La Multi Ani OZZY!!!

ce-a fost pe Muzici o data

La Multi Ani OZZY!!!

Mesajde KickAss » Lun Dec 03, 2001 11:16 am

Pt. ca toata lumea are damblale mai mici sau mai mari cand vine vorba de formatii, eu nu puteam sa fac exceptie. De aceea vreau sa urez LA MULTI ANI! lui Ozzy Osbourne acum cand implineste 53 de ani. Poate nu o sa se puturoseasca si o sa mai scoata albume.

P.S: OZZY RULES!!!
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Enjoy the Ozzy

Mesajde Dark Reign » Lun Dec 03, 2001 7:46 pm

Parca am auzit ca ar avea ceva material nou
Dark Reign
 

Mesajde Vizitator » Lun Dec 03, 2001 8:43 pm

are dark si e la fel de bun ca pana acum...il are kickass...cadou de la mine


just enjoy the ozzy and keep your mouth shut :)
Vizitator
 

Mesajde gaga » Mar Dec 04, 2001 8:08 am

Da mah vali, il are shi kicku shi io, din pacate io il am de doua ori... so just enjoy the doubleozzy and...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Dragos PR » Mie Dec 05, 2001 1:06 pm

Cum se cheama ultimul Ozzy? Mie mi-a placut tare mult omuletu' asta, de fapt imi place f. mult, cred ca Shot in the dark e una din cele mai bune bucati pe care le-am auzit vreodata, dar dupa Ozzmosis nu am mai avut nimic cu el... Am prieteni care spun ca nu se compara ce-a cantat el solo fata de ce bucati a scos cu Sabbath-ul, da' io nu-s de aceeasi parere. Ce farmec ar avea, nu?
E drept ca singurel nu a avut acelasi sound individualizat a lu' Sabbath, a cantat mai in stilul anilor '80, cu mai multa armonie si solouri mai inflorite la chitara, poate a avut si bucatele pentru vanzare (Mama, I'm coming home, la-la-la), dar mie imi place mai mult cand a luat-o pe cont propriu, sa nu se supere fanii Black Sabbath.
Ma bucur sa gasesc lume care sa asculte si muzica mea, ca am ramas cam singurel printre colegii mei, iar prietenii mi-au plecat, inauntrul sau in afara Ro.
Dragos PR
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Dec 04, 2001 4:30 pm
Localitate: Romania

Mesajde gaga » Mie Dec 05, 2001 1:44 pm

Dragosh, ai sa gasesti multi iubitori de ozzy pe forumul asta, kickass e fanatic ozzy si sabbath.
Ultimul album se cheama Down to Earth si e chiar bun, incearca sa-ti faci rost de el, cred ca o sa te coafeze.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Dragos PR » Mie Dec 05, 2001 7:56 pm

Multumex, Dana, deja am vorbit cu furnizoru' meu. Ma scuteste de batai de cap, si chiar se aude bine.
Imbatraneste frumos dragu' de el. E unul din cei care e apreciat si pt. consecventa, cum e Iris-ul la noi, una e sa iti schimbi abordarea, sa umbli la linia melodica, sa inlocuiesti un trooper plecat pe plaiurile vanatoarei, si una e sa canti de poate-poate mai scoti un ban in plus. Pe la noi exemple nici nu merita amintite, ca mi se face rau, da' si in afara sunt cativa care au mutat rau de tot caruta si nu prea le-a iesit. Am fost un fan Judas intre prietenii mei care ascultau Maiden pana le ieseau ochii, dar ce a urmat dupa Painkiller o las pentru altii mai tineri si mai duri decat mine. Si au mai fost exemple. Ozzy nu, a tinut aproape si i-a mers.
La multi ani lui Ozzy si long live rock'n roll, cu toate ca urarea e cam pesimista din start, numai forumul asta e o dovada ca nu tre' sa stea nimeni cu frica. Si apoi am vazut lume multa la Digital Athenaeum...
Dragos PR
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Dec 04, 2001 4:30 pm
Localitate: Romania

Mesajde gaga » Joi Dec 06, 2001 8:35 am

Dragos, previziunile mele (noastre) sunt optimiste, rockul se inalta pe podium acolo unde ii este locul, s-a mai discutat despre asta pe aici...

Despre Judas, mie Painkillerul mi s-a parut apogeul, toate piesele sunt hituri, este o opra de arta, dar ce s-a intamplat dupa a fost si din vina plecarii lui Halford pentru ca intre noi fie vorba, ultimul lui album solo suna super, chiar daca ti se poate parea un pic dur... vocea e de mare exceptie.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Vizitator » Joi Dec 06, 2001 8:37 am

da, asta poate pentru ca noi am fost crescuti cu halford la voce si o schimbare nu e privita niciodata bine, mai ales daca vocalistul e mai slab...
Vizitator
 

Asa este

Mesajde gaga » Joi Dec 06, 2001 8:49 am

Si despre acest subiect s-a discutat mai pe larg:
AICI
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Dragos PR » Joi Dec 06, 2001 11:02 am

Vocalul mai slab echivaleaza de multe ori cu sinucidere curata, lumea vine inca la show-uri, sustine, voteaza, dar se cam raceste. Din perioada aia trei vocali au constituit triada de forta pentru mine:
- Halford, cu care intr-adevar a crescut, dar albumul cel mai apropiat de sufletul meu e Ram it Down
- Dickinson, care a venit cu alt look, mai sportiv si mai fresh, si care a reusit sa faca uitat un alt vocalist f**ere, Diano
- Ozzy, sa nu ne indepartam de subject, care fata de precedentii, nu a mai avut rataciri sau devieri in anii 90 (nu a mai avut, ca de la Sabbath a plecat)
Din pacate, cu toate ca de fapt aici s-ar putea sa admit ca am prejudecati, schimbarile de stil fata de ceea ce eram eu obisnuit nu m-au incantat deloc, am incercat da' nu pentru mine. Am ascultat trupe mai dure decat ce a incercat Judas dupa Painkiller si mi-au placut, dar ei nu...
Dragos PR
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Dec 04, 2001 4:30 pm
Localitate: Romania

Mesajde gaga » Joi Dec 06, 2001 11:14 am

Daca tot ai deviat putin dar ca sa ramanem totusi la thread printr-o paralela intre doi vocali Sabbath, de Ozzy OK, vocal bun dar cred ca ar fi trebuit sa-l pui in fata pe DIO care pe voce e taticul multora si daca stau bine sa ma gandesc "Magica" e mai bun decat"Down to Earth" (nu da mah andrei, mie imi place mai mult)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Dragos PR » Joi Dec 06, 2001 11:25 am

Jos palaria pt. DIO, eu am spus doar de cei care m-au influentat pe mine, e vorba de damblale aicea, nu? Ca sa iti dai seama ce cred, eu cred ca DIO omoara trupa, la nimeni nu am vazut atata usurinta de a canta...
E cumva ca in cazul lui Kempes; il ador, il respect, il consider cel mai bun vocalist, etc, dar daca ma intrebi cine mi-a "stricat" viata si noptile, niciodata nu voi spune altceva decat Minculescu. Fosta mea profa de romana, printre multele banalitati debitate, spunea ca cea mai buna carte e cea care iti marcheaza copilaria, in cazul ei Toate panzele sus. Cea mai buna muzica e aia care fac eforturi mari sa nu mi se vada ochii mai lacramosi (mama, ce bine ca nu semnam cu numele adevarate) si aia trei copii care i-am amintit tocmai asta imi fac mie cateodata.
Cam patetic, nu?
Dragos PR
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Dec 04, 2001 4:30 pm
Localitate: Romania

Mesajde gaga » Joi Dec 06, 2001 11:34 am

Nah, nu e patetic, inteleg ce vrei sa spui desi eu sunt mai rece ca asa e lemnul meu. Dar ai pus punctul pe "i", important e ce te-a marcat desi stiu io unu' manelesux care mi-ar sari in gat pentru asta pt. ca duce exact la banalitatea "gusturile nu se discuta".
Eu personal il pun pe dio mult inaintea lui Ozzy (ca sa fiu sincera pun multi vocali inaintea lui) el fiind distinct printr-un timbru aparte, imagine si personalitate cu galeata.

p.s. unii semneaza cu numele adevarate, chiar daca partial... :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Dragos PR » Joi Dec 06, 2001 12:17 pm

Era o gluma, si pe mine chiar ma cheama Dragos, altfel alegeam ceva mai shocking. Nu vreau sa inchid o discutie cu de gustibus la la, pentru ca nu justific pasiuni de genul ascult rock dar imi place si ..., aici urmand cine stie ce enormitate. Nu cred ca poate cineva sa spuna despre cei trei ca sux, si nu ma refer la prezentatori MCM convertiti in artisti, (de fapt e invers si sunt rau aicea), cand ai spus rock si mai ales heavy nu ai cum sa ii eviti. Aicea e vorba de ce tii minte, de conexiuni cu intamplari mai vechi, prieteni mai vechi si altele.
Problema e ca la f. multa lume care asculta rock si are o baza serioasa discutia curge f. mult inspre tehnique, ca nu poti disocia valori apropiate, cazul DIO-Ozzy de exemplu, doar sustinand ca sux si la revedere, no.
Mie imi plac in general vocile inalte, Ozzy e f. high, apropo de voce, of course, Dickinson e jos, dar Halford ramane the best pen' ca le poate pe-amandoua, na ca am zis-o.
Dragos PR
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Dec 04, 2001 4:30 pm
Localitate: Romania

Mesajde gaga » Joi Dec 06, 2001 12:35 pm

:) Stiu ca era o gluma, a mea era o gluma la gluma ta :)

La MCM e o mare problema cu prezentatorii... hmm...hmm... si am sa ma opresc aici. Eu am o problema... iar ai vorbit doar de cei trei ai l-ai lasat pe tataia Ronnie deoparte, ai ceva personal impotriva lui?
Ah, o mentiune, e important si contextul... de exemplu (ca tot scotoceam dupa versuri Rush) Geddy Lee nu e o voce de mare exceptie, dar in contextul Rush nu-ti poate starni altcineva fiorul.

Aaaa, io personal am o mica mica problema cu Dickinson, era al draq de la moda cand eram io mica :rolleyes: (ca si tallica) si nu prea l-am inghitit, am topait intre thrash, speed si heavy, le-am adoptat pe toate (cu ramificatiile de rigoare), dar Dickinson tot underrated a ramas pentru mine...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Dragos PR » Joi Dec 06, 2001 12:53 pm

Deci tallica ai o pata de prejudecata...
pai nui frumos, da de ce nu-ti place? ca show face, voce are, miscare scenica la greu, brownian rau da' ies niste cantari...
Ti-am spus ca eu eram fan Judas si restul erau cu Maiden, da' nu mi-am dezvoltat nici un spirit da fronda, am putut sa il apreciez ca e mese... Iar albumele solo nu sunt proaste la modul ca nu canta, nu mai are scanteia care la Maiden era Harris...
Dar mosul s-a intors si a scos Brave New World, intr-o distributie de exceptie in care l-au pastrat totusi pe Gers, penca e bun, un album care suna exact ca pe vremuri, nu mai are aceeasi priza la mine poate ca m-am mai ruginit si eu, da' suna bine, suna f. bine.
Eu intarzii pe forum ca mai am si alte trebusoare, da' vin pana la urma, don't leave me!
Dragos PR
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Dec 04, 2001 4:30 pm
Localitate: Romania

Prejudecati nu... pete

Mesajde gaga » Joi Dec 06, 2001 1:05 pm

Mah, eu imi mai schimb opiniile, asa a fost si in cazul Led Zepp, io ascultator de Slayer si Death si Obituary si care mai erau... influentata de anturaj, am descoperit vocea lui Plant tarziu si mi-am asumat-o. In cazul Maiden nu ma coafeaza tocmai compoziltiile (am mai discutat asta cu cineva pe muzica) pentru ca in general cand partea componistica este sustinuta de un muzician de ritm (si harris are cele mai patrate simturi pe care le-am vazut la un bassist) sunt extrem de asemanatoare: pam pararam pararam pararam pam... intelegi ideea. Si pentru ca Bruce e frontman Maiden si din toate celelalte motive... nu ma fascineaza.
Daca e vorba de show... ce show tata, fata de Van Halen, AC/DC, mai nou Rammstein care au un show piromanic super. Da, are charisma da' nu-i ajunge, pentru mine are mai multe minusuri, nu zic ca nu-i bun, nu-mi place mie...
Toti avem si alte trebushoare mah dragos...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Dragos PR » Joi Dec 06, 2001 2:00 pm

Io nu vorbeam de piromani, cai plina lumea de egzample faine, io ziceam de showman. Alearga in stanga, baga tu ala cu plete, fugi in dreapta, ce facetibaiatiadormitBudapestamamiivoastre, say high la gagicile din fata, mai suite pe Harris, maitreci si pe la profu' de fizica Murray (chiar e licentiat in fizica), mai ajuta-l la tobe, intra mascota care tre so omori etc. Lumea e in priza si ajungi sa canti Hallowed be thy Name la maxx, sau alte bucati de inchidere.
E tataie cu alte cuvinte, iar cat despre bass patrat aici mai lasat paralelogram. Nu mi-am pus problema niciodata, o sa ma duc acasa sa mai ascult formele astea, da' zimi si mie niste basisti mai putin monotoni, ca bassul de rock de bass, in afara de solo, e cam monoton, asta e bassul, de aia ii numeri pe deste pe basarii care ies in fata. Tell me about it ca m-ai intrigat rau.
PS la piromanie exista un tatic suprem: KISS, nu vorbesc de muzica...
Dragos PR
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Dec 04, 2001 4:30 pm
Localitate: Romania

Check it out:

Mesajde gaga » Joi Dec 06, 2001 2:17 pm

Fii antena de bassisti beton, nu toti compozitori, aia care compun ti-i insemnez cu steluta:

- Geddy Lee*
- Billy Sheehan*
- Phyl Lynott *
- Gary Shea (Alcatrazz)
- Geezer Butler*

Mai era un roman bassist tare care a scos viniluri solo da' am un lipsus.
In general bassistii si tobarii gandesc patrat, cei de sus sunt exceptii, daca-mi mai vin altii in minte iti zic io...
Bassmani care ies in fata fara a fi insa deosebiti mai sunt, uite, de ex. tom Araya ca face si vocea...si or mai fi dar acum am neuronul putin blocat
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Dragos PR » Joi Dec 06, 2001 3:17 pm

Marturisesc ca m-ai prins aici, nici nu stiu toti basistii de care mi-ai scris. Io zic altceva, nu tin minte soundul unei trupe sa fie atat de marcat de bass cum e la Maiden, d'aia multa lume sustine ca e cel mai tare basist fara sa ii fi facut evaluarea la mm. Plus ca e sufletu la trupa asta si are si el o povestioara draguta, omulet cu bani care a dat cu picioru la toate si s-a apucat de rock, da' ma rog sa nu deviem discutia la Doors ca aicea intra pata mea, si e mare, huge, grande, etc.
Uite la Ozzy: (revenim, OK); si-a ales instrumentisti pe spranceana, nu stiu sa fi auzit vreun chix. Dumnezeu sa il ierte pe Randy Rhodes, un mare talent care a lucrat cu Ozzy si care a vrut, daca nu o fi barfa, sa aterizeze cu avionul pe- o masina, sau masinoaie, ma rog. Nici pe urma n-a fost naspa, e ok si ca impresar, cu toata ca nevasta-sa il impresariaza din vechi timpuri pana azi. Eu am vazut un documentar demult pe VH1, care intre timp nu-l mai prind, cu famelia, da uite si tu la fata lui, cum sa scoti familist din asta la camera? Problema e ca ,,,, chiar e...
O sa scot o banalitate mare cat zapada din fata blocului meu, da' nu credeam ca o sa stau de vorba cu o gagica despre basisti si mai ales vocali din NWOBHM, tendintele erau mult mai "sensibile" intre rockeritele noastre...
Dragos PR
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Dec 04, 2001 4:30 pm
Localitate: Romania

Dragos=preconceptii

Mesajde gaga » Joi Dec 06, 2001 3:34 pm

A fost odata cand eram io mica NWOBHM, acum e istorie.
Zi-mi ce bassisti nu stii si-ti zic eu unde au cantat. E mai rar intr-adevar ca frontmanul sa se confunde cu bassistul dar se intampla, de-aia ti-am dat exemplele. (sa nu zici ca ai cantat in vreo trupa, limbaj asemanator cu al tau folosea un tip de pe aici si pana la urma era fostul bassist de la Fragil)
Da, si Randy si urmasul sau Zakk erau tari, mie personal mi-a placut cel mai mult Jackie Lee, mi s-a parut ca se pupa cel mai bine soundul de Stratocaster cu vocea lui Ozzy (e o parere personala) decat Gibsonul care era mai taios. La Doors nu putem devia pt. ca nu am studiat fenomenul, in afara de film sunt outsider... Am vazut si io la MTV un reportaj cu casa lui Ozzy si cu fi-sa (fie vorba intre noi e cam nashparlie)

Renunta mah la idei fixe cu rockeritze si alte alea...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Dragos PR » Joi Dec 06, 2001 3:53 pm

Nu e nici o idee fixa, fumeie, dacam zis ca suna banal inseamna ca stiu si io ca nui valabila da daca asa e in cazu meu cum sa nu ma firtisesc.
Nam cantat in nici o trupa cu mai mult de douj de spectatori, am preteni care au incercat da na rupt nici un gura targului, tre sa te tii de asta. Poate daia am o gura cascata mare, nu mai pun poza, de treaba cu gibsonu si stratocasteru, care depande mult de ifecte ca sa taie sau nu. Da', moment de spovedanie, sunt cam novic la tehnicale instrumentale ca sa ma lansez in afirmatii dangerouase.
Ce bucata iti place cel mai mult la Ozzy? Aicea de fapt ar trebui sa imi spui doua, la si dupa Sabbath...
You're Right cu R mare, io nus asa blanda, e chiar naspa rau fiica-sa, da' pana la urma doesn't matter. Nici nevasta nu mai e rupta din soare, apropos de un alt topic de paicea, da' repet nici el nui bun de facut postere da reviste cu vedete sexoase, nui treaba lui si nu de asta ni la dat Dumnezeu noua.
Dragos PR
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Dec 04, 2001 4:30 pm
Localitate: Romania

Mesajde gaga » Joi Dec 06, 2001 4:10 pm

Mie imi place de mor Bark at the Moon si Shot in The Dark (da' sunt influentata si de clipurile pe care le am pe video), nu am toata discografia Ozzy (nu beneficiez de computator cu placa de sunet si n-am decat fo' 300 de CD-uri) Ah si mister crowley e marfa (nu-i asa Kickass, chiulangiule?)
Depinde de efecte (nu intru in amanunte) dar e evident ca fenderu' a fost mereu mai soft (si borobeica si-a schimbat BCRich-ul pe un Strat din 70 si nu stiu cat...) ca sound, si stratu si telecasterul... nu degeaba e Leo Fender o legenda.
Despre Ozzy's family ai rezon, doar nu o ascult pe fi-sa sau pe (cum naiba o cheama?) nevasta-sa..
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Dragos PR » Joi Dec 06, 2001 5:57 pm

Revin dupa o pauza, ca na mai am si altele de facut. Nu stiu cum o cheama sigur, creca Marion, da nare importanta absoliu de loc. Nu pot sa nu tin minte cum mi-a pierdut un prieten Bark at the Moon, de-abia facusem rost de caseta pe vremea aia, se gaseau greu, asta s-a matolit si seara ia-o de unde nu-i. Tare m-am ofticat dupa ea.
Da, dupa cum ti-am zis Shot in the Dark mi se pare si mie cea mai tare bucata, nu numai a lui Ozzy, ci a rockului in general. La fel si Mr. Crowley, mai ales intro-ul, iar Crazy Train e ..., ce sa mai zic, imi place foarte mult, cu un plus pentru perioada in care a cantat cu Rhodes.
Si de la Sabbath sunt multe care imi plac, cu un plus pentru faptul Sabbath Bloody Sabbath poate fi cantat only (si asta e imposibil de contrazis) si only de OZZY
Dragos PR
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Dec 04, 2001 4:30 pm
Localitate: Romania

Mesajde Sick Tear » Vin Dec 07, 2001 1:57 pm

Si de la Sabbath sunt multe care imi plac, cu un plus pentru faptul Sabbath Bloody Sabbath poate fi cantat only (si asta e imposibil de contrazis) si only de OZZY [/B][/QUOTE]

Daca asculti Sabbath Bloody Sabbath de pe albumul original si apoi aceeasi piesa de pe Reunion, vei vedea ca vocea lui Ozzy nu mai urca asa cum urca odata, deh varsta, alcoholurile...
Mie cele mai bune albume ale lui mi se par Diary of a madman si No more tears. Pe Down to earth am pus mana abia zilele trecute si nu am avut timp sa-l rumeg cum trebuie, dar la prima auditie pare promitator.
Sick Tear
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Dec 05, 2001 10:55 am
Localitate: Nowhere land

Mesajde Dragos PR » Vin Dec 07, 2001 3:26 pm

OK, Sick Tear, sunt albume f. bune, dar daca ai vazut ce am vorbit pana acu', cam toate cred ca suna bine. Plus ca din perioada aia sunt niste showuri live f. faine.
Despre voce, s-ar putea sa ai dreptate, da' transformarile de voce din cauze lumesti nu sunt intotdeauna rau venite. Cel mai bun exemplu e Minculescu, a capatat profunzime fata de primele albume, cred ca nici nu mai vrea sa le ia asa sus.
Dragos PR
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Dec 04, 2001 4:30 pm
Localitate: Romania

Mesajde manelesux » Sâm Dec 08, 2001 8:01 pm

Initial trimis de Dragos PR
Deci tallica ai o pata de prejudecata...
pai nui frumos, da de ce nu-ti place? ca show face, voce are, miscare scenica la greu, brownian rau da' ies niste cantari...
Ti-am spus ca eu eram fan Judas si restul erau cu Maiden, da' nu mi-am dezvoltat nici un spirit da fronda, am putut sa il apreciez ca e mese... Iar albumele solo nu sunt proaste la modul ca nu canta, nu mai are scanteia care la Maiden era Harris...
Dar mosul s-a intors si a scos Brave New World, intr-o distributie de exceptie in care l-au pastrat totusi pe Gers, penca e bun, un album care suna exact ca pe vremuri, nu mai are aceeasi priza la mine poate ca m-am mai ruginit si eu, da' suna bine, suna f. bine.
Eu intarzii pe forum ca mai am si alte trebusoare, da' vin pana la urma, don't leave me!


Okei,asta ar trebui sa fie shi pentru Dana,da nu mai scriu unu separat.
1.Daca Harris era asha koios,de ce n-a fost in stare sa tzina Maidenu cu fruntea sus dupa plecarea lui Dick?De cealalta parte,Dick era in varfu copacului,cel putzin cu ultimele doua albume solo...sigur,il avea shi pe Smith cu el,dar oricum ce a facut Dick singur e cu doua clase peste ce a facut Restu Maidenului fara el.Altfel zis:lipsa lui Harris din muzica lui Dick e neglijabila raportat la lipsa lui Dick din muzica lui Maiden.
2.Situatzia se repeta shi in cazurile Sepultura shi Judas Priest.Deshi se zicea ca vocalu e responsabil doar cu imaginea shi agitatzia,la toate cele trei trupe s-a dovedit lipsa lui fatala,in timp ce vocalu singur a fost in stare sa mai faca muzica cu os shi pe ciont propriu.
3.Reuniunea lui Maiden e un act de marketing,shi va fi urmata de reuniuni Judas,Sepultura.Degeaba l-au pastrat pe Gers,caci Brave New World putea fi scos cu un singur chitarist shi sa sune la fel de bine.Practic chitara e lalaie rau pe albumu ala,care se bazeaza pe duetu Harris-Dick,deci acum in Maiden avem trei chitarishti care cam freaca menta.Nu eshti tu ruginit daca nu itzi place,caci inca nu am auzit pe nimeni sa ii placa,shi,ca shi in cazurile Metallica,Megadeth,doar sufletu de fan obsedat mai poate sa le gaseasca circumstantze atenuante.De sunat bine,normal ca suna,ca doar oamenii sunt profesionishti,insa muzica albumului e...subtzirica...
3.Sick Tear...orice vocalist de pe lumea asta suna mai obosit live decat in studio.Chiar shi chitarishtii...abia la sectzia ritmica,fiind mai aglomerata oricum,nu se observa scaparile din concert...practic tocmai acele scapari fac deliciul unui concert...sa-l vezi pe artist cum asuda shi tusheshte pentru muzica lui...

Bassishti frontmani a caror partitura da shi soundul trupei:
Peter Steele(TypeONegative) shi Jan DeKoeijer(Gorefest),Glenn Benton(Deicide)
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

?

Mesajde shinee » Dum Dec 09, 2001 4:05 am

posibil ca romanu de care vorbea Dana , basist, sa fie Emil lechinteanu? ca ala a scos da prin Suedia.

apropos, Nutu Olteanu a scos 2 albume sa mori in Suedia.
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gaga » Lun Dec 10, 2001 9:38 am

shinee: sigur nu-l chema asa

doc manelos: tot ce ai zis (scris) tu coincide cu parerile mele, de aici trag concluzia ca: ori nu esti adevaratul manelesux (robi, is that you?) ori te-ai schimbat in asa hal incat nu te mai recunosc... reuniuni de marketing vor fi la anul mai multe si mai ciudate decat banuiesti, nu spui despre ce e vorba ca sa nu stric surpriza

dragos+sick: vocile masculine (nu e teoria mea) capata profunzime dupa varsta de 30 de ani, in cazul in care e o voce respectata (no abuse). Mincu suna beton, in schimb nenea ozzy (acu' o sa va suparati pe mine) nu a sunat bine live nici cand era la apogeul carierei si de-aia io sunt fanul vocilor Halford si Dio.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori