Ajutor moral de urgenta

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Ajutor moral de urgenta

Mesajde AdevaRapper » Sâm Feb 15, 2003 1:17 am

Ministerul Invatamantului din Guvernarea Nastase este cel mai slab din istorie! O sa va spun si de ce! Sunt clasa a 12a la liceu profil real si in programa de Limba si Literatura Romana la Bac, s-au introdus:
-> gramatica de pana la clasa a 8a, pe care nici o clasa nu a facut-o, exceptand cele de filologie la un optional, numit Gramatica
-> desi la clasa nu am studiat decat operele din programa pt clasa de real, pentru BAC avem de invatat TOATE operele din TOATE manualele alternative de la TOTI autorii canonici, ceea ce mi se pare strigator la cer. De ex. de la Eminescu, am studiat, conform programei, 4 opere, dar de invatat pt bac am 9 opere
-> nu se mai fac subiecte diferentiate pt clasele de real si uman ceea ce mi se pare absurd! de unde sa stiu eu tot atata romana ca ala de la uman care a facut 6-7 ore/saptamana fata de ce invat eu in 3 ore / saptamana! Daca totusi li se pare just sa fie subiecte comune, de ce nu sunt si la mate subiecte comune? Asa, cei de la uman au subiecte super simple fata de ale noastre la mate, cum normal ar fi sa avem si noi la romana

De aceea vrem sa organizam o actiune majora de protest cu toti elevii claselor a 12a din tara! In speranta ca cineva care trebuie sa auda ne aude, inchei acest articol de protest!

Multumesc!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Feb 15, 2003 9:07 am

ca roman , a stii limba si literatura romana este o chestiune de bun simt si respect de sine. sa nu stii matematica, fizica sau chimie nu e o rusine.
...si ne mai miram ca multi care se perinda pe la diferitele televiziuni autohtone, sa ne invete ei una sau alta , sunt agramati....
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Sâm Feb 15, 2003 4:57 pm

Aiule, nu prea-s de acord... 8 ani de gramatica sunt suficienti ca sa vorbesti corect, iar cunostinte de literatura romana mi se par futile (:D) pt. un potential matematician, informatician, inginer etc. Sa nu stii matematica sau fizica ( macar la nivel de clasa a 12-a uman) mi se pare mult mai rusinos decat sa nu stii de Enachita Vacarescu, Liviu Rebreanu si alti medocri.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Dum Feb 16, 2003 8:55 am

pt unii draga hyde nu sunt suficienti nici 20 de ani ca sa stapaneasca gramatica limbii romane. tocma de aceea mi se pare just un examen la acest capitol ca sa inlaturam (nu?) latura subiectivista...
aici nu ne intalniram pe orbita....pai io ca economist zau ca nu mi-e rusine ca nu stiu fizica sau chimie . si cam cati potentiali matematicieni si fizicieni si informaticieni avem intr-un leat ?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Dum Feb 16, 2003 11:18 pm

Initial trimis de eyewitness
ca roman , a stii limba si literatura romana este o chestiune de bun simt si respect de sine. sa nu stii matematica, fizica sau chimie nu e o rusine.
...si ne mai miram ca multi care se perinda pe la diferitele televiziuni autohtone, sa ne invete ei una sau alta , sunt agramati....

Auzi? Eu nu am zis sa nu dau BACul la romana, ci sa se dea intr-o marja de decenta! Adica sa nu-mi cer mie sa stiu de nivelul unui student la jurnalistica sau litere sau asa ceva... E normal sa stii atat cat iti trebuie, nu cum cer megalomanii aia de la minister!

PS: Si nu, nu stau prost cu romana, ci dimpotriva!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Lun Feb 17, 2003 11:19 pm

Eye, omu' zicea de clasele de real, din care ar trebui sa iasa matematicieni, informaticieni... si economisti. Si io cred ca () ca economist te cam doare-n cur de arta poetica a lui Arghezi, pe cand matematica iti cam trebuie ( fizica si chimie ce-i drept, nu). A, pentru cultura generala e bine sa le stii, da' sa ajungi sa dai la real subiecte identice cu alea de la uman, pe cand umanistii sa poata sa nu dea matematica deloc e cam aiurea.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Joi Feb 20, 2003 12:09 am

Din pacate nu am gasit pe acest forum ajutorul moral la care speram! Ba mai mult, am dat peste un ignorant ca eyewitness care nu citeste tot si se arunca sa-si dea cu parerea asa, ca sa fie data!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde KickAss » Lun Feb 24, 2003 1:29 pm

Ignorant esti tu! Daca dadeai un alt exemplu, si nu cel cu Eminescu te iertam, dar asa nu! Este ca si cum daca ai fi englez te-ai ofusca daca ai avea de citit brusc si "Visul unei nopti de vara" si "Comedia erorilor". E ca si cum pt. tine care esti la real, perioada pasoptista este prea mult pentru bietul tau creieras. Bai, stii, aia de la uman nu invatza formulele de derivare pana la jumatate si nici 75% din formulele trigonometrice.
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde angus » Mie Mar 05, 2003 11:58 am

Initial trimis de Mr Hyde
... Liviu Rebreanu si alti medocri.


Mr. Hyde, nu m-ash fi bagat in vorba, vremea cand am fost eu in clasa 12a fiind demult trecuta shi apusa, nemaifiind la curent cu programa, bacul shi alte alea ce ies cu totul din sfera preocuparilor mele. dar daca cumva ai vrut sa zici ca Liviu Rebreanu e mediocru (pana shi tastele tzi-au tremurat cand tzi-a ieshit porumbelul) m-ai plesnit unde ma doare shi n-am cum sa te iert la un asemenea afront. sigur, e dreptul tau sa alegi daca citeshti Rebreanu sau nu, daca-ti place sau nu, dar nu te hazarda in afirmatii din astea necontrolate, te rog eu, iti spun precis ca nu e deloc mediocru, crede-ma, indiferent de profilul liceului la care frecventezi.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Re: Ajutor moral de urgenta

Mesajde dinu » Mie Mar 05, 2003 1:00 pm

Initial trimis de AdevaRapper
Ministerul Invatamantului din Guvernarea Nastase este cel mai slab din istorie! O sa va spun si de ce! Sunt clasa a 12a la liceu profil real si in programa de Limba si Literatura Romana la Bac, s-au introdus:
-> gramatica de pana la clasa a 8a, pe care nici o clasa nu a facut-o, exceptand cele de filologie la un optional, numit Gramatica
-> desi la clasa nu am studiat decat operele din programa pt clasa de real, pentru BAC avem de invatat TOATE operele din TOATE manualele alternative de la TOTI autorii canonici, ceea ce mi se pare strigator la cer. De ex. de la Eminescu, am studiat, conform programei, 4 opere, dar de invatat pt bac am 9 opere
-> nu se mai fac subiecte diferentiate pt clasele de real si uman ceea ce mi se pare absurd! de unde sa stiu eu tot atata romana ca ala de la uman care a facut 6-7 ore/saptamana fata de ce invat eu in 3 ore / saptamana! Daca totusi li se pare just sa fie subiecte comune, de ce nu sunt si la mate subiecte comune? Asa, cei de la uman au subiecte super simple fata de ale noastre la mate, cum normal ar fi sa avem si noi la romana

De aceea vrem sa organizam o actiune majora de protest cu toti elevii claselor a 12a din tara! In speranta ca cineva care trebuie sa auda ne aude, inchei acest articol de protest!

Multumesc!


Din pacate, asta e un exemplu de mentalitate cretina. Ca, pentru a putea sa vorbesti despre cutarica poezie a lui Eminescu, trebe sa fi studiat ce a zis nenea Vieru intr-o cuvantare de la 11 august. E foarte bine ca e asa (cu toate ca sunt sigur ca nu asta e intentia), ca o sa fie nevoit natu' sa mai si gandeasca nitel. Ca m-am coclit la bac de aia care veneau cu "noi, despre Macedonski, am invatat ca...". Si sa stii ca nu-i mare efort sa citesti 9 poezii de Eminescu in patru ani de liceu. Ca nu esti in stare sa legi 3 vorbe coerente despre ele, asta-i problema ta intelectuala si nu te obliga nimeni sa iei 10 la bac. Fiecare dupa puteri. Si-asa te cam stergi la fund cu bacu', de anu asta incepand. Asa ca macar de orgoliu sa fie, ca de referinta nu mai e. Deasemenea, nu inteleg revolta ta ca e aceeasi programa la romana la uman si real. E normal sa iei nota mai mica decat cei care au facut cum zici tu, 6 ore pe saptamana. Ca doar nu esti de aceeasi valoare, romaneste vorbind, cu ei. N-ai decat sa suplimentezi pe cont propriu alea 3 ore, si sa stii cat stiu ei, si atunci o sa ai aceeasi nota. Lojik ? Lojik !!!

Subscriu ca oficiosii invatamantului in frunte cu ips Ministra sunt o hoarda de imbecili si ca programa de bac trebuie sa fie cea anuntata la inceputul clasei a IX-a. Insa revolta ta e putin isterica.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Re: Ajutor moral de urgenta

Mesajde Hera » Mie Mar 05, 2003 1:28 pm

Initial trimis de AdevaRapper
-> gramatica de pana la clasa a 8a, pe care nici o clasa nu a facut-o, exceptand cele de filologie la un optional, numit Gramatica

Pe timpul meu, nu foarte indepartat, acum 2 ani, in liceu, intr-adevar am studiat doar noi cei de la uman gramatica, insa nu ca optionala, ci ca materie obligatorie si iti spun ca am avut mare noroc ca a fost asa. Insa ,in generala , era obligatoriu pt toti elevii sa studieze gramatica, in plus, la scoala mea generala nu existau profiluri. Exista profiluri in clasele 5-8? Cum vine aia sa dam gramatica de pana la clasa a 8-a pe a care a studiat-o numai filologia? Ce filologie la clasele generale mey? Asa e acuma? Atunci,voi astia de la real, in ce clasa ati studiat gramatica? a-5a? a 6-a?
cand am dat eu bacul ,in 2000, cei de la uman au dat gramatica studiata pana in a 12-a, cei de la real gramatica de pana la a -8a, gramatica aia de o faceam cu totii.
-> desi la clasa nu am studiat decat operele din programa pt clasa de real, pentru BAC avem de invatat TOATE operele din TOATE manualele alternative de la TOTI autorii canonici, ceea ce mi se pare strigator la cer. De ex. de la Eminescu, am studiat, conform programei, 4 opere, dar de invatat pt bac am 9 opere

Chiar i-au introdus pe toti? Las' ca nu strica! N-ai studiat atunci, studiezi acum!:D Stiu ca acum ti se pare mult si fara sens sa stii TOTI acei scriitori, dar gandeste-te ca iti vor folosi.La ce? O sa vezi si asta.
-> nu se mai fac subiecte diferentiate pt clasele de real si uman ceea ce mi se pare absurd! de unde sa stiu eu tot atata romana ca ala de la uman care a facut 6-7 ore/saptamana fata de ce invat eu in 3 ore / saptamana! Daca totusi li se pare just sa fie subiecte comune, de ce nu sunt si la mate subiecte comune? Asa, cei de la uman au subiecte super simple fata de ale noastre la mate, cum normal ar fi sa avem si noi la romana!
:D
Mey, eu am ramas in urma de tot cu noile reglementari? Pana acum s-a dat diferentiat la romana? :con:
mie mi se pare just sa fie comune subiectele la romana si diferentiate la matematica . De ce? pt ca matematica studiaza toate popoarele lumii, da' romana?

initial trimis de mr Hyde
Si io cred ca () ca economist te cam doare-n cur de arta poetica a lui Arghezi

domne, tu inveti doar ce iti trebe tie pt profesia ta? De restul te doare-n cur, dar mai ales te doare-n cur de arta poetica? Rusine!
Nu te doare-n cur ca economist( inginer, chimist,etc), te doare-n cur ca om!!
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde Mr Hyde » Mie Mar 05, 2003 3:03 pm

angus:te rog eu, iti spun precis ca nu e deloc mediocru, crede-ma, indiferent de profilul liceului la care frecventezi.

Anguse, din respect pentru efortul pe care-l faci pe forum de a revitaliza cultura romaneasca imi reprim...mai mult, imi retrag avantul anti-rebreanian.

dinu:Ca doar nu esti de aceeasi valoare, romaneste vorbind, cu ei. N-ai decat sa suplimentezi pe cont propriu alea 3 ore, si sa stii cat stiu ei, si atunci o sa ai aceeasi nota. Lojik ? Lojik !!!

Aha, da' umanistii de ce dau subiecte diferite la mate-fizica-chimie, si la o adica, pot sa nu dea mate deloc? Lojik? Lojik!!!

Hera ( aici e mai mult :) )
cand am dat eu bacul ,in 2000, cei de la uman au dat gramatica studiata pana in a 12-a, cei de la real gramatica de pana la a -8a, gramatica aia de o faceam cu totii.

Ma sa fie, si io tot in 2000, si nema gramatica, doar niscaiva exercitii penibile de vocabular. Or fi alte regulamente prin Craiova? :p

si iti spun ca am avut mare noroc ca a fost asa

:confused:


Chiar i-au introdus pe toti? Las' ca nu strica! N-ai studiat atunci, studiezi acum! Stiu ca acum ti se pare mult si fara sens sa stii TOTI acei scriitori, dar gandeste-te ca iti vor folosi.La ce? O sa vezi si asta.

Hera, te lauzi ca-ti place economia... de diviziunea muncii si specializare ai auzit? Examenul dintr-a 8-a e o prima forma de specializare.

mie mi se pare just sa fie comune subiectele la romana si diferentiate la matematica . De ce? pt ca matematica studiaza toate popoarele lumii, da' romana?

Antologica :A

domne, tu inveti doar ce iti trebe tie pt profesia ta? De restul te doare-n cur, dar mai ales te doare-n cur de arta poetica? Rusine!
Nu te doare-n cur ca economist( inginer, chimist,etc), te doare-n cur ca om!!


Hera, ma distrezi. Nu e vorba de ce invat eu, ci de ce sunt ( sau eram) obilgat sa-nvat.
Cat despre ultimul aforism: gresit, din nou gresit. Ca economist nu o sa aflu nicodata de la Arghezi ce-i cu cifra de afaceri, in schimb ca om pot sa spun ca "Intre doua nopti" e remarcabila.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde dinu » Mie Mar 05, 2003 4:29 pm

Initial trimis de Mr Hyde
dinu:Ca doar nu esti de aceeasi valoare, romaneste vorbind, cu ei. N-ai decat sa suplimentezi pe cont propriu alea 3 ore, si sa stii cat stiu ei, si atunci o sa ai aceeasi nota. Lojik ? Lojik !!!


Pentru ca, stimabile, la d-lor matematica e disciplina optionala si figureaza ca atare pe diploma de bac. Drept pentru care, ca si compensatie, si matale poti sa servesti o geografie la rasol, si o sa ai subecte muuuuult simplificate fata de iubitii tai colegi de la profile de specialitate. Lojik ? Lojik !!!
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Mie Mar 05, 2003 5:36 pm

Venerabile, daca tie ti se pare lojik, atunci lojik o fi...
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Re: Re: Ajutor moral de urgenta

Mesajde AdevaRapper » Lun Mar 10, 2003 10:52 pm

Initial trimis de dinu

E normal sa iei nota mai mica decat cei care au facut cum zici tu, 6 ore pe saptamana. Ca doar nu esti de aceeasi valoare, romaneste vorbind, cu ei. N-ai decat sa suplimentezi pe cont propriu alea 3 ore, si sa stii cat stiu ei, si atunci o sa ai aceeasi nota. Lojik ? Lojik !!!

Nu e deloc logic! Mi se pare o logica cel putin cretina! Atunci la fel de normal ar fi sa ia si ei (cei de la uman) o nota mica la o materie favorabila mie! Astea nu sunt sanse egale la BAC! De ce sa suplimentez eu cand ar trebui sa se dea la BAC sa stie tot omul, ca nu toti o sa ajungem scriitori!
PS: Viata asta e ca-n Bundesliga!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde emma22 » Dum Iun 15, 2003 6:36 pm

eu am impresia ca cei ce-l blamati pe saracul baiat ori ati dat bacu' acu n-spe ani, ori l-ati luat cu 6 si v-a durut in pix...eu am terminat info-intensiv in anul ala cand s-a hotarat guvernarea sa dea bac la 7 materii, fara sport inclus.deci: profil real, 3 ore lb rom, 1 istorie, 2/franceza/engleza, 1 economie, etc
bac obligatoriu la: romana, mate, limba straina , istoria patriei,
la alegere informatica cu orice geogra, economie, filosofie, deci tot umane?, in afara de sport...fara fizica unde aveam 4 ore sapt? adica eu din 6 mat de bac am dat la una singura pe profil???

precizez ca in afara matematicii, unde erau diferentieri de subiecte asa cum a spus rapperu' adica umanu avea trei ecuatii si o anemica prob de geometrie,toate celalalte subjecte au fost comune...inclusiv gramatica claselor 1-8...apoi eu dragutilor a trebuit sa scot medie mare, pt ca pe baza ei intram la faculta,cineva sustine ca e elementar sa-l sti pe eminescu..da, de acord, e elementar sa sti cateva versuri, poezii, cine a fost , chestii de cultura generala..dar ca sa iei peste 9 la bac trebuie sa fi doxa de carte..sa va mai explic ca la istorie , o ora pe sapt , am avut subiect la scris" evolutia part conservator de la infiintare pana in prezent?"-subiect de sinteza intins cate trei-patru fraze pe un intreg manual de cls axii_a? si asta in conditiile cand imi trebuia o medie minima la bac de 9 pt a avea sanse la "fara plata"..poate vi se pare ciudat, dar la profil real esti efectiv indopat cu mate, info, fizica, chimie, de ex la info intensiv ai 11 ore info/saptamana, si daca ai ajuns acolo se presupune ca iti si place...iar obiectele"umane" sunt neglijate in mod voit atat de profi cat si de elevi...stiu ca eu am facut o minidepresie la faza asta total incorecta, iar dirigul meu mi-a zis ceva ce ii zic si eu rapperului: cine are cap capabil de o gandire abstracta necesara studiului matematicii e clar cu o inteligenta peste medie si le poate duce in spate...pe cand unuia de la uman prin definitie nu-l poti pune sa rationeze in asemenea hal incat sa dea mate la bac pe picior de egalitate cu tine...capu' sus rappere!!
emma22
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iun 15, 2003 5:21 pm

Mesajde MALIKAH » Lun Feb 27, 2006 11:07 pm

AdevaRapper discutia voastra de pe forum mi-a atras atentia, dat fiind ca tocmai cautam informatii legate de acest subiect. Nu-mi vine sa cred ca toate astea sunt adevarate, desi, sincera sa fiu, nu am gasit nici un site referitor la problema noastra. Nu pot sa cred ca scumpii nostrii ministrii sunt atat de cretini si nu se gandesc decat la cum sa epateze mai bine, desi noi mai avem doar cateva amarate de luni pana la bac si o groaza de materii de pregatit....totul mi se pare absurd.....oare cretinitatea lor chiar nu are limite??Ma tot intreb de ce nu aplica noua si geniala metoda de la anu....macar daca ne-ar fi spus si noua de la inceput ca asa va fi proba la romana...aveam timp sa ne pregatim altfel......la real si asa n-ai timp sa respiri, mai ales daca esti, cum zice emma22, la informatica intensiv.......
In fine.....fie ce va fi....ce bine ar fi sa le revina mintea la cap....auzi...poti sa-mi dai si mie un link pe net de unde sa aflu mai multe despre faza asta...te rog...
Mersi....si succes...cred ca toti avem nevoie cu duiumul....
MALIKAH
 

Mesajde eliana » Sâm Iun 20, 2009 12:22 am

subiect inchis. daca cineva doreste sa-l vada redeschis, rog anunt pe Administrativ.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori