Plug-ins (VST sau DX)

Totul despre tehnologia sunetului

Plug-ins (VST sau DX)

Mesajde £ucas » Vin Dec 20, 2002 10:00 pm

Eu lucrez foarte mult cu Wavelab pentru post procesare favoritele mele ar fi:

1.Waves Gold Bundle 3.5 + Waves Restoration
2.Digilogue BlueLine
3.DB (DaveBrown) set
4.Steinberg Magneto
5.Steinberg TL Audio EQ1

De asemenea merita mentionate T-Racks care este exceptional, pacat ca nu lucreaza numai cu wavuri :( , si iZotope Ozone, Timeworks Bundle si TC Native Bundle.
As fi curios sa aflu de la voi ce folositi si de rezultatele care le-ati obtinut, merita plug-in-urile tinute? va plac mai mult decat apartele pe care incearca sa le inlocuiasca?
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Mesajde dadius » Sâm Dec 21, 2002 1:34 pm

steinberg mastering edition.
magneto
waves gold bundle
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde OvidiuD » Mar Ian 28, 2003 4:59 am

am si io o intrebare,care ma ajuta si pe mine cu un master(Adica sami zica cum il fac) am wav(loopuri) trase de o scula, le-am mixat si arnjat in acid, am dat rander, mia iesit melodia intreaga wav, dar vreau s-o masterizez in sforge, si n-am idee ce dx sa aplic si ce setari sai fac sa sune cat de cat bine. am incercat io ceva, dar e departe de ce vreau io.


am vazut o adresa pe msn mesanger a lui dadius, poate discutam ceva pacolo, io stiu ... adresa mea e d_ovidiu@rol.ro
OvidiuD
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 22, 2003 12:37 am
Localitate: peste tot

Mesajde dadius » Mar Ian 28, 2003 8:38 am

Initial trimis de OvidiuD
........ mia iesit melodia intreaga wav, dar vreau s-o masterizez in sforge, si n-am idee ce dx sa aplic si ce setari sai fac sa sune cat de cat bine. am incercat io ceva, dar e departe de ce vreau io.


DX'urile din Sound Forge sunt slabute. Ai nevoie de dx'uri mai profi fabricate de : Native,waves,Steinbrg etc. Ai cateva exemple mai sus.Poti sa te orientezi si tu.Dupa ce te-ai hotarat ce vrei sa folosesti iti spun si despre setari.Deocamdata hotaraste-te ce vrei sa folosesti.

Dadius
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde OvidiuD » Mar Ian 28, 2003 1:39 pm

am si io instalat waves-urile, tc native, timeworks-urille, antares(prieteni stiu de ce-ackent, h-iq & co-) si alte cateva, dar inca nu imi dau seama cum sa fac masterul calumea!!
OvidiuD
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 22, 2003 12:37 am
Localitate: peste tot

Mesajde dadius » Mar Ian 28, 2003 1:59 pm

pentru ridicarea piesei la 0 db fara sa-ti dea clips ai nevoie de Steinberg Loudness Maximizer sau de T-Racks.Cu waves e mai greu sa ridici la 0 db. Au si ei un Ultramaximiser in pachet dar nu te lasa sa jonglezi prea mult cu el.
Eu folosesc de la caz la caz una din cele doua variante amintite mai sus.

Acum......ai vreunul din aceste plugin'uri? Daca ai spune-mi si-ti explic cum sa le folosesti.

Numai bine

Dadius
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde OvidiuD » Mar Ian 28, 2003 5:28 pm

soft audio, pot sa fac rost cam orice, t-raks am varinata 2.01(paradox release) si de la Steinberg am Mastering Edition v1.5(parca include si loudnessmaximizer.

ce te mai rog, cu compresia, daca ai putea sami explici , cum o fac si pe ce o aplic si cu ce o fac, io am facut niste teste dar nu prea sunt bucuros de ce a iesit.
OvidiuD
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 22, 2003 12:37 am
Localitate: peste tot

Mesajde dadius » Mie Ian 29, 2003 8:25 am

nu cred ca e neaparat necesar sa compresezi pe master.
cu loudness maximizer ridici butonul din stanga pana iti coboara led'urile pe galben .....pot sa dea un led si pe rosu.daca il cobori mai mult se poate sa distorsioneze.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde OvidiuD » Mie Ian 29, 2003 6:50 pm

Initial trimis de dadius
nu cred ca e neaparat necesar sa compresezi pe master.
cu loudness maximizer ridici butonul din stanga pana iti coboara led'urile pe galben .....pot sa dea un led si pe rosu.daca il cobori mai mult se poate sa distorsioneze.


spuemi si mie ce fac fiecare setare de acolo, nu prea sunt multumit de cea a iesit...
OvidiuD
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 22, 2003 12:37 am
Localitate: peste tot

Mesajde dadius » Joi Ian 30, 2003 8:27 am

Initial trimis de OvidiuD


spuemi si mie ce fac fiecare setare de acolo, nu prea sunt multumit de cea a iesit...


sunt 2 butoane: ala din stanga iti ridica volumul sau dinamica.ala din dreapta nu prea stiu exact ce face.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde £ucas » Joi Feb 06, 2003 1:11 am

[quote]Initial trimis de OvidiuD
[B]am si io o intrebare,care ma ajuta si pe mine cu un master(Adica sami zica cum il fac) am wav(loopuri) trase de o scula, le-am mixat si arnjat in acid, am dat rander, mia iesit melodia intreaga wav, dar vreau s-o masterizez in sforge, si n-am idee ce dx sa aplic si ce setari sai fac sa sune cat de cat bine. am incercat io ceva, dar e departe de ce vreau io.


Incearca si tu PSP Vintage Warmer, este destul de simplu de folosit si este f. eficient, ai pe el tot ce ai si pe BBE Sonic Maximizer, Loudness Maximizer etc. (Daca mai ai nevoie de ajutor mail me @: lucian@eircom.net)
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Mesajde dadius » Lun Feb 10, 2003 9:00 am

aveti careva T-Racks varianta vst? (daca aveti de dat ma refer?):D
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde £ucas » Dum Feb 16, 2003 4:14 am

Initial trimis de dadius
aveti careva T-Racks varianta vst? (daca aveti de dat ma refer?):D


T-Racks varianta vst? N-am auzit. DX da. Ma abonez si io la T-Racks VST (daca aveti careva)
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Mesajde dadius » Lun Feb 17, 2003 8:09 am

Initial trimis de £ucas


T-Racks varianta vst? N-am auzit. DX da. Ma abonez si io la T-Racks VST (daca aveti careva)


intra la http://www.t-racks.com

ai dx?

ar trebui sa mearga in Cubase daca ai varianta dx!
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Darec » Vin Feb 21, 2003 12:24 am

Initial trimis de dadius


sunt 2 butoane: ala din stanga iti ridica volumul sau dinamica.ala din dreapta nu prea stiu exact ce face.


Dadius volumul si dinamica sunt doua lucruri total diferite.Ii omori piesa omului. Mai stii ce ditai creatia e acolo. M-a invatat si pe mine un nene care acuma lucreaza ca sunetist in afara.O compresie aplicata prost iti face o piesa buna un cacat .Mai rau e ca ireversibila daca nu ai salvare inainte de acest pas. DECI cu cat dai butonul mai mult din stanga jos cu atat aplici mai prost o compresie si cu atat strici mai mult ceea ce te-ai chinuit...
Darec
 

Mesajde dadius » Sâm Feb 22, 2003 1:00 pm

Initial trimis de Darec


Dadius volumul si dinamica sunt doua lucruri total diferite.Ii omori piesa omului. Mai stii ce ditai creatia e acolo. M-a invatat si pe mine un nene care acuma lucreaza ca sunetist in afara.O compresie aplicata prost iti face o piesa buna un cacat .Mai rau e ca ireversibila daca nu ai salvare inainte de acest pas. DECI cu cat dai butonul mai mult din stanga jos cu atat aplici mai prost o compresie si cu atat strici mai mult ceea ce te-ai chinuit...


o fii cum zici tu! am renuntat la loudness maximiser si am trecut definitiv pe T-Racks
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Darec » Sâm Feb 22, 2003 6:03 pm

Initial trimis de dadius


o fii cum zici tu! am renuntat la loudness maximiser si am trecut definitiv pe T-Racks


Pentru Master recomand cu caldura Ultramaximizerul de la TIMEWORks are un fel de Mastering Compressor intr-unul din pachete. A nu se aplica T-Racks decat daca ai o monitorizare corecta ca sa vezi ceea ce faci. Mai bine lasi piesa nemasterizata decat sa ii dai cu preset din T-Racks
Darec
 

Mesajde Darec » Sâm Feb 22, 2003 6:05 pm

Sau ca sa fi smecher L2-Ultramaximizerul Hardware .E vreo 3000 de euroi ca sa il aduci in tara . De ce suna Voltajul atat de bine????
Darec
 

Mesajde Darec » Sâm Feb 22, 2003 6:08 pm

Initial trimis de Darec
Sau ca sa fi smecher L2-Ultramaximizerul Hardware .E vreo 3000 de euroi ca sa il aduci in tara . De ce suna Voltajul atat de bine????

Ma refeream la tehnic...
Darec
 

Mesajde dadius » Dum Feb 23, 2003 12:28 am

Initial trimis de Darec
Sau ca sa fi smecher L2-Ultramaximizerul Hardware .E vreo 3000 de euroi ca sa il aduci in tara . De ce suna Voltajul atat de bine????


Ba .... tu esti cumva nebun:confused: :) ???

daca as avea 3000 de E as fii un smecher de-a binelea!

mie imi trebuie monitoare intai.ca nu mai rezist fara. si tu vorbesti de lucruri sfinte. mai imi trebuie 250 de E sa-mi cumpar Delta 1010 si tu-mi vorbesti de avioane.

Cred ca cel mai simplu ar fii sa ma angajez intr-un studio profi din bucuresti (dar nu ma vrea nimeni:mad: ) (bine ....nci nu am intrebat pe nimeni:o )
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Darec » Dum Feb 23, 2003 2:58 pm

Initial trimis de dadius


Ba .... tu esti cumva nebun:confused: :) ???

daca as avea 3000 de E as fii un smecher de-a binelea!

mie imi trebuie monitoare intai.ca nu mai rezist fara. si tu vorbesti de lucruri sfinte. mai imi trebuie 250 de E sa-mi cumpar Delta 1010 si tu-mi vorbesti de avioane.

Cred ca cel mai simplu ar fii sa ma angajez intr-un studio profi din bucuresti (dar nu ma vrea nimeni:mad: ) (bine ....nci nu am intrebat pe nimeni:o )


Da ma dai 3000 de euro iti iei cacatul ala acasa si apoi vine Dan Popi la tine sa-i materizezi si lui un album (uita-te pe albumele de la Cat si vezi de cate ori vezi Bobita la Mastering).Iti iei si tu 2000 de dude la un album si ti-ai amortizat investitia . De restu bei....Corect?
Darec
 

Mesajde dadius » Lun Feb 24, 2003 7:56 am

Initial trimis de Darec


Da ma dai 3000 de euro iti iei cacatul ala acasa si apoi vine Dan Popi la tine sa-i materizezi si lui un album (uita-te pe albumele de la Cat si vezi de cate ori vezi Bobita la Mastering).Iti iei si tu 2000 de dude la un album si ti-ai amortizat investitia . De restu bei....Corect?


stai tu numai sa vina Dan Popi la mine.....sau la tine!

murim asteptand, iti spun eu:D
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Darec » Lun Feb 24, 2003 1:55 pm

Initial trimis de dadius


stai tu numai sa vina Dan Popi la mine.....sau la tine!

murim asteptand, iti spun eu:D


Sincer sa fiu si nu ma dau mare cacat, da' cu Dan Popi am avut de-a lungul timpului multe de impartit. In afara faptului ca il respect ca fiind unul dintre oamenii cei mai destepti din Piata Muzicala Romaneasca (face bani si din cacat daca vrea) nu vreau sa am de-a face cu el nici macar daca as avea cumva ceva de castigat de pe urma lui.
Darec
 

Mesajde dadius » Lun Feb 24, 2003 6:34 pm

Initial trimis de Darec


Sincer sa fiu si nu ma dau mare cacat, da' cu Dan Popi am avut de-a lungul timpului multe de impartit. In afara faptului ca il respect ca fiind unul dintre oamenii cei mai destepti din Piata Muzicala Romaneasca (face bani si din cacat daca vrea) nu vreau sa am de-a face cu el nici macar daca as avea cumva ceva de castigat de pe urma lui.


si eu am avut de-a face cu el omule. daca vrei iti spun mai multe da pe privat.:)
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde £ucas » Mar Feb 25, 2003 1:35 am

Initial trimis de dadius


si eu am avut de-a face cu el omule. daca vrei iti spun mai multe da pe privat.:)


reveniti la subiect, ati ajuns la cine pe cine stie si in ce film l-a vazut?;)
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Mesajde dadius » Mar Feb 25, 2003 8:40 am

Initial trimis de £ucas


reveniti la subiect, ati ajuns la cine pe cine stie si in ce film l-a vazut?;)


Am inteles domnul Lucas. Cred ca ne-a luat valul!:) Revenim deci la subiect: Plug-ins (Vst sau DX)
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde £ucas » Mie Feb 26, 2003 5:42 am

Initial trimis de dadius


Am inteles domnul Lucas. Cred ca ne-a luat valul!:) Revenim deci la subiect: Plug-ins (Vst sau DX)


:) thnx & sorry. apropos, te-ai jucat cu PSP Vintage Warmer? deocamdata nu mai folosesc altceva pt "final touch"
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Mesajde dadius » Mie Feb 26, 2003 8:07 am

Initial trimis de £ucas


:) thnx & sorry. apropos, te-ai jucat cu PSP Vintage Warmer? deocamdata nu mai folosesc altceva pt "final touch"


imi pare rau dar nu-l am si nici nu am auzit de el! incerc sa-l fac rost de la baiatul care-mi aduce soft. daca reusesc il incerc si-ti spun.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Darec » Mie Feb 26, 2003 11:46 am

Initial trimis de dadius


imi pare rau dar nu-l am si nici nu am auzit de el! incerc sa-l fac rost de la baiatul care-mi aduce soft. daca reusesc il incerc si-ti spun.


Sincer l-am vazut . Are niste chestii dragute insa prefer Steinberg Magneto in locul lui... Parerea mea... Nu va suparatzi...
Darec
 

Mesajde £ucas » Sâm Mar 01, 2003 3:23 pm

Initial trimis de Darec


Sincer l-am vazut . Are niste chestii dragute insa prefer Steinberg Magneto in locul lui... Parerea mea... Nu va suparatzi...


Magneto e fain, numai ca ma dispera ca suprasatureaza sunetul (in fond si la urma urmei asta a fost conceput sa faca, nu?) si nu-mi place sa-l folosesc pt mastering
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Următorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron