Nirvana!

Forumul asociat fanclubului Nirvana

Nirvana!

Mesajde K.Cob. » Joi Aug 15, 2002 11:43 pm

Kurt will live for ever!
K.Cob.
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Aug 15, 2002 11:31 pm
Localitate: Highlands

Mesajde MiG29 » Vin Aug 16, 2002 12:24 am

Right...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Aug 17, 2002 1:15 am

Io am de zis asa: Kurt Cobain e una din cele mai bune voci masculine din muzica pe care o stiu eu. Poate chiar cea mai..., da' e greu sa ma hazardez in asemenea afirmatii.
Mai zic asa: Migule, K.Cob. e la primul lui post, deci e de iertat. Tu ce scuza ai?

Mai multe, poate mai incolo.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Aug 18, 2002 12:35 am

Bhuttule io prin postul de mai sus ii aratam lui K.Cob k sunt de acord cu el...Am shi eu o intrebare ptr tine: Tu ce problema ai?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Aug 19, 2002 12:58 pm

Acest thread ca si primul si al doilea post sunt o IMBECILITATE, dar fiindca e vorba de Nirvana il lasam aci. Daca nu discutati de Nirvana la gara cu voi, pe scandal....
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde K.Cob. » Lun Aug 19, 2002 2:10 pm

Mi-am pemis sa pun acest thread pentru ca nu am vazut mare lucru despre Nirvana pe acest forum. Intradevar, s-a discutat putin in thread-ul de grunch, dar eu cred ca Nirvana, si mai ales Kurt Cobain merita mai mult. Dupa cum zicea bhuttu e una din cele mai mari voci din istoria muzicii (dupa parerea mea e chiar cea mai). muzica Nirvana va ramane mereu in amintirea fanilor formatiei, si nu numai.
"I'm not like them
But I can pretend
The sun is gone
But I have a light
The day is done
But I'm having fun
I think I'm dumb
Or maybe just happy

Think I'm just happy "
K.Cob.
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Aug 15, 2002 11:31 pm
Localitate: Highlands

Mesajde K.Cob. » Lun Aug 19, 2002 2:18 pm

pardon me, i ment "grunge"
Pentru o asemenea gafa imi vine sa ma dau cu capu de monitor...
Bhuttu, care crezi ca e cel mai bun album nirvana ever?
"I'm not like them
But I can pretend
The sun is gone
But I have a light
The day is done
But I'm having fun
I think I'm dumb
Or maybe just happy

Think I'm just happy "
K.Cob.
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Aug 15, 2002 11:31 pm
Localitate: Highlands

Mesajde bhuttu » Mie Aug 21, 2002 12:54 am

Pai daca intrebi...
Mare fan Nirvana n-am fost niciodata, dar am ascultat intotdeauna cu placere. Iar despre albume... o sa vina meseriasii sa-mi zica de overrating, de ignoranta si de alte alea, da' io tot zic ca "Nevermind"-u' e cel mai bun. Dar o mentiune speciala merge si la "Unplugged in New York", ca ... nu stiu, n-am chef de justificari acuma.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

si totusi...

Mesajde intoxic8 » Mar Aug 27, 2002 12:36 am

nu neg faptul ca vocea lui kurt e una buna, dar cu toate astea de ce s-o fi sinucis saracutu'? am incercat sa aflu macar un motiv pentru sinuciderea lui si nu am gasit unul plauzibil.

cat despre baterist... se vede treaba ca e bun la toate. daca nu ma insel acum este vocalist la foo fighters si canta la chitara??? oare cum de le face pe toate?
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Kurt Donald Cobain

Mesajde Aliosha » Mar Aug 27, 2002 1:14 am

Pai de ce se sinucid drogatii in general ? Depresia nu e un "motiv" destul de plauzibil?
A murit la o saptamana dupa ce a stat in coma in spital. Inainte de asta intra deseori la dezintoxicare dar nu reusea niciodata sa termine tratamentul. Clasic.

El parca avea si ceva la stomac. Nu mai stiu unde am auzit ca s-ar fi plans de insuportabile dureri la stomac (ulcer)...si ca asta ar fi fost unul dintre motivele pentru care s-ar fi apucat de heroina.

Ati vorbit de vocea lui Cobain sau de felul in care canta la chitara. Cred ca marele lui merit este faptul ca reusea sa compuna niste cantece extraordinare.

Da , nu te inseli. Dave Grohl e vocal la Foo Fighters.

O stire recenta : Novoselic si unul din membrii Meat Puppets (probabil cel acre a cantat cu ei in unplugged) si-au facut formatie. Imi pare rau ca nu am retinut exact numele ei dar o sa ma interesez. Ar fi interesant de ascultat cam ce fac.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Aug 29, 2002 12:06 am

Conform unei stiri de la MTV anul asta o sa apara o noua melodie Nirvana. Courtney Love si-a dat acordul, initiativa apartinand lui Novoselic.

Grohl a fost si el de acord tinand sa precizeze ca de fapt nu isi doreste in mod deosebit asta.

Totodata a spus ca nu il deranjeaza ca o sa fie catalogat pe viatza ca "ala care a batut la tobe in Nirvana".

Acum sincer, toate melodiile astea post mortem sunt niste porcarii. Sub pretextul de tribut nu fac altceva decat sa aduca bani in buzunarul urmasilor. Vezi cazul Tupac si Biggie dupa care mamelel lor si-au tras milioane de dolari punand pe piatza chestii pe care ei nu le-ar fi scos niciodata.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde manelesux » Joi Aug 29, 2002 11:21 am

cacob., Kurt e mort shi putred. e in nirvana de-a dreptu.
aliosha, pentru ulcer tre sa iei bismut shi omeprazol, nu heroina...vezi daca educatzia sanitara e precara in Seattle?

la faza cu postmortemurile ai dreptate.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde catharsis » Dum Sep 08, 2002 11:39 pm

novoselic are formatie cu un album scos sweet 75
trupa mai are o componenta, din porto rico daca nu ma insel
grohl e un artist de adimrat pentru ca la primul album foo fighters a facut aproape tot (chitara, voce, tobe)
eu personal nu ma supar daca mai apar piese noi nirvana, deoarece 4 albume mi se par cam putzine
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Lun Sep 30, 2002 6:46 am

Faceti abstractie de mesajul siteului asta si de teoria paranoica din el. In afara de toate astea se gasesc amanunte si chestii interesante acolo...
(sub meniul Investigation spre exemplu)

http://www.justiceforkurt.com/


Piesa de care se vorbea ca va aparea la sfarsitul anului se numeste "You Know You're Right " si e bineinteles deja pe net.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Nu e pacaleala de 1 Aprilie

Mesajde Aliosha » Mie Oct 30, 2002 6:31 am

Nu stiu daca asta este locul cel mai potrivit pentru a posta asta insa am vazut ceva la TV care trebuie mentionat.

Se pare ca blestemele lui Kurt au ajuns-o pe Courtney pentru ca azi i s-a intamplat ceva inedit.

Cainele a muscat-o de o tata si nu numai ca i-a facut pilaf bunatate de silicon dar in acelasi timp al ei scump dobitoc se pare ca a murit (cum nu se stie, intoxicat, sufocat ...)

Revin maine cu un link ceva pt ca momentan e prea devreme sa apara pe net.



:o
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Mie Oct 30, 2002 2:49 pm

hahahah
vreau neaparat link!
e toxic siliconul?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mie Oct 30, 2002 2:59 pm

Da, sigura precizare majora esta ca implantul nu mai era pe/in ea ci fusese scos.

http://www.luxuryfashion.com/newsgossip_contents.html

Oricum, cainele a murit.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Mie Oct 30, 2002 11:27 pm

mda, eu nu inteleg cum a gasit cainele silicoanele... erau asa aruncate prin casa?? daca le gasea frances si facea prostii?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Joi Oct 31, 2002 12:41 am

Pai cam asta subliniau ironic mai toti care isi dadeau cu parerea despre articol...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde my_girl_chris » Sâm Dec 07, 2002 11:19 pm

mie imi place mult de tot nirvana,e trupa mea preferata.iubesc vocea lui kurt.nu cred ca kurt a fost "un drogat",asa cum toata lumea spune,si eu m-as droga daca durerea de stomac ar fi chiar atat de insuportabila cum descrie el(asta daca filele de jurnal sunt chiar cuvintele lui),cred ca lumea l-a judecat si il judeca mult prea superficial.
nirvana e o super-trupa care va fi ascultata multa vreme de acum inainte.
"it's better to burn out than to fade away.peace love empathy.":sal:
my_girl_chris
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Noi 29, 2002 9:06 pm
Localitate: edinburgh

Mesajde catharsis » Sâm Dec 07, 2002 11:25 pm

pai daca kurt se droga si era dependent de droguri nu era drogat??
asta nu il face un artist mai putzin valoros...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde my_girl_chris » Mie Dec 11, 2002 5:55 pm

mda,ai dreptate,oamenii dependenti de droguri se numesc drogatzi,intr-adevar,dar el nu se droga de placere,se droga de nevoie(cel putin din cate am citit).si repet,multa lume il judeca atat de superficial,lume care nu vede dincolo de aparente si care nu iarta nimic.

"i think am dumb
or maybe just happy":)
my_girl_chris
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Noi 29, 2002 9:06 pm
Localitate: edinburgh

Re: Nirvana!

Mesajde Delphi » Mie Ian 15, 2003 4:45 pm

Nu pot sa spun prea multe pentru ca nu cunosc aceasta formatie foarte bine,dar am ascultat multe melodii ale ei si pot sa spun ca sunt grozave.Imi plac si mai ales vocea lui Kurt.Un singur lucru nu am putut sa uit si cred ca nu il voi putea uita vreodata.Nist cuvinte pe care le-a scris Kurt in scrisoarea de adio: 'Prefer sa ard la foc intens decat la flacara mocnita.'Aceasta fraza ma pune din ce in ce mai des pe ganduri...Imi pare rau ca amurit si sunt de acord ca s-a acordat prea putina atentie NIRVANEI si mai ales solistului ei, Kurt Cobain.
Noaptea este salvarea sufletului!
Delphi
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Dec 29, 2002 12:50 pm
Localitate: Botosani

Mesajde catharsis » Mie Ian 15, 2003 8:53 pm

cred ca originalul este "It's better to burn out than to fade away" si tu ai facut o traducere mot-a-mot...
pe forum s-a acordat putina atentie nirvanei, dar nu uita ca nirvana ocupa un loc foarte important in istoria muzicii, fiind formatia care a adus rockul alternativ si grunge-ul in mainstream, intr-o perioada in care muzica era dominata de rebuturi gen mc hammer sau de hair metal...
oricum, pt. generatia limp bizkit/linkin park nirvana nu inseamna nimic si nu i se acorda importanta, dar asta e nivelul lor de cultura muzicala...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Delphi » Mie Ian 15, 2003 11:55 pm

Am vizitat de curand site-ul ala www.justiceforkurt.com.
Am citit tot ce scria acolo si am inceput sa cred si eu ca Courtney a fost implicata in moartea lui.Tu ce crezi?Voi ce credeti?
Noaptea este salvarea sufletului!
Delphi
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Dec 29, 2002 12:50 pm
Localitate: Botosani

Mesajde Aliosha » Joi Ian 16, 2003 6:20 am

Treaba cu "It's better to burn out than to fade away" sta cam in felul urmator:

Nu este o fraza inventata de Cobain - nu ma refer la idee ci la forma ei. O foloseste Neil Young in cantecul lui "Hey Hey, My My (Into The Black)"(varianta originala), insa nu chiar identic. Zice cam asa:
"It's better to burn out
'cause rust never sleeps"

Acum eu am si o varianta in care zice "It's better to burn out than to fade away" insa nu pot sa bag mana in foc ca este scoasa inainte sa lase Cobain scris ce e scris. Si Oasis au un cover dupa melodie in care folosesc tot varianta asta.

Acum cine stie... poate e o vorba mai veche pe care a facut-o "celebra" Neil Young insa ma indoiesc.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde VyerG » Sâm Feb 08, 2003 8:52 pm

ce mai conteaza acu cine shi c a spus ...muzica a ramas shi kurt a murit ...
...pe invers | srevni ep...
VyerG
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Dec 14, 2002 7:43 pm
Localitate: Humor

Mesajde J'adore » Dum Apr 27, 2003 11:01 am

Poate nu am eu ce cauta aici, dar totusi.....nu prea stiu eu multe despre nirvana, dar imi plac foarte mult melodiile lor (alea pe care le-am ascultat pana acum :D ), am un singur cd cu ei, care are cele mai "bune" melodii scoase de ei :D, acum intrebarea mea este daca albumurile lor se mai gasesc pe piata.
Catharsis sunt de acord cu tine, trebuie sa recunosc ca atunci cand mai "prind" o melodie linkin park I enjoy it.......recunosc ca mai am de invatat in ceea ce priveste muzica de calitate.
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Dum Apr 27, 2003 3:45 pm

Bineinteles ca se gasesc Jaded. Daca esti dispusa sa dai bani pe ele du-te la HMV si ia-le pe astea :
http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&uid=9:38:40|AM&sql=A5zotk6rx9krj

http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&uid=9:38:40|AM&sql=A9gxvad1kt8w6

http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&uid=9:38:40|AM&sql=Ahifqxqthldde

Daca nu esti dispusa sa dai bani pe ele downloadeaza-le.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde expirat » Sâm Mai 10, 2003 11:46 pm

stie careva vreun link de unde pot downloada "You Know You're Right"?
http://www.expirat.org - Club Expirat - balamuc organizat
expirat
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Joi Mai 08, 2003 11:28 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nirvana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron