ce inseamna hippie...

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Ian 29, 2003 9:52 pm

Nu,nu le-am vazut. Si oricum Forrest Gump nu este recomandabil din punctul de vedere al miscarii hippie. Forrest Gump trece prin istoria americana de dupa al doilea razboi mondial....si gasim scurte pasaje ce fac referire la hippie.

Din ce am citit pe net ..probabil Easy Rider ar fi pe gustul meu. Imi pare un road movie american clasic. O sa incerc sa il urmaresc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Ian 30, 2003 12:44 pm

Moonflower, as adauga si "The Taking Off", tot al lui Forman.

Bhuttulica, care-i problema in a fi idealist? Mi se pare o chestie foarte misto ca tinerii de atunci au reusit sa infrunte (pentru putin timp, ce-i drept) societatea de consum in care traiau, sa o puna la zid chiar. E o chestie absolut uimitoare, si e pacat ca nu au reusit sa schimbe si mai mult societatea americana/vestica. Astazi nu mai vezi asa ceva, generatia asta nu mai are la fel de multe de oferit in materie de idei pentru a "schimba lumea",si e pacat. Ideologia nu cred ca e moarta, avand in vedere ca n-a murit societatea de consum. Poate e moarta pentru brainwashed ones.

Onko, mai e ca interpetare:
Help In Producing Peaceful Individual Existence, care probabil nu a fost in intentie, dar suna misto.

Of course, epoca a avut si excesele ei:
"Every town must have a place where phoney hippies meet / Psychedelic dungeons popping up on every street" (Zappa, "Who Needs the Peace Corps?"). Insa Zappa, desi a criticat idiosincraziile hippie ("book of indian lore", "smoke an awful lot of dope" etc), falsitatea unora, s-a alaturat mesajului social, care era foarte important si foarte puternic.

later edit: am corectat o greseala flagranta de exprimare, care mai este prezenta, prin quote, in reply-ul lui eye. Deh, munca tampeste.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Joi Ian 30, 2003 1:17 pm

Initial trimis de stefanp
E o chestie absolut uimitoare, si e pacat ca nu au reusit sa schimbe si mai mult societatea americana/vestica decat a reusit. Astazi nu mai vezi asa ceva, generatia asta nu mai are la fel de multe de oferit in materie de idei pentru a "schimba lumea",si e pacat.


da, stefane ai pus punctul pe "i". aceasta este ideea fundamentala a ideologiei hippie, de a schimba lumea. multi le atribuie meritul pt retragerea trupelor din vietnam ,abolirii rasismului in africa de sud ,etc altii mai speculativi chiar caderii zidului berlinului.
imi amintesc de anii 70 cand liceeni fiind ,nutream aceleasi sperante si in romania si as indrazni sa spun ca anii 70-76 au fost anii de apogeu ai patrunderii masive in romania a ideilor hippie odata cu influentele nocive si decadente ale unui occident bolnav si-n descompunere .:D
dupa care a venit cutremuru si la un an marea revolutie culturala si inceputurile unui deceniu de intuneric
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Ian 30, 2003 2:50 pm

Tot la filme, ar mai fi "Blow Up" si "Zabriskie Point", al doilea ruleaza cu sala plina la Cinemateca de fiecare data...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Moonflower » Joi Ian 30, 2003 7:39 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Nu,nu le-am vazut. Si oricum Forrest Gump nu este recomandabil din punctul de vedere al miscarii hippie. Forrest Gump trece prin istoria americana de dupa al doilea razboi mondial....si gasim scurte pasaje ce fac referire la hippie.

Din ce am citit pe net ..probabil Easy Rider ar fi pe gustul meu. Imi pare un road movie american clasic. O sa incerc sa il urmaresc.


Hair este un musical despre absurditatea razboiului. De pe coloana sonora imi place foarte mult piesa Let the sunshine in.
Easy Rider(cu Peter Fonda, Dennis Hopper si Jack Nicholson) are iarasi o coloana sonora misto, probabil ca piesa Born to be wild a grupului Steppenwolf este cunoscuta tuturor.
Chiar azi am reusit sa copiez The Pusher(tot Steppenwolf, tot Easy Rider). Iata niste versuri:

You know I've smoked a lot of grass
O' Lord, I've popped a lot of pills
But I never touched nothin'
That my spirit could kill
You know, I've seen a lot of people walkin' 'round
With tombstones in their eyes
But the pusher don't care
Ah, if you live or if you die.
Moonflower
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Ian 03, 2003 8:09 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde river » Vin Ian 31, 2003 9:36 am

Abbie Hoffman, reprezentantul miscarii hippie (am spus io mai sus) spunea ceva in genul "noi nu am abolit rasismul, dar l-am scos in ilegalitate!"
De asemenea , nu doar "fenomenul" Vietnam a fost influentzat de "hippie". Sa nu uitam ca multa lume ii atribuie miscarii inlaturarea discriminarilor pe criteriul sex, (inclusiv "acceptarea" unor comportamente sexuale deviate), religie etc. Ma rog, "inlaturarea lor" e mult spus pentru ca discriminarile, de orice fel, au existat si vor exita mereu.
Oricum, ecoul hippie se aude si acum, si daca atzi observat deja, sloganul de pace a ramas acelasi "Make love not war", muzica hippie a ramas totushi in top (si muzica rock in general), vegetarianismul se practica in masa in toata lumea, de "arta vestimentatziei " nu mai vorbim....
Si stiti ce ma enerveaza cel mai tare? Cei care ii "hulesc" pe hippies, fara sa aiba macar habar ca melodia lor preferata (a celor care hulesc:)) este preluarea unei melodii reprezentative ale miscarii flower power. Si sunt multe, mult prea multe cazuri de acest gen... :(
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde onk » Vin Ian 31, 2003 9:47 am

parerea mea este ca hair se refera mai putin la absurditatea razboiului si mai mult la convietuirea tribala si eliminarea granitelor sociale... ca sa nu mai spun ca este de fapt un film de dragoste, muzica, dans,
a, ca normalitatea psihica, responsabilitatea tinerilor sunt discutabile, asta e alta mancare de peste, dar cine stabileste legile normalitatzii? ideea e ca se amplifica partea frumoasa a miscarii respective: eliberarea gandului, a actiunii, muzica, dragoste, comunicarea, comuniunea, chestii dragutze chiar frumoase cu care potzi sa pierzi in mod placut timpul, daca ai 16-25 de ani.....e misto sa fii la cinemateca si la faza dinspre final cu taierea pletelor in padure sa auzi un oftat de nemultumire in toata sala, o dezamagire generala, desi mai mult de trei sferturi dintre cei din sala a mai vazut filmul de cateva ori...dar miscarea hippie e mai mult decat ceea ce se vedea in hair. hair-ul focalizeaza un grup restrans, si foarte putin surprinde imaginea de ansamblu din parc cu grupul de budisti hare krishna si cu baiatul cu lsd si cu trupa cantatoare de pe podium... imagini haotice dar ce era miscarea hippie decat un haos imens, general, care gadila in mod placut gustul, auzul, metabolismul si lenea tinerilor acelor vremuri....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Moonflower » Vin Ian 31, 2003 11:02 am

Initial trimis de onk
parerea mea este ca hair se refera mai putin la absurditatea razboiului si mai mult la convietuirea tribala si eliminarea granitelor sociale...
a


Ai dreptate, dar felul cum a murit tipul ala( nu-mi aduc aminte cum il chema, parca Berger) este de-a dreptul stupid...
Moonflower
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Ian 03, 2003 8:09 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde eyewitness » Mar Feb 04, 2003 3:17 pm

Initial trimis de stefanp
Tot la filme, ar mai fi "Blow Up"...

fane trai-ti-ar ce-ai mai scump si pretios ,vazui io blouapu asta cu david hemmings de fro nshpe ori ca-i si-n lista de favorite personala si de-acasa da sa intepenesc io ca nu descifrai mesaju hippiot al peliculei. daca te gandesti la laitmotivu cu mimii de la inceput si sfarsit aia ie alta mancarica ihtiologica sa stii...io zic asa fara sa deranjez pe altii mai inversunati ca blouapu ie paralel cu miscarea hippie...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Feb 04, 2003 3:38 pm

Initial trimis de eyewitness

...
blouapu ie paralel cu miscarea hippie...


Eu am vazut filmul destul de demult, dar intr-adevar tin minte ca nu prea erau hippioti pe-acolo (poate doar Yardbirds), dar din cate am inteles are tangente cu contracultura / pop-art, so... nu e chiar paralel, sa zicem ca fac un unghi fi :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mar Feb 04, 2003 4:24 pm

bah fane hai s-o luam pe indelete ca io sunt bulversat acu si incep sa dau in balbaiala. blow-up cu david hemmings parca 1965 da?

SPOILER ALERT

el fotograf ,un arhinecunoscut si de rand, intr-o zi asa plimbandu-se iel pe strazi fara scop si orizonturi vede o tipa bunuta si se apuca s-o traga in poze urmarind-o in acelasi timp si concomitent. tipa intra in parc, el dupa ea fotografiind-o in continuare. tipa riposteaza el ii zice pass, se opreste si o trage in pozne idem si la fel ca inainte. tipa langa un copac intr-o pajiste tipic englezeasca.el la departare fotografiaza. tipa dispare dupa copacel. el pleaca acasa ,developeaza si dupa marire observa intr-un tufis in dreapta poznei cam in dreptul copacelului din mijlocu pajistii o mana cu un pistol....se duce inapoi in parc. descopera dupa copac un tip mort de-abinelea si ireversibil . era sansa vietii lui sa ajunga mare si tare. cineva (nu se stie si nu se va afla) ii fura toate negativele si poznele din casa. dintr-un vis de marire totu se naruie si ajunge la sfarsit sa intre in jocul mimilor cu mingea de tenis aruncata inapoi peste gard cand ne bagara aia konietz

end spoiller alert
daca vorbim de acelasi film care-i thriller toata ziua si partial si din noapte unde-i legatura cu miscarea hippiota mai ales ca-i produs 65 ?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Feb 04, 2003 4:50 pm

Initial trimis de eyewitness
bah fane hai s-o luam pe indelete ca io sunt bulversat acu si incep sa dau in balbaiala.


d-d-d-de cceee?


blow-up cu david hemmings parca 1965 da?


1966

In rest, am zis, legatura directa n-are, doar prin filiera counter-culture (care are legatura cu miscarea hippie) and stuff. I-adevarat ca nu e reprezentativ pentru miscarea hippie and stuff, asa ca probabil ca ar trebui scos de pe lista daca vorbim in sens strict.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mar Feb 04, 2003 5:20 pm

da trebe scos din lista fane ca ne facem dracu de ras :D
oricum chiar filiera cu counter cultura e foarte imbarligata si anevoioasa da merje...

totusi e demn de mentionat in acest context concertul pentru bangladesh de la msg 1971 unde mamuti precum harisson,clapton, russell , dylan , starr ,etc, au oferit lumii ceva extraordinar si nu a fost cu nimic mai prejos decat woodstocku...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Feb 05, 2003 11:18 am

Initial trimis de eyewitness
da trebe scos din lista fane ca ne facem dracu de ras :D
oricum chiar filiera cu counter cultura e foarte imbarligata si anevoioasa da merje...


Aiule, in 1965 the Fugs, o trupa de beatnici, poeti d-aia potheads (ce misto suna) scoteau melodii cu versuri gen "I Couldn't Get High", ideea de contra-cultura, sau de cultura anti-establishment, precede pe hippioti cu ani buni.Blouap are legatura cu contracultura in masura in care nu este un film uzual pentru Antonioni, deoarece prezinta printre altele si viata tinerilor, muzica lor... In fine. Btw, nici "Zabriskie Point" nu e strict hippie, dar e hippie in spirit.


totusi e demn de mentionat in acest context concertul pentru bangladesh de la msg 1971 unde mamuti precum harisson,clapton, russell , dylan , starr ,etc, au oferit lumii ceva extraordinar si nu a fost cu nimic mai prejos decat woodstocku...


Uite o lipsa importanta din discografia personala...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mie Feb 05, 2003 2:15 pm

Initial trimis de stefanp


1/ Blouap are legatura cu contracultura in masura in care nu este un film uzual pentru Antonioni, deoarece prezinta printre altele si viata tinerilor, muzica lor... In fine. Btw, nici "Zabriskie Point" nu e strict hippie, dar e hippie in spirit.

2 /Uite o lipsa importanta din discografia personala...


1/ mah io zic sa ramanem doar cu scena din bar si cu youngbirdshii ca singura conexiune dintre film si rock deci hai sa-i spunem hippie. cu toate ca nici asa nu prea sunt pe deplin convins. restul filmului insa e paralel cu filosofia hippie. btw cine era chitaristu jeff beck au jimmi page ? parerile e cam impartite...cu zabriskie point insa o "nimerishi" bine cu hippie :D spre deosebire de blouap l-am vazut o singura data si mult prea de demult ca sa mai retin amanunte dar daca ne gandim ca filmu vine sa spulbere eternu vis american prin noile idei hippiote ,revolutionare la acea data (sfarsitul anilor 60) si ca muzica semnata partial de floyd si gratefull dead -garcia nu mai stiu cum, atunci cu siguranta il putem incadra in ceea ce se numeste "influenta hippie". cum ai zis si tu "hippie in spirit". btw stiai ca initial ,doors trebuiau sa faca coloana sonora la zp?

2/ pai hai sa plangem unu pe umaru celuilalt ca nici io nu-l mai am...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

imi dau si eu cu parerea, daca tot am propus acest subiect...

Mesajde river » Mie Feb 05, 2003 5:24 pm

Dupa parera mea, filme care au legatura cu "hippie", sau cel putzin cu anumite aspecte sunt "Good morning Vietnam"-un film absolut superb si "Forrest Gump", chiar daca s-a apreciat pe aici ca nu are legatura. Parerea mea este ca are foarte mare legatura! aaa Si a mai fost un serial dragutz, pe la Protv mai anii trecutzi, tradus la noi "Miracolul tineretzii" (Wonder years). Si chiar si The Doors... Si mai sunt multe, numa' ca acum nu-mi vin in cap sub nici o forma :)

Anyway, "hippie" a fost si va ramane ceva superb...(Chiar acu' ascult Dylan si a naibii sa fiu daca nu ma termina!)

peace!
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Feb 05, 2003 5:36 pm

He,he..usor,usor transformam acest topic in cinema , ceea ce nu e tocmai rau.

Wonder Years a fost un serial superb. Cum se termina un episod asteptam cu nerabdare ziua urmatoare si the next episode. Ce mi-a placut mie a fost modul in care s-a facut prezentarea situatziei. Un adult privea in urma catre copilaria sa , copilarie ce a avut loc in anii 60,pe fondul diverselor tulburari sociale de atunci. Dar nu ash putea spune ca ..face mare referire la hippie. Doar asa..scurte flashuri. La fel ca si in Forrest Gump.
Cele doua..mai mult descriu istoria post-belica a SUA...istorie in care bineinteles se regaseste si hippie.


Pe HBO a rulat anul trecut un film pe care din pacate l-am ratat. Vedetzi aici despre ce este vorba.


PS : din solidaritate cu riverflow am dat play la singura melodie cu Dylan care o am pe hard. Este vorba despre Subterranean homesick blues
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Feb 05, 2003 6:08 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Dar nu ash putea spune ca ..face mare referire la hippie. Doar asa..scurte flashuri.

bah moshule tu trebe sa bagi la tartacutza ca nu ie neaparata nevoie ca un film sa faca referire la hippie adicatelea daca nu-i cu floricele, chitari rupte si aruncate in public, lesedeuri si sexuri in public cu schimbarea portilor la pauza nu ie hippie. cum se mai spuse pe-aici , trebe sa urmaresti mesaju daca se refera la schimbarea ideologica a societatii americane, daca ezista un spirit de revolta impotriva institutiilor ,al ordinii sociale , proteste impotriva razbelelor si multe altele...atunci ai hippie...

dylan? o alegere excelenta dar cea mai reprezentativa,zic io, pt cultu hippie ramane "blowin' in the wind"

ps make love not ...children :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Mie Feb 05, 2003 6:09 pm

Cum, numai atat ai de la Dylan? Incearca sa gaseshti "One more cup of coffe" e cea mia super piesa a lui.... E cat se poate de hippie...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde river » Mie Feb 05, 2003 6:17 pm

Da, Blowing in the wind este cea mai reprezentativa pt miscarea hippie, de la Dylan dar si "One more cup of coffe", o piesa pe care io una am descoperit-o abia anul trecut si care este bestiala. Si are niste versuri....

:)

just make love...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde river » Joi Feb 06, 2003 11:30 am

Am accesat adresa respectiva, Moshule si din cate mi-am dat seama este vb despre un film in legatura cu Abbie Hoffman, fondatorul miscarii hippie de fapt (am mai vb eu despre el pe undeva mai sus). Ush, vreau musai sa-l vad...

Dar daca tot vorbim despre hippie, oldies but glodies etc., as vrea sa pun si eu o intrebare (sper sa nu supar pe nimeni cu ea...). Ce-ati zice sa vorbim si despre Janis Joplin putzin...sau s-a mai vorbit? (sunt noua pe aici) Ori in cadrul acestui subiect, "ce inseamna hippie?", ori sa facem un subiect diferit... Hm? Ce ziceti?
Asta pentru ca Janis, zic eu, merita un loc aparte in inimile hippiotzilor....

peace!
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde onk » Joi Feb 06, 2003 11:43 am

mdeh, sex, whisky, droguri, muzica, talent, sex, whisky, droguri, sex, whisky, droguri..........
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Feb 06, 2003 11:44 am

S-a mai zis cate ceva despre Janis pe voci feminine de exceptzie. Dar putem sa vorbim faorte bine si aici. Nu e nevoie sa facem subiect separat.
Eu am vreo 20 bucatzi mp3-uri cu ea...si intra'devar este o voce de mare valoare. Mai multe nu ma pricep a spune....asa ca impartaseste-ne tu..ca te vad tiffossa. :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Feb 06, 2003 11:50 am

oh lord want you buy me a mercedes benz ? my friends all drive porsches....ia zii moshule ca tu ai dacia cu 4 roate ca mai multe nu se poate....
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Feb 06, 2003 11:58 am

Pai eu nu l-am rugat pe Dumnezeu asa ca tine...si d'aia am Dacie. :p

Dar in schimb l-am rugat pt. un "color TV" ....si cu asta m-a rezolvat.

Oh Lord, won’t you buy me a night on the town ?
I’m counting on you, Lord, please don’t let me down.
Prove that you love me and buy the next round,
Oh Lord, won’t you buy me a night on the town ?

PS : prima data am crezut ca Janis e negresa la ce voce are. cred ca v-am mai spus lucrul asta ,dar nu strica sa ma repet
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Feb 06, 2003 12:14 pm

bah moshule acu ca esti mod pe-aici fa-i onoare janisei si deschide-i un thread separat. merita...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Feb 06, 2003 12:18 pm

Initial trimis de onk
mdeh, sex, whisky, droguri, muzica, talent, sex, whisky, droguri, sex, whisky, droguri..........


Un mic sex oral lui Leonard Cohen, some other booze, lather, rinse,repeat :D
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde onk » Joi Feb 06, 2003 12:25 pm

duno, io stiu legenda cu trenu'
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde river » Joi Feb 06, 2003 2:33 pm

Multzumiri pentru incurajari.... Intr-adevar, Janis merita un loc aparte in dicutziile noastre. Eu una sunt innebunita dupa muzica ei, ca atare am reushit sa-mi fac rost de toate albumele (pe care chiar acum le ascult). Nici nu stiu cu ce sa incep....
Hmmmm, am descoperit-o pe Janis (ca pe multzi altzii de pe aici) cand eram in clasa a ix-a, multumita prietenilor mei (aceiashi, de ani de zile) si parintzilor mei care, au fost (au ramas?) hippie. M-a fascinat vocea ei de la inceput, dar dincolo de acest aspect, m-au fascinat versurile melodiilor ei.
Despre ea nu shtiu foarte multe, doar ca s-a nascut candva prin ianuarie 1943, pe undeva prin Texas, ca a murit la 27 de ani (ca si Jim, Hendrix, mai tarziu Cobain).
A fost mai demult un documentar despre ea pe TVR2 de unde am aflat ca ishi dorea foarte mult o casa cu gard alb, si ca, isi dorea ca atunci cand va muri sa poata zbura undeva deasupra marii. Ca atare a fost incinerata iar cenusa ei a fost aruncata de la mari inaltzimi deasupra unei mari. (Nu stiu in ce masura am retzinut eu corect aceste lucruri, dar imi place sa cred ca da).
Despre moartea ei se spun multe, ca despre mortzile altor celebri reprezentantzi ai genului si nu ma indoiesc ca stiti despre cine e vb. Io stiam varianta urmatoare, ca ar fi fost gasita moarta in patul unui hotel (probabil dupa o noapte furtunoasa), iar moartea a fost provocata de supradoza de heroina. In mana se spune, tzinea un dolar.
Melodia preferata "Little girl blue".

Dar mai vorbim, ca acu' tre sa plec la invatzat :)

papa
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Feb 06, 2003 7:07 pm

Manat de pasiunea domnisoarei riverflow pentru Janis Joplin am introdus cd-ul Janis Joplin in cd-player si m-am pus pe ascultat. Si cam asta am facut in ultimele ore. Nu am eu discografie completa cu ea dar am cateva melodii adevarate.

Stitzi ce imi inspira mie muzica Janisei ? Blues..domnilor.

Melodii preferate ar fi Piece of my heart (e melodia ei originala ? ) , Cry baby ....si de ce nu...Me & my Bobby McGee .

Mai si o melodie pe care Janis o canta impreuna cu Bob Dylan. Cica e din '64 si se intituleaza It ain't me babe.

Si imi place si orchestratzia de la Summertime.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron