Bere Gratis

Forumul asociat fanclubului Bere Gratis

Bere Gratis

Mesajde SatyR » Lun Mai 12, 2003 11:16 pm

Avand in vedere ascensiunea trupei care nu de mult intra lejer in topul celor mai penale trupe de pe la noi m-am decis sa fac un topic dedicat trupei...asadar astept pareri...vreau sa judecati trupa din prisma a ceea ce sunt acum nu ce au fost...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde catharsis » Lun Mai 12, 2003 11:43 pm

am auzit pareri ca bere gratis sunau foarte bine in underground si pt a fi populari s-au dat pe piese ca "toata lumea canta rock/cu vecinii de la bloc" sau "fete,fete/si ultraviolete". acum vad ca formatia evolueaza, probabil spre ce era in underground, pt. ca asa e in romania, trebuie sa ai un nume pt. a canta ce doresti...
bere gratis nu este chiar printre formatiile mele preferate, dar are cateva piese f bune, cum ar fi "curtea scolii" de exemplu sau "nebun"... sper sa nu ajunga un holograf, sa evolueze intr-un mod mai placut.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Lun Mai 12, 2003 11:54 pm

...de ce oare trupele romanesti rock, majoritatea ...s-au dat pe cantecele de/pentru turturele???

...e clar: e comercial.

..sunt curios de vreo piesa Bere Gratis din/pentru underground ... unde pot gasi? ..ca sa ma pronunt asupra trupei Bere Gratis ...nu asupra trupei aruncate in tranzitia comertului cu sclavii ...ca asta nu se pune ..e supravietuire ce fac ei ..muzica de supravietuire...

Bortziene, nu imi place sa atrag atentia dar in general nu ai de ce sa dai quote la tot mesajul de deasupra. Se incarca forumul aiurea. (Aliosha)
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde SatyR » Mar Mai 13, 2003 12:17 am

Nu stiu mie ultimele 3 melodii nu mi se par deloc comerciale....faptul ca o trupa are un sound usor digerabil sau lipsit de intunecimea specifica undergrodulu cu texye simple,de dragoste etc nu inseamna ca e si comerciala....mie muzica lor de acum mi se pare doar vie nu si comerciala..

Nu stiu acum cum vor evolua....dar sper ca si-au dat seama ca trebuie sa mearga mai departe cu sound-ul asta...oricum nu credeam ca voi ajunge vreodata sa spun ca-mi place bere gratis..mama ce panali erau cu "tota lumea canta rock bla bla"...ce sa zic Nebun,Strazi albastre si La tine as vrea sa vin m-au cucerit,mi se par piese care nu mai au ca target ascultatori de Hi-Q sau alte specii deastea de trupe..sunt piese mai mature :)
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Mar Mai 13, 2003 12:43 am

Initial trimis de Bortzianu'
Bortziene, nu imi place sa atrag atentia dar in general nu ai de ce sa dai quote la tot mesajul de deasupra. Se incarca forumul aiurea. (Aliosha)[/size]



ok:)..sorry.
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Mar Mai 13, 2003 10:20 am

SatyR, nu am stat sa ascult altceva de la Bere Gratis in afara de melodiile la care au avut clipuri si ce am prins la televizor odata la un playback mic... Mie sincer mi se par niste wannabes, vocalul este slab si falseaza chiar pe melodiile de pe banda (cu toate sculele de corectare a vocii and all), iar chitaristul e un lamer notoriu, intamplator am stat odata de vorba cu un tip din backing-band-ul alora de la Talisman (alti lameri) si mi-a povestit cum tipu nu e in stare sa-si regleze tonurile la chitara ca lumea....

Acu, "Nebun" e o melodie surprinzator de acceptabila, ultima cu pasarea si ce mama dracului deja ma zgarie pe creier... Cum poti sa zici ca nu-s comerciale? Incepand cu versurile si terminand cu sound-ul cuminte? Ce naiba...

In concluzie, mi se par niste wannabes pilosi si cam atat, sunt cu siguranta formatii mult mai bune care meritau sa aibe succesul lor (aici eternul exemplu: Luna Amara).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SatyR » Vin Mai 16, 2003 1:59 am

In afara de ce au dat pe la tv nici eu n-am mai ascultat nimik de la ei...ideea era ca au evoluat totusi si nu poti nega asta...si sper sa o faca in continuare...si nu uita ca e mai bine ca o trupa sa plece de la un sound superficial si sa evolueze pe parcurs (vezi depeche mode) decat sa iasa pe piata cu un album bun si in timp muzica lor sa se ofileze nemaiavand nimik de zis.....bine acum eu nu pot stii cum va suna bere gratis peste cativa ani daca vor mai exista,dar mi se pare ca au potential si ar fi pacat sa nu-l fructifice.

Acum in legatura cu comertu'...eu inteleg ca ti se par comerciali,e o muzica simplista cu versuri pe masura..dar nu uita ca este o trupa pop-rock,din start are handicapul de a fi o muzica usor comerciala...io am afirmat ca aceste ultime 3 piese nu mi se par comerciale..,am spus-o in sensul ca nu mi se pare o muzica care se conformeaza pietei;repet e pop-rock are handicapul de care vorbeam.Acum nu putem totusi sa invinuim dupa cum am mai zis orice trupa care nu suna la fel de sumbru ca Moonspell sau My dying bride de faptul ca sunt comerciali,fiecare gen is are caracteristicile lui.

Referiror la faza cu versurile...ce sa zic,mai trebuiesc si dastea...ca de....nu stiu dar la cata muzica deasta "unnderground" ascuklt eu ,crede-ma ca simt nevoia sa ascult si muzica mai vie/optimista,cred ca as inebuni de la atata muzica intunecata daca nu as evada putin si spre ceva mai viu...hai sa-i zicem mai comercial daca vrei...dar mai de bun gust.

Ai spus ca sunt niste wannabe...presupun ca te referi la faptul ca au ceva elemente de holograf/ca tind spre muzica alora....este adevarat si mie mi se pare,dar totusi asta nu e un lucru tocmai rau,holograf acolo cum sunt ei sunt bunicei si daca i-au ales pe holograf drept standard de calitate bravo lor,in timp isi vor forma propria personalitate....

P.S. cred ca mesajele astea trebuia sa le scriu pe "Ar trebui sa ma ingrijorez sau sa ma fac sofer?" lol

Stefane o fi de rau ca imi plac astia? lol,ba da chiar imi plac integegi llolll :)))
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde num-num » Sâm Mai 17, 2003 10:52 am

eu am fost in liceu cu Mitza ,vocalul ..trupa repeta in sala de festivitati...si suna execrabil...

ma rog, toata stima pt faptul ca au ajuns atat de sus(desi nu-mi imaginez cum)..oricum mie nu-mi plac...sunt 99 la suta Holograf...si pe mine ma scoate din sarite pop-rockul asta blegos lalait fara pic de sare si piper...
"toa'su ,toa'su ,pasiunea mea este natura!"
Avatar utilizator
num-num
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 15, 2002 11:00 pm

Mesajde AIWAMAN » Dum Mai 18, 2003 3:02 am

Din pacate ...eu cred ca am sa stirnesc discutii aprinse...
dar asta e...am 24 de ore de la urmarirea unui spectacol in aer liber , spectacol la care printre altii au fost si cei de la Bere Gratis! Spun doar atit...au fost singurii care ar fi meritat sa fie platiti! Efectiv au facut show...si asta LIVE 100%

Mai multe amanunte o sa fie aici--> Fan Club > Muzica > Muzica > Se face sau nu PlayBack in muzica romaneasca :D
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Dum Mai 18, 2003 10:31 pm

SatyR, io n-am zis ca e rau ca iti plac, pur si simplu mi-am spus parerea despre Bere gratis (niste wannabes piloshi dom'le pentru cine a deschis mai tarziu pagina :D), asa si mie imi place "Nebun", de exemplu. Dar formatia mi se pare slaba, nu sunt talentati si succesul pe care-l au este disproportionat fata de nivelul lor ca muzicieni, talent etc. That's all, acu daca pe tine te chinuie constiinta si vrei sa te spovedesti pe "Trebuie sa ma fac sofer?" e problema ta.

Mi se pare ca isi tot cauta directie, neavand personalitate, ultima piesa suna a Proconsul mai degraba decat Holograf (zic eu), iar "Nebun" incearca un pic sa imite sound-ul Voltaj, iarasi, parerea mea (hac!). Astia si cu Vank, pe bune, au avut probabil pile la greu si asa s-au afirmat, ambele formatii mi se par ca nu au mare lucru de zis (doar poate "cumparati-ne albumul ca suntem saraci si n-avem bani de BMW-uri" or smth). Vank si-au format cat de cat un stil in care s-au plafonat, astia nici macar.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Bortzianu' » Dum Mai 18, 2003 10:42 pm

Initial trimis de AIWAMAN
Efectiv au facut show...si asta LIVE 100%


..pai daca e asa cum spui tu, atunci bravo lor.
..la urma-urmei isi dau silinta si e important ca nu nu mint publicul cu un CD ... Oricum, buni, rai... sunt in tabara celor care CANTA live. E de apreciat.

.. mie nu-mi plac ..dar eu sunt scapat in cap de tata.
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Bere Gratis

Mesajde adrian2 » Joi Iun 12, 2003 3:34 pm

Ce spunetzi de noul album Bere Gratis - "Acolo sus" ? Eu zic ca s-au intrecut pe ei si ca este cel mai bun album al lor de pana acum.

Exista o lista de discutii pe tema "Bere Gratis". Pentru inscriere trimiteti un e-mail gol la adresa beregratis-subscribe@yahoogroups.com
sau mergeti la http://groups.yahoo.com/group/beregratis
Fişiere ataşate
bere_gratis_tifetat.jpg
bere_gratis_tifetat.jpg (9.12 KiB) Vizualizat de 6519 ori
adrian2
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 22, 2003 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ines » Mar Iul 01, 2003 4:29 pm

Exista si un forum pe site-ul formatiei - http://www.beregratis.ro - unde puteti dialoga cu membrii Bere Gratis.
De idoli sa nu te atingi, ca-ti ramane poleiala pe degete.
Ines
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Vin Ian 24, 2003 1:10 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Aliosha » Vin Iul 04, 2003 1:24 am

Tocmai vad un clip cu ei la Tv- "La tine as vrea sa vin". Probabil domnii regizori ne cred intr-un anume fel.... au mizat pe faptul ca nu stim The Verve - Bitter Sweet Harmony ?
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Vin Iul 04, 2003 2:47 pm

aliosha, rusinica rusinica! e Bittersweet Symphony, nu Harmony! oricum andreea paduraru face videolipuri pe banda rulanta si nu cred ca are atatea idei originale cate videoclipuri face...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Vin Iul 04, 2003 3:51 pm

... si am zis ca nu mai postez luat.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde krossfire » Sâm Iul 05, 2003 9:54 pm

.hey albumul este genial..shi Aliosha..sunt fan the Verve,nu vreau sa jignesc cumva dar..totushi..clipul nu este unic..multi solishti din afara folosesc tiparul"let's walk like idiotz"..........

Respect

KrO$$fire
Avatar utilizator
krossfire
Junior Member
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Iun 23, 2003 11:00 pm


Înapoi la Bere Gratis

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron