Cover-uri

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Cover-uri

Mesajde Aliosha » Mie Oct 23, 2002 6:07 am

Uite cum ia fiinta si un thread dedicat coverurilor

Ce parere aveti despre preluari in general ?

Dati-va cu parerea si spuneti care sunt cazurile in care , din punctul vostru de vedere, preluarea este o porcarie si nu se ridica la valoarea originalului sau cand suna mai bine decat originalul...
eventual listati exemple din fiecare categorie. Ma rog... ati prins voi ideea.

O sa incep eu numind cateva cover-uri care mi se par geniale si care fac parte si din melodiile mele preferate. Nu spun ca diferenta dintre ele si original este foarte mare valoric insa mie imi suna mult mai bine variantele preluate la urmatoarele:

"All Along the Watchtower" - Jimmy Hendrix preluare Bob Dylan
"Cortez the Killer" - Built to Spill preluare Neil Young

Pe urma ar fi cele din Nirvana Unplugged :

Prefer varianta Nirvana la "Oh me" si "Lake of fire" in schimb inclin spre original la "Plateau" . Toate 3 sunt ale celor de la Meat Puppets.
Imi place mai mult coverul de la "The Man Who Sold the World " (originally by David Bowie)

Mai am o multime in minte dar momentan va las si pe voi.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde belenenses » Mie Oct 23, 2002 8:20 am

Tu ai "deschis" cu coveruri bune, eu merg pe principiul 'una calda una rece' si-ti servesc niste porcarioare din punctul meu de vedere, recente. Am download-at 2 albume de coveruri care mi s-au parut aiurea rau. E vorba de Jan Wayne - "Back Again" si Mad'House - cu preluari Madonna. Cel putin la al doilea nimic nu difera de original, exceptand un beat obsesiv care , dupa parerea mea, strica aspectul pieselor originale. Pentru astia cred ca e imoral sa castige bani asa. Mai e o chestie ciudata prin clasamentele actuale si anume ca o melodie aparuta de nici doua luni si anume In-grid - Tu es foutu (eu de genul meu sunt mai spre rock, insa punand muzici pe la diverse chestii trebuie sa fiu deschis tuturor genurilor) are deja un cover - Lamur - "Tu es foutu" ... care e mai sus ca originalul in clasamentul german !
belenenses
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 21, 2002 9:56 am
Localitate: Iasi

Mesajde K-gula » Mie Oct 23, 2002 10:57 am

eu sunt de princiupiul (si asa se si intampla), ca orice cover este de o calitate mult inferioara piesei originale. daca cineva crede ca ma poate contrazice, sa vina cu argumente.


K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mie Oct 23, 2002 8:21 pm

Pai de ce sa fie mereu inferioare K -gula ? Afirmatia ta cred ca este adevarata in majoritatea cazurilor dar exista si exceptii. (sa zicem macar 2-3 din cele amintite de mine in primul post)

Stiu ca atunci cand ne gandim la coveruri automat ne vin in minte porcarii de genul 5ive - "We will rock you" sau Britney Spears "I love rock'n roll" dar alea au o tenta 100% comerciala si sunt facute doar asa ca sa aiba cu ce completa albumul.

E o mare diferenta dintre astea si , sa zicem , cele facute de Nirvana pe Unplugged spre exemplu.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Mie Oct 23, 2002 9:23 pm

Exemple pozitive care-mi vin acum in minte ar fi Scorpions - White Dove, preluare dupa Omega - Pearls in Her Hair si, mai oldie, Hermans Hermits - Silhouettes on the Shade, preluata dupa The Rays. Exemple negative sunt garla, multe se gasesc din pacate in muzica romaneasca: un cover care m-a evervat ingrozitor a fost Stigma - Fraier dupa Gloria Gaynor. A, si ma mai enerveaza la culme Mariah Carey - Without You.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Mie Oct 23, 2002 9:37 pm

cum spunea si aliosha sunt si coveruri foarte bune, cum ar fi cele de pe unplugged-ul nirvana, cele ale lui marilyn manson (sweet dreams, tainted love si another brick in the wall), trooper are de asemenea un cover excelent la piesa voltaj "nori de hartie", rolling stones la bob dylan - like a rolling stone si exemplele pot continua...
la noi in tara doar iris cred ca face coveruri de calitate, chiar daca sunt cam numeroase...
un alt artist poate sa faca melodia sa sune total diferit si sa fie mult mai buna, de exemplu sweet dreams a lui marilyn manson suna mult mai profund si mai straniu decat varianta eurythmics...

ce parere aveti de coverurile punk? (avea zob de exemplu un cover criminal dupa drumurile noastre)
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Mie Oct 23, 2002 9:48 pm

Cover punk excelent e Sex Pistols - My Way. Dintre coverurile Iris imi place "De vei pleca", mai ales varianta cu Felicia Filip. In schimb "Lady in Black" e slab, mult mai slab decat originalul.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde belenenses » Joi Oct 24, 2002 1:44 pm

Catharsis, ai dreptate, Zob, pe albumul "Parodisiac", avea o chestie criminala dupa Drumurile noastre si mai avea si mai criminale dupa Without You varianta Mariah Carey si dupa No Limit, numai ca e putin off-topic, ar trebui sa facem un thread de ... parodii, care-s total diferite de coveruri in sensul ca se preia o piesa la modul ironic. Un tip specializat pe acest gen de muzica e Weird Al Yankovic. Daca stau bine sa ma gandesc, preluarea lui Sex Pistols dupa "My Way" era undeva intre cover si parodie. Uite, chiar acum am dowload-at o chestie draguta - Travis cantand "Hit Me Baby One More Time" acustic, si desi se chinuie s-o cante serios, tot se mai aud chicoteli pe ici pe colo :) Parodii simpatice de la noi, VDV cu Vino inapoi (pacat ca, ziceau si ei, le cere lumea mai mult asta decat cantecele "grele") si Parazitii cu Emotii, astea din cele cunoscute. Bun coverul lui Trooper dupa Voltaj, am vazut cateva secvente la TV pe 2 la "Underground".
belenenses
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 21, 2002 9:56 am
Localitate: Iasi

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 25, 2002 3:41 pm

Abia acum vad si eu acest subiect excelent. Bine ca l-ai bagat cu important !

Eu nu prea stiu ce exemple sa va dau ,dar am o intrebare care ma framanta de multa vreme !
Celebra piesa a lui Coolio , Gansta's Paradise a fost preluata dupa o melodie din anii 60. Am ascultat o singura data melodia originala si vreau sa spun ca este extraordinara.
Chestia e ...ca nu stiu nici cum se cheama melodia si nici cine o canta ,astfel ca nu o pot downloda.
Daca cineva se pricepe..il rog sa ma ajute !

....

Aliosha are dreptate cu All along The Watchtower. Mi se pare incredibila. Mai ales chitara de la inceput...cu sigurantza una dintre cele mai frumoase portiuni de muzica all-time !
Chiar Bob Dylan declara ca niciodata nu ar fi putut da o asemena interpretare melodiei sale...cum a facut Jimi Hendrix !
Nu-i asa , Aliosha ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Andria » Vin Oct 25, 2002 6:59 pm

[quote]Initial trimis de Oribilul Mosh
[B]Abia acum vad si eu acest subiect excelent. Bine ca l-ai bagat cu important !

Eu nu prea stiu ce exemple sa va dau ,dar am o intrebare care ma framanta de multa vreme !
Celebra piesa a lui Coolio , Gansta's Paradise a fost preluata dupa o melodie din anii 60. Am ascultat o singura data melodia originala si vreau sa spun ca este extraordinara.
Chestia e ...ca nu stiu nici cum se cheama melodia si nici cine o canta ,astfel ca nu o pot downloda.
Daca cineva se pricepe..il rog sa ma ajute !

Melodia originala e cantata de Stevie Wonder si se numeste Pastime Paradise.

Cat despre coveruri, nu-mi vin in minte acum decat exemple care se afla mult sunt calitatea pieselor originale: Mark'Oh - Because I love You cover dupa Stevie B si mai e una de la Atomic Kitten - The tide is high luata de la Blondie.
Andria
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Sep 22, 2002 10:38 am
Localitate: Romania

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 25, 2002 9:01 pm

Multumesc mult ,scumpa domnisoara. Cautam de multa vreme melodia.
Toata lumea sa downlodeze Stevie Wonder - Pastime Paradise ! Este cu adevarat superba !

Stitzi cine a interpretat prima oara Runaway Train ,melodia cu care cei de la Soul Asylium au spart topurile ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Oct 28, 2002 12:38 am

De ce nu aminteste nimeni melodia cu cele mai multe coveruri,cred eu,ever adik Knocking on Heaven`s Door.Un cover care zic eu e mai bun decat originalul este Rock`n Roll Music facut de Beatles dupa Chuck Berry(desi sunt relativ la fel,suna parca mai bine cu british accent)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Andria » Dum Noi 10, 2002 6:55 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Stitzi cine a interpretat prima oara Runaway Train ,melodia cu care cei de la Soul Asylium au spart topurile ? [/B]


Runaway Train am mai auzit si in varianta Smokie. Acum nu pot sa-ti zic daca ei au fost si primii.

Cu placere, domnule Mosh.
Andria
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Sep 22, 2002 10:38 am
Localitate: Romania

Mesajde catharsis » Dum Noi 10, 2002 11:29 pm

in alta ordine de idei, am facut rost si de orignalul piesei sweet dreams, cantata de eurythmics si pot sa spun ca nu se compara cu coverul lui manson... notele acelea suna infinit mai bine pe o chitara electrica decat pe un sintetizator, iar manson reuseste sa faca melodia mult mai profunda...
despre coveruri, cobain, de exemplu, spunea ca el nu incearca sa reproduca piesele asa cum sunt ele, ci le canta cum crede el ca trebuie...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Lun Noi 11, 2002 12:13 am

Vorbind de coveruri l-am vazut azi pe Craig David pe MTV(la EMA de anu trecut) cum incerca sa faca un cover dupa One a lu U2.Penibil,jenant....:(
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Andries - Cantece de-a gata

Mesajde belenenses » Lun Noi 11, 2002 10:32 am

Am cumparat de curand ultima realizare a lui Andi Andries, un album 100% cover. Asa cum marturisea intr-un interviu, a dorit sa-si expuna propria viziune asupra unor piese si artisti de referinta pentru el (si pentru multi din noi probabil) de-a lungul vremii. Marturisesc ca stilul lui Andries nu m-a atras cine stie ce dupa '90, insa am luat caseta din curiozitate, sa aud cum ar putea suna Iris si Holograf, Alifantis si Doru Stanculescu cantat de altcineva. Ei bine, pentru mine albumul e o surpriza din cele mai placute. Nu ca piesele ar fi mai bune decat originalul, in nici un caz, e pur si simplu o alta viziune, mai jazz-istica, departe mult de original, si probabil ca asta e si esenta unui cover bun - sa faca melodia sa sune asa cum ar fi cantat-o artistul care a preluat-o daca ar fi lansat-o el, fara a incerca sa-i demonstreze artistului original ca poate suna mai bine. Pentru mine, albumul lui Andries ramane o mostra a felului in care trebuie inteleasa abordarea unei piese apartinand altcuiva si nu se incadreaza sub nici o forma in sectiunea 'melodii copiate' de pe muzicabuna.ro .
belenenses
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 21, 2002 9:56 am
Localitate: Iasi

ReMake-uri

Mesajde Remy » Joi Dec 26, 2002 1:59 am

Ce parere aveti despre 'artistii' care canta malodiile celebre ale anilor '60, '70, '80?

Din punctul meu de vedere, inafara de Atomic Kitten sau Celine Dion, toate celelalte tentative au fost esecuri.
Daca intrebi un pusti pe strada daca a auzit de Vanila Fudge sau Donovan se uita la tine ca la martieni, sau daca ii zici de Cream
incepe cu "inc-o noapte, mai aproape";nu stiu cati au auzit de
"The sunshine of Our Love"!
El condor pasa!
Remy
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Lun Dec 23, 2002 10:22 pm
Localitate: Romania, Craiova

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iul 29, 2003 8:31 pm

Cat tot vorbeam de coveruri cu niste stimati domni.

Tre' sa ii mentioenz si aici pe Eicca Toppinen, Max Lilja, Antero Manninen si Paavo Lotjonen.....adica cvartetul finlandez Apocalyptica . Mari instrumentisti la violoncele.
Oare cum este posibil sa imiti intocmai la violoncel chitara bass si baterie ? Mi se pare de un rafinament iesit din comun ceea ce au facut ei cu piesele Metallica.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Iul 29, 2003 11:08 pm

moshule, vaz ca te-a marcat discutia despre cover-uri atat de mult incat ai dezgropat si dezprafuit threadul asta. :D

este ca finlandezii se pricep la instrumentatie? prin albumul lor de cover-uri, Apocalyptica a incercat o alta abordare a celebrelor balade Metallica. despre asta iti vorbeam mai devreme.

un cover reusit ce-mi vine acum in minte, si nu retin sa mai fi fost mentionat, este John Lennon - Stand By Me.
inafara de Atomic Kitten sau Celine Dion

:shock: vai de mine. e cat se poate de ilar, si trist in acelasi timp, sa afirmi asa ceva. Atomic Kitten, ca sa nu mai zic ca e o bomboana mentolata, a facut un cover penibil la piesa Eternal Flame.
cat despre Celine Dion, categoric ca este exemplul "cel mai" negativ, ea fiind experta in asasinat melodii ale unor artisti mai vechi, precum Jennifer Rush, Eric Carmen, si mai nou, e-fec-tiv si-a batut joc si de 'I Drove All Night' a lui Roy Orbison. :mad:
un cover mai de doamne ajuta la piesa I Drove All Night, a facut Cindy Lauper.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Iul 30, 2003 11:05 am

spre satisfactia moshului, mi-am adus si eu aminte de un cover ce bate de departe originalul: Blackmore's Night - Wish You Were Here, dupa RedNex.

alte cover-uri reusite: Cathedral - Solitude (Black Sabbath), Dreadful Shadows - Twist In My Sobriety (Tanita Tikaram).
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Mie Iul 30, 2003 11:53 am

eu asta va recomand in materie de coveruri.Atrocity - Werk '80.cel mai rafinat cd de coveruri din istoria coverurilor.
si sa nu uitam Gun cu Word Up-ul lui Cameo.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Ilinca_ » Mar Aug 05, 2003 12:58 pm

sa mentionez aici si vita de vie - totata....... cover dupa mad season - i don't know anything?
have fun, drink milk!
Avatar utilizator
Ilinca_
Junior Member
 
Mesaje: 195
Membru din: Lun Aug 19, 2002 11:00 pm

Bla bla bla :)

Mesajde Schweppes » Mie Aug 06, 2003 1:52 am

Find your spot on earth and ride it
Schweppes
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iul 24, 2003 12:56 am
Localitate: Bularia

Mesajde Ilinca_ » Sâm Aug 09, 2003 12:22 pm

ma gandeam la postul meu de mai sus... de fapt totata nu-i cover... e pur si simplu copiata;P (sau, ma rog, seamana f tare)... pe album nu scrie ca-i dupa altceva, scrie ca-i compusa de despot/danescu ...ce ma enerveaza;P ;P
have fun, drink milk!
Avatar utilizator
Ilinca_
Junior Member
 
Mesaje: 195
Membru din: Lun Aug 19, 2002 11:00 pm

Mesajde darkshines » Sâm Aug 09, 2003 1:48 pm

niste cover-uri care ma incanta mai mult decat originalele sunt cele facute de pennywise dupa beach boys :D

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde nocturna » Dum Aug 10, 2003 11:43 pm

draga Ilinca te necajesti si tu ca un copil. ;)
pai e stiut ca majoritatea formatiilor romanesti fac coveruri nedeclarate, adica 'fura' piese, mai pe romaneste. un exemplu elocvent e formatia Stigma (aia care era si probabil si asta care a ramas) trecand peste "Fraier", la asta n-au avut incotro si au declarat-o cover, au avut alte doo piese: "Zi-mi noapte buna" copiata suta-n mie dupa Shiveree (aproape ca au tradus si cuvinte) si piesa "Jumatate tu, jumatate eu" 'furata' de la o formatie din Germania (imi scapa numele acum). amandoua piesele au fost declarate creatie proprie, ba au mai facut si tam-tam pe marginea lor. penibil de jenant.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde sorin vdv » Lun Aug 11, 2003 1:07 pm

ei, ei, ei...

deja as putea spune ca s-a depasit orice limita...

o piesa este declarata copiata numai pentru simplul motiv ca PRIMELE DOUA NOTE SUNT IDENTICE !!!!!!!!

adica la si sol...din tema fiecarei piese...

dupa care piesele sunt TOTAL DIFERITE !!!

ce naiba !

sorin.
sorin vdv
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Dec 12, 2001 7:31 pm
Localitate: bucuresti - romania

Mesajde catharsis » Joi Aug 14, 2003 9:44 pm

sorin, din pacate marea majoritate a publicului nu are studii muzicale si nu compara melodiile nota cu nota, iar partea de chitara din totata seamana in principiu cu cea din i don't know anything asa ca se poate spune ca e copiata. oricum chestii din astea se mai intampla, de exemplu am gasit ca o bucata de piesa apartinand rhcp sa semene cu deus, sau o parte de bas din blink182 sa semene cu smashing pumpkins, desi cred ca daca as compara nota cu nota nu ar fi copii exacte, dar spiritul e acelasi.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde usualflow » Mar Sep 02, 2003 5:31 pm

Initial trimis de k-gula
eu sunt de princiupiul (si asa se si intampla), ca orice cover este de o calitate mult inferioara piesei originale. daca cineva crede ca ma poate contrazice, sa vina cu argumente.


K-gula.


....dar despre"Cold as Ice", preluare MOP dupa Foreigner, ce parere ai? ...Bine, nu stiu in ce masura piesa poate fi considerata cover, atata timp cat lirica MOP nu are nici o legatura cu versurile originale ale piesei....insa trebuie sa recunosc ca ideea nu e rea deloc, iar mie nu mi se pare ca MOP au "stricat" piesa celor de la Foreigner.... tu ce zici?

Cover-uri....

***"Knocking on heaven's door", preluata de atatia artisti, mai nou am auzit o varianta interpretata de Avril Lavigne.... fiecare a cantat-o in stil propriu.....(Bon Jovi si Landy Crawfurd, Eric Clapton, Wyclef Jean). Mie imi place cum suna varianta Guns'n' Roses. Iar de Bob Dylan nici nu mai vorbesc....


***"Killing me Softly" a Robertei Flack.... in varianta Fugees... din nou, imi plac ambele....

***"Can you feel it" - The Jacksons.... super piesa.... preluata de The Tamperer cu a lor "If you buy it"... originalul suna parca mai bine....

***"American Pie" a lui Don McLean: Catch 22....interesant ska/punk cover.... Cat despre varianta Madonnei.... yaaaack!!!!

***"Against All Odds (Take A Look At Me Now)" - original: Phil Collins, cover de Westlife, DeJavu featuring Tasmin si Mariah Carey. Cantata de cea din urma, nu suna rau, la vocea ei...

Cat despre porcarii si bataie de joc.... Oare cati nu au facut varza din "We Will Rock You" semnata Queen??? Chiar astazi am auzit o imbecilitate de cover cantat de niste bebelusi....Probabil Freddie se rasuceste in mormant.

***"Can't Touch This" a lui MC Hammer...devenita melodie pt reclama la bere...Da Mutz....cu a lor wassup....Am mai auzit de curand o varianta in cel mai pur stil cheap house... pur si simplu m-a ingrozit.

*** "It's Raining Men" - Weather Girls re bla bla de Geri Halliwell ....eeeeeeeeeeeeek.... :(

si apropo de Geri, "Word Up" semnat Cameo in varianta Spice Girls e oribil...............;P
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde catharsis » Joi Sep 04, 2003 2:16 am

cei de la mop au profanat piesa, in opinia, care nu e un cover, ci pastreaza refrenul de la foreigner (cu tempo mai rapid) si introduce partea de rap care nu are nici o legatura cu piesa originala. deci e un fel de negativ ciordit moral si nu ii inteleg pe rapperi care folosesc sample-uri din hituri vechi pentru a avea suces.
btw, coverul voltaj la word up nu ti se pare mai jenant?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Următorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron