pod de flori peste prut

pod de flori peste prut

Mesajde SOD » Vin Mar 14, 2003 4:14 am

multa vreme am cochetat cu ideea ca romania ar trebui sa se uneasca cu moldova basarabeana.multa vreme si pret de multe halbe cu bere am dezbatut problema asta.
acum,dupa mult timp,nu mai sunt asa de convins de justetea unui asemenea act.mai ales ca am prieteni buni basarabeni iar multi dintre ei au renuntat pur si simplu la cetatenia de moldovean.nu vor sa mai auda de moldova!asta imi da de gandit!

si tot dupa mult timp,stau si ma gandesc ca eu doream o unificare doar asa,din patriotism.sau din grandomania specifica romanului.sa fim noi mai mari si mai tari!si in fond si la urma urmei,cine mama dracu si-ar mai dori o astfel de unificare?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Rusinica, nea Soade !

Mesajde dinu » Vin Mar 14, 2003 12:37 pm

Pai ma, tu stii ce femei e basarabencele ma ? Pai bre' nu-i pacat sa le lasam sa le f*ta rusii ?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde curly » Dum Mar 16, 2003 4:42 pm

asta nu e argument!
din ce se zice,mai mishto sunt unguroaicele.Ce facem,ne unim cu Ungaria?!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde bhuttu » Lun Mar 17, 2003 2:36 am

Daca e pe d-astea, hai sa ne unim cu Brazilia.
Da' serios acuma, io cred ca o unire cu moldovenii ar fi pe cat de justificata, pe atat de benefica.
La justificarea de natura istorica, nationala si morala banuiesc ca nu mai e cazul sa ma refer.
Justificarea economica exista si ea, doar ca nu ma duce pe mine capul s-o explic. Dar ganditi-va la cazul RFG-RDG. Nemtii au platit un pret greu pentru unificare, cu toate ca RDG-ul era mult inapoiat economic. Si totusi, pe termen lung, unificarea e un lucru benefic. V-am zis, nu ma duce capul sa explic de ce, dar pur si simplu imi suna bine o unire cu moldovenii.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Lun Mar 17, 2003 4:16 am

din ce se zice,mai mishto sunt unguroaicele.Ce facem,ne unim cu Ungaria?!

Acu' sincer, cu niste unguroaice m-as uni :D

La justificarea de natura istorica, nationala si morala banuiesc ca nu mai e cazul sa ma refer.

Perfect de acord


Justificarea economica exista si ea, doar ca nu ma duce pe mine capul s-o explic. Dar ganditi-va la cazul RFG-RDG. Nemtii au platit un pret greu pentru unificare, cu toate ca RDG-ul era mult inapoiat economic.


Tocmai asta e problema, ca au o varza de economie. Exemplul dat de tine cu Germania e mai mult un contraexemplu, am vazut n emisiuni in care vest-germanii se plangeau ca trebuie sa-i ridice ei pe rdgisti, ca esticii sunt lenesi etc. De ce s-au unit totusi: exact din motive istorice, nationale, morale...
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

toate la timpul lor

Mesajde duronu » Mar Mar 25, 2003 10:14 pm

deocamdata nu e cazul sa ne unim, pt simplul motiv ca shi economia nostra e varza, combinata cu a lor care e shi mai varza, nu cred ca iese ceva bun.
cu nishte basarabence insa...ehee m-ash uni fara sa stau pe ganduri!!!
duronu
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 22, 2003 8:59 pm
Localitate: ROMANIA-PITESTI

Mesajde catharsis » Mar Mar 25, 2003 10:33 pm

economic moldovenii sunt mai varza decat noi si nu cred ca ar fi chiar excelent sa ne unim cu ei, dar voi pierdeti faptul cel mai imporrtant: moldovenii nu vor sa se uneasca cu noi, si-au facut si limba moldoveneasca si istoria moldoveneasca, vor sa se afirme ca popor...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Mie Mar 26, 2003 12:23 am

Catharule, limba si istoria moldoveneasca au inventat-o rusii, e una din tehnicile lor de deznationalizare pusa in practica de Stalin, care se pare ca era un fel de reincarnare a lui Petru cel Mare... La fel au facut si cu alte popoare, au inventat limba si pentru aia din Karelia, si pentru mongoli, stai linistit.

Basarabenii au fost brainwashed la capitolul identitate nationala, li s-a bagat in cap cacatul asta cu limba moldoveneasca si nu mai pot scapa de el; si am si acum acasa carti "moldovenesti" - scrise in romaneste cu chirilice, hai sa fim seriosi. Sunt spectrele indoctrinarii.

Legat de unire intr-adevar economic nu se merita, plus ca ne trezim cu minoritate rusa si aia o sa ne faca sa-i iubim pe unguri (si pe unguroaicele mentionate asa de des pe-aici). Dar totusi ramane faptul ca Romania i-a abandonat pe basarabeni in '40, ca nu i-a aparat/ ajutat in nici un fel, ar fi frumos sa ii ajute macar acum in some way.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

of of mai mai

Mesajde monk » Vin Iul 11, 2003 3:12 am

off hyde imi mai exprim o data parerea dar io vazusem threadul ala dar am vrut sa fac un sondaj general sa vad cine ce face ...

oricum raspunsul este NU VREAU alipirea Moldovei :D
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Vin Iul 11, 2003 11:38 am

monk, ti tu musai sa-i superi pe cei doi mozi. aici nu-i forumu de aberatzii. :no:

Sunt spectrele indoctrinarii.

indoctrinare care-i face pe moldoveni (nu pe toti) sa nu-si doreasca unirea cu Romania. asa ca nu sunt in totalitate de condamnat.

pe de alta parte, noua ne-a intrat in sistem sa ne scuzam cu textul: "noi vrem, ei nu vor". dar oare ai nostri oficiali de la Bucuresti au facut oferte concrete in acest sens? nu, n-au facut, poate ca n-au avut timp, inca. oficialii nostri se bat cu pumnii in piept ca sunt nationalisti si ca vor reintregirea Romaniei, dar in 91 semnau tratate cu dusmanu', tratate ce garantau Rusiei granita pe Prut, in timp ce basarabenii se luptau sa iasa de sub dominatia sovietica. pai e cinstit? nu e cinstit. e drept ca Moldova a aderat la CSI, dar interesele au fost doar de natura economica.

eu nu cred ca ai nostri oficiali chiar sa nu-si doreasca unirea, dar probabil mizeaza pe repetarea istoriei, pe inca un 1918 care se alipeasca Basarabia neconditionat la Romania. ei bine, in ciuda aparentelor, istoria nu se repeta, si nu se va repeta.

Romania vorbeste de unire spirituala, de infratirea cu Basarabia prin cei studentii care vin si obtin diplome la facultatile din Romania, desi numarul studentilor basarabnei care sudiaza in Bucuresti este mai mic decat numarul celor care studiaza la Moscova. tactica e gresita si nu face decat sa indeparteze si mai mult cele doua tari de la ideea unirii, iar asta duce la o tot mai mare influenta ruseasca in Moldova.

unirea cu Moldova reprezinta implinirea unui ideal si a unei datorii fata de cei care in trecut s-au jertfit pentru aceasta cauza. este o datorie fata de niste frati vanduti sau pierduti totusi cu asentimentul nostru de cateva ori doar in ultimul secol.
si dupa cum se msica treburile la noi, unirea va ramane doar un ideal mult timp de acum inainte.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Vin Iul 11, 2003 12:02 pm

monk, asta nu e sondaj ci o discutie cu argumente. Sa bagi un post in care zici "nu-s de acord" nu e interesant, aici era problema care ar fi motivele pentru care ne-am uni cu Basarabia si care ar fi motivele contra.

Nightwish, pai cam asta zic si eu, exista motive morale pentru a ne uni cu Basarabia, dar din punct de vedere economic / pragmatic sunt multe probleme. Si in plus daca ei nu vor... La Chisinau cica se vorbeste mai mult rusa decat romana, in plus se insista pe aberatii gen limba moldoveneasca, pe ridicarea limbii ruse la statutul de limba de stat etc. Romania ar trebui sa se implice mai mult peste Prut, sa incerce sa-i castige pe basarabeni, cu ajutoare, cu initiative culturale etc. Cum fac ungurii din Ungaria cu conationalii lor din Romania, Serbia, Slovacia etc.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Vin Iul 11, 2003 12:42 pm

o tot mai mare influenta ruseasca in Moldova.

cauza

La Chisinau cica se vorbeste mai mult rusa decat romana

si unul din efectele devastatoare.

pai ai nostri au incercat sa-i castige cu 'initiative culturale', da' asta n-a functionat. adica ne gandeam noi ca daca le trimitem 2 3 trupe de muzica romaneasca + un container cu (,) carti, basarabenii or sa se arunce in bratele noastre si scapam si ieftin. gresit, gresit, gresit! in primul rand trebuie sa existe oferte oficiale concrete, Romania trebuie sa arate ca intr-adevar ii pasa de Basarabia si de soarta oamenilor de acolo, si ca n-o sa-i mai tradeze, e vorba si de castigarea increderii pierdute (pe buna dreptate) iar toate astea nu se rezolva prin tratate semnate cu Rusia si urari de bine adresate Moldovei.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde monk » Vin Iul 11, 2003 2:30 pm

Initial trimis de stefan
monk, asta nu e sondaj ci o discutie cu argumente. Sa bagi un post in care zici "nu-s de acord" nu e interesant, aici era problema care ar fi motivele pentru care ne-am uni cu Basarabia si care ar fi motivele contra.


tocmai de asta deschisesem threadul pe care Mr. Hyde mi l-a inchis ;P


later edit : dat fiind faptul ca aici sunt motive pentru care aici ar fi motivele pentru unirea moldovei ... pe threadul celalalt ar fi fost parerea despre unire : daca ati fi de acord sau nu
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Iul 11, 2003 3:12 pm

am tot citit despre faptu' cum ca dacii au fost ushor romanizatzi pentru ca erau barbari/n-aveau identitate culturala.
asta mi se pare principala cauza a faptului ca un popor sub ocupatzie, dupa un timp, ishi uita limba, traditziile, etc. basarabenii nu o sa se intoarca niciodata dpdv cultural la romania. mutatzia s-a petrecut, shi o sa le ramana in sange pana la urmatoarea ocupatzie care ii va obliga sa-shi schimbe orientarea culturala


offtopic: nightwish, cu doi de i pls :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Vin Iul 11, 2003 3:21 pm

Totusi in Basarabia se vorbeste si romaneste, este limba oficiala and all, deci nu poate fi vorba de uitarea limbii and stuff, ei vorbesc aceeasi limba dar au dubii daca e romana sau moldoveneasca :).

Nu stiu cat de ireversibila este spalarea creierelor in Basarabia, in '90 a fost un reviriment nationalist puternic, daca romanashii n-ar fi fost atunci prietenii docili ai Rusiei / URSS-ului in dezintegrare ma gandesc ca lucrurile ar fi putut evolua altfel.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Vin Iul 11, 2003 3:24 pm

uitasem ghilimelele, nu faceam referire la un brainwash total :)

sa nu uitam ca acest reviriment a fost cel perceput de noi, cei din Romania, cei care au fost la Chishinau nu mi-au raportat deloc o atitudine pro-Romania fatzisha
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Vin Iul 11, 2003 11:05 pm

Initial trimis de aphextwinz
basarabenii nu o sa se intoarca niciodata dpdv cultural la romania.

offtopic: nightwish, cu doi de i pls :D

o mare parte din vina o purtam.
care au fost la Chishinau nu mi-au raportat deloc o atitudine pro-Romania fatzisha

poate anti-Romania? da' nici Romania n-are o atitudine pro-Basarabia fatzisha. cand un om care se declara a-ti fi cel putin prieten, cocheteaza cu dusmanul tau, atunci nustu ce atitudine (pozitiva) ai putea avea fata de el...

offtopicu': afex, scuze, 'nostrii'. :o
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Iul 11, 2003 11:28 pm

o mare parte din vina o purtam

poate explicitezi

poate anti-Romania? da' nici Romania n-are o atitudine pro-Basarabia fatzisha. cand un om care se declara a-ti fi cel putin prieten, cocheteaza cu dusmanul tau, atunci nustu ce atitudine (pozitiva) ai putea avea fata de el...

io incercam sa vizez aspectul cultural in general, mai putzin cel politic. nu crezi ca ar trebui discutate cele doua puncte de vedere separat?
revenind la planu' cultural, cum sa fie romania pro-basarabia? rusofila? hmm, poate ca valorile basarabene sunt neglijate, dar nu cred ca mai mult decat cele romaneshti. adica ideea mea, suntem un popor cu o slaba identitate culturala.

offtopicu': afex, scuze, 'nostrii'.

scuza-ma nightwish, dar shi tii tu musai ...' :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Sâm Iul 12, 2003 12:00 am

Romania a gresit fata de Basarabia, si persista in greseala, ca atare este greu ca Basarabia sa se intoarca la Romania dpdv cultural, politic, moral...

da. separat, si din moment ce politic Romania nu a facut nimic, sa inteleg ca ramane doar discutia dpdv cultural? pro-basarabia in sensul de o sustinere mai serioasa decat strangeri de mana si 'praf cultural-artistic' in ochi.
ai zis un lucru interesant, rusofila, din pacate unele fapte te inclina sa crezi ca asa e. dar sa-i zicem diplomatie sau sa punem totul pe seama "...frate cu dracu pana treci puntea".
asta era si ideea mea: am devenit un popor cu o slaba identitate culturala si nationala, nepasatori, condusi de niste 'meduze' ignorante.

afex, acu' sa ma scuze domnia ta pentru ca mancai 'i'-ul (oricum mi-a stat in gat :), da' ma emotionai la ideea ca voi posta serios si tocma pe politic si social, si cum nici nu te vazui prin preajma am zis ca-mi permit. :D

editare tarzie in noapte: pro-unirii Basarabiei cu Romania!
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Basarabia

Mesajde supermouse » Lun Iul 19, 2004 2:28 am

S-a latrat o gramada de timp la noi despre unirea Basarabiei cu Romania. deshi din punct de vedere istoric, etic, moral etc, eu pot sa vad de ce unirea asta este dorita de majoritatea romanilor. E firesc, e normal, e cum vretzi.
Intrebarea este alta. Se poate face Unirea? se pot shterge cu buretele 160 de ani de ocupatzie ruseasca? Mai este Basarabia, din punct de vedere al basarabenilor- o parte din Romania?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde piskeshu » Lun Iul 19, 2004 8:08 am

Doamne feri sa ne unim cu Basarabia. Nu mai reiau argumente de genu ca-s la pamant d.p.v. economic si ne-ar duce si pe noi pa pluta, da numai cine n-a cunoscut basarabeni poate vorbi de unire cu oamenii aia. Sa speram ca n-o sa ne unim cu ei niciodata.
Sentimentu asta creca ie impartasit si de catre ei.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Iul 19, 2004 10:00 am

Si io ca pishkeshu.

Uite la nemtzi cat trag de cand cu unirea. si ei is nemtzi.
basarabenii nici nu mai vorbesc romana, au inventat basarabeana :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Lun Iul 19, 2004 10:07 am

Aprpo de basarabeana, pa mine ma dadea pe spate faza urmatoare: in loc de "ingrediente" pe produsele lor scrie "cecuprinde" (ie un singur cuvant).
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iul 19, 2004 10:10 am

...care se traduce "paiacecu prinde " 2mushte
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde supermouse » Lun Iul 19, 2004 11:33 am

basarabeana chiar e o limba deosebita. cand bunica-meu, Dumnezeu sa-l ierte, imi povestea debelelele pe care le avea cu soldatzii basarabeni intre 1930-40 ca nu pricepeau romaneshte, io mereu am crezut ca exagera. Am fost in Basarabia in 95 shi 99. Se vorbeshte o limba oarecum apropiata de romana acolo, dar e ingrozitor de rusificata.
Economic, comparatzia cu Germania este bine facuta. Daca nemtzii, adica nemtzi, nu au reushit dupa atatzia ani nici macar sa micshoreze prapastia dintre cele doua partzi ale Germaniei- ce shansa are Romania?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde piskeshu » Lun Iul 19, 2004 1:02 pm

Dupa discutiile cu basabenii pe care i-am cunoscut, as putea spune ca ie mai mult neevoluata, arhaica, decat rusificata.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Iul 19, 2004 9:37 pm

Apropo de limba moldoveneasca, taica-miu povestea ca inainte de '90 l-au intrebat niste vamesi basarabeni: "ce credeti dom'le, limba romana si cea moldoveneasca sunt aceeasi limba, sau is limbi diferite?". Taica-miu a fost incurcat un pic, dar i-a intrebat: "nu va suparati, in ce limba vorbiti cu mine?". La care oamenii i-au dat dreptate si au admis ca asemanarile-s prea mari.

Despre limba moldoveneasca am mai zis pe threadul cu "podul de flori" (curand asta si cu ala vor fi unite), e o inventie sovietica.

Pe de alta parte, din cate stiu in 1918 Basarabia nu era tocmai omogena dpdv etnic, deci ce zice superguzganu' s-ar putea justifica prin faptul ca respectivii soldati pur si simplu nu erau romani.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde pacha » Lun Iul 19, 2004 9:51 pm

Prin "94 am vorbit cu doi batrani basarabeni.
Pe scurt isi bagau organul in Romania si asta se datoreaza unui sentiment de tradare pe care l-au simtit din partea Bucurestiului.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Lun Iul 19, 2004 11:41 pm

daca imi aduc eu bine aminte, Basarabia era acu vreo doi ani considerata cea mai saraca tzara din Europa. Nu cred ca s-au schimbat lucrurile foarte tare de atunci.
Trebuie facuta Unirea? Da
Se poate face Unirea?
nu cred ca se poate face acum, shi poate nici in 10 ani
Motivele, cum le vad eu, sunt urmatoarele:
1. Romania este o tzara saraca. basarabia este o tzara shi mai saraca
Romania abia incepe sa se ridice de pe genunchi.Basarabia nu are aproape nici un fel de industrie, pentru ca zona industriala a ei era Transnistria. Economic vorbind, inca nu ne putem uni cu Basarabia
2. Basarabia are o puternica minoritate rusofona care se intampla safie in acelashi timp shi romanofoba. Romania are destule probleme etnice.
3. Basarabia are- well, cica are- o zona - Transnisytria- care este unfoartepotentzial focar de razboi. Cum dpdv legal Transnistria e parte din Basarabia, asta ar insemna ca numita belea ar cadea shi pe Romania.
Ash vrea sa se faca Unirea- dar ma foarte indoiesc.

Acuma, vin la alte chestii amintite aici
1. Unificarea Germaniei. Orice locuitor din Germania de vest plateshte de la unificare 2% din venitul sau brut pentryu reconstructzia Germaniei de Est. Rezultate - din partzi. Ultima data cand am fost la Leipzig- asta vara, tot 22% era shomajul. Deci o tzara foarte bogata, cuexperientza reconstructziei shi management avansat nu a reushit in mai bine de 10 anui sa faca vreo branza in directzia asta.
2. "Tradarea" din 40.
Er personal nu o vad ca pe o tradare. Romania de atunci era intre ciocan shi nicovala. Pierderea Transivaniei, presiunea sporitape capul amaratzilor de aici....
3. la sfarshitul razboiului, Basarabia a fost data URSS ca despagubire pe o perioada de 20 de ani. cand s-a dus Gheorghiu Dej s-o ceara inapoi....

Shi atunci?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Lestat » Mar Iul 20, 2004 7:58 pm

danone scrie:basarabenii nici nu mai vorbesc romana, au inventat basarabeana :D


danone , da' tu o vorbesti ?
ca din ce se vede pe forum nu rezulta

cel mult o bucresteana de cartier ( cam de sase blocuri cartierul - extrapolez eu ) - aproape de neinteles pentru unu ce a studiat doar limba literara
Lestat
Junior Member
 
Mesaje: 120
Membru din: Lun Sep 08, 2003 6:00 pm
Localitate: twilight

Următorul

Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori