pink floyd

Forumul asociat fanclubului Pink Floyd

pink floyd

Mesajde eyewitness » Mie Sep 11, 2002 11:03 am

numele de pink floyd deriva de la prenumele a doi vechi interpreti de blues pink anderson si floyd council , nume adoptat in 1967 de catre syd barrett/roger waters/rick wright/nick mason pt a forma un grup promotor al curentului psychedelic si progressive rock chiar daca debutul din 67 s-a incadrat mai mult in sfera conventionalului de rock si r&b.primul album 'the piper at the gates of down" dominat aproape in exclusivitate de syd barrett muzica/texte a ramas unicat ca stil in toata creatia ulterioara. venirea lui dave gilmour in 68 ca substitut pt syd care mental o luase razna si amprenta din ce in ce mai vizibila a lui waters au schimbat total stilul grupului care incepuse deja sa experimenteze efectele speciale oferite de modernele instrumente electronice incercand sa depaseasca sfera si barierele conventionale ale rockului de atunci. chiar daca barrett a mai continuat sa compuna inca cativa ani atat solo cat si in cadrul grupului abandonul a fost inevitabil datorita agravarii bolii (mintale) si necesitatea internarii.

in noua formula dupa alte experimente si lansarea altor albume socul s-a produs in 1973 cu lansarea celui mai "valoros" album "the dark side of the moon" care a impresionat imediat atat prin compozitie cat si prin efectele stereofonice speciale inedite. dupa lansarea acestui album pink floyd a avut recunoasterea deplina pe plan mondial , albumul stationand in bilboard peste 700 de saptamani. "money" si "time" sunt doar 2 piese celebre de pe acest album de referinta.

1975 a fost marcat de aparitia albumului "wish you were here" cu o piesa dedicata lui syd barret "shine on you crazy diamond" si cu cea mai buna piesa a lor (dupa parerea mea ) "wish you are here". acest album se afla pe locul 1 in topul preferintelor mele.

a urmat in 1979 "the wall" care a consolidat stilul si lirica chiar daca s-a apropiat mai mult de clasicul rock prin eliminarea prelungitelor texturi heavy anterioare. supravietuirea omului modern prin ridicarea unui zid inconjurator atat material cat si emotional este tema principala a acestui dublu album chiar daca ulterior odata cu distrugerea zidului de la berlin i s-au atribuit alte simboluri

poate prevestind oarecum despartirea "the final cut" apare in 1983 fiind ultimul avandu-l ca protagonist pe waters. lipsa de inspiratie a lui waters si-a pus amprenta pe acest album care ca stil aduce cu o clona rebutata a lui "the wall"

oficial waters se desparte de grup in 1986 prin pierderea procesului cu restul grupului. plecarea lui waters a insemnat cel putin pt mine sfarsitul grupului pink floyd. ce au scos ulterior nu se ridica nici pe departe la nivelul anilor anteriori.

discografia este mult mai bogata dar am amintit doar albumele de referinta si poate subiectiv cele care mi-au placut cel mai mult.pentru mine personal pink floyd va ramane pe prima treapta a preferintelor muzicale.

m-ar interesa si alte impresii...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mie Sep 11, 2002 8:40 pm

La fel cum si spus si tu eyewitness, se poate impartii activitatea celor de la Pink Floyd in perioada Syd Barret (perioada excesiv psihedelica) cu cea de dupa cu care dealtfel au avut si cel mai mare succes.

Adevarul este ca era cam greu sa prinda la o asa masa mare de oameni prin cantece de genul:
"Atom heart mother" sau "Alan's psychedelic breakfast. ", un pic mai greu de digerat.

Ca albume preferate, greu de asezat intr-o ordine anume ar fi la mine:

"Meddle", "Wish You Were Here", "Dark Side of the Moon", care mi se par extraordinare din scoarta-n scoarta.

Ca posesor de discografie completa Pink Floyd, pot zice ca este una dintre formatiile mele preferate, fara indoiala.


PS: ca o completare, Barret a innebunit datorita drogurilor. Era dependent de LSD.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Sep 12, 2002 8:55 am

Initial trimis de Aliosha
PS: ca o completare, Barret a innebunit datorita drogurilor. Era dependent de LSD.


ce-mi aminteste de piesa beatles-ilor :Lucy in the Sky of Diamonds...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Joi Sep 26, 2002 1:12 am

Eyewitness, o analiza in general corecta... mai putin aprecierea despre Final Cut - seamana intr-adevar mult cu The Wall, da' totushi e excelent, avand piese ca "The post war dream", "Southampton dock", "The final cut", in fine toate-mi plac. Apropo, exista un film "The final cut", asa cum exista "The Wall"?
O ultima remarca: albumul "The Division Bell" merita si el sa fie mentional, fie numai si pt. "High Hopes" ( care are si un videoclip senzational)
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Sep 26, 2002 7:18 am

prezentarea are o mare doza de subiectivism fiind in general punctul meu de vedere. sunt convins ca multora "final cut"-ul le-a placut , din pacate ,cu f mici exceptii ,mie nu.

nu am amintit deloc de perioada dupa waters pt ca personal consider sfarsitul pink floyd odata cu lansarea "final cut"-ului.;P

daca tie ti-a placut si iti place poti prezenta aceasta perioada in detaliu. chiar ar fi interesant ...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde dinu » Vin Sep 27, 2002 1:18 am

Va recomand "Live at Pompeii", de preferinta cu video (Kazaa). Eu il gasesc cel putin genial, si muzica si interpretarea se ridica peste nivelul albumelor consacrate, si asta poate si pentru ca e un studiu.
Interesant mi se pare si putin popularul "Animals".

In privinta melodiilor, cea mai buna e de departe Shine On You Crazy Diamond, varianta Gilmour (fenomenal videoclip, pe Pulse). Apoi ar fi High Hopes, Mother, The Show Must Go On, si, nu ultima dar nici prima, Wish You Were Here.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

offtopic ... oarecum

Mesajde Aliosha » Mie Oct 02, 2002 7:39 am

Intervin si eu cu un post semistupid :
http://www.wallpapershq.com/img.php?cat=musique&dir=pink_floyd&img=pink_floyd_001.jpg

... poate totusi cineva vrea sa isi schimbe desktopul. :)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: offtopic ... oarecum

Mesajde eyewitness » Mie Oct 02, 2002 8:28 am

Initial trimis de Aliosha
Intervin si eu cu un post semistupid :
http://www.wallpapershq.com/img.php?cat=musique&dir=pink_floyd&img=pink_floyd_001.jpg

... poate totusi cineva vrea sa isi schimbe desktopul. :)


cool aliosho
numai "coperti" din perioada lui waters...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Re: pink floyd

Mesajde stefan » Sâm Noi 02, 2002 2:11 am

Initial trimis de eyewitness

...
1975 a fost marcat de aparitia albumului "wish you were here" cu o piesa dedicata lui syd barret "shine on you crazy diamond" si cu cea mai buna piesa a lor (dupa parerea mea ) "wish you are here". acest album se afla pe locul 1 in topul preferintelor mele.

a urmat in 1979 "the wall"


Hei! Ai uitat "Animals", care mi se pare un album excelent! Gilmour e in plina forta, si are niste solo-uri excelente - pe "Dogs" in special.

Cat despre "The Wall" povestea e simpla: la un concert dintr-un turneu dinainte de a aparea "Animals" un fan s-a urcat pe scena, iar Waters, frustrat (probabil nici el nu stia prea bine ce face) l-a scuipat. Vezi si versul din "Dogs", de pe "Animals": "who was thought not to spit in the fan" ;) . Si de-aici si-a pus problema cum s-a alienat de publicul sau, si a aparut ideea cu zidul etc.

"The Final Cut" a fost una din melodiile mele preferate in liceu. Teribil de deprimanta ("I never had the nerve to make the final cut"), dar teribil de frumoasa. Si albumul mi-a placut, desi are si melodii mai slabe.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Sâm Noi 02, 2002 2:15 am

Initial trimis de Aliosha
La fel cum si spus si tu eyewitness, se poate impartii activitatea celor de la Pink Floyd in perioada Syd Barret (perioada excesiv psihedelica) cu cea de dupa cu care dealtfel au avut si cel mai mare succes.

Adevarul este ca era cam greu sa prinda la o asa masa mare de oameni prin cantece de genul:
"Atom heart mother" sau "Alan's psychedelic breakfast. ", un pic mai greu de digerat.


"Atom Heart Mother" a fost inregistrat in '70, la doi ani dupa ce a plecat Barrett, si nu-i mai poarta amprenta; a fost un experiment, dar mie personal a inceput sa-mi placa pe la a 20-a auditie, si asta la vreo doi ani de la prima. E chiar misto, si-mi place mai mult cum suna Floyd cu orchestra decat Deep Purple.


Imi plac si "Atom Heart Mother" (tema principala e superba, la fel si solo-urile lui GIlmour), si "Alan's Psychedelic Breakfast".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: pink floyd

Mesajde stefan » Sâm Noi 02, 2002 2:28 am

Initial trimis de eyewitness


in noua formula dupa alte experimente si lansarea altor albume socul s-a produs in 1973 cu lansarea celui mai "valoros" album "the dark side of the moon"
...
"money" si "time" sunt doar 2 piese celebre de pe acest album de referinta.

poate prevestind oarecum despartirea "the final cut" apare in 1983 fiind ultimul avandu-l ca protagonist pe waters. lipsa de inspiratie a lui waters si-a pus amprenta pe acest album care ca stil aduce cu o clona rebutata a lui "the wall"


Adevarul ca in ultima vreme n-am mai ascultat decat melodii de pe "DSOTM" de la Floyd, asta si pentru ca albumul e mai putin ascultat pe la noi. Am prieteni care sunt "casual Floyd fans" si nu suporta "Dark Side of The Moon", stiu doar "The Wall" Si WYWH. Iar piesa care o tot reascult e "The Great Gig In The Sky" - imi place la nebunie, si faptul ca nu o prea aud deloc la radio m-a ajutat sa nu ma plictisesc de ea ca de alte "hituri".


poate prevestind oarecum despartirea "the final cut" apare in 1983 fiind ultimul avandu-l ca protagonist pe waters. lipsa de inspiratie a lui waters si-a pus amprenta pe acest album care ca stil aduce cu o clona rebutata a lui "the wall"


Si mie mi-a placut albumul, cum am mai zis, si e departe de a fi o clona rebutata a lui "The Wall", temele fiind diferite (razboiul din Insulele Malvine, Margaret Thatcher etc), si melodiile fiind mai soft, in timp ce "Wall"-ul era mai rocking, ca sa zic asa. Mi-au placut "Final Cut", "Southampton Dock" si "Two Suns In The Sunset". Waters nu era neinspirat, dar cum am mai zis, nu stia sa-si selecteze materialul. Stiu ca Gilmour a zis de "Final Cut" ca n-avea decat o melodie buna sau asa ceva, dar cum zic romanii, s-a vazut oftica :D


oficial waters se desparte de grup in 1986 prin pierderea procesului cu restul grupului. plecarea lui waters a insemnat cel putin pt mine sfarsitul grupului pink floyd. ce au scos ulterior nu se ridica nici pe departe la nivelul anilor anteriori.


De acord. Am mai zis undeva: problema e ca Waters era singurul talentat ca (,) compozitor, dar era prea putin cizelat. Gilmour il motiva, selecta melodiile bune si-l punea sa le rescrie pe cele proaste, era un fel de filtru, a carui lipsa se simte pe albumele solo Waters, care sunt foarte inegale. Cand au inregistrat "The Wall", Gilmour il tot pisa pe Waters sa scoata melodiile slabe, sa scoata alte melodii ("Nobody Home" a fost scrisa pe fuga, de ex.). Asta reiese din interviurile din booklet-ul de la "Is There Anybody Out There?", live-ul acela cu toate melodiile (aproape) de pe "The Wall".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: pink floyd

Mesajde dinu » Sâm Noi 02, 2002 9:56 am

Initial trimis de stefanp
Cat despre "The Wall" povestea e simpla: la un concert dintr-un turneu dinainte de a aparea "Animals" un fan s-a urcat pe scena, iar Waters, frustrat (probabil nici el nu stia prea bine ce face) l-a scuipat. Vezi si versul din "Dogs", de pe "Animals": "who was thought not to spit in the fan" ;) . Si de-aici si-a pus problema cum s-a alienat de publicul sau, si a aparut ideea cu zidul etc.


:con: amice...
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Re: Re: Re: pink floyd

Mesajde stefan » Dum Noi 03, 2002 2:04 am

Initial trimis de dinu


:con: amice...


Cine-s eu bre, amicul tuturor? Si care-i problema ta? Romanilor le place sa incalce o regula care pentru alte natiuni e de bun simt: "nu stii, nu vorbesti". Inteleg sa-ti iei aere de superioritate cand stii mai multe, nu cand nu stii nimic :confused:

Cateva lecturi utile:

http://www.burstnet.com/cgi-bin/ads/ba8966a.cgi/RETURN-CODE/if/92960/

(BTW, folosesc tot vbulletin, ca si fanclub-u)

http://scoreland.crosswinds.net/d-wall.htm

As fi vrut sa adaug aici si cateva link-uri legate despre "Cum sa ne scoatem dopul din c**", dar mi-a fost lene sa mai caut. Ma gavte la nata.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Apropos de scos dopu din cur

Mesajde dinu » Dum Noi 03, 2002 8:53 am

Ia explica si noua: cum devine ideea cu "zidu etc" ? Cum a aparut si ce reprezinta ea ?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Re: Apropos de scos dopu din cur

Mesajde stefan » Dum Noi 03, 2002 4:25 pm

Initial trimis de dinu
Ia explica si noua: cum devine ideea cu "zidu etc" ? Cum a aparut si ce reprezinta ea ?


Aceasta discutie incepe sa semene foarte mult cu atatea altele din "istoria" forumului incat m-as stradui s-o ucid in fasa. Pe viitor, as prefera ca remarci pseudosuperioare de genul "amice...etc" sa fie pastrate pentru mesaje private, intrucat lumea pe-aci nu cred ca e interesata de ce-avem noi de-mpartit, sau de ce nu-ti convine tie la post-ul meu.

Informatii despre "ideea cu zidul" gasesti garla pe net, cele doua adrese din ultimul post fiind doar primele dintr-o lista lunga obtinuta cu google; sunt atatea articole scrise de oameni mai bine documentati decat mine care-ti pot da mai multe detalii pe acest subiect. Eu ti-am spus esentialul: la un show din Montreal, unde sonorizarea era foarte proasta, un fan ofticat a incercat sa se urce pe un gard de sarma ce separa scena de public, iar Waters l-a scuipat. Primul link trimite la o chestie scrisa de unul care a fost de fata, deci acolo gasesti alte detalii. Pe Waters l-a impresionat incidentul si l-a pus pe ganduri, incercand sa inteleaga cum s-a instrainat de propriul public, de care ajunsese sa fie despartit de un gard ( de aici probabil si ideea zidului). Una din concluzii a fost ca show-urile (concertele) date pe stadioane distrugeau intimitatea dintre formatie si public, care exista in sali mici. Ce intimitate poti sa ai cu zeci de mii de oameni care tipa?

Bineinteles, ulterior pe Gilmour l-a durut undeva de asta si a continuat sa cante pe stadioane/arene etc. , in timp ce Waters a jurat sa nu o mai faca si, din cate am inteles, a fost consecvent (nici n-a mai avut succesul care sa-i permita acest lucru).

Repet, nu sunt cel mai in masura sa relatez aceste lucruri, dar mi s-au parut interesante de discutat si de stiut pentru unii care, poate, nu le cunosteau. Te-am luat foarte tare pentru ca ai postat aiurea-n tramvai, sa nu crezi ca am ceva cu tine, dear mr. dinu.

Daca tu nu stiai lucrurile astea, de ce te-ai bagat in discutie? Daca le stiai, de ce trebuia sa ma iei cu la*e de remarci gen "amice..."? Explica-te, te rog, dar de preferinta pe private, OK? Si daca ai de gand sa polemizezi, te rog documenteaza-te inainte.

Stiu ca multora le place sa pastreze un val de obscuritate in jurul unor realizari artistice grandioase, pretextand ca "se pierde frumusetea ei daca o discutam" sau prostii d-astea, un fel de "crede si nu cerceta". Eu nu consider o astfel de abordare benefica; daca incerci sa afli ce l-a facut pe om sa realizeze opera respectiva, asta te ajuta sa-l intelegi mai bine, si in cazul "Wall"-ului cred ca Waters tocmai asta incerca: sa se faca inteles.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dinu » Dum Noi 03, 2002 5:53 pm

Si mai erau unii care sustineau ca zidul avea vreo legatura cu Bremenu, sheesh !!! Sa ma ierti ca de obicei n-am obiceiu sa ma iau de fani Floyd, da' remarcile tale sunt atat de unilateral identice cu articolu' ala, incat demonstreaza acut fie o lipsa de habar, fie de judecata proprie. Btw, ai vizionat celebrul The wall filmu ?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde stefan » Dum Noi 03, 2002 6:43 pm

Initial trimis de dinu
Si mai erau unii care sustineau ca zidul avea vreo legatura cu Bremenu, sheesh !!!


Amice, esti idiot! Ti-am zis sa te documentezi, lasa remarcile astea de wiseass.

Eu n-am facut pe desteptul aici, doar am relatat niste fapte. Nu am *nimic* de demonstrat si daca mai insisti cu stilul asta de doi lei, ma retrag unilateral din discutie; exista prin "contul personal" o optiune "ignore user".


Sa ma ierti ca de obicei n-am obiceiu sa ma iau de fani Floyd, da' remarcile tale sunt atat de unilateral identice cu articolu' ala, incat demonstreaza acut fie o lipsa de habar, fie de judecata proprie. Btw, ai vizionat celebrul The wall filmu ?


Esti cretin? O sa gasesti chestiile astea peste tot, trebuie sa fii ignorant sau un tampit caruia ii e lene sa minimizeze fereastra cu site-uri XXX pentru a da un search pe google.

Normal ca o parte din ce-am scris se bazeaza pe relatarile oamenilor care au fost de fata; cum puteam sa spun ceva despre o chestie la care n-am asistat, nu?

Povestea o stiam de cativa ani, dar am cautat o relatare exacta pentru a nu spune chestii aproximative sau inexacte. Stiu ca e greu de inteles, si ca un jmecher dastept ca tine n-avea nevoie de nici o sursa de documentare sau informatii pentru a reconstrui incidentul, dar, deh, noi, muritorii de rand, avem limitele noastre.

Ma enerveaza stilul asta cu care vin unii useri cretini (scuze, nimic personal,e doar tipologia) de pe fanclub; cand vin cu o afirmatie care poate surprinde pe unii, dau linkuri unde scepticii pot citi mai mult. Ma *enerveaza* efectiv sa stiu ca am citit despre un subiect si sa vina un *cretin* sa ma ia cu "amice..." sau "si mai erau unii...", da? Ma oftica oamenii care vorbesc fara stie, fara nici o baza, aiurea in tramvai si tu, draga dinule, esti unul din ei.

Ultima oara cand mai caut link-uri pentru verze ca tine ce nu stiu sa utilizeze un browser decat pentru a face pe jmecherii pe forum-uri unde prind curaj:

(btw, poate ai incredere in rolling stone; ai auzit de rolling stone, da?)
http://www.rollingstone.com/artists/bio.asp?oid=1110

ca sa nu mai zic de booklet-ul casetei/CD-ului "Is There Anybody Out There", unde incidentul e relatat chiar de Waters:

"It's something of an old chestnut now, but perhaps it bears repeating: there was a moment on stage at the Olympic Stadium in Montreal during the Animals tour when I was forced to confront all the negative aspects of these circumstances and of my connivance in them.
Some crazed teenage fan, screaming his devotion, began clawing his way up the storm netting that separated the band from the human cattle pen in front of the stage, and the boil of my frustration finally burst. I spat in his face. Immediately afterwards I was shocked by my behaviour. I realised that what had once been a worthwhile and manageable exchange between us (the band) and them (the audience) had been utterly perverted by scale, corporate avarice and ego. All that remained was an arrangement that was essentially sado-masochistic. I had a very vivid image of an audience being bombed - of bombs being lobbed from the stage - and a sense that those people getting blown to bits would go absolutely wild with glee at being at the centre of all the action.
It was quite soon after this that I came up with the idea of building a wall during a show. The idea gripped me at once. Quite apart from it's personal signifiance, I thought it would be a great piece of rock theatre.
The Wall is part of my narrative, my story, but I think the basic themes resonate in other people. The idea that we, as individuals, generally find it necessary to avoid or deny the painful aspects of our experience, and in fact often use them as bricks in a wall behind which we may sometimes find shelter, but behind which we may just as easily become emotionally immured, is relatively simply stated and easy to grasp (sublinierea imi apartine)."


1-0 pentru mine, si mai citeste.

PS1: Astept scuzele tale (umile) pentru remarcile deplasate.
PS2: Da, am vazut filmul. Eu am relatat ce anume a inspirat albumul (si ulterior filmul), nu am avut pretentia ca stiu totul despre ce a vrut sa spuna Waters etc. E o mare diferenta - nu toti sunt asa cu dopu-n c** ca tine.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dinu » Dum Noi 03, 2002 7:00 pm

Diferenta de limbaj te face cu siguranta mai destept. Ibidem si pasiunea de a reda parerile altora "fara chestii aproximative sau inexacte". Eu ma plec umil, stimabile !!!
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde stefan » Dum Noi 03, 2002 7:37 pm

Initial trimis de dinu
Diferenta de limbaj te face cu siguranta mai destept.


Nu e vina mea cu limbajul, nu cred ca sunt primul pe care-l scoti din sarite pe forumul tau cu stilul tau de wiseass idiot. Te-am mai urmarit in actiune, baiete.


Ibidem si pasiunea de a reda parerile altora "fara chestii aproximative sau inexacte". Eu ma plec umil, stimabile !!!


Hai sictir, baiete. Nu era vorba de pareri, daca poti sa sesizezi nuanta, era vorba de un lucru care s-a intamplat... E total altceva. Despre ce am inteles din "the Wall" putem vorbi fiecare ore-n sir, dar un eveniment real nu suporta interpretare decat din partea unuia care a fost de fata, get it? Nu era o chestie care sa poata fi relatata din imaginatie si n-avea cum sa reflecte o parere a mea, decat una total incompetenta. Baiete, important e nu sa ai o parere despre orice, ci parerile tale sa fie pertinente.

Dar de ce ma obosesc? Inca n-am primit scuzele (vezi ca am mai adaugat ceva la mesajul precedent), asa ca dupa ce trimit mesajul ma duc direct in contul personal sa vad cum sa iti ignor remarcile "inteligente".

edit: Imi cer scuze fata de celelalte persoane interesate de acest thread, din care unele vor fi poate deranjate de dialogul meu deloc fructuos cu dinu, care nu-i intereseaza dar pe care sunt siliti sa-l parcurga. De acum incolo, ma angajez sa nu mai raspund la aberatiile lui dinu decat cu mesaje personale. Nu cred ca limbajul meu este excesiv, el este menit a fi o terapie de soc pentru a vindeca o anumita forma de autosuficienta.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

personal request

Mesajde eyewitness » Lun Noi 04, 2002 4:57 pm

@dinu
@stefan

ca fan pink floyd am o rugaminte : poate disputele personale le puteti muta pe pm. merci.
amandoi ati venit cu lucruri interesante despre pink floyd si unele chiar noi pt mine. de ce oare n-ati pastra linia ...??
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Re: personal request

Mesajde stefan » Mar Noi 05, 2002 12:19 am

Initial trimis de eyewitness
@dinu
@stefan

ca fan pink floyd am o rugaminte : poate disputele personale le puteti muta pe pm. merci.


Pe latura organizatorica:
Pai am pus un edit la mesajul de mai sus pe tema asta - eu imi asum partea mea de vina si sunt de acord ca post-urile de mai sus sa fie sterse. Sau editate, daca zici ca erau lucruri interesante.
Ultima oara cand cineva s-a legat de mine pe fanclub am continuat discutia pe private, trebuia sa repet procedura.

Anyway, ce ziceai ca ti s-a parut interesant?

Si btw, am pe-acasa inregistrate de pe vremuri de la o integrala mcm 4 clipuri ale unor melodii de pe "Final Cut", si habar n-am ce-i cu ele. Are cineva vreo idee de ce e vorba? Par a face parte dintr-o chestie mai ampla, asa ca intrebarea de mai sus legata de existenta unui film "The Final Cut" nu mi se pare tocmai fara sens.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Sâm Noi 09, 2002 8:57 am

Initial trimis de stefanp

Anyway, ce ziceai ca ti s-a parut interesant?


ce mi s-a parut interesant :
-Cand au inregistrat "The Wall", Gilmour il tot pisa pe Waters sa scoata melodiile slabe, sa scoata alte melodii ("Nobody Home" a fost scrisa pe fuga, de ex.).
n-am stiut
-la un show din Montreal, unde sonorizarea era foarte proasta, un fan ofticat a incercat sa se urce pe un gard de sarma ce separa scena de public, iar Waters l-a scuipat.
iar n-am stiut

off topic
acu stefane trebuie sa intelegi ca dinu trece printr-o acuta criza de personalitate. el bantuie prin bucuresti iar confratii lui lucreaza activ in campania agricola de toamna .doru de ogoru de-acasa il chinuie ingrozitor . fii tolerant...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Noi 12, 2002 10:46 pm

Initial trimis de eyewitness


ce mi s-a parut interesant :
-Cand au inregistrat "The Wall", Gilmour il tot pisa pe Waters sa scoata melodiile slabe, sa scoata alte melodii ("Nobody Home" a fost scrisa pe fuga, de ex.).
n-am stiut


1) Informatia provine din booklet-ul casetei "Is there anybody out there?", ca si citatul din interviul cu Waters de mai sus. Faptul ca Gilmour era un fel de filtru explica de ce albumele mai tarzii ale lui Waters sunt asa inegale. A, si mai era o chestie interesanta acolo: Wright a fost concediat de Waters in timpul inregistrarilor, dar a luat parte ca membru al backing band-ului la turneu (deci era oficial exclus). Motivele au fost doua: divergente creative si in al doilea rand, dependenta de cocaina a lui Wright. Oricum, Wright povesteste pe-acolo cum a fost experienta umilitoare de a fi in "backing band": nu prea placuta, dar nici nu e prea ranchiunos.

2) Era o carte scoasa dupa plecarea lui Waters cu versuri, povesti, recenzii de albume Floyd, se chema "Shine On". M-a distrat ca toate recenziile citate (cartea e practic scoasa de reprezentanti oficiali ai formatiei) sau aproape toate suna ceva de genul: "alt disc slab de la formatia aia hiper-pretentioasa" sau asa ceva; se pare ca Gilmour are simtul umorului, totusi. Daca ma strofoc voi mai spicui ce-am mai citit interesant pe-acolo (si daca-i cineva interesat).

3) BTW, ce parere aveti de albumele Waters solo?

4) Am vazut pe muzica un link la site-ul oficial Syd Barrett (site-ul fanilor). Au niste poze pe-acolo, iti vine sa plangi sa vezi cum arata, saracu, acuma.


off topic
acu stefane trebuie sa intelegi ca dinu trece printr-o acuta criza de personalitate. el bantuie prin bucuresti iar confratii lui lucreaza activ in campania agricola de toamna .doru de ogoru de-acasa il chinuie ingrozitor . fii tolerant...


dinu? care dinu? imi zice ceva pe-aici cu un user, dnumaistiucum si cu un ignore list... o fi ala?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mr Hyde » Mie Noi 13, 2002 4:07 am

Mda, referitor la "The Final Cut" din pacate se pare ca nu exista totusi un film, ci doar, cum a spus si stefanp, 4 videoclipuri :
- "The Gunners Dream"
- "The Final Cut" ( cele mai bune piese de altfel)
- "Not Now John" ( de ce i-or fi facut clip asteia chiar nu inteleg)
- "The Fletcher Memorial"

Ca sa va dau si o veste buna: se pare ca in martie 2003 apare "Live at Pompeii" pe DVD!
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Noi 15, 2002 12:23 am


Ca sa va dau si o veste buna: se pare ca in martie 2003 apare "Live at Pompeii" pe DVD!


L-am vazut si nu stiu (ca n-am DVD), dar chiar merita sa revezi un film/concert doar pen' ca e pe DVD?
As fi preferat sa fi scos o caseta video (sau DVD) la "The Wall Live", sa vad si eu Pink Floyd tarziu cu Waters, ca de Floyd numai cu Gilmour sunt suprasaturat.
BTW, am gasit chestia asta pe hard:
Fişiere ataşate
waters1.jpg
waters1.jpg (16 KiB) Vizualizat de 7007 ori
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mr Hyde » Vin Noi 15, 2002 1:04 am

merita dpdv al sunetului... io nu l-am vazut :(, insa din cate stiu e din 1972, CU Waters in formatie.
"The Wall - Live in Berlin" ( daca la asta te referi) exista deja pe caseta.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Noi 15, 2002 2:06 am

Initial trimis de Mr Hyde
merita dpdv al sunetului... io nu l-am vazut :(, insa din cate stiu e din 1972, CU Waters in formatie.
"The Wall - Live in Berlin" ( daca la asta te referi) exista deja pe caseta.


E io vroiam Floyd tarziu, cu Waters in prim plan. Si ma refeream la Live-ul scos in 2000 ("Is There Anybody Out There"), ce cuprinde inregistrari de la concerte din turneul "The Wall" din anii 1980-1981. Scuze ca am provocat confuzia.

BTW, Waters a scos si el un live in 2002 cred, cu versiuni proprii si personale la "Wish You Were Here" si nu mai retin ce alte melodii din repertoriul clasic cantate de Gilmour pe album. Nu-l am, am ascultat doar WYWH luat de pe KaZaA si e OK, desi Waters nu prea are voce, da pune si el sentiment.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde vali » Joi Noi 21, 2002 7:28 am

floyd sunt tatal lor

si the wall ramanae o capodopera
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Apr 17, 2003 12:13 pm

Iote ma, unde ati mutat threadul... Ma gandeam io ca tre sa se fi dispersat pe undeva thread-urile de pe "Legende". Anyway, acu am chef sa vorbesc de "The Great Gig In The Sky". As zice ca e singura chestie notabila compusa de Wright pt Floyd; Wright a influentat cursul formatiei categoric, dar nu s-a remarcat dpdv al compozitiei.

Tot "Dark Side of The Moon" are ca subiect nebunia, si chestii care provoaca nebunie sau alienare - banii (ia ghiciti in care melodie), razboiul (us and them), timpul si trecerea sa(iar, sa vedem daca ghiciti) etc. Oarecum atipic, "The Great Gig In The Sky", din cate inteleg eu, e un cantec despre moarte. Sunt multe referinte la moarte in pasajele vorbite ("I'm not frightened of dying, you gotta go some time", "Who said I was frightened of dying?"), plus ca si titlul melodiei pare o trimitere ironica la "plecatul in cer". De ce nu, ca-n banc, bai Wright, vezi ca ai concert vineri. Bat in lemn...

E o melodie neobisnuita pentru Floyd, suna destul de neobisnuit, dar pe de alta parte are accesibilitatea care caracterizeaza melodiile scoase de Floyd... Iar vocalul facut de Claire Torry (care a ramas in backing-band-ul lui Waters dupa plecarea acestuia de la Floyd) e superb, toata zbaterea aceea... Oare asa o fi cand mori?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cubu » Mar Apr 22, 2003 2:19 am

Bai nene, si eu credeam inainte sa citesc pe aici ca stiu cate ceva despre Pink Floyd... stefanp, se vede ca esti un fan adevarat Pink Floyd si chiar ma bucur ca datorita unora ca tine, mai aflu si eu chestii interesante... Hai ca te-am periat destul...

Ca sa intru in subiect, cel mai bun album Floyd mi se pare "Animals". Dar poate sunt subiectiv, pentru ca e primul album al lor pe care l-am ascultat in totalitate. Abia dupa aia as plasa "The Wall" si "The Final Cut"... Cat despre "Ummagumma"... Mai fratili meu, io nu inteleg nimic... Poate peste 20 de ani reusesc si eu... ;)

P.S. offtopic: stefanp, stai linistit, nu esti singurul de care s-a luat dinu, asa face cu toata lumea... Dar e slabut, cedeaza repede...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Pink Floyd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron