Prajitura preferata ...

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Prajitura preferata ...

Mesajde monk » Lun Iun 30, 2003 3:24 pm

Azi (30.06.2003) am citit niste posturi de pe (((Say what's on your mind at this very moment Pt.1))) si am citit niste posturi ... cam uni-silabice care invocau savarine ... cremsnite si alte chestii ... Citind astea mi s-a facut pofta si m-am dus la cofetarie unde cand am intrat mi-a picat fata .... PREA MULTE PRAJITURI ... creca apare un nou fel in fiecare zi ...

Care e pana la urma prajitura voastra preferata din zecile de mii de feluri ?
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iul 01, 2003 10:40 am

monk , trebuia sa specifici...prajitura de cofetarie preferata ! si trebuia sa specifici care este preferata ta.

Eu, Gabriel , am ca prajitura preferata amandina . Imi place mult glazura aia in care e invelita. Amandina clasica se consuma fara frisca , dar in unele cofetarii se gaseste si cu motz de frisca sub denumirea de Boema sau alte denumiri. Daca are si frisca deasupra ...e cu atat mai buna.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde monk » Mar Iul 01, 2003 10:49 am

tre sa recunosc ca am uitat sa fac asta :( ... oricum mie imi plac eclerurile (alea cu ness is cele mai bune) ... , dar tre sa recunosc ca imi plac si amandinele
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde Crystalized » Lun Iul 14, 2003 12:45 am

Prajitura mea preferata se numeste 'Budapesta'.:p;din cauza ei m-am ingrasat.Imi place si profiterolul,dar nu se compara cu cea de mai sus.
Nu sunt o fana a prajiturii,mai degraba a placintei cu branza dulce:p :D
Crystalized
 

prajitura

Mesajde Cristina » Mie Iul 16, 2003 12:13 pm

Prajiturile mele preferate sunt cele cu ciocolata.Nu imi plac cele cu frisca. Acestea sunt amandine si ecler cu ciocolata.
Ma duc la masa ca mi s-a facut pofta de ceva dulce, dar mai intai voi manca mancare si apoi desert.
Aminteste-ti de trecut,
traieste in prezent,
gandeste in viitor!
Avatar utilizator
Cristina
Junior Member
 
Mesaje: 127
Membru din: Lun Ian 14, 2002 12:00 am

cooookies

Mesajde memetshot » Joi Iul 17, 2003 3:01 pm

tiramisu...

am mancat unu super bun la o pizzerie/restaurant (sau ce o fi fost ca habar n-am) cu specific italian. o bunaciune de tiramisu.
daca ajungeti la Laguna Blu (cred ca asa se numea) sa va luati musai unul.
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde punct » Lun Iul 21, 2003 2:59 pm

prajitura mea preferata, pe care as manca-o oricand, este dobosul. imi place mult si diplomatul si profiterolul. imi plac foarte mult prajiturile cu frisca.
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 21, 2003 3:11 pm

din ce se compune un dobos ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Prajitura preferata

Mesajde Cristienutza » Joi Iul 24, 2003 1:57 pm

Tiramisu! O prajitura foarte buna care pot spune ca este preferata mea...:a
Cristienutza
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iul 23, 2003 4:58 pm
Localitate: Romania->Bucursti

Mesajde gaga » Mar Aug 05, 2003 5:41 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
din ce se compune un dobos ?


doboshul este un tort, la cofetarii il gasesti, desigur portionat, sub forma de prajitura. reteta este destul de laborioasa, in principal are multe foi (7-8 sau chiar mai multe subtiri), umplute cu o crema de ciocolata, ultima foaie (deasupra) fiind glazurata cu zahar ars.
daca vrei sa faci acasa (desi trebuie sa ai mult timp liber si o doza de nebunie cofetareasca), gasesti reteta in Sanda Marin, editia 1994 la pagina 241.
daca vrei sa papi de-a gata, recomand la cofetaria Deca (pe Ana Ipatescu)

enjoy
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Aug 05, 2003 9:29 pm

Iti multumesc pentru raspuns , Tzaka Paka. Am cautat prin rafturile dulapului din bucatarie si am gasit Sanda Marin....editia 1959. (cartea lu' bunica , D-zeu s-o ierte) .
Din pacate acolo nu este trecut dobosul.

Si nici la cofetaria din fata blocului meu (vis-avis de spitalul Titan) nu are asa ceva.
O sa ma duc la o cofetarie cizelata....in spetza aia la care ai zis tu sau Ana.

Sau daca imi oferi tu vre'o reteta ceva....chem o lutza la mine acasa....si razbat eu.

Intrebare , tot pt. Tzaka Paka , desi probabil sunt putin off topic. Astazi impreuna cu niste prietene am incercat sa facem clatite. Compozitia era OK , uleiul din tigaie incins , totul parea perfect. Totusi..toate clatitele s-au ars. Se lipeau de tava...si nu mai puteai sa le intorci.
Care este secretul clatitelor ?

Si o ultima intrebare pt. aceaisi dana.....ce e aia un Tiramisiu ?

Multumesc !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Aug 06, 2003 1:04 pm

moshule sper sa nu te superi dar iti raspund eu la ambele intrebari...
secretul clatitelor: in primul rand daca nu ai mai facut sau daca nu ai o tigaie buna, uita de zahar. cu cat ai pus mai mult zahar cu atat se lipesc mai repede.
mai conteaza mult tigaia, daca ai una calumea de teflon nu se lipesc decat daca esti ametit.
aluatul - tre sa aiba compozitia ok, aici e o chestie de indemnare si experienta.
si inca o chestie: eu am o tigaie d-aia turceasca, mie imi place la clatite ca e mare si nu e asa de adanca (poti sa arunci caltitele in aer). numa ca tigaia asta are un "ceva"- trebuie sa lasi o clatita sa se arda. (pe bune) mereu cand faceam, vedeam clatita ca se lipeste o aruncam si faceam alta care se lipea la randul ei (probabil ca atunci cand o aruncam se racea).
sper sa gasesc azi reteta la clatite cu inghetata (am mancat odata si sunt super ok).

Tiramisu - prajitura de origine italieneasca. In principiu este un pandispan cu crema (asta spus intr-un mod foarte simplist). crema este facuta cu ness cred, si facuta calumea este foarte fina. trebuie sa gusti sa-ti dai seama cum e. dar nu din cofetarii de cartier ca aia iti dau balarii...

sper ca nu am fost offtopic rau...(pot sa sugerez un subiect cu retete?)
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Aug 06, 2003 1:16 pm

Multumesc pentru raspunsuri.
Ia cauta bine pe acest forum de mancaruri...si vei gasi subiect de retete !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde monk » Joi Aug 07, 2003 7:48 pm

Acu mananc niste clatite cu gem de smochine de la mine din curte si bat orice prajitura din lume .
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde Nightmare » Joi Aug 07, 2003 8:33 pm

Imi place mult o prajitura cu visine (nu stiu cum se numeste).
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde matzu » Lun Aug 11, 2003 7:14 pm

imi plac foarte mult eclerurile cu frisca si torturile cu fructe si multa multa frisca , ciocolata pe tort nu o pot suporta mi se face rau. :bleah:
matzu
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Joi Aug 07, 2003 10:52 pm
Localitate: Romania,Timisoara

...

Mesajde Hades » Lun Aug 11, 2003 8:45 pm

Bezeaua sau tortu de bezea...

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde gaga » Mie Sep 03, 2003 5:00 pm

Initial trimis de animaloo

Tiramisu - prajitura de origine italieneasca. In principiu este un pandispan cu crema (asta spus intr-un mod foarte simplist). crema este facuta cu ness cred, si facuta calumea este foarte fina.


maciuci.... savoiardi cu mascarpone, ceva espresso...
identic cu originalul gasiti la restaurantul Il Calcio din amzei (unde papa fotbalistii... nu, nu intrebati preturile, oricat ar fi, merita)
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde bad bad Annie » Mar Noi 04, 2003 7:41 pm

Tiramisu, tiramisu, tiramisu, de 1000 de ori tiramisu!
Sa fie aduse toate aici si le inghit fara sa respir!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde PET » Vin Noi 07, 2003 1:48 am

Mie-mi place...Savarina. Dar savarina siropoasa...
Cremeshu facut de bunica iar e fain :)
Amandinca imi placea pe vremuri...acum am alte gusturi..prefer ceva mai umed :)

P.S. De cand nu ati mai fost la o cofetarie ?
NO MA.AM
PET
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Noi 06, 2003 12:00 pm
Localitate: Timisoara

prajitura amandina

Mesajde jacob » Lun Dec 29, 2003 1:00 pm

cineva ar putea sa-mi dea reteta prajiturei "amandina"
multumesc
jacob
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Dec 29, 2003 10:38 am

Mesajde Necko » Lun Dec 29, 2003 4:54 pm

Prajitura preferata? AMANDINA ! Cind vreau sa maninc o prajitura, merg la cofetarie hotarita sa-mi iau orice numai AMANDINA nu. Ma uit prin vitrine, ma gindesc si in final cumpar AMANDINA! Mi-e imposibil sa-mi aleg altceva. Si daca se intimpla totusi minunea sa imi iau alta prajitura, dupa ce maninc, imi pare rau ca nu mi-am luat AMANDINA.

Pe vremuri.... era o prajitura foarte misto care se chema JOFRE. Prin Bucuresti o mai fi, dar pe aici nu. Daca vedeti pe undeva, v-o recomand. E delicioasa. Dar numai la o cofetarie foarte buna, cu traditie, nu de cartier ca sigur nu respecta reteta.

Si totusi, cum va spuneam, AMANDINA !!!
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

amandina reteta

Mesajde jacob » Joi Ian 08, 2004 9:44 am

cine cunoaste reteta prajiturei AMANDINA ?
sint foarte interesat si va multumesc
jacob
jacob
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Dec 29, 2003 10:38 am

reteta ideala

Mesajde memetshot » Joi Ian 08, 2004 11:40 am

500 g faina
200 g zahar
5 oo
1/2 l lapte
se cumpara tuate astea....se pun in camara....se ia haina pe tine...meri la prima cofetarie si cumperi cate amandine vrei.

N-ai cum sa gresesti.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde jacob » Joi Ian 08, 2004 12:56 pm

Am facut tot ce ai spus insa la cofetarie nu am gasit amandina !
am uitat sati spun ca locuesc in FRANTA
jacob
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Dec 29, 2003 10:38 am

Mesajde gaga » Joi Ian 08, 2004 1:16 pm

poi atunci eshti cam ciudat, amandina provine din reteta prajiturii frantuzesti petit fours, in fapt este exact acelasi lucru, da un search pe google ca sigur o gasesti.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jacob » Joi Ian 08, 2004 3:10 pm

nu vreau sa te contrazic insa petit four inseamna fursecuri sau biscuiti la cuptor si restul frazei in engleza nu l-am inteles.
jacob
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Dec 29, 2003 10:38 am

Mesajde memetshot » Joi Ian 08, 2004 3:16 pm

uite cum se face reteta:
deschizi Internet exploraru
baji adresa: vevevepunctGooglepunctcom
acolosha ie un textbox (o pata alba de culoare dreptunghiulara unde poti sa bagi texte)
in textbosu ala bagi cuvintele: "Reteta Amandina"
Porma cauti printre saiturile returnate pana gasesti reteta.
Pofta buna si nu ezita sa ne ceri ajutorul si altadat...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Ian 08, 2004 3:16 pm

sa nu ma contrazici :) inseamna exact amandinele dar mai mici, trei blaturi insiropate acoperite cu o glazura (in general de ciocolata)

restul frazei inseamna:

1. intra pe http://www.google.com
2. scrie "petit fours recipe" in casuta aia goala, apoi apasa pe butonul cu cautare

o sa gasesti reteta care te intereseaza. poti in loc de "recipe" sa scrii cum se spune la reteta in franceza si o sa iti gaseasca retetele in franceza

bonne chance
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Prajitura preferata ...

Mesajde ica17 » Vin Ian 09, 2004 11:50 pm

Prajiturile mele preferate sint Jofre si Amandina...din pacate nu le pot cumpara aici unde locuiesc in California. In New York exista cofetaria Nita dar in Los Angeles nu stiu nici o cofetarie Romaneasca. POATE CINEVA SA IMI FACA ROST DE RETETE pentru JOFRE & AMANDINA???? Please... Am cautat in toate cartile de bucate Romanesti, am cautat si pe Google si pe alte Romanesti website si nu exista. Cred ca doar un cofetar din Romania stie asta.
ica17
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 09, 2004 11:43 pm
Localitate: Corona/California/USA

Următorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron