si vezi ce itzi place... ..in 700 de l se pot "impaca" si pestii mai teritoriali


Ma, deci eu as baga numai guppy :p :D

In alta ordine de idei ... mai gandeste-te la soarta acvariului ... si sa-l tii este complicat dar si cu scoala ... stiu eu cam ce inseamna acvariu la scoala :rolleyes: :eek: ... colegii mei dadeau la pesti sa pape creta si faceau vanatoare - hai la acvariu sa ne distram,ia uite Ioana ce misto sare pestele asta pe catedra ... :confused: :mad: ... apa de la ghiveta' ca nu-i timp si preocupare , papa - pureci o dat' la saptamana ... etc,etc ...
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Mircea » Vin Noi 16, 2001 7:09 am

Te-ai gandit cumva sa tii pesti indigeni de apa rece? caras, crap, zvarloaga, etc. N-au nevoie de incalzire, sunt foarte rezistenti si omnivori. De procurat ii cumperi de la un pescar mai putin norocos. Crapul creste bine in acvariu, la Constanta aveau pe timpuri unul de 10 kg.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde Catalin B » Vin Noi 16, 2001 8:17 am

Initial trimis de Mircea
Te-ai gandit cumva sa tii pesti indigeni de apa rece? caras, crap, zvarloaga, etc. N-au nevoie de incalzire, sunt foarte rezistenti si omnivori. De procurat ii cumperi de la un pescar mai putin norocos. Crapul creste bine in acvariu, la Constanta aveau pe timpuri unul de 10 kg.

si venim la pescuit la eldi in acvariu?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Adi[CG] » Vin Noi 16, 2001 8:18 am

Eu unul as face acvariu de ciclide africane...
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde Catalin B » Vin Noi 16, 2001 8:25 am

Initial trimis de Adi[CG]
Eu unul as face acvariu de ciclide africane...

corect, sunt rezistente si depun usor
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde RoDiscus » Vin Noi 16, 2001 5:55 pm

NU IL DA!!!!!!!!!!! INCEARCA MACAR....SA NU REGRETI MAI TARZIU!
IA_TZI GUPPY...ia-tzi o suta de guppy si baga-i acolo...rezista...fara boli! NU IL DA!!!

:( :( :(
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Adi[CG] » Vin Noi 16, 2001 5:57 pm

rezista, rezista, don't give up !
hai, toata lumea in cor, s-auzim incurajari ! ;)
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde duduloi » Lun Noi 19, 2001 11:17 am

mwuahahahhhahahah :-))

pai cu umplerea cu pesti nu este problema ... Guppy si Razvan mereu au surplus :-)))) Nici nu vreau sa ma gandesc cata mancare trebuie sa dai la cei 700 de guppy cat ar incapea acolo.

Daca totusi te decizi sa pastrezi monstrul, iti sugerez vreo 10-15 scalari sau discusi, ar arata super...
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator