EVREII... Antisemitismul, un pui al inculturii sau o simpla parere?

No poll here

Da
0
Niciun vot
Nu
2
100%
 
Voturi totale : 2

EVREII... Antisemitismul, un pui al inculturii sau o simpla parere?

Mesajde Amaterasu » Mar Feb 25, 2003 2:44 pm

De curand am citit o carte in care erau "explicate"(daca se poate spune asa despre niste pareri peri-personale ale unui xenofob- incult <--cred ca e pleonasm) despre niste protocoale ale unui evreu cu privire la destinul "jidanilor" si "jidovitilor" (atentie: acest cuvant este o jignire la adresa poporului irsraelit si nu pote fi folosit decat ca atare...so, feriti-va sa-l aveti in context) pe acest pamant. Bineinteles ca un om cu destul "self-respect" ar judeca la rece acea carte si mesajul pe care ea il transmite (cartea se numeste "Protocoalele Inteleptilor Sionului") si ar realiza ca antisemitismul ar putea aduce un sfarsit demn de toata mila crestinilor (un sf. al crestinilor, sper c-ati inteles) cu toate ca, intr-adevar pe Ei (pe evrei) nu i-ar interesa, desi pe prostia noastra isi cladesc de fiecare data noi imperii de afaceri...(daca se pot numi asa). In plus, nu se stie cum, acel Evreu stia ca Poporul lui va asmutii "Marele Imperiu" (S.U.A) in razboi... si dupa cum vedeti
exact asa se intampla( cu toate ca afirmatia aceasta e din 1920...so...).
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

"Protocoalele inteleptilor Sionului" sunt un fals

Mesajde Catalin-B » Mar Feb 25, 2003 2:54 pm

Habar n-am ce ai inteles din aceasta carte dar... este un fals ordinar.

http://www2.h-net.msu.edu/~antis/doc/graves/graves.b.html

In plus istoria insasi demonstreaza ca evreii nu au un control diferit asupra propriului destin mai mare decat au alte popoare - adica zero. Daca sunt atat de buni si le stiu pe toate in avans cu cinci decenii, cum de nu au putut preintampina omorarea a milioane de evrei in lagarele germane? Sa nu uitam ca au murit acolo si evrei saraci si *conducatorii* evreilor din tarile ocupate - adica nici macar "sefii conspiratiei" nu stiau, de fapt, nimic?
*** Reality is a state of mind.
Catalin-B
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 13, 2003 11:40 pm
Localitate: Bucuresti-Romania

Mesajde Amaterasu » Mar Feb 25, 2003 3:02 pm

Poftim?! Aici am vrut sa te aduc...Parca murisera 12 mil de evrei...sau sa fi fost 2 mil...sau poate 800.000... si nu au murit doar evrei... au murit cei care nu erau "pur sange" nemtesc... Si oare nu si evreii au avut (mai putin, ce-i drept) de castigat?! So... un fel de "bussines is bussines"... Poate nu au controlul asupra propriului destin dar, cu siguranta il au pe al altor destine. Controleaza masele (cel putin in momentul de fata) sau dau poporului exact ce are nevoie ca sa-l ameteasca (paine si circ, nu?) si asta e de ajuns ca sa se auto propulseze in varf...(off topic)
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde deampulea » Mar Feb 25, 2003 3:35 pm

o intrebare fara nici o intentie de jignire:

crazy_felina: tu esti o tzara antisemita?
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde Catalin-B » Mar Feb 25, 2003 4:02 pm

Initial trimis de crazy_felina
Poftim?! Aici am vrut sa te aduc...Parca murisera 12 mil de evrei...sau sa fi fost 2 mil...sau poate 800.000...


Nu conteaza cati evrei au murit (cum, deasemeni, nu conteaza cati polonezi au murit). Important este ca au murit sute de mii, milioane de oameni in conditii interzise expres de Conventia de la Haga. Sute de mii, milioane dintre ei erau evrei. Inclusiv capii (religiosi, politici) evreilor din tarile ocupate.



si nu au murit doar evrei... au murit cei care nu erau "pur sange" nemtesc...


Nimeni nu sustine ca ar fi murit doar evrei; cu evreii s-a inceput, lor alaturindu-li-se tiganii, polonezii, homosexualii, rusii, ucrainenii, debilii fizici si mentali, cehii, sarbii etc. etc.





Si oare nu si evreii au avut (mai putin, ce-i drept) de castigat?!



Ce ar fi putut castiga? Au murit cca. 80% din evreii europeni. Daca tie ti-ar omori cineva toate rudele si ai ramane singura s-ar putea spune ca ai castigat ceva? Sper sa mai reflectezi inainte de a face asemenea afirmatii. Au avut ceva de castigat tiganii ca au fost omorati prin lagare? Sau polonezii?





So... un fel de "bussines is bussines"...


No comment...




Poate nu au controlul asupra propriului destin dar, cu siguranta il au pe al altor destine. Controleaza masele (cel putin in momentul de fata) sau dau poporului exact ce are nevoie ca sa-l ameteasca (paine si circ, nu?) si asta e de ajuns ca sa se auto propulseze in varf...(off topic)



In primul rand folosesti o generalizare incorecta: "evreii" (de parca ar avea cu totii aceleasi ganduri si ar actiona la unison). Nu exista asa ceva pe Terra. Tu nu gandesti la fel ca mine si eu nu actionez la fel ca Popescu ori Ionescu. La fel si in cazul evreilor (ori, dupa caz, rusilor, ungurilor, americanilor).


Cum controleaza "evreii" masele? Din ce tara? da-mi un exemplu ca sa te pot contrazice in mod concret.

Ca se fii propulsat in varf (lucru care este de dorit, nu vad de ce dai o conotatie negativa) este nevoie de inteligenta, cultura, rabdare, experienta, networking. Dpdv statistic exceleaza in aceste domenii evreii, armenii, chinezii, japonezii. Explicatiile cultural-istorice sunt cumva similare.

Nu e o problema sa fii antisemita, gandirea trebuie lasata libera (si eu sunt gata sa lupt pentru dreptul tau de a ma contrazice, vorba lui Churchill). Pacat este ca nu ai o argumentatie coerenta.
*** Reality is a state of mind.
Catalin-B
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 13, 2003 11:40 pm
Localitate: Bucuresti-Romania

Mesajde Amaterasu » Mar Feb 25, 2003 4:13 pm

Initial trimis de deampulea
o intrebare fara nici o intentie de jignire:

crazy_felina: tu esti o tzara antisemita?


Nu am nici o leg cu antisemitismul ci din contra. Revino. te rog, cu o intrebare mai pertinenta.


Cat despre cele scrise de CatalinB... Foarte bine... Am sa revin cu informatii... Dar incearca sa nu iei acest simplu thread ca pe un afront, pt ca dupa cat se vede mi-ai macelarit toate posturile (mai mult sau mai putin coerente) ....
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Protocoalele...

Mesajde Suryia » Lun Iul 14, 2003 10:37 pm

Din 1920 si pana acum s-a cam dovedit ca "Protocoalele Inteleptilor Sionului" au fost doar un fals ordinar , dupa cum a mai zis cineva pe aici... se pare insa ca unii inca mai vor sa le creada .
Despre evrei...nimeni nu poate zice ca nu au fost masacrati, dar se vorbeste de Holocaust ca despre marea tragedie a celui de-al 2-lea Razboi Mondial , de parca numai evrei au murit in el , nu si un numar imens de soldati , pentru a nu mai vorbi de civili , care au pierit pe front. Iar razboiul nu fusese alegerea lor .
De asemenea exista tendinta de a se exagera cu masacrele dreptei...dar de ce spunem atat de putin despre cele comuniste? Va recomand sa cititi "Arhipelagul GULAG" al scriitorului Aleksandr Soljienitin ...nu este un argument "pro" antisemitism , dar haideti sa nu ii deplangem doar pe ei pentru ca nu ei au fost victimele cele mai numeroase ale acestui secol .
De ce se vorbeste despre evrei ca entitate si nu ca indivizi?Poate deoarece pe parcursul istoriei au dovedit , oarecum , ca gandesc la fel . Putine comunitati straine s-au mentinut atat de unite cum s-au mentinut cele evreiesti in cadrul tarilor unde traiau .
Antisemitismul nu este incultura , atat timp cat ai si argumente plauzibile pentru "ura" ta...(daca vreti argumente antisemite va recomand sa le cititi pe cele ale profesorului A.C. Cuza , sunt dragutze...iar despre el nu putem afirma ca e incult...). Ramane a doua varianta:parere persoanala...si asta si este...e dreptul la libera gandire , insa , sa nu uitam , ca nici o ura nu indreptateste crimele...
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Iul 24, 2003 11:23 am

acu o sa incerc sa fac o recenzie (mai mult sau mai putin reusita) a unui articol aparut in revista Lumea (nu stiu numarul) scris de catre un evreu (la fel nu m-am chinuit sa-i aflu numele) combinata cu pareri personale.

problema cu antisemitismul este alta: daca faci ceva impotriva unui evreu esti catalogat drept antisemit. nu mai conteaza daca el face ceva rau: esti antisemit. daca cineva afirma pe post ca nu e de acord cu ceea ce face israelul , cu bombardamentele si cu alte trebuiri d-astea: e antisemit.
daca spui bancuri cu evrei la televizor esti antisemit (daca spui bancuri cu olteni ce exti anti-oltean?)
ideea ca la ora asta nu mai sunt ei atat de oropsiti, in majoritatea tarilor lumi sunt doar putini oameni antisemiti adevarati (nu cum e de exemplu la noi Vadim).
arabii ce sa zica: ei sunt la ora asta cei mai amarati, in occident majoritatea sunt vazuti ca niste nenorocit, ca un fel de discipoli ai lui Osama si Saddam.
Ce sa mai zica tigani ?
etc.....
Ideea e ca nu tre sa luati nici recenzia, nici articolul drept texte antisemite. ci doar ca acest cuvant a devenit atat de des folosit incat isi va pierde din valoare in curand.


si in plus: nu aveau nici un drept evreii sa-l acuze pe Antonescu de antisemitism (aici asta e marea mea problema), anul trecut a venit un mare evreu, Nobel-it pentru pace, care a spus ca Antinescu a fost si a dres, ca a omorat o gramada de evrei in conditiile in care roamania a fost capul de evadare a mii de evrei polonezi, unguri, etc.
de ce pe zidul pe care sunt trecuti nr de evrei morti in urma Holocaustului sunt trecuti 600.000 de evrei romani? stiti raspunsul evreilor: nu e nr de morti in romania ci e numarul de morti care au trait in romania (sau ceva in genul asta)...deci daca au pus 600 mii la noi, se ajunge usor la un nr de multe milioane....
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Suryia » Mar Iul 29, 2003 9:24 pm

Problema e ca au fost puse pe seama noastra si mortile evreilor din N-V Trnasilvaniei care pe atunci era la unguri...si tot asa...nu le-a fost prea greu sa ajunga la 600 000 . Da'va dati seama ca aia pe care i-au pus la noi i-au pus o data si la unguri si tot asa... va dati seama cum le-au iesit milioanele.
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Iul 30, 2003 10:38 am

cum sa nu devi antisemit cand vezi ca evreii sar de cur in sus de fiecare data cand cineva, nu ca incearca sa le faca ceva rau ci incearca sa arate ca nu numai ei au fost nenorociti in WW2. A se vedea articolul aparut saptamana asta in Jerusalem Post, care il face pe Iliescu fascit si etc si aminteste de cei patru sute si ceva de mii de evrei omorati in Romania.....iar despre evrei si comportamentul lor la inceputul razboiului,...., nu incep pt ca ma acuzati de antisemitism...
anyway io nu cred in complotul israelian sau alte teorii de genul asta
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Suryia » Mie Iul 30, 2003 9:46 pm

Probabil ca nu exista nici un complot istraelian , dar in momentul in care ai puterea financiara pe care o au evreii...faci cam ce vrei si te sprijina toti . Oricum , daca nu eram antisemita pana acum , simt ca incep sa devin.
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Sfat

Mesajde xorian » Joi Iul 31, 2003 2:23 pm

Nu mai propuneti subiecte de discutie despre evrei. Lumea ii baga prea mult in seama. De unde si inganfarea ca ar privilegiati in fata lui D-zeu (parerea lor).
xorian
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Iul 25, 2003 3:09 pm
Localitate: romania-sinaia

Mesajde memetshot » Vin Aug 01, 2003 10:33 am

nu e chiar asa mai. Ei sunt niste oameni destepti care au stiut cum sa profite de chestia cu Hitler, au stiut ca daca se vor plange ca Hitler le-a facut asta toata lumea ii va plange. Si Stalin le-a dat bucata la evrei de nu s-au mai vazut. Dar Hitler a fost invins, Stalin nu.
In plus inainte de sec XX evreii si-au furat-o mereu. de exemplu dupa mare ciuma, cine credeti ca au fost considerati vinovati si omorati: evreii.
Chiar credeti ca Papa din 40 nu voia sa zica nimic de omorarea evreilor de frica? io cred ca-l durea in curul lui papal, de-alungul istoriei papi astia au ordonat omorarea evreilor, exilarea, confiscarea bunurilor, pe motiv ca sunt eretici, ca ei l-au omorat pe Iisus si altele.
Ideea ca evrei nu au fost lasati sa faca decat 2 lucruri: sa tina banii si sa faca medicina, chestii care nu erau demne de gentelmenii vremii. Din aceasta cauza la ora asta cei mai mari doctori sunt evrei si de aceea ei sunt cei mai buni in sectorul financiar.
si se plang, pentru ca sunt la fel ca aia mici, daca se plang, vine mama SUA si ii sterge de rahat. Roamanii daca se plang primesc o bucatica de hartie folosita (sau daca mama e in zi bune ne da chiar un colt de ziar).
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

evrei,prejudecati,stigme

Mesajde Codrin_9 » Dum Aug 03, 2003 11:33 pm

Nu poti vorbi despre evrei fara sa-i cunosti personal,fara sa le cunosti istoria,fara sa-i cunosti la ei acasa...
Nu poti vorbi despre Holocaust fara a stii ce este si fara sa fi studiat cauzele lui...
Multe din mesajele de pe acest forum denota ignoranta sau superficialitate...Si e pacat !...E pacat pt ca si noi suferim uneori de pe urma ignorantei si superficialitatii...In presa vest-europeana suntem calificati,de obicei,drept hoti si infractori...Am citit un articol in care se sustinea ca Romania esta tara rromilor...(???!!!) Astea sunt stigme,imagini deformate. Noi ,care stim cine suntem de fapt ,ne simtim atinsi si injositi cand citim aberatii de genul asta...La fel ca si evreii care ar intra pe forumurile romanesti si ar constata ca, intr-o tara unde evreii reprezinta doar 0,04%, exista atata antisemitism...E absurd !...
Grozavia Holocaustului a constat in faptul ca a fost o politica de exterminare sistematica a unui popor (in cazul nostru,evreii).Nu e vorba de oameni care au murit pe front cu arma in mana...nici de oameni a caror locuinte sau localitati au fost bombardate...E vorba de oameni care au fost scosi cu forta din casele lor,bagati in trenuri de marfa si trimisi spre camerele de gazare...sau pusi sa-si sape gropi comune,impuscati in masa si aruncati in ele...fara deosebire de starea sociala,varsta,sex sau convingeri politice...Si nu cateva zeci sau sute ci cateva milioane !...O minte normala nu poate intelege enormitatea acestei grozavii...De aici vin si denaturarile sau mistificarile. Inchipuiti-va doar ce simtea mama romanca cand turcii ii smulgeau copilul din brate si-l trimeteau ,impreuna cu altii copii ,la Istambul ca sa fie transformat in ienicer sau ca sa satisfaca poftele pedofililor otomani !...Si e vorba de mii si mii de copii romani !...Pt noi asta e un episod uitat...Am dat exemplul asta pt ca e legat de o alta tragedie :cea a unui popor care timp de secole a fost nevoit sa fie la cheremul altora...O tragedie care si-a lasat amprenta asupra noastra pana in ziua de azi (coruptia si obiceiul spagii le-am mostenit de la turci si fanarioti !)...Inca un motiv pt care am dat exemplul asta este faptul ca unii din noi ii invinuiesc pe evrei de nenorocirile noastre.Daca cititi cu atentie Istoria Romaniei (nu cea din presa legionara ci cea adevarata !) veti vedea ca evreii n-au casunat cu nimic romanilor,dimpotriva !...Evreii a poposit la noi cam prin sec.VII. Au fost adusi de domnitorii romani pt a dezvolta comertul dupa plecarea fanariotilor care pradasera tara cat au putut. In perioada interbelica (anii 1920-38) existau in Romania cca 800000 de evrei. Economia tarii in acea perioada a fost una din cele mai bune din istoria Romaniei. Asta i-a suparat pe nationalistii care vedeau in evrei un pericol. A urmat decimarea si deposedarea evreilor de bunuri ("micul" nostru Holocaust !).Dupa razboi ramasesera doar vreo 350000 de evrei in Romania. Cativa au facut parte din aparatul de stat comunist.Dar nu pt multa vreme caci Ceasca,odata cu venirea la putere,i-a eliminat complet din viata politica.In anii 1960-80,majoritatea au emigrat in Israel.Au fost obligati sa semneze declaratii ca renunta "de buna voie" la bunurile personale si la alte drepturi (de ex. pensia).Ceasca i-a vandut cu 6000$ "bucata" iar banii si i-a bagat in conturile personale din Elvetia.
Actualmente mai exista in toata Romania vreo 9000 de evrei,in majoritate batrani si neputinciosi.
Cineva imi spunea : "Bravo noua !I-am vandut pe jidani si am ramas cu tiganii !...Pe astia nu-i cumpara nimeni si nici nu produc nimic !.." Personal ,sunt doar partial de acord cu el . Rromii sunt o realitate a tarii si trebuie sa-i tratam omeneste.
Eliminarea evreilor din societatea noastra nu ne-a adus bunastare sau fericire,dimpotriva. Suntem pe ultimul loc in Europa in ceea ce priveste nivelul de trai.Fostele tari comuniste inainteaza si se dezvolta si noi batem pasul pe loc.
Evreii sunt un neam ca toate neamurile :cu calitati si defecte.
Nu trebuie sa-i iubim dar merita admirati pt inteligenta,ambitia si capacitatea lor de-a supravietui unei istorii zbuciumate.Merita admirati pt ca au dat Umanitatii atatea valori.
Evreul Isus a incercat sa ne invete ce e IUBIREA si TOLERANTA !...
Hai sa nu-l dezamagim !...
Codrin_9
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Aug 01, 2003 5:25 pm

Mesajde memetshot » Lun Aug 04, 2003 8:31 am

Codrine ai destula dreptate. Numai ca.....
Nu este normal ca in momentul in care zici ca nu esti de acord cu politica Israelului sa ti se spuna ca esti antisemit.
Nu este normal ca Israelul sa ii bombardeze pe arabi si nimeni sa nu se ia de ei pe motiv ca ar fi acuzat de antisemitism.
In WWII nu numai evreii au fost dusi in lagare. stii cum era, la rusi de exemplu? Taranii care nu ripostau cand veneau nemtii, erau omorati de partizani. Cand murea un neamt satul era ras, pe motiv ca sprijina ocupatia germana.
cum imi poti explica mie numarul imens de evrei morti in Romania, in conditiile in care la inceput evreii din POlonia, Ungaria si restul de vecini, veneau in Romania sa poata sa fuga in alte parti? Asta pana cand Hitler a interzis chestia asta. aici nu mai e vorba de antisemitism ci de antiromanism. de ce la romani este interzis Antonescu, in schimb ungurii pot sa zica ce vor de Horty, care era fascist convins?
zici ca Ceausescu le-a luat proprietatile, etc. Scuze dar nu a facut acelasi lucru si cu romanii? Si cum putea Ceausescu sa fie antisemit in conditiile in care Romania era singura tara care avea legaturi si cu arabii si cu evreii?
Acuzi Romania de antisemitism. De cate atacuri reale, nu din papagal, ai auzit in Romania. Ceea ce a zis Iliescu saptamana trecuta ti s-a parut antisemitism?
te las sa imi raspunzi la intrebarile astea, dupa care mai vb
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

raspunsuri

Mesajde Codrin_9 » Lun Aug 04, 2003 7:54 pm

Initial trimis de animaloo
Codrine ai destula dreptate. Numai ca.....
Nu este normal ca in momentul in care zici ca nu esti de acord cu politica Israelului sa ti se spuna ca esti antisemit.
Nu este normal ca Israelul sa ii bombardeze pe arabi si nimeni sa nu se ia de ei pe motiv ca ar fi acuzat de antisemitism.
In WWII nu numai evreii au fost dusi in lagare. stii cum era, la rusi de exemplu? Taranii care nu ripostau cand veneau nemtii, erau omorati de partizani. Cand murea un neamt satul era ras, pe motiv ca sprijina ocupatia germana.
cum imi poti explica mie numarul imens de evrei morti in Romania, in conditiile in care la inceput evreii din POlonia, Ungaria si restul de vecini, veneau in Romania sa poata sa fuga in alte parti? Asta pana cand Hitler a interzis chestia asta. aici nu mai e vorba de antisemitism ci de antiromanism. de ce la romani este interzis Antonescu, in schimb ungurii pot sa zica ce vor de Horty, care era fascist convins?
zici ca Ceausescu le-a luat proprietatile, etc. Scuze dar nu a facut acelasi lucru si cu romanii? Si cum putea Ceausescu sa fie antisemit in conditiile in care Romania era singura tara care avea legaturi si cu arabii si cu evreii?
Acuzi Romania de antisemitism. De cate atacuri reale, nu din papagal, ai auzit in Romania. Ceea ce a zis Iliescu saptamana trecuta ti s-a parut antisemitism?
te las sa imi raspunzi la intrebarile astea, dupa care mai vb

Cine poate critica politica Israelului sunt israelienii( si o fac!) iar cine poate critica politica Romaniei sunt romanii (si ei o fac !).
Nu poti critica politica altuia fara sa fi implicat in ea si fara sa cunosti de la fata locului problema.
Israelienii ii bombardeaza pe arabi atunci cand sunt provocati si atacati. Nici o tara din lume cu nivelul de trai al Israelului nu cauta conflicte in propria curte. Ei sunt primii care au de pierdut din acest conflict.
Diferenta dintre lagarele din Rusia si cele din Europa in WWII este ca unele au fost concepute ca instrumente de reprimare a oponentilor si a celor suspectati de abatere de la linia "Partidului" iar celelalte ca instrumente de exterminare totala a unui popor.Diferenta e clara.
Cei cca 400000 de evrei-romani exterminati in WWII au fost in Ardeal (hortistii) si in Basarabia (armata romana). Cateva mii au fost ucisi in rebeliunile legionare din Iasi si Bucuresti.
Ceasusescu a fost antisemit(asta au confirmat-o si cei care l-au inconjurat).Pastrarea relatiilor cu Israelul i-a fost dictata de interese ("Clauza natiunii celei mai favorizate").Politica lui a fost dictata si sprijinita de rusi care aveau interesul sa pastreze un canal deschis intre lagarul comunist si Israel( v. evreimea mondiala).
Iliescu nu este antisemit. Are doar consilieri prosti.
Nu stiu daca raspunsurile mele te satisfac si ,daca doresti,le pot dezvolta.
M-am nascut si am trait intr-un orasel in nordul Moldovei unde traiau si multi evrei. Le-am cunoscut si partile pozitive si cele mai putin.
In 1991 am participat la un proiect de cercetare in Israel (6 luni).I-am cunoscut pe israelieni si pe palestinieni la fata locului. Am avut timp si ocazia sa vad cum stau lucrurile "pe viu"...Pot doar sa spun ca daca o minoritate de la noi ar face in Romania ce fac arabii zilnic acolo nici o opinie mondiala nu i-ar opri pe romani sa puna piciorul in prag !...Si cand spun "zilnic" ma refer la evenimentele "minore" care nu se vad la CNN sau BBC :injunghieri in plina strada,rapiri de persoane,atentate "mici",sabotaje etc.
Codrin_9
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Aug 01, 2003 5:25 pm

Mesajde Suryia » Lun Aug 04, 2003 10:33 pm

"Nu poti critica politica altuia fara sa fi implicat in ea si fara sa cunosti de la fata locului problema. "

Ba pot , cu atat mai mult cu cat este vorba de politica externa si ea ma afecteaza direct , cum este cazul acum .


"Diferenta dintre lagarele din Rusia si cele din Europa in WWII este ca unele au fost concepute ca instrumente de reprimare a oponentilor si a celor suspectati de abatere de la linia "Partidului" iar celelalte ca instrumente de exterminare totala a unui popor.Diferenta e clara."

Nu este corect modul acesta de a privi...si lagarele din Rusia au fost create pentru a extermina o "categorie"(chiar daca nu definita pe criterii etnice) , una mai numeroasa decat cea a evreilor : cea a OAMENILOR , a celor care pot gandi singuri si care nu sunt gata sa se supuna orbeste... caci nu pe ei se putea construi comunismul . Si aceste lagare nu au fost mai bune ... practic , teroarea semanata de ele a fost mai mare deoarece nici macar nu stiai la ce sa te astepti sau PENTRU CE vei fi acuzat... e ciudat cum oamenii secolului nostru sunt deseori tentati sa priveasca atrocitatile extremei stangi cu mai multa ingaduinta decat pe cele ale extremei drepte .

"Grozavia Holocaustului a constat in faptul ca a fost o politica de exterminare sistematica a unui popor (in cazul nostru,evreii).Nu e vorba de oameni care au murit pe front cu arma in mana...nici de oameni a caror locuinte sau localitati au fost bombardate.."

Nu poti sa judeci tu care moarte a fost mai "buna" sau mai "rea" ... si cei de pe front au murit mutilati si indurand suferinte cumplite ; nici celor de acasa nu le-a fost bine... oricum , nici bombele nu fac discriminari... Evreii fac mai multa parada de mortii lor din razboi decat orice alt popor... nu mi se pare drept .

"In perioada interbelica (anii 1920-38) existau in Romania cca 800000 de evrei. Economia tarii in acea perioada a fost una din cele mai bune din istoria Romaniei."

Vorbesc , poate , in necunostiinta de cauza , insa nu cred ca evreii au fost cei care au ridicat atat de mult economia tarii . E normal ca in acea perioada sa fi avut o economoie in dezvoltate si factorii sunt multiplii .
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Aug 04, 2003 11:25 pm

Codrine, pai si armenii au fost exterminati in Turcia in timpul primului razboi mondial, daca nu ma-nsel, deci e iarasi vorba de o campanie sistematica de exterminare a unui popor, nu? Ce spui tu sunt vechile texte ale extremistilor evrei, care folosesc Holocaustul ca pe calul lor de bataie, uitand ca in Holocaust au murit si rusi, si polonezi (primul om mort la Auschwitz a fost un rus). Citeste te rog despre industria Holocaustului, eu am prins un articol in "Adevarul literar si artistic" preluat de nu stiu exact unde, autorul era evreu si are o carte exact pe tema asta. E o industrie, chiar evreii sunt cei care ponegresc memoria alor lor! Pai numai prin modul cum "vand" tema asta, cum orice film despre Holocaust ia nspe Oscar-uri si are succes garantat...

Cat despre teritoriile ocupate, citeste rapoartele Amnesty International pe ultimii ani, vezi la ei pe site, a scapat ceva pe Euronews, o sa vezi acolo politica sistematica de exterminare. Noam Chomsky punea foarte clar problema: "acelasi lucru la dusmanii nostri se numeste "purificare etnica", iar la aliatii nostri..." n-am retinut sintagma propagandei oficiale americane, dar vezi ca gasesti articole scrise de Chomsky pe tema situatiei din Palestina pe net.

Holocaustul s-a intamplat acu 60 de ani, exterminarea etnica a palestinienilor are loc acum, acum spune-mi tu care ar trebui sa fie un subiect prioritar. E un subiect sensibil, dar trebuie sa intelegi ca toata discutia asta cu Holocaustul are in spate o ipocrizie monstroasa.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde memetshot » Mar Aug 05, 2003 8:20 am

codrin, zici ca multi evrei au fost omorati in Basarabia. Stii si motivele? Ce spun eu acum este din ce am citit, deci daca sunt greseli nu ma consider responsabil. In momentul in care Rusia a dat ultimatum armatei romane sa paraseasca Basarabia, cei mai fericiti au fost evreii din zona care s-au rasculat impotriva soldatilor romani. La fel de adevarat este ca acei evrei nu sunt chiar originari din Israel, ci sunt un trib cu origini turcesti (sau asa ceva).
In aceste conditii si eu ca soldat as trage fara prea multe complexe.
SI in plus in Ardeal ai spus-o bine, erau ungurii. Unde este implicat poporul roman? Doar pentru ca legionarii au facut asta trebuie acuzati toti? S-au trimis evrei in lagare? Antonescu a trimis doar tigani in lagare si asta nu pentru ai extermina ci pentru ca il lipsa barbatilor plecati pe front astia faceau prostii.

Eu te cred ca ti-au placut evreii, de ce nu. Dar trebuie sa recunosti ca Hitler a facut un bine generatiei actuale de evrei, pentru ca acum ei au un fel de scut protector.
si la chestia cu arabii, totul este relativ, pentru ca arabii vor tara lor, din cate am inteles si-au vandut o parte din ea. si ei se bat cu cutite si bombe artizanale, israelienii dau cu rachete. cum poti sa omori oameni fara proces? cum poti tu ca stat democrat sa intri intr-o alta tara si sa dai cu rachete in masini in care stii ca sunt teroristi (foarte bine ca-i omoara, dar nu se procedeaza asa).

Ia spune-mi si mie de ce nu pot sa spun la TV un banc cu evrei?
si cand imi raspunzi la intrebarea asta, gandeste-te la inca una: de ce pot sa spun un banc cu ardeleni/olteni/scotieni/americani/francezi- dar daca spun unul cu evrei sunt antisemit?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

pt. Suryia

Mesajde Codrin_9 » Mie Aug 06, 2003 8:39 pm

" Ba pot , cu atat mai mult cu cat este vorba de politica externa si ea ma afecteaza direct , cum este cazul acum . "

Lamureste-ma si pe mine cu ce te afecteaza conflictul din Orientul Apropiat ?!... Si de ce "direct" ?!...Traiesti acolo?!...


" Nu poti sa judeci tu care moarte a fost mai "buna" sau mai "rea" ... si cei de pe front au murit mutilati si indurand suferinte cumplite ; nici celor de acasa nu le-a fost bine... oricum , nici bombele nu fac discriminari... Evreii fac mai multa parada de mortii lor din razboi decat orice alt popor... nu mi se pare drept ."

In aparenta pare a fi adevarat :moartea e moarte...Dar...
Exista vreo diferenta intre unul care moare fiindca i-a cazut o caramida in cap si altul caruia cineva ii da cu caramida in cap cu scopul sa-l omoare pt ca nu-i place mutra lui?!...
Codrin_9
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Aug 01, 2003 5:25 pm

pt animaloo

Mesajde Codrin_9 » Mie Aug 06, 2003 9:46 pm

["codrin, zici ca multi evrei au fost omorati in Basarabia. Stii si motivele? Ce spun eu acum este din ce am citit, deci daca sunt greseli nu ma consider responsabil. In momentul in care Rusia a dat ultimatum armatei romane sa paraseasca Basarabia, cei mai fericiti au fost evreii din zona care s-au rasculat impotriva soldatilor romani. La fel de adevarat este ca acei evrei nu sunt chiar originari din Israel, ci sunt un trib cu origini turcesti (sau asa ceva)."
Vezi,eu la asta ma refeream cand vorbeam de superficialitate si la "jumatati de adevaruri"...
In 1940 armata romana se retrage din Basarabia. Populatia urbana ,care era rusificata si bolsevizata ,vede in armata romana o armata de ocupatie si nu una de eliberare. In retragerea lor,soldatii romani sunt umiliti si molestati de catre elemente din Armata Rosie si bolsevici civili. Printre acestia se aflau si cativa politruci evrei(cateva zeci).Marea majoritate a populatiei evreiesti se retrag in casele lor,poate nu din simpatie pt romani ci pt ca nu voiau sa aiba de-a face cu asa ceva.In 1941 romanii trec Prutul. Evreii vinovati se retrag odata cu Armata Rosie pe teritoriul rusesc. Cei ramasi (majoritatea) sunt macelariti fara mila (sute de mii !)...Langa Odessa sunt omorati intr-o singura zi cca 50000 de evrei (care n-aveau nici in clin nici in maneca cu evenimentele din '40 !)...Pana si ofiterii germani protesteaza. Protesteaza nu de dragul evreilor ci pt ca cadavrele erau lasate sa putrezeasca pe strazi ceea ce putea duce la raspandirea molimelor (nemtii sunt "igienici"...)
Relatarile astea le poti gasi in Arhiva Armatei Romane si in scrierilor unor istorici a caror obiectivitate nu poate fi pusa la indoiala (ex. Dinu Giurescu).
Evreii din Basarabia nu puteau fi din Israel din simplul motiv ca Israelul atunci inca nu exista...Iar cei "proveniti din triburi turcesti"????!!!!...de unde ai mai scos-o si pe asta??!!...
Nu stiu cat imi plac evreii dar nu pot suferii falsificarile si ignoranta,indiferent ca e vorba de evrei sau alte neamuri.
Daca vrei sa dezbatem subiecte atat de controversate,trebuie sa studiem problema din surse demne de incredere si nu din fituicile legionare sau rasiste.
Evreii nu sunt niste sfinti. Cunosc evrei pe care-i respect si admir si cunosc si cativa care-mi fac scarba. Pt ca i-am cunoscut si in perioada in care mai erau in tara si i-am cunoscut si in Israel pot sa-ti spun ca majoritatea sunt oameni de treaba,f. inteligenti si capabili. Iar ceilalti,care fac de rusine neamul (extremistii,profitorii,excrocii,tradatorii) ,provoaca confratilor lor evrei acelasi sentiment de scarba pe care-l simt si eu. Aceasta minoritate denatureaza imaginea unui popor intreg. Ca si acea minoritate de romani care ne fac de rusine peste granite si-i fac pe occidentali sa creada ca suntem un popor de hoti si infractori.
Si inchipuie-ti ca la televiziunea franceza sau belgiana cineva ar spune un banc care incepe cu : "Gheorghe si Vasile vin sa traga o teapa in Occident....etc, etc...". Sunt tare curios cum te-ai simti !
Ca daca unul din noi ar spune bancul,n-ar fi nimic...dar daca un strain ar face-o ne-am simti f jigniti !...Daca ai auzi ce bancuri spun evreii despre evrei nu ti-ar veni a crede...
Codrin_9
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Aug 01, 2003 5:25 pm

Mesajde memetshot » Joi Aug 07, 2003 8:37 am

bine,daca tu zici asta, nu am nici un fel de material si nici nu am chef sa dau pe google niste searchuri. chestia cu evreiid in zona cica ar fi un trib al 13-lea cu origini mai asiatice sau ceva in genul asta. nu este o chestie de denigrare. o sa caut odata sa vad exact cum era treaba.
acum sincer vorbind, daca tu cand te-ai retrage ai fi atacat de un anumit grup de oameni, nu ai simti ura? nu incerc sa-i scuz, dar
chiar 50.000 intr-o zi? Cum pana mea? i-au luat si au tras cu mitraliera? nu ti se pare o cifra un pic cam mare? poate e adevarat si nu vad eu cum.
adevarul e ca pe acest principiu au mers nemtii: daca se zice : a omorat 10 evrei lumea se revolta, daca se zice: a 0morat 300.000 lumea nu va crede.
si ia spune-mi, asa ca sa vedem intr-adevar marimea Holocaustului, cei 400.000 omorati in transilvania, au fost calculati si la evrei morti in Romania, evrei omorati de regimul hortist si evrei morti. ==> 400 *3 = 1.200.000 evrei morti in transilvania. ca sa nu mai adunam si cei 400.000 morti in lagare (deci 1,6 mil).
daca mai calculam ne da o cifra impresionanta.
sa nu ma intelegi gresit, nu sunt antisemit. Numai ca ma enerveaza ca astia se plang nonstop si mai ales cand nu e cazul.
Imi pare rau ca nu pot sa-ti dau referinte la articolul din Lumea (nu stiu luna aparitiei), am scris despre el in primul post.
acu' sper sa nu fiu avertizat pt bancul asta, dar cred ca sunt on-topic:
- cica prin 50 in Germania era un neamt care mergea si el cu masina. in fata lui un idiot care abia se misca cu masina. Ala din spate claxoane, semnalizari, asta din fata, nimic. La un semafor tipul din spate iese din masina se duce la asta din fata si-l intreaba: "Auzi, tu esti evreu? " rasp "Nu" , "Atunci da-te in pi##a ma-ti la o parte".
spre ca ai inteles despre ce vorbesc.

pese: nu zic ca evreii nu au si oameni ok. si fii sigur ca daca as avea posibilitatea m-as duce sa vizitez Israelul.
peseu2 Si io le-as da bombe la islamistii astia fanatici. Numai ca eu doar zic asta, ei dau
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

pt animaloo

Mesajde Codrin_9 » Joi Aug 07, 2003 1:14 pm

Hai sa ne lamurim putin :
400000 este nr evreilor exterminati nu numai in Transilvania ci pe intreg teritoriul controlat de romani (Basarabia si Bucovina).
Cand vorbesti de "tribul ala de asiatici" te referi la khazari care era o populatie din teritoriul cuprins intre Don si Nistru. Candva un domnitor khazar a hotarat sa treaca la iudaism. De atunci si legenda cu evreii khazari. Istorici si antropologi au studiat chestia asta si au ajuns la concluzia ca nu prea are de-a face cu realitatea.Si chiar daca ar fi adevarat,ce-mi pasa ca Einstein,Freud sau Spielberg se trag din khazari sau covrigari??!!...
Nr evreilor ucisi langa Odessa figureaza in Ordinele de zi ale Armatei Romane din acea perioada.
Chestia cu "astia care se plang non-stop" e o aiureala. Evreii protesteaza doar cand cineva incearca sa nege cea mai neagra pagina din istoria lor.
Daca ai sa vizitezi intr-o zi Israelul ai sa-ti schimbi complet parerile despre evrei.Asa am patit si eu. Ii credeam aroganti si distanti,plini de ei...Credeam ca majoritatea se ocupa de afaceri,medicina sau avocatura...Spre marea mea surpriza am descoperit oameni calzi si prietenosi,adevarati tipi de gasca...Am vazut tarani evrei care isi muncesc pamantul (au cea mai dezvoltata si mai moderna agricultura din lume...au transformat nisipul si piatra in terenuri fertile),am vazut muncitori in fabrici si uzine (metalurgisti,forjori etc ). Adevarul ca israelienii se deosebesc mult de confratii lor din Diaspora. De aceea spuneam ca daca vrei sa cunosti si sa apreciezi un popor trebuie s-o faci la el acasa.
Am vizitat si orase si sate arabe din Israel. Astia o duc bine si au niste case ca niste palate cu curti cat un teren de fotbal. Dar la ei nu vezi o floare in curte sau ceva care sa-ti incante ochiul. Asta spune ceva despre mentalitatea lor...
Israelul a fost pt mine o experienta de neuitat,mai ales ca am avut ocazia sa vizitez Locurile Sfinte...sa calc pe pamantul pe care au calcat Isus,Ioan si toti cei care ne-au dat o Religie. Eu nu sunt religios practicant dar nu poti sa nu te emotionezi si sa nu simti MAREA ENERGIE pe care o emana aceste locuri.
Vazand cine sunt israelienii si ce le poate capul mi-am dat seama de ce 5 mil. de evrei nu pot fi batuti de 300 mil . de arabi. Uita-te pe un atlas geografic si ai sa vezi ca Israelul aproape nu se vede in oceanul de tari arabe din jur. Tari arabe care de 50 de ani incearca sa-i extermine pe evrei si nu reusesc. Si asta nu pt ca n-au putere ci fiindca n-au minte !...
Codrin_9
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Aug 01, 2003 5:25 pm

Mesajde memetshot » Joi Aug 07, 2003 2:36 pm

din pacate nu ai inteles nimic din ce ti-am scris eu.
nu incerc sa neg cu nimic faptul ca Israelul e o tara super. Nici nu vad cum n-ar fi in conditiile in care ei controleaza finantele lumii (sa nu zici ca nu-i asa). ii acuz e ca de fiecare data cand se simt incoltiti baga repede Holocaustul. am mai spus-o: nu a fost prima oara cand evreii au fost tratati astfel si omorati in numar mare. Numai ca atunci in ww2 Hitler i-a omorat si hitler a fost invins.
si normal ca fiind destepti ei au stiu sa foloseasca asta din plin.

Totusi nu ti se pare ca se foloseste prea mult si prea des cuvantul antisemist?
explica-mi si mie : de ce e Antonescu considerat criminal de razboi? si mai e si antisemit...

si chestia cu 400.000 de morti nu ti se pare reala, adica modul cum am facut eu calculul? asa au ajuns la cifre astronomice: 8 milioane sau in zona asta.

si inca odata iti spun: nu sunt antisemit. deci nu incerca sa imi schimbi parerile spunandu-mi ca Israelul e frumos.


peseu : din cate stiam eu Iisus se scrie cu doi de "I"

peseu2: si cand zici sa ma uit la glob sa vad israelul intr-o mare araba eu am un singur raspuns: uite-te ceva mai incolo sa vezi SUA ce mare si puternica este si vei pricepe de ce arabii nu i-au distrus inca.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Suryia » Vin Aug 08, 2003 11:36 pm

"Lamureste-ma si pe mine cu ce te afecteaza conflictul din Orientul Apropiat ?!... Si de ce "direct" ?!...Traiesti acolo?!..."

Am inteles gresit ideea...m-am gandit ca atunci cand te refereai la politica externa vorbeai de "reactia" lor diplomatica la declaretiile lui Iliescu...aceasta reactie ma priveste , deoarece priveste Romania .

"Exista vreo diferenta intre unul care moare fiindca i-a cazut o caramida in cap si altul caruia cineva ii da cu caramida in cap cu scopul sa-l omoare pt ca nu-i place mutra lui?!..."


Admit ca exista o diferent in general , insa pentru cel care a murit nu . Iar in ceea ce priveste razboiul el este mai apropiat de cel care da cu o caramida in cap altuia decat de "ghinionul de a-ti cadea o caramida in cap"...nu crezi?


Poate ca acum nu mai avem "dreptul" de a fi antisemiti... intr-adevar , minoritatea evreiasca din Romania e insesizabila . Insa nu ii putem acuza pe romanii din perioadele antebelica si interbelica ce au fost antisemiti . Haideti sa ne gandim la urmatoarele situatii: un sat cu romani si evrei , undeva in Maramures...evreii detin o fabrica de prelucrarea lemnului unde lucreaza romani...dar acestia nu sunt platiti in bani , ci in bonuri cu care isi pot cumpara mancare de la ... magazinul evreiesc . Sau... alt sat...undeva in Moldova... tzaranii sunt nevoiti sa imprumute bani iar camatarul evreu iar acesta cere o dobanda de 4% pe saptamana! sau... Facultatea de Medicina din Cluj unde studiaza si evrei deopotriva cu romani insa comunitatea evreiasca nu doneaza nici un cadavru pentru disectie...Acestea sunt exemple minore si ca ele ar putea fi gasite mii . .. poate evreii au o justificare pentru ele , dar nu le mai poti cere romanilor direct afectati sa ii iubeasca ...
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Aug 11, 2003 1:56 pm

Codrine mama, este laudabila indignarea ta la adresa nedreptatilor si umilintelor pe care le-au suferit evreii, dar sper ca nu esti unul din aceia care se indigneaza doar cand e vorba de suferintele evreilor, orice alte nedreptati savarsite fata de alta natiune (chiar de catre israelieni) fiind neglijabile... Asta e un punct de vedere ce tine de extremismul israelian, sper ca nu esti un exponent al acestui curent de gandire.

Anyway, cateva link-uri legate de politica Israel-ului in teritoriile ocupate si nu numai:

un raport din 1998 de pe site-ul Amnesty International in care se vorbeste despre folosirea torturii in inchisorile din Israel (dar vai, probabil ca asta e nimic pe langa suferintele Holocaust-ului):
http://web.amnesty.org/library/index/ENGMDE150311998

Alte date tot de la Amnesty International:
http://web.amnesty.org/library/index/ENGMDE150681998

Addenda later: prezentarea situatiei din Israel din raportul Amnesty International pe 2003:

http://web.amnesty.org/report2003/isr-summary-eng

Un articol gasit pe google, intitulat "Antisemitism" As A Tool Of Israeli Ethnic Cleansing, pare bine scris. Raportul de palestinieni morti la un evreu mort il gasesti si in rapoartele de la Amnesty International, anul trecut era de 15 la 1 !!!

http://www.swans.com/library/art8/herman05.html

Un articol al lui Noam Chomsky despre intifada de la moscheea Al-Aqsa:

http://www.flash.net/~pieper/noam-intifada.html

Happy reading!
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Yellow Pinkie » Lun Aug 11, 2003 11:58 pm

Iata ca nu m-am inscris bine si am nimerit intr-o discutie 'delicata'. Sper sa nu atrag antipatii de la inceput...

Pentru ca e tirziu si Maiden la teve vreau sa mai punctez citeva idei pe scurt (ca sa ma incadrez la perfectie in regulament si sa nu re-confirm ce s-a mai vorbit), idei de pornire a noi discutii:

1. In nici un caz antisemitismul nu a fost inventat de Hitler. E o stare veche de cind lumea, si ajunge sa ne gindim ca evreii (carora si Delavrancea, si Eminescu si altii le ziceau pe nume, dar dupa razboi nu mai avem voie) traiau in cartiere separate numite ghetto si ca exista o intreaga literatura in contra lor. Deci daca se cauta cauzele si originile trebuie avut in seama ca mai nimeni nu i-a inghitit, mai niciodata. Situatia asta, in care trebuie sa facem frumos in fata lor, e doar de 60 de ani. Inainte de asta nu erau prea iubiti. Ceva motive or fi...

2. Ca raspuns la metodele prin care evreii cistigau pe vremuri pietele in Romania (si probabil si in alte parti) mai nou exista legi denumite 'pentru combaterea concurentei neloiale' sau 'anti-dumping' sau 'anti-trust' etc...

3. Hitler incepuse cu evreii, dar trebuiau sa urmeze comunistii si arabii. Ca sursa ar fi 'Oglinda' de S. Nicolaescu, unde omu zice ca a folosit numai material istoric (si se prea poate, caci nu cred sa se fi riscat sa fi bagat asemenea vorbe in gura lui Hitler). In varianta pe care am vazut-o acum citiva ani la Antena 1, (ca de atunci n-au mai tradus ce vorbea Hitler in germana, nici la teveu, si nici pe casetele de inchiriat... oare de ce?) Hitler zice ca vrea sa fie o pavaza a Europei, pentru care vede 3 dusmani: evreii, comunistii si arabii. Mai mult, cica vroia sa fie un fel de Stefan cel Mare...

4. Oare evreii au ceva drepturi legate de Israel, de li s-a dat teritoriul respectiv? Sau au cam cite drepturi au si romanii sa solicite teritoriul dintre Bug si Carpatii Padurosi?

5. Intre evreii fundamentalisti si arabii fundamentalisti nu e absolut nici o diferenta. Amindoua societatile dispretuiesc individul si sunt fanatice. Evreii fundamentalisti dau cu pietre in tine daca treci pe strada lor la volan vinerea, se caca in nadragi etc...
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Aug 12, 2003 9:01 am

uite de eexmplu doua cazuri clasice de antisemiti. pai cum draga domnule stefan, adica nu stiai ca asemeanea practici le sunt permise evreilor: adica tortura, luarea de ostatici, asasinate (adica mi se pare normal ca daca il omori pe unu care stii tu ca e terorist, fara proces, e o operatiune de succes, chiar daca au fost 20-100-1000 de "victime colaterale), distrugerea caselor si a plantatiilor.
si uite ce lucruri urate a zis si Yellow, vai doamne adica evreii nu au fost singurele victime nevinovate ale WWII? vai blasfemie!!!
si adica evreii foloseau mijloace "urate" pentru a face bani. antisemit ordinar ce esti...
lasand acu caterinca: gandeste-te domnu Codrin ca dupa Holocaust foarte putini mai aveau curaj sa zica ceva de evrei. defapt nu era vorba de curaj, dar oamenilor chiar le-a fost mila de ei. Dar incet incet a revenit acest sentiment.
Motive:
- principalul: peste tot este aruncat cuvantul antisemit, daca esti antisemit esti incult, nu mah, daca esti rasist, xenofob, sexist - esti idiot nu numai daca esti antisemit, la fel de bine si daca te enerveaza arabii.
- uite ce fac contra arabilor. Gandeste-te la Iugoslavia, cand au ripostat impotriva musulmanilor in Kosovo s-au trezit cu bucata in cap, Saddam i-a omorat pe Kurzi, s-a trezit cu bucata in cap.
- etc, sa nu devin plictisitor.

si cand ii acuzi pe cei din perioada interbelica, gandeste-te in prezent la noi: pe tine nu te enerveaza ca la noi in tara majoritatea hotelurilor/supermarketurilor/magazinelor sunt ale arabilor? tu stii ce jegosi sunt astia ca sefi? ai vazut cati chinezi s-au imbogatit in urma "Europei"? Iti place cand ii vezi pe tigani mergand cu super femei in super masini?
Daca da, bravo esti la un nivel mai inalt ca mine. Daca nu, taci cand ii mai critici pe cei care in perioada interbelica ii urau pe evrei. Stiu arabii/chinezii/tiganii/chiar si romanii nu sunt de nivelul arabilor asa ca nu avem de ce sa ne fie mila de ei..
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde vali » Dum Aug 17, 2003 9:35 pm

eu ma gandeam la o faza: daca nu esti dorit intr-o tzara si 3/4 din oameni te injura, de ce mai stai acolo?
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Odin » Lun Aug 18, 2003 2:34 pm

Pe lung si in engleza: http://www.overthrow.com/lsn/news.asp?articleID=4900

Pe scurt:
- holocaustul in viziunea evreilor e o aberatie
- rusii au fost cei care au inceput sa strige in gura mare cum ca germanii gazeaza evrei
- se sustine ca holocaustul a dus la moartea a 6 milioane de evrei, DAR pe teritoriul ocupat de germani in cel de-al doilea razboi mondial traiau aproximativ 5.700.000 de evrei dintre care jumate s-au carat de frica. De la cifra originala de 6 milioane de evrei se tot scade, unii specialisti ajungand la maxim 6 sute de mii.

Cam asta e pe scurt in articol, parerea mea acuma:

Holocaustul NU a existat in varianta profesata de evrei, ca argument aduc articolul de mai sus (plus altele). Nu sunt genul care inghit la micul dejun teorii conspirationiste dar fata de evrei nu am decat ura. Ma intreb de ce pana acum 60 de ani, si chiar si in prezent, majoritatea tarilor (oameni importanti ai tarilor respective) erau contra evreilor???? Doar asa de flori de mar? Vezi si la noi, Eminescu, care are dreptate cand zice ca evreii NU trebuie sa aiba nici un cuvant de spus despre viitorul tarii atata timp cat nu au luptat pentru tara. Or aparut numa la noi in tara cautand profit cat mai repede si mai usor (camata).
Unde e libertatea de exprimare? Adica eu pot sa spun ce vreau contra ungurilor (doar un exemplu, nu am nimic cu ungurii) dar trebuie sa vorbesc in shoapta despre fantezia holocaustului pt ca e interzis prin lege fii contra holocaustului (inclusiv in germania). Lui David Irving, unul din cei mai mari luptatori impotriva fanteziei holocaustului, ii este interzisa intrarea in SUA, Canada, Germania, Austria si Australia. Si de ce??? Ca o scris niste carti care erau impotriva holocaustului si a evreilor?? Pai hai atunci sa interzicem si pe cei care scriu carti despre tot felu de conspiratii si guverne imaginare, sau despre suprematia dracului/satan (exemplu prost da la altu nu ma pot gandi).

Mai nou, ce-or sarit viermii pe Iliescu cand saracu om (nu reflecta parearea mea personala despre Iliescu pe care nu ma mai lungesc sa o dau) o zis ca holocaustu e al tuturor celor care or murit in al doilea razboi mondial. Pai cum pizda masii vere? Mortzii matii de profitor, vii la noi in tzara, faci profitu gros da cand se lasa cu razboi iti iei coada-n tre picioare si te cari? Sau esti imbecilul si stai ca ratza la taiat (cum zice holocaustu).

Din pacate nu e roza deloc situatia, America are datorii pana peste cap la Federal Reserve care e un lant de banci conduse de evrei. Ce ma distreaza e numele - "Federal" - io-r dat un iz de institutie de stat. Hail JewSA!! Dar despre asta altada, pana atunci la revedere.

I mean whatta fuck, FUCK THE JEWS.
Beware of the light, it may take you away, to where no evil dwells.
It will take you away, for all eternity.
Night is so beautiful (we need her as much as we need Day).
Odin
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Aug 17, 2003 2:18 am
Localitate: cluj-napoca

Următorul

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron