preparate din peste.preparate vanatoresti

forumul mincinosilor

preparate din peste.preparate vanatoresti

Mesajde SOD » Vin Mar 28, 2003 12:27 am

si iata,ca prin bunavointa divina,as putea spune,a Moshului Oribil,forumul de pescuit si vanatoare vede din nou lumina reflectoarelor!

asadar,in acest thread ne vom ocupa de ....mancaruri,care mai de care de peste sau vanat.
astazi va voi prezenta o mancarica de peste,reteta pe care am vazut-o la emisiunea lui nenea Rex Hunt!
pentru ea sunt necesare cateva bucati de fileu de peste,preferabil peste mare (somn,crap,ten,cod,merlucius),usturoi,cimbru,ulei de masline,ardei iute,o jumatate de lamaie,rozmarin frunze,patrunjel verde,50 g de unt si 100 ml de suc de rosii prospete.reteta este foarte simpla,prepararea durand maxim 10 minute.
intr-o tigaie pusa la foc,se toarna uleiul de masline,atat cat sa acopere fundul.se arunca si untul,pentru a-i da savoare.cand untul s- atopit,se adauga usturoiul pisat ca pentru mujdei,ardeiul iute tocat marunt si se amesteca,pana cand totul incepe sa se rumeneasca!se adauga direct peste pasta rezultata bucatiel de peste,ce trebuiesc taiate la aceeasi grosime,pentru a fi patrunse in mod egal.pestele se intoarce de maxim 2 ori,pentru a nu se rupe.cand pestele a inceput sa prinda crusta,se adauga sucul de rosii,zeama de lamaie,cimbrul (scuturat,nu crengute),frunzulite de rozmarin si o jumatate dinpatrunjelul verde,care in prealabil a fost tocat foarte marunt.se mai intoarce pestele odata si cand este bine patruns se scoate pe platou.intregul sos rezultat se toarna peste el.se serveste cu mamaliguta(de care nea Rex n-a pomenit nimic,hehehehe) si cu un vin alb demisec rece!recomand sauvignon blac!binenteles ca moshu va dori bere!

pofta mare, sau cum ar veni ,bon apetit! :D:D
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Mar 28, 2003 2:55 pm

salut cu deosebita bucurie deschiderea acestui thread. io o sa va prezint o reteta ceva mai complicata decat cea prezentata de sod anterior ,si anume "sprot afumat , in ulei"

modul de preparare
se arunca in buzunaru gol cca 50.000 lei. daca nu aveti iesiti in strada si ii dati in cap primei babe care o intalniti si luati de la ea suma necesara. se da in cap la babe pana se acumuleaza intreaga suma. se merge la billa.orient, mega image sau oricare alt magazin de profil alimentar ( atentie ca shi la benzinariile shell au produse similare) . odata ajunsi acolo luam un cos , preferabil de plastic cu doua toarte si nu cu una ,mai mult pentru balans decat pt siguranta si se inainteaza cu grija printre galantarele special amenajate pt evitarea busculadelor nedorite. in cazul in care magazinul e organizat de genul celor cu detergentul alaturi de branzeturi si biscuitii alaturi de becuri cel mai bine intrebati vanzatorul care fiti siguri ca nu va va indruma spre raionul cu peste dar cel putin sunteti cu constiinta impacata ca v-ati facut datoria. oricum dupa 3-4 tururi de raioane intr-un final daca sunteti norocosi veti gasi cu siguranta raionul mult visat. cu foarte mare atentie incepeti a cauta din priviri ceea ce v-ati propus sa gasiti. adica o conserva rotunda, incinsa la brau cu o eticheta neagra , imprimata cu unele caractere intr-o limba de larga circulatie internationala adica : letona, lituaniana,armeana sau turcmenistana. in cazul fericit ca stiti una din aceste limbi cautarea va fi incununata de succes . in caz contrar se merge prin eliminare. in primul rand se delimiteaza clar rafturile unde sunt asezate conservele de peste. fie de la stanga la dreapta fie invers se iau prin eliminare conservele ce par intr-o limba cunoscuta si se pun la loc in galantar, ce nu ,se opresc pentru o viitoare triere. deci dupa o ora de trieri atente se elimina absolut tot ceea ce ni se pare ca nu corespunde cu ceea ce vrem si automat ne va ramane in cos conserva pt care am venit la magazin. datorita concentrarii maxime e posibil ca drumul spre iesire sa fie mai anevoios si mici ameteli ar putea interveni. nu va faceti probleme o alimentara care se respecta are si nurofen. oricum statisticile arata ca 90 la suta dintre cumparatori gasesc mai devreme sau mai tarziu drumul spre casele de marcaj. odata ajunsi acolo se apeleaza la cunostiintele de matematica si anume partea cu " flux optim intr-o retea de transport" si "probleme de grafuri" si ne vom posta la casa cu cei mai putini clienti in asteptare si in forma ideala ,invers proportionala cu cantitatea de produse aflata in cosuri. oricum chiar aplicand formula stiuta dupa 10 minute veti observa ca la cozile celelalte deja cei care ar fi fost dupa voi sunt demult iesiti din magazin ,voi mai avand inca 3 persoane cu bonuri valorice asteptand docil casierita sa faca factura fiscala pt un somoiog si un sac de dero pt un client care-si deconteaza pe firma pana si rinichiu donat de o ruda acu doi ani. problema de rest nu mai e o problema. in orice ipostaza fie ca ultima cifra a sumei e intre 1 si 5 fie ca e intre 5 si 0 casierita va va intreba automat daca aveti acel marunt disponibil daca da e ok daca nu atunci urmeaza surpriza si partea asta ma atrage cel mai mult pt tine de bogata imaginatie a casieritei. fie ca primesc o caramea,fie o lama de ciunga dar cel mai si cel mai mult imi place sa primesc un prezervativ. ajunsi in sfarsit acasa cu trofeul ,conserva de sprot in ulei folosim deschizatorul special conceput sa deschida orice in afara de conserve in ideea ca poate atunci veti reusi sa desfaceti o conserva cu acel dispozitiv. totusi in cele mai multe cazuri se foloseste un cutit cu lama groasa. inainte de folosirea acestui dispozitiv rudimentar este necesar sa va utilati cu o salopeta si o bonetica datorita jetului de ulei ce va sari in momentul penetrarii conservei cu cutitul. continutul astfel eliberat se rastoarna cu atentie intr-o farfurie mai adanca gen cele de ciorba. se ia o lamaie ,se injumatateste si se stoarce fiecare jumatate peste pestele cu pricina. astfel se prepara "merluciul in sos tomat" .

pofta buna!!!!
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mar 28, 2003 6:24 pm

Reteta lui eye este complicata , costisitoare si de mai putin efect decat a mea. Si eu urmez tot ce a zis el..doar ca..odata ce am luat banii de la baba ..alimentez masina cu carburant de la cel mai apropiat Peco...si dau o fuga pana in Sell Gross. Si cu 50 000 lei cumpar 3 conserve de sprot in sos caro. La Mega Image cu 50 k nu cumperi nici doua conserve din care v-am zis eu. Sosul caro se compune din mazare si morcovi. Sprotul ce salasluieste in conserva alaturi de mazare si morcovi este polonez. Deci tot din Marea Baltica...dar din apaele poloneze , cel al lui eye fiind din apele teritoriale ale Estoniei.
Oricum..la fel de bun. Pe conserva scrie King Oscar. Sparts Caro.

eye....povesteste userilor mai tineri despre conceptul Socra. :p

Dar atat despre sardine. Un peste care mie imi place enorm este pastravul. Taicamiu are un coleg de facultate in localitatea numita Dragoslavele. Si deseori se duce acolo la shpritzane. Acolo prin paduri se afla o pastravarie...si cand sunt cuminte imi aduce si mie 15-20 de pastravi.
Procesul lor de preparare este extrem de simplu. Nu ne trebuie decat untdelemn , malai sau faina. Pastravul se curatza de matze , se spala bine apoi se taraste prin malai sau faina (depinde ce preferam). Aaa....si dam si cu putin ou batut pe el...ca sa se prinda bine malaiul sau faina. Apoi se prajeste in tigaie.
Se mananca foarte usor. In afara de coloana vertebrala care se indeparteaza imediat..nu prezinta alte oase suparatoare.
Eu mananc cate 5 sau 6 la o masa. Ca garnitura sunt f. buni cu mamaliga. Sau cartofi fiertzi. Dar sunt buni si goi.
Sardina este cam puturoasa la gust.Merge foarte bine cu o tzuica. In schimb pastravul merge cu vin alb.Nu SOD,la peste nici chiar eu nu beau bere.

Masa pescareasca adevarata am servit o singura data. Cand am fost in Delta Dunarii....pe celebra Insula Crisan. O gramada de feluri de peste plus bors pescaresc. Bineinteles..eu nu stiu sa prepar asa ceva...dar am dorit sa ma laud ca am fost in Delta.

In continuare ash dori sa stiu ce este acela un batoc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Mar 29, 2003 9:44 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Si cu 50 000 lei cumpar 3 conserve de sprot in sos caro. La Sosul caro se compune din mazare si morcovi.

eye....povesteste userilor mai tineri despre conceptul Socra. :p


io prefer megaimaju pt ca chiar daca e mai scump acolo sprotu e in sos trefla. sosu trefla este din patrunjel si trifoi cu 3 foi...

conceptu socra e de fapt conceptul soacra (moshu are "a"-ul mai tocit la tastatura si nu-i bate bine).....mi-e foarte greu sa explic userilor despre acest concept da mai devreme sau mai tarziu mare parte din ei il vor cunoaste...soacra nu e decat partial comestibila datorita pielitei foarte groase, solzilor care nu se pot elimina si grasimii excesive din jurul burtii... se livreaza intotdeauna "ambalata" si e f greu s-o dezambalezi. pe partea dorsala are nishte tepi f ascutiti si din acest motiv se cere o atentie si indemanare deosebita la pregatirea ei...in general soacra nu mai lasa icre , ce a lasat mai demult am fost noi destul de fraieri sa le inhatam, si din acest motiv dar si din lipsa de mascul, comportamentul soacrei este destul de ciudat ,chiar irascibil uneori...este o specie carnivora care se hraneste cu gineri, niste fiinte inocente care nu fac rau nimanui, care traiesc liber in natura dar sunt mai naivi si se lasa usor prinsi...multa vreme s-a crezut ca soacra e un fruct de aici si eronat legendara "mama soacra poama acra" ultimile cercetari demonstrand insa multe asemanari cu rapitorii si in special stiuca.
soacra se poate prepara in mai multe feluri fiecare fel depinzand de gusturile fiecaruia...in general se prepara in stil moldovenesc adica dupa strapungerea jugularei se lasa la pastrat intr-un recipient adecvat la vreo 2 m sub pamant pt o fezandare optima. personal o prefer prajita in vid la crematoriul uman...chestia cu mirodeniile si ingredientele e o chestiune de gusturi fiecare avand latitudinea unei garnituri dupa gust...preferabil , pt intimitate , a se servi in cadru adecvat cu lumanari...

moshule batoc dar mai corect batog e spinare de sturion sarata si afumata. acu se foloseste generic pt fiecare specie de peste
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Sâm Mar 29, 2003 10:24 pm

verifani gais,verifani!
pe bunelea cand discutam?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Dum Apr 06, 2003 12:53 pm

Mai oameni buni, eu cind eram mai mic, la vreo 16-17 ani, aveam un prieten care avea o crescatorie de iepuri. Nu stiu din ce cauza, sa pus odata cu cutitul pe ei, si mincam aproape in fiecare zi friptura de iepure facuta de maica-sa. Tin minte ca era a dracului de buna! Avea niste mirodenii pe ea, ceva roshu parca. Ia zice-ti voi astia care le aveti cu arta culinara, cum se face friptura de iepure!
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde donna_imobile » Sâm Aug 21, 2004 2:27 pm

OK, vin si eu cu o reteta lipoveneasca. Apropo, anu' asta mi s-au uscat unditele pe balcon, de dorul baltii... Nu va uitati ca sunt femeie, va "bat" la pescuit de va usuc!!! ;D

Las' ca in septembrie ma duc in Delta... imi scot parleala \:/ !

BORS DE PESTE LIPOVENESC
Se fierbe pestele marunt.
Se arunca pestele, se da la porci, se pastreaza zeama (nu multa)
Se arunca in oala niste rosii stropsite, cateva cepe taiate sferturi, 2-3 cartofi taiati cuburi, vreo 2-3 ardei grasi fara cotor (rupti bucati cu mana)...
Se lasa sa fiarba nitel legumele, apoi se pune pestele adevarat, bucati mari (de peste mare, stiti voi, orice peste cu carnea fina, braconat, fireste!) :eat:

Nu se lasa mult la fiert, sa nu se destrame...
Se drege cu sare.

MUSAI, borsul asta se haleste cu mamaliga si o zeama facuta din usturoi frecat cu ulei si sare, ardei iute tocat marunt, totul balacit cu otet si apa calduta. Fara mujdeiul asta va ia greata pe la lingurica - nu va uitati in gura alora care sustin ca pestele e mancare usoara...

Apropo, fiertura asta se pune in farfurii adanci, cate o juma' de kil de peste si un polonic de zeama de cap de locuitor... nu ca la oras, zeama-lunga...
:no:
donna_imobile
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 1:46 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nodingat » Mar Aug 31, 2004 11:01 am

picancă - reţetă lipovenească

nu se foloseşte orice peşte! in nici un caz somnul!
se poate folosi: biban, plătică, roşioară, şalău, ştiucă(puiet), peşte de dimensiuni mici.
peştele se lasă intreg, nu se sparge şi nu se curăţă de solzi, se frige pe un grătar sau intr-o tavă fără ulei, se face mujdeiul lipovenesc(cremă de usturoi frecat cu ulei si sare).
se dau in clocot 0.5 litri apă, o parte din mujdei se amestecă cu apă fiartă şi se toarnă peste peştele fript, se mai lasă pe foc mic 10-15' pană se imbibă cu mirosul de mujdei.
se serveşte cu un pahar de votkă!
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde paiacec » Joi Noi 25, 2004 12:51 pm

Una care am vazut-o tot la nenea REx Hunt avea la baza un rechin la vreo juma de metru,din care nenea Rex a scos o halca de carne care el ii zicea fileu,cu ajutorul briceagului din dotare.A mai luat vreo doi morcovi,vreo doi ardei shi un fruct d-ala de creshte pan Australia(am uitat cum ii zice),a bagat toate astea intr-un tuci cu putzina apa,le-a fiert ,a mai adaugat nush ce mirodenii shi gata.Puteai sa juri ca e spaghete cu un fost rechin d-o juma de metru la cum arata!
Acuma nusht!...ofi bun...n-o fi bun?...
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Noi 25, 2004 1:10 pm

bre io nu pricep de ce (si anume) exista un subiect pe care se scriu aceleasi chestii de doua ori?

ia picanca, iunie 2004
http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=269588&postcount=5

ia tot threadu' neamuleeee
http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=10936&highlight=picanca
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Joi Noi 25, 2004 1:39 pm

Te offtici acuma ca n-am postat pa tarlaua ta?:D
Hai ca mai bag shi p-acolo!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm


Înapoi la Vanatoarea si Pescuitul Sportiv

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron