Va fi metalul romanesc acoperit de zona alternativa a rock-ului?

Totul despre muzica rock

Va fi metalul romanesc acoperit de zona alternativa a rock-ului?

Mesajde BlackPriest » Mie Mai 21, 2003 2:08 pm

Cred ca ultimii ani au avut o influenta foarte negativa asupra heavy metal-ului romanesc. De ce? Pentru ca Iris dupa "Luna plina" a scazut calitativ (nu spun ca piese ca "De vei pleca", sau "Ultima toamna" nu sunt foarte bune, dar linia urmata de formatie a devenit suspect de monotona dupa 1996, asta vreau sa se inteleaga prin "scadere calitativa"), Cargo s-a rupt, Altar de asemenea(nu i-am auzit in actuala componenta), iar muzicienii Celelalte Cuvinte au parasit scena metal.

Desigur ca au ramas trupele din underground: God, Taine, Deimos, Voices of Silence, etc, dar impactul lor asupra ascultatorilor de rock este limitat.

Pe de alta parte, s-a observat o dezvoltare din ce in ce mai rapida a trupelor care abordeaza sonoritati ceva mai usoare: AB4, Vita de Vie, Omul cu Sobolani, Iedera, Holograf, Partizan, etc. Foarte multe din piesele formatiilor ceva mai "lights" pe care le-am enumerat putin mai sus imi plac foarte mult.
Problema consta in absenta alternativelor (ce joc de cuvinte...) pentru tanara generatie, in ruperea echilibrului dintre grupurile heavy si cele mai potolite.

Sunt nerabdator sa va aflu opiniile in aceasta privinta.
BlackPriest
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 21, 2003 1:33 pm
Localitate: Speed metal country

Mesajde catharsis » Joi Mai 22, 2003 12:37 am

pai metalul romanesc este in mare parte populat de formatii obosite si de formatii care nu reusesc sa iasa din underground...
si, in fond, este o tendinta generala ca metalul sa fie acoperit de alternativ... cate formatii tinere de metal si cu succes comercial ai vazut?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Necuratu' » Joi Mai 22, 2003 7:43 am

Eu cred ca in metalul romanesc a inceput sa se intample ceva. De exemplu, nu demult a fost festivalul de la Costinesti, saptamana trecuta a fost Studio Rock Fest, la sfarsitul lunii o sa fie Maximum Rock Fest III. Deci trei festivaluri mari, pe parcursul a cateva saptamani, plus altele care au mai fost de l ainceputul anului. Pai acum 2-3 ani nici nu te puteai gandi la asa ceva.
Altar se pare ca s-a reformat.
In schimb, la alternativ, in afara de VDV nu am auzit de nimeni in ultima vreme. Si in plus, parca nici la posturile de muzica straine nu mai baga atata alternativ cat era acum cativa ani. Da' oricum e mai mult decat metal.
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde BlackPriest » Joi Mai 22, 2003 11:55 am

Initial trimis de catharsis
pai metalul romanesc este in mare parte populat de formatii obosite si de formatii care nu reusesc sa iasa din underground...
si, in fond, este o tendinta generala ca metalul sa fie acoperit de alternativ... cate formatii tinere de metal si cu succes comercial ai vazut?


Intr-adevar, in underground misuna trupe care nu reusesc sa iasa in evidenta.
Cauza principala o consider a fi disparitia (sau reducerea activitatii) "greilor", liderilor din zona: Black Sabbath, chiar si cu Ozzy, nu mai are forta de altadata, Deep Purple de asemenea si-a pierdut energia, Metallica va implini 12 ani de la ultima lansare de album de calitate superioara, Pantera e pe duca, Sepultura fara Max se aseamana cu o masina fara motor...Pentru Romania, decaderea Iris si scufundarea Cargo vor avea un efect negativ.

Din nefericire, la nivel mondial toate tipurile de alternativ "acopera" metalistii dpdv al popularitatii. "Afara", totusi, activeaza Manowar, Iron Maiden, Motorhead, Slayer, etc, deci miscarea metal are conducatori (chiar daca nu la fel de puternici ca predecesorii).

Este excelent faptul ca o serie de concerte "tari" se vor tine pe plaiurile mioritice. Daca si cei de la Sepultura se vor tine de cuvant, va fi o vara de pomina.
BlackPriest
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 21, 2003 1:33 pm
Localitate: Speed metal country

Re: Va fi metalul romanesc acoperit de zona alternativa a rock-ului?

Mesajde Rockeru'Somer » Joi Mai 22, 2003 9:01 pm

NEVER!!!
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde VyerG » Vin Mai 23, 2003 9:58 pm

aparent se pare ca alternativul are cashtig de cauza ....dar numai aparent
...pe invers | srevni ep...
VyerG
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Dec 14, 2002 7:43 pm
Localitate: Humor

Mesajde SOD » Sâm Mai 24, 2003 12:33 pm

in primul si in primul rand,romania nu prea a excelat la trupe de metal,cele cateva exceptii nefacand altceva decat sa lungeasca agonia ascultatorului de rand.trupe bune au existat in zona heavy-ului,vezi iris,cargo,cuvintele,dar s-au stins,destramat,disparut!
rock-ul alternativ a devenit o alternativa nu numai in romania,ci si pe plan international,discutiile despre acest fenomen gasindu-se din belsug pe forumul asta.
si cum totul este supus ciclicitatii,probabil ca heavy metalul si metalul romanesc vor gasi candva resurse sa iasa la lumina.dar mai e mult pana atunci.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Sadistikal G.B. » Mar Mai 27, 2003 11:50 pm

Una din trupele care ar putea scoate metal-ul din underground ar fi Trooper ,nu pentru ca nu ar fi si alte trupe talentate, dar ei sunt cei mai accesibili publicului mai larg, asa cum Manowar au devenit trupa metal a anului(conform Heavy Metal Magazine).
Cat despre rock alternativ mie imi place Travka si par sa fie una din trupele de viitor desi inca nu au reusit sa lanseze nici un album.
Sadistikal G.B.
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 26, 2003 11:11 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde alina » Mie Mai 28, 2003 11:46 pm

evident ca intr-o oarecare masura l-a acoperit deoarece romanii se raporteaza prea mult la ceea ce se canta afara.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Dada » Lun Iun 02, 2003 5:37 pm

In afara de manele si dance, promovate de niste case de productie fara scrupule (sau poate fara cultura, daca Dan Popi a redus la tacere o trupa ca Nitro, pe motiv ca nu a fost pe placul fetei lui in varsta de 3 ani), cel mai activ pare a fi segmentul metal. In plus, au si publicul cel mai fidel; fanii metal nu vor cere niciodata autografe de la animal x, in timp ce amatorii de cristiane radutza se vor entuziasma si la vederea pletelor baietilor de la Seven.
UNDE SUNT ALTERNATIVII???? I'm really curious sa stiu daca exista macar 10 trupe alternative in Romania, cu album si promovare pe bune.

Ma bucur sa aud ca si altora le place Travka. Daca vreti sa aflati mai multe despre ei, accesati http://www.radiodada.ro sau http://www.travka.go.ro
Sunt alternativ... si cateodata depresiv.
Dada
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iun 02, 2003 4:30 pm
Localitate: Focsani

Mesajde marian jan » Mar Iun 03, 2003 1:15 pm

dada,esti de la radio dada focsani?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Dada » Lun Iun 30, 2003 1:25 pm

Initial trimis de marian jan
dada,esti de la radio dada focsani?


N-am mai intrat pe forum de mult, sorry.
Raspuns: Da. Da. Si radio.

Daca esti din Focsani, sper ca n-o sa ratezi concertele de saptamana asta. Si nici daca nu esti din Focsani n-ar trebui sa le ratezi. :cool:
Dada
http://www.radiodada.ro
Sunt alternativ... si cateodata depresiv.
Dada
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iun 02, 2003 4:30 pm
Localitate: Focsani

Mesajde rocketman » Dum Iul 13, 2003 1:52 am

Da!
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde Dada » Lun Aug 29, 2005 11:41 am

N-am mai intrat de mult pe forum, dar uite ca au trecut doi ani de la intrebarea lui BlackPriest. Intre timp s-au mai ridicat niste trupe, au disparut altele, au fost si 3 editii Stufstock. Care mai e parerea voastra? E metalul acoperit de alternativ sau nu?

http://www.radiodada.ro
Sunt alternativ... si cateodata depresiv.
Dada
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iun 02, 2003 4:30 pm
Localitate: Focsani

Mesajde Morrison » Lun Aug 29, 2005 12:53 pm

ia uitati-va pe http://www.dracu.ro la sectiunea concerte si vedeti acolo 45 de concerte frumoase de METAL facute intr-un singur an de zile cu peste 60 de trupe BUNE unde mereu a fost plinutza sala :)
ia uitati-va ca am facut in Bucuresti 2 festivaluri de metal, primul cu 700 de insi al doilea cu 600 si ca totul a mers foarte bine
ia cititi la sectiunea recenzii, recenzii ale concertelor
si atunci comentati
voi n-ati fost in viata voastra cred la un concert de METAL adevarat in Ro si comentati aiurea
probabil ati uitat de trupe ca: trooper, lost, grimegod, avskild, gothic, taine, magica, phonopia si muuumulte muuulte altele
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Dada » Lun Aug 29, 2005 7:33 pm

Aiurea sau nu, comentam si noi, ca de-aia suntem pe un forum.
Intrebare: care este media de varsta la publicul de metal?
Alta intrebare: dupa ce se face mare, publicul de metal ramane tot acolo sau se duce in alta parte, in alta zona m,uzicala, poate mai... aaa... alternativa? A-)

http://www.radiodada.ro
Sunt alternativ... si cateodata depresiv.
Dada
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iun 02, 2003 4:30 pm
Localitate: Focsani

Mesajde Morrison » Lun Aug 29, 2005 8:10 pm

media de varsta este in jur de 24-25 dar sunt foarte multi trecuti de 30 care vin la concerte
si publicul ramane
eu am o gramada de prieteni metalisti inca din liceu care vin la concerte
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Fen » Lun Aug 29, 2005 9:46 pm

mai aveti si din gimnaziu la concertele de metal. ma rog. unele. noi, astia mici si prosti, suntem cam privati de libertate din motive destul de clare.
Fen
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Feb 13, 2005 7:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Morrison » Mar Aug 30, 2005 1:28 pm

si cati vin? 5 insi ? :)
apropos
METALHEAD AUTUM CAMPAIGN - programul de TOAMNA - > http://metalhead.underworldclub.ro/forum/index.php/topic,239.0.html
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde cubu » Mar Aug 30, 2005 2:21 pm

Fen scrie:noi, astia mici si prosti

Tot de gimnaziu?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Fen » Mar Aug 30, 2005 3:28 pm

noi, astia mici si prosti=noi, astia din gimnaziu.

5 insi sa fie. tot e ceva, nu?
Fen
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Feb 13, 2005 7:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nihasa » Joi Sep 01, 2005 11:39 am

Oricum ideea e ca pierdeti teren in fata alternativului :) Dupa cum ai vazut si in vama Morrison - numarul persoanelor de la epava si ovidiu era net inferior expirat , underworld , b52 unde se pune altfel de muzica :)
Avatar utilizator
nihasa
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 16, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Sep 01, 2005 11:49 am

Mie nu mi se pare, din contra valul de alternative romanesc a trecut (ca despre asta era vorba nu despre ce se asculta la rockoteci, uite-te la titlu.

La rock romanesc mi se pare ca se asculta mai mult metalul judecand dupa numarul de spectatori. Apropos de vama i-am ascultat pentru prima oara pe kumm (toti mi-i recomandau si stiam numai piesele difuzate) si a fost ... mizerabil. Si nu vorbesc de calitatea sunetului.

Parerea mea, fireste.

Si personajele bete critza din crajmele din vama eu nu le-as lua ca etalon, nu isi mai auzeau propriile vorbe daramite muzica :D

Parerea mea, of cors.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nihasa » Joi Sep 01, 2005 12:01 pm

ma indoiesc ca alcoolul le`a schimbat preferintele muzicale ... aici era vorba doar de muzica si numarul de "spectatori" - noi astia tineri preferam alternativul in locul metalului - and that is the point
Avatar utilizator
nihasa
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 16, 2005 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Sep 01, 2005 12:11 pm

mda, the point tocmai asta e :D "noi, astia tineri". Mai vorbim peste fro 10 ani asha, sa vedem atunci la ce greutatzi ati trecut intre timp :)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Pinguinu » Joi Sep 01, 2005 12:18 pm

mah, in ultima vreme intr-adevar formatiile de alternativ nu prea mai misca, dar nici din metal nu se aud lucruri prea bune....sa inmultesc intr-adevar concertele, dar asta nu inseamna ca a crescut si calitatea trupelor.

cat despre numar de fani....metalul pierde teren din greu, dc te uiti pe strada numai fani korn, linkin park si alte kestii....liceeni rockeri sunt f putini...
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde nihasa » Joi Sep 01, 2005 12:24 pm

rockul nu pierde teren in fata alternativului ... ci in fata hip hopului :)
Avatar utilizator
nihasa
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 16, 2005 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Sep 01, 2005 12:24 pm

Pinguinu sadic scrie:numai fani korn, linkin park si alte kestii....

poate finca la asta au acces? asta da emtiviu ;)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Sep 01, 2005 1:01 pm

ma indoiesc ca alcoolul le`a schimbat preferintele muzicale

nu asta am vrut sa zic, incercam sa iti spun ca la halul ala de alcool oricum nu mai auzeau mare lucru.

intreaba si tu organizatorii de concerte daca au mai multi platitori la NU metal sau la metale sa iti faci o parere :D

cate trupe "alternahiste" de afara au venit la publicul romanesc si cate de metal?

deci repet, eu personal cred ca din contra, metalul castiga teren. important e sa fie rock :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Pinguinu » Joi Sep 01, 2005 1:05 pm

[quote="fluf"]poate finca la asta au acces? asta da emtiviu ]

da, din pacate ai mare dreptate....
sunt curios ce mai da kiri lentiak la rockzone....sapt asta am prins "aces high", ceea ce e bine. dar insa am auzit ca da si alternative de-astea....
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 2 vizitatori

cron