aberatia sonora a zilei

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

aberatia sonora a zilei

Mesajde catharsis » Mar Iul 01, 2003 10:54 pm

fiecare da din cand in cand peste o piesa pe care nu ar fi vrut sa o auda sau pe care o considera sub orice critica... threadul nu are legatura cu nici un album al adei milea, dar simtiti-va liberi sa scrieti ce piesa v-a gadilat in mod neplacut urechea.

incep eu cu niste indivizi ce se intituleaza varza si au o piesa cu refrenul copiat dupa boney m ("brown girl in the rain" daca nu ma insel) si un videoclip inspirat dupa offspring - why don't you get a job. melodia cred ca se numeste "urla foamea-n noi" si probabil se vrea la k-terinca.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Iul 02, 2003 9:28 am

chiar azi dis de dimineata, cand ma pregateam "vioaie" sa plec spre serviciu, nimereste teveul pe mtv unde tocmai ce rula o piesa fresh, de vara probabil, ce mi-adus aminte usor de valahia si al lor mega-hit, banii si fetele: Cain - Ea nu vrea decat banii (or smth), un baietel, cu aere de macho-man, cu bretonu'-n ochi si nr de la pantofi de doo ori mai mare decat aiqu', in concluzie:
1/nume de scena de toata jena, (cain?! da' de ce nu...moise?!)
2/versuri stupide si deja rasuflate/fumate.
3/alt "artist" ce polueaza fonic atmosfera si asa incarcata.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Iul 02, 2003 10:02 am

bah daca e sa vorbim de muzicanti romani facem threadu asta mai stufos decat "say what...". io va zic ca pe mine ma scoate din sarite o piesa mai veche cantata in franceza ,nu mai stiu de catre cine , ella dedicata ellei fitzgerald. nu ma intrebati de ce da ma racaie la ultimu neuron disponibil de pe inventar cand o ascult.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Iul 02, 2003 10:06 am

ella elle l'a, cam asa se chema, nu mai stiu interpreta....
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Mie Iul 02, 2003 10:30 am

stefane, ce fredonezi tu acolo imi aduce aminte de baietii cu magazinu de animale: petshop boys si al lor Domino dancing.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde UnCopilutz » Mie Iul 02, 2003 3:13 pm

Ehei,fratilor...se vede ca n-ati auzit voi : "aiaiaiaiai bikini partyy....aiaiaia noi suntem spaisi..." de toata jena.funduri goale si femei apetisante printre palmieri,dar tot de cacao e.
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 02, 2003 3:32 pm

eye & fane....am melodia de care vorbitzi voi. o canta France Gall . mie imi place !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Dum Iul 06, 2003 9:12 pm

aberatia zilei de astazi se cheama nico feat. cabron - nu pot sa mai suport. negativ slab, filtre cel putin neinspirate, versuri stupide, subiect de mult fumat, videoclip slabutz. pana si titlul albumului mi se pare stupid "cand pt. ei". nu inteleg de ce din golan, incult si idiot, baiatul de cartier este facut erou.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Lun Iul 07, 2003 12:21 pm

Initial trimis de catharsis
aberatia zilei de astazi se cheama nico feat. cabron - nu pot sa mai suport. .....nu inteleg de ce din golan, incult si idiot, baiatul de cartier este facut erou.


..pai e erou ptr. ca a prins un contract de munca la spalat veceuri in jermania si aku se intoarce meserias / versat/ bogat / infumurat / exemplar /la fel de incult ... in rumania .. si e privit cu adoratie (el si noua lui masina ) de parnaiasii lui ...
...ce e greu? ..e un erou .

..aberatia zilei? iedera. cu piesa aia ultima ..(??!! )...
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde gabuba » Lun Iul 07, 2003 3:22 pm

Deschid eternul meu tembelizor pe la vreo 11-30, la nimereala... era prima tv, si un videoclip mirific: Spicy.
Doua fufe, care arata bine, nimic de zis, m-au poluat timp de vreo 2 minute.
Am retinut asa: "bla bla, noi suntem spaci, ne tinem de distractii - hei ho, fa un pas la stanga unul la dreapta, hai si tu cu noi" . Un videoclip filmat intr-o padure de pe langa bucuresti... si niste fete 'chicioase' de-ti vine sa :bleah:

(apropo, sunt afoane, am uitat sa specific)

Tot azi as trece-o si pe draga de Delia (ex N&D?) care canta ceva de genu: "ce vor de la mine/stiu ce vor", fuck mai delia, pacat de vocea ta.
Formatia N&D si o melodie al carui titlu nu l-am retinut.
Cu o solista penibiloasa, care se chinuie sa urce macar la nivelul Deliei, dar se pare ca nu o tine. Anti-carismatica care se intituleaza cumva cu D, probabil, nick si lucul sau de tzaran shmenar from UK, au reusit sa-mi provoace o doza suficienta de greata prin implicarea in clipul lor a unor masini de ultim racnet, si o rafulare 'intre baieti' .
Versuri: -150
Sound: -200
(hai sa ne facem formatie ;D)
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

aberatiile sonore

Mesajde ionutz_x3 » Lun Iul 07, 2003 4:48 pm

poti oare sa cataloghezi o singura piesa romaneasca drept aberatia sonora a zilei?
inseamna sa partinitor
asta e discriminare fratilor
ce facem cu restul melodiilor proaste(doamne cat de multe sunt)?
parerea mea e ca, daca te uiti pe atomic vezi de dimineata pana seara zeci de aberatii



UNDE A DISPARUT MUZICA BUNA ????
spuneti-mi unde s-o caut, va rog!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
ionutz_x3
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iul 07, 2003 2:54 pm

Mesajde gabuba » Lun Iul 07, 2003 6:14 pm

eu zic sa dai oi tura pe la 9, ca sa te mai calmezi un pic, inainte de toate

o alta aberatie ar fi:
Dealer... un ratat, care nu arata bine, canta, de fapt nu canta, si are doua gagici dupa curu' lui intr-o masina de-ti pica fatza.
shit...
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Iul 08, 2003 7:58 am

ehe...eu sunt fericit din acest punct de vedere. ma trezesc mult prea adormit sa mai aud ceva, iar la servici imi stric linistea cu Iron Maiden. dar in vremuri de mult apuse (adica acu o luna si ceva) ma dispera melodia (ce cuvant mare) celor de la Akkent sau cum s-or denumi astia. o labareala de melodi cu niste trandafiri & stuff, iar cand am vazut videoclipul am ramas traznit: nu credeam ca poate fi ceva mai rau decat versurile ale, dar m-am inselat
oricum, in fiecare dimineata daca asculti doua melodii romanesti si esti un pic ghinionist, trei din ele sunt adevarate aberatii muzicale
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde krossfire » Mie Iul 09, 2003 12:38 pm

.........ho.ho.....ho.....ce va aduce Moshul in Iulie????Uhhhhhhhhh....muzica proasta.....ce atzi zice de-un videoclip cu o fatuca idioata intr-o mashina,fara voce si look????Nuuuu,bineh atunci ce atzi zice de doua fatuci,care sunt disponibil pentru un cornet de inghetzata spicy????Nici astah...dar de un handilau numit Ovidiu Komornik ce se incapatzneaza sa cante desi nu-l asculta nimeni...dar de ultimul Album Holograf.......


Hohoho...hoya...hoya..hoya...mundian to bach ke(atentie la baitetii)


KrOKraciun
Avatar utilizator
krossfire
Junior Member
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Iun 23, 2003 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Mar Iul 22, 2003 2:12 pm

Io zic ca daca exista o limita inferioara in muzica, atunci ea se numeste Lalulei cu ultimul lor singí£l, Picasso dind bipuri. La mare concurenta cu buchetul de trandafiri de la Akkcent si cu boldeiu lu Dj BOBO.

niste indivizi ce se intituleaza varza si au o piesa cu refrenul copiat dupa boney m ("brown girl in the rain" daca nu ma insel)


Catharsis, io aveam impresia ca aia e copiata dupa '' Petre Florentin, la-la-la-la, du-te dupa Catalin, la-la-la-la''. E, se pare ca m-am inselat.:D
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Mar Iul 22, 2003 9:14 pm

mie chiar imi place ritmul si muzica la piesa noua la lalulalulalulei, pacat ca nu isi dau seama ca prin versuri penibile nu mai atrag public nou, desi muzical vorbind cred ca sunt peste formatii romanesti de duzina gen 3rei sud est...
in schimb m-a mirat kumm, care auzisem ca e formatie buna si am prins o bucatica de videoclip pe mtv si mi s-a parut ca era un fel de manea pusa pe rock. videoclipul era oricum realizat bine. ce fel de formatie e kumm?
aberatia sonora a zilei e antract - carciumarita. prea mult se sapa dupa filonul etno prin muzica. nu inteleg cum piticul asta a cantat in deschidere la metallica. cum suna antract inainte?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mie Iul 23, 2003 1:15 pm

Pentru a pastra threadul cu telecomanda butonata spasmodic exclusiv pentru minunile autohtone voi scrie aici despre aberatia sonora a zilei care vine din partea domnisoarelor de la tatu (sau cum p. mea s-o scrie)

Fetelor le-a fost pusa in brate o piesa celebra despre care probabil nu aveau habar - "How soon is now ?"

Ce a iesit de cheama in romaneste cacat clipul exploatand din nou acelasi "sarut" obosit dintre cele doua.

Mosule, avem forum tatu... ca daca nu e nu facem sigur.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gabuba » Mie Iul 23, 2003 1:31 pm

off topic: aliosha, coverul facut de tatu , 'how soon is now?' suna mai bine ca originalul, fie vorba asa, intre noi...
vezi ca esti 70% absurd, avand in vedere ca aici se discuta despre aberatia sonora, nu aberatie vizuala... ce legatura are clipul de rahat cu melodia? nici una . in plus, videoclipul, e o 'adunatura' de imagini din turneele tatu.

on topic: ati auzit-o p-aia, de zici ca e barbat? si canta un te(c)hno scarbos, cu versuri de genu "baaaabyyy... oooo babyyy... vreau acum sa fug..." cum draq o cheama? :con:
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mie Iul 23, 2003 1:49 pm

Gabyzzule, urmarirea gusturilor tale muzicale odata cu inaintarea ta prin adolescenta este o experienta unica. Au fost Andree, tatu iar acum este pentru a doua oara cand sari in sus pentru ca iti jignesc materialul de laba.

Simplul fapt ca ai considerat varianta "how soon is now"- tatu peste originalul celor de la the Smiths spune multe si despre cultura ta muzicala. Dar intr-adevar, totul se reduce la perceptia fiecaruia si stiu, nu te poti caca in gusturile omului...

PS: ma indoiesc ca ai ascultat Smiths vreodata. Si spun asta bazandu-ma pe faptul ca nu sunt fete sub 16 ani.
;)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gabuba » Mie Iul 23, 2003 2:37 pm

esti f amuzant de fel, dar doar cateodata :rolleyes: .
Pai daca matale stii ca nu te poti kk in gustul omului, si mai stii tu cateva chestii deosebit de interesante ma surprinde gandirea asta de masochist. Ca fetelor de la tatu li se pune in gura o muzica (de calitate, si lasa-te la faza asta) care nu le place (probabil), si alte chestii e cu totul alta poveste. Si nu ma mai trata ca pe un kkt expunandu-mi mie opiniile tale cu privire la materialele mele de laba :).
Au fost andre, sunt tatu, sunt si multe altii formatii care imi plac, dar nu despre asta vb, intelegi tu aliosho? ca daca alta persoana iti zicea asta, in mod sigura reactionai diferit.
Am spus ca suna mai bine in primul rand pentru ca este canta mai bine (clar), am spus ca suna mai bine pentru ca soundul are cateva imbunatiri notabile.
Si tot nu am inteles ce legatura are imaginea tatu cu muzica lor. Dar trecem si peste asta, ca daca ti-as cere tie sa fii mai direct si la obiect ar insemna sa cer unui boing 2835 sa aterizeze pe otopeni.

'tineo' tot asa, esti pe drumul cel bun!
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde stefan » Mie Iul 23, 2003 3:30 pm

Catharsis, da-mi voie sa ma mir de mirarea ta la adresa formatiei Kumm, care imi plac destul de mult. Ei canta un fel de art-rock, ceva oricum mult mai cizelat decat Comele, Sportii sangerosi si ceilalti afoni piloshi care au pretentia de a canta rock in Romania, daca mi-ai spune si numele melodiei ti-as fi recunoscator, sincer nu am vazut nici un clip cu ei pana acum (aveau cica unul facut la TVR2 pentru "Ce si cum" de pe celalalt album). Daca e "1000 de chipuri" , n-are nici o treaba cu manelele.

Eu am tot fost la concerte Kumm si nu retin decat un singur jam "afumat" in care imitau stilul de muzica de petrecere, dar era o chestie improvizata si nu s-a concretizat intr-o melodie. Nu e genul lor oricum.

Incearca http://www.kumm.ro pentru mostre, cand am incercat eu nu mergea sa downloadezi melodii dar poate au remediat problema intre timp.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde catharsis » Mie Iul 23, 2003 10:27 pm

nu pot sa judec o formatie dupe ce am auzit 10 note, dar am prins finalul si mi se pare ca era o tema orientala. deocamdata nu jignesc nimic pt. ca nu stiu despre ce e vorba. pe site incercasem deja dar nu merge nici un sample.
sa inteleg ca nu iti place muzica ska sau felul in care a fost perceputa la noi?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Joi Iul 24, 2003 1:07 am

Initial trimis de Gabyzzu
ar insemna sa cer unui boing 2835 sa aterizeze pe otopeni.


Cum pielea mea vine aia Boeing 2835? Esti nebun?

Printre aberatii sonore as mentiona:
Alin - se pare ca nepotelul lu' Costi Costitza e iarasi in prim plan
Georgia - al 4-lea videoclip bagat in curu' unei afoane in timp ce alte formatii talentate stau pe bara.
Emanuel - Dupa Cain acum alt gay pe prim plan
Xandra - Toata lumea stie sa cante oare?
Gia+1000 de alte formatii
p.s: Ati incercat sa numarati vreodata toate formatiile din Romania? Eu am incercat.......si nu am reusit sa ajung la capat caci intre timp mai apareau alte n formatii!:)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde gabuba » Joi Iul 24, 2003 11:18 am

ba, varu' lu costi ionitza cica are 17 ani, mama zicea ca are 11...
emanuel nu era ala din stigma? ca asa mi se parea... era stricat si in stigma da acum e si mai rau.
cat despre noua forumula stigma ce sa zic, deplorabil... sound de kkt, versuri :bleah: efecte de la inceputul curentului dance... in rom.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Joi Iul 24, 2003 1:33 pm

Initial trimis de Gabyzzu

Am spus ca suna mai bine in primul rand pentru ca este canta mai bine (clar), am spus ca suna mai bine pentru ca soundul are cateva imbunatiri notabile.


;s
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Iul 24, 2003 1:44 pm

Catharule, pur si simplu prefer niste oameni care stiu sa cante la instrumentele lor, au un stil al lor si au versuri decente unor tantalai cu versuri gen "Bruzli vs Vandam" si care ori imita pe altii, ori canta oricum jenant. Cand am vazut clipul cu Bruzli pe atomic m-am crucit, cum dracu s-a putut asa un jaf de melodie sa fie promovata ramane in continuare un mister... Probabil vesnica formula magica PCR.

La chestia cu tema orientala, daca ai auzit 10 note nu stiu ce impresie iti poti face. Vezi in DEX definitia exacta a cuvantului "manea", nu orice tema orientala e manea, si Adrian Copilul Minune nu canta manele, ci muzica tziganeasca proasta (in acceptiunea din dictionar). Asa si "The Mule" al lui Deep Purple are teme orientale si nu e manea, la fel si "Kashmir" al Zeppelinilor. A, iar in "Alexis Zorba" de Kazantzakis personajul care da numele cartii la un moment dat ia instrumentul lui (i-am uitat numele) si "canta o amanea". Al dracu manelist!

later edit cu ajutorul nepretuit al lui ochila: manea = "cantec de dragoste de origine orientala, cu melodie duioasa si taraganata".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gabuba » Joi Iul 24, 2003 2:40 pm

... caracteristic popoarelor orientale " . ;)
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Iul 24, 2003 2:48 pm

Initial trimis de stefan
cu ajutorul nepretuit al lui ochila


...cu ajutorul nepretuit al dex-ului editia 1996 :)
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Joi Iul 24, 2003 9:33 pm

stefan, sa nu imi spui ca bruzli vs. vandam e singura piesa de la coma pe care ai auzit-o.
oricum eu prin manea inteleg ce se canta in romania de catre copii minune, vijeliile, ionitzii si alte fenomene ale naturii... muzica orientala are si piese de calitate, dar poate fi denumita ca manea? atunci ce e la noi cum se poate numi (inafara de c*c*t sau kitsch)?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Vin Iul 25, 2003 10:45 am

catharule, pe langa melodia susnumita de la Coma am mai prins alte melodii care imitau fara prea mare succes o alta formatie de profil similar din State, so din punctul meu de vedere tot caca ramane. Si "Bruzli si Vandam" e o melodie cu care ei au fost promovati, ceea ce spune multe despre formatie. Asculta "Ce si cum" sau "1000 de chipuri" ale Kummilor si zi-mi care din "Bruzli si Vandam" si oricare din cele doua de mai sus le-ai promova daca ar fi dupa tine.

later edit: btw, tu i-ai pus pe Kumm la stalpul infamiei dupa ce ai prins un sfarsit de melodie, deci nu stiu daca e momentul cel mai potrivit sa ma intrebi cate melodii de la coma am ascultat :D.

Tocmai, ziceam ca nu orice melodie cu iz oriental e manea, definitia din DEX sugereaza ca e vorba de un *anumit* tip de cantec oriental, categorie la care nu cred ca intra nici "Kashmir" sau "The Mule", cu atat mai putin "Pe la spate" :D. Din pacate, asta e acceptiunea incetatenita la noi si nu poti sa vorbesti de manele fara ca lumea sa se gandeasca la copilu minune si pretenii lui, dar cuvantul are alt sens si alde Costi Ionita si ceilalti care au promovat puternic genul l-au folosit ca un eufemism, daca-i ziceau "muzica tiganeasca" n-o cumpara nimeni, asa ii da un iz de respectabilitate.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron