Acvaristica

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Alge

Mesajde Guppy » Vin Aug 10, 2001 5:29 pm

Am sa pun cateva mesaje care au fost pe lista ca sa avem o continuitate ...
Incep cu cel despre alge.

[Liviu]: salutare tuturor

apa in acvariul meu (sunt incepator) a capatat o tenta usor verzuie, trebuie sa schimb apa?
nu le-am dat mult de mancare, cel putin asa cred eu. Filtrul functioneaza ok, l-am curatat de curand.

am numai 3 guppy intr-un acvariu de 25-30 litri


[Mircea]:
Cam nasol, s-ar putea sa ai alge. Am vazut undeva pe internet o metoda de scapat de ele dar este cam radicala. Pui o patura pe acvariu si o lasi 3 zile. In acest timp nu umbli la acvariu, nu hranesti pestii (nu-ti fie frica, nu patesc numic) si NU APRINZI LUMINA. Daca sunt intr-adevar alge verzi dintr-alea care stau in apa in suspensie in 3 zile fara lumina o sa moara. Daca nu esti sigur mai bine cere sfatul unui coleg mai experimentat care se pricepe la alge. Succes.

[Liviu]:
fac precizarea ca nu am plante in acvariu !!! Nici de plastic nici naturale, de unde alge ?!
culoarea apei din acvariu care trebuie sa fie? perfect transparenta?
acvariul este "in functiune" de maxim o saptamana

pana una-alta, am mutat acvariul intr-un loc unde nu este atat de multa lumina, sper sa rezolv asa problema.

multumesc pt raspunsuri

[Guppy]:
Liviu , algele pot sa apara oricum !
Fie numai cu apa in care ai adus pestii sau pe pielea lor ...
in mod normal , intr-un acvariu stabilizat (adica unul ciclat vreo luna) , nu
mai apar pentru ca se ajunge la un echilibru.

Am auzit si eu de metoda spusa de Mircea dar n-am incercat-o ..
oricum , in urmatoarele zile te poti astepta si la mai rau :)
La mine , in prima saptamana s-au inverzit toti cei 120l in asa hal incat nu se
mai vedeau decat pestii de langa geam ..
si iti dai seama ca schimband o parte din apa nu as fi rezolvat nimic...
acum ajuns la echilibru , schimb apa cam la doua saptamani (doar 20 litri din
toti cei 120 ! )
cu toate astea , apa e curata cristal :) .. si nici filtrul nu mai functioneaza
cum trebuie...dar echilibrul de bacterii s-a realizat.

de la mancare prea multa,de regula apa devine laptoasa .. e si asta o alta
culoare la care sa te astepti :)
ce ai nevoie este putina rabdare pana cand se va stabiliza apa .. daca schimbi
iar,vei da noi substante ajutand algele sa se dezvolte..
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: Alge

Mesajde RoDiscus » Lun Aug 13, 2001 10:08 am

incearca produsele de la Tetra...au o substantza anti-alge destul de buna zic io (desi un pik cam scumpa) +un "Aqua safe" care ajuta destul de mult la la purificarea apei din acvariu... personal sunt multumit de ele... verifica deasemenea si sursa de lumina...

o ultima varianta si asta destul de scumpa ar fi achizitionarea unei "perechi" de algae-eater... se pronuntza "ancistrus" dar nu stiu ezact cum se scrie...(foarte eficientzi in curatzarea acvariului de alge).
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Ancistrus (alge)

Mesajde Guppy » Lun Aug 13, 2001 10:17 am

Am avut si eu Ancistrus : sunt simpatici ; stau toata ziua agatzatzi de geam cu buzele :D .
Gura e construita ca o ventuza , si practic se observa cum rad algele de pe geam cand se deplaseaza ... dar nu stiu cat de eficienti sunt cand vine vorba de algele in suspensie,care plutesc in masa apei... nu cred eu ca si "beau" apa cu alge filtrand-o :) .

Nu sunt chiar asa de scumpi,paremi-se ca un ancistrus tanar e vreo 30 000 ... dar arata foarte urat , eu nu as mai lua asa ceva :p
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

ingrijirea pestilor

Mesajde Catalin1903 » Joi Aug 16, 2001 8:12 am

Acum 2 nopti s-a oprit curentul electric implicit pompa pt. aerarea acvariului.De atunci 2 carasi stau pe fundul bazinului.Respira inca dar nu se hranesc si se deplaseaza foarte greu. Cel mai afectat este un caras voalat de dimensiuni mari care astazi dimineata statea inclinat pe o parte. Au murit un scalar mare si doua femele de gupy cu burtica mare. Restul pestilor (inclusiv 2 carasi) sunt OK. Din experienta voastra credeti ca se poate face ceva? Eu am schimbat imadiat 1/4 din apa si pentru citeva ore am pus in functiune inca o pompa.
Catalin1903
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Aug 14, 2001 9:31 am
Localitate: barlad

Re: Ancistrus (alge)

Mesajde RoDiscus » Joi Aug 16, 2001 1:36 pm

Initial trimis de Guppy
Am avut si eu Ancistrus : sunt simpatici ;
... dar arata foarte urat , eu nu as mai lua asa ceva :p



maaareeee nehotarare pe tine Gupone! :rolleyes:


-parerea mea (si itzi mai arat cateva link-uri cu "fani" plecos) e ca sunt super simpatici ! (sic)

Iar la faza cu suspensia (pe fatza?!) ;) incearca un filtru din Obor cu buretele "incapsulat"... 'eftin pentru cat este de eficient!! de rest (geamuri, nisip, pietre etc.) se ocupa amicii Plecos! (se recomanda 2 per acvariu). pentru a vedea miracolul cu okiu tau da click pe link-ul de mai jos:

http://www.geocities.com/sclubine/Algae.html
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

pentru cei care vor sa se apuce...

Mesajde RoDiscus » Joi Aug 16, 2001 1:49 pm

...de acest obicei, care consta in a tine prizonieri intre patru peretzi de sticla niste biete creaturi fara glas care ar tzipa daca ar putea :D ...propun sa le impartasim din experientza noastra a celor "vechi" !:cool: si sa facem o listutza cu "ce sa (nu) facetzi" pentru a face traiu mai usor si durabil micilor (marilor) animalutze acvatice.(nici eu nu le stiu pe toate si mi-ar place sa mai aflu ceva nou!)

so....

1. sa fie acvariu cat mai mare (din cate stiu doar zebrele tolereaza spatiile mici ). in general ce este peste 100l e numit acvariu cu adevarat!

2. sa NU punetzi apa direct de la chiuveta! (sa fie "statuta" cel putin 2 zile) - in cazul in care nu folositi nici o substantza purificatoare (ex. AquaSafe de la Tetra etc.)



saritzi si voi...ca sunt de spus o gramada...tzinetzi minte sa postatzi cu liniutze, sa nu ne pierdem in detalii!
;)
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

pentru cei care vor sa se apuce...

Mesajde Guppy » Joi Aug 16, 2001 3:20 pm

Heheee , felicitari pt initiativa , domnule RoDiscus!
Hai sa adaug si eu 'pe puncte' :D , chestiile care's pe situl meu.
Si v-as ruga , pe 'batranii' in ale acvaristicii sa ma combateti daca aberez ..
OK :

1. Evitati acvariile rotunde !
Nu ofera spatiu suficient si streseaza pestii . In plus , ingreuneaza privitul pestilor .

2. Cand cumparati pesti noi , nu-i puneti direct in acvariu !
La fiecare 20-30 de minute adaugati din acvariul dvs. cate 1 pahar de apa in punga(vasul) in care aveti pestii cei noi(mai intai asteptati ca apa din punga pestilor sa ajunga la aceeasi temperatura cu cea din acvariul dvs.). Continuati pana apa in care se afla pestii cei noi a ajuns cel putin la volum dublu. Apoi puteti pune pestii noi in acvariu. Astfel evitati socul de PH , din cauza caruia mor foarte multi pesti cand sunt mutati dintr-un acvariu in altul .

3.Nu intelegeti gresit notiunea de "schimbarea apei din acvariu" !
Niciodata nu inlocuiti mai mult de 30-40% din apa ! Unii pesti sunt mai rezistenti dar marea majoritate sufera din cauza socului de PH.

4.Nu folositi substante chimice pentru curatarea acvariului !
Curatarea geamurilor si a oricarui obiect ce va fi introdus in acvariu se face NUMAI CU apa ! Totodata , este necesar sa va spalati pe maini inainte de a umbla la acvariu si incercati sa interveniti cat mai rar asupra lui pentru ca deranjati pestii .

5.Nu lasati ca acvariul sa primeasca lumina direct de la soare !
Altfel invazia de alge va da acvarilui o priveliste nu tocmai placuta , de care veti scapa foarte greu ...

6.Cat mai putine chimicale / medicamente !
Evitati pe cat posibil incarcarea apei din acvariu cu medicamente ( substante chimice impotriva algelor , medicamente pentru bolile pestilor ... ) . Pestii se simt bine intr-o apa cat mai apropiata calitativ de cea din mediul lor natural.

7.Nu exagerati cu variatiile de temperatura/lumina/agitatie a apei !
Fixati incalzitorul cu termostat la temperatura optima pentru guppy (24-25 grade C) . In nici un caz nu folositi un incalzitor fara termostat care trebuie supravegheat mereu si produce variatii periculoase de temperatura. Incercati sa oferiti pestilor un regim constant de lumina / intuneric . Daca le oferiti pestilor lumina intre orele 13-23 de exemplu , este ok. Totodata , incercati sa nu mai aprindeti lumina pe timpul noptii in camera unde sunt pestii pentru ca se pare ca asta ii deranjeaza foarte tare ( uitati-va la ei daca faceti asta , si veti observa indignarea de pe fetzele lor! :))
In ceea ce priveste agitatia apei , nu folositi o aeratie prea puternica pentru capacitatea acvariului dvs. , pentru ca incomodeaza activitatea normala a pestilor iar pentru pui este foarte daunatoare.

8.Nu exagerati cu hranirea !!!
Si acesta este poate cel mai important sfat ! Hrana neconsumata se depreciaza imediat , stricand apa si imbolnavind pestii . Este simplu de evitat asta : dati pestilor portii foarte mici si asteptati sa le manance . Continuati pana cand vedeti ca pestii nu mai mananca cu pofta - acum opriti imediat hranirea .

Cam asta ar fi deocamdata . Ma mai gandesc :p
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

ingrijirea pestilor

Mesajde Guppy » Joi Aug 16, 2001 3:30 pm

Initial trimis de Catalin1903
Acum 2 nopti s-a oprit curentul electric implicit pompa pt. aerarea acvariului.De atunci 2 carasi stau pe fundul bazinului.Respira inca dar nu se hranesc si se deplaseaza foarte greu. Cel mai afectat este un caras voalat de dimensiuni mari care astazi dimineata statea inclinat pe o parte. Au murit un scalar mare si doua femele de gupy cu burtica mare. Restul pestilor (inclusiv 2 carasi) sunt OK. Din experienta voastra credeti ca se poate face ceva? Eu am schimbat imadiat 1/4 din apa si pentru citeva ore am pus in functiune inca o pompa.


Catalin, depinde cat de mare e acvariul tau ... daca erau pesti putini probabil e un acvariu mic,altfel nu avea cum sa se intample ce ai patit tu .. in mod normal,un acvariu maricel cu pesti putini ar trebui sa poata sustina viata fara aerator (la mine nu e posibil neavand plante vii) . Ce mai poti face nu stiu , ai procedat bine asa ...
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

alge

Mesajde Guppy » Joi Aug 16, 2001 3:35 pm

Discusule ;) , impresionante rau pozele alea !!! FOARTE eficienti baietii aia cu gura ventuza :D

Ce sa zic ... or fi mancand si pui de guppy? ;) ca eu nu imi permit sa-i tin separat ... ii tin pe toti la un loc , mai ales ca am reusit sa am maturi care nu prea mai alearga puii ...
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

ancistrus eat guppy!? (alge)

Mesajde RoDiscus » Vin Aug 17, 2001 8:31 am

sincer nu stiu...am avut odata un ancistrus intr-un acvariu cu 2 carasi, 1 scalar, 5 red neon, xifo, molly, platy, jandarmi...si nu am observat nici o atitudine violenta di partea lui....dar nu stiu cum se vor comporta in prezenta puilor! Undeva am citit ca doar masculii sunt teritoriali...si asta intre ei...TINAND CONT CA SUNT "VEGETARIENI", NON AGRESIVI, SI TERITORIALI DOAR INTRE EI CONCLUZIA LOGICA AR FI CA NU MANANCA PUII DE GUPPY...(dar nu iti pot garanta)!
:(
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

alge

Mesajde Guppy » Vin Aug 17, 2001 9:54 am

10x , eh , in fine , ma descurc eu si fara ancistrus , faza e ca chiar nu-mi plac cum arata :D

Am avut odata si niste ... fosilis parca!? :rolleyes: ...ei,astia radeau noaptea puii in prostie (fosilis sunt niste chestii mai lungi , cu mustati,in genul sanitarilor gri , activeaza numai noaptea si sunt foarte speriosi) ... m-am chinuit vreo 3 zile pana i-am prins sa scap de ei :D
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

fosilis (alge)

Mesajde Catalin1903 » Vin Aug 17, 2001 11:15 am

Am si eu 2 fosilis maturi (7-10 cm). Am observat ca ciupesc cam tot ceea ce inoata pe fundul acvariului. Nu le-a mers insa cu icrele scalarilor; aici au incasat-o rau de tot cind s-au apropiat.Cit despre puietul de gupy nu are nici o sansa cind iese din adapostul vegetatiei.
Catalin1903
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Aug 14, 2001 9:31 am
Localitate: barlad

Re: fosilis (alge)

Mesajde RoDiscus » Vin Aug 17, 2001 3:40 pm

Initial trimis de Catalin1903
Am si eu 2 fosilis maturi (7-10 cm). Am observat ca ciupesc cam tot ceea ce inoata pe fundul acvariului. Nu le-a mers insa cu icrele scalarilor; aici au incasat-o rau de tot cind s-au apropiat.Cit despre puietul de gupy nu are nici o sansa cind iese din adapostul vegetatiei.


nu comparati oameni buni fosilis cu ancistrus...
:) nu comparati un vegetarian ...un algae eater cu un mic carnat mankator de alge... :D
se stie ca un fosilis nehranit corespunzator rade mai tot... daca ajunge un pik mai maricel si nu e satul itzi vor disparea si gupii maturi!!!! ...am citit despre ei o gramada...foarte negri ciudatzi si mai ales nocturni ...cand toti ceilalti "dorm"! daca au o ascunzatoare nu ii prea vezi in timpul zilei! :))


referitor la puietul de gupy (sau de molly, platy, xifo)...este devorat cu salbaticie mai de toate speciile de pesti care obicinuiesk sa traiska in parte de mijloc a acvariului, ca sa zik asa...corect!?!? asta nu inseamna ca zebrele sunt agresive!
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Schimbarea apei

Mesajde duduloi » Lun Aug 20, 2001 9:40 am

Pana de curand am facut greseala de incepator (deh) de a nu schimba apa asa cum trebuie. Concret, nu foloseam un furtun pt a lua mizeria de pe fundul bazinului.

Acum m-am dotat cu tot ce trebuie, insa mai am o nelamurire.

Inlocuiesc 1/3 din capacitatea bazinului (de 25 litri) saptamanal. Fierb apa , apoi o racesc pana la temperatura acvariului, apoi o introduc in acvariu. Voi cum procedati CONCRET ?. Nu va sfiiti sa imi dati detalii care pt voi sunt lucruri de la sine inteles, accept faptul ca mai am multe de invatat (chiar ma mir ca am avut pierderi de populatie absolut minore)

Am inteles ca se pot folosi substante chimice din pet-shopuri pt eliminarea instantanee a clorului si a substantelor nocive. Unii recomanda punerea apei intr-o galeata de plastic, si dupa 2 zile e ok pt a fi pusa in acvariu.

Voi ce recomandati? Eventual ceva preturi/marci/cantitati pt chimicale ar fi ok.
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

filtre de apa (schimbarea apei)

Mesajde razvan » Lun Aug 20, 2001 11:17 am

cind vei mai avea timp sa treci pe la mine sa-ti arat un filtru de apa simplu (frantzujii ii zic gutiera)
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

ingrijirea pestilor

Mesajde razvan » Mie Aug 22, 2001 12:20 pm

normal la nr de pesti si vol acvariului nu cred ca au murit din cauza lipsei de o2, daca ar fi fost asa normal era sa moara mai intii cei mai mici, carasii din cite stiu sunt foarte rezistenti, elodeea si valisneria sunt renumite pt aportul de o2 in apa, din cauza caldurii scalairii nu aveau de ce sa moara, si asa ajungem la ultima versiune si cea mai nedorita,o boala, dar daca a fost o boala cum de au scapat ceilalti.
inainte de nefericitul eveniment, ai bagat ceva nou in acvariu (plante , pesti, instalatii) care ar fi putut introduce un factor perturbator,

si sa nu uitam melcii.
este posibil ca noaptea cind pestutzii dorm, iar melcii isi fac de cap, sa nu cumva sa-i fi atacat, iar rezultatele (cred ca) s-au vazut.
tu ii vezi mici si neajutorati, iar ei sunt niste bestii, mai ales cei descrisi de tine. de curiozitate da-le intr-un borcan separat o bucatica de carne si dupa aia sa-i vezi la lucru

asa ca poti urma unfsat

JOS MELCII
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

PH-ul apei

Mesajde duduloi » Joi Aug 23, 2001 9:46 am

cum poate fi masurat PH-ul apei?
cum poate fi marit/miscorat functie de necesitati?
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

ingrijirea pestilor

Mesajde MIHAI LAZAR » Joi Aug 23, 2001 2:44 pm

[quote]Initial trimis de Catalin1903
[B]acvariul are 150l si continea:
4 carasi
5 scalari
2 fosilis
gupy
2 ancystrus
melci de coloare alb galbuie
Toate exemplarele sunt adulte (mai putin puii de gupy) si au dimensiuni mari
Plante:
sagittaria
cryptocoryne
valisneria
elodeea
Temperatura era 30-31 grade
Nu am numarat plantele dar in orice caz erau cam multe (intre timp le-am rarit)

Salut Catalin , am citit ce ai patit si nu cred ca aerisirea este de vina Am avut vibratorul sticat aproape o luna si nu a murit nici un peste (le shimbam 30% din apa saptamanal) .
De atunci folosesc filtru exterior cam 2,5 ore pe zi si sunt foarte multumit . Dupa parerea mea temperatura apei e cam mare (la mine in acvarii temperatura este de 22-26 degrade) , sau poate vreo boala si ti-as recomanda sa folosesti o picatura de albastru de metil la 10 litri de apa.
MIHAI LAZAR
 

ingrijirea pestilor

Mesajde duduloi » Joi Aug 23, 2001 3:37 pm

Nu prea are legatura cu subj, insa iti recomand si eu albastrul de metil. Cu ajutorul lui am reusit sa scap de alge, intr-un termen scurt. Nu am avut pana acum probleme cu sanatatea pestilor, dar nici nu am exemplare mari.
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

ingrijirea pestilor

Mesajde Catalin1903 » Vin Aug 24, 2001 7:49 am

Multumesc mult tuturor care au raspuns help-ului.
Am folosit albastru de metil; in apa era sare; filtrele le clatesc de 2 ori pe saptamina; imi iubesc "dihaniile" si incerc sa fac totul pentru a evita problemele.Si pentru mine este o enigma ceea ce
s-a intimplat.



Initial trimis de duduloi
Nu prea are legatura cu subj, insa iti recomand si eu albastrul de metil. Cu ajutorul lui am reusit sa scap de alge, intr-un termen scurt. Nu am avut pana acum probleme cu sanatatea pestilor, dar nici nu am exemplare mari.
Catalin1903
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Aug 14, 2001 9:31 am
Localitate: barlad

Acvariu mic

Mesajde Grrr » Sâm Aug 25, 2001 8:49 pm

Ce specii shi ce numar de pesti ash putea folosi la un acvariu de cca. 10l ( mai mult lat decat inalt) ??
Imi trebuie neaparat filtru + aer + incalzitor ca-l iau pt soramea?
Grrr
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Aug 25, 2001 3:14 pm
Localitate: Bucuresti , Romania

Re: Acvariu mic

Mesajde MIHAI LAZAR » Lun Aug 27, 2001 10:00 am

Initial trimis de Grrr
Ce specii shi ce numar de pesti ash putea folosi la un acvariu de cca. 10l ( mai mult lat decat inalt) ??
Imi trebuie neaparat filtru + aer + incalzitor ca-l iau pt soramea?


Cred ca ai putea popula acvariul cu : guppy, molly. shifo c-am 6-8 bucati . Daca shimbi saptamanal 30% din apa iar o data pe luna cureti acvariul ( I-l spli si filtrezi 70%din apa si adaugi 30% apa curata) nu o sa ai probleme.Recomandabil este sa-i pui vibrator , iar pe timpul ierni sa ai incalzitor.
MIHAI LAZAR
 

(acvariu mic)

Mesajde Grrr » Lun Aug 27, 2001 9:09 pm

10x

M-am kam decis , o sa pun guppy cam vro 4-5 sa nu fie inghesuiti , un deget de nisip de quartz , o planta shi vibratoru ala.

kred ka ajunge
Grrr
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Aug 25, 2001 3:14 pm
Localitate: Bucuresti , Romania

go for guppy (acvariu mic)

Mesajde Guppy » Lun Aug 27, 2001 11:49 pm

guppy , guppy , of course

Sa vezi ce o sa se bucure sora' cand o vedea pui de guppy misunand pe acolo :D
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

pH-ul apei

Mesajde Guppy » Mar Aug 28, 2001 2:47 am

Duduloi , PHul se poate masura cu acele benzi cu dungulitze colorate care erau prin laboratoarele de chimie. Gasesti la farmacie . Bineinteles ca sunt si scule profesionale dar nu cred ca e cazul - Pt mine cel putin : atat pretul cat si pretentiile momentului. PHul il modificam intr-un timp cu o substanta , dar nu mai stiu cum ii zice,sorry ... poti intreba la petshop si iti vor spune ... a,se mai poate babeste,cu bicarbonat parca , d'ala care se pune la prajituri ... dar tot ce am invatat eu din joaca cu schimbatul PHului manual e ca : "sau mai bine lasa" , in traducere libera , in majoritatea cazurilor nu se recomanda :D . Doar dc vrei sa inmultesti cine stie ce raritate cu pretentii foarte stricte ... s-ar putea sa aberez dar din cate stiu,speciile comune pe care le avem acum nu necesita asa ceva.
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

pH-ul apei

Mesajde Guppy » Mar Aug 28, 2001 2:52 am

am uitat sa zic despre deznodamantul ultimului meu joc "de-a PHul" :D
Au murit cam 95% dintre pesti (simptome: inot leganat,corpul acoperit cu o pudra alba - ciuperci,sau ceva de genu' , pielea fiind atacata datorita sensibilitatii produse de dezechilibrul osmotic) - adica: soc de PH.

Don't try this at home !!!
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Melci nedoriti

Mesajde duduloi » Mar Aug 28, 2001 8:06 am

M-am trezit intr-o dimineata cu 2 melci mici si megri in acvariul meu. Nu mi-am adus aminte sa ii fi invitat pe acolo, asa ca i-am eliminat imediat pe intrusi. Problema e ca de atunci in fiecare zi scot din acvariu cam 2-3 buc si tot nu se mai termina.

ceva idei?
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Melci nedoriti

Mesajde gascone » Mar Aug 28, 2001 12:32 pm

Initial trimis de duduloi
[B]M-am trezit intr-o dimineata cu 2 melci mici si megri in acvariul meu. Nu mi-am adus aminte sa ii fi invitat pe acolo, asa ca i-am eliminat imediat pe intrusi. Problema e ca de atunci in fiecare zi scot din acvariu cam 2-3 buc si tot nu se mai termina.
ceva idei?


Am patit-o si eu acum 3 luni (cumparand niste plante din Obor).Sa-ti spun cum am scapat eu .
La inceput ii scoteam la fel ca tine , dar dupa o luna in loc sa-i elimin am constatat ca apareau din ce in ce mai multi . Atunci am trecut lu masuri radicale :
- Am mutat pesti in alt acvariu
- Am filtrat apa printr-un filtru exterior (daca nu ai pune intr-o pilnie un strat de tifon, apoi un strat de vata medicinala si deasupra iarasi tifon , prin care filtrezi apa.)
- am schimat pietrisul (daca nu ai altul poti sa-l fierbi in clocot 15 minute)
-Am spalat plantele si am cules cu mare grija (frunza cu frunza) toti melcii
-Plantele le-am pus la ,,carantina" o saptamana intr-un alt vas cu apa si inainte de a le baga in acvariu le-am verificat di nou
Asa am scapat de ei. Ai grija ca se inmultesc extrem de repede.
Succes
gascone
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Aug 27, 2001 1:10 pm
Localitate: Romania- Bucuresti

melci nedoriti

Mesajde duduloi » Mar Aug 28, 2001 1:19 pm

Multumesc pt idei, daca intr-o saptamana nu scap de iei, cu siguranta iti voi urma sfatul.
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

pH-ul apei

Mesajde Mircea » Mie Aug 29, 2001 6:25 am

pH-ul apei se masoara cu testere pentru pH. In orasul meu am gasit unul marca Tetra, simplu de folosit dar cu precizie de doar 0,5 grade; costa pana in 200.000 lei si "tine" vreo 50 de masurari.

Valoarea pH-ului este data de o multime de factori: pH-ul apei turnate in acvariu, substratul folosit, numarul de pesti, numarul de plante. Se poate modifica in foarte multe feluri dar atentie, dupa o vreme va reveni la valoarea initiala. Iti pot da multe detalii, daca chiar vrei da-mi un mail.

Mircea
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Următorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron