1 Decembrie

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Esti fericit ca esti roman ?

Chestionarul s-a închis pe data de Vin Dec 21, 2001 11:30 am

DA
7
64%
NU
2
18%
ma mai gandesc
2
18%
 
Voturi totale : 11

1 Decembrie

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Dec 01, 2001 11:29 am

Pe calea acestui forum...doresc sa adresez tuturor romanilor un calduros LA MULTZI ANI ! si sa imi exprim si eu bucuria de a fi roman ! Ce mare nenoroc ! Sau nu ?!
Voi ce parere avetzi ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Iasmina » Dum Dec 02, 2001 3:14 am

Normal ca sunt norocoasa ca sunt romanca!
Insa nu sunt atat de norocoasa incat sa-mi permit sa traiesc in Romania!
In orice caz,LA MULTI ANI,ROMANI DE PRETUTINDENI! si MULTUMESC DEUMNEZEULE CA M-AM NASCUT IN ROMANIA!
Iasmina
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Noi 21, 2001 1:47 am
Localitate: Sterling Hts.U.S.A.

Mesajde Aliosha » Dum Dec 02, 2001 2:50 pm

Iasmina mi-au placut mult cuvintele tale:

"Normal ca sunt norocoasa ca sunt romanca!
Insa nu sunt atat de norocoasa incat sa-mi permit sa traiesc in Romania! "
Sunt total de acord....
Trist dar adevarat.
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Iasmina » Dum Dec 02, 2001 10:03 pm

Asa e din pacate...
Insa cu bune ,cu rele Romania tot tara mea va ramane !
In orice caz,am avut ocazia sa vad ce inseamna viata adevarata,prieteni adevarati si mai ales distractia adevarata!
Iar cine crede ca America e tara tuturor posibilitatilor se inseala amarnic!Aici in afara de scoala,lucru,dormit si tot asa nu e nimic!
Ce sa mai vorbim de distractie!Daca n-ai masina esti mort!

CONCLUZIA:tot Romania e mai buna!
Iasmina
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Noi 21, 2001 1:47 am
Localitate: Sterling Hts.U.S.A.

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Dec 03, 2001 8:29 am

Tot Romania e mai buna ! :) Sa fim seriosi !
De ce atzi parasit tara atunci ..Aliosha & Iasmina ???????
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Lun Dec 03, 2001 3:48 pm

Din anumite motive este. Pe unele dintre ele le-a enumerat si Iasmina.
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

neromanilor multa m***!

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Dec 03, 2001 10:42 pm

cui nu-i place sa fie roman multa m*** !
celor din fuckin'america (bin laden bless you fuckers!) multa ,prea multa m***!
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Iasmina » Lun Dec 03, 2001 10:46 pm

omu' meu sa fim bine intelesi ca nu am plecat din propria initiativa.
In primul rand eu sunt inca minora,deci nu a fost decizia mea de a pleca din Romania,ci a parintilor mei! Daca ere dupa mine preferam sa mananc o felie de paine cu gem pe zi si sa traiesc intr-o garsoniera,dar macar swa ma stiu alaturi de prietenii mei si sa vorbesc limba mea natala!
Dar stiti si voi cum sunt parintii,nu,ca plecam pt. tine pentru viitorul tau,etc.etc.
Va rog! Mai bine am trait in Ro, cu prietenii chiar daca n-ai bani de un suc tot faci rost! Nu trebuia sa merg sa lucrez,cum fac aici,si nu o fac pt. bani,ci pentru a-mi umple timpul,ca altfel inseamna ca tampesti inchis intr-e 4 pereti!
Sti ce cred Blink? Cred ca ar trebui sa vi sa locuiesti aici macar o luna,si atunci ai sa vezi ca am dreptate:tot Romania-i mai buna!
Iasmina
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Noi 21, 2001 1:47 am
Localitate: Sterling Hts.U.S.A.

Re: neromanilor multa m***!

Mesajde alina » Lun Dec 03, 2001 10:52 pm

Initial trimis de Rockeru'Somer
cui nu-i place sa fie roman multa m*** !
celor din fuckin'america (bin laden bless you fuckers!) multa ,prea multa m***!


mie ma thanx rockere pt m***
hai sa fim seriosi suntem niste idioti :
care de 10 ani nu suntem in stare sa ne schimbam metalitatea , de 10 ani votam pe aceiasi idioti care ne fura in ultimu hal,de 10 ani ii pupam in fund pe vestici si culmea tot degeaba chiar nu vezi cata nepasare si prostie e in jur poa sa fie distractie ,prieteni etc da cand vezi cati oameni mor de foame parca iti vine sa zici Doamne fa ceva sa dispara tara asta de pe fata pamantului!


si inca odata multam rockere
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde alina » Lun Dec 03, 2001 10:55 pm

si inca ceva eu am trait umilinta de a fii roman
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Iasmina » Lun Dec 03, 2001 10:56 pm

Bineanteles ca mai depinde si de persoana!
Daca te multumesti sa traiesti pentru lucru si te multumesti sa mergi numai sa faci cumparaturi in supermarket si apoi sa te intorci acasa ca esti frant de oboseala dupa o zi de munca,atunci America -i de tine!
Stiu probabil ce credeti:bine,dar concediile pt.ce sunt? ca doar bani sunt destui!
Ei bine concediile sunt de durata f scurta (ca n-ajungi nici pana-n statul vecin si s-a terminat!) cam o saptamana pe an,cu exceptia profesorilor,sau daca ai "concediu pe timp nelimitat".
In rest ia zi-mi si mie cum iti petreci anul?
Lucru,casa(cumparaturi daca mai poti),mancare,dormit, si tot asa!
Asta-i viata?
Iasmina
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Noi 21, 2001 1:47 am
Localitate: Sterling Hts.U.S.A.

Mesajde alina » Lun Dec 03, 2001 11:21 pm

crede ma ca eu m-as multumi cu lucru.masa,cumparati etc doar sa nu mai vad cat de idioti chiar prosti (da noi facem export de brain)sunt romani chiar nu suntem in stare de nimic bulgarii sunt cu mult in fata noastra si sa nu uitam ca au fost in colaps economic.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Dec 04, 2001 6:40 am

Sunt total de acord cu Alina.
Romania e o tzara minunata...dar pacat ca-i locuita. Chestia e ca m-am obisnuit cu ideea de a fi roman...si probabil nu as putea trai intr-o alta tzara...deci probabil are dreptate si Iasmina.
Oricum..nu cred ca as face fatza culturii americane....dar in Europa..de ce nu ?

Cat despre Rockeru Somer...sa traiasca in continuare cu m*** din Romania !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rockeru'Somer » Mar Dec 04, 2001 9:07 am

Initial trimis de Blink 1 82
Sunt total de acord cu Alina.
Romania e o tzara minunata...dar pacat ca-i locuita. Chestia e ca m-am obisnuit cu ideea de a fi roman...si probabil nu as putea trai intr-o alta tzara...deci probabil are dreptate si Iasmina.
Oricum..nu cred ca as face fatza culturii americane....dar in Europa..de ce nu ?

Cat despre Rockeru Somer...sa traiasca in continuare cu m*** din Romania !


n0am zis eu ca rom e cea mai frumoasa,cea mai buna,cea mai buna de poola!
eu continui sa le dau multa m*** celor care sunt romani si le e rusine de originea lor!
alina cu multa placere ,daca te simti!
va dau un link sa-l vizitati si sa vedeti ce inseamna romania....da' sa citit ce scrie acolo nu sa trageti concluzii pripite!
pentru mine e onoare ca sunt roman!
http://www.miscarea-legionara.de
iasmina....la urmatorul atac sper ca un mig sa iti mangaie casa!
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Bai pesimistilor

Mesajde Rolf » Mar Dec 04, 2001 11:44 am

Nu mai ginditi frati romani cum ca pacat ca Romania e locuita sau mai stiu io ce.
In perioada de glorie, despre care tot romanu vorbeste (la belle epoque, Romania Mare etc...), exact din cauza asta eram bagati in seama, pentru ca stiam cum sa lingem kuru occidentului, ca sa ma exprim ca si voi, chestie care se numeste politica la nivel inalt si diplomatie. Daca nu stii sa te prezinti la Inalta Poarta cum trebe, esti lasat de o parte, asta-i adevaru. Problema e sa reusesti sa indeplinesti binele comun, national, strecurindu-te abil printre cancelariile alora mari. Nu datorita poporului eram undeva si cineva. Si nici datorita partidelor, sau faptului ca era ales cine trebuie. Pe vremea aia fraudele electorale erau la ordinea zilei. In plus, sistemul era urmatorul: regele numea premierul, partidul acestuia forma guvernul si pregatea alegerile parlamentare, pe care normal ca le cistigau. Astfel se intimplau anomalii de genul: un partid sa iasa cu 70% acu, si peste 3 ani, sa nu ia nici 2%. Bine, pe linga toate astea, pe vremea aia inca nu tradasem chiar pe toti aliatii, cum am facut mai apoi. Vezi Razbelu Doi, apoi Ceausescu, care ba era cu Occidentu, ba cu Rusia, ba de capu lui.
Iar dupa '89 au condus doar tataici carora le convenea mocirla asta, care nu au miscat nimic pentru dezvoltarea economica si integrare, pentru ca le placea mai mult starea de lucruri de la noi. Daca se facea ceva inca din '90, acu nu eram aici.
Cu toate astea, nu vad de ce mi-ar fi rusine de ce neam sunt.
Iar in SUA este exact cum spune Jasmine. Viata e programata, fara studii superioare absolvite cu nota cit mai mare nu pupi slujba calumea, de unde nu pupi casa calumea, masina calumea, asigurari si nici macar vichenduri afara din oras. Noi, de bine de rau, ne permitem macar o cabana sau un drum la tara, chiar si de 2-3 ori pe luna. Ei, nu, ca nu au de unde. Ca sa pleci 2 zile inseamna mult. Iar la concediu daca te intinzi, iti pierzi imediat slujba. La ei nu exista Politici Sociale, e liberalism aproape pur. Vedeti teoria celor 2 vaci, capitalismu american. Sunt surprinsi cind vaca moare. Cam asta e nivelul lor de management al resurselor umane, total diferit de japonezi sau europeni. Omul=masina.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde FrozeN » Mar Dec 04, 2001 1:38 pm

Sa ma duc sa va cumpar un pachet de batistutze?
FrozeN
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Aug 17, 2001 10:23 am
Localitate: -

alina

Mesajde Mirela » Vin Dec 07, 2001 4:36 pm

umilinta de a fi roman?stii de cate ori mi s-a aruncat in fata "roman=tigan-cersetor-hot"??si totusi m-am batut cu pumnul in piept si am zis "NU!"
roman =fraier,da'cu o inima mare

in fiecare zi MULTUMESC lui Dumnezeu ca m-am nascut romanca,ca am avut educatia pe care am avut-o pana la bac.si de fiecare data cand gandesc in engleza,de fiecare data cand visez in engleza sau reflexul meu este de a vorbi in engleza,ma ingrozesc si-mi vine sa ma scuip in fata......
cand am venit acasa de Pasti anul trecut,vorbeam cu tata si deodata am luat-o pe englezeste--si-mi venea greu sa-mi gasesc cuvintele in primele 2 zile.......e ORIBIL!!!e groaznic sa nu ai cu cine vorbi romaneste,sa nu aiba nici un farmec daca tragi o injuratura neaosa,fiindca nimeni nu se prinde,e oribil sa nu ai cui sa-i spui"pofta buna","saru'mana penrtu masa","hai noroc","salut!"etc etc...........

faptul ca sunt romanca,ca am fost educata altfel,ca am alta mentalitate e ceea ce ma sustine printre straini(si ceea ce ma doboara in acelasi timp)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

pt. Iasmina

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Dec 07, 2001 6:34 pm

Cred ca nu-ti dai seama cu adevarat cum este in Romania. Cum este sa duci grija zilei de maine.Aici ca sa-tzi cumperi un apartament cat de cat decent si o masina,asemanator...trebuie sa muncesti o viatza.Si nu oricum,avand aceste obiective in minte trebuie sa faci o sumedenie de sacrificii. Nu mai spun de oportunitatziile reduse,aproape nule de a te realiza pe plan profesional. Te inteleg ca itzi este dor de tzara si de oamenii care ti-au fost apropiatzi ,dar gandeste-te ce perspectiva aveai daca ramaneai in Romania. Consider ca parintzii tai au luat o decizie matura si ca nici lor nu le-a fost usor sa mearga pe aceasta cale.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: pt. Iasmina

Mesajde Mirela » Vin Dec 07, 2001 6:59 pm

total de acord cu Blinkote!!17 ani de zile i-am vazut pe ai mei chinuindu-se zi de zi pentru un trai decent,pentru mine,pentru fratele meu....in romania e greu sa-ti faci o viata,sa ai un rost al tau,o cariera,o satisfactie.....de-asta am si profitat eu de bursa asta. ca sa plec din tara.....
dar asta nu inseamna ca nu vrem sa ne intoarcem in romania.eu chiar as vrea sa lucrez acolo...(bineinteles,angajata de o companie straina,cu un salariu decent,ca sa-i pot asigura familiei mele tot strictul necesar...)

Iasmina,stiu ca e greu si ca uneori ai impresia ca ai sa innebunesti......dar gandeste-te ca e spre binele tau.intr-o zi le vei multumi alor tai ca te-au luat din romania......realitatea din Romania e dura si cruda.pur si simplu iesi din scoala(sau din facultate daca esti norocos)si nu ai unde munci,sau o faci penrtu un salariu de nimic.cunosc un om cu 2 facultati care vinde legume in piata......
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

pt. Rolf

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Dec 07, 2001 7:00 pm

Situatzia pe care ai prezentat-o ,mai in gluma,mai in serios se apropie considerabil de realitate. In privintza SUA ,consider parerea ta formulata destul de superficiala. Nu sunt omul care sa cred ca acolo curge lapte si miere,dar oportunitatzile de a te dezvolta ca persoana ,indiferent de gradul de pregatire sunt mult mai ridicate decat in orice alta parte a lumii. Tocmai in asta consta esentza "Lumii Noi" . Asta a ajutat America sa devina prima putere a Lumii,din toate punctele de vedere. Normal ca sunt si oameni nefericitzi. Viatza este destul de complicata,iar oamenii nu sunt totzi la fel. Deci si cursul vietzii lor poate lua diferite turnuri.
Normal ca sunt si oameni nefericitzi in State si oameni fericitzi in Romania. Dar in ansamblu posibilitatzile de a te realiza ca om ,in general,sunt considerabil mai mari in SUA. Altfel cum s-ar explica valul continuu de emigrari ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: pt. Rolf

Mesajde Rolf » Sâm Dec 08, 2001 12:33 pm

Da bai, sunt oportunitati mai bune, dar viata e programata, eu asta am zis, in sensul ca nu ai prea multe cai pe care sa o iei.
Valul de emigrari (adica de imigrari in SUA) se explica si prin senzatia ca acolo curge vizchi la teava si ploua cu covrigi. Acolo ai posibilitate de a te realiza material. Daca esti un scriitor care vrea sa scrie si sa manince si o piine de pe urma condeiului, nu te poti realiza pe deplin, pentru ca nu iti da voie editura sa scrii ce vrei (un mic exemplu). In schimb, daca esti studios si hard-working, e adevarat ca poti cistiga mai bine acolo. Ceea ce nu ma face totusi sa imi doresc sa plec de aici. Nu stiu de ce.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Dum Dec 09, 2001 12:00 am

E normal sa fii "hard- working", ca doar n-or sa pice banii din cer.
Si in vestul Europei se munceste pe rupte dar cu banii castigati poti sa faci ( sa iti permiti) incomparabil mai putine lucruri decat in SUA.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

recomandare

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Dec 10, 2001 12:15 pm

celor care ziceau pe acilea cu romanii cu faze de astea....le recomand cartea Politice a lui Horia Roman Patapievici...
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Rolf » Lun Dec 10, 2001 12:35 pm

Initial trimis de Aliosha
E normal sa fii "hard- working", ca doar n-or sa pice banii din cer.
Si in vestul Europei se munceste pe rupte dar cu banii castigati poti sa faci ( sa iti permiti) incomparabil mai putine lucruri decat in SUA.


N-am zis ca nu e normal. Insa eu n-as putea trai acolo. Nu mi-a placut ce am vazut, felul de viata, felul de a cheltui banii, lipsa de timp. Iar cu banii, nu stiu in ce parte a lumii se pot cheltui mai ieftin, dar am un prieten in Amsterdam care a putut sta 14 zile la Ibiza, si lucreaza intr-un magazin de computere, instaleaza softuri, si am un var in Sacramento care nu a avut 5000 dolari pentru nunta si luna de miere, desi lucreaza la o agentie de brokeri online si a fost avansat de 3 ori intr-un an jumate. A mai si stat la cineva ca sa economiseasca chiria, aproape un an de zile. Da astea's doar 2 exemple, nu stiu care e adevaru.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Lun Dec 10, 2001 4:42 pm

Initial trimis de Rolf


N-am zis ca nu e normal. Insa eu n-as putea trai acolo. Nu mi-a placut ce am vazut, felul de viata, felul de a cheltui banii, lipsa de timp. Iar cu banii, nu stiu in ce parte a lumii se pot cheltui mai ieftin, dar am un prieten in Amsterdam care a putut sta 14 zile la Ibiza, si lucreaza intr-un magazin de computere, instaleaza softuri, si am un var in Sacramento care nu a avut 5000 dolari pentru nunta si luna de miere, desi lucreaza la o agentie de brokeri online si a fost avansat de 3 ori intr-un an jumate. A mai si stat la cineva ca sa economiseasca chiria, aproape un an de zile. Da astea's doar 2 exemple, nu stiu care e adevaru.


Economisitul chiriei e ceva foarte intalnit in N America mai ales cand esti la inceput. Sunt niste sute de dolari pe care trebuie sa ii dai lunar si atunci preferi ca macar pentru o perioada de timp sa-i imparti la 2 sau 3. 5000 USD nu e o suma mica nici pentru un american dar daca tu spui ca el lucreaza ca broker cu siguranta are destul credit la banca ca sa poata sa ia suma asta daca vrea
In Olanda standardul de viata e foarte ridicat.
Nu te mira ca cineva isi permite 2 saptamani la Ibiza daca lucreaza in Amsterdam, doar pentru noi romanii e o fantezie.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Dec 10, 2001 5:07 pm

Da bai, eu comparam in ideea de a vedea unde se traieste mai bine.
Varu-miu asta a si facut, acu mai are de tras citiva ani sa-i plateasca inapoi.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Lun Dec 10, 2001 5:24 pm

Initial trimis de Rolf
Da bai, eu comparam in ideea de a vedea unde se traieste mai bine.
Varu-miu asta a si facut, acu mai are de tras citiva ani sa-i plateasca inapoi.


Da ma stiu. Sunt avantaje si dezavantaje. Nu vreau sa fiu "gica contra" mai ales ca nici eu nu sunt un mare fan al stilului de viata N American.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Dec 10, 2001 5:58 pm

Nici io nu sunt gica contra, da am vrut sa dau citeva imbolduri mai realiste si mai semi-optimiste celor care sunt acriti de Ro din diverse motive (primul meu post, ala mai lung). Din pacate nu poti mereu sa scrii exact ce vrei sa spui, si uneori nu ai nici timp, din cauza asta nu am fost atotcuprinzator si nici foarte clar.
Iar subiectiv vorbind eu nu as putea trai in alta parte, chiar daca vad unele avantaje ale traiului in alte tari. Asta e o boala europeana chiar, nu doar romaneasca, lipsa mobilitatii demografice. Noi ne simtim inradacinati chiar de cartier, nu mai zic de oras, pe cind US-citizens n-au nici o problema in a se muta pe unde gasesc slujba mai buna.
Da nu imi plac vorbe de genu "pacat ca Ro e locuita" si nici extrema ailalta, in care noi suntem "singuri impotriva tuturor" (chiar daca sunt rapidist !;) ).
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Dec 10, 2001 7:44 pm

Anumite persoane sunt prea comode ca sa paraseasca tzara.Comoditatea asta poate fi inteleasa si ca lipsa de adaptare sau incompatibilitate cu mediul in care doreste sa emigreze sau implicarea excesiva a subiectivismului atunci cand iau decizia de a pleca. Normal ca ce-am prezentat anterior despre plecare nu i se poate aplica oricarei persoane. Depinde foarte mult de personlitatea si caracterul respectivului. N-am dat o reteta universala de a te realiza in viatza . Dar nu potzi inchide ochii la realitatea mizeriei cotidiene din Romania..........
Ar fi multe de spus dar ar urma o polemica nesfarsita........
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mar Dec 11, 2001 10:35 am

Nu e bai comoditate, tine de mobilitatea fiecarei persoane. De exemplu, cineva care a facut facultatea in alt oras, eventual si liceul, deja a devenit mai mobil si ii este mai usor sa se desparta de locuri si oameni si stiluri de viata.
Iar despre realizare, daca ma gindesc la cei citiva pe care ii cunosc eu plecati (esantion nereprezentativ pentru un sondaj tzapan), cam jumate s-au realizat, iar jumate din astia realizati se puteau realiza si aici, iar din cei nerealizati, aproape jumate erau destul de bine aici dar au plecat totusi. Deci cam 25% au mers spre mai bine, 25% spre mai rau, si 50% au ramas la fel (o duc cum o duceau si aici - bine sau rau, dupa caz).
Insa cine are mai multe sanse de a ajunge mai bine in alta parte poa sa incerce, asta asa e. Fiecare tara a avut perioade de emigrare masiva. S-a plecat din Irlanda la greu, acu 100 ani, s-a plecat din Italia acu 70 ani.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Următorul

Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron