UNU' - Hard Breakbeat

mai vechi, mai noi; mai dure, mai moi

UNU' - Hard Breakbeat

Mesajde usualflow » Joi Feb 20, 2003 4:00 pm

Bogdan Popoiag si Dan Griober - alchimisti ai sunetelor. Sunteti de acord?
:o
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde marian jan » Joi Feb 20, 2003 4:06 pm

bre,io-mi cumparai albumu cu 70'j de mii si il vand cu .....5 mii cred.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

adica sa inteleg ca nu ii apreciezi...

Mesajde usualflow » Joi Feb 20, 2003 4:10 pm

probabil te asteptai la altceva cand ai cumparat albumul, avand in vedere faptul ca te-a impulsionat clipul sa ti-l cumperi....Banuiesc eu...
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Unu?

Mesajde UnCopilutz » Joi Feb 20, 2003 4:22 pm

Or face muzica...nu stiu ... nu le-am ascultat albumul ... poate ascult zilnic melodii facute de ei si nu stiu ...
Clipu` ala cu ierbuta nu mi-a placut deloc niciodata , spre deosebire de multa lume , si nici melodia,.
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde marian jan » Joi Feb 20, 2003 11:38 pm

nu ma asteptam la un album dedicat plantei respective.departe gandul asta de mine.dar totusi,ma asteptam la calitate....o sa-l mai ascult de cateva ori,poate imi schimb impresia.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde UnCopilutz » Vin Feb 21, 2003 8:08 pm

Cine stie mai Aline...poate cu ocazia asta o sa afli mai multe...
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Dee Dee » Vin Feb 21, 2003 10:03 pm

Mie imi plac super mult Unu` ..am albumul lor si il ascult cu placere :) lol ....
shtiu ca nu sunt prea originali ..dar imi place genul asta de muzica ....ma linishteshte... :) lol
the Jam e cool ! si clipu` e funny ! si Dru Klain e good :)
It's too bad, but that's me
what goes around comes around, you'll see that I can carry the burden of pain 'cause it ain't the first time that a man goes insane and when I spread my wings to embrace him for life I'm suckin' out his love, 'cause I, I'll never be NOBODY`S WIFE !!!
Avatar utilizator
Dee Dee
Junior Member
 
Mesaje: 1075
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde usualflow » Vin Feb 21, 2003 10:26 pm

Un Copilutz, ai ascultat CU SIGURANTA(fara sa iti dai seama chiar) piese create de UNU', altele decat "Cantec pt sanatatea ierbii" si "The Jam" (de ex: pe albumul "Oare Stii"-Simplu sunt doua remixuri semnate Hard B, pe albumul Hi-Q- "Pentru prieteni" la fel, pe albumul Miki exista cateva piese mai vechi Hard B care au fost prelucrate pt a se potrivi stilului lui Miki; piese de pe "Exploziv"-TNT: asculta break-beat-ul din "Ani de liceu", o sa te lamuresti; Anna Lesko,
AndreeEA, O-zone, Blondy, Andreea B, X-it etc etc...sunt multe...)



Desi e o parere singulara si foarte subiectiva, mie albumul "UNU'"( care e o selectie din cele deja 5 albume care "zaceau in sertar") mi se pare cel mai bun material muzical romanesc la ora actuala. Insa nu are cum sa placa la prea multa lume; nu prinde, pt ca lumea e obisnuita cu ceva mult mai comercial, iar ceea ce au incercat ei sa faca, la noi e inca considerat underground( stilul e un amestec foarte variat de stiluri: funk, drum'n'base, chill-out, house,ambient, UK garage etc),
in timp ce in afara e suta la suta mainstream.

Sfatul meu: daca nu ati reusit pana acum sa ascultati albumul, incercati sa faceti rost de el si ascultati piesele separand in imaginatie sunetele unul de celalalt--e un exercitiu excelent de atentie--, s-ar putea sa avetzi surprize placute. Se "simte" profesionismul din spatele butoanelor....



;) :D :D
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Re: UNU' - Hard Breakbeat

Mesajde AdevaRapper » Sâm Feb 22, 2003 2:54 am

Initial trimis de Piciulika
[B]Bogdan Popoiag si Dan Griober - alchimisti ai sunetelor. Sunteti de acord?
:o [/B]

Eu unul sunt de acord!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Re: Re: UNU' - Hard Breakbeat

Mesajde Darec » Sâm Feb 22, 2003 11:06 pm

Initial trimis de AdevaRapper

Eu unul sunt de acord!



De ce?
Darec
 

Mesajde AdevaRapper » Lun Feb 24, 2003 11:20 pm

Pentru ca piesele lor suna excelent! Parerea mea!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde OLiX » Mie Feb 26, 2003 12:16 pm

albumul Unu suna foarte bine .. si baietzii chiar se pricep la muzica. Din cate am inteles .. ei au produs Ana Lesko .. TNT .. etc. Ei lucreaza acuma si cu Marius Moga si .. din cate am inteles .. au facut si noul pachet de jingle-uri pt. radio21. Eu nu ascult radio21 .. dar sunt curios cum suna noile jingle-uri .. in fine. Baietzii sunt buni .. am fost si la un "concecrt" cu ei .. unde defapt au mixat .. dar a sunat bine .. ei mixeaza muzica .. ambientala .. chill out .. celor care le place genu` asta de muzica .. le va place cu sigurantza si muzica celor de la Unu`. Colaborarea lor cu Alexandra (fata ce canta back-ing (daca asa-i zice) la Paula Seling) este foarte buna .. tipa are o voce super si .. da foarte bine pe cele 2 piese de pe album "Lumea viseaza" si "am gresit putin" .. I like !:)
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

UNU' cel mai bun proiect la limita underground-ului

Mesajde soricelul » Joi Feb 27, 2003 11:29 pm

e ok
buhaha
soricelul
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 27, 2003 8:35 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Dia » Joi Feb 27, 2003 11:30 pm

Si mie imi place super mult albumul lor...nu este ceva de speram sa prinda pe mult prea comerciala piata muzicala romaneasca..dar este ceva de calitate!! intotdeauna ascultam remixuri hard B si ma gandeam cine sunt ei...sunau foarte bine...!! cele mai mishto remixuri intotdeauna erau hard B (parerea mea)...! cand am aflat ca hard b sunt baietii de la UNU` am vrut sa ascult albumul...si m-am convins ca sunt super tari tipii!! melodia cu iarba nu ma convinsese ...dar albumul per total m-a convins.. :D !! super tipi!
like a soul without a mind
in a body without a heart
i'm missing every part
Avatar utilizator
Dia
 
Mesaje: 1052
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Respect

Mesajde usualflow » Vin Feb 28, 2003 1:57 pm

De fiecare data cand ma gandesc la proiectul Hard B, imi vin in minte tot felul de motive pt care cei doi "vinovati" de acest proiect merita sa fie apreciati. De exemplu, acum ma gandeam ca sunt printre cei f putini
(exceptand Suie Paparude si Central BPM, nume consacrate de multicel) care au depasit metaforic vorbind, barierele comercialului, reusind sa-si faca numele cunoscut fara a pune imaginea pe primul plan( si la noi, de regula, 20% e muzica, 80%- sau mai mult chiar, in unele cazuri- e imagine)
Mie mi-a placut ca, atunci cand a iesit pe piata clipul piesei "Cantec pt sanatatea ierbii", nimeni nu stia ce repezinta acest "UNU'" si toti erau f curiosi.
:p
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Cateva intrebari ce asteapta raspunsuri

Mesajde usualflow » Vin Feb 28, 2003 1:58 pm

Ma intereseaza niste chestiuni in legatura cu care sper sa pot obtine niste raspunsuri, macar de aici...daca nu le-am gasit in alta parte..

1. Cum s-a nascut colaborarea Unu'-OCS? Cine a fost cu ideea? Cine a avut initiativa? Baietii se cunosteau dinainte cu Dan Amariei?

2. Din ce motive s-a realizat al doilea clip la piesa "The Jam", cand cea "programata" pt filmari era initial "Am gresit putin"? Are de-a face cu participarea Alexandrei Ungureanu la Eurovision?

3.....Desi fara legatura directa cu Unu'...apropo totusi de "The Jam", cine este acest Dru Klein, de unde vine el? Ultima data l-am ascultat in '98, pe albumul trupei t-SHORT, "Enigma noptii"..si oricum, chiar si aici prestatia lui e remarcabila. Who's this talented guy?

...Sunt cateva intrebari pe care mi le pun de ceva vreme. Fac apel la cei in cunostinta de cauza, in special la Mihai-MOF. Multumesc anticipat.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde aspyrin » Vin Feb 28, 2003 2:38 pm

era o idee sa se filmeze un clip la "Lumea viseaza" cu Alexandra.. .dar nu era batut in cuie... vpana la urma s-a ajuns la "The Jam"....

Dru e un baiat foarte talentat care a stat foarte multa vreme in Statele Unite....
Tough ain't enough!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde usualflow » Sâm Mar 01, 2003 10:14 pm

Initial trimis de Mihai-MOF
era o idee sa se filmeze un clip la "Lumea viseaza" cu Alexandra.. .dar nu era batut in cuie... vpana la urma s-a ajuns la "The Jam"....

Dru e un baiat foarte talentat care a stat foarte multa vreme in Statele Unite....


Multumesc, Mihai, cu toate ca nu m-am prea lamurit in legatura cu chestiunile care ma interesau mai mult.... cum ar fi colaborarea cu OCS, eventual mai multe despre dru klein..:con:
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Hehehe

Mesajde AnDrEi » Lun Mar 03, 2003 3:18 pm

No comment , produs Mof Records ;-)
Marfa!:)
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde soricelul » Mie Mar 05, 2003 9:40 pm

despre Dru Klein click here :)

http://www.music.ro/artistbio.asp?BandID=druklein


despre UNU' click here :)

http://www.music.ro/artistbio.asp?BandID=unu



aici sunt multe informatii chiar si secvente video cu ei


:)
e chair amuzant
:)
buhaha
soricelul
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 27, 2003 8:35 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde usualflow » Joi Mar 06, 2003 4:47 pm

In primul rand, multumesc foarte foarte foarte frumos soricelului.
In al doilea rand, ce parere aveti despre faptul ca nenii incompetenti de la cenea au "uitat" sa ii ia in balonul cenzurarii sau al monitorizarii pe baietii de la UNU'?

scuzata fie-mi afirmatia urmatoare, dar CNA e un organism de-a dreptul idiot. adica legea CNA e admirabila, din simplul motiv ca are un scop educativ. Insa oamenii care o aplica sunt deplorabili. ;P Li se scoala domnilor sau doamnelor de la CNA cate o idee in cap cum ca ar trebui sa interzica videoclipul x sau y( sau sa il monitorizeze....ce-o mai fi insemnand si asta in conceptia lor stupida si subiectiva?!), din cine stie ce motiv ....o fi auzit la fiu'su sau la fiica-sa in camera trei versuri de piesa care li s-a parut lor ca ideamna la volenta, consum de droguri etc.... Adica, ziceti si voi, ca poate nu am dreptate, cum interzic ei Parazitii, care au un rol profund moralizator in cazul consumului de droguri si lasa in pace clipul "The Jam"(o aluzie mai clara la "iarba" nu cred ca exista in clipurile ce se difuzeaza pe moment...)? cantecului pt sanatatea ierbii chiar nu aveau ce sa ii faca...... :) e pur ecologist. :) Mama, cat de ignoranti pot fi!...Daca e in engleza ( si ei probabil nu sunt constienti ca ai lor copii inteleg limba asta), il lasa in pace...(vezi Afroman-" Because I got High"....)

Eu personal ma bucur pt Unu' .Pe de o parte au noroc; pe de alta parte au fost inteligenti si subtili, au reusit sa se strecoare ( pardon, sa treaca liberi) prin fata CNA-ului, i-au mai si "salutat"..... Ce demonstreaza asta????
Aveti dreptul la replica.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde KoRn_bitch » Joi Mar 06, 2003 9:32 pm

Albumu Unu` nu prea s`a cumparat din cate am auzit eu ... eu in schimb am facut asta dupa ce am ascultat melodia "The jam' care imi place super mult shi mai ales ca il ador pe Dru Klein ... care cum a spus shi Piciulika l`am auzit pt prima data pe albumu celor de la T-short. In fine .... nu sunt comerciali shi poate shi tocmai de`aia imi plac ... fac ceva care in Romania nu are mare amploare shi asta ii face speciali cu totu`. I like them shi imi place tot albumu lor mai ales piesa 'Tine pasul cu mine' ft Dan de la OCS ... Good work boys ... in sfarsit ceva bun care iese din colaborarea cu Moga (parerea mea)
A-Ur Attractive B-Ur Beautiful C- Ur Charming D-Ur Delicious E-Ur Exciting F-Ur Funny G-Ur Gorgeous H-Ur Heavenly I-Im J-Just K-Kidding L-Loser!!!! :fuck:
Avatar utilizator
KoRn_bitch
Junior Member
 
Mesaje: 231
Membru din: Lun Dec 02, 2002 12:00 am

Recomandare

Mesajde OLiX » Vin Mar 07, 2003 9:45 pm

Recomandare pentru cei de la Unu`, in special pt. Mihai-MOF pt. k el e on-line pe aici .. Eu cand am ascultat prima data piesa cu Alexandra ("Am Gresit Putin") mi-a placut mult de tot. I-am avut invitati pe baietii de la Unu` in studio (la ProFM Timisoara) acum cateva luni .. si ei ne-au dat si albumul .. atunci am ascultat, precum ziceam mai sus, "Am gresit putin", dar pe album am gasit si piesa "Lumea Viseaza" (tot cu Alexandra), piesa care .. vreau sa spun ca-mi place acum mult mai mult decat "Am Gresit Putin" .. un motiv ar fi .. pentru ca are mai multe versuri si .. probabil si un alt sound .. deci .. recomandarea mea este .. sa faceti videoclip la "Lumea Viseaza" nu la "Am Gresit Putin" .. sau nah .. vedetzi voi ;) Bafta !
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

Re: Recomandare

Mesajde aspyrin » Sâm Mar 08, 2003 9:33 pm

Initial trimis de OLiX
Recomandare pentru cei de la Unu`, in special pt. Mihai-MOF pt. k el e on-line pe aici .. Eu cand am ascultat prima data piesa cu Alexandra ("Am Gresit Putin") mi-a placut mult de tot. I-am avut invitati pe baietii de la Unu` in studio (la ProFM Timisoara) acum cateva luni .. si ei ne-au dat si albumul .. atunci am ascultat, precum ziceam mai sus, "Am gresit putin", dar pe album am gasit si piesa "Lumea Viseaza" (tot cu Alexandra), piesa care .. vreau sa spun ca-mi place acum mult mai mult decat "Am Gresit Putin" .. un motiv ar fi .. pentru ca are mai multe versuri si .. probabil si un alt sound .. deci .. recomandarea mea este .. sa faceti videoclip la "Lumea Viseaza" nu la "Am Gresit Putin" .. sau nah .. vedetzi voi ;) Bafta !


ideea unui videoclip la "Lumea viseaza" exista de cateva luni... a iesit acum "The Jam" si mai vedem... probabil peste ceva vreme vom face si unul la piesa acesta...
Tough ain't enough!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde OLiX » Lun Mar 10, 2003 9:15 pm

10x Mihai de raspuns .. Oricum .. pe album sunt numai piese bune .. si .. nush de ce am eu impresia ca ... toate vor avea videoclip .. pt. ca merita ;)) Bafta
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

Mesajde usualflow » Mar Mar 11, 2003 1:39 pm

Ar fi foarte frumos daca ar avea toate piesele clip..din pacate mi se pare ceva complet irealizabil.

mai, cum ramane cu provocarea pe care v-am lansat-o intr-un mesaj anterior in leg cu CNA-ul? Chiar nu are nimeni nici o parere? :P
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde aspyrin » Mie Mar 12, 2003 10:06 pm

eu zic ca cei de la CNA au inteles foarte bine ca piesa "Cantec pentru sanatatea ierbii" are un mesaj pur ecologis, asa ca discutia nu-si mai are rostul....

:-"
Tough ain't enough!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde Dee Dee » Mie Mar 12, 2003 10:57 pm

Initial trimis de Mihai-MOF


Dru e un baiat foarte talentat care a stat foarte multa vreme in Statele Unite....



Se vede :D :rolleyes: !!!!
It's too bad, but that's me
what goes around comes around, you'll see that I can carry the burden of pain 'cause it ain't the first time that a man goes insane and when I spread my wings to embrace him for life I'm suckin' out his love, 'cause I, I'll never be NOBODY`S WIFE !!!
Avatar utilizator
Dee Dee
Junior Member
 
Mesaje: 1075
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde marian jan » Joi Mar 13, 2003 1:56 am

imi cer scuze pt ce am spus mai sus,am ascultat cu atentie albumul si este unul de exceptie.felicitari!

pe dru klein parca l-am vazut alaturi de k1 acum cativa ani la mamaia(sau cerbul de aur).
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

muzica cu bun gust din Romania

Mesajde soricelul » Mie Mar 19, 2003 9:56 pm

Stiati ca in Romania trupe ca UNU', Suie Paparude, O.C.S., Class, Vita de vie, o parte din artistii hip-hop nu au vanzari ???
E adevarat ca in tara noastra nu exista o cultura prea bogata in domeniul muzical, dar ma uit la toti prietenii mei ( o mare parte dintre ei) nu au cumparat in viata lor un cd cu un artist roman...
Nu e de mirarare ca suntem infectati cu tot felul de cacaturi muzicale... e clar ca producatorii nu investesc ...
Si eu download-ez o gramada de muzica de pe net, dar motivul principal este ca nu o gasesc in magazine.Nu ca ascumpara chiar tot, ca e destul de scump sa dau 350, 400 de mii pe un album Assian Dub Foundation sau Underworld...dar macar unul pe luna sau la doua luni incerc sa-mi cumpar unul sa vad si eu coperta, sa vad ce a vrut sa transmita artistul prin muzica lui. Partea amuzanta e ca sunt pe un forum UNU' . Am inteles ca nu ei nu au vandut nimic...destul de ciudat nu ? Toti prietenii mei au albumul in format mp3... nici unul dintre ei nu stie cum arata albumul lor in original... Eu am fost sa-l cumpar... intr-adevar am dat 100.000 lei
pana la urma ce mai e 100 de mii.O nimik toata.Am zis ca ar fii de un gest destul de oribil sa nu-l cumpar atata timp cat exista si e facut aici. Sunt foarte curios ce parere aveti voi despre asta///


astept si ideile voastre
buhaha
soricelul
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 27, 2003 8:35 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Muzica romaneasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron