Se face sau nu PlayBack in muzica romaneasca

mai vechi, mai noi; mai dure, mai moi

Se face sau nu PLAYBACK in Romania?

DA (argumenteaza cine si de ce o face)
30
88%
NU (argumenteaza cine si de ce nu face)
3
9%
NU stiu / NU ma intereseaza / NU sint curios
1
3%
 
Voturi totale : 34

Se face sau nu PlayBack in muzica romaneasca

Mesajde AIWAMAN » Joi Ian 30, 2003 4:21 am

cred ca acest subiect o sa nasca numeroase animozitati printre fanii trupelor/cintaretilor de aici..insa sint curios daca se stie si mai ales daca va pasa!
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

categoric DA!

Mesajde nocturna » Joi Ian 30, 2003 11:42 am

se face playback in Romania, este un lucru stiut de toata lumea. "Artistii" spun ca nu au incotro, ca nu au aparatura necesara, ca nu le permite cadrul respectiv etc., unii vin si se 'scuza' ca de fapt ei nu fac PlayBack ci semi-playback, adica celebrul 'cantat pe negativ', sau unii dintre ei chiar direct pe pozitiv (mai greu este cu sincronizarea vocilor).
Cei mai multi fac playback ptr ca le este mai comod, pentru ca au o coregrafie "care nu le permite sa-si foloseasca si vocea in acelasi timp", pentru ca oricat de mult ar incerca "NU AU CU CE!", pentru ca le convine sa se urce pe o scena si sa ia (sa zicem) 100 $ fara sa depunda cine stie ce efort (poate doar coregrafic), ptr ca vocea altfel suna pe caseta, CD si altfel suna live (sau mai bine zis nu suna deloc cum ar trebui sa sune)-desi la cei mai multi suna la fel de prost atat live cat si inregistrata.
Daca intr-o emisiune televizata (unde se canta maxim 2 melodii) playbackul se mai accepta, intr-un concert este absolut inadmisibil, a canta live este in primul rand o dovada de respect fata de fanii tai si in al doilea rand fata de tine, ca artist, daca tot te numesti artist si asta ti-e treaba atunci fa-o cum trebuie. CD-ul il pot asculta f bine si acasa, de aceea intr-un concert adevarat, live, facut asa cum trebuie, melodiile trebuie sa sune un pic 'altfel' decat pe CD (mai bine daca se poate), sunt acceptate chiar si improvizatiile care, trebuie sa recunoastem ca dau farmec concertului respectiv. Da' unii dintre artistii romani, mai au multe de invatat, si multe mentalitati de schimbat, inca multe ore de canto si un lung drum de parcurs pana vor invata sa cante cu adevarat.
de curand, urmarind o emisiune in direct (ALO Florin) am avut un mic soc, Vita de Vie, trupa care cu atata vehementza critica PlayBackul si pe 'practicanti' acestuia, faceau o veritabila demonstratie de PlayBack in direct. Tocmai ei...In orice caz, nu-i critic, sper sa fi fost doar un moment, sa zicem neinspirat al baietilor, desi conditiile tehnice de cantat live cred ca existau totusi. Acum n-ar mai ramane decat sa vedem si Parazitii mimand in fata microfonului. Oare ar fi posibil? :)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Parere

Mesajde AnDrEi » Joi Ian 30, 2003 12:29 pm

Am sa fiu scurt si la obiect ! DA ! La noi in Romania se face playback .. am ajuns ca toti consumatorii de muzica sa mancam playback pe paine la un concert .. de ce? datorita sonorizarii de kkt de care avem parte .. de care au parte artistii .. si nu numai .. sunt si trupe care au ajuns sa cante fiindca se plictiseau acasa si nu aveau ce face .. sau ma rog.. motive personale .. nu dau nume ! Deci DA se face playback !
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde Zgubilici » Vin Ian 31, 2003 12:11 pm

Nu stiu ce consumator esti TU, dar cred ca au trecut vreo doi ani decat nu am mai vazut un concert playback, si am plecat acasa cu impresia ca am vazut un show bun, e clar insa ca diferenta vine de la cei care se prezinta in concert, observandu-se clar diferenta intre muzicieni si cei care urmaresc castiguri facile. Nu e totusi atat de greu.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Florin » Vin Ian 31, 2003 12:42 pm

Initial trimis de Zgubilici
Nu stiu ce consumator esti TU, dar cred ca au trecut vreo doi ani decat nu am mai vazut un concert playback, si am plecat acasa cu impresia ca am vazut un show bun, e clar insa ca diferenta vine de la cei care se prezinta in concert, observandu-se clar diferenta intre muzicieni si cei care urmaresc castiguri facile. Nu e totusi atat de greu.

_________________________________________
Am auzit o trupa house autohtona declarand ca la stilul lor este mult mai greu sa se cante pe bune.
Problemele sunt aceleasi ca la o trupa rock.trebuie sa gasesti oameni de muzica,sa investesti in scule si sa stai jumate de viatza prin beciuri repetand.Cei care nu cred pot sa faca o vizita la sala noastra de repetitzii,si in jumatate de ora facem impreuna ce piesa vor ei.BINE!!!!
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Vin Ian 31, 2003 11:21 pm

In general, trupele rap NU fac hip-hop, ci doar cele dance si rock! TOTI care fac playback sunt de acuzat si nu pot apela la scuze!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

In Romania se face si playback!

Mesajde UnCopilutz » Vin Ian 31, 2003 11:48 pm

Ce e nasol e faptul ca se face mult prea mult. Nu, sa stiti ca playback-ul nu inseamna deloc lipsa de respect pentru fani si pentru artisti. Playback-ul este o metoda mai simpla de a scoate bani in aceasta industrie a muzicii romanesti. De ce sa afle artistu` dupa concert ca e tot apa dupa atata cantat ? Nu mai bine face un playback mic si dulce si scapa de atatea griji ?
Ei , lasati ca nu s-a nascut playbackul in Romanica.Ca daca era asa avea alt nume , in primul rand.
E adevarat, trupelor house si rock le e cel mai greu la partea cu cantatul pe bune , dar nu am spus nimic despre cele dance , hip hop..etc. De fapt cele hip-hop nici nu am prea vazut sa faca rusine de playback din asta.
Si , LadyKiller, tu te-ai uitat prea mult la "Carcotasi" pe Prima,recunoaste!
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde costel300 » Sâm Feb 01, 2003 4:38 am

daca se face playback si la MTV Europe Music Awards unde te vad zeci de milioane de oameni,atunci si pe-afara playback'u e in floare
costel300
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Joi Ian 30, 2003 6:07 am

Da!

Mesajde UnCopilutz » Sâm Feb 01, 2003 4:48 am

Asa e , si afara si aici , tot acelasi playback ne mangaie urechile!Dar era vorba despre tara.Sa restrangem cazul!
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Zgubilici » Sâm Feb 01, 2003 6:25 am

si mai e o chestie, playback la televizor nu trebuie pus in aceeasi oala cu playbackul din asa-zisele concerte, e o diferenta foarte mare de cadru.
daca va socheaza asa tare, o prestatie destul de ambigua a unei trupe la o emisiune unde publicul este platit ca sa aplaude, ganditi-va mai bine la cate emisiuni in afara de "Afis"-B1(apropo, ati vazut ce de echipament e necesar) se canta live si mai ales cate trupe fac asta, o sa va socati atunci pentru ca raportul dintre prestatiile in concert si cele de la televiziune in materie de live.
bine, poate nu am pus bine problema, m-am referit in mesajul asta la trupele despre care am spus ceva mai devreme.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Re: In Romania se face si playback!

Mesajde nocturna » Lun Feb 03, 2003 1:57 pm

Initial trimis de UnCopilutz
Si , LadyKiller, tu te-ai uitat prea mult la "Carcotasi" pe Prima,recunoaste!


hehe copilutz, chiar eu i-am 'sesizat'. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mdea

Mesajde AnDrEi » Lun Feb 03, 2003 9:59 pm

Eu va propun ceva.. sa asteptam EUROVISION`ul si atunci vom vedea daca Romania poate sa nu sa nu faca playback .. in rest nu inteleg de ce va tot bateti capul .. stiti foarte bine ca cei care sunt pe piata muzicala in acest moment ( nu toti ..dar majoritatea as putea spune ) cauta sa ajunga in top si sa aiba fani .. sa fie sus .. dar nu pe munca lor .. ci pe munca altora .. ei inregistreaza o piesa odata dupa care doar vor mima :-(
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Mie Feb 05, 2003 11:37 pm

Sa zici ca nu se face playback in romania.... e acelasi lucru cu a spune ca maica-ta e virgina! :hehe:

think about it.. Sunt uni care ar vrea sa cante live dar nu au conditile (daca locul unde va avea loc concertul nu le permite asta..... not their fault!) Sunt alte formatii care fac playback pentru ca au vocile putin (daca nu putin mai mult) prelucrate.. din nou o problema! sau, mai sunt trupe care nu vor sau nu pot sa cante live... si de ce sa se chinuie, cand este atat de usor sa faci playback??

La noi in tara a inceput sa fie aceptat playback-ul... Unele formatii au si scuze (de exemplu cele care chiar danseaza pe scena...) Formatiile de hiphop deobicei canta live (ar fi jalnic sa ii auzi cantand playback.... patetic!!!)

Parerea mea?? Playback-ul predomina!
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde AIWAMAN » Vin Feb 07, 2003 4:16 am

Ca se face PlayBack..da e o realitate...dar sa faci acest lucru cu o asemenea nerusinare ( http://www.revistavip.net/modules.php?name=articol&id=6855 ) este posibil doar la noi!

Cineva spunea ca si ce daca se face ...asta e obiceiul ...si la straini se face! Da e corect in anumite situatii si la ei se face...dar nu cred ca o sa vezi un concert in care din trupa sa LIPSEASCA o VOCE...dar ( cred ca e SF aici :D) VOCEA sa fie prezenta in BOXE!!!!!

Cum ar fi sa fie concert Eminem ....iar Eminem in acel timp sa fie in alt colt al globului!

Morala..e dureroasa...se face...si inca cum...se face chiar cu nerusinare...cu toate ca uneori...conditiile sint propice unui live...dar....si aici e un DAR mare...comoditatea(celor care au voce) si rusinea(celor care NU au voce) e la rang inalt!
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde basstard » Vin Feb 07, 2003 4:59 am

Se face in draci playback. Motive? De natura comerciala, si lipsa valorii. Pustanii nu vor sa vada artisti in varsta, iar pentru un pusti de 17 ani e al naibii de greu sa sune bine live. Se poate, dar e greu, asa ca s-a ales the easy way
AnDrEi, sa stii ca ai dreptate, si echipamentele slabe de sonorizare au fost un motiv, dar acum nu mai e. La orice show se poate canta live! Crede-ma.
Sa luam Talisman ca exemplu (nu imi plac dar e singurul exemplu elocvent pe care il cunosc) In perioada playback tzopaiau in concerte de-i lua catranu'. Acum uite ce cuminti stau cand canta :D

Da' se educa romanu' sa vezi tu in 5 ani ce rosii si oua zboara dupa aia care nu canta live
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde aspyrin » Vin Feb 07, 2003 3:16 pm

in general televiziunile de la noi impun playback-ul, apropo de o discutie despre VdV care facea playback la Calinescu... Asta e. Nu ai ce sa face... Daca o formatie ajunge la o emisiune la A1, Pro sau Acasa, de exemplu... li se spune din star sa vina cu cd-ul...

Adevarul este ca pentru a face live la televiziune este nevoie de scule, iar in unele cazuri bugetul unei emisiuni e asa de mic incat nici microfoane nu au indeajuns... Amintiti-va la cate zeci de emisiuni, chiar in direct, se plimba microfonul de la un invitat la altul...

Iar apropo de parte cu cantatul pe negativ... Ala nu e semi-playback... Semi-playback-ul e atunci cand pe langa negativ ai pe CD si vocile auxiliare sau chiar unele bucati de refren...
Tough ain't enough!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde catharsis » Vin Feb 07, 2003 10:17 pm

am avut o discutie despre playback cu tata si pe la sfarsitul anilor 70 nici nu se punea problema playbackului, desi echipamentele nu erau cine stie ce, se canta intotdeauna live la concerte si chiar artisti ca angela similea, dan spataru etc. aveau o orchestra in spate si cantau live...
de formatiile rock nici nu se mai punea problema...
si alt lucru am observat, inainte artistii cantau mult mai mult si se organizau des turnee prin toata tara, asa ca el a prins live cate un phoenix, sfinx, rosu si negru, semnal m, progresiv tm in suceava, in timp ce acum mai vine din cand in cand vama veche, iris, holograf sau o nulitate gen animal x sau 3 se sau mai sunt concerte din ale cu 2 danceri 3 manelisti si vreo 2 tzoci si palazi...
de ce se face azi playback? pentru ca muzica nu este cantata de profesionisti si pt. ca in lipsa unei voci se baga multe efecte care nu pot fi procesate in timp real, ca multa aparatura pentru o cantare buna nu trebuie, trebuie doar talent si voce, ceea ce multi interpreti de astazi nu au...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde costel300 » Mar Feb 11, 2003 3:58 am

Stie careva cine a inceput toata chestia asta?
costel300
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Joi Ian 30, 2003 6:07 am

live si playback

Mesajde OLiX » Mie Feb 12, 2003 7:37 pm

pai .. nush .. nu am citit mesajele de mai sus .. dar va zic eu cum sta treaba .. de obicei la emisiunile de la TV se face playback la greu .. pentru ca sunt probleme tehnice .. alea alea .. si .. nah ..
in schimb .. in concerte .. multe .. da` chiar multe formatii canta live .. (cream, asia, class (de astea 3 stiu sigur ca in concerte canta LIVE, pentru ca am fost la concertele lor) formatiile hip-hop, rock) ..
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

Mesajde genicon » Mie Feb 12, 2003 9:05 pm

Initial trimis de AdevaRapper
In general, trupele rap NU fac hip-hop, ci doar cele dance si rock! TOTI care fac playback sunt de acuzat si nu pot apela la scuze!


AdevaRapper ai facut o greseala, dar ti-o iertam, fiind convins ca nu ai vrut sa spui asta - "trupele rap NU fac hip-hop" ci, "trupele rap nu fac play-back". Si atunci ai avea dreptate.

Initial trimis de OLiX
pai .. nush .. nu am citit mesajele de mai sus .. dar va zic eu cum sta treaba .. de obicei la emisiunile de la TV se face playback la greu .. pentru ca sunt probleme tehnice .. alea alea .. si .. nah ..
in schimb .. in concerte .. multe .. da` chiar multe formatii canta live .. (cream, asia, class (de astea 3 stiu sigur ca in concerte canta LIVE, pentru ca am fost la concertele lor) formatiile hip-hop, rock) .. [/B]


Olix. frate, ar fi bine sa citesti si tu mesajele, ca s-ar putea sa zici ce s-a mai zis deja.... ;)

Asa... in ceea ce priveste play-backul - normal ca se face. Chiar si cei care spun ca nu fac, tot fac. Clasa mea a organizat anul asta balul bobocilor si i-am avut invitatzi pe aia de la Akcent (deh -priza la public) si nu aveam decat 2 microfoane. Insa le-am dat un al 3-lea de plastic, de jucarie. L-au acceptat, au cantat la el, si chiar l-au pastrat. POate vor mai avea nevoie :)

Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde AIWAMAN » Sâm Feb 15, 2003 8:49 am

Da....Catharsis asa e tatal tau are dreptate ..si eu am mai prins perioada cu livele in concerte!

OLiX---ce ai dat tu exemple...nu prea e corect...decat daca precizezi...doar in unele concerte! :)
Class-->show in casa de cultura conditii de conditii...:) MD isi facea datoria
Asia-->show in aer liber...microfoane fara fir...in timpul piesei se inchideau si se deschideau(cei care stiu principiul de functionare si mai stiu si cum arata statia isi dau seama cat de usor se ghiceste cin e inchis/deschis:) )
Si as mai avea exemple!
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Joi Feb 20, 2003 12:08 am

In conditiile in care si Eminem face playback, mi se pare inutil topicul asta aici!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Joi Feb 20, 2003 2:33 am

Initial trimis de AdevaRapper
In conditiile in care si Eminem face playback...


In concerte ?
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Feb 20, 2003 11:52 am

Initial trimis de AdevaRapper
In conditiile in care si Eminem face playback, mi se pare inutil topicul asta aici!


cum vine asta?! adica Mr. Eminem reprezinta etalonul in interpretarea live sau ce?! adica daca el NU canta intotdeauna live inseamna ca nimeni nu o mai face? explica-ti afirmatia...e ambigua si lasa loc la diverse intepretari.

si te refereai la prestatia lui Eminem de la MTV VMA 2002?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

raspuns negativ

Mesajde usualflow » Sâm Feb 22, 2003 11:19 pm

nuuu, dom'le! TOATA LUMEA PRESTEAZA LIVE! Duhhh......

;M ;M :moon: :moon: ;M :o
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde usualflow » Sâm Feb 22, 2003 11:23 pm

Initial trimis de Mihai-MOF
in general televiziunile de la noi impun playback-ul, apropo de o discutie despre VdV care facea playback la Calinescu... Asta e. Nu ai ce sa face... Daca o formatie ajunge la o emisiune la A1, Pro sau Acasa, de exemplu... li se spune din star sa vina cu cd-ul...

Adevarul este ca pentru a face live la televiziune este nevoie de scule, iar in unele cazuri bugetul unei emisiuni e asa de mic incat nici microfoane nu au indeajuns... Amintiti-va la cate zeci de emisiuni, chiar in direct, se plimba microfonul de la un invitat la altul...

Iar apropo de parte cu cantatul pe negativ... Ala nu e semi-playback... Semi-playback-ul e atunci cand pe langa negativ ai pe CD si vocile auxiliare sau chiar unele bucati de refren...



sunt de acord cu tine, dar vezi tu, nu toata lumea cunoaste aceste "detalii". E usor sa arunci cu pietre, cand nu e geamul tau...
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Lun Feb 24, 2003 3:11 am

...si ne miram de ce-s muzicantii de cacat la noi in tara. pai cum dracu' sa nu fie dom'le daca pe threadu' asta, cu cca. 30 de posturi, am gasit 2 posturi coerente, restul fiind degeaba. vai de capu' nostru dragi romani!

luati aminte la ce-au zis catharsis si nightwish. is singurele pareri ce merita a fi citite.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde AIWAMAN » Joi Feb 27, 2003 7:42 am

Apropos de trupele noastre....:D:D:D

*******************************
.....Din muzica romaneasca, le plac Pasarea Colibri, Iris, Holograf si Phoenix si nu “formatiile astea noi, dance, pentru ca nu cinta live, sint prea comerciale, iar dupa doua-trei luni disparâ€Â
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

duuuh...

Mesajde Nitr0girl » Vin Mar 14, 2003 8:57 pm

In asha-zisa noastra industrie muzicala..."pleibec"-ul se face la greu,trupele vand nishte imagini...shi mai putzina muzica.Singurele trupe care au concerte live...super mishto de altfel sunt cele rock...shi cele hip-hop...in rest...balarii zgomotoase.Shi faza e ca nu numa' playback-ul deranjeaza...ca noah..shi alea de la t.A.T.u au facut playback...da' au muzica faina...super faina...la noi...nici macar textele nu sunt puse la punct...
Nitr0girl
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Mar 11, 2003 9:14 pm
Localitate: Nek'Na'Duk City...Za'Ha'Doom Planet

Mesajde monk » Mar Mar 18, 2003 11:01 am

Mie cel putin mi se pare o intrebare inutila pentru ca toti stim raspunsul : DA ! Cred ca nici nu trebuie exemple de trupe care fac play-back dar eu tot am sa le dau : asia ............... etc

Bineinteles ca exista si trupe adevarate care nu fac playback : Parazitii....RACLA (chiar daca din pacate nu mai exista : Salutari lu K-gula :D ) ... mai sunt dar care nu au nevoie de enumerare pentru ca se stiu ele......


Parerea mea......
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Muzica romaneasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori