Iris si-au luat o ca sa???

Forumul asociat fanclubului Iris

Iris si-au luat o ca sa???

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Oct 21, 2002 9:06 pm

am acultat si prima parte a concertului aniversar(asta si vazut),si am ascultat si noul album Iris...albumul se prezinta foarte slab,din pacate...
am si io de reclamat niste chestii
1.furaciunile:a).O iubire fara de sfarsit este Baby 2 ,refrenul este identic....
b).Domnul X ,refernul este luat dupa No doubt "I'm not a girl"(multumiri lu' tsep)
c).Marea ochilor tai,inceput si cam tot fundalul melodiei este "kasmir" al unei formatii,care nu stiu cum o chiama,sau mi-e jena sa mai zis aici....
2.greselile gramaticale...pe acest album de foloseste"ca sa" asa....
in Da,da, da eu stiu... o data
in Nu ma uita ...o data
in Un cer pentru doi ... de 2(doua) ori!!!!
bine inteles ca se repeta pe parcursul fiecarei melodii de mai multe ori.....

cam atat...de remarcat piesa"matase alba"....

semnat,un fan iris
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde marian jan » Mar Oct 22, 2002 10:30 am

verifica-ti greselile tale si apoi mai da-ti si cu parerea;B
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

ce gresheli visezi,tampitule?!

Mesajde curly » Mar Oct 22, 2002 11:31 am

e adevarat ce zice Rsh.....cine le-a spus celor de la IRIS ca o completiva directa se poate introduce prin conjunctzia compusa "ca sa"(specifica circumstantzialei de scop) i-a mintzit!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde marian jan » Mar Oct 22, 2002 12:04 pm

imi dau cuvantul de onoare ca nu am scris eu asa ceva.altcineva a intrat in contul meu.daca vreti ma credeti,daca nu,nu.il stiu pe rockeru shomer si nu as fi dat un post ca asta.curly,pe cuvant!
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Rockeru'Somer » Joi Oct 24, 2002 1:28 pm

Initial trimis de popalin
verifica-ti greselile tale si apoi mai da-ti si cu parerea;B


zau???
o sa-ti verific cu prima ocazie moaca,cu pumnul...see you stupid!
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde curly » Joi Oct 24, 2002 3:25 pm

Initial trimis de popalin
[B]imi dau cuvantul de onoare ca nu am scris eu asa ceva.altcineva a intrat in contul meu.daca vreti ma credeti,daca nu,nu.il stiu pe rockeru shomer si nu as fi dat un post ca asta.curly,pe cuvant! [/B]




ok,shi mie mi s-ar putea intampla ca nu ma deloghez tot timpul.......Gata,pace!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde alina » Joi Oct 24, 2002 10:38 pm

bai shomere mai desfundati urekile din cand in cand:nu orice 2 batai de toba =kasmir.la cealanta ti-am zis ma abtzin nu cunosc melodia celor de la no doubt.si tzi-am mai zis daca vrei sa gasesti asemanari gasesti.

cu "ca sa"-urile m-au cam disperat si pe mine greseala lu'minculescu a fost ca a zis ca a lucrat mult la versuri mai bine tacea din acest punct de vedere.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Rockeru'Somer » Sâm Oct 26, 2002 10:28 am

bah alinutzo ,am mai vb asa ca taci,nu ar trebui sa semene cu nimic!!!
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde alina » Sâm Oct 26, 2002 11:55 pm

Initial trimis de Rockeru'Somer
bah alinutzo ,am mai vb asa ca taci,nu ar trebui sa semene cu nimic!!!


poate n-am chef.poate ca ar fi mai bine ca tu sa taci .poate ca ar fi mai bine sa-ti ciulesti urekile mai bine.poate ca n-ar fi rau sa te documentezi inainte sa acuzi.poate (da cred ca e sigur )ca cel mai usor lucru pe lumea asta e sa dai cu paru'.poate ca as mai avea sa-ti zic cateva .
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Sâm Iun 07, 2003 1:20 am

Initial trimis de Rockeru'Somer
bah alinutzo ,am mai vb asa ca taci,nu ar trebui sa semene cu nimic!!!

Nu cred ca ai facut nimic in materie de muzica ca sa poti sa-ti dai seama ca exista doar 72 de game iar probabilitatea ca doua piese sa semene este enorm de mare. Daca ai inceput asemanator cu o alta piesa atunci mai mult ca sigur asta va semana pe tot parcursul ei pt ca exista si aici niste "algoritmi", dar tu probabil esti prea inchis la minte sau nu ai avut tangenta (dar critici la greu) cu muzica, "ca sa" iti dai seama. Tu iti inchipui ca un artist sta sa asculte toate melodiile scoase pana in momentul in care el incepe sa compuna piesa, tre sa fii bolnav sa gandesti asa.
Nici cand vei ajunge sa faci jumate din ce au facut ei
nu iti poti permite sa critici asa de simplu. Nu cred ca ai facut tu ceva atat de special pentru muzica asta, sau poate nici nu stii de ce o guitara nu intra direct in mixer ci mai intai in amplificatoare sau DI-box, dar esti "rocker". Mai bine someaza in continuare ca nu o sa ajungi cu gandirea asta nici sa intinzi fire la concertul 3SudEst.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Re: ce gresheli visezi,tampitule?!

Mesajde soulviasound » Sâm Iun 07, 2003 1:59 am

Initial trimis de curly
e adevarat ce zice Rsh.....cine le-a spus celor de la IRIS ca o completiva directa se poate introduce prin conjunctzia compusa "ca sa"(specifica circumstantzialei de scop) i-a mintzit!


Ma voi aveti o problema si aceea ca nu va dati seama ce fac baietii astia. Dute citeste carti si critica greselile gramaticale de-acolo. Astia fac muzica si isi exprima trairiile si sentimentele prin sunet si ajutorul unor cuvinte care nu se doreste a fi corecte din punct de vedere garmtical ci sa-i inteleaga cei ce vor sa-i asculte. Pacat ca nu pot toti sa se exprime atat de bine prin muzica si doar muzica (nu versuri) la fel ca anotimpuriile lui vivaldi.
Ba aici e vorba de sunet nu de lirica, duceti-va si ascultati hip-hop si criticati acolo dar nu vei simtii nici odata ca ti se face pielea de gaina asa cum ti se face la un concert iris. Cat de ce a spus cristi referitor ca a lucrat la text, se putea referii la mesaj si nu la gramatica obsedatiilor (banuiesc ca sunteti toti la litere).
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Re: Re: ce gresheli visezi,tampitule?!

Mesajde curly » Sâm Iun 07, 2003 1:13 pm

Initial trimis de soulviasound


. Dute citeste carti


, se putea referii la mesaj

.




ma gandisem initzial sa incep cu "te fut in gura!"......m-am razgandit,deci o sa te fut in gura altadata;acum m-am limitat sa te citez,sfertodoctule!pune mana pe o gramatica shi apoi o sa-tzi mai raspund!


altfel,nu crezi ca e problema mea sa am ce pretentzii vreau de la o formatzie la ale carei concerte nu lipsesc atunci cand au loc pe langa bordeiul meu?!
am o obsesie vizavi de vorbirea corecta,spre deosebire de tine care eshti obsedat de pupat in cur pe cineva(Iris) care nu e deloc interesat de activitatea ta libidinoasa.Dar asta nu inseamna,limitatule,ca ash fi la Litere!.....dealtfel,ai shi spus-o ca pe un soi de injuratura,semn ca nu te putem suspecta de prea mare cultura---minte am vazut mai demult ca n-ai din felul argumentatziei("ducetzi-va la hip-hop...")
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Re: Re: Re: ce gresheli visezi,tampitule?!

Mesajde soulviasound » Sâm Iun 07, 2003 3:40 pm

Initial trimis de curly




ma gandisem initzial sa incep cu "te fut in gura!"......m-am razgandit,deci o sa te fut in gura altadata;acum m-am limitat sa te citez,sfertodoctule!pune mana pe o gramatica shi apoi o sa-tzi mai raspund!


altfel,nu crezi ca e problema mea sa am ce pretentzii vreau de la o formatzie la ale carei concerte nu lipsesc atunci cand au loc pe langa bordeiul meu?!
am o obsesie vizavi de vorbirea corecta,spre deosebire de tine care eshti obsedat de pupat in cur pe cineva(Iris) care nu e deloc interesat de activitatea ta libidinoasa.Dar asta nu inseamna,limitatule,ca ash fi la Litere!.....dealtfel,ai shi spus-o ca pe un soi de injuratura,semn ca nu te putem suspecta de prea mare cultura---minte am vazut mai demult ca n-ai din felul argumentatziei("ducetzi-va la hip-hop...")


Ma baiete eu cred ca esti chior; mai arunca o data ochii pe ce-am scris. Dar nu crezi ca stau sa ma cert cu niste oameni mult mai limitati decat mine...
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

hopa!

Mesajde curly » Lun Iun 09, 2003 1:33 pm

ai reushit sa produci un post (de 2 randuri,e adevarat...) fara nici o gresheala!felicitari!altfel,nici nu-tzi mai raspundeam

dar de prostie nu te-ai vindecat----ar fi shi greu,daca ai reushi ai putea patenta retzeta!---ce altceva putem vedea din logica degajata de mesajul tau,ha?
in viitor n-o sa-tzi mai acord onoarea de a te baga in seama,situatzia fiind rezolvita d.p.m.d.v.



itzi promisesem o alta data referitor la un coit oral....spala-te pe dintzi ca acum e! :sperm:
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

sa te fut la nas!

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Iun 09, 2003 8:59 pm

bah muie!
esti prea fraier sa-ti dau amanuntele unde gresesti,esti un fanatic cum prea rar exista!
cum sa vezi greselile gramaticale ale irisilor, cand tu executi limba romana aici fara nici o jena...pentru asta portie dubla de muie!
nu am chef de certuri de astea de doi bani aici,stricam forumu' asta pe care l-am construit cu greu...
mucea,ultima muie e pentru a intelege ce a scris curly in mesajul anterior....
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde alina » Mar Iun 10, 2003 9:24 pm

shomi, curly puteti ca macar pe forum asta sa nu injurati !

omu a vrut sa spuna ceva poate ca nu s-a exprimat in cel mai corect mod posibil si poate ca v-a jignit da avand in vedere ca e nou p'aici puteati sa-i dati un pic de credit!
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Sâm Iun 21, 2003 8:27 pm

Initial trimis de soulviasound

Nu cred ca ai facut nimic in materie de muzica ca sa poti sa-ti dai seama ca exista doar 72 de game iar probabilitatea ca doua piese sa semene este enorm de mare. Daca ai inceput asemanator cu o alta piesa atunci mai mult ca sigur asta va semana pe tot parcursul ei pt ca exista si aici niste "algoritmi", dar tu probabil esti prea inchis la minte sau nu ai avut tangenta (dar critici la greu) cu muzica, "ca sa" iti dai seama. Tu iti inchipui ca un artist sta sa asculte toate melodiile scoase pana in momentul in care el incepe sa compuna piesa, tre sa fii bolnav sa gandesti asa.


baiete, vehementza ta este pe masura ineptziilor pe care le spui.
cum adica doar 72 de game? (12*6 presupun)
pai intai, argumentul tau este invalidat de faptul ca o piesa in do minor suna identic cu una in re minor ca melodie, diferentza dintre ele va fi inaltzimea tonurilor (mai exact, cea de-a doua va fi cu 2^1/6 mai sus decat prima, notele fiind in progresie geometrica ca frecventza), ashadar in context, potzi impartzi lejer numaru' la 12, ca atatea sunt relevante
apoi, cele 6 game pentru fiecare ton, care presupun ca sunt 2 naturale, 2 armonice shi 2 melodice pentru ambele moduri major shi minor de fapt sunt mai multe, intrucat gama este o secventza de note (nu conteaza cate) care are ca singure conditzii a) sa fie ascendenta/descendenta b) ultima nota din gama sa fie cu o octava mai sus decat prima - cu putzintica matematica tzi-ar ieshi un numar maricel
chiar daca am vrea sa cantam "by the book" putem identifica vreo 7 game utilizand modurile melodice diatonice (din care doua sunt cele majore shi minore, shi nu le pun pe cele 7 cu hipo, pentru ca se reduc la primele), plus cea cromatica. sa nu zic ca orice rockist a auzit de gama pentatonica.
inca ceva, acei algoritmi au o varietate mult mai mare decat itzi inchipui, daca am face nishte calcule matematice ne-ar rezulta un numar astronomic de variante
shi o intrebare la care sa te gandeshti pe viitor, de ce nu seamana doua valsuri de-ale lui Chopin intre ele, da' piesele Iris da?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Re: ce gresheli visezi,tampitule?!

Mesajde gaga » Dum Iun 22, 2003 5:23 am

Io-te ca nu am somn si merge si netu' si ma mai uit pe unde si ce posteaza amicii mei din departari, alinutzo alinutzo, crede-ma, a zis-o si altul inaintea mea, “Nu va temeti de perfectiune, nu o sa o atingeti nicicandâ€Â
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde alina » Dum Iun 22, 2003 9:13 pm

dana tu vezi dublu?unde am zis io ca iris is originali?(dupa mine iris e 80% whitesnake.)
atata doar ca "marea ochilor tai" n-are nici cea mai vaga legatura cu "kasmir".
si s-o zicem si p'aia dreapta admitem ipoteza ca i-a lasat inspiratie si s'au gandit sa se autoplagieze ar fi fost atat de cretini sa plagieze arhicunoscuta "Baby" (orice bou o stie)?


ce-mi place unde'i aphex zdub si dana.


ps1:daca va doare in cur de forumu asta si implicit de trupa asta macar nu mai veniti p'aici sa faceti pe "superiorii" asta suna la toti-aphex care macar el ne-a mai luminat (ca deobicei).
ps2: MadMaxx daca n-ai nimic de zis taci dracului din gura !
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Barbiiris » Mie Feb 21, 2007 12:47 pm

dupa mine Iris e doar I-r-i-s! pfuai m-a apucat durerea de cap dupa mesajle astea!
si cand te gandesti ca sunt si vechi de...peste 3 ani jumate! dar nu suport sa se vb urat despre trupa asta! X-( X-(
mie forumul asta chiar imi place! si trupa ce sa mai vorbesc!!
Barbiiris
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Feb 20, 2007 11:06 am
Localitate: Timisoara


Înapoi la Iris

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron