Spune-mi ce citesti ...

Spune-mi ce citesti ...

Mesajde Rolo Tomasi » Joi Iun 12, 2003 4:46 pm

As vrea sa stiu cam ce carti/nuvele/autori etc. prefera cei care posteaza pe forumul asta.

Cred ca ar fi un lucru de folos in a aprecia parerea fiecaruia care posteaza aici pe literatura.

Daca de exemplu cineva spune despre cutare si cutare carte ca-i buna sau rea eu nu pot sa-mi dau seama ce valoare are parerea respectivului atita timp cit nu stiu cam ce carti citeste deci , in concluzie, cita valoare (pentru mine cel putin) are opinia lui.

Ceea ce vreau ii doar citeva carti ca titlu informativ.

Incep eu.

Pe locul I la mine se afla Despre eroi si morminte de E. Sabato
Mai imi place de la el si Tunelul.

In continuare pe locul doi ar fi Dostoievski in ordinea urmatoare:

Demonii, Fratii Karamazov, Crima si Pedeapsa.

Dupa el Camus : Caderea, Strainul , Ciuma. (dintre existentialisti mai imi place si Sarte)



Deocamdata atit.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Iun 16, 2003 1:40 pm

mah mie subiectu' asta imi arata ca un "top x" ceea ce imi displace teribil ca idee, mai ales in literatura. nu pot face un "top x" oricat m-ash chinui.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolo Tomasi » Lun Iun 16, 2003 4:29 pm

Daca citesti o recenzie nu te intereseaza cine a scris-o?

Poate-i o idee rea ca vad ca nimeni nu senghesuie.

De fapt de mult nu se mai intimpla nimic pe forumul asta. Eu unul ma dau batut.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Iun 16, 2003 8:36 pm

ba da, insa prefer ca imaginea despre acel cineva sa fie suma a unui numar de posturi / opinii shi nu un top "x"

intr-adevar, pe forumu' asta nu prea se intampla nimic. ori ca tot ceea ce era de vorbit s-a vorbit, ori ca nu este nimic de vorbit, amandoua variantele imi suna destul de trist
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Lun Iun 16, 2003 9:45 pm

Nimic nou sub soare, ce sa zic... Facem vreun prohod al "intamplarii" or smth? Bine ma afex, hai ca io zic subiectul si tu zici daca s-a mai vorbit, ce dracu, chiar asa ramoliti suntem?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Mar Iun 17, 2003 12:02 pm

fane, de ce imi citeshti tu cuvintele shi nu shi frazele? :D

voiam sa spun ca pentru vizitatorii acestui forum (acceptam shi nishte exceptzii, stai linishtit), enumerarea a trei-patru titluri citite in ultima perioada in compania unui "e mishto" sau "e nashpa" inseamna o discutzie pe acest subiect. de foarte multe ori m-am infipt cu entuziasm in cate o jumatate de mesaj shi am renuntzat sa-l continui gandindu-ma ca eu scriu, eu citesc. cand o sa-mi dispara acest sentiment, poate ca voi fi mai hotarat in actziunile mele pe acest forum.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolo Tomasi » Mar Iun 17, 2003 3:55 pm

Initial trimis de aphextwinz
[voiam sa spun ca pentru vizitatorii acestui forum (acceptam shi nishte exceptzii, stai linishtit), enumerarea a trei-patru titluri citite in ultima perioada in compania unui "e mishto" sau "e nashpa" inseamna o discutzie pe acest subiect. [/B]


Nu-i o discutie intr-adevar, ii doar asa ca sa stim cu cine povestim. Eu unul nu am reusit sa-mi fac o parere despre multi care posteaza aici. Citesc un post care sa zicem ca zice ca Umberto Eco ii depasit, iar eu unul nu stiu ce sa cred. Cine zice treaba asta, unul care o citit ceva la viata lui sau unul care o citit si el trei carti si o auzit cite ceva de la prietenii lui filologi despre cutare sau cutare autor la o bere?
In legatura cu cealalta problema ( faptul ca nu se intimpla mare lucru aici) ar fi benefic sa ne punem poate intrebarea ce vrem , ce asteptam, noi de la forumul asta. Apoi ar fi bine sa stim si cine poteaza pe aici. Din cite vad eu, se vrea un forum cu pretentii (nu de putine ori am vazut privit cu superioritate pe aici pe unul sau pe altul care "cica" nu-i asa de erudit). Pe de alta parte avem un topic ca "noi cu toti munceste etc" , sau cum ii zice, care nu stiu ce cauta aici. Mi se pare un paradox.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mar Iun 17, 2003 4:43 pm

intr-o situatzie ca cea prezentata de tine, l-ash pune pe respectivul sa detalieze (in modul meu propriu shi in functzie de dispozitzia pe care o am - pe un ton calm shi deschis sau unul mai ironic, mai agresiv). in functzie de raspuns(uri - daca discutzia evolueaza) imi dau seama daca este vorba despre o parere formata sau de una imprumutata. bineintzeles accept shi o parere hibrida, adica imprumutata dar filtrata prin sistemul propriu de valori (formata prin validare).

ce vreau eu de la forumul asta? este ce vreau de la orice forum. polemica. argumente. dana, manelesux, pe alocuri curly, sunt persoanele carora le duc lipsa pe acest forum. stefan este unul din noii venitzi, insa nu activeaza prea mult pe aici. aceshtia nu sunt nishte eruditzi (shi nici io nu ma consider, in ciuda faptului ca mi-au ieshit nishte vorbe pe aici) dar am incredere totala in parerile lor ca fiind formate shi nu imprumutate.
nu vad forumul de literatura ca fiind unul de beletristica (poate chiar ar fi plicticos), ci unul al celor care citesc cartzi, al celor care au acest obicei bine intiparit shi au o chemare metafizica ;). aceshtia sunt cei cu care imi place sa discut shi ii citesc (le raspund) cu mult drag.

topicul care te deranjeaza era unul din "clasicele" altui forum. cred ca se incadreaza mai degraba la "aberatzii" insa logica shi puterea sus-pushilor l-a exilat aici.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Mie Iun 18, 2003 11:27 am

Afex, Rolo, asta e situatia, nici dana si nici manelesux nu mai dau pe-aici, asa ca am ramas cam putini. Plus ca mai trebuie si un factor agitator si aici dana era priceputa. Eu personal nu m-am obisnuit cu modul particular de a discuta al unora din mamuti (dana si afex in particular :) ), de aici si o (oarecare) lipsa de combativitate din partea mea.

Btw, ati citit careva Nina Berberova? Io ma gandeam sa scriu despre ea la recenzii dar nu stiu daca e reprezentativa, si e nuvela mai degraba (82 de pagini cu totul).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Mie Iun 18, 2003 11:58 am

bah fane, sa ma fereasca de certurile cu tine, ca eshti capatzanos shi sofist ca mine :D

n-am citit Berberova, ia baga o minirecenzie, sa-mi faci chef de ea :)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Iun 18, 2003 1:09 pm

carturare lasa-l mah pe fane ca acu esti legat de l'ombelico del mondo... nu-l taia chiar acum. :D

ps mai mai sa-mi dea lacrimile la postu nr 4 de aici. erai dupa bere sau la confesional ? :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 18, 2003 4:11 pm

fane, sper ca luna viitoare, ca urmare a claustrarii, sa strang de un cablu ca mai am ceva recenzii & stuff, manelos nu mai da pe aci ca a epuizat subiectele, el mai mult decat a zis nu stie :j


Initial trimis de aphextwinz
ba da, insa prefer ca imaginea despre acel cineva sa fie suma a unui numar de posturi / opinii shi nu un top "x"

intr-adevar, pe forumu' asta nu prea se intampla nimic. ori ca tot ceea ce era de vorbit s-a vorbit, ori ca nu este nimic de vorbit, amandoua variantele imi suna destul de trist


corect, in literatura exista moda, vezi cazul alchimistului, corect nu poti face un top, arta depinde de fiecare, de perceptie, apoi mai vine si redarea acesteia, subiectul asta imi pare destul de stupid.
dar parerea dvs e cel putin curioasa... nu mai e nimica de vorbit? ba din contra, e din ce in ce mai mult, poate ca lipsesc animatorii cu neuroni, asta este altceva (apucai sa citesc printre picaturi de varaza de la zeitati grecesti si romane).
intotdeauna vor fi oameni cu care poti schimba impresii despre o arta sau alta, chiar daca dvs in ultima vreme pareti snob si aferat in posturi (nu mai are cine sa va zgandare sinapsele carturare?)

p.s. daca puteti citi postul asta chiar am mare bafta, inseamna ca a stat logat compu mai mult de 5 minute, apropos de mistretz si persoane pemeiste :p
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Salma » Mie Iun 18, 2003 4:54 pm

M-am gandit si eu sa postez aici, dar cand am vazut cati oameni deshtepti sunt pe metrul patrat, mi s-a facut asha, o teama. Ca eu n-am citi Dostoievski cap-coada, si nici Paolo Coelho ala nu l-am citit deloc, am patit la el la fel ca la Cioran: atat am auzit de el peste tot, ca m-am siKtirit. Kafka ma deprima si-mi provoaca angoase (am scris bine ?) existentiale, iar de Camus am invatat ceva pentru admitere, era vorba de unul care cara o piatra pe un deal. Nu prea stiu eu scriitori din astia cu nume exotice... a, ba da, era unul, Garcia Marquez, o carte cu un mosh pervers care umbla cu minore, ce mi-a mai placut ;). Mi-a mai placut mult unul, Voltaire, am citit de curand o carte a lui, "Candid sau optimismul", scria asa, ca pentru noi, ashtia mai grei de cap, despre un tip care se indragostise de una, bine, in prefatza spuneau ca Voltaire asta de fapt se certa cu unul Leibnitz, dar eu nu mi-am dat seama de asta din desfasurarea actiunii. Ma iertati ca am indraznit sa ma bag intre atatea persoane erudite care, dupa cum am vazut eu pe acest forum, citesc cam cate un Balzac pe zi, credeti ca am vreo sansa s-o iau si eu pe calea cea buna? Uite, eu acum citesc Aziz Nesin, mi-e rushine, dar recunosc. Credeti ca mai am vreo sansa sa ma fac si eu inteligenta si culta ca voi?
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mie Iun 18, 2003 9:00 pm

dana, am explicat mai sus de ce nu este nimic de vorbit. cu cine sa schimb impresii? poate ca sunt snob intr-o masura (chiar mare daca ne rarpotam la observatori), caci asta este singurul mod prin care mai pot starni pe cineva. pe partea ailalta sunt singuru' (deocamdata) pe acest forum care a pomenit de un Henry James, de un Strindberg, de un Keyserling, de un Faulkner (deshi pe unii cred ca doar tangentzial). nu am vrut sa demonstrez ca-s citit, doar ca ce nu este snob nu este bagat in seama (ori din necunoashtere, ori din lipsa de stridentza). asha ca snobismu' este pana acum un ingredient necesar captarii atentziei. ca dupa aceea discutzia se metamorfozeaza intr-o aberatzie, asta este placerea noastra, a "certaretzilor" :)

Salma, nu pot sa vorbesc de Rolo, dar in rest nush' pe altu' de pe acest thread sa-l placa pe Marquez sau pe Coelho. dana sigur il place pe Voltaire - cel putzin prin prisma lu' Dali ;) Mie, insa, mi-a placut Kafka (poate ca este gustu' tineretzii mele angoasate) shi legandu-l de unele povestioare de-ale lui Gide (asta se numeshte memorie asociativa?). Ori nu ne cunoshti, ori ai greshit threadu' :)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Salma » Mie Iun 18, 2003 9:22 pm

Initial trimis de aphextwinz
ce nu este snob nu este bagat in seama (ori din necunoashtere, ori din lipsa de stridentza). asha ca snobismu' este pana acum un ingredient necesar captarii atentziei.


Acest citat poate fi o parte din raspunsul meu, doar ca am sesizat aici un snobism mult mai subtil, depasind cu mult nivelul Coelho, se jongleaza cu dibacie cu nume rasunatoare lumea povestind c-a citit din scoarta in scoarta Dostoievski cam in genul in care povestesc lutzele ca au autografe cu Animal X, mi se pare o cautare a prestigiului prin "iradiere", prestigiu dat de asocierea unei personalitati la propria persoana. Nu zic ca oamenii aia chiar n-au citit ce zic ei, dar prea se face parada de bibliotecile devorate si aici se vad itzindu-se pe la colturi mici frustrari intelectuale. De exemplu, daca m-apuc eu sa zic ca citesc acum "Hamlet sau ispita posibilului", adica un studiu despre Hamlet, sunt de-a dreptul penibila, chiar daca eu poate chiar asta citesc. Intzelegi ce vreau sa zic? Inteligentza veritabila (nu e cazul meu :)) are o anumita decenta.E foarte posibil ca cele spuse de mine despre unii de pe-aici sa fie nishte mari tampenii, dar asta e impresia pe care mi-a creat-o lecturarea unor subiecte. Oricum, daca intre timp o sa-mi dau seama c-am greshit o sa-mi cer spashit iertare[-o
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Joi Iun 19, 2003 6:23 am

Initial trimis de Salma
[-o [/B]


A , Salma ironia asta tipic romaneasca! Am si uitat de ea de cind
n-am mai trecut prin tara. Mai ca era sa te iau in serios :D

Acuma pe bune, nu stii tu de ce am facut eu topicul asta. De cind sunt pe forumul asta nu aud decit cit ii de naspa un autor sau altul
ex. Dostoievski, Umberto Eco, Goethe si multi altii. (si mie unii dintre astia chiar mi-o placut , rusine fiindu-mi a recunoaste) Asa ca eram curios sa vad cam ce se citeste pe aici ca acesti eruditi domni n-au prea invatat sa-si suporte parerea cu argumente.
Si printre altele ii bine ca se mai dicuta cite ceva ca de mult nu se intimpla mai nimic.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Joi Iun 19, 2003 11:25 am

Rolo, io nush' cine tzi-o fi zis tzie ca-i nashpa Goethe, chiar am asistat la o discutzie civilizata dintre Guinevere shi Mr Hyde, pe care "iconoclashtii" au iertat-o :D, iar pe Dostoivski doar dinu l-a contestat, shi omu' a adus shi ceva argumente (zic io). Dar tot la capitolu' Dostoievski am fost destui care l-am discutat , iar lu' fane ii dau o bila alba pentru interventzii interesante la subiect.
Cred ca tu cam exagerezi.

Salma, inteligentza nu e decenta, poate doar deshteptaciunea, insa pentru asta ne trebuie o experientza pe care nu o avem.
Cu aceasta decentza pe care o evoci, forumul asta o sa ramana pustiu. Tu nu faci parada, dar nici nu prea scrii pe acest forum (ai povestit parca ceva de personaje din cartzile copilariei).
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Joi Iun 19, 2003 1:30 pm

Daca stau bine sa ma gandesc, ce zice afex de "cu cine sa schimbi impresii?" e foarte corect. La un moment dat deja ma obisnuisem ca doar dana si afex sa-mi raspunda la post-uri, desi eu n-aveam absolut nimic impotriva sa isi dea cine vrea cu parerea. Iar cand am facut topic cu Patapievici s-a si trezit unu sa ma ia la misto ;P *p.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Andreea Pisoi » Joi Iun 19, 2003 2:29 pm

Hmmm... Pai, pana azi am citit si am recitit de 30000000000...0000 de ori cartile de Geografie, Romana si formulele la Mate`. Acu` am incepu` sa citesc "Diavolul si Domnisoara Prym" si imi caut "Alchimistul" printre fostele carti de-a 8-a ca sa-l termin de citit. Ambele sunt scrise de Paul Coelho si tradusa de Pavel Cuila si cartea pe care am citit-o in 2 zile si m-a impresionat ingrozitor de tare, a fost "Infernul Tandretei", scrisa de Jacques Mazeau si tradusa de Jean Isarii.
"Si nu uita, povestea nu e noua... Eu voi ramane vesnic al tau chin... Nu ma iubi, sunt numai o PARERE!"
Avatar utilizator
Andreea Pisoi
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Apr 19, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iun 19, 2003 5:18 pm

afex, cateva observatii marunte asa:

- nu poate, sigur ai o doza de snobism, poate chiar egala cu a lui fane :D. este o mare necunoscuta pentru mine: unde sunt eroii de romane modesti, autodidacti, neepatanti, oricum, dvs nu puteti sluji ca model in acest domeniu :D

- cei de care ai pomenit (Henry James, de un Strindberg, de un Keyserling, de un Faulkner ) este putin probabil ca sa fie cititi sau digerati, chiar de o majoritate mai citita a forumului, parerea mea, eu am inca probleme cu nietzsche (anumite) care e considerat digerabil ... si ... ai uitat de einstein :p

- "nu am vrut sa demonstrez ca-s citit, doar ca ce nu este snob nu este bagat in seama :p " ba da, vrei sa demonstrezi ca esti citit, macar pt credibilitate in contraziceri... nu numai ce nu e snob nu e bagat in seama, vrei o lista? (da, da, sofisme, sofisme, da' ai servit-o la fileu)

==========

salma, doo vorbe:

- daca ai vazut ca sunt nush"cati oameni deshtepti sunt pe metrul patrat" de ce ti-ai invins teama? in ce masori desteptaciunea? in carti citite, interpretari, memorie? cine ti s-a parut dragutza destept si de ce?

-"Kafka ma deprima si-mi provoaca angoase (am scris bine ?)" aaaa, cum anume puteai sa gresesti???? la Kafka? nu, nu ai scris bine.

- "Garcia Marquez, o carte cu un mosh pervers care umbla cu minore, ce mi-a mai placut"
ti-er fi placut daca ai fi citit cu atentie, mosul era pacalit ca umbla cu minore, asa credea el... subtile ironii, memorie slaba ... ia zi, esti cumva femeie????

- "Ma iertati ca am indraznit sa ma bag intre atatea persoane erudite care, dupa cum am vazut eu pe acest forum, citesc cam cate un Balzac
pe zi, credeti ca am vreo sansa s-o iau si eu pe calea cea buna? "

sigur draga mea frustrata, daca faci TBC si o sa stai in medical 6 luni de zile sau daca realizezi ca iti este nefast mediul in care supravietuiesti... mai am o intrebare, asa de subtila ca postul matale de fosta coada la aprozar: nu este asa ca esti blonda? (nu is subtila si nu are legatura cu bancurile ci cu femeia de 30 de ani)

p.s. daca mai ai alte frustrari, da un PM, poate te rezolvam cu fun marquez pe care sa-l si retzii si un leibniz pe care sa il potzi explica. nu plange te rog, curge rimelu'
p.s. 2 frumos avataru' cu dat din buci, asa o sa primesti iertarea baietzilor tineri care umbla hamesitzi pe forumuri

==========

Rolo, nu zice nimeni ca goethe e najpa, ce ai mah?
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Iun 19, 2003 5:55 pm

bre dano, zici doo vorbe shi bagi cin'shpe :p

pentru eroi pe masura ashteptarilor citeshte Goethe, dar nu ma pune sa ma identific cu personaje de roman

apoi, daca potzi citi Balzac shi Zola, nu-mi fac probleme ca n-ai intzelege Henry James sau Faulkner

ba da, vrei sa demonstrezi ca esti citit, macar pt credibilitate in contraziceri
n-ash crede, daca eu is regele carcotashilor, tu eshti regina lor ;) ia zi cum e cu Hesinger :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Salma » Joi Iun 19, 2003 8:30 pm

Cam tarziu, doamna dana, cam tarziu, m-asteptam sa te bashici mai repejor. Se vede ca nu-ti merge netu :D

Initial trimis de dana

in ce masori desteptaciunea? in carti citite, interpretari, memorie?


In nici un caz ca tine in cantitatea cartzi citite si de nume mari trecute pe raboj. Numai Paunescu mai crede ca e deshtept pentru c-a scris 3 metri de carti.

cine ti s-a parut dragutza destept si de ce?


N-ai vrea sa stii.

"Kafka ma deprima si-mi provoaca angoase (am scris bine ?)" aaaa, cum anume puteai sa gresesti???? la Kafka? nu, nu ai scris bine.


Vaai, ce bine ca m-ai linishtit, ca ma trecuse asha o spaima! Nu stiam dac-am vazut bine pe guugal

... ia zi, esti cumva femeie???


In comparatie cu cine?

sigur draga mea frustrata, daca faci TBC si o sa stai in medical 6 luni de zile sau daca realizezi ca iti este nefast mediul in care supravietuiesti...


aici era vorba de tine, nu?

p.s. daca mai ai alte frustrari, da un PM, poate te rezolvam cu fun marquez pe care sa-l si retzii si un leibniz pe care sa il potzi explica.


eu ti-l explic, dar crezi ca ai putea sa-l intzelegi ?

nu plange te rog, curge rimelu'


de mult nu m-am mai distrat asha :D

p.s. 2 frumos avataru' cu dat din buci, asa o sa primesti iertarea baietzilor tineri care umbla hamesitzi pe forumuri


ce sa-i faci, am si eu un defect: sunt pedofila.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Iun 19, 2003 9:27 pm

catfight! ;j :j
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Salma » Joi Iun 19, 2003 11:17 pm

Deoarece raspunsul pentru dana a fost scris la repezeala, revin pentru a le acorda celorlalti interlocutori atentia cuvenita.

Rolo , suntem pe aceesi lungime de unda ;)

Aphex -nu desteptaciunea, ci inteligenta. Desteptaciunea e la fel de zgomotoasa ca prostia, de aceea uneori unii le confunda. In ultimul timp citesc destul de putina beletristica, preferand alte genuri. Lucrand intr-un mediu in care informatia este personajul principal, mi-am dat seama ca stiu extrem de putine lucruri, fapt care m-a ingrijorat teribil, de aceea incerc sa recuperez, citind in cea mai mare parte carti de antropologie, psihologie, critica, etc, niste carti in care intalnesti abordari ale realitatii diferite de cele standard si care, cred eu, contribuie mai mult la exercitiul mental decat un roman citit la lumina veiozei. Daca poti sa-mi sugerezi niste titluri din sfera mea de interes ti-as ramane recunoscatoare. Cat despre beletristica, ei bine, abia am citit "Suferintele tanarului Werther". Asa s-a nimerit. :) Si pentru ca este induiosator de desueta, mi-a placut.

PS. Pentru dana, sa-i menajez degetutzele: da, in cea mai mare parte mai si inteleg si ce scrie in cartile alea, oricat m-as stradui nu pot sa uit chiar tot ce-am invatat in facultate.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Re: Spune-mi ce citesti ...

Mesajde Weet-weet » Vin Iun 20, 2003 8:41 am

Pí£i la viata mea ( incredibil de lungí£ ?!? ) am citit destul de multe cí£rti , unele mai bune , altele mai putin bune ...
Ai pomenit de Camus .. Stí£inul nu pot sí£ zic cí£ a fost grozaví£ , in schimb Ciuma , imi dí£dea fiori , mi-a plí£cut . Ca poveste , de adormit copiii ( mai mult sau mai putin ) mi-a plí£cut Dracula , numai cí£ am fost dezgustatí£ de idiotenia celui care a scris-o .. dar .. a fost ok . "Crimele familiei Brogia" ( nu o recomand celor slabi de inimí£ care ua de gand sí£ citeascí£ noaptea .. ) a fost destul de bunicicí£ .. mi-a plí£cut .
Acum , cí£rti adeví£rate ... Din cele romanesti , cred ca " Cel mai iubit dintre pí£manteni " a lui Marin Preda , e superbí£ , nu am gí£sit o carte mai buní£ decat asta . In general , Marin Preda a scris cí£rti bune ... nu am citit prea multe , dar , mi-au plí£cut .
Eliade , iarí£si , are numai cí£rti bune , tot ce am citit , am citi fí£rí£ sí£ mí£ pot opri paní£ la sfarsit , iar Cioran m-a impresionat .
Emily Brí¶nte , cu a ei " La rí£scruce de vanturi" sau " Wuthering Heights" , cum vreti sí£ ii spuneti , e tot una si buní£ , mi-a plí£cut ; Charles Dickens , Jules Verne ... mi-au plí£cut destul de mult . Dar preferta mea , din literatura strí£iní£ este " Contele de Monte Cristo" a lui Alexandre Dumas , e superbí£ .
No , eu am scris mult .. sper sí£ mai fie si alte pí£reri .
Numai bine !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iun 20, 2003 11:21 am

afex, ... tarde venientibus ossa :p Hesinger sau Haflinger? :D

salma (adica gagica aia care a jucat cu macho banderas?), io-te cum devine treaba, ironia (a matale) salveaza prostia, recomand "Gravitate si pedanterie" scrisa de un poet roman care a avut chef si de proza... pentru edificare.
Faci afirmatii (cum ar fi cea in care eu masor desteptaciunea in carti) gratuite, daca esti frustrata intelectual sau literar iti recomand forumurile care te asteapta: totul despre sex, kterinca si aberatii, etc.
Io scriu acilea la subiect si despre ce citesc, a fost atac la persoana satz versi frustrarea pe Balzac (numai eu am zis de el) asa ca lasa "finele" ironii pe care nu le poti duce, fiind (cum vazui recent intr-o poz(n)a), blonda, acu io banuiam ca esti numai pe suprafata craniana, dar nu credeam ca aceeash nuantza o posezi sub occipital. Pedofila? Mdap :D banuiam, e la moda...

Ca sa rezum (desi ti-ash fi dat io altceva, cu riscul sa imi iau ban), daca nu ai ce scrie pe subiect, nu scrie, ai tone de forumuri la dispozitie, nu veni sa imi versi otrava, daca ai chef fa-o pe PM sau la un telefon, etc.

p.s. sa stii de la mine ca nichita a murit si nu se mai intoarce...
p.s2 case closed, esti intelectuala, desteapta, culta, cultivata (si nu pt ca ai fi dormit pe aratura), goethe, zola, miller si balzac sax, nikita rulz ...
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Salma » Vin Iun 20, 2003 12:56 pm

Initial trimis de dana

salma (adica gagica aia care a jucat cu macho banderas?)


salma (adica gagica aia care face filme despre artisti mexicani)

ironia (a matale) salveaza prostia


iar vorbesti din proprie experienta, nu?

recomand "Gravitate si pedanterie" scrisa de un poet roman care a avut chef si de proza... pentru edificare.


Vezi ca poti sa faci si lucruri altruiste cand te straduiesti destul? Nu-ti pierde speranta, pana si tu ai putea deveni, intr-o buna zi, dupa mult efort, o persoana simpatica.

Faci afirmatii (cum ar fi cea in care eu masor desteptaciunea in carti) gratuite, daca esti frustrata intelectual sau literar iti recomand forumurile care te asteapta: totul despre sex, kterinca si aberatii, etc.


Asta e impresia pe care mi-ai creat-o. E posibil sa fie o impresie gresita. Daca as fi frustrata intelectual nu as fi recunoscut, putin mai sus, ca am lacune in bagajul meu intelectual. Prostia e fudula, ar fi trebuit sa stii asta.

Io scriu acilea la subiect si despre ce citesc, a fost atac la persoana satz versi frustrarea pe Balzac (numai eu am zis de el)


Lol, habar n-am avut, am folosit un nume generic. Acum nu zic ca-mi pare rau c-am nimerit-o :D O sa fac si eu ca aia micii: cine a inceput cu atacurile la persoana? Oare ce experiente te determina sa crezi ca o femeie nu poate fi decat ori proasta, ori curva?

asa ca lasa "finele" ironii pe care nu le poti duce, fiind (cum vazui recent intr-o poz(n)a), blonda, acu io banuiam ca esti numai pe suprafata craniana, dar nu credeam ca aceeash nuantza o posezi sub occipital. Pedofila? Mdap :D banuiam, e la moda...


Inteligent sistem axiologic ai matalutza, bazat pe aspectul fizic. Daca eram si creatza banuiesc ca nici nu te-ai fi obosit sa-mi mai raspunzi. Ptiu, ce prostie am spus, am uitat, sa fii creatza e o calitate. Cat despre baietii tineri, nu-i asa ca nu-ti mai vine sa te dezlipesti de ei, cand pui mana pe cate unul? ;D

Ca sa rezum (desi ti-ash fi dat io altceva, cu riscul sa imi iau ban), daca nu ai ce scrie pe subiect, nu scrie, ai tone de forumuri la dispozitie, nu veni sa imi versi otrava, daca ai chef fa-o pe PM sau la un telefon, etc.


Acum iti ofer satisfactia de a-mi da avertisment sau ban, ca am fost total off topic. Cat despre otrava, unii o cer, dupa cum vezi, cu oameni mai putin isterici reusesc sa discut civilizat.

p.s. sa stii de la mine ca nichita a murit si nu se mai intoarce...
p.s2 case closed, esti intelectuala, desteapta, culta, cultivata (si nu pt ca ai fi dormit pe aratura), goethe, zola, miller si balzac sax, nikita rulz ...


1.Parerea ta... 2.Scopul meu nu e sa-ti demonstrez c-as fi asa, pentru ca mi-as exagera calitatile . A, inca ceva: folosirea in exces a cuvantului "sax" devine obositoare. La tine a devenit deja un tic care iti domina judecatile de valoare in toate domeniile. Pacat!
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Iun 20, 2003 1:50 pm

mah, ma lasi cu banuri si alte chestii? ai ironii cel putin stupide, daca nu vulgare, io te-am impins sa imi explici ce te face sa cataloghezi si nu ai zis ni'ca coerent, ai facut sofisme, ai raspuns la intrebari tot cu intrebari, ai zis ca imi explici marquez desi ti-am zis ca ai inteles gresit cartea, etc etc etc.
din bun simtz categoria musca ia de buna expresia (consacrata in care m-am ancorat asemeni lui sux si varaza): case closed.
si observa ca cei ce dau la cap o fac cu argumente, la cate gafe am facut si io pe fc ar fi chiar culmea sa iau in deradere pareri pertinente.

so, tzatzisme de gard, nici un argument (decat ca ai terminat o faculta, doamne, doamne, catzi ca voi, catzi ca voi...) asa ca ia-ma in serios: case closed, daca nu iti place forumul de literatura nu ii mai lua la shto pe cei care scriu pe el pt. ca este posibil sa itzi iei ... ce vrei tu ...
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Salma » Vin Iun 20, 2003 2:06 pm

ai ironii cel putin stupide, daca nu vulgare


Lol, cine vorbea! Cat desprea Marquez, doamna erudita, mata ai gresit cartea. Eu vorbeam despre "Dragoste in vremea holerei". De explicat spuneam ca vreau sa ti-l explic pe Leibnitz. Ma face sa cataloghez ce-am mai citit pe forumul de literatura si experienta mea in materie de oameni. Repet a treia oara: e posibil sa gresesc, desi tare ma-ndoiesc. Cand tu te repezi sa dai in cap fara argumente si, mai rau, aiurea-n tramvai, nu meriti sa fii tratata altfel. Imi place forumul de literatura si cei care scriu pe el, e adevarat ca mai sunt si exceptii...

Hai ca acum ti-am raspuns civilizat, asa ca poti sa-nchizi cazul fara sa ramai cu onoarea nereperata.

este posibil sa itzi iei ... ce vrei tu ...


nu generaliza, s-ar putea ca altii sa nu-si doreasca aceleasi lucruri pe care ti le doresti tu
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Iun 20, 2003 2:26 pm

Salma, ne putem contra o mie de pagini, dar cred ca ne incurcam in cuvinte. Inteligentza este nativa, deshteptaciunea se cultiva. Ca sa ma fac mai bine intzeles, profit de formatzia ta shi o iau pe meleaguri gardneriene: inteligentza e talent, deshteptaciunea este realizare. Eu nu pot considera ca prima este sau nu decenta, intrucat nu vad dependentza celor doua. In schimb, cred ca un deshtept va fi intotdeauna mai decent decat un prost.

In ultimul timp citesc destul de putina beletristica, preferand alte genuri. Lucrand intr-un mediu in care informatia este personajul principal, mi-am dat seama ca stiu extrem de putine lucruri, fapt care m-a ingrijorat teribil, de aceea incerc sa recuperez, citind in cea mai mare parte carti de antropologie, psihologie, critica, etc, niste carti in care intalnesti abordari ale realitatii diferite de cele standard si care, cred eu, contribuie mai mult la exercitiul mental decat un roman citit la lumina veiozei.
Pai informatzie se gaseshte peste tot (inclusiv in beletristica). Sa intzeleg ca vrei o densitate mai mare de informatzie, caci altfel :rolleyes:? Ai citit Poezie shi adevar (tot de Goethe)? Sau Dostoievski (Demonii) sau Huxley (cam orice) sau Strindberg (Saloanele gotice)? Sau chiar shi Borges? Sunt autori care prin eruditzia lor itzi ofera informatzii pe care nu le intalneshti in cartzile specialishtilor care de multe ori sunt doar nishte bietzi absolventzi de facultate.

Daca poti sa-mi sugerezi niste titluri din sfera mea de interes ti-as ramane recunoscatoare.
Sfera ta de interes este mult prea larga, dar hai sa incerc cateva titluri: prima recomandare se indreapta catre cartzile de la editura Meridiane (multe din ele se gasesc prin anticariate): gaseshti multe titluri, shi sunt convins ca o mare parte itzi intra in sfera de interes: Psihologia artei - Henri Delacroix, Infernul curiozitatzii - Maurice Rheims, etc. Am vazut ca itzi place Voltaire - incearca moralishtii francezi ai Elenei Vianu, unde ai sa te delectezi cu cel de mai sus, shi pe langa el, La Rochefoucauld, Diderot, Pascal, La Bruyere, Rousseau shi altzii. De la Elena ash trece shi pe la Tudor cu a sa Filozofie a culturii shi teorie a valorii. Nu vreau sa itzi impui cap'shoru' cu prea multe, shi itzi mai recomand o singura carte, citita de curand: Procesul civilizarii de Norbert Elias care analizeaza sociogeneza civilizatziei europei occidentale.

edit: o mica observatzie - scrietzi shi voi Leibniz ca-mi vin vorbe grele shi nush' ce va fac
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Arhiva hobbyuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori